:B Burgerrechten Handelsrecht OnsCourantenverhaal I j Binnenland HET CONFLICT TE IJMUIDEN. In de bespreking met den Rijksbemiddelaar om trent het conflict in IJmiuden werd aan de delegatie der arbeiders als het standpunt der reeders medege deeld: a. dat een met den Centralen bond van Trans portarbeiders te sluiten contract zou moeten loopen tot April 1934: b. dat tot eind December dit diende te geschie den op de voorwaarden van het contract met den Christeiyken bond gesloten; c. dat van 1 Jaunari tot April een loonsverla ging van 10 procent voor de zeelieden zou worden toegepast die dan eveneens voor den Christelijken Bond zal gelden. Deze voorwaarden boden geen grondslag voor on derhandelingen zoodat de besprekingen zonder re sultaat zijn geëindigd Nadrukkelijk is ter conferen tie vastgesteld, dat het initiatief voor deze bespre king uitsluitend van den Rijksbemiddelaar is ui- gegaan. WIJNKOOP GEARRESTEERD. Naar aanleiding van de gisteren voor de rechtbank te Tiel behandelde strafzaken, tegen de heeren Lou de Visser en Roestan Effendi, die respectievelijk te recht hebben gestaan wegens beleediging en oprui ing is gisteravond in de zaal van de coöperatieve V.Z.O.D. te Tiel een protestvergadering van com munisten gehouden waar het lid van de Tweede Kamer, de heer D. Wijnkoop het woord heeft ge voerd. De vergadering werd bijgewoond door den commissaris van politie en een inpscteur die na afloop den heer Wijnkoop hebben gearresteerd op grond van opruiende woorden, welke hij tegen het openbaar gezag zou hebben geuit. Dienzelfden avond nog heeft de officier van Justitie den heer Wijn koop in verhoor genomen, waarna hij in het huis van bewaring is ingesloten. Gistermorgen om elf uur is de instructie tegen den heer Wijnkoop geopend. Rechter commissaris is mr. A Terwindt. Omtrent de arrestatie van den heer D. Wijnkoop vernemen wij nader, dat deze zich Donderdag avond te Tiel, voor zoover het de strekking van zijn rede betreft, in dezen zin heeft uitgelaten, dat wanneer de overheid bij een oorlog den arbeiders de wapenen in handen durven geven, hij ze dan waarschuwde. De rest van zijn betoog sprak de heer Wijnkoop op meer fluisterenden toon uit. Na zijn verhoor voor den rechter commissaris te Tiel is de heer Wijnkoop gistermiddag om 1 uur weer op rvije voeten gesteld. Eindigden wij ons vorig artikeltje met de regels: Hierna geeft spr. een uiteenzetting van het principe van het procesrecht" hiermede was mr. Eecen zoo ongeveer ook het einde ge naderd van het eerste gedeelte van zijn causerie, en zegt dat de nieuwe wetten yeel moderner zijn dan de oude wetten, en een meer bezonken karakter dragen. En wanneer we dan nog vragen waar de wetten vandaan komen, dan moet geconstateerd worden dat vele afkomstig zijn van den wetgever, maar ook vele zijn ontstaan buiten den wetgever om. Maar door de snelle ontwikkeling van ons tijdsleven komen de wetten afkomstig van den wetgever daarbij dikwijls op achter De codificatie die ons heeft bijgebracht de idee dat wet en recht een zijn, heeft tevens de voor- deelen gebracht van nationale rechtseenheid, rechtsvereenvoudiging en rechtsveliigheid. Zoo hebben wij dus gezien dat het recht is ontstaan uit gewoonte en uit de wet. zelve. En nu is het de taak van den rechter de grens te zoeken tusschen het geworden recht en wat wordende is. De taak der rechtsorde is de veiligstelling van de belangen der menschen in de samenleving, en is het recht alleen en uitsluitend in het leven Mrs. Matthews bracht het grootste gedeelte van Sen avond bij ^lexa door, die zij in den korten tijd dat zij op het kasteel verbleef had leeren liefhebben. Het meisje wist met een wen ding het gesprek op het familiedrama van Mon- therom te leiden en mrs. Matthews moest de ge schiedenis vertellen, doch zij kon niets zeggen wat Alexa niet reeds wist. geloof je dat lord Stratford Heron zijn broeder vermoordde?" vroeg zij. ,floe kan ik iets anders gelooven?" vroeg de huishoudster verbaasd. „Maar ik kende lord Stratford zoo goed, dat ik wel weet dat hij het niet met voorbedachten rade gedaan heeft. Hij deed het in drift, en ik ben overtuigd, dat hij gaarne zijn leven gegeven zou hebben, om dat van zijn broeder te kunnen terugkoopen. Hij was de rechtschapenheid en oprechtheid in per soon, maar hij had te warm bloed en liet zich te spoedig door andere invloeien beh.eersch.en. Niemand in Cornwallis gelooft dat hij den moord met opzet pleegde. Alexa zuchtte bij de gedachte dat niemand van her die haar vader gekend en bemind had den, behalve haar moeder, ooit aan zijn schuld hadden getwijfeld. Toen mrs. Matthews haar verlaten had, gaf Alexa. zich weer aan haar gedachten over. Die moeilijkheden welke zich voor haar opeensta- pelder. schenen haar onoverkomelijk toe en haar vijand was te gevaarlijker omdat hij in geroepen ter wille van de belanghebbende men schen. Nadat hierna eenige oogenblikken is gepau zeerd, komt spreker tot het tweede gedeelte van zijn' causerie en wel de „Faillissementswet" Na terug gegaan te zijn tot de oudheid,, daar bij wijzende op het oude Italiaansche stedenrecht geeft mr. Eeoen eerst een overzicht van de alge- meene beginselen, en zegt dat bij faillietverkla ring het beheer en de beschikking over goede ren en gelden overgaan op den curator, belast met de afwikkeling van het faillissement, ter wijl het einde plaats heeft na de verdeeling van de opbrengst bij verkoop. De eerste voorwaarde om een faillissement te doen uitspreken is: dat men verkeeren moet in een toestand van te hebben opgehouden te betalen. Hierbij word't onvermogen of onmacht niet gevorderd. De grondslag tot het aanvragen van een faillis sement moet gezocht worden in onbevredigde schuldeisehers. Voor het aanvragen van een faillissement is 1 schuld niet voldoende. De wet echter vordert geen bewijs van den aanvrager dat er nog meer dere schuldeisehers zijn. De rechter echter wel. Een faillissement kan worden uitgesproken op eigen aanvrage door schuldeisehers en door het O. M. Door den belanghebbende kan tegen het fail lissement verzet worden aangeteekend. Opheffing heeft plaats bij gebrek aan actief. •Di.w.z. wanneer er geen baten zijn. De gevolgen van het faillissement zijn, dat de failliet verliest de beschikking en beheer over eigen vermogen, vanaf den dag van faillietver klaring, dien dag medegerekend. Is het vonnis eenmaal uitgesproken, dat komt het beheer over den faillieten boedel aan den rech .tercommissaris, die met het toezicht is belast, getuigen kan hooren, en beschikkingen neemt. De curator in het faillissement wordt benoemd doolr de rechtbank, en is belast met het beheer 'over en de vereffening van den faillieten boedel. Daarnaast staat weer een commissie van schuld eischers voor de behartiging van de belangen der schuldeisehers. Alvorens echter het vonnis wordt uitgesproken ontvangt men een oproeping om gehoord te worden. Verschijnt men en kan men de vordering van den aanvrager betalen ter zitting, zoo wordt het. vonnis niet uitgesproken. De eerste periode van het faillissement is de openbaarmaking in de couranten en wordt daar van tevens een kennisgeving gezonden aan de Posterijen en Telegrafie, opdat de corresponden tie in handen komt van den curator. Hierbij komt men tevens voor het feit te staan dat ook de familiecorrespondentie door den cu rator eerst wordt gelezen. Na het uitgesproken vonnis, worden alle ge paste en noodige middelen aangewend tot be waring van den boedel. Er wordt een staat opgemaakt van aanwezige inboedel en inventaris, Een staat van schulden en baten, waarvan een afschrift wordt gedepo neerd ter griffie van de rechtbank. De lijst van schuldeisehers komt ter griffie, waarna door den rechter commissaris de datum der verificatievergadering wondt bepaald, waarop alle schuldeisehers worden opgeroepen. 'Op deze vergadering kan een accoord worden aangeboden, hetgeen wil zeggen, dat een zeker percentage van de vorderingen zal worden uitge keerd, hetgeen opheffing van het faillissement tengevolge heeft bij aanvaarding. Om dit acooord te doen aanvaarden moet twee derde der concur rente schuldeisehers hier voor zijn, of drie vier de gedeelte van het, totaal aan vorderingen. Dit accoord is bindend voor alle concurrente, echter niet voor de preferente vorderingen. Ook de niet geverifieerde schuldeisehers, dus die niet op de lijst voorkomen, worden mede door dit accoord gebonden. Na de verificatievergadering en erkenning der daarop voorkomende schuldeisehers, heeft verzil vering plaats van de bezittingen, door onder handschenof publieken verkoop. Uitdeeling volgt wanneer er voldoende gereed geld aanwezig is. De uitdeelingslijst wordt opgemaakt en ligt voor de schuldeisehers ter inzage. Tegen deze uitdeelingslijst 'kan echter nog ver zet worden aangeteekend, ook door de niet ge verifieerde schuldeisehers. het geheim werkte. Zij wist niet waar en wan neer zij zich tegen zijn aanvallen te verdedigen had. Maar toch kon zij niet ontkennen reeds zeer ver gevorderd te zijn en dit feit gaf haar weer moed en hoop. Den volgenden morgen was mrs. Ingestre zoo ziek, dat zij het bed niet kon verlaten. Alexa vertoefde eenige uren bij haar en begaf zich ver volgens naar het terras waar zij lord Kings- court vond. Haar houding was zoo kalm, dat iemand die haar goed had aanschouwd, niet anders kon zeggen of de graaf was slechts een harer kennissen, maar de bezorgdheid van dezen met de vereering welke uit zijn blik en uit zijn stem spraken waren voor Alexa de zekerste teekenen zijner onwankelbare liefde en 'trouw Dies middags kwam er een brief voor Alexa van, lady Wolga, die van het ongeval gehoord had en bevreesd was voor 'de gezondheid van het meisje. Zij verzocht Alexa naar Clyffe-' bourne te komen zoodra zij er toe ,in staat zou zijn en herinnerde haar er aan, dat ,zij lajdjy. Wolga spoedig Clyffebourne zou verlaten en Alexa wachtte om haar te vergezellen. Deze beantwoordde den brief onmiddellijk en gaf den bode van lady Wolga het ,antwoord me de. Zij schreef dat zij den volgenden dag naar Clyffebourne zou komen, en dat haar gezond heid volmaakt was, zij bedankte haar tevens voor haar belangstelling. Lady Wolga ontving Alexa's brief na het ,eten Het einde van het faillissement is gekomen na het verbindend worden van de uitdeelingslijst Dio schuldeisehers herkrijgen echter tegelijker tijd weder het recht van verhaal op den persoon, wiens faillissement is beëindigd geworden. Ook kent de wet de surseance van betaling. Dit) wil zeggen dat bij de rechtbank voor be paalden tijd uitstel van betaling van schulden kan worden aangevraagd. Daarbij moet de schuldenaar aantoonen dat hij voorziet met betaling van opeischbare schul den niet kan voortgaan. Maar tevens moet door hem worden aangetoond dat er vooruitzicht bestaat, dat hij na verloop van eenigen tijd aan al zijn verplichtingen zal kunnen voldoen. Op de vergadering van schuldeisehers kan deze aanvrage worden afgestemd als een derde der aanwezigen daar tegen is, of de houders van meer dan een 'vierde van het totaal bedrag aan schulden. Surseance van betaling wordt verleend voor den duur van uiterlijk anderhalf jaar. Ook bij het verleenen van surseance van beta ling wordt een bewindvoerder aangesteld, en ver liest de schuldenaar het vrije beheer en de vrije beschikking over zijn bedrijf. Surseance van betaling werkt echter niet voor belasting pand hypotheek onderhoud en opvoeding van minderjarigen huur pachten loon noodwendigheden, zooals levensmid delen gedurende zes maanden voor surseance premie van wettelijk voorgeschreven verzeke ringen. i Het einde van de toegestane surseance van be taling breekt aan na afloop van genoemde ander half jaar. Hiermede is mr. Eecen aan het einde van zijn belangwekkende causerie. Wij hebben getracht zoo goed mogelijk het behandelde in onze artikelenreeks weer te ge ven en hopen hierdoor te hebben bijgedragen tot verduidelijking van verschillende wetsaan- gelegenheden. DE LAATSTE PIERROT EN PIERETTE. Jean Perrot zette met een verbeten glimlach om den mond de laatste letters op he papier,' strekte den rug stond op en liep naar het kleine raam, dat een stukje blauw in lijst vervat hield van de hemelzee, die zich over de daken van Parijs koe- pelde. Hij perste het brandende hoofd tegen het jsle glas en mompelde: Het Is waarschijnlijk de bitterste pil, die hert leven te slikken geeft, maar is het niet beter door een stormvloed verslagen te worden dan geduldig en lijdzaam in kalme en open zee dendood af te wachten Den volgenden dag liep de termijn af van een aanzienlijk bedrag, waar van de betaling reeds tweemaal was uitgesteld. Een derde uitstel bestond alleen in den vorm van een langdurige gevangenisstraf. Was het dan soms benijdenswaardig om tusschen vier grauwe muren te vergrijzen, met de gedachten, dat je vrouw als een vogelvrij verklaard stuk wild door de straten van Parijs zou dwalen? Maar op waardige wijze zou hij van de wereld, die zijn werk nimmer een an dere plaats dan de prullenmand waardig keurde, af scheid nemen. Het laatste verhaal, dat hij voor de Matin had bestemd was een felle aanklacht en zou zeker na het bekend worden van zijn dood niet worden geweigerd. Een veldheer had niet op waardiger wijze kunnen retireeren als Jean Perrot wiens laatste ballade de wereld moest beschermen voor het Noodlot, dat met de eerste Pierrot en Pier rette op de aarde was neergedaald. Zijn eerste liefde die hij in zijn eerstevurige gedicht had geopenbaard was in een Pierrettecostuum de weereld in gedra gen en Pierrette had jammer genoeg eveneens aan den stem van het noodlot gehoor gegeven door haar liefde aan den verzen reciteerenden Pierrot weg te schenken. Naief als een kind was zij in den verwar- Zij doorliep hem vluchtig en stak hem in .den zr.k om hem later met meer opmerkzaamheid te lezen. Spoedig daarop bracht lord Monthe- ron haar een korte avondvisite, waarop hij over de bijzonderheden van het ongeval ondervraagd werd. Hij vertelde de zaak in het kort en scheen er weinig beteekenis aan te hechten. Hij vond gelegenheid om lady Wolga om een privaat onderhoud te verzoeken tegen den volgenden morgen. ,/fl.eb je me iets mede te deelen over den last dien ik 'je gaf?" vroeg lady Wolga op fluiste-) remden toon. ,dk wil daarover en nog over andere din gen spreken" antwoordde de markies. „/Kom om tien uur in de bibliotheek," zeide de lady. ,ySleehts een woord, „heb je een spoor van den waren moordenaar gevonden.?" Het vriendelijk gelaat van den markies be trok. i „(Waarde lady Wolga," sprak hij, „je hoopt iets onmogelijks. D|och laat ons thans daarvan niet spreken. Morgen komen wij erop terug.' Hij nam spoedig afscheid. De gasten trokken zich terug, lady Markham volgde hen en jady Wolga bleef alleen in het salon achter. Zij trad naar een venster en keek naar buiten. (Eir heepsch te een doodsche s'tilte. De zee was kalm en werd door het tooverachtig maanlicht beschenen. Lady Wolga wilde even een tochtje langs den oever maken. Zij was nog niet vermoeid. De renden roes van het geluk getuimeld doch had al spoedig moeten ervaren, dat de wereld meer aan dacht schenkt aan de scheppingsproducten van een confiseur dan aan die van een dichter, Maar zij sprak hem na iedere teleurstelling moed in en zijn laatste bundel, die drie dagen geleden de wereld in was gegaan had dezelfde begeledingskus ontvan gen als zijn eersteling. Zou Pierrette zijn plan goed keuren? Maar zou zij dan liever den hongerdood afwachten in de hel van Parijs? Misschien wel, maarnooit met zijn toestemming. Vanavond zou het Noodlot van het Leven de aarde ontstijgen en zich verliezen in de zilver omrande wolken van den zomerhemel. Toen Pierrot zich van het raam afwendde en zijn ballade getiteld: „De laatste Pierrot en Pier rette' nog eens doorlas begon een vrouwestem een verdieping lager met weeke melodieuse stem van de liefde tusschen Pierrot en Pierrette te verhalen. Dien avond was er een groot bal masqué in Pa lais Moderne op de boulevard des Champs Elysées. De frontgevel baadde in tintelend rood en wit licht dat tegen den donkeren hemel fabelachtig mooi af stak. Geheele rijen taxi's rolden af en aan en on der de kostbare toiletten dribbelden de kleine voet jes naar den ingang, waar een goud-flonkerende portier in stramme buiging de gasten verwelkomde. Wanneer de licht uitstralende deur openzwaaide, fladderden schellen muziekklanken naar buiten, die plotseling in een traag veraf neuriën veranderden, als de deru weer dicht viel. Dicht op elkaar en on ongearticuleerde klanken uitstootend deinde de bonte menigte, waarin de meest schrille kleuren el- kaars gezelschap hadden opgezocht op en neer. Wanneer de laatste klanken uit het negerorkest verstierven, klaterde een zwak applaus en sjispten serpentines van den eenen kroonluchter naar den anderen. Tusschen katten en honden, midinettes, pharao's Grieken piraten, schaapherders, pompadours, een Marie Antoinette, een Caesar en tal van andere bizarre verschijningen, schoven schuchter de eenige Pierrot en Pierrette over den gladden dansvloer. Jean Perrot drukte zijn kleine vrouwtje liefkoozend tegen zich aan en keek herhaaldelijk onrustig op zijn polshorloge, waarvan de wijzers met iederen sprong zijn eeuwigheid tegemoet snelden. Hij wilde den laatsten avond niet karig zijn en liet tot stil vedrriet van zijn vrouwtje dat al uit alle macht tegen deelname aan het luxueuse feest had tegengestribbeld de champagne in de flonke rende glazen stroomen. Aan iederen dans nam hij uitstluitend met Pierrette deel en toen deze ver moeid hem vroeg om even in den maanlichten tuin wat uit te rusten, schudde hij driftig van neen, terwijil hij haar omknelde, alsof hij bang was dat zij tegen zijn plan in haar haan koning zou willen laten kraaien. De avond ging voorbij en het middernachtelijk uur schreed met de minuut nader. Om twaalf uur zou het demasqué plaats vinden en op dat oogenblik zouden de Pierrot en Pierrette van de wereld af scheid nemen. Enkele minuten voor twaalf stonden zij dicht tegen elkaar gedrukt onder de langzaam heen en weer wiegende bladeren van een boom. Pierrot drukte zijn lippen op die van Pierrette en in d'en langen wereldvergeten kus wachtte hij op het sein van de klok. Een zilveren klank aarzelde binnen de bontgedrapeerde wanden van een nis, een gejoel stak op als een Zuid Westerstorm dan vaarwel PierretteJean, Jean, wat, wat een hand, die een oogenblik als een klagende vaan naar den bonten zaalhemel geheven wordt twee schoten, die krakend het feestrumoer tot stilte dwingen. Daarna geschreeuw gejoel, ge fluit Pierrette sort ineenvan emotie, Pierrot tolt onderstboven van verbazing en de cham pagneZe hadden hem losse patronen verkocht inplaats van scherpe. Die afzetters. Dus geen be richt in de ochtendbladen, geen ophemelende lange artikelen over een te vroeg gestorven miskend ta lent. De onverbiddelijke deurwaarder zou nu ver schijnen en hem in gijzeling stellen. Het zou nog niet eens een gemengd berichtje worden. Op het redactiebureau frommelde de nachtredac teur de ballade van Jean Perrot tot een onbenullig propje en schoot het goed gemikt in de prulle- mand. Toen sloeg hij de handen tegen elkaar af, alsof hij een besmettelijk voorwerp had aangeraakt en mompelde grijnslachend: „Die idioot denkt mij om den tuin te leiden met zijn „sentimenteel gedaas." woorden van lord Montheron klonken haar nog in de ooren en brachten haar in een onaangena me stemming. „ük zal heden niet gaan slapen voor .ik zeer vermoeid ben" dacht zij. „Het bruischen der branding en de frissche lucht zullen nflj het' bete kalmeeren." Zij schelde en beval den binnentredenden be diende Felice te roepen, die eenige oogenblikken later binnenkwam. „(Breng mij een shawl, Felice," verzocht de lady. „Ik ga nog even naar buiten, vergezel mij.," Ofschoon het reeds laat was, maakte Felice geen opmerking doch voerde bereidwillig het bevel harer meesteres uit. ,/Wil ik een bediende zeggen, dat hij meegaat, milady?" vroeg zij. „JNeen, ik heb geen beschermer noodig. Wie zou mij kwaad doen Als jij bij mij bent is het voldoende. Lady Wolga begaf zich naar buiten en wan delde naar de klippen. Felice volgde op eenigen afstand. Voor een steile helling bleef de lady staan en zag naar de kalme zee. Zij 'had niet be merkt dat een man voor haar gevlucht was en nu niet ver van haar tegen een rotswand gei leuna stond. Deze man was haar echtgenoot. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 6