De befeekenis van de Graanprijzen voor ontstaan en het voortduren der Crisis. GEOPEND op 10 MEI het FOTOGRAFISCH-ATELIER EN AMATEURS-FOTOHANDEL KLINKERT Onschuldig verbannen. Uit den Omtrek Door F. G. WALLER. I. In een buitengewoon belangwekkend opstel in de „Ec. St. Berichten" behandelt de nestor van onze nationale industrie onder den bovenstaanden titel een onderwerp, dat door zijn nauwen samenhang met de huidige crisis van de allergrootste betee- kenis is voor onze gansche samenleving. In zijn opstel behandelt Dr. Waller achtereen volgens: lo. Den loop der productie en der prijzen van de granen voor en na den oorlog, en de invloeden, die daarop hebben ingewerkt. 2o. De economische gevolgen van de opbrengst der graanoogsten en de bete'ekenis daarvan voor de wereld-crisis. 3o. De vooruitzichten voor den landbouw en de voorwaarden voor een oplossing der crisis. Van alle industrieën in de wereld, zegt de des kundige schrijver, is de landbouw-industrie verre weg de grootste, en van deze industrie is de graan- productie, waaronder ook rijst is te rekenen, weder de eigenlijke kern. Dat inderdaad de graan oogsten een groote rol in het economische leven moeten spelen, blijkt o.a. uit de opbrengsten. Deze waren in de vijf vóór-oorlogsche jaren van de orde van f 30.milliard per jaar, in de „boom"- jaren van de orde van f 50 milliard en op heden van f20 milliard, indi'en men de prijzen in de export havens der verschillende landen als basis neemt. Dr. Waller berekent dat het nadeelige verschii tus- schen de gemiddelde landbouwopbrengsten (tarwe, mais. gerst, rogge, haver en rijst) van de jaren 1925/29 en die van het jaar 1932 heeft bedragen f 29.590 millioen, een verbijsterend cijfer, grooter dan de gezamenlijke jaarlijksche staatsuitgaven van Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en de Vereenigde Sa ten- In de eerste plaats wijdt dr. Waller een beschou wing aan de tarwe. Wat de prijzen betreft, („tarwe is het leidende graan in dien zin, dat de prijzen der andere granen slechts in zeer Zeldzame gevallen boven den tarweprijs stijgen, maar in den regel zeer belangrijk daar beneden blijven"), blijkt, dat waneer men den gemiddelden Rotterdamschen loco prijs van 1909/13 gelijk 100 stelt, deze prijs in de jaren 1919 en 1920 tot 285 is gestegen. Van deze beide laatst genoemde jaren ontbreken de productie statistieken. Ter verklaring dezer exorbitante prijzen kan gewezen worden op den toestand in November 1918, toen in groote deelen van Europa feitelij k hongersnood heerschte en de graanvoorraden overal tot een minimum waren gereduceerd. Bovendien was de productie op de eigenlijke gevechtsterreinen in het Westen en in het Oosten voorloopig onmo gelijk, en was de voor den oorlog zoo belangrijke Russische export tot volkomen stilstand gekomen. Er kwam echter een sterke prijsval, zoodra in de eerste dringende behoeften was voorzien en gelijk tijdig de graanbouw zoowel als het vervoer zich Weder eenigszins in de vroegere banen ging bewegen. Toch bleef de prijs te Rotterdam in de periode 1921/24 op 139 pet. van die der basisjaren 1909/13. Dit is begrijpelijk als men ziet, dat Europa in dat tijdperk niet minder dan 25 pet. onder de vóór- oorlogsche productie bleef, waarin voorzien is door een meerdere productie buiten Europa. Omgekeerd had deze buiten-Europeesche productie de stimu lans van hooge prijzen noodig, omdat nieuwe, min der gunstig gelegen gronden in cultuur moesten worden genomen, terwijl bovendien de productie kosten waren gestegen. Het waren zoowel de U.S.A. als Argentinië, Canada en Australië, die door op voering van hun tarwe-productie de wereldtarwe productie op bijna hetzelfde peil hielden als in de jaren 1909/13. In het volgende tijdvak 1925/29 neemt de productie in Europa voortdurend toe, en is in 1929 nog slechts 11 pet. beneden 1909/13, terwijl gelijktijdig in alle exportlanden, uitgezonderd de U.S.A., de productie blijft stijgen, met het gevolg, dat de wereldproductie in dat tijdvak gemiddeld 965 min. quintalen bedraagt, tegen 872 min. quin- talen in het tijdvak 1921/24, dus 10 pet. meer. Nu is het merkwaardig, vervolgt dr. Waller, dat, terwijl deze hoogere productie een prijsdaling zou doen verwachten, juist het omgekeerde plaats vond De prijzen stegen zeer aanmerkelijk te Rotterdam van f.12.90 in de vorige periode tot f 14.71, of anders uitgedrukt, van 139 pet. tot op 159 pet. van het voor-oorlogsche peil. De .verklaring van deze anomalie is te zoeken in het kunstmatig hooghouden der prijzen door de Wheatpool in Canada, en de Form Board in de U.S.A., beide instituten, die op reusachtige schaal tarwe inkochten. Reeds in 1927/29 had een prijs daling verwacht kunnen worden, omdat de zooge naamde zichtbare voorraad tarwe in de U.S.A. en Canada van 21.1 millioen quintalen volgens de of- ficieele statistiek op 1 Augustus 1927, (1 Aug. is het tijdstip, dat de nieuwe oogst onmiddelijk voor de deur stat), was gestegen tot 31 millioen quintalen op 1 Augustus 1928. Aangezien deze stijging zich in Langestraat 93 Alkmaar Tel. 302 Ter gelegenheid van de OPENING van onze nieuwe zaak, wordt gedurende één week bij bestelling van 6 Fotokaarten I KAB. CADEAU GEGEVEN s FEUILLETON „Dat geloof ik ook," zeide de markies. „Lord Stratford werd van de misdaad overtuigd. Niets is duidelijker dan zijne schuld. Lady Wolga is de eenige die ooit aan de schuld van lord Stratford twijfelde." „Je moet haar spoediger weten te krijgen. De hertog van Clyffebourne, de broeder der lady, zou dit huwelijk zeer gaarne zi!en. Tracht bij hem te bewerken dat de-zaak vooruit ga. Wolga zal binnen eene week Clyffebourne verlaten; voor dien tijd moet je een bepaald antwoord hebben. Je kunt het, en indien je wilt, zul je het er ook doordrijven; want ik weet beter dan wie ook, dat Je bij al je zacht moedigheid en vriendelijkheid een ijzeren wil bezit, Roland Ingestre." De markies kleurde. „Ik ben de eenige man die je kent, dat wil zeg gen, die je grondig kent," vervolgde Pierre Renard, „ofschoon sommigen een klein denkbeeld hebben van je wilskracht. Daar heb je bijv. Orrin, de rent meester; hij wordt door alle pachters gehaat om zijne schijnbare hardvochtigheid en verwenscht om zijne zoogenaamde tirannie. De menschen komen bij hem klagen over de zware lasten, welke hij hun oplegt. Hij perst hen 'echter uit als citroenen en vilt hen tot op het been. In achttien jaren zijn de renten verdrievoudigd. De arme oude dwaas houdt meer van het huis Montheron dan van zich zelf Hij zweet water en bloed als hij er aan denkt weg gezonden te worden en een ander de plaats te zien de volgende jaren heeft voortgezet, op 1 Aug. 1931 het bedrag van 100.1 millioen bereikende, moesten zoowel de Canadeesche Wheatpool als de USA Farm Board, om prijsval te voorkomen, groote voorraden opnemen. Deze toestand werd natuurlijk op den duur on houdbaar, en, evenals bij tal van andere artikelen (koffie, koper, enz.) kwam het tenslotte tot een uitbarsting. Tot Sept. 1930 heef de Farm Board nog getracht eenigen steun aan de prijzen te verleenen, maar toen bleek, dat 1930 een nog veel grooteren wereldoogst zou brengen dan het gemiddelde der vorige jaren, heeft men de prijzen hun vrijen loop moeten laten, zonder dat evenwel de Farm Board voorraden geheel werden geliquideerd. Er is toen een prijsdaling ingetreden, waarvan de geschiedenis der laatste 130 jaren de weerga niet kent. Van f 14.71 in 1925/29 daalde de prijs in 1931 op f 5.55; in 1932 op f 5.22 en was in Febr. '33 f 4.77. Het is aan geen twijfel onderhevig, verklaart ar. Waller, dat deze geweldige prijsval een gevolg is van een productie grooter dan het gebruik, en het voorhanden zijn van groote voorraden. De prijsval moest komen, toen Europa zijn pro ductie weder tot het vroegere peil opvoerde, en de buiten Europa gelegen landen hun na den oorlog reeds sterk uitgezette productie nog verder vergroot ten, maar het prijsverschil zou veel kleiner zijn geweest, wanneer niet d'e Wheatpool en Farm Board hunne omineuze politiek der prijsregeling hadden toegepast. Men heeft de prijsdaling ook aan andere oorza ken willen toeschrijven, zooals daling der productie kosten door mechanische inrichtingen, verandering van de waarde van het geld, enz. maar deze invxoe- 1 den zijn, zoo ze al iets tot den prijsval hebben bij gedragen, in ieder geval van ondergeschikte betee- kenis. Voorts wijst dr. Waller er op, dat de prijzen van mais, rogge en haver in het algemeen den loop der tarweprijzen op meer of minder verren afstand gevolgd hebben. Voor gerst trad op een zeker mo ment -een betrekkelijke schaarschte in, die gedurende korten tijd den prijs zelfs even boven den tarwe prijs deed komen. De productie dier granen is evenals die van de tarwe, in Europa in de jaren 1921/24 met 20 30 percent afgenomen en dit tekort is door een ver meerderde buiten-Europeesche productie vrijwel aangevuld. De opvoering der productie in Europa ging echter minder snel dan bij de tarwe, en de totale wereldproductie is slechts in enkele gevallen iets boven de vóóroorlogsche gestegen. Aan het slot van het eerste artikel komt dr. Waller dan tot de volgende conclusie: „1. dat de graanproducenten over de geheele wereld in 1932 'een mindere opbrengst hebben gehad van circa f29 milliard, vergeleken met het gemid delde der opbrengsten der „boom"-jaren 1925/29. 2. Dat de hooge prijzen in de „boonji"-periode niet alhier. Die brandweer die met volledig materi aal uitrukte kon niet verhinderen, dat het ge bouw geheel uitbrandde. De oorzaak is onbe kend. Verzekering dekt de schade Inbraak te Ilterhugowaaid. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Heerhugowaard ingebroken in de Coop. Z,ui velfabriek „Excelsior" staande nabij de halte Mid xdenweg, directeur de heer van der Meer. x Door indrukking van een raam van den kelder heeft men zich toegang verschaft en door dit raam een zestal van merken voorziene vaten boter naar buiten gerold. De geheele opzet van den inbraak wijst er op dat de inbrekers zoowel met den mom-enteelen toestand, alsmede met de aan de fabriek gevolg de werkwijze en gewoonten op de hoogte moeten zijn geweest. Al meer vat bij het publiek de meening post, merkt de Alkm. 'Crt. op, dat de den laatsten tijd alhier en in de omgeving gepleeg do inbraken, niet zijn onwillekeurige en los van elkander staand, doch volgens een vast plan door een goed organiseerende leiding worden geregeld. De plattelandspolitie blijkt tot nog toe niet in staat hiertegen met voldoend 'succes op te treden en waar het publiek nog nimmer van deze inbraken nader licht mocht ontvangen, doen de dolste geruchten de ronde en worden gaarne geloofd. Ook dezen keer zijn de omstandigheden den inbrekers weder gunstig geweest, want door den stroomenden regen in den nanacht was niet het geringste spoor te ontdekken. Binnenland Gisting in de S.ülA.P. Een niet gepubliceerde brochure van Dluijs. 0„ Onder dit hoofd deelt de Crt. medie, dat het door een normale werking van vraag en aanbod zijn kamerlid mr. J. Duijs een brochure geschreven tot stand gekomen, maar dat de acties van de heeft, waarin hij de tegenwoordige taktiek der Wheatpool en de Federal Farm Board de prijzen sociaal democratische nartii fel liatt Tn Kof kk hebben opgezet en hoog gehouden, zooals o.i. blijkt J_ 31; (P laakf" la het blD uit het feit, dat de tarwevoorraden reeds van 1927 f- V °P tegen de onwaarachtige po en 1928 een sterke toeneming vertoonden, welke stij- blicistiek van het dagblad „Het Volk" die bij ging in de volgende jaren in nog sneller tempo vele bezadigde elementen der S.D'AP scherpe voortging zonder dat een prijsverlaging intrad afkeuring vindt. Hoewel deze brochure reeds 3. Dat deze hooge opbrengst der granen zeker een machtige factor is geweest in het totstandkomen der „boom"-periode in het algemeen. 4. Dat in ieder geval de lage graanprijzen, met als gevolg lage prijzen van bijna alle andere land bouwproducten, de oorzaak zijn van den langen duur der depressie. 5. Dat dus voor een werkelijke opleving, een der hoofdvoorwaarden zal zijn een verbetering in de graanprijzen." (Wordt vervolgd). oneming tot Lid van de Tweede Kamer aanneemt T Naar de „Tribune" meldt, heeft de heer Alimin j Prawiradirdja aan de partijleiders van de C.P. H. doen weten, dat hij in verband met een opdracht die hij van de communistische Partij Indonesië heeft ontvangen voorloopig niet in j staat zal zijn het kamerlidmaatschap te vervul len. Door zijn bedanken zou de heer Schauker Kamerlid worden. Ook deze zal bedanken, waar na Boestan Effendi die hier te lande vertoeft aan de beurt is. Predikant-Kamerlid. I Nu ds. C. v.d. Ziaal, em. predikant van de IChr. Ger. Kerk van Deventer is gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor de a.r. partij, heeft de Chr. Ger. kerk van Hoogeveen op de jongste vergadering van de classis Zwolle dezer kerk de vraag aanhangig gemaakt, of in de Chr. Ger. Kerk het kamerlidmaatschap vereenigbaar is met het predikambt. Dit is in de Ned. Herv. kerk niet het geval. Bij de toelichting van haar j vraag heeft de kerk van Hoogeveen er op gewe. j zen, dat de bedoeling van haar vraag is, of een j tot kamerlid gekozen predikant niet overgaat j tot een anderen staat des levens in welk geval I hij! natuurlijk niet de bevoegdheid van emeritus ontvangen zou. D|e classis besloot aan de Part. Synode van het Noorden w.o. zij ressorteert, te verzoeken zich terzake te willen uitspreken. Alkm. Crt. Vroeg wijs,, vmeg...M. Naar de N. Bi. Crt. meldt worden sinds Vrij dag uit de ouderlijke woningen vermist het 16 jarige meisje Wilhelmina Groos en de 17-jarige jongen N. Pijpers. De jongen, die fietsjongen van zijn beroep is, heeft waarschijnlijk een trans portfeits bij zich. De politie verzoekt aanhou ding van de twee. Het meisje dat in de Catha- rinastraat woornt is anderhalve meter lang, heeft een flink postuur, bleek gezicht, donker blond polkahaar, blauwe oogen en een breeden neus. Op beide handen heeft zij een litteeken. Zij draagt een gekleurde blouse, zwarte rok en brui ne schoenen en kousen, verder is zij waarschijn lijk blootshoofds. De jongen is klein van postuur heeft een gezonde gelaatskleur, blauwe oogen eïi draagt een blauw colbert en zwart ratine overjas. Inlichtingen worden gaarne ontvangen aan het bureau van de Meermanstraat te Rot terdam. tijdens de verkiezingen is gereed gekomen, heeft de heer Duijs op het laatste oogenblik besloten haar niet uit te geven daar het partijbestuur hem da toezegging heeft gedaan, dat met zijn grie ven rekening zal worden gehouden. Door deze toezegging vervallen ook de geruchten, dat mr. Duijs van plan zou zijn uit de sociaal democra tische partij te treden. Felle brand te Alkmaar. Zondagncaht heeft een utislaande bransd ge Saridjono aanvaardt zijn kamerzetel. Het Centraal Stembureau heeft thans een te legram van den communist Sardjono uit D'igoel woed in het graanpakhuis van den heer Igesz ontvangen waarin deze meldt, dat hij zijn be- innemen welke hij zoolang heeft bekleed; en toch zou hij in waarheid kunnen zeggen, dat hij slechts een werktuig van uw ijzeren wil is, dat jij de eigen lijke tiran bent, die de pachters den laatsten cent uit de beurs klopt. Hij zou wonderlijke geschiedenis sen van de hebzucht van zijn heer kunnen vertel len." .Genoeg daarover. Ik wil het niet hooren." ,De pachters en dorpsbewoners zouden het ale eene weldaad beschouwen, wanneer lady Wolga gebiedster op Mont-Heron werd. Zij betreuren het zeer dat de titels en goederen aan eene andere zijn overgegaan. Lord Stratford was vroeger hun afgod, en ofschoon zij aan zijne schuld gelooven, trachten zij toch zijne misdaad op alle mogelijke manieren te vergoelijken. In de herbergen en waar de dorps bewoners ook bijeenkomen, spreekt men nog dage lijks over het drama; men vertelt van de goedheid en oprechtheid van Lord Stratford en de genegen heid voor hem wordt daardoor steeds jong gehouden. Van jou spreekt men niet op dergelijke wijze. Wan neer lord Stratford Heron zich in het dorp bekend maakt, zou niemand het zich eene gewetenszaak rekenen hem behulpzaam te zijn om te ontvluchten. Je huwelijk met lady Wolga zal je meer voet geven. Daarom moet je je haasten en niet langer met je laten spelen." ,En indien lord Stratford eens naar haar toe gaat?" vroeg de markies bekommerd. „Dat zal hij niet durven wagen. Zij is van hem gescheiden. Maar ik zal spionnen uitzenden en hem gevangen doen nemen, ik zal het zoo weten aan te leggen, dat hij vóór je huwelijk niet aan den rech ter wordt overgeleverd. Dan kun je met je vrouw naar het buitenland trekken en bent dus buiten het schandaal." „En het meisje?" Renard legde een plan bloot om Alexa uit den weg te ruimen en de markies hoorde hem in het begin rustig aan. Hij werd echter voortdurend ang stiger en riep eindelijk: „Genoeg, ik wil niets meer hooren. Doe wat je wilt, Pierre, doch laat mij met rust. O, die gevloekte misdaad. Een van ons beiden, zij of ik moet wijken, en ik kan niet! Ik kan mijne titels, goede ren, eer en aanzien niet prijs geven; de nederigheid der mannen, de coquetterie der vrouwen, de gemak ken van den rijkdom zijn mij thans bene behoefte en ik wil dat alles niet opgeven om een zwak meisje. Zij heeft haar geheim goed bewaard, zelfs lord Kingscourt weet niets. Zij moge dan met haar geheim verdwijnen." Hij ging naar het venster en keek naar buiten, waar de storm woedde, maar in zijn binnenste stormde het nog harder dan in de natuur. Renard maakte nog eenige opmerkingen en vertrok. De markies wierp zich weer in zijn stoel. „Gevloekt zij deze bloedzuiger!" siste hij door de op elkaar geklemde tanden, terwijl hij aan zijn be diende dacht. „Indien hij'dood ware, zou ik vrijer kunnen ademen. Hij heeft mij tot gek wordens toe gepijnigd en gekweld. Ik gaf een vermogen als ik van hem af was. Maar eer hij gaat moet hij dit werk nog verrichten. Dwaas meisje! Zij had beter gedaan in Griekenland te blijven. Zij heeft de trek ken van haar geslacht; hoe kan lady Wolga zoo blind zijn dat zij dit niet bemerkte? Stratford leeft en is hier? Zal het ongeluk over mijn hoofd los breken? Welaan! ik zal mijne vijanden vernietigen of met hen sterven." -DERTIGSTE HOOFDSTUK. De volgende morgen brak aan. Er waaide een frissche wind van de zee, welke zelf in de zonne- INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Oudkarspel, Mei 1933. M. de Redacteur. Ondergeteekende verzoekt beleefd een kleine plaatsruimte in uw veelgelezen blad. En wel naar aanleiding van de jl. Vrijdag ge houden vergadering der toen opgerichte Begra fenisvereeniging, onder den naam van „Helpt Elkander." In het verslag staat woordelijk: het hoofddoel der vereeniging is, volgens den secre taris de hooge dragerskosten, welke bij de an dere vereeniging 40 gulden bedragen, onder el kaar te verdienen. Hoe de secretaris aan dat hooge bedrag komt is mij een raadsel, Als er ge sproken wordt van onder elkaar te verdienen, be. grijp ik daar uit, dat dit op de leden slaat'bei derzijds. Welnu, als bij ons een lid gebruik maakt van de vereeniging, kost dit aan draagloon f 20.50, acht dragers ieder f2.—, voorlooper 4.50 Dit wordt door de kas der vereeniging betaald Dlat is nog een groot verschil bij f40.— wat in het verslag genoemd wordt. Ik meende goed te doen hier een uiteenzeitb ting over te geven. Wij moeten eerlijke cijfers noemen en zeg anders liever niets. U, Mijnheer de Redacteur dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, JB. DjB BOER, stralen schitterde, als ware de onafzienbare water vlakte met gouden streepen versierd. Lord Kingscourt was na het ontbijt naar het dorp gegaan, terwijl mrs. Ingestre en Alexa zich op de balkonkamer bevonden. Evenals gewoonlijk klaagde de oude dame weer erg. Hoofd en hart waren ziek en als hare klachten tot Alexa waarheid bs vat ten, dan leefde er geen ongelukkiger schepsel dan zij Deze hoorde haar geduldig aan en gaf nu en dan haar medelijden te kennen, terwijl haar blik ernstig op de van goud stralende golven des oceaans rustte. Lord Montherom trad de kamer binnen. Met schijnbare belangstelling luisterde hij naar de klach ten zijner zwagerin en bemerkte den ernstigen oog opslag van Alexa. „Lieve Augusta," zeide hij, „ik geloof dat ik je een middel kan aanraden, dat je betere diensten zal bewijzen, dan je pillen, poeders en zalfjes." „Inderdaad?" riep mrs. Ingestre. „Is het homoeö- pathie of allopathie? Ik heb belde methodes be proefd alsook electriciteit. Ik dacht niet dat je be lang zou stellen in mijne gezondheid, Roland. Wat is dat voor een middel?" „Je blijft te veel op je kamer. Je moet meer frissche lucht en beweging hebben. Wanneer je op dezen fraaien morgen een watertochtje deed, zou je met goeden eetlust terugkeeren en al je kwalen zouden als bij tooverslag verdwijnen." „Ik houd niet veel van watertochtjes,' antwoordde mrs. Ingestre teleurgesteld. „Toen ik het laatste deed, beloofde ik mijzelf dat dit voorgoed uit zou zijn, want ik werd er zeer ziek op." „Je behoeft het jacht niet te nemen. Wij heb ben zeilbootjes genoeg die voor een tochtje langs de kust zeer geschikt zijn. Ik geloof dat miss Strange gaarne met je zal meegaan." Alexa knikte. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4