Nieuwsblad v. Hoil. Noorderkwartier DINSDAG 16 MEI 1933 42e Jaargang ifflimsfep De Geer's Zwanenzang De toestand in Duiischland Hef kokende Oosten Sproeten komen vroeg in het Buitenland NO 57 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 92 NIEUWE LAMEDUKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG pa ZATERDAG. Ancrmmen tsprlj a per 3 maanden 1,15. Uitgave: firma I. II. KEIZER - Meteor I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 1S regel» 2b cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS VS 1H F! S STCOIIMTF SOMBERE TOEKOMST VOOR DE MIJNEN. Als een gevolg van het niet tijdig ingrijpen door een krachtige bezuinigingspolitiek schijnt het met 's lands financiën mis te zullen loopen. Wij zullen onze lezers de cijfers sparen, maar voor den gewonen dienst der Staatsbegrooting van 1934 wordt het tekort geraamd voor 1934 op 122 millioen gulden. Het „Handelsblad" schrijft: De toelichting van het wetsontwerp op de Om zetbelasting bevat een belangwekkende beschouwing van min. De Geer over den financieelen toestand des lands. Men krijgt hieruit den indruk, dat mi nister De Geer thans voor het laatst! de Kamer nog eens nadrukkelijk op den ernst van dezen toe stand heeft willen wijzen en op een manier, alsof hij wilde zeggen: „Hiertoe hebt ge het laten komen. Ik waarschuw u vast voor wat de begrooting van 1934 zal laten zien." Thans is het niet meer een rijden in een nevel." Hij heeft durven vooruitzien en een prognose stel len van wat de begrooting van 1934 ons brengen zal. En dan wordt onze aandacht verder getrokken door het volgende bericht: Sombere toekomst voor de Mijnen. In verband met de heden ingegane ontslagen op diverse Limburgsche mijnen heeft het,„Limburgsch Dagblad" een directeur van een der particuliere mijnen naar de oorzaak der ontslagen gevraagd. Deze zeide o.m. het volgende: „De toestand in onze Limburgsche mijn-industrie is den laatsten tijd steeds slechter geworden. De afzet onzer Limburgsche kolen in het buitenland wordt steeds meer belemmerd. Zwitserland heeft speciaal Nederlandsche kolen gecontingenteerd, Frankrijk heeft het invoerrecht op steenkolen weer verhoogd, België heeft een nieuwe vermindering van den toegestanen invoer doorgevoerd. In Duitsch- land wordt de afzet van het Nederlandsche product sterk belemmerd door den druk, welken de natio- naal-socialisten uitoefenen op den verbruiker om het nationale product te gebruiken. De Nederland sche regeering heeft met Duittschland het nieuwe handelsverdrag ten aanzien van de kolen op vrij wel dezelfde basis vernieuwd. Onze afzet naar dat land mag per maand nog geen 100.000 ton bedra gen. De afzet van Duitsche kolen in ons land mag ook onder het nieuwe verdrag practisch vrij plaats vinden. Daarbij komen nog het slechte voorjaar on voor de industriekolen zeer speciaal de crisis, waar door vele bedrijven zijn stilgelegd of op beperkte capaciteit werken. „Ik overdrijf niet, wanneer ik zeg, dat de naaste toekomst van onze mijnindustrie er somber uitziet. Ven verscheidene zijden wezen werkgevers er het „Limburgsch Dagblad" voorts nog op, dat, wanneer de regeering niet zal ingrijpen en de toestand van thans bevestigd zou blijven, verdere ontslagen en nieuwe verzuimdiensten, hoe gaarne de mijndirec- ties ook anders zouden willen, niet uitblijven voor bepaalde mijnen, om maar niet van erger te spre ken. De vooruitzichten zijn wel somber. Voor 1600 textielarbeiders in Twente zijn nieuwe loonsverlagingen te wachten. De Spinnerijen te Enschede moeten daartoe wel Zaterdagochtend werden de ongeveer 1600 arbei ders van een vijftal fabrieken „verrast" met de vol gende aankondiging: „Door de buitengewoon ongun stige omstandigheden, waarin haar bedrijven ver- keeren, zien de directies der N.V. „Katoenspinnerij de Bamshoeve", „Enschedesche Katoenspinnerij Spinnerij „Oosterveld", „Spinnerij Roombeek' en Spinnerij Tubantia, v.h. B. W. en H. ter Kuile zich tot hun spijt genoodzaakt de loonen van de bij hun resp. vennootschappen in dienst zijnde ar beiders met 10 pet. te verlagen. Bij elk der boven genoemde ondernemingen zal deze verlaging ingaan gelijk met den eersten dag van de loonweek, die na Maandag 29 Mei a.s. een aanvang neemt." E|e strijd tegen het pacifisme. een be grip dat de Duitsche natie op 30 Ja nuari 1933 uit haar woordenboek ge schrapt heeft kan nooit gelijk wor den gesteld met den wil tot oorlog. Dit. was wel het Leitmotiv van dw rede, die Yice-Kanselier von Papen op de betooging van de nationaal socialistische partij en den Stahl- helm te Munster, gehouden heeft, en die men kan beschouwen als een inleiding op de rijks- dagrede van Hitier. De rede van von Papen heeft beiangewkkende mededeelingen naar voren ge bracht. Spreker zeide o.a. ,/Die geestelijke opstanding die wij beleven is voor do buitenwereld tot dusverre een volko men raadsel gebleven. Diaardoor heeft zich rond om ons een buitenlandsch politieke ring gevormd die herinnert aan de Augustusdagen van het jaar 1914. Op het oogenblik moet niet een militaire, maar een moreele isolatie van Duitschland wor den bewerkstelligd. A.s. Woensdag zal de Duit sche volksvertegenwoordiging samenkomen, op dat het. buitenland zal vernemen, hoe de regee ring en het Duitsche ,volk over dezen toestand denken en welken weg zij vastbesloten zullen gaan. De wereld zal dan ophoeren en oonstatee- ren, dat een groot volk drager van een oude cul tuur slechts voor een korten tijd door materieele middelen kan worden beroofd van zijn levens rechten. Verder is de verhouding tusschen kapitaal en arbeid besproken en natuurlijk een beroep ge daan op de „ijzeren discipline", die het groote Diuitsche volk in vroegere roemvolle jaren zoo heerlijk betracht heeft" en gesproken van on wankelbare trouw aan Hitier. Wat nu Hitier betreft ,kan niet ontkend worden, dat de heele wereld eigenlijk in angstige spanning de gevolgen van zijn regeeringspolitiek verbeidt. Die a.s. redevoering van Hitler, zoo verklaarde senator Borah, dat van de a.s. redevoering van rijkskanselier Adolf Hitler meer afhangt dan van welke redevoering over inter nationale aangelegenheden der laatste jaren ook. Voor Woensdag kan niemand voorspellen welken koers de zaken in Geneve en Londen zullen in slaan. Hooggeplaatste ambtenaren verklaren eveneens dat het lot der conferenties te Geneve en Londen voor het grootste gedeelte afhankelijk zou zijn van de redevoering van Adolf Hitler. Zij leggen er den nadruk op dat de politieke en economi sche vrede in Europa eri de geheele wereld zoo zeer samenhangt, dat onmogelijk het een zonder het ander bereikt kan worden. Dlat overigens de wereldbevolking zonder slag of stoot spoedig een meer of minder welgemeend „Heil Hitier" zal aanheffen, is niet zeer waar schijnlijk. Zoo is Rosenberg bij zijn ver kiek uitgejouwd Dir. Rosenberg, de afgezant, van Hitler, heeft hedenmorgen Londen verlaten. Bij zijn vertrek hadden op het station demonstraties plaats. Toen Rosenberg in den trein had plaats geno men, werden vijandige kreten geuit tegen het nieuwe bewind in Duitschland. Iemand, die een roode vlag zwaaide werd door de politie van het station verwijderd. Toen de trein zich in beweging zette, werden kreten „Weg met Hitier" „Weg met het fas cisme" gehoord. Natuurlijk gaan ook de met de Joden sym pathiseerenden steeds door het Duitschland door allerlei tegenmaatregelen onaangenaam te ma ken. Die Amerikaansche Joden schijnen al bij zonder ongerust te zijn, maar die boyeot in de V, Staten gaat door Vertegenwoordigers van 288 Joodsche ver- eenigingen in de Ver. Staten hebben een verga dering gehouden te Washington. Na een aantal redevoeringen te hebben aange hoord, o.a. van Gerard, de Amerikaansche ge zant te Berlijn, gedurende den oorlog, hebben de vertegenwoordigers der genoemde vereeni- gingen een boycot van alle Duitsche goederen en van alle goederentransport met Duitsche schepen aangenomen. De rede die Hitier Woensdag in den Duitschen RRijksdag zal houden en de reactie hierop in krijk, Italië en Groot Brittannie wordt met ustheid verwacht.' Die inbeslagnemingen. In Duitschland zelf gaat men genoegelijk door de eigendommen van vakvereenigingen, couranten en andere corporaties, waarvan men weet, dat zij pUnet zuiver op de graat zijn", volgens de Nazi's dan, onder allerlei motieven in beslag te nemen. Bankdirecteur Mueller maakt er 'op opmerk zaam, dat de inbeslagneming van het geheele ver mogen der vakvereenigingen is geschied om te verhinderen, dat de vroegere leiders der vereeni gingen op bestanddeelen van 'het vermogen zou den beschikken ten nadeele van de leden. In verband met de vervolging tegen Leipar c.s. zijn bij de verschillende instanties van S P.D. en Reichsbanner te Hamburg bedragen en waarden- tot een hoogte van bijna vier millioen in beslag genomen. Bij huiszoekingen bij de functionarissen der S.JP.D'. o.a. den vroegeren minister Severing, is 55.000 R.M- benevens veel propagandamateri aal in beslag genomen. Bruning over zijn program. Ook de katholieken wenden den steven, want, dr. Bruning, de nieuwe leider der Roomsch- Katholieke centrumpartij, heeft gisteren in een vergadering van partij-functionarissen de eerste punten ontwikkeld van zijn program tot reor- gnisatio der partij. Deze reorganisatie zal al thans voorloopig slechts in beperkte mate het karakter dragen van parallelschakeling. Dlolfuss en Hitier naar Rome. Zooals men weet zal dr. Dolfuss, de Oosten- rijksche Bondskanselier, naar Rome gaan om daar zelf het contract tusschen Oostenrijk en heb vaticaan t-e teekenen. De Son- und Montag- zeitung meldt nu, dat dit bezoek met Pinkste ren gebracht zal worden en dat dan tegelijk met Dolfuss Hitier te Rome zal vertoeven. Het blad knoopt hieraan de beschouwing vast dat een ontmoeting van beide heeren, ofschoon men die voorloopig niet op het oog heeft, toch zeker mogelijk is. De Oostenrijksche Bondskan selier stelt zieh op het standpunt, dat hij en het Oostenrijksche volk volkomen vriendschappelijk tegenover het Dluitsche volk staan, een opvat ting welke echter nog niet beteekent, dat het. nationaal socialisme in Oostenrijk moet worden geduld of bevorderd. Er wordt niet bijverteld en dat lijkt ons toch niet onwaarschijnlijk, dat de grootste onder de grooten, de Dluce Mussolini, de heeren meteen eenigè „privaatlessen" zal geven........ Die Nederlandsche fascisten in Duitsch land. Ir. Mussert, leider van een der vele fascisti sche partijtjes in Nederland, heeft even over de Duitsche grens een redevoering gehouden en hoop te daarmede te bereiken, dat in Duitschland ver toevende Nederlanders tot zijn groep zouden toe tredn. Veel succes had hij niet. De Nederlanders in Duitschland, zei „men"', willen slechts het Faseisme a la Hitier, en het Nederlandsche Fas- cismei nam men nog niet au serieux. De aftocht van den spreker schijnt niet schitterend geweest te zijn. Japan rukt op. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de Japansche troepen gisteren de stad Peischi op 28 kilometer ten zuider van Tientsin hebben bezet. Het hoofdkwartier is van meening dat de bezetting van Tientsin ten laatste hedenavond zal plaats vinden. TT it, Tokio wordt gemeld, dat Zondag 200 Ja pansche mariniers in Lancho aan land zijn ge zet in de golf van Laodoen. Die Chineezen heb ben vrijwillig de stad ontruimd, nadat zij te voren alle magazijnen in de lucht hadden gebla Als in de dagen van 1914 Na de overschrijding van de Loean rukken de Japansche troepen in snel tempo op. Een Japan sche voorhoede is reeds te Tangsjan aangekomen waar de groote Engelsehe Kailanmijnen liggen. De Chineezen worden over hét geheele front teruggedrongen. Zij hebben zich verschanst ach ter den Westelijken oever van de Taoho en hun verliezen van de laatste drie dagen worden door hen zelf op 3000 man geschat. De Chineesche ver sterkingen bij Nantienmen zijn door het Japan sehe artillerievuur geheel vernield. Volgens de Chineesche berichten hebben de Japanners ver klaard dat zij willen oprukken tot het slechts 16 kilometer van Peking verwijderde Toengsjau Dia Japansche aanval wordt over de geheele li nie door vliegtuigen gesteund, die alle dorpen die ze onderweg ontmoetten bombardeeren. Die bevolking ontruimt in paniek de streek en op den weg naar Peking ziet men honderden ossen wagens waarop de vluchtelingen hun hebben en houden hebben geladen. voorjaar, koopt tijdig een pot SpPUtoH Bij alle Drogisten. De Kabinetsformatie Zou aanvankelijk het vermoeden hebben bestaan, dat dr. Colijn's pogingen om een parlementair Ka binet samen te stellen, thans wordt uit parlemen taire kringen vernomen, dat men daar op het oogenblik optimistisch gestemd is ten aanzien van de pogingen die door dr. Colijn als Kabinetsfor mateur ondernomen worden ter samenstelling van een parlementair kabinet. Men heeft zelfs groot vertrouwen, dat het den heer Colijn gelukken zal in den loop dezer week een dergelijk kabinet te vor men. Dé flesch in zee. Een visseher uit Toulon heeft in zee een (flesch gevonden die vier jaar geleden tusschen Colombo en Australië, vanaf een schip overboord was geworpen. In de flesch bevond zich een in het Engelsch geschreven brief, gedateerd Oviede 31 Januari (1928, waarin verzocht werd den afzender ervan op de hoogte te stellen indien de flesch gevon-, den werd. i Aan dit verzoek heeft de vinder voldaan en iliij kreeg een brief terug, waarin de afzender zijn vreugde uitte over het vindeu van de flesch Hij had de hoop reeds geheel opgegeven er nog ooit iets van te hooren. Ex-keizerin Ziïta beeft ook last van de crisis Do Hongaarsche Nationale Bank heeft aan ex- keizerin Zita voor een aanzienlijk bedrag een hypotheek verleend op haar bezittingen. Dit i6 de eerste groote hypotheek die ver leend wordt sedert 1931 toen vele banken hun loketten moesten sluiten. Ex-keizerin Zita heeft deze hypotheek noo- dig, omdat zij eveneens de nadeelen ondervindt van de crisis en haar inkomsten uit huur en land bouwopbrengsten zijn verminderd, alsmede we gens de hooge belasting waaraan zij onderhe vig is. i i Vflorjaiarsjaicht op r|obben is geëindigd. De voorjaarsjacht op Groenlandsche robben is, naar Reuter meldt, geëindigd en alle sche pen komen geleidelijk in de haven van Archan gel -terug. Die jacht heeft ditmaal een uiterst gunstig verloop gehad Do ijsbrekers „Sodow" en „Sibirjakow" bren gen ongeveer 36.000 robben mee. Vijf andere schepen hebben elk 3004000 robben aan boord Tevens wordt een groote jachtexpeditie in ge reedheid gebracht op walrussen, robben en ijs beren in de Karische zee. Hieraan zullen zes schepen deelnemen. Hoe zou het met den uitvoer staan? Hooge invoerrechten voor traan, enz. van die dieren?

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1