Japan en onze Industrie Be Volkenbond en de 18 Mei Buitenlandsch överzieht De befeekenis van de Graanprijzen voor ontstaan en het voortduren der Crisis. Roosevelt en Hitler. Toen wij dit overzicht schreven heérschte er "in de internationale politiek een groote stilte, ontstaan door de afwachting van wat de Duitsche Rijkskan selier, Adolf Hitler, Woensdagmiddag in den Rijks dag naar voren zou brengen als kern van het Duit sche streven. Men is er zoo zeer van doordrongen dat niets, maar dan ook werkelijk niets gedaan kan worden voor men onomwonden weet, wat er in de Duitsche rijkshoofdstad wordt uitgebroeid, dat de ontwapeningsconferentie eenvoudig tot na die rede voering is verdaagd. De eenige, die in dien tusschen- tijd nog den moed vond om eenig geluid te doen hooren was de Amerikaansche president Roosevelt, die een oproep richtte tot alle staatshoofden van alle landen, die ter ontwapeningsconferentie zijn vertegenwoordigd en waarin wel het voornaamste punt was zijn aandringen op radicale afschaffing van alle aanvalswapenen. Dat klinkt nu wel erg flink en doortastend, maar wanneer men weet, dat de geleerde heeren het over het begrip aanvalswa penen nog steeds niet volkomen eens zijn, begrijpt men al dadelijk, dat hierdoor een zoodanig doortas tende boodschap reeds veel van zijn waarde ver liest. Het feit blijft intusschen bestaan, dat een der gelijke boodschap, die misschien ook wel eenigszins beschouwd moet worden als een laatste waarschu wing aan Hitier om toch vooral te zorgen, dat hij de ontwapeningsconferentie en daarmede natuurlijk ook de économische wereldconferentie niet in het water moet laten vallen. Zoo beschouwd maakt dit de rede van Adolf Hitler in den Rijksdag op Woens dagmiddag gehouden nog belangrijker en wij kun nen onzen lezers dan ook aanraden de redevoering met bijzonder veel aandacht te volgen, aangezien hiervan mogelijkerwijze zeer veel kan afhangen voor de verdere ontwikkeling van de Europeesche en de wereldverhoudingen, Danzig en Polen, De afgeloopen week is intusschen niet vrij geweest van emoties. Leek een oogenblik de Danziger kwestie gevaarlijk te gaan worden, de houding, die Hitier en intusschen langzamerhand ook de Poolsche regeering hebben aangenomen doen zien, dat het grootste gevaar, dat op het oogenblix in Europa dreigt niet gezocht moet worden aan dan Danzigschen kant. Immers, al worden nu ook vak verenigingen in Danzig „gleichgeschaltet, al neemt ook daar de nat. soc. beweging, parallel met het groote Duitschland, toe, al worden ook in Danzig binnenkort verkiezingen gehouden, die bijzonder belangrijk kunnen zijn, dit alles neemt niet weg, dat Danzig voor Polen, sinds de stichting van de haven stad Godingen, niet half zoo belangrijk meer is als fien jaar geleden. Veronderstelt men een oogenblik, dat na de a.s. Danzigsche verkiezingen een nat. soc. meerderheid aansluiting zou eischen bij Duitsch land, dan zou Polen daar alleen maar uit prestige- oogpunt bezwaren tegen kunnen hebben. Geen onkel economisch of strategisch belang van Polen zou door aansluiting van Danzig bij Duitschland worden geschaad. Integendeel, het zou Polen wel iets waard kunnen zijn om van dat wanproduct dat door de Poolsche stichting van Gdingen ten doode Is opgeschreven op fatsoenlijke wijze af te komen gelijk gezegd, alleen dus de vrees om de nationaal socialistische veeleischendheid aan te wakkeren door een, zij het misschien schijnbaar succes, zou Polen er toe kunnen komen moeilijk heden in den weg te leggen aan een eventueel aan Duitschland terugvallen van Danzig. Oostenrijk en het Nationaalsocialisme. Grooter moeilijkheden hebben in den afgeloopen week echter in Oostenrijk een uiting gevonden, die wel tot de zeldzaamheden van de moderne historie zal blijven behooren. Het is den lezer bekend, dat de tegenwoordige Oostenrijksche regeering zich met hand en tand verzet tegen den nat. soc. vloedgolf tot dusverre met eenig succes het bestaande gezag handhaaft. Toen nu rijksminister Frank een bezoek bracht aan Oostenrijk, niet als minister, maar als particulier, ontstond de waanzinnig scheeve toe stand, dat de minister van een naburige natie, waar mede Oostenrijk in vriendschap verkeerde in dit land een revolutionnaire, tegen het bestaande ge zag gerichte propaganda kwam voeren onder orga nisaties, die de huidige regeering als haar grootste vijanden beschouwd. Geen wonder, dat daar moei lijkheden uit voortkwamen. Te meer, waar Frank niet lang geleden nog een scherpe, tegen de zelf standigheid van Oostenrijk gerichte redevoering voor de radio heeft uitgesproken. De zelfstandigheid of niet van Oostenrijk zal in den eerstkomenden tijd nog heel wat stof doen opwaaien. Dat is thans al wel zear duidelijk aan het licht gekomen. Het is zoo langzamerhand wel duidelijk ge worden, dat de bewering, als zou het "Westen op den duur worden overvleugeld, ja vernietigd door het Oosten, geen frase meer is, maar bittere realiteit. Onder aanvoering van Japan trekt Azie op om het Westen onder zijn macht te krijgen. Lil proces van verovering voltrekt zich niet alleen door de consolidatie van het agressief optreden van de Japanners zelf in het Verre Oosten, maar ook en vooral langs economischen weg. Japan is erop uit West Europa te verdrin gen. van de belangrijke handelsmarkten. In Ne- derlandsch Indie is het hierin vrijwel geslaagd. Onze textielnijverheid, die was gebaseerd op den export naar het rijke Indie, is vrijwel lamgesla gen. Van jaar op jaar, van maand tot maand, dalen de uitvoercijfers, de toestand wordt hoe langer hoe meer miserabel en hoe men ook in Twente poogt het hoofd tot het laatste oógen- blik boven water te houden en zich aan een stroohalm vast te klemmen, het ziet er alleszins naar uit, dat het gedaan is met de eens zoo bloei- ende textielnijverheid in Twente, voor goad. Hiervan is het massa ontslag, dat dezer dagen Nijverdal aan een paar honderd arbeiders ge j geven werd, wel een overtuigend bewijs. Men kan het niet langer bolwerken, men geeft het op. Dit ontslag op groote schaal be teekent voor Nijverdal, dat voor hot overgroot© deel op de fabrieken, welke men Hier aantreft, was aange wezen, niet minder dan een ramp. Het werk, dat er nog is, zal over zooveel mogelijk menschen worden verdeeld, door de arbeiders een week te laten werken, en een week thuis te laten. Er werd slechts een maatregel genoemd, welke den r.ood zou kunnen verlichten, de oude eisch van contingenteering in Ned. Indie. Gebeurt dit niet, dan zullen de met zooveel zorg opgebouw de textielbedrijven ineenschrompelen tot kleine fabriekjes, die alleen nog maar zullen werken voor de behoeften in het binnenland. Ei- is nog een andere, zijdelingsehe oorzaak, waardoor onze textielexeport om zeep wordt ge bracht, nl. dat tal van landen, die zich verweren tegen het- goedkoope Japansche goed, tengevolge van de meestbegunstigingsverdragen, die Japan met de meeste landen heeft afgesloten, eveneens den Nederlanidschen export gevoelig treffen. Im mers do hooge invoerrechten, die .bedoeld .zijn tot afweer van den Japanschen invoer, houden ook' de Nederlandsche producten buiten Hun grenzen. D|e toestand in de mijnlen. Niet minder moeilijk dan onze Twentsche in dustrie hebben het onze Limburgsche mijnen. Ook daar deze week een ontslag op groote schaal met de mededeeling, dat verdere ontslagen niet zuilen kunnen uitblijven. De afzet onzer. Lim burgsche kolen wij citeeren hier een verkla ring van een directeur van een der particuliere mijnen in het buitenland wordt steeds meer belemmerd. Zwitserland, heeft speciaal Neder lanüsche kolen ggcontingenteerd. Frankrijk heeft het invoerrecht op steenkolen weer verhoogd Bel gië heeft een nieuwe vermindering van den toe- gestanen invoer doorgevoerd. In Duitschland wordt de.afzet van het Nederlandsche product sterk belemmerd door den druk, welken de na tionaal socialisten oefenen op den verbruiker} om het nationale product te gebruiken. Die Ne derlandsche regeering heeft met Duitschland het nieuwe handelsverdrag ten aanzien van de kolen op vrijwel dezelfde basis vernieuwd. Onze afzet naar dat land mag per maand nog geen 100.000 ton bedragen. Daarbij komen nog het slechte voorjaar en voor de industriekolen zeer speciaal de crisis, waardoor vele bedrijven zijn stilgelegd of in ebperkte capaciteit werken. Ook de mijnen doen een beroep op regeerhigs maatregelen wil de toestand niet in nog heviger mate verergeren. De Kabinetscrisis, i De spanning, waarmede in ons land de po gingen worden gadegeslagen van den heer Colijn om zijn opdracht tot vorming van een parle mentair kabinet te vervullen, neemt met den dag toe, We weten weliswaar niet veel, van wat zich binnenskamers heeft afgespeeld, toch is er wel het een en ander uitgelekt. Het schijnt niet te willen vlotten met het streven van den for mateur om een combinatie tot stand te brengen tusschen de vijf groote burgerlijke partijen, de r.'k.„ do a-.r., de O.Hl, de V.Du en de liberalen. Toetreding tot een dergelijk ministerie van de laatstgenoemden schijnt een onoverkomelijk be zwaar te zijn voor de r.k-, die geen gelegenheid hebben laten voorbijgaan, om de liberalen ten felste te bestrijden. Vandaar, dat dezer dagen het bericht de. wereld werd ingezonden, dat die heer Colijn in zijn poging om de liberalen op genomen te krijgen, niet was goedgekeurd. Edoch, dit bericht werd, nadat het aan de bla den was verstrekt en nog niet afgedrukt weer ingetrokken, zoodat de kansen er tien blijkbaar iets gunstiger moeten hebben voorge staan. Intusschen waren we in den mist. Er komt echter een aanwijzing van andere zijde,; nl. die der S.D1.A.P.. Er schijnt daar iets te broeien dat verdacht 'veel lijkt op den wensch om> aan een nieuwe regeering tfeel te nemen. Die- ze wensch zou tot uiting komen in een binnen kort te verschijnen brochure van mr. Duijs. Het is heel gevaarlijk om zich aan voorspellingen te wagen, maar de vraag is gewettigd, of dan toch nog een combinatie op democratischen grond slag mogelijk zou zijn. Die zuiveringspolitick. Dje oude regeering,. die de loopende zaken .af doet, heeft de laatste weken nog van werklust blijk gegeven. De minister van Defensie is na de Marinebonden aan banden te hebben gelegd, overgegaan tot zuivering van de artillerieinrich tingen aan de Hembrug. Arbeiders die daaj- wer ken mogen niet meer zijn aangesloten bij een soc. dem. bond of partij. Zij hebben zich in middels in een aparte vereeniging georganiseerd, zoodat zij aan den letter van het .nieuwe voor schrift hebben voldaan. Aan hun overtuiging doet dit 'natuurlijk' niets af. Zij blijven vijanden van het bedrijf waarin zij we'rkzaam zijn, zoodat moet worden afgewacht of de maatregel van den minister wel eenig nuttig effect veroorzaakt. De minister van Justitie heeft bepaald, dat vreemdelingen hier te lande zich van politieke actie hebben te onthouden. Anders gaan ze er uit. Deze duidelijke verklaring is niet overbo dig, gezien het optreden der Duitsche nazi's, in de hoofdstad en elders in het land. Diat moet "maar eens uit zijn. De minister van waterstaat heeft op aandranv van velen, die de politiek uit den aether willen verdrijven, een bepaling uitgevaardigd, waardoor politieke uitzendingen niet mogen inhouden een rechtstreeksche dan wel zijdelingsehe of bedek te ondermijning van godsdienst, zedelijkheid, ge zag en volkskracht. De politieke mededeelingen, mogen geen anderen inhoud hebben dan „een stellige uiteenzetting of toelichting van poli- 'ieke beginselen." Die politiek is dus nog geenszins uft de radio verdwenen. 1UlLeVen -is/ ^tegenover de Volkenbond Jechts dan niet in de praktijk machteloos had ee staan, wanneer alle zijne leden de betSS van liet aan den Volkenbond gegeven woord had den gevoeld. Dat het anders is gegaan, kan niet ■verbazen, maar het zegt niets tegen de beteeke dit del v\ 0Klk^b0nd" Het bewiJ'st alleen," ™ifv und -,1Ueuwe krachten moeten worden bijgebracht wil hij in zijn taak, die er ©ene is van de tientallen van jaren, zoo niet mübf CMWen S!?gen; Het is V00r velen onge- r^L-g Ien dat de Volkenbond van zijne oprichting af meer dan eens belangrijke inter- n*t,on,l. geschillen heeft weten opiZeS ti nïïlVan w- drej£end karakter heeft weten Wkl p'i 3 x€n u6n aan £eschillen als die tusschen Polen en Lithauen. Turkije en Engeland Italië en Griekenland, en Griekenland en Bulga rije om maar slechts enkelen te noemen. Tegen over de bijkans onuitvoerbare opdracht aan den V olkenbond in het geval China-Japan gegeven stond geen andere mogelijkheid dan het begin sel onverzwakt te handhaven, gelijk ook is ge- schied. Sedert het begin van 1932 is te Geneve de Ont wapeningsconferentie vergaderd. Met groote n 10 w 1 ,j.zorg is zij door den Volkenbond voorbereid en Op 18 Mei 1899 werd te s-Gravenhage in het toch heeft zij tot dusverre geen noemenswaar- Huis ten Bosch de eerste vredesconferentie ge- dige resultaten bereikt. Zeker, de kans is groot ïl°weR,i 3 Wa'\ T f?n toenmaligen Keizer dat door haar toedoen de chemische en bacterio- d lier Russen niet bedoeld als Vredesconferentie logische oorlog zal worden verboden, maar zon- ïn het algemeen maar als ontwapeningsconferen. der dat controle op de nakoming kan'worden uit d N--21? res£iptie va" 24 Augustus 1898 toch geoefend. De kans is groot, dat het luchtbom1- had JNicolaas II doen uitkomen hoezeer de wed hardement althans voor een belangrijk deel tot ijver der bewapeningen Europa economisch en het verleden zal gaan behooren, maar alleen'dan sociaal aan den rand van den afgrond dreigde te wanneer de middelen te vinden ziin om de bur- brengen. Hoezeer ook in andere landen gelijke gerlijke luchtvaart van plotselinge verandering gevoelens mochten heerschen, het initiatief van in militaire te vrijwaren. De kans is groot od den Gzaar -o» m tot aanmerkelijke vermindering ÉH| J- J - - der bewapeningen over te gaan, vond geen weer klank. Niet slechts Duitschland, ook andere Mogendheden verzetten zich daartegen. Zoo dien de het aanvankelijk doel te worden opgegeven. Zoo werd de Ontwapeningsconferentie tot Vre desconferentie, die op de ontwikkeling van de internationale arbitrage grooten invloed heeft geoefend. Zonderlinge speling van de geschie denis. Nog iq 1894, toen de Interparlementaire Unie te 's-Gravenhage bijeen kwam, had men van enkele zijden de gedachte van een internatio naal Arbitragehof een utopie genoemd, die nooit verwezenlijkt zou kunnen worden. Vijf jaren la ter was deze zoogenaamde utopie werkelijkheid. Want uit de eerste Vredesconferentie kwam het Permanente Hof van Arbitrage voort. Diat het slechts permanent is en nog is in naam, doet niets ter zake. Het was een eerste uiting van de solidariteit der staten. Om aan dit Per manen to Hof een waardig onderdak te verschaf fen schonk Carnegie zijn Vredespaleis. Ware de oorlog niet uitgebroken, het zou reeds in 1914 tot woning van de Academie voor Internationaal Recht hebben gediend, gelijk nu in 1923 het ge val was. Hier ook vestigde zich in 1922 het Hof van den Volkenbond, het eerste werke lijke Gerechtshof. Diat alles tezamen heeft ge-» schapen wat wij gewend zijn te noemen „het werk van den Haag." Het heeft jdén Haag ge maakt tot een centrum van arbeid voor de in ternationale samenleving, het belangrijkste na Geneve. Aan 18 Mei 1899 dankt Nederland dat het oen nieuwe taak op internationaal gebied ter uitvoering voor zich zag. Het is daarom en al leen daarom dat op (li 8 Mei de Volkenbondsdag in Nederland plaats heeft. Deze Volkenbondsdag toch heeft ten doel om zooveel mogelijk geheel Nederland op eenzelfden dag indachtig te ma ken aar; het feit, dat in den Volkenbond ook de kleine landen een rol spelen, wellicht een groote rol kunnen spelen, temeer zij trouw zijn aan het beginsel van den bond. Ten opzichte van den Volkenbond gaat het zeker niet aan, dat men zich in Nederland verontschuldigt, omdat Ne derland slechts een kleine staat is. Integendeel, meer dan eens zal vermoedelijk ook in de toe komst blijken dat de kleine Staten, die geen! eigen belangen, geen eigen ambities hebben, het ideaal van den Volkenbond het meest onge schonden kunnen bevorderen. Maar de Volkenbond, hij is zoodanig onvol ledig. Hij heeft zoodanige blijken van verzwak king gegeven, dat men niet meer van hem kan verwachten. Dat kan men, in verschillende toon aarden, bijkans eiken dag hooren. Het klinkt wat zonderling, zonder dat degéiien, die zulk een opmerking maken, het blijkbaar beseffen, aldus te spreken van een lichaam, dat tot taak heeft de geschiedenis van eeuwen te corrigeeren. Tot op het oogenblik van het uitbreken van den oorlog toch, ondanks de lessen door Hugo de Groot geleerd, werd de oorlog beschouwd als iets ongetwijfeld verschrikkelijks, maar niet als iets misdadigs. Het recht van den Staat om oorlog te verklaren werd, noch in de praktijk, noch in de theorie aangetast. De Staten waren imemrs souverein. Dlie gedachte is geweken. Het misdadig karakter van den aanvalsoorlog werd, en wordt, men denke aan het Kelloggpact, steeds duidelijker gezien. Misdadig karakter niet slechts tegenover den Staat, die aangevallen wordt, maar tegenover geheel de samenleving, die daarvan de gevolgen ondervindt. Op dit denkbeeld nu, in flagrant-en strijd met wat de geschiedenis van geheel de Christelijke jaartelling, om' niet verder terug te gaan, heeft geleerd, is de Volkenbond gebouwd. En nu zou men 'willen, dat in nauwe lijks veertien jaar tijds deze gedachte reeds wor tel had geschoten in de samenleving der volken. Ongetwijfeld, de tijd voor den Volkenbond is zorgelijk. Men vergeet, dat de Volkenbond, op gericht aan het einde van een periade van de grootst denkbare internationale verwarring, na een bestaan van nauwelijks tien jaren, geroepen wordt om de orde te brengen in een chaotischen economischen toestand, gelijk de wereld dien te voren slechts bij benadering heeft gekend. Men vergeet, dat het Chineesche—Japansche vraag een afdoende controle, maar wat zei deze ba- ten, indien geen resultaten te controleeren val- len. Maar het feit valt niet weg te cijferen, dat dank zij deze Ontwapeningsconferentie het mgewikkela' ontwapeningsvraagstuk is gemaakt tot en, dat bijkans dagelijks de staatslieden van Europa en van geheel de wereld bezighoudt. De tijden zijn nog niet zoover van ons ver wij- derdd, dat zoo nu en dan, met ruime tusschen- poozen, aandacht aan het ontwapeningsvraag stuk werd geschonken, die even spoedig ver dween als de oplossing niet bleek voor de hand te liggen. Die tijden zijn voorbij, en voor goed voorbij. Het is wel zeker, dat, tenzij deze we reld in haar eigen fouten wil ondergaan, niet zal worden gerust voordat een oplossing van het allee beheerschend ontwapeningsvraagstuk is ver kregen. Hier zijn wij in een vicieus-en cirkel. Ee- nerzijds is voor de oplossing van dit vraagstuk stuk herstel noodig van het geheel ontwrichte vertrouwen, anderzijds zou dit vertrouwen niet - ht vestig! kunnen worden dan door oen belnagrijke vermindering der bewapeningen. In, tijden, dat zoodanige belangen op het spel staan hei middenpunt dezer overleggingen door mo reel© onmacht te verzwakken is een bedenkelijk bedrijf. Wel niemand is er die verlangt, dat men den Volkenbond onbeperkt vertrouwen zal schenken Diat men zijn fouten, zijn vele fouten en onvol komenheden niet zal zien. Integendeel, de Vol kenbond heeft behoefte aan vrienden, die ook vertrouwen in hem hebben. Vertrouwen in de grondgedachte waarop hij steunt. Zij, die de Volkenbondsgedachte aan de hand van de geschie denis ontleden, worden in zulk vertrouwen ge sterkt. Veelal komt de critiek van den kant der genen, die, om maar heel zacht uit te drukken,, van den Volkenbond en zijn mogelijkheden geen bijzondere studie hebben gemaakt. En in den. regel 'staat de scherpte van die critiek in volsla gen omgekeerde evenredigheid tot de kennis over.- den Volkenbond. Teneinde daarin te voorzien, bestaat in Ne derland, gelijk in bijkans in alle landen, een Vol* kenbondsvereeniging. De vereeniging voor Vol kenbond en Vrede. Zij steunt op wat men kan, noemen het Volkenbondspacifisme, een realiteit,, iets wat er concreet is en wat niet meer weg kan en zal gaan. Zij is het ook, die telkenjare- dezen 18 Mei Volkenbondsdag organiseert ten, einde den gemiddelden Neierlander, die zich. dikwerf pacifistischer waant dan hij in werke lijkheid is, van de noodzakelijkheid van het be staan van den Volkenbond te doordringen. Telkenjare verderen weinige schreden op den moeilijken en langen weg, die te gaan is. Hopen wij, dat men ook dit jaar zal vorderen. Door dr. F. G. WALLER. II. Het tweede artikel wordt gewijd aan „de vooruit zichten voor den landbouw en de voorwaarden voor een oplossing van de crisis". Eerst wordt aangetoond dat onder de vigeerende prijzen een loonende graan- productie niet mogelijk is. Schrijver zegt dan: „Aangezien op den duur niet met verlies kan wor den gewerkt, is er geen twijfel aan, of de graan prijzen zullen weer stijgen. Omtrent het tijdstip waarop dit zal geschieden, valt niets met zekerheid te zeggen. Terugziende leert de geschiedenis, dat in de periode 1890-1900 de zeer lage prijzen vier jaren hebben aangehouden, maar de omstandigheden zijn heden te veel verschillend met die van 40 jaar ge leden dan dat aan deze vergelijking veel waarde kan worden gehecht. Zooveel is zeker, dat de wereld productie kleiner moet worden en de voorwaarden tot normale bedragen moeten worden teruggebracht. Wat de wereldvoorraden betreft, komt het Re search Institute of Stanford University, dat beweert een zeer uitgebreid onderzoek te hebben ingesteld, tot de volgende resultaten:

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3