Binnenland. 50 CENT Op zoek naar lat goud van de Lutine Radio Programma's WOENSDAG 17 MEI. HILVERSUM, VARA: 8.00 grMiuziek 10.00 VPRO morgenwijding 10.15 VARA uitz. voor de arbeiders in de continu bedrijven12.00 de notenkrakers 12.45 Stella Seemer zingt met piano-begeleiding van Jan Vo gel 1.00 de notenkrakers 1.30 vervolg zang van Stella Seemer 1.45 verzorgen zender 2.00 vrouwenuurtje 3.00 voor de kinderen 5.30 de flierefluiters 6.30 Joodsche uitzending 7.00 SDAP-kwartier 7.20 Herbert Weisbach tenor 7.59 herhaling S.O.S.-berichten 8.00 de Vak beweging 8.20 gr.muziek 8.30 gr.platen 9.20 vara-tooneel 10.00 orgelspel 10.15 Vaz Dias 10.30 vara-orkest 11.15 gr.muziek 12.00 tijdsein en sluitinge. HUIZEN, NCRV.: 8.00 schriftlezing en meditatie 8.15 gr.muziek 10.30 morgendienst 11.00 concert 12.00 politieberichten 12.15 gr.platen 12.30 trio v. d. Horst 1.00 gr .muziek 1.15 bespelini studio-orgel 2.00 landbouwuurtje 2.45 ver zorgen zender 3.00 lezen chr. lectuur 3.30 concert 5.00 kinderuurtje 6.00 dr. F. J. Krop 6.30 onderwijsfonds voor de binnenvaart 7.00 politieberichten 7.15 persberichten ned. chr. persbureau 7.30 dr J. Schokking 7.45 spreker H. Amelink 8.00 samenkomst van het Leger des Heils te Harlingen 9.30 Het Hekster-kwar tet 10.30 Vaz Dias 10.40 gr.platen. DONDERDAG 18 MEI. HILVERSUM, AVRO: 8.00 tijdsein 8.01 gr.muziek 10.00 tijdsein 10.01 morgenwijding 10.15 gr.muziek 10.30 kamermuziek 11.00 cursus knippen 11.30 strijkkwartet 12.00 tijdsein 12.01 luncheon cert 1.00 goodwill-day-viering 1.20 omroep orkest 2.15 verzorgen zender 2.30 vioolrecital 3.00 naaicursus 3.45 gr.muziek 4.00 mevr Ant. van Dijk 4.30 zangvoordracht 5.00 mevr Ant. van Dijk 5.30 omroeporkest 6.30 sport- praatje 7.00 omroeporkest 7.25 overschakelen zender 7.30 causerie 8.00 tijdsein 8.01 Vaz Dias 8.05 lezing 8.20 aansluiting met de Buurkerk te Utrecht 9.15 radiotooneel 10.00 Kovacs Lajos 11.00 Vaz Dias 11.10 Kovacs Lajos 12.00 tijdsein en sluiting. HUIZEN, KRO: 8.00 morgenconcert 11.00 gr.muziek 11.30 godsd. halfuur 12.00 politieberichten 12.15 kro-orkest HUIZEN, NCRV: 10.00 gr.muziek 10*15 morgendienst 10.45 gr.muziek 2.00 crusus fraaie handwerken 3.00 gr.platen 3.30 verzorgen zender 4.00 bijbel lezing 5.00 Vioolrecital 5.45 cursus handen arbeid 6.15 Onze Nederl. Monumenten 6.45 cursus knippen 7.00 politieberichten 7.15 pers berichten ned. chr. persbureau 7.30 weekover zicht 8.00 gr.muziek 8.15 strijkorkest 9.00 dr. G. Roijer 9.30 concert 10.20 Vaz Dias 11.00 gr.platen Geen dividend van de Ned. Bank. aar door het Persbureau VaNz Dias officieus wordt vernomen, zal door de Directie en Com missarissen van De Nederlandsche Bank op de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders worden voorgesteld over het afgeloopen boekjaar geen dividend uit te keeren. Oommissie van Advies benoemd. Bij beschikking van den minister van Peono. Zaken en Arbeid is ingesteld een commissie van advies voor de uitvoering van de garantierege-' ling 1933 ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezcrijgewassen. In die commissie zijn o.a. benoemd tot lid tevens voorz. P. V. Val- star te Naaldwijk, tot leden P. Slot A.Pzn.' te Broek op Langendijk, C. Wagenaar Kzn. te Alk maar, A. Schermer Hoogkarspel, W. de Groot Beverwijk, J. Wagenaar Gzn. te Sint Paneras, ir. J. G. Hazeloop, rijkstuinbouwconsulent. D|c Nedierlamdsehe Fordfabriek werkt. Op het industrieterrein gelegen nabij de Hem- brug heeft gisternamiddag de officieele opening plaats gehad van de Nederlandsche Fordauto- mobielenfabrieken zegt de Tel. De belangstelling voor dit evenement was zeer groot. Honderden waren met auto's gekomen, voorts was er een stoomboot met genoodigden, terwijl de gemeen tetram voor extra bussen had gezorgd. Voor hen die van cijfers houden de volgende gegevens. De hoeveelheid zand gebruikt voor de terreinsophoogiflg bedraagt' 200.000 kub. nieter Er is 6900 kub. m. beton gestort, 880.000 kilo gram bewapeningsijzer gebruikt, er zijn meer dan een millioen steenen voor gevels en bestra ting verewrkt, de lengte van kabels en leidingen bedraagt 38 kilometer, de brandbluschleidingen beslaan 14 'kilometer, de buis- en pijpleidingen 16.5 kilometer de watertank bevat 250'000 liter de ingegraven reservoirs ruim 100.000 liter en de totale lichtsterkte van fabrieks- en kajitoorver- lichting is ruim een half millioen kaars Om het terrein tenslotte is een 1.4 km. lange baan, waarin men alle in Nederland voorkomen de wegoppervlakken in natura aantreft. B.v. een spoorwegovergang met slechte keibestrating uithollingen overdwars, een kunstmatige hel ling en een kantelinrichting. Op al deze onaan gename eigenschappen wordt de Ford aan .den tand gevoeld. Na afloop was het een groote uittocht van auto's. Verkeerspolitie was ter plaatse om het verkeer te regelen en het was over zes, alvorens de laatste rijders in de file het polderland nabij de Hembrug hadden verlaten. Invoerbeperking van melk prod neten in Engeland Nederland weer slachtoffer. Ingrijpende contingenteering van den Britschen voer van melkproducten zal thans verwacht moeten worden als gevolg van de besprekingen, die Zaterdag jl. zijn ingeleid tusschen den Brit schen minister van Landbouw, majoor Elliot, en de vertegenwoordigers der landen, die bij He zen export zijn geïnteresseerd, én waaronder Ne derland en Denemarken de voornaamste plaats innemen. De Britsche voorstellen zijn thans aan de respectieve regeeringen voorgelegd en ver wacht wordt dat Donderdag a.s. een nieuwe bijeenkomst zal plaats hebben, op het depar tement van landbouw, waar wellicht reeds een definitieve beslissing omtrent de invoerregelng zal vallen. Het leeuwenaandeel van den invoer uit„ het buitenland komt wat de meeste dezer producten betreft uit Nederland. Zoowel voor gesuikerde gecondenseerde volle melk beheerscht het Neder landsche product de markt en van den totalen invoer in Groot Brittannie van het eerstgenoem de product kwam gedurende de laatste jaren zelfs bijna 90 procent uit Nederland. Sedert 1922 heeft Nederland ook een steeds belangrijker po sitie ingenomen ten aanzien van den invoer van melkpoeder te Groot Brittannie. In 1931 bedroeg Nederlands aandeel in den invoer uit het buiten land van dit product ongeveer 50 procent. In 1932 steeg het tot 80 procent. Hierbij dient opgemerkt te worden dat de helft van den totalen invoer uit het Britsche rijk komt. De cijfers, maken het evenwel dui delijk, dat door de thans voorgestelde maatrege len van kwantitatieve importregeling de Ne derlandsche uitvoer zeer ernstig zal worden ge troffen. Tel. LOUIS SCHNITZLER OVERLEDEN. Met leedwezen zal men vernemen, dat de bekende toonkunstenaar Louis Schnitzler ln den afgeloopen nacht gestorven Is in den ouderdom van 63 jaar. Met hem is een begaafd musicus heengegaan die gedurende vele jaren een trouwe verschijning op onze concertpodia geweest is. Louis Schnitzler was 28 November 1869 te Rotter dam geboren; bij Friedrich Gernsheim hesft hij zijn studies gemaakt. Voor solo-pianist in den hoogsten zin van het woord was hij niet geboren; als bege leider heeft hij echter vele jaren zijn muzikale gaven, zijn bekwaamheden als pianist kunnen ten toon spreiden. De grootste kunstenaars als Pablo Casals, Mischa Elman, Suzan Metcalfe, Carl Flesch, Tilly Koenen, Birgit Engel verzekerden zich in ons land bij voorkeur de medewerking van Schnitzler, door en door muzikaal, artistiek ontwikkeld man en toegerust met een bewonderenswaardige kennis van de solisten-literatuur. Met die gaven, welke in den loop van de jaren door ernstige studie tot bijzon dere ontwikkeling gebracht waren, is Schnitzler één van de hoogst geschatte begeleiders geworden'! De laaste jaren had hij zich al wat terug getrokken, maar er is een tijd geweest dat Schnitzler geregeld een kleine honderd concerten per seizoen had. Bovendien was hij als pianoleeraar werkzaam en gezien en ook is hij meermalen met kleine compo sities voor den dag gekomen, waarvan er verschil lende in Engeland in druk verschenen zijn. Populair geworden is het „Moeder's liedje" dat Birgit Engel meermalen als toegift koos. Dok voor Buikbanden Buikcorsels Gordels. Uw adres IMKKfB, Noordscharwoude Voor MsliisMtei Maak gebruik 100 Sectie- Rittenkaarten Geldig op alle H.A.B.O Autobuslijnen. Kwaliteit hoog Prijzen laag Kwaliteiten hoog Prijzen laag OUDES, i.i. Firma Cl Hifi üdop deepen Mettle Costuums zijn Utljhetadpes SCHEME G. GEUS' TABAK van 25 ct. p. pond is zoowel geschikt voor 't rooken als voor pruimen. Msgdalenenslraal 14, Hikman KERM. DU CROCQ Langestraat 80 - Telefoon 352 - Alkmaai Heeren-föüodes ONDERGOEDEREN, REGENJASSEN. HOEDEN Te koop: vroege witte en taaie roode Bakplanten. Plukklaar, bij P. Kloos terboer, Bovenweg, St. Paneras. Niet op Zondag. TREFPUNTEN tusschen Hengelo en Enschede door een trein, ko mende uit der ichting Enschede, gegrepen en op slag gedood. Het paard bleef ongedeerd: de wagen werd ver nield. Het lijk is naar het Algemeen Ziekenhuis vervoerd. Betreffende het ongeluk op den onbewaalcten overweg tusschen Hengelo en Enschede wordt nader gemeld Het slachtoffer is niet zooals gemeld de melkven ter, doch de landbouwer W. Lansink, uit de buurt schap Driene. Hij passeerde dezen overweg met een driewieligen wagen, waarop twee melkbussen ge plaatst waren en werd gegrepen door den snel trein Enschede—Zwolle. Eerst op 420 meter van de plaats des onheils kwam de trein tot stilstand. De 32-jarige L., die gehuwd en vader van twee kinderen is, was toen reeds overleden. Nadat men het lijk per trein naar het station te Hengelo vervoerd had werd het aldaar door de politie in beslag genomen voor het onderzoek. Daar het uitzicht ter plaatse zeer goed is en treinen uit beide richtingen op zeer grooten afstand reeds zichtbaar zijn kan men veilig aannemen dat de landbouwer, die hier geregeld pas seerde niet voldoende heeft uitgekeken met het reeds genoemde gevolg. Nieuwstijdingen ALTIJD MAAR WEER AUTO-ONGELUKKEN. Zondagavond omstreeks acht uur heeft op den i rijksweg tusschen Ede en De Klomp een auto-onge- val plaats gehad, waarbij één persoon gedood werd en twee vrij ernstig gewond. Het ongeluk heeft zich, volgens de „Telegraaf", aldus toegedragen: 'een auto, komende uit Ede, met groote snelheid rijdende in de richting van De Klomp, wilde een anderen wagen inhalen en pas- seeren. De bestuurder raakte daarbij het stuur kwijt, waardoor de auto begon te slingeren. Na eerst links bijna in een sloot gereden te zijn, scheerde de wa gen dwars over den weg, waar juist twee menschen met hun fiets aan de hand liepen te praten. Dezen werden omvergeworpen, terwijl de auto in de sloot terechtkwam. Een der omvergereden personen, de 24-jarige tim merman B. Fluit uit Ederveen, kostwinner van zijn moeder die weduwe is, werd levenloos uit de sloot opgehaald. Zijn lijk is naar de Begraafplaats te Ede vervoerd. De jongen, met wie hij stond te praten, kon tijdig een zijsprong maken en kwam er met een lichte beenwonde af. De inzittenden van den auto moesten den wagen door het dak verlaten. Alle vijf waren gewond- twee hunner ernstig. De 39-jarige M. Fortuin uit Amster dam, die den wagen bestuurde, had geen rijbewijs. Naast hem zat de 21-jarige L. Gans, die wel een rijbewijs bezat. Andere inzittenden waren de 67- jarige heer I Fortuin en diens echtgenoote, bene vens den heer en mevrouw Fortuin-De Vries. De oude heer Fortuin bekwam een heupfracteur en evenals zijn echtgenoote inwendige kneuzingen. Zij werden per ziekenauto naar Amsterdam vervoerd. De andere inzittenden liepen snijwonden op en konden per gewonen auto hun reis voortzetten. Dr. de Waard van De Klomp en zijn collega, die toe vallig bij hem logeerde, verleende de eerste hulp. De commissaris van politie te Ede verzoekt den autobestuurder wiens wagen op het laatste oogen- blik gepasseerd werd, zich bij hem bekend te maken Hetzelfde verzoek wordt gedaan aan twee wielrijders die het ongeval zouden hebben gezien. OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Zaterdagmorgen werd de 32-jarige melkrijder W. Lansink uit Lonneker op den onbewaakten overweg DE „INBRAAK OP NYENRODE". Met betrekking tot de, zooals dezer dagen ver meld is, geënsceneerde inbraak op het kasteel Nyenrode, kan thans worden medegedeeld, dat mr. Th. Muller Massis den kasteelheer zal verdedigen. De renstalbezitter uit Den Haag zal verdedigd worden door mr. M. Levenbach en diens compag non mr. F. A. Kokosky heeft de verdediging op zich genomen van den detective en het hoofd van de bende, die bij de inbraak behulpeaam is geweest. Mr. W. Loeb verdedigt den man, die den schakel vormde tusschen den renstalbezitter en het inbre kersgilde. Als toegevoegd verdediger van de assis tente van den particulieren detective zal optreden mr. P. van 't Hoff Stolk. Dat kan weer hoogst interessant worden. Wij hadden laatst zooiets van dien Amsterdam- schen notaris enu weet wel! ZEER LAGE TEMPERATUREN. In het Kamerlingh—Onnes laboratorium te Lei den werden door den directeur van de tweede afdee- ling van dit laboratorium prof. dr. W. J. de Haas in samenwerking met den conservator dr. Wiersma en prof. dr. H. A. Kramer der rijksuniversiteit te Utrecht proeven ondernomen om lagere tempera turen te bereiken dan tot nu toe was gelukt. Terwijl met de gebruikelijke methode van het snelle afpom- pen van heliumdampen van de vloeistof prof. Ka merlingh—Onnes een temperatuur bereikt van 0.82 graden boven het absolute nulpunt en het prof. Keeson gelukte om op die wijze een temperatuur te bereiken van 0.71 gr. boven het absolute nulpunt, is op geheel andere wijze een veel lager temperatuur verkregen. Dr. n.l. Serium Fluoride, een zout van een der zeldzame aardmetalen gedurende een lan gen tijd in een hoog magneetveld te brengen en dan plotseling dit veld sterk te doen afnemen, daalde de temperatuur tot beneden 0.27 graden boven het absolute nulpunt. De proeven worden voortgezet. HET VIERDE HANDELSVERDRAG GETEEKEND. Dat met Noorwegen,. Naar Reuter uit Londen meldt, is vandaag het Engelsch-Noorpche handelsverdrag geteekend. Beeds vefe gelukzoekers hebben een poging in het werk gesteld om de schatten van het in 1799 gestrande Etagelsche fergatschip ,,La Lu- tine te bergen. Emkelen hebben wel eens suc- j cessen te boeken gehad. In het midden der vo- rige eeuw (1856) is ongeveer 4 millioen aan goud en zilver uit het wrak tevoorschijn gehaald. Sinds dien zijn er echter geen resultaten meer te boeken geweest. Wel vertoonen oude Terschei lingers nog vol trots, zilveren penningen, welke dertig jaar geleden eens zijn opgehaald. Ande- ren hebben weer koperen spijkers, die voorzien zijn van het „Lutinemerk" een hanepoot, die op elk onderdeel van het schip te vinden is. Toen de verzekeraars, Lloyds Lonidon, de geheele schade, groot 20.000.000 gulden, aan den eige- j naar, de Etngelsche Admiralty, hadden uitgekeerd i verkregen zij het eigendomsrecht op het wrak. j de firma Dioeksen en Dros, reeders en bergers te West Terschelling hebben van Lloyds de con cessie voor het bergen van de goudlading der Lu tine verkregen. In de concessie voorwaarden is o.a. opgenomen dat Lloyds 30 procent van de eventueel geborgen waarde moet ontvangen. In, het laatst van het vorige jaar is de firma Böeksen en Dros in contact getreden met een fabrikant uit Gennep, de heer F. Beckers. Eleze haa een denkbeeld om met een door hem ontwor pen toestel het gaud uit het wrak te halen. E(en contract met den heer Beckers volgde èn toen kon men beginnen te arbeiden aan de zooveelste poging om de kostbare lading te bergen. Begin Maart kwam de heer Beckers op Ter schelling met een'ige vaartuigen, waarin het ge heimzinnige gevaarte, geborgen zat. Tn hoofdzaak waren er nu twee geheel ver schillende werkzaamheden te verrichten. Ten eerste het opbouwen van hét toestel waarmede men tot op het wrak hoopt af te dalen, en ten tweede de juiste plaats van het wrak te be palen en zooveel mogelijk gegevens omtrent het wrak te verzamelen. Om een duidelijke beschrijving van het toe stel van Beckers te geven en de werkwijze er van uiteen te zetten, is het misschien het beste eerst eens pp de plaats van het wrak te gaan zien. Het wrak ligt in de N.W. gronden juist be noorden de Oostpunt van Vlieland. E'e bodem bestaat hier uit een laag drijfzand van 12 m, dikte waaronder een vaste leemlaag. Bij laag water staat er ongeveer 3 m. water boven het drijfzand, bij hoog water 5 a 6 m. In den loop der jaren is het wrak van de „Lutine" even als alle andere hier liggende wrakken, door het drijfzand heen gezakt, en ligt nu als begraven on der het zand, op de leemlaag. Ee groote moeilijkheid, die al velen hebben trachten op te lossen is, om door het beweeg lijke drijfzand heen te komen. Bit is een zeer bezwaarlijk werk, temeer daar de zee hier vaak ontstuimig is en er bovendien een zeer sterke getijstroom loopt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 2