De Kruideniersbeurs te Alkmaar Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 42e Jaargang President Roosevelt doet van zich spreken UoofiifUfH,ICies(UjH UUffthnedi'poeder NO 58 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52 DONDERDAG 18 MEI 1933 NIEUWE DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG - DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmentsprJJs: per 1 maanden 1.11. Uitgave: firma J. H. KEIZER - Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 1regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTF. LETTERS VAIR PLAATSRUIMTE President Roosevelt heeft na een bespreking met j een aantal chefs van het Staatsdepartement in verband met den toestand in Europa besloten een oproep aan de mogendheden te publiceeren voor een algemeene ontwapeningsacflie en voor de eerste maal definitief te bepalen in welke mate de Ame- rikaansche regeering bereid is bij te dragen tot het bereiken van dit doel. Sedert Wilson is dit de eerste maal dat een Ame- rikaansch president zich op zoo breede en coöpera tieve Sasis met de buitenlandsche politiek bemoeit. De oproep zal zich waarschijnlijk bewegen in de richting van het Britsche ontwapeningsplan en het plan van een consultatief pact. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat Roo sevelt in zijn oproep het volgende zal verklaren: 1. De Amerikaansche regeering zal evenals Enge land en Frankrijk in een wederbewapening van Duitschland een schending van het verdrag van Versailles zien. 2. De Amerikaansche regeering isb ereid ingeval van dreigend oorlogsgevaar met de overige mogend heden overleg te plegen om de aanvallende mogend heid te kunnen vaststellen. 3. De Vereenigde Staten zijn bereid een effectieve entwapeningsovereenkomst aan te gaan. 4. Publicatie van de laagste ontwapeningsgreas voor-de Vereenigde Staten. In leiderde kringen weigerde men mede te deelen of Roosevelts oproep in den vorm van officieele nota's aan de groote mogendheden of in den vorm van instructie aan Norman Davis gepubliceerd wor den. De' kwestie der oorlogsschulden komt in den oproep niet aan de orde. In veixand met dezen oproep acht men ook het feit belangrijk, dat de Senaatscommissie voor bui tenlandsche zaken nog deze week moet stemmen over bet door het Huis van Afgevaardigden reeds aangenomen voorstel inzake een wapenembargo. De nieuwe wet machtigt denp resident, om zonder het congres te raadplegen tegen elk als aanvaller aan geduid iand een wapenembargo uit te vaardig m. De kwestie der Amerikaansche neutraliteit inge val var;, conflicten wordt hiermede practisch sn han den van den president gelegd. INDRUKKEN IN HET BUITENLAND. Engeland. Naar de „Tel." bericht ligt het in het voornemen van koning George om in eenpersoonlij ke missive te antwoorden op den oproep van president Roose velt, welke hier allerwege grooten indruk heeft ge maakt. Groot-Brittannië zal geen stap ongedaan laten om het gemeenschappelijk optreden met de Ver. Staten te versterken. Frankrijk. Roosevelt's oproep heeft in Fransche officieele kringen een buitengewoon diepen indruk gemaakt. Een vertrouwensman van minister Paul Boncour verklaarde ons, dat al moet men de practische uit werking afwachten, deze boodschap, juist aan den vooravond van Hitler's rede, een sensationeel staats stuk is, dat alles overvleugelt en uniek is in de an nalen der diplomatie. De reile van Hitier Na de redevoering van Von Papen, die wel aller ongelukkigst den Rijkskanselier heeft ingeleid, heeft nu Hitier gesproken. Allerongelukkigst heeft Van Papen gesproken in dien zin, dat zijn rede door trokken was van een geest, die het militaristische Duitschland vóór 1914 ademde. Wij kunnen ons levendig voorstellen dat die be schouwingen de ongerustheid, die bij verschillende regeeringen op het oogenblik ten opzichte van de toekomstige houding van Duitschland heerscht vooral niet verholpen hebben. Dat Duitschland het loon onthouden is voor de twee millioen menschen- levens, die het heeft moeten opofferen, kan slechts als een schreeuwende verongelijking worden be schouwd door een man die in den oorlog een soort nationale belegging ziet en niet een wüde nationale speculatie met heel zekere kansen op verlies In zyn loon te kort gedaan kan men zich vooral niet noe men onverschillig hoeveel men eraan ten koste heeft gelegd, als men den strijd heeft Maar Von Papen ziet den oorlog met undere oogen dan wij. Dat bleek in het bijzonder toen hij uitlegde waarom Duitschland het woord pacifisme uit zijn vocabularium had geschrapt. Die uitlegging moest een geruststelling zijn. En men vernam. De Pa - fistische literatuur had den dood op het veld van eer een onnatuurlijkend ood genoemd! Zij had geen begrip getoond voor het oude soldatenlied. „Er is op de wereld geen schoonere dood dan door den vijand te worden neergeveld". Zij begreep niet den oud-Germaanschen afkeer voor den stroo-dood, z vond langzame aderverkalking verkieselijker! Zy had het afschuwelijk uiterlijk van de gesneuvelden beschreven, alsof de geest, waarin een man stierf, niet belangrijker was dan het uitzien van zijn over- bl Wat^het Slagveld voor den man was, zoo betoogde hij verder, was het moederschap voor de vrouw. Moeders moesten zich uitputten in het voortbren gen van kinderen en vaders moesten op het slag veld strijden om de toekomst van hun zonen te ver- Z8Aldus'sprak Von Papen. Het was niet bijzonder ge ruststellend. Wat Hitier gezegd heeft, is met meer ingenomenheid ontvangen. De toon is bepaald vriendschappelijk en doet verzoenend aan. In het kort was zijn rede, aldus, zegt de Tel. lo. Duitschland wenscht in vrede met de andere naties te leven. Het verlangt geen herbewapening, doch ontwapening der anderen en wil zelfs het laat ste restant zijner wapens vernietigen, wanneer ook de andere landen daartoe bereid zijn. 2o. In het Britsche plan ziet de rijksregeering een mogelijke basis V09r de oplossing van het ontwape- ningsvraagstuk, waarbij echter in ieder geval met een kwalitatieve gelijkgerechtigdheid rekening moet worden gehouden. De regeering is bereid over de toe passing der rechtsgelijkheid .te onderhandelen. Voor de totstandkoming der nationale veiligheid van Duitschland stemt zij toe in een overgangsperiode van vijf jaar. 3o. De rijksregeering is bereid tot concessies op het gebied van de uniformiteit der legertypes, doch wenscht dat de aanpassing geleidelijk zal geschie den. 4o. Duitschland begroet met dankbaarheid pre sidents Roosevelt's voorstel en is volkomen bereid mede te werken aan de oplossing van de politieke en. economische moeilijkheden. 5o. Het verschil tusschen overwinnaars en over wonnenen moet verdwijnen. Wanneer Duitschland blijvend in een vernederende positie zou worden gehouden, zou 't het rijk moeilijk vallen langer lid van den Volkenbond te blijven. Veel commentaren op deze indrukwekkende mede- deelingen is overbodig. De reactie in Amerika is een van groote voldoening, natuurlijk omdat Hitier Roo sevelts voorstellen inzake het non-agressiepact wil aanvaarden. HET KOKENDE OOSTEN. JAPANNERS BLIJVEN OPRUKKEN. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Japansche con sul-generaal aldaar den Chineeschen autoriteiten heeft medegedeeld dat ondanks het herhaalde pro test der Japansche regering de anti-Japansche de monstraties Jojfit hebben opgehouden. Bij verscher ping van den toestand zal de Japansche regeering zich genoodzaakt zien Tientsin te bezetten zonder rekening te houden met de daaruit voortvloeiende internationale verwikkelingen. Er kunnen reeds zeer spoedig Japansche mariniers te Tientsin worden verwacht. Uit Sjanghai wordt officieus gemeld, dat twee Chineesche legercorpsen, die zich in de provincie Sjansi bevinden, mobiel worden gemaakt om naar Peking te worden overgebracht. De sterkte der in de omgeving van Peking en in de stad zelf gecon centreerde troepen wordt geschat op 200.000 man. osé&siöss? o Wij waren in de gelegenheid, dezer dagen een bezoek te brengen aan de tweede- Alkmaarsche Kruideniersbeurs, die in de groote zalen van de Harmonie wordt gehouden. Deze zalen zijn door 38 standhouders bezet, alle verschillende firma's vertegenwoordigende. De naam van het gebouw en het verloop van deze kruideniersbeurs zijn in volkomen overeen stemming met elkaar, hetgeen men voelt aan de gezellige sfeer die er heerscht, aan den opgewek- ten geest rondom ons, aan de goede verstandhou ding tusschen de verschillende standhouders. Zeker, er zijn concurrenten van elkaar maar als zakenmenschen weet mén elkaar te waardeer en. Een gezellig stukje muziek zorgt voor de noodigo afwisseling voor de opgewekte stem ming. I Het bestuur met aan het hoofd de heer Hay- tema kan met groot genoegen op deze beurs neerzien, want op onze vraag, of men tevreden was, werd een volmondig „ja" geantwoord. Overal zijn de standhouders, eigenaars of vertegenwoordigers in gesprek oude relaties verkoopende nieuwe relaties aanknoopende. Het is met recht een „beurs" waar men zaken doet, den tegenwoordigen economischen toestand ten spijt. Men loopt van den een naar den ander, en menig belangstellend bezoeker wordt een fris- sclie dronk, of versnapering aangeboden om te „proeven" in de vaste overtuiging dat men van „proever" „gebruiker" zal worden. Het is hier de wereld van den zakenman, en bij verschillende standhouders zagen wij ook al reeds het kaartje „verkocht" prijken. In de bladen ziet men de advertentiekolom!- men verminderen, menig vast adverteerder is uit die rij verdwenen, men gaat het zoeken in het persoonlijk contact met de menschen. De producent stelt zich in onmiddellijke verbini ding met den consument, al is het dan ook over zij» afnemers. (pok wij waren zoo gelukkig, verschillende lekkernijen; te proeven, en voor onze echtge- noote en fraai trommeltje met koekjes te mo gen medenemen, als cadeautje. Maar na het ge bruik hebben wij de waarde van het cadeau pas leepen waardeeren, want, het was „S(ubliem)" het was .,^K(waliteit") het was „S(oort.") Feliter om alleen te kijken en te proeven, daar voor waren wij niet naar deze „beurs" gegaan, - Verschillende standhouders voelden het belang van den Dangendijk en verre omgeving voor hun bedrijf, en plaatsten een advertentie in dit num mer, en wij van onzen kant namen op ons, een korre beschrijving aan hun stand te wijden. Wiji beginnen dan met de Firma van NelLe. Het podium 'van de Harmoniezaal is ingericht tot Theetuin, tijk versierd met planten, waardoor ■eer.f kostelijke plaats tot rustige verpoozing is verkregen. Op de tafeltjes prijken bloemen, en het'geheel "heeft- een frisch en smakelijk aanzien. Het is toch ook alreeds lang bekend, dat de fa. van Nelle een bijzondere smaak voor het arran- geeren van Theetuinen heeft. Nauwelijks heeft men plaats genomen of een deryele 'dienstertjes van deze gerenommeerde Fa. vraagt of 'men koffie of thee wenscht te gebrui ken. Een "hoffelijke manier om den aanwezigen een kopje Van dit heerlijke vocht aan te bieden. Wij prefereeren een kopje koffie en het smaakt overheerlijk. Hoe kan het ook anders. Het is een van de goede en zeer bekende van Nelle's produc ten! En op de vele gezichten rondom ons, le zen wij met welk een smaak het kopje koffie of fhéVwordt 'genuttigd. Em tevens "blijkt de groote aantrekkingskracht- van het van Nelle's product uit het feit, dat verschillende personen meermalen op het tooneel verschijnen om 'te genieten van het gebodene, dat tong en Verhemelte streelt. Wij moeten 'echter plaats maken voor andere liefhebbers(sters) en "begeven ons naar den stand van de fabriek S.K.S'. te Hoogkarepel. Hier worden wij ontvangen door den hoofd vertegenwoordiger den heer Baijs, die ons laat schrijven, terwijl "hij een praatje maakt met on zen begeleider, óns zoodoende gelegenheid ge vende verschillende aanteekeningen over zijn af- deeling te maken. Terwijl wij zoo ataan te schrijven denken we onwillekeurig aan de auto met de letters S.K.S. die wij vele malen door Langendijk zien rij den, de vele afnemers bezoekende. Dan hooren wij zeggen hoe deze fabriek zeer gering is 'begonnen, door drie banketbakkers opgezet. Welk een groote -vlucht deze koekfa- briek heeft genomen, verkregen door het le veren van Kwaliteit in het- betere genre koekjes. Vroeger verkochten 'de winkeliers maar een heel gewoon koekje, maar door afnemer 'te worden leveren zij thans Sblieme waar en in velerlei Soorten. Het vorig jaar mocht ge noemde firma 'nog met een lsten prijs bekroond worden en zij rekent het zich tot een groote eer dat een der heeren directeuren, 'de heer Kwast tot Jurylid is gekozen voor de groote R|.A-L tentoonstelling, de'Voedings- en Hygiëne-tentoonf- stelling. En wanneer men dan ziet de smaakvolle, prettig gerangschikte artikelen ,dan treft oogenblikke- lijk de blikverpakking voor alle producten. Die geheele stand weerkaatst de blikverpak king en 'is een keurig stukje snijwerk. Voor de "heerlijk knappende brosse oblies is de fabriek S.K.S. de eenige fabriek, terwijl men deze oblies tevens verpakt kan bekomen in lood voor de verzending naar Indie. In het hijzonder mag zeker de aandacht ge vestigd worden op de Banketallerhande, de Cremebanket de gevulde koeken. Van de ze laatsten werden er de vorige week niet min der dan 60.000 stuks afgeleverd. Een sprekend bewijs voor Üe kwaliteit. Tevens mag deze fabriek zich erop beroemen dat haar 'koekproducten door het geheele land verkrijgbaar zijn, 'Uitgezonderd nog Limburg en Zeeland. Wenscht men een heerlijke biscuit, het adres is de S.K.S. te Hoogkarspel. Hier mochten wij het reeds eerder genoemde cadeautje in ontvangst nemen, en wij kunnen na het gebruik hiervan de letters S.K.S. niet an ders verklaren dan S(ubliem) van smaak. K(waliteit) het hoofddoel. S(orteering) onbegrensd. Suikerw:rkfabriek „Die Zeehond." Fa brikante dtr Phoca Suikerwerken. Hier troffen wij een oude bekende, en het deed aangenaam aan, nu eens niet aan vreem den vragen te moeten stellen. Deze stand draagt een bijzonder wetenschappe lijk karakter, en men staat, dit ziende, verbaasd van de vele vermengingen, die in het bijzonder in de anijshagels voorkomen. Mag deze vermenging onschadelijk zijn, omdat zij meestal met verschillende meelsoorten plaats vindt, het kan toch niet ontkend worden, dat men niet voor meel wenscht 'te betalen, wanneer het gewicht alleen aan anijshagels er moet zijn. Enfin de bezoekers, en vooral de winkeliers doen goed speciaal hieraan hun aandacht te wij den, om daarnaast te kunnen constateeren van welk een bijzondere zuiverheid de artikelen van ,,Die Zeehond" zijn. Alle artikelen dragen den naam van ENKB artikelen, en legt de firma zich toe op de be reiding van Gestampte muisjes Anijstablet- ten Vruchtenwerken Medicinale Peper munt, Fondant-Borstplaat Eing. Bruid suikers enz. De fabriek is gevestigd Luttik Oudorp 34 Alk maar, en hier geldt het Winkeliers weet wat gij verkoopt. Huismoeders weet wat gij te eten geeft. Wij komen langs de stand van de Sunlight- fabrieken, Van Berkel's Patent Weegschalen en Snijmachines, om te belanden bij een echte oude Alkmaar Firma bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist de Firjma Henneman, Kaashandel. Deze Firma mag zich beroemen op een ouden gevestigden naam als kaashandel, want sinds het jaar 1885 heeft zij de kaas, het kostelijke pro duct op de markt gebracht. Zij is naast specialiteite op het gebied van de Edammer kaas, leverancierster van broodkaas, Goudsche kaas, Leidsche kaas, enz. Wenscht ge. te proeven, de blokjes gesneden kaas liggen klaar, Zijt ge liefhebber van een jonge, oude, belegen of kruidkaas, het adres hiervoor is de Fa. Henneman te Alkmaar. Wenscht men zich op de hoogte te stellen van het bewaren van kaas iu het pakhuis, en hoe zoo'n pakhuis is ingericht, welnu, het pak huis van de Firma Henneman staat gratis ter bezichtiging voor een ieder open. Zoo verder wandelende, kijkende toevende en proevende, komen wij aan de andere zijde van de zaal waar het eerst onze aandacht wordt getrokken door een stand van de Fa. F. Klomp, Fraunhofenstraat 22 te Amsterdam, die daar exposeert en demonstreert de electrische Eier belicht-, stempel- en sorteermachine, in den handel gebracht onder het merk „Hollandia"i en van zuiver Nederlandsch fabrikaat. Deze machine 'is een vernuftig samenstel, een machine onontbeerlijk op een 'goed geoutil leerd hoenderpark een machine 'die op iedere eierveiling aanwezig behoort te zijn. F,Ti waarom? zal men vragen. Omdat de eieren door deze machine worden gestempeld en gesorteerd, om aan de door de eierwet en export te stellen eischen te voldoen. Geschiedde dit voorheen met de 'hand, thans gebeuren deze "beide zaken gelijktijdig door de mac'ttine Fki waar net voor export van zoo groot belang Is, dat de 'eieren goed zijn gesorteerd is deze machine absoluut onontbeerlijk gewor den. Die „Hollandia" machine sorteert de eieren op gewicht 'in zes soorten, en- men staat ver baasd over de nauwkeurige en 'nooit falende werking van deze machine. Breken en kneuzen van de eieren is absoluut uitgesloten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1