Binnenland. Voor tuinder, boer en landbouwer Voor hen, die Alkmaar bezoeken en voor allen, die te Alkmaar ons blad lezen. BEGAAFDE TOONEELSPEELSTER OVERLEDEN. Woensdagavond of half 2 is te'Amsterdam over leden mevr. Buderman—Van Dijk, in den ouderdom van 81 jaar. Toen de klassieke Weensche operette en de pit- hige Fransche musiquette nog in hun bloeitijd ver keerden. Toen Millöcker, Von Suppé, Planquette, Offenbach, Hervé overal hun triomfen vierden. Toen Léhar, Straus nog onbekende grootheden waren Toen was het ook de groote tijd van Mien Buder- man-Van Dijk. Aan het tooneel is zij begonnen. Maar Mien had sterke muzikale neigingen, die aan het tooneel geen bevrediging vonden. Zoo kwam zij aan de operette, waarin haar eigenlijk talent zich ten volle kon ontplooien. En wie van de oudere Amsterdammers herinnert zich nog niet levendig haar geestige raak- typeerende, pétillante vertolkingen in „Giroflé-Gi- rofla', ,Les Cloches de Corneville', ,Le Mascotte', en wat al niet meer het repetoire vormde van het ge zelschap in den Frascati Schouwburg, waarin zij negen jaar achtereen zoo goed als avond aan avond had gespeeld en gezongen. En de lieVeling van het publiek was. Die sympathie is er nooit op verminderd. Ook niet toen de tijd zijn onweerstaanbaren invloed deel gel den en Mina Buderman de operette-kunst niet meer kon dienen. Hetgeen voor haar niet beteekende, dat zij op non-actief moest gaan. In het toenmalig ge zelschap van dr. Willem Royaards vond en kreeg zij volop gelegenheid, haar bijzondere gaven te exploi- teeren. De tijd had toch niet volledig vat op haar; zeldzaam was haar onuitputtelijke levenskracht, haar frischheid van geest. Toen zij in April 1917 haar gouden tooneeljubileum vierde met „Le Mas cotte" kon niemand zich goed voorstellen, dat het inderdaad een vijftigjarig jubileum was. En nog minder kon men zich het feit van een zestigjarig jubileum realaisedren, toen de vijf-en-zeventig jarige Mina Buderman, in Februari 1927 in ,,'n Lief desavontuur" optrad, waartoe de directeur van „Het Vroolijk Tooneel", de heer Louis de Bree, haar in de gelegenheid had gesteld. Wat Mien Buderman—Van Dij ka kon en pres teerde was grootendeels niet het resultaat eener zorgvuldige opleiding. In de harde school der prak tijk is zij groot geworden. Maar in die school kon zij groot worden, omdat zij een ras-artiste was. En een persoonlijkheid. Een, die de kunst liefhad en zich er geheel aan kon wijden. Met haar overlijden is de Nederlandsche kunst wereld een begaafde en sterke figuur armer ge worden. W Autobusdienst over den afsluitdijk. Ged. Staten van Friesland hebben goedkeuring verleend aan de dienstregeling en de tarieven van den door de AT:0 over den afsluitdijk van het LJselmeer te exploiteeren autobusdienst Leeuw, ardenAlkmaar. Uit beide genoemde plaatsen zal de dienst op werkdagen zesmaal worden gereden, terwijl spe ciaal met het oog op de Leeuwarder veemarkt, ues Vrijdags uit Alkmaar een vroegDus vertrekt Yoor den Zondag biedt de dienst tweemaal reis gelegenheid in beide richtingen. Het tarief be dwingt enkele reis 3.40, retour 6.50. Verhooging van ons disconto. Le directie der Nederlandsche Bank bericht, dat het wisseldisconto met ingang van 12 Mei is vastgesteld op 3.5 procent, het promessedis conto op 4 procent, de rente voor beleening van effecten 4 procent, die op goederen 4 procent en die voor voorschotten in rekening courant eveneens op 4 procent. Bij de vorige rentewijzl ging die van 19 April 1932, werden deze notee ringen vastgesteld op respect. 2.5 procent, 3 pet. 3 procent., 3 prooent en nogmaals 3 procent. Nieuwe Nederlandsche Filmindustrie? D|e directie van de Nederlandsche filmindustrie i Filco, die een kantoor heeft aan den Hoogewal dedeelingen gedaan omtrent de plannen voor de te den Haag, heeft in een conferentie eenige me- stichting van een 'Nederlandsche filmindustrie welke Nederlandsch sprekende films zal ver- j vaardigen, waardoor bok op dit gebied ons land minder afhankelijk zal worden van het buiten- j land. D|e studio's en laboratoria zullen gebouwd worden op een stuk terrein in Terheijde in de gemeente Monster. De besprekingen hieromtrent met het gemeentebestuur en het bestuur van het hoogheemraadschap Delfland zijn gunstig i verloopen. Die N.V. Nederlandsche Filmindustrie I Filco onder welken naam de productie zal ge schieden, krijgt de "beschikking over een terrein I van ongeveer 7000 M2., waarvan 700 m2. be- I stemd zal worden voor de verschillende gebou j wen. Er zullen gebouwd worden een ruime stu dio, een gebouw waarin ondergebracht worden de kleedkamers, de ateliers en een restaurant. Tevens zal in dit gebouw de geheele filmbewer king plaats vinden, terwijl ook het geluidslabo ratorium hierin ondergebracht wordt. Van een derde gebouw zal een gedeelte worden ingericht voor garage en voor mechanische inrichtingen. Met de gemeente Monster worden onderhande lingen gevoerd voor'de levering van electrischen stroom. Het ligt in de bedoeling met Neder landsch kapitaal te werken, waarvan, naar ver zekerd wedd, de benoodigde fondsen reeds aan wezig zijn. Met Philips in Eindhoven is men in bespreking voorde geluidsapparaten. De vas te technische en administratieve staf zal onge veer vijftig man bedragen. Wat de keuze der spe Iers betrfeft denkt men met twintig artisten te kunnen volstaan die uit Nederlandsche krach ten gehaald zullen worden. Men wil trachten een zoodanige productie te leveren, dat deze der. toets met de buitenlandsche productie kan doorstaan. Aan het einde van deze maand zal met den bouw worden begonnen, welke in twee maanden gereed zal moeten komen. Personalia. Oud-minister van Gijn overleden. In den afgeloopen nacht is te zijnen huize aan de Bankastraat 50 te den Haag op 66-jrigen leeftijd overleden prof. mr. dr. A. van Gijn, oud minister van finantien. Mr. van Gijn, die aanvankelijk tot de partij der vrijzinnig democraten behoorde, sloot zich in 1910 bij de Unie liberalen aan. Hij werd dus in '1921 automatisch Vrijheidsbonder. In 1915 kreeg hij zitting in de Prov. Staten van Zuidhol land. Na het aftreden van mr. Treub als minister van Finantien Februari 1916 in het kabi net Gort van der Linden, gaf hij gehoor aan den aandrang om diens plaats in te nemen. Schoon zijn antecedenten deden verwachten, dat hij het werk van zijn voorganger op waardige wijze zou voortzetten, vond hij hiervoor niet den tijd. daar hij reeds een jaar later aftrad, toen bleek, dat zijn ambtgenooten niet bereid waren met hem in overleg te treden over de uitgaven voor de distributie van levensmiddelen. Feitelijk noop te dus zijn groot besef van finantieele verant woordelijkheid hem heen te gaan. In de Tweede Kamer waarin hij na 1922 zit ting kreeg, w»s hij de eerste die de hachelijke finantieele situatie voorzag waarin Nederland na den oorog zou komen. Daarom drong hij herhaall- delijkop bezuiniging in 's rijks uitgaven aan. Als volbloed vrijhandelaar vocht hij in en buiten de Kamer voor handhaving van ons handelsstelsel. Met wijlen mr. Kerdijk richtte mr. dr. van Gijn indertijd in den Haag Ons Huis op. Veel voelde hij ook voor de drankbestrijding, getuige zijn brochure „een verbeterd Gotenburgsch stel sel." Actief aandeel nam hij in een onderzoek naar de werking der banken van leening door een Nutscommissie. Als publicist over finantieele kwesties nam hij een hooge plaats in, getuige zijn doorwroch te bijdragen in de Economist, van welker redac tie hij jarenlang deel uitmaakte. Door zijn prae- adviezen in verschillende vereenigingen uitge bracht, kreeg hij een vermaardheid, die tot ver buiten onze grenzen reikte. Van 19171920 was mr. dr. van Gijn voor zitter der Burg. en mil. Pensioenraden, van 19191925 president commissaris der Ned. Uit voer Mij. van 1913 tot 1926 Kon. commissaris bij de Nederlandsche bank, en van 19241926 o.a. adviseur Berater bij de Oostenrijksche Nationale bank. Zijn heengaan is een groot en treffend verlies. In den ouderdom van 77 jaar is gistermor gen te den Haag overleden de oud-hoofdcommis saris van politie, de heer H. J. Versteeg, de vader van den tegenwoordigen Amsterdamschen hoofd-commissar is „Niet dood" mompelde de markies. „Wat zijn dat voor verschrikkelijke geschiedenissen? Lady Wolga ma.g niet weten dat hij leeft en zich in Engeland bevindt." „Zij weet er niets van en evenmin is het hier bekend, dat miss Alexa haar dochter is en de erf gename van de goederen en den'titel van Mon- theron. Eten vader kan men hangen, maar de dochter wordt hier rechtmatige eigenares, en jij mylord, zult geen mylord meer zijn, doch een voudig mr. Ingestre, zonder inkomen een voor name bedelaar." Die markies sprong op. ,j(Wat kan ik doen?" riep hij wanhopig uit. ,Tk zou liever sterven, dan mijn rang en rijk dom opgeven. Is het waar, kan het mogelijk zijn wat je mij gezegd hebt? Na zoovele jaren dit alles bezeten te hebben, word ik nu daarin bedreigd." ,JLord Stratford Heron werd wegens broeder moord ter dood veroordeeld. Een woord' van jou aan'het Hoog Gerechtshof en je schuift hem ja voorgoed van den hals.' ,,Maar de schande, het schandaal" en dat nu in dezen tijd" riep lord Montheron. ,,(Bn als hij sterft dan blijft het meisje nog over. Zij is je mededingster. Van lord Stratford Hieron heb je niets te vreezen maar wel van zijn dochter. Zij kan je van je plaats verdrijven, zij kan 'je tot een bedelaar maken.' Het gelaat van den markies verduisterde, uit zijn oogen lichtte een helsch vuur. ,jHet is alsof een mijn onder mijn voeten is gesprongen" mompelde hij. „Het meisje kent haar rechten zooals je zegt, en streeft er zeker naar deze te doen geilden. Hoe weet je dat al les Pierre Benard deelde den markies mede, dat hij bij den eersten aanblik van het meisje er aan gedacht had wie zij kon zijn. Hij verhaalde van de reis zijns broeders naar Griekenland en diens bezoek aan mr. Strange. Hij vertelde van zijn plan om miss Alexa bij mrs. Ingestre in verden king te brengen en haar aldus uit het huis te doen zetten. Zonder schaamte legde hij zijn zij ar te ziel geheel bloot voor zijn meester die hem aanhoorde zonder te ontstellen. Alleen veront rustte het hem, dat het meisje in zijn huis ver toefde alleen was het hem onverdragelijk te hoo ren, welke onaangename mogelijkheden voor hem konden voortspruiten uit de tegenwoordigheid der rechtmatige erfgename van Montheron. „ïk kan het niet verdragen dit alles te hoo- ren", viel hij zijn bediende in de rede terwijl hij zich met moeite wist te beheerschen. „O .waar om stier fhet meisje niet in haar kindsheid, waar Zaansehe S.D(.A-P. en de loonsverlaging. In een Woensdag druk bezochte afdeelings- vergadering van de S.Di.A.P. welke geleid werd door wethouder K. Prins, werden de 3 procent loonsverlaging voor gemeenteambtenaren en in houding der verlofstoelagen onder protest aan vaard. De vergadering verklaarde zich niet be reid op dezen weg voort- te gaan. Men zwicht te voor de overwegingen der raadsfractie. Geen S. DL raadslid meer. In verband met de maatregelen tegen leden der 8JDI.A.P. die werkzaam zijn bij de Artil lerie-inrichtingen aan de Hembrug hebben thans de heeren C. de Dood ,wethouder-loco-burgemeeej- ter en K. Onrust, lid van den raad der gemeente Oostzaan, hun functie neergelegd. Tol. Het conflict in de Kj. L. M. Men meldt aan het „Handelsblad": Niet alle vliegtuigbestuurders der K. L. M. hebben hun ontslag tegen 1 Juli a.s. ingediend. De vliegtuigbestuurders Aler chef van den vliegtechnischen dienst van Dijk, Scholte, Soer en Viruly en verder de pas aangestelde vliegtuig bestuurders Frenken, de Graaff en Kooper Leb ben hun dienstverband met de K.L.M. niet op- Wij wijzen er verder op, dat de vliegtuigbe stuurders allen bij hun indiensttreding bij de K. L.M. een overeenkomst hebben geteekend, waar in verwezen wordt naar de Considerans, het reg lement voor vliegtuigbestuurders voorafgaande, luidende „Die K.L.M- voor Nederland en Kolo niën N.V. heeft, overwegende dat de aard van het bedrijf der vennootschap medebrengt dat het ongestoord en regelmatig voortgang moet hebben en daarom een collectief stilleggen door do vliegtuigbestuurders van den hun opgedragen arbeid al dan niet na hunnerzijds de dienst- trekking te nebben doen eindigen niet kan worden geduld, vastgelegd het volgende: „Ieder vliegtuigbestuurder heeft destijds per soonlijk verklaard en met zijn handteekening bekrachtigd, dat hij deze considerans kent en deze juist acht en zich daarnaar zal gedragen." het staat vast, dat alleen in Alkmaar dit bedrag ut de duizenden guldens loopt. Die tallooze klach ten die het bureau van Politie bereiken, geven het bewijs, dat deze raming niet overdreven is. Het is der politie zonder medewerking van het publiek en onderwijzend personeel onmoge lijk de taak van de bestrijding dezer verniel zucht tot een goed einde te brengen. Nog veel te vaak moet worden geconstateerd dat de burgers in het algemeen het plegen van baldadigheden rustig aanzien of voorbijloopen, om niet te spreken van het partij kiezen aan de zijde der boosdoeners, als politie of goedwillend publiek hen onder handen neemt. Het optreden van de burgerij en evenmin van de politie mag nimmer zijn een wraakoefening, waarvan de gevoelens zeer verklaarbaar hun ontstaan te danken kunnen hebben aan het per soonlijk nadeel, dat door de jeugd berokkend wordt, doch wanneer de daadwerkelijke mede werking steunt op de overtuiging, dat alleen het bijbrengen van inzicht bij de jongeren een blijvende verbetering kan brengen, zoo houd ik mij overtuigd, dat Alkmaar goeddeels van deze plaag verlost kan worden. Een zeer belangrijke taak is hierbij wegge legd voor leeraren en onderwijzers, die door een ernstig woord voor de klas, op geregelde tijden herhaald, de leerlingen tot bondgenooten in het „goede willen" kunnen maken. Het loopen over gras- en bloemperken in on ze fraaie Hout en plantsoenen, het afrukken van bloemen en takken, het bevuilen van banken, het kerven van banken en boomen, het uithalen van vogelnestjes, het vertrappen van gras in weilan den, het beschadigen van geparkeerde auto's, het verbreken van hekafscheidingen, het voet ballen op den weg met de daaraan verbonden tal looze gebroken ruiten, wahronder van f 15 en f20 waarde, zijn enkele van de vele klachten, welke ik in de belangstelling van de school en de burger ijaanbeveel; een krachtige medewer king van een ieder stel ik op hoogen prijs. Nieuwstijdingen ONWEER. Gisterenavond omstreeks 6 uur ontlastte zich bo ven Venlo een onweer, gepaard gaande met een fiksche hagelbui, welke ongeveer een half uur duur- de. Op sommige plaatsen lagen de grove hagel- i korrels centimeters dik. Op tal van plaatsen is belangrijke schade aan de te velde staande ionge gewassen toegebracht. Bovendien een raadgeving in het algemeen. De Commissaris van Politie te Alkmaar komt met de volgende klacht tot het Alkmaarsche publiek Het gebrek aan eerbied voor den eigendom van anderen, zoomede het niet ontzien van na tuurschoon van de zijde der jeugd is reeds sinds vele jaren een klacht van allen, die het wel mee- nen met de vorming der opgroeiende jeugd en de toenemende bandeloosheid van het jonge ge slacht met ergernis moeten gadeslaan. Tallooze malen wordt in de pers, ook in Alkmaar, aan deze ergernis uiting gegeven, en het baart slechts verwondering, waar deze klachten uit alle la gen der bevolking naar voren komen, dat door een eensgezind optreden van alle burgers hieraan op doortastende wijze niet een einde maakt. De schade door alle mogelijke baldadig heden berokkend, valt niet te berekenen, doch om is zij niet verdronken? De wonden welke hare moeder door haar dood werden geslagen, zijn nagenoeg genezen en minstens is zij er aan gewoon geraakt dit yerlies te dragen. Het meisje kan de. schande die haar vader haar als een er fenis achterlaat, niet bedekken, zelfs niet onder de kroon van een markiezin. En wat zal er van mij worden?" „.En van fnij," liet Pierr,e er op volgen. ,,Dat is de hoofdzaak, voor, mij tenminste. Ik heb van het meisje niets anders te wachten dan met schande weggejaagd te worden. "Wanneer jij je staf opneemt en als bedelaar uit het kasteel trekt, waar,in je zoolang als meester gewoond hebt, moet ook ik mijn inkomen, de weelde en andere gemakken prijs geven. IJr zal een andere plaats moeten zoeken, waar ik meer werk dan loon krijg. Neen, dat mag niet gebeuren. Zij mag niet in het bezit van het kasteel komen. Pierqe Benard houdt zijn belangen te goed in het oog dan dat hij lijdelijk zou kunnen aanzien dat het meisje markiezin van Montheron wordt" „(Maar ik wil geen (laad van geweld ik wil niet dat haar eenig leed geschiede" riep de mar kies. „(Misschien zou je liever van honger sterven lachte de bediende. „Laat alles maar aan m'ij over. Ik ben geen zenuwachtige 'dwaas, jfeen De kaasuitvoe-r naar Engeland. De Engelsche minister van landbouw heeft te gen volgende week te Londen een conferentie bij eengeroepen van vertegenwoordigers der landen die kaas in Engeland invoeren. De' beraadslagin gen zullen analoog zijn aan die, welke vorig na jaar zijn gehouden met de landen, die bacon naar Engeland uitvoeren. Uit het bloembollenbwlrijf. De voorzitter van de voorloopige commis-sie van advies ter voorbereiding van eventueel te treffen maatregelen tot steunen gezondmaking van het bloembollenbedrijf deelt ons mede dat het in zijn voornemen ligt aan den minister voor te stellen het verstrekken van teeltbewij- zen aan erkende bloembollenkweekers afhanke lijk te stellen van de inlevering van in Nederland geteelde bloembollen zoowel leverbaar als plantgoed in nader vast te stellen verhouding in de navolgende percentages van het thans beplante oppervlak hyacinthen 35 procent, vroe ge tulpen 20 procent, Darwin en andere late tulpen 35 procent, narcissen 50 procent. Het definitieve percentage zal worden vast gesteld als de uitkomsten van den oogst en den handel bekend zijn. Door deze bepalingen worden dus de teeltbewij- zen uitsluitend verkregen door inlevering van bloembollen. Ter verkrijging van zoo juist mogelijke gege vens zal met de uitkomsten der registratie bij de bepaling der percentages rekening worden gehou den. I Ete mededeeling in het eerste communique dat door de regeering maatregelen zullen worden genomen, waardoor voorkomen wordt, dat de prijs voor het binnenland buiten verhouding tot dien voor het buitenland zoude oploopen, heeft de bedoeling van misbruiken te voorkomen. Behoudens enkele gehouden verknopingen ten bate van kerkelijke of liefdadige doeleinden zul len ook dit jaar evenals zulks het vorig jaar het geval was door de te Beverwijk gevestigde bloem bollenveilingen ,,'t Centrum" en „Beverwijk" geen verkoopingen van groen te veld staande sentimenteele idioot. Ik zal de zaak wel tot eer. goed einde brengen als jij mij maar. carte blanche geeft. Er mag geen spektakel gemaakt worden en lady Wolga mag niet weten dat dit meisje haar dochter is." De markies wrong wanhopend de handen, de zweetdroppels stonden op zijn voorhoofd. „(Hoe staat je zaak bij lady Wolga?" vroeg Pierre vertrouwelijk. „Den je reeds verloofd?" „(FFeitelijk nog niet. Zij heeft mij evenwel niet afgewezen en mij zelfs haar hand toege zegd, maar onder #en voorwaarde.."' ,,.Em die is?" ,yTk moet den naam van haar echtgenoot, dien zij dood waant, Van den daarop rustenden smaad zuiveren. Zij gelooft 'dat hij onschuldig is aan de misdaad waarvoor hij werd veroordeeld' en zij gaff mij haar woord mij te zullen'huwen, wan neer ik den waren moordenaar vind en hem laat straffen." De dienaar trok een ernstig gezicht en floot zachtjes. „(Zij is gek" riep hij. „(Dat geloof ik ook," zeide de markies. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 6