Ml! 2D i S3 Het Huisgezin Binnenland. Die kleinste uit individuen samengestelde kring is het huisgezin, een samenleven van mensehen zoo verheven van karakter, dat het als de in richting wordt beschouwd, waarin maatschappij, staat en menschheid hun voorbeeld hebben ge zien. E'c uitnemendste ©eretitel voor een vorst is vader" des vaderlands, voor een vorstin „moe der" van haar volk. In het bekende: ,,gij zijt •illen broeders", heeft de moraal haar schitte rendst ideaal uitgesproken. De geschiedenis der godsdiensten maakt ons bekend met vele na men, door den zoekenden en tastenden rnenseh gegeven aan het Opperwezen, maar hoog boven alle namen rijst het onze Vader" uit Zoo heeft de mensch van het beste en heiligste dat hii bezit, van zijn zedelijk ideaal en zijn betrek king tot het Oneindige het afbeeldsel gevonden in den kleinen kring van het gezin. Dat gezin is gebouwd op het monogamische huwelijk, ze delijke instelling, door welke in de eerste plaats de vrouw wordt beschermd en geëerd. Te hu wen moge den man niet kunnen worden op gelegd als een plicht, dit neemt niet weg, dat het huwelijk is een zedelijke steun, een prikkel tot arbeid, een macht, meer beschavend dan de geheele cultuur, jeugd en belangstelling rn het levend bewarend tot in boogen ouderdom, ja tot het einde des levens. Geen gestalte zander gehalte, of de toekomst is hachelijk. En nu leert de huwelijksstatistiek, dat van de duizend mannen, die huwden, er ruim over de 300 nog geen 25 jaren hadden be reikt Er is geen groote kennis van de toestan den toe noodig, om te gissen hoe weinigen van die 300 huwelijken aanvingen zonder schuld, en om zich voor te stellen, wat er moet worden van een huwelijk dat reeds aanving met te leu nen op anderen. Even 'hachelijk staat het met huwelijken geslcften uit overwegingen huiten het eenige ware motief. Ongetwijfeld mag worden getuigd, dat bij velen nog de dag des huwelijks tevens was de dag, waarop de man een. contract sloot door hetwelk de toekomst zijner vrouw in geval van overlijden niet geheel onverzekerd zou zijn. Dat dit een zedelijke eisch is, moge meer en meer in het bewustzijn van ons volk worden opgenomen. En dit voornamelijk voor de vrouw, maar toch voor haar niet alleen. Geelt de vader het voorbeeld van voorzorg, dan dringt het zonder dat woorden noodig zijn, in de har ten'ook der kinderen. Der kinderen hoop der toekomst, Hoe zullen wij onze kinderen pant seren voor den strijd des levens? Dat de opvoe ding den wil van het kind zóó moet vormenj dat men er zich voortaan op verlaten kan. Dat het kind zijn ouders gehoorzamen zou, is voor geschreven door den staat en door den godsdienst en wie van die voorschriften een haarbreedte zou willen afdoen, zou meer doen dan hij zich zelf bewust is. Toch staat het hachelijk met de opvoeding, wanneer zij alleen aan uitwendige wetten, haar kracht ontleent. Dan wil des kinds te oefenen, hem sterk te maken en hem de ware richting te geven, is een werk van tijd en toewij ding. Er wordt veel vergaderd en er wordt veel geluisterd naar voordrachten ter volksontwik keling, maar de toekomst 'des vaderlands ligt ook in den zestienjarigen jongeling, m het twaait jarig meisje. Er wordt veel genoten op con certen, in den schouwburg, bij sportwedstrijden en de bioscopen. Maar als nu de ouders daar ziir en de kinderen, wier gemoed zoo ontvan kelijk is, van anderen beginselen opnemen die hen later doen mislukken, dan is dat genot te duur betaald. Een huwelijk, gesloten door mo tieven buiten het huwelijk; gesloten, terwijl aan de levensvoorawarden niet kan worden voldaan door eigen krachten; een huwelijk, waar de le vensvreugde gezocht wordt elders dan binnen eigen woning - en insgelijks een opvoeding, waar de eerbied der ouders maar aan uitwendi ge geboden wordt ontleend; waar „een vloed van ruwe en bittere woorden de onmacht- van het gezag verraadt," zulk een opvoedin.g en zulk een huwelijk is gestalte zonder gehalte, ls van opvoeding en huwelijk de caricatuur. Maar wordt het huwelijk begonnen met door kinde ren maar door volwassenen; wordt het klein opgeeztrust het op een heilig beginsel; is de vrouw wonderdoenster, uit oud nieuw makende en van weinig veel; ontleenen de vermaken hun beteekenis aan hun geestelijken achtergrond, is des vaders voetstap als in erts en in koper wordt er gewoekerd met den tijd; wonen er matigheid en, eenvoud, eerbied voor orde en ouderdommeer bied voor de dingen eener onzienlijke wereld, wordt er gewerkt door allen, dan 1S het huisge zin bestand tegen den onspoed, tovcrthetkrach- tige mannen en edele vrouwen aan de gemeen schap k dan is het huisgezin het zout der maat schappij en profetie eener onbedorven toekomst. Treurig. Op den onbewaakten overweg ,,'t Hof van Dieren" is hedenmiddag een vreeselijk on geluk gebeurd. Een 80-jarige doove vrouw, die den overweg pas seerde, bemerkte niet, dat een goederentrein na derde en liep pal tegen den locomotief op. Zij werd een twintigtal meters meegesleurd en ernstig ver minkt. Het slachtoffer was terstond dood. Oost West, thuis best. Een veehouder te Beets bracht dezer dagen twee lammeren naar een weide gelegen op ongeveer een half uur afstand van zijn woning. Nauwelijks was hij thuis of de diertjes waren er ook weer. Zij hadden over twee kanalen moeten zwemmen. De boer bracht ze nu niet weer naar het land terug, doch sloot de beestjes op in een hok, waarin een ruit zat. De lam meren hadden echter zulk een verlangen naar het moederschaap, dat. zij door de ruit sprongen en spoedig opnieuw bij moeder in de weide dartelden. Daar zijn ze toen maar gelaten. Crt. Qou Vadis, Stenhuis? Naar de „Fakkel" meldt, heeft de heer R. Sten huis bedankt als lid van de O.S.P. Groenten voor werkloozen. Vijftig gezinnen van werkloozen hebben, zoo meldt de Tel., gisteren geprofiteerd van de distribu tie van bij de veiling overgebleven groenten. Hun werd sla van goede kwaliteit aangeboden. Binnenkort hoopt het comité tot distributie op grootere schaal over te gaan later ook van ingemaak te groenten. Zoo geschiedde in de gemeente Groningen. Sportsman verongelukt. De bekende Duitsche coureur Otto Merz is bij de training op de Avusbaan doodelijk verongelukt. Tengevolge van de natte baan slipte de wagen en Merz werd op de baan gesmeten, terwijl de auto totaal verpletterd werd. Ze hebben gelijk. Met ingang van 24 Mei wordt het invoerrecht op afval van visch en garnalen welke voor de con sumptie niet meer bruikbaar zijn, van mk. 3 tot mk 26 verhoogd. Mariene Dietrich naar Amsterdam. De mogelijkheid is groot dat deze bekende filmac- trice verschillende hoofdsteden van Europa zal be zoeken. Daar reeds eenigen tijd geleden er sprake van was, dat Mariene Dietrich gedurende haar Eu- ropeeesche torunee naar Amsterdam zou komen, is er reden om aan te nemen, dat wanneer haar dit mogelijk is zij dit bezoek zal brengen. Wij mee- nen te weten dat er reeds in dien zin voorloopige besprekingen hebbenp laats gevonden. Het auto-ongeluk te Rotterdam. De familie van den heer M. Schepers te Dor drecht die Maandagavond in de Maashaven te Rot terdam is verdronken, en wiens lijk nog niet is gevonden, heeft 250 gulden'uitgeloofd voor dengene die het stoffelijk overschotv an het slachtoffer vindt Collectief contract in de bouwbedrijven opgezegd. In de heden te Arnhem voortgezette vergadering van den Alg. Patroonsbond van de Bouwbedrijven in Nederland is besloten de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst in het bouwbedrijf op to zeg gen. Wij herinneren er aan dat de C.A.O. in Oc tober van dit jaar afloopt Een gemeene streek. Het radiobericht dat er op Urk een fleseh was aangespoeld met eèn briefje waarop hulp werd geviaagd voor de bemannmg van de UK 165 welke in nood zou verkeeren verwekte op het eiland groote consternatie Velen verstonden het nummer niet 'zoodat in een oogenblik de straten van het anders des avonds zoo rustige dorp gevuld waren met ang stige vrouwen. Ongeveer 200 visschers vertoeven op de Noordzee, zoodat iedereen het ergste vreesde. Den geheelen nacht bleef het rumoerig. Eerst toen officieel bekend werd dat de burgemeester overal geïnformeerd had, en er geen enkel Urker vaartuig werd vermist, keerde de rust terug. De schipper wiens naam in het bedoelde briefje genoemd wordt vertoefde toevallig op Urk. De man is terecht zeer verontwaardigd evenals trouwens de geheele Urker bevolking. In Brazilië zitten de Nazi's ook niet stiL Na een botsing met de politie zijn negen Duit sche nationaal socialisten gearresteerd. Onder hen bevindt zich de leider van de nat. soc. partij in de provincie Rio Grande do Sul. Maar in Tsjecho Slowakije voelt men er niet voor. De politie-autoriteiten te Troppau maken er op attent, dat voor onderdanen van Cechoslovakije het lidmaatschap van Duitsche nat soc. S. A af- deelingen gelijk staat met een overtreding van de Cechoslovaaksche wet ter bescherming van de re publiek. Hiertegen zal met alle gestrengheid van de wet worden opgetreden. Ernstig ongeval met een zandtrein. Een ernstigongeluk is Donderdagmorgen gebeurd bij de werkzaamheden voor den nieuwen verkeers weg te Zaltbommel. Bij het achteruitrijden van een ledigen zandtrein kwam de 5'-jarige J Vos mt Del- wiinen met een der wagens io aanraking. De man kwam te vallen en geraakte onder den trein met het noodlottig gevolg, dat hem een been werd af gereden. Het andere been werd zeer zwaar gewond. Nadat een dokter de eerste hulp had veleend is de ongelukkige naar het ziekenhuis aldaar over gebracht. BIJZONDERHEDEN OMTRENT HET AUTODRAMA TE ROTTERDAM. HET lijk van devrouwgev onden. van de brug opreed en wonder boven wonder aan de andere ijdez zij het met een geduchte smak, op het brugdek terecht kwam. De tweede, die door de signalen reed, werd nog juist bijtijds door een brugwachter tegengehouden. Deze derde keer heeft wel een zeer noodlottigen afloop gehad. Hoe het ook zij, er mag wel worden gezegd, dat het alarmsignaal voor de autobestuurders bij deze brug onvoldoende is. Wanneer een bestuurder ko- mende van de Van der Takstraat, nadert, ziet hij een groot aantal seinlampen en lichtbakken met op- 1 schritfen in roode letters zooals „stoppen bij open gende voorkomt, brug". Het woord „Stop' op de brug is geplaatst wii zullen ec op de groote boog, die d ebeide segmenten, waarmee de brug wordt opengedraaid verbindt. Over de lengte van deze boog staan op gelijke afstanden vier groote lampen, die ieder een letter van het woord stop bevatten. Zoodra de brug open gaat beginnen de lampen te branden en wordt het waarschuwend woord zichtbaar. Dat is echter het eenige. Afsluithekken zijn slechts geplaatst bij voetpaden. MET HONGERBOYCOT GEDREIGD. De heer H, Amelink, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken voorzitter van den raad van ministers, gevraagd: „Heeft de regeering kennis genomen van een artikel in „De Fakkel' waarin onder het opschrift „De staking in het Visscherijbedrijf" o.m. het vol- ACHTERUITGANG IN DE BOLLENSTREEK. Hillegom een tekort van f150.000. De burgemeester van Hillegom heeft bij de ope ning van een plaatselijke tentoonstelling meegedeeld dat er op de begrooting voor 1934 een tekort zal zijn van f 150000 Deze gemeente zei mr. Pont, en andere in de streek zijn eenzijdig georiënteerd, waardoor de toestand deplorabel is geworden. BuatenSand ORIGINEELE SMOKKELMETHODE. Te Soesiak wilde een vroüw die voorgaf doofstom te zijn, de Italiaansche grens over trekken. Aange- zien daar veel in buitenlandsche geld gesmokkeld wordt werd zij door de douanen gevisiteerd doch men vond .niets. Juist toen zij het douanekantoor verliet, raakte een douaneambtenaar haar met zijn elleboog onder den km, waardoor een klein pakje uit haar mond viel, onmiddellijk gevolgd door een stroom van hef tige bewoordingen „Wij zullen echter de boycot verscherpen. En 't moet inderdaad zoo zijn, en de aangevoerde visch door de onderkruipers in het land geen afnemers meer vindt, maardaarnaast dat geen enkele onder kruiper of tawrant nog een bete voedsel kan be komen?' Is de regeering niet van oordeel, dat onverwijld maatregelen genomen dienen te worden, opdat een dergelijke blijkbaar geoorloofde openlijke aanspo ring en opwekking tot toepassing van een honger - boycot kan worden tegengegaan"? uge oewooramgeii. ui maar mag niet meeweraeu, om ue uuucui uc Het pakje bleek voor een groot gedeelte aan bank- ken hlm püCht om voor hun kinderen te zorgen, bil jetten te bevatten, stijf opgerold en in waterdicht Dat ouders hun kinderen als lastposten beschou- papier gepakt. Het geld werd in beslag genomen n-.-u wmm «nwirei- en de vrouw gearresteerd. 40 KOLENBRANDERS VERBRAND. DE VERWILDERENDE JEUGD. HET WORDT TREURIG. Hoe verwilderend de crisis en de werkloosheid werken, blijkt uit een klacht in het Jaarverslag van den Voogdijraad te Rotterdam. Meermalen komt het voor, volgens het verslag, dat ouders hun minder jarige zoons, die geen werk hebben den toegang tot hun woning ontzeggen. Meermalen is dit het werk van een sielmoeaer. Maar ook de eigen ouders treden zoo hardvochtig op tegen hun eigen kinderen. De jongens zijn door het leegioopen prikkelbaar en onverschillig geworden en er vallen spoedig woorden. Dan willen de ouders hun jongens niet meer in huis hebben. Zulke jon gens worden dan voor eenige nachten door de po litie opgeborgen. De politie roept dan de hulp van den Voogdijraad in, maar die zit met het droeve geval verlegen. Men kan de ouderrs toch niet in hun kwaad stijven. Ontfermt de Voogdijraad zich over deze dakiooze jongens, dan, zoo meldt het verslag, zou het aantal op straat gezette oudere jongens spoedig legio zijn, gelet op de mentaliteit der ouders. De Voogdijraad kan helpen, waar de kinderen zich in hulpeloozen toestand bevinden, maar mag niet meewerken, om de ouders te verzwak Dat ouders hun Kinaeren ais lasuyuai/cxi wen, die zij liefst willen slijten, kwam vroeger alleen in enkele zeldzame gevallen voor, maar de toestand is thans in vele gevallen zoo wanhopig, en de liefde en de verantwoordelijkheid zijn zoo ver zwakt door de ellende, dat thans vele ouders hun deur voor de oudere zoons zouden sluiten, als de Voogdijraad zich dan maar over hein ontfermde. TT 7 O O vH icr o-fxriraorfvn VooKdiiraad zien aan maar over iieui uuuciu In de buurt van de stad Puebla in Mexico zijn by Een Qt leed wordt gewoonlijk waardig gedragen een geweldigen boschbrand 40 kolenbranders om net brengt de menschen nader tot elkander, maar Hi rinrvv V»P t. Vlllir omringd 5 v. v^nlron lAhWiff an leven gekomen, nadat zij door het vuur omringd niet meer konden ontkomen. Meer dan 200 personen verkeeren op het oogenblik nog in levensgevaar, daar de brand zich heeft uigebreid. Ontzaglijke raookwolken maken hun redding onmogelijk, daar de boschbrand een ongekenden omvang heeft aan genomen. DE VOEDSELSTAKING VAN GANDHI. De artsen zijn er thans van overtuigd, dat Gan dhi zijn voedselstaking van drie weken zal door staan. Hij zal thans nog 11 dagen zonder voedsel blijven. Indien zich geen moeilijkheden voordoen neemt men aan, dat Gandhi binnen twee maanden zal herstellen. nieuwstijdingen GEMENGD NIEUWS UIT BINNEN- EN BUITENLAND Boerderij te Winkel afgebrand. den grond toe afgebrand. REVOLUTIE OP CUBA. Volgens berichten uit Havana is op Cuba een nieuwe revolutie uitgebroken. 1200 opstandelingen zijn, komende van Trinidad, geheel ^verwacht geland aan de zuidkust in de provincie Santa Cla ra. De opstandelingen werden gesteund door de be volking der steden Sanctus Spiritus, Moron en Ela cuepagos. Het is tot bloedige botsingen gekomen met regeeringstroepen. De verliezen aan beide $ijde worden geschat op 100 dooden. President Machado heeft versterkingen gezon den naar de zuidelijke provincies. Dit is de ergste opstand welke sinds het begin der regeenngspenode van Machado heeft plaats gehad. Dezer dagen heeft een schipver onder de gemeente Vlaardingen in den Nieuwen Waterweg het lijk opge haald van een vrouw. Men neemt aan, dat men nier te doen heeft met het stoffelijk overschot van mevr. J. Schepers—Rittel, die bij he ongeluk bij de Ko- ninginnebrug om het leven is gekomen. Ee n later bericht meldt, dat het lijk door de familie inderdaad herkend is als dat van mevr. Schepers. Geen behoorlijke afsluiting aan de brug. Het is nu al de derde keer dat een bestuurder van een auto door de stopsignalen van de Koningin nebrug rijdt zegt het Hbld Den eersten keer was de bestuurder —het is ai weer maanden geleden eoo verdiept in een po litiek gesprek, dat hij de in beweging zijnde klep HET K.L.M.-BEDRIJF. Naar wij reeds meldden is door de directie der KLM. een Duitsche piloot in dienst genomen en heeft de directie der KL.M. plannen om meerdere Duitschers in dienst te nemen. De in dienst geno men Duitsche piloot Silberstein heeft m verband met de Jodenvervolging in Duitschland uit dit land de wijk moeten nemen. Naara anlieding vanh et in dienst nemen van de zen Silberstein, heeft de Vereeniging van Verkeers vliegers Dinsdagavond vergaderd, teneinde de hou ding der vliegtuigbestuurders in deze zaak te be palen. De stemming der vergadering was van dien aard dat eerst is overwogen om unaniem te weige ren de diensten voort te zetten, als bedoelde Duit- scher niet onmiddellijk werd ontslagen. Daar In middels is gebleken, dat wellicht nog overeenstem ming met de directie te bereiken is, heeft de Ver eeniging haar besluit te dien einde aangehouden mede uit overweging dat door een dergelijken verregaanden maatregel het epubliek belang wellicht ernstig zou kunnen worden geschaad. De houding van Evert van Dijk Nader vernemen wij, dat Evert van Dijk, die geen lid der Vereeniging van Verkeersvliegers is, in ieder geval weigert te vliegen, zoolang de Duitscher S'lber- stein niet is ontslagen, daar hij van oordeel is, dat het zijn eer als Nederlander te na komt, om te zamen met Duitschers in dit bij uitstek nationale bedrijf te vliegen. Een groot leed worat, gewounuj». waaiuxs en brengt de menschen nader tot elkander, maar dagelijks weerkeerende zorgen maken tobberig en humeurig en bederven de goede verhouding. Er is een oorlogsellende geweest, die men onder de cijfers der statistiek niet kon vinden: Zoo is er ook een crisisellende, die men niet direct ziet en constateert,-maar die toch tot de ergste gevaren der crisis behoort. De Noord hol Landsche gemeenten en de werkloozensfceun. Zal de regeering ingrijpen? Een aantal gemeenten in Noordholland kan reeds nu zonder rijksonderstand in de kosten van de gemeentehuishouding haar begrooting niet meer sluitend maken en de kosten van werk verschaffing en werkloozensteun werken der- mate ruineus, dat dit aantal spoedig nog dreigt te vermeerderen. Naar het Hbld. bericht hebben Ged. Staten van Noordholland bij de gemeentebesturen m hun provincie eep onderzoek ingesteld naar den druk van den werkloozensteun op de gemeen- tefinantien. Deze uitgaven nemen een enormen omvang aan en het rijk draagt alleeu bij in den steun van die werkloozen, welke werkzaam waren m bedrijven, waarin naar het oordeel van de re geering crisiswerkloosheid heerscht. Bij de be handeling van de provinciale begrooting voor 1933 werd hierop gewezen door den heer Polak, waarop Ged. Staten overweging toezegden om zich hierover tot den minister van Binnenland- scha Zaken te wenden. Inmiddels is bekend geworden dat idle regee ring een nadere regeling in overweging heeft ge nomen. Ged. Staten hebben nu op bespoediging daarvan aangedrongen. EEN LAND EN TUINBOUWTENTOONSTLLING IN 1934 TE AMSTERDAM. B en W. van Amsterdam stellen den gemeente raad voor goed te keuren dat ter gelegenheid van de in gebruikneming van de nieuwe centrale markt met markthal in de gebouwen en op de terreinen van dat marktcomplex een tentoonstelling op het gebied van land- en tuinbouw wordt gehouden, In aan de op te richten vereeniging ..ui^°er€nd Comité voor de Tentoonstelling van land- en tuin bouw Amsterdam 1934" de voor deze tentoonstelling benoodigde gebouwen en terreinen van het nieuwe marktcomplex in bruikleen te geven; en voorts een bedrag van 67.000 als werkkapitaal ter beschikking te stellen van de vereeniging onder voorwaarde, dat alle inkomsten dier tentoonstelling ten bate van de gemeente zullen komen. kamerlid drop ZAL WORDEN VERVOLGD. De officier van Justitie te Breda heeft naar Het Volk verneemt, een vervolging gelast tegen het socia listisch kamerlid W. Drop. Drop wordt ervan beschuldigd dat hij een der leden van het ministerie heeft beleedigd. Sprekende op een verkiezingsvergadering in Con cordia te Breda op 24 April, heeft Drop de niet meer terugkeerende ministers de revuel aten pas- Den minister van koloniën niemde hij in dit verband: „Simon de Graaff, alias Simon de Leu genaar."

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3