Telegram van de Koningin aan de President der Vereenigde Staten Uit den Omtrek Binnenland. Nieuwstijdingen De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft aan de Koningin een telegram gezonden van den volgenden inhoud De Koningin heeft onder dagteekening van 17 Mei het volgende regeeringstelegram gericht tot den president van de Vereenigde Staten te Washington: „Het is, mijnheer de President een groo te voldoe ning voor mij, dat het antwoord van Nederland op uw telegrafisch beroep terstond en zonder voorbe houd kan worden gegeven Dit volk, uit naam waar van ik spreek, verafschuwt den oorlog. Het zou na tuurlijk een aanval weerstaan, maar het veraf schuwt den oorlog. Evenzeer als het uittarting en aanval tusschen burgers veroordeelt, veroordeelt Let uittarting en aanval tusschen volken. Het meent, dat de tijden zijn aangebroken voor de volkenge meenschap om door daden te toonen, dat zij vast besloten is, te breken met het recht van den sterk ste als haar eventueele hoogste norm. Vreedzame regeling is de uitsluitende methode om nationale geschillen te beslechten. Mij is geen reden bekend, waarom vreedzame regeling niet de uitsluitende me thode zou zijn om internationale geschillen te be slechten. „Mijn land is diep overtuigd, dat, wil dit doel kunnen worden bereikt, vergaande ontwapening thans gebiedend noodzakelijk is; immers voortge zette bewapening leidt tot wedloop in bewapening en, gelijk pijnlijke, doch al te spoedig vergeten on dervinding bewijst, tot onvermijdelijken oorlog. „Nederland is bereid, om met de andere volken der wereld de vier stappen te doen, welke gij voor stelt als eerste en belangrijke bijdrage tot jdaadj- werkelijke ontwapening. Het maakt geenerlei1 voor behoud bij deze verklaring. Wat een non-argessie- verdrag betreft, ben ik het met u eens, dat het on der de tegenwoordige omstandigheden wellicht goed is, dat bestaande en geldige non-agressiepacten en geldende verplichtingen om te ontwapenen, plechtig worden bevestigd, teneinde hun bindende kracht opnieuw aan het geweten der wereld voor te houden. „De aanstaande economische conferentie kan ver zekerd zijn van den actieven en van ganscher harte gegeven steun van mijn regeering. De economische en finantieele toestand vraagt onmiddellijke en doel treffende maatregelen. Nationaal komt dit land op vooreen gezond en geordend economisch en finan ced leven. Internationaal komt het op voor onbe lemmerd handelsverkeer, stabiele valuta en betere prijzen. .Nederland hoopt dat de,, Londensche conferentie een daadwerkelijke en duurzame verlichting ten gevolge zal hebben. Tevens vertrouwt het, dat deze conferentie en de daarin vertegenwoordigde regee ringen zich zullen laten leiden, door de onveranderde wetten van economische waarheid en geen acht zul len slaan op hetgeen oppervlakkige en kortzichtige meening en individueele belangen gaarne zouden zien aanvaard. Het algemeen belang moet hier, zoo ooit, overheerschen. „Met mijn regeering en volk deel ik ten volle in de hoop, dat de verwachtingen waaraan gij uitdruk king hebt gegeven, in vervulling zullen komen, ,JBte Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel betuigt H.M. de Koningin haar groo te dankbaarheid voor de treffende woorden, waarijl H.M. in haar antwoord aan president -Roosevelt uiting heeft gegeven aan een overtui ging. die'in het overgroote deel van het volk lèeft. ,-iMoge deze daad van Uwe Majesteit mede van invloed zijn op het wederkeeren van vertrou wen tusschen de volkeren en op het herstel van een daaruit voortkomend vrij handelsverkeer.'' ALKMAAR. GEEN VROUWELIJK PERSONEEL IN BARS. Alkmaar was op den goeden weg, want de Raad had besloten geen vrouwelijk personeel in bars toe voor zoover zij niet to het gezin of de familie behoorden. Maar In de Donderdag gehouden zitting van den ge meenteraad van Alkmaar werd medegedeeld, dat Ged. Staten van Noord-Holland de op 16 Februari vastgestelde wijziging der politieverordening aan de Kroon ter vernietging hebben voogedragen wegens strijd met de wet. Het betreft de bepaling,w aarin de burgemeester gemachtigd wordt vrouwelijke bediening in verlof zaken te verbieden, in zooverre deze vrouwen niet tot het gezin van den verlofhouders behooren een oepaling welke met het oog op de toestanden in vele zoogenaamde bars ter plaatse in het leven wes ge roepen. De vcwrzitter deelde mede, da het de wensch was van Ged. Staten, in dat geval art. 58 van de Drank wet toe te passen en hij verdachtte, dat dit ook wel de opvatting van de Kroon zal blijken. Spr. zag nadere besprekingen hierover tegemoet. De Raad kan alsdan in den door de hoogere autoriteiten een door haarg ewenscht besluit nemen. Och, anders waren het toch allemaal nichtjes geworden. KRUIDENIERSCONGRES. Naar aanleiding van het telegram, dat H.M. de Koningin aan President- Roosevelt zond (zie hier boven), schrijft het „Handelsblad" het vol gende Waar en Waardig. Bij al de antwoorden die president Roosevelt ontvangt op zijn proclamatie zijn er natuurlijk van allerlei toon en opzet. Hier gedwongen, meepraten, daar voorwaardelijk instemmen, ël- dres; mooie uitingen, lijnrecht ingaande tegen de hedendaagsche politiek van den beantwoorden Een antwoord is echter onvoorwaardelijk sym pathiek en oprecht dat van onze Koningin en ons Kabinet. Diaarin wordt niet de schuld aan anderen gegeven, er wordt niet gewezen op de hiBdernissen van buiten, op verre verwijdering van hel ideaal. Dit klare woord is een directe ui- ting van wat ons volk wil, wat het altijd heeft nagestreefd en wat het ook heden in al zijn moeilijkheden nog tracht te handhaven: „Nationaal komt dit land op voor een ge zond en geordend economisch en finantieel le ven. Internationaal komt het op voor onbe lemmerd handelsverkeer, stabiele valuta en betere prijzen. Er is ook geen woord af te dingen op wat ons staatshoofd zegt over onzen afschuw van den oorlog, onzen zin voor i wendigen burger- vredei onze bereidheid tot vreedzaam, vergelijk Staatsmanswijsheid spreekt ook uit den wensch dat de Économische Conferentie kortzichtige meeinngen en individueele belangen zal weten uit te schakelen wat inderdaad aldaar de grootste moeilijkheden zullen zijn. Maar bovenal doet het ons goed na Neder- lands langen en breed gezienen strijd voor vrij handel en betrouwbaarheid van onze valuta) dat) ons Rijk voor de geheele wereld de boven aangehaalde woorden spreken kon in een tijd dat er nauwelijks een ander land op aarde het nog m waarheid - zonder voorbehoud en zon der verdraanng zoo zeggen mocht. Moge die trots ons volk schragen in de ver- reWherstel naar econornisch en moreel we- Het antwoord van H.M- de Koningin vindt eveneens instemming bij de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel. De heer P. van der Linde, voorzitter van den Nederlandschen Kruideniersbond, hield te Alkmaar ter opening van een congres van dien bond, een rede Spr. memoreerde de moeilijke tijdsomstandigheden geVolg van het menschelijk egoisme, die ook in den vorm van concerns grootbedrijven en coöperaties de positie bedregit van het zelfstandig bedrijf dat eeu werlang in ons vaderland tot zegen van ons volk is uitgeoefend. In de laatste vier jaar steeg de omzet van de filiaalbedrijven met 100 procent. In Amerika zijn 62 procent van de kruiedniers- bedrijven reeds in handen van de winkelmaatschap pijen en de bediening is daar voor het kiezen van een winkel een factor van mindere beteekenis ge worden. Wat de groote winkelmaatschappijen kun nen. dat kunnen evenwel ook de georganiseerde kruiedniers en spreker was ervan overtuigd, dat de artikelen van den N.K.B. erin zullen komen Tegen de concerns en coöperaties past den zelf standigen het wapen der organisatie. Coöperatie steunt op een ideaal streven maar mag niet groot gemaakt worden door het beschimpen van den par ticulieren handel. In die kringen verzwijgt men vaak dat de daar noodige winsten vaak grooter zijn dan die welke in de zelfstandige particuliere bedrijven gemaakt worden. Wij moeten aldus spreker, strijden om onze plaats voor onze kinderen open te houden. Het individua lisme heeft afgedaan en plaats gemaakt voor het georganiseerd optreden. Spr. verheugde zich over den geest van collegialiteit die onder de jongeren merkbaar wordt en het hoofdbestuur put daaruit de kracht om den bond groot en sterk te maken. Uit het jaarverslag bleek, dat de organisatie bloeit. Volgens het Jaarverslag van den penningmeester sluit het boekjaar met een verliespost als gevolg van de hooge congreskosten van het vorig jaar en van eer nadeelig saldo van het orgaan. Het verlies wordt evenwel gedekt door het storten van de ba ten van onderling hulpbetoon in de kas van den I Se vooraten worden door den middenvoor l ^oornstra onbenut gelaten. Zelfs de linksback Vis- i bal on&eveer twee meter voor het doel.' Voor hem een onzekere keeper. Doch door de vele 1 hffnnt f d6 bal over het doel. Vlak daarna benut I eens een kans, en plaatst naar den mid- I Ult d€n linkerhoek een prachtschot I geeft, dat Zwaluwen de leiding bezorgt. 10 „?iarna^Uwt Koomstra middenvoor met zijn borst hLi Ai oPnVan den keeper, de bal weder in het doel Alzoo 2—0 voor Zwaluwen. Met welke stand tevens de rust komt. Voor rust zij nog vermeld dat na ongeveer een kwartier spelen Alkmaar een' pe "a'ty verkreeg, door een handsbal van den rechts- badk, Westra welke zij niet benutte, wat voor den schedisrechter een kleine beleediging is. Maar daar e®ri vriendschappelijke match betrof een rid SQkbe'd van de speiers genoemd mag worden Applaus was dan ook voor deze daad op zijn plaats Na rust is Zwaluwen zeer snel soms doortastend en vaak verdienstelijk in het combineeren. Plotseling is daarom dan ook de stand voor Zwaluwen 30 Onverwachts weet daarna Alkmaar haar eer te red ing m een Pracht onhoudbaar schot van den links binnen, Oudes, 3—1 voor Zwaluwen. Doch door het vlotte spel van Zwaluwen weet ze vlak achtei elkander 51 te maken. Het 4e punt komt Zwalu wen niet toe daar Mantel en Visser, respectievelijk linksbuiten en binnen geheel off sjde stonden Maar door het vlugge spel kon de scheidsrechter het niet befluiten. De laatste oogenblikken is Alkmaar steeds in den aanval en Zwaluwendoel veel be dreigd. Het succes er van is volkomen nihil. Met de eindfluiting heeft dan Zwaluwen haar 2den wedstrijd gewonnen met 51. ...^heidsrechter D. de Koning leidde goed onpar tijdig als altijd. Alkmaars spel was kalm over het algemeen. Prachtige spelmomenten vielen er voor Oudes was prima als recht binnen speler. De kee per was een onervaren doelman (een korfballer Vandaar ook 5 doelpunten terwijl het spel dit niet verdiende, Vaak vrij spel, Men bracht de bal herhaal delijk goed op. doch voor de goals ontbrak het be slissende schot. De bal wilde eenmaal maar niet het doel in. Zwaluwen speelde stoer, met taaie volharding. Alleen de middenvoor Koornstra was voor rust «iet in vorm als na rust. Visser en Mantel resp. links binnen en bulten waren in tip top vorm. Linksback Van 't Riet was buitengewoon. De goede keeper Ploeger was niet in topvorm. Zeer onzeker ver van klemvast. Vaak trillend greep hij den bal. De over winning heeft dan ook niet aan hem gelegen wat wel eens voorkomt. We hebben hem wel eens beter op dreef gezien. Nu niet te trotsch zijn jongens na deze overwinning. Zorgt er voor dat bij een match je lichaam in staat is om 90 minuten te voetballen. Leef daarom als sportman. Maar waarom nu 10 cent entree? Zelf protestee ren om verlaging te krijgen. Nu zelf de entree dubbel verhoogen. Dit is niet in orde. Men speelt toch geen competitiewedstrijden welke onkosten meebrengen Dit is een verkeerde handelwijze van het bestuur en nog wel van een chr. voetbalvereeniging. Wer kelijk ondank is 's werelds loon. DE VERDUISTERINGEN TE DEN HELDER. Ex-Wethouder de Zw. voor het Hof. Op Dinsdag 13 Juni zal door het Hof te Amster. dam in hooger beroep worden behandeld de beken, de strafzaak tegen den bezoldigd toestuurder en voormalig wethouder te Den Helder R. C A de 2 Als verdlger opponeert ook hier mr. Buiskool van Schagen. Er zijn slechts vier getuigen a chare? gedagvaard. se SINT PANCRAS. De door de vereeniging „Zanglust" gehouden ver loting ten bate der kas, werd gehouden onder lei ding van Burgemeester Kroonenburg wat op noo- gen prijs werd gesteld door de vereeniging. Door het bestuur waren drie prijzen beschikbaar gesteld voor degenen die het meeste aantal loten had verkocht. Ie Mej. E. Wit 171; 2e mevr. v. Kam pen 122; 3e Mevr. Volkers Vader 97. De uitslag was als volgt. Prijzen vielen op de nummers: 232 313 314 317 -22 349 355 366 369 383 390 395 413 417 430 432 435 452 456 463 470 493 497 514 536 538 543 547 560 570 578 610 631 641 662 674 682 690 700 742 758 772 784 788 791 803 804 815 842 852 858 862 884 891 904 916 917 920 930 934 963 983 986 988 1000 1015 1028 1027 1062 1071 1117 1147 1148. SINT PANCRAS. Door het plaatselijk crisis-comité werd besloten om aan de meest behoevende wederom een uitkee- ring te houden in natura n.l. vet en- meel. VOETBAL. ZWALUWEN 1 MOEDIG GEVOETBALD. ALKMAAR ONFORTUINLIJK. ZWALUWEN 1-ONDERWIJZERSELFTAL ALKMAAR Woensdagavond 17 Mei jl. 7.30 n.t. speelde de chr voetbalvereeniging Zwaluwen 1 tegen Onderwijzers elftal uit Alkmaar waaronder leden van Alc- maria l (N.V.B.) - 2dek lasser o.a. Oudes enz - een vriendschappelijke wedstrijd. Als scheidsrechter trad op de onmisbare populaire voetballer uit de sympathieke voetbalclub Vrone, D. de Koning Jr Zwaluwen komt uit als volgt: K. Ploeger H. Westra A. van 't Riet H. Vader p. Tromp J. Groen Jnz. D. Leien, Reuter, W. Koornstra M. Visser Jb. Mantel De Zwaluwen aanvoerder Westra wint den toss Algemeen is de verwachting dat Zwaluwen zal ver liezen. Beide clubs zijn op en neer in den aan val. Eerst wordt Zwaluws doel bedreigd. Verre scho ten vliegen over het doel. Bijna een doelpunt voor Alkmaar. Ploeger loopt uit om den bal weg te schoppen, maar helaas mis. Voor een leeg doel heeft de bal kans om in goal omgezet te worden Maar neen. Back van 't Riet treedt als redder op' Hij weet den bal een voet voor het doel weg te werken. Corners leveren niets op. Van 't Riet weet een pracht kopbal uit een corner weg te werken Dan na dit alles is Zwaluwen in de meerderheid' VERSTIJFD DOOR RHEUMATIEK. Liet alle tanden trekken. Maar de verbetering kwam door ietsan ders. We hebben juist mededeeling gekregen van een zeer mokwaardig herstel van ernstige rheum jtiek. De ernstige toestand van dezen man, en den stap, die ten slotte leidde tot zijn herstel, heeft hij in den volgenden brief beschreven: „Jarenlang leed ik aan rheumaiek. Ik had al mijn tanden laten trgkken, maar ik merkte geen verbe tering. Een jaar geleden werd ik voor 14 weken opgenomen, zoo goed als verstijfd. Toen ik thuis kwam, ging ik door met medicijnen nemen, maar ik begon toch weer achteruit te gaan. Een vriend van me liet mij Kruschen Salts probeeren en met vreugde kan ik nu constateeren, dat ik sinds dien tijd steeds vooruit ben gegaan." h. p. Geen middel kan blijvende verbetering brengen van rheumatiek, tenzij het drie verschillende wer kingen verricht. Deze zijn: a. neutraliseering van het kwaadaardige urinezuur, dat de pijn veroorzaakt b. verdrijving van het urinezuur uit het lichaam; c. voorkoming van verdeere ophooping van urine zuur. De zes verschillende zouten in Kruschen nu ver richten alle drie genoemde functies. Twee der in grediënten in Kruschen vormen het meest werkende oplossingsmiddel van urinezuur, dat de medische wetenschap kent. Andere zouten in Kruschen heb ben een aansporenden invloed op de afvoerorganen en helpen zoodoende om het opgeloste urinezuur langs den natuurlijken weg te verwijderen. Weer andere zouten voorkomen, dat voedselresten in de ingewanden zouden gisten en maken daardoor on mogelijk, dat er weer een teveel aan kwaadaardig urinezuur kan ontstaan. Dat is de oorzaak van de blijvende verbetering door „de kleine, dagelijksche dosis." Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en ƒ1.60 per fla con. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) Die nood der Textielindustrie Massa-ontslagen. Een beroep op de regeermg De algemeene toestahd in Twente en speciaal wel te Nijverdal is, van zoo ernstigen aard; dat krachtige steun van de regeering gebiedend zou zijn. Dte buitengewone omstandigheden eischen meent men, het nemen van buitengewone maat regelen. Die afdeeling van den Chr. Textielarbeiders bond Unitas vergaderde gisteravond ter bespre king van de voornemens van de directie der Ko ninklijke Stoomweverij alhier, om het aantal ar beiders belangrijk in te krimpen. Die vergade ring was zeer druk "bezocht. Er werd verslag uitgebracht van de conferentie gehouden met de directie. Déze heeft mededeeling gedaan van haar plan om tot "belangrijke beperking der pro ductie over te gaan, tengevolge waarvan onge veer driehonderd arbeiders successievelijk ont slagen moeten worden. Uit de vergadering werden verschillende voor stellen, geopperd, welke alle "bedoelden zoo mo- gelük oen massa-ontslag te voorkomen, aldus de Crt. Aan het einde der besprekingen werd met algemeene stemmen besloten het initiatief te ne men tot eer bijeenkomst Uit de geheele burgerij van Nij verdal met de bedoeling een beroep te doen op de ,regeering Om onverwijld maatrege len te treffen, dat het in uitzicht gestelde ont slag nog kan worden voorkomen. •Wij kunnen nog melden zegt het blad, dat spoedig de werktijden zullen worden ingekrom pen en er bovendien om de week gewerkt zal worden. Bat deze maatregel voor Nij verdal ern stige gevolgen heeft begrijpen allen, die voelen, dat nagenoeg geheel Nijverdal leeft van de Kon Stoomweverij en de Kon. Stoomlileckerij. Conflict in de diamantindustrie Naar verluidt zal de bekende juweliersfirma I. J. Asscher, welke haar wereldvermaarde fa brieken in de Tolstraat te Amsterdam heeft, zich verplicht achten, binnen eenige weken het zgn. kleine diamant, het deel waarvoor de loo- nen een groote rol spelen, in Belgie laten fa- briceeren. Een arbeidersconflict en het feit dat de vak- bonder. het zgn. Dpuwesplan, betrekking heb bende op tariefsherziening voor kleine diamant niet willen aanvaarden schijnt hiertoe de oor zaak te zijn. Wanneer de firma in haar besluit volhardt, beteekent dit voor de diamantindus trie en voor Amsterdam weer een terugslag en vergrooting der werkloosheid. KARPERS IN HEIT. IJSSEUMEER, De Nederlandsche Heidemaatschappij heeft in overleg met den Rijksdienst voor uitvoering der Zuiderzeesteunwet 10,000 éénjarige karpers uit gezet op het z.g. Kamperzand vanaf de uiterste punt van de Ramspol op het Kampereiland. Waar het verzoetingsproces van het water in het IJsselmeer langzaam voortschrijdt en er langs de kust tusschen de mondingen van Keteldiep en «Éranzediep een breede strook water bijna geheel zoet is, mag met vrij groote zekerheid worden .aangenomen, dat de karpers daar wel zullen groeien. ,ZOU HET; LUKKEN? Naar aan de „Rotterdammer" wordt mede gedeeld, wordt er een onderzoek ingesteld of het mogelijk is te voorkomen, dat opruiende rede voeringen op kosten van het Rijk worde ver spreid. Er moet hier natuurlijk gedacht worden o.m. aan de Handelingen der Saten-Generaal, waarin ook de revolutionaire taal van communisten e.d. wordt opgenomen. B-kamerlede* voor de rechti- Voor de Rechtbank te Tiel stond terecht het communistisch Tweede Kamerlid 'de heer Lou de Visser, wegens beleediging van president Von Hindenburg. In een op 11 April 1933 gehouden verkiezingsvergadering had hij over dezen ge sproken als „de groote slachter van 1914 tot 1918, die honderdduizenden in Idien dood heeft heeft helpen drijven." Be substituut-officier van Justitie was van oordeel, dat verdachte een Staatshoofd heeft be- leedigd. Voor 'gevangenisstraf achtte spreker geen

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4