NIEUWE M Nieuwsblad v. Hoi 1. Noorderkwartier irnjmh, Nfo 60 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DINSDAG 28 MEI 1933 42e Jaarg-an llilmn: firmi I. H. UW Setom I. H. mm. kul MscMt. GROOTE LETTERS ICLEÖBEi Genè^e en de kleine Staten DEN GOEDEN KANT UIT Wegens den Hemelvaarts lag zal ons blad Donderdag niet verschijnen. U DE KABINETSCRISIS Een o! brand eischt een slachtoffer Kans op SJselmeer vergaan? MolortractieverbinJing met Alkmaar? Uit den Omtrek I -OU RANT VERSCHIJNT DONDERDAG en ZATERDAG, nomen tsprija: •anden 1.15. (Olftill ADVERTENTEEN Tan 1—5 regels 75 cent: PLAATSRUIMTE. De aarde is weder gehuld in haar schitterend bruidskleed. Welk een lentepracht! Ik had juist iets gelezen over het einde van een kunstschilder, een genie, door een zuster verpleegd in het ziekenhuis. Zijn oogen zochten naar kleuren en het was alles wit om hem heen. Het bed, de waschtafel, de drie stoelen, de twee kleine tafels, de gordijnen, de muren alles was wit. Is hier alles wit zuster? vroeg hij. Dat is het zindelijkste zeide zij glimlachend. Is dan soms het avondrood niet zindélijk? Hij wees naar den Zonsondergang. Onze groote Meester daarboven strooit rijkelijk de heerlijkste kleuren in 't rond voor ons. Waarom zouden wij die niet gebruiken? Neen, niet dat koude wit! In het groote atelier stralen gloeiend frissche kleuren! De zon speelt in je gouden haar! Ik laat den indruk van het gelezene nog even op mijn gemoed inwerken en neem daarna de krant op. Ik lees iets over Zinovjev. Hij beseft diep zijn schuld en de grootheid van Stalin. De Russische bladen publiceeren een verklaring van Zinovjev aan het centraal comité der commu nistische partij, waarin hij zijn politieke fouten van den laatsten tijd ten opzichte van de binnenlandsche en internationale politiek der partij breedvoerig uit eenzet, zijn afkeuring uitspreekt over zijn strijd te gen het partijbestuur en erkent, dat de partij onder de ideologische en p ractische leiding van Stalin ge weldige resultaten heeft bereikt. Hij verzoekt hem den terugkeer in de gelederen der partij toe te staan en hem in staat te stellen door verdere medewer king zijn schuld tegenove de partij en het centraal comité weer goed te maken. Welk een contrast! welk een verschil in kleu- renaanschouwing Mijn oog wordt getroffen door een ander op schrift: Weer een dag zonder resultaat. Eén van de achttien werkdagen die vóór de con ferentie van Londen nog ter beschikking van de ontwapeningsconferentie staan zooals voorzitter Henderson vermanend onder de aandacht der dele gaties bracht is voorbijgegaan zonder dat het werk veel is opgeschoten. De schuld daarvan ligt bij de Franschen die nog steeds een discussie over qualitatieve ontwape ning van oorlogsmateriaal der landmacht schuwen, en nog een nieuwe poging deden om deze discussie nogmaals uitgesteld te krijgen. De Franschen beweerden dat thans, na de bood schap van Roosevelt, de afgebroken discussies over het veiligheidsdeel van de ontwerp-conventie van MacDonald behoorde voortgezet te worden. Deze Fransche poging om de discussies over hst oorlogsmateriaal nogmaals op de lange baan te schuiven, vond natuurlijk grooten tegenstand bij de Duitsche en andere gedelegeerden, zoodat het gevolg was dat de regeling van de werkzaamheden onveranderd is gebleven. En de wereld snakt; hunkert en verlangt naar de De kleuren worden steeds donkerder van de schil derij der wereld. Daarop lazen wij dat plechtiglijk, namens de Ver- eeniging voor Volkenbond en vrede op het monu ment van Hugo de Groot te Delft een krans is ge legd. De heer H. Ch. G. J. van der Mandere heeft daar bij een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Grotius deed maar dan alleen het volkenrecht ontdekken; hij schiep, al hebben zijn tijdgenooten dat wellicht niet begrepen, de figuur van den staats- misdadiger, en heeft ons, drie eeuwen geleden, reeds geleerd, dat de souvereiniteit der staten nimmer on begrensd kan zijn, en dat aanvalsoorlog een mis daad is, niet slechts tegenover den Staat, dien men beoorlogt, doch tegenover de gemeenschap der sta ten. Drie eeuwen achtereen heeft het Volkenrecht van Grotius aan de deur geklopt; nog is het slot niet om, maar de knippen zijn reeds teruggescho ven. Spr. wees erop dat in het protocol van 1924, het Kellogg-Pact, de gedachten destijds door Gro tius uitgesproken, daarin opnieuw zijn belichaamd. In drie eeuwen, die ons van Grotius scheiden, is de landkaart der wereld voortdurend gewijzigd, en gewijzigd door de toepassing van geweld. Velen hebben de hoop gekoesterd, dat het aan het einde van den grooten oorlog anders zou zijn. Het ware te wenschen geweest, maar welk recht hadden de vol ken, de groote zoowel als de kleine, dit te ver wachten. De spr. eindigde als volgt; Er is in het internationale zoo dikwerf gezegd, dat nooit een bepaald feit zal gebeuren. En in den regel is een dergelijk „nooit" door andere feiten achterhaald. De dagen, die achter ons liggen, kun nen in die richting wellicht kostbare elementen bij brengen. Er is ongetwijfeld, al is er een straaltje licht verschenen, geen reden om te juichen als scheen de zon over de wereld, maar wel eenige reden om weer te hopen. En ook een reden om het „nooit niet te snel op de lippen te nemen. De wereld is wel rijk een kleuren! Dé, Kleine staten kwamen te Geneve naar vo ren. Engeland zegt nu niet langer te praten en spoort tot daden aan. In de hoofdcommissie der Ontwapeningsconfe rentie werden heden de verklaringen van de klei nere mogendheden aangehoord. Motta (Zwitserland) gaf uiting aan zijn te-'" vredenheid over dé rede van Hitier en de verkla ring van Nadolny. Die. Nederlandsehe gedelegeerde las daarop de antwoord-nota van Koningin Wilhelmina op de .boodschap van .Roosevelt voor. De Noorsehe vertegenwoordiger wees op, de noodzakelijkheid, dat thans op het gebied van 'het materiaal beslissingen moeten worden ge troffen. Die Belgische gedelegeerde legde evenzeer den nadruk op het feit, dat in de politieke at mosfeer ontspanning is ingetreden-, In Engelsche kringen wordt aangedrongen op het afsluiten der algemeene debatten en het aanvatten van den zakelijken arbeid.' Die hoofdcommissie is tegen gistermorgen we- - der 'door Henderson bij. ongeroepen, om de ver klaring van Norman Davis" aan te hooren. Waar sehijnlijk echter zal D-avis slechts mededeelen,[ dat Amerika bereid is deel te nemen aan het al gemeen consultatieve pact, hetgeen reeds be kend is. Jü§l£ aIe. awwigjgia !rat> Japan, is weer de belhamel. Aldaar is een anti Britsehe stemming' losgebroken, welke tot uiting komt in groote biljetten, welke overal in 'Tokio zijn aangeplakt en naar gezegd wordt zijnj uitgegeven door een organisatie, die zich (noemt de „Aziatische anti-Britsche Bond.' Engeland wordt hierin beschuldigd van on dankbaarheid jegens Japan in weerwil van het feit dat Japan Eingeland's trouwe bondgenoot is geweest tijdens den oorlog. Engeland zou Japan gedwongen hebben tot een ongelijke verhouding in de marine op de vlootoonferentie van Wash ington en zou de anti-Japansche stemming in Ge neve hebben aangewakkerd. Tenslotte wordt de bevrijding van Indie ge- eischt van de Engelsche overhecrsching en wordt een. beroep gedaan op de 400 millioen Chineezen en 800 millioen Indiërs om den Britschen invloed, ta verdrijven naar het Westen van Suez. HET VIERMOGENDHEDENPACT. Het zou waarlijk al te mooi zijn en toch pact is thans k.05Dllmansef,Kgk eomshrdlucmfwy Het door Mussolini voorgestelde viermogendhe- denpact is thans door de vertegenwoordigers van alle vier de landen, die erbij betrokken zijn: Duitsch- land, Engeland, Frankrijk en Italië, aanvaard. Dsze volkomen overeenstemming werd gisteren bereikt, doordat Rijksminister Goering voor Duitschland en de ambassadeur De Jouvenel voor Frankrijk hun goedkeuring hechten aan het pact. Mussolini heeft nu het ontwerp-verdrag waarin de vier landen zich verplichten samen te -werken om den vrede in Europa te handhaven, een overeen komst die om te beginnen tien jaar van kracht zal zijn, naar Genève gezonden. Tevens is het naar de regëeringen te Berlijn, Londen, Parijs en Rome ge stuurd ter officieele bekrachtiging. De tekst van Mussolini's verdragsontwerp is nim mer van officieele zijde gepubliceerd. Niettemin staat het wel vast en is het ook nooit weersproken, dat de inhoud op het volgende neerkomt: 1. Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië verplichten zich tot een politiek van samenwerking tot handhaving van den vrede; 2. Genoemde landen bevestigen het beginsel van de herziening der vredesverdragen binnen het kader van het Volkenbondspact, als er een situatie ont staat, die een conflict kan veroorzaken. 3. Engeland. Frankrijk en Italië ve'rklaren, dat Duitschlands rechtsgelijkheid in practijk gebracht dient te worden, als de ontwapeningbesprekmgen slechts tot gedeeltelijke resultaten leiden. Duitsch land verplicht zich de rechtsgelijkheid slechts na diplomatiek overleg te verwezenlijken. DE WAPENS NEER. AMERIKA BEGINT. Zouden we 't nou waarlijk van dit land moeten hebben! Het Amertkaansche Departement van Ma rine heeft bij wijze van proef besloten om een derde deel van de geheele vloot buiten dienst te stellen. Het vorig jaar is dit geschied met torpedobooten en onderzeeërs, ten einde te trachten op de vloot- uitgaven te bezuinigen. De vaartuigen worden in- middeip nagezien en hersteld en verschaffen zoo doende volop werk. Het 'africhten van recruten zal eenige maanden stilstaan en bij hervatting verwacht men, dat de m:este strijdkrachten zich zullen concentreeren in San Difego, daar de vloot zich op den Stillen Oceaan bevindt en het goedkooper is het personeel af te richten in plaatsen die zich het dichtst bij de sche pen bevinden. Gelijk president Roosevelt reeds mededeelde, over weegt men ook het aantal dienstdoende officieren met 1ÖÖ0 te verminderen Het perceel stónd reeds in vlammen, toen de politie en brandweer arriveerden, en slaagde er toen niet meer in het meisje levend uit de puin hoopen te halen Haar lijk is later naar het zie kenhuis „Ziekenzorg" vervoerd. Het perceel dat eigendom is van den heer D. is voor 12.000 en de inventaris voor 14.000 gul den verzekerd. o rf, i „teV &Q Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Naar een oplossing? Naar de N. R. Crt. verneemt, schijnt de stand lïfiT a^for^féufrir^ zal kiezen. Voor Waterstaat komt ir. J. A. Kalff (lib.) de voormalige directeur der Ned. Spoorwegen in aanmerking. Verder zouden er twee vrijzinnig democraten in het ministerie worden opgenomen, en wel mr. P. J. Oud en mr. H. P. Marchant, aan. wie resp. de portefeuilles van finantien en onderwijs zouden zijn toegedacht. Vrij zeker schijnt het ook te zijn, dat koloniën aan dr. A. A. L. Rutgers (a.r.) gouverneur van Suriname wordt toegewezen. Voor een nieuw ministerie van sociale zaken wordt prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine (c.h.) genoemd. Bij de volgende departementen moet de kans dat de daarvoor genoemde personen met het be stier daarvan belast zullen worden of daartoe bereid zullen worden bevonden, nog zeer on zeker zijn. Buitenlandsche zaken jhr. mr. A. W. L. Tjar- da van Starkenborgh Stachiouwer (politieke kleur onbekend. Landbouw, Handel en Nijverheid (het voor malige weder in te stellen- departement van dien "naam), mr. T. J. Verschuur (r.k-) de tegen woordige minister van economische zaken en ar beid. I Defensie mr. L. N. Deckers (r.k-), de tegen woordige minister van defensie, en Justitie, mr. J. R. H. van Schaik (r.k.), voor zitter van de Tweede Kamer Onder alle voorbehoud worden al deze na men medegedeeld. Te Enschede heeft een hevige brand gewoed in de manufacturenzaak van den heer Lievenldag waarbij, de 25-jarige dienstbode H. Elikens, een Buitsche om het leven is gekomen. Het echtpaar D. dat reeds bejaard is, had zich tegen 12 uur te bed "begeven. Omstreeks 2 uur werd men wakker door een sterke rooklucht en onmiddellijk ging men naar beneden waar de achterkamer en een gedeelte van. den winkel reeds in vlammen stonden. Mevr. L. haastte zich haar zoon en de dienst bode te wekken. Hoewel met moeite kon de zoon zich nog bijtijds in veiligheid stellen. Be dienstbode echter niet meer. Zij zag geen kans meer naar beneden te komen, terwijl de bewoners het vanwege de rook en de geweldige hitte met aandurfden het meisje van boven te halen. Ake lig weerklonk het hulpgeroep van het in doods angst verkeerende meisje, dat eenige oogenbliki- ken. later in den rook moet zijn Onder dit opschrift bericht De Courant heden morgen, dat sedert Zaterdag een tweepersoons kano vermist wordt, welke uit Vollenhove over het IJselmeer naar Schokland was vertrokken, burg, reel acteur van dé Ardv." OVeHjsiStèelreteem Zwolsche Courant en H. Scheen uit Lochem is niets meer vernomen, zoodat men vreest dat hun een ongeluk is overkomen. Nader vernemen wij, dat hedenavond omstreeks tien uur de schokkende tijding werd ontvangen, dat de vermiste kano omgekeerd is gevonden, te Stavoren zoodat het vermoeden, dat de heeren Scheen en Stekelenburg om het leven zijn geko men wel zeer sterk wordt. Geruchten die niet bevestigd worden. In den loop dezer week bereikten ons geruchten en kwam men op onze redactie informen of het waar was, dat de spoorwegen van plan waren een dienst te gaan onderhouden van Noordscharwoude dorp naar Noordscharwoude-station, in aansluiting op Alkmaar, en een dienst Broek op Langendijk— Alkmaar. Deze diensten zouden dan door benzine motorrijtuigen onderhouden worden. Daar deze geruchten vasten vorm aanamen, zijn wij eens gaan informeeren bij de Inspectie van het Vervoer te Alkmaar. Ons werd medegedeeld dat of ficieel nog niets bekend was. In een telefonisch onderhoud, dat wij hedenmor gen nog hadden met den dienst van het vervoer, verklaarde men ons van niets te weten. Men kon het niet bevestigen, maar op onze vraag of wij het gerucht dan officieel konden tegenspreken, werd ons eveneens ontkennend geantwoord, omdat „men niet wist, wat er achter de schermen gebeurde." Met dit niets- en tegelijk veel zeggend antwoord zijn de noodigc conclusies te trekken, maar mocht inder daad „achter de schermen" gerepeteerd worden, dan kan men wellicht binnenkort de opvoering van dit nieuwe stuk, waarvan wij nog niet weten, of het een blijspel dan wel een drame zal worden, tegemoet zien. ALKMAAR. Alkmaarsch goede bedoelingen niet gewaardeerd. Artikel 58 van de Drankwet geeft aan de Kroon bevoegdheid gemeenten aan te wijzen waar in ver- gunnings- en verlofslokalen vrouwelijke personen buiten de inwonende echtgenoote of dochters geen dienst mogen doen of niet vanwege den ver gunning- of verlof houder aanwezig mogen zijn ge durende de uitoefening van het bedrijf De raad van Alkmaar heeft echter zelf onlangs bij politieverordening zoodanig verbod gesteld zulks vooral met het oog op de bars, waarvan enkele m Alkmaar volgens het oordeel van den raad niet gunstig bekend staan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1