II Mag m li n Algemeens Vergadering „Noordermarktbond" Noordermarktbond zal niet medewerken boycotmaatreoeiEn te treffen. De Noordermarktbond kwam hedenmiddag te half twee (oude tijd) in vergadering bijeen in het gebouw „Concordia" te. Noordscharwoude. Onder de vele aanwezigen merkten wij op den eere-voorzitter den heer Brugman, de heeren Burgemeesters van Zuid- en Noordscharwoulde en Oudkarspel en verschillende vertegenwoordi gers van zustervereenigingen. B|e voorzitter de heer J. OOTJERiS opent de vergadering met het uitspreken van de volgende redevoering. VERGADERING, Het is mij een genoegen u mede namens ons Be stuur een hartelijk welkom toe te roepen op onze twintigste algemeene vergadering. Inzonderheid roep ik een welkom toe aan onze eere-voorzitter, den heer Brugman, Het doet ons buitengewoon veel ge noegen, Heer Brugman, u weer in ons midden te zien, overtuigd als wij zijn, dat u steeds met ons meeleeft, Dit doet in dezen indroeven tijd ons dubbel goed. Ook roep ik een hartelijk welkom toe aan de Heeren Burgemeesters van Oudkarspel, Zd. en Noordscharwoude, den heer Klant, secretaris van de Prov. Commissie en de voorzitters van onze zustervereenigingen, de heeren De Boer en Slot, en de heeren vertegenwoordigers van de Vereen. De Koophanden, de H.H. Deutekom en Keeman, en niet minder een Welkom aan onzen Marktbestaalmeester den heer Keeman en den heer Hazeloop, onzen Tuinbouwconsulent, van wien wij al zoovele blijken van meeleving en hul phebben ontvangen, dat verder commentaar overbodig is. Ook een welkom aan onze tuinbouwonderwijzers uit onze omgeving, wier hulp wij op hoogen prijs stellen. Verder een welkom aan ons personeel voor zoover aanwezig, en niet minder een welkom aan de Pers, wier arbeid en bereidwilligheid wij op hoogen prijs stellen. Mijne Heeren, mocht ik het vorig jaar onze ver gadering openen met te zeggen dat ik dit niet kon doen in een optimistische stemming, toch durfde ik nog wel hoop koesteren voor 1932. Hoe die hoop echter is gebleken ij del te zijn, behoeft niet nader te worden gezegd. Iedereen ge voelt dit aan den lijve. Niemand uitgezonderd, die direct of indirect bij de finantieele uitkomsten van den tuinbouw betrokken zijn. Dit zijn er meer dan oppervlakkig wel wordt gedacht. Regent het op den een dan druipt het op den ander. Dit is in den goeden zoowel als in den kwaden zin juist. Heb ben wij in den tuinbouw altijd eb en vloed gekend, doordat inzonderheid de tuinbouw van zeer veel factoren afhankelijk is, thans staat het hopeloos. Er behoort inderdaad moed toe en zelfvertrouwen om het hoofd hoog te houden, en niet bij de pakken neer te gaan zitten. De zwakken verliezen zoo licht den koers, en dit is zeer wel te verklaren. Dubbel hard is het voor zoovelen die hun uiterste best doen en het zich tot een plicht rekenen, om elk het zijne te geven, en nog niet eens in staat zijn hun gezin het aller noodzakelijkste te verschaffen. Het is dan ook geen wonder dat men onder den indruk van het oogenblik soms onredelijk wordt, en de schuld zoekt waar die niet te vinden is. Wij kun nen ons dat volkomen indenken. Reikhalzend hebben wij uitgezien niet verbetering en niet het minst hebben wij reikhalzend uitgezien naar voldoende hulp van onze Regeering, die dan ook wel gekomen is, en waarvoor wij zeker reden tot dankbaarheid hebben, daar zijn vele gaten mee gestopt, maar wij zijn niet voldaan. De belofte is niet geheel vervuld. Zeker, wij hebben crediet gehad van Rijk, Pro vincie en Gemeente en een behoorlijken toeslag op verschillende van onze producten. Onze onvol daanheid vloeit dan ook niet voort uit ondankbaar heid, mogelijk bij enkelen, maar de overgroote meer derheid zeker niet, Het is alleen het teeken van den dieptreurigen toestand, waarin speciaal wij verkeeren. Onze organisaties hebben wel alles~gedaan, wat gedaan moest worden om te bereiken, wat redelij kerwijze te bereiken was, maar de Regeering heeft blijkbaar onze nood niet voldoende ingezien, of kon mogelijk niet anders handelen, volgens mijne meeinng stonden er anders nog wegen genoeg open. Een woord van hulde en dank is evenwel zeer- op zijn plaats ons Provinciaal Bestuur van Noordhol land. Dat althans heeft de gelden beschikbaar ge steld voor de handhaving van onze minimumprij zen, wat inzonderheid voor een zeker product ons zeer ten goede is gekomen. Het In- en Verkoop bureau heeft zeer nuttig werk verricht. Schrijnend was het evenwel voor onze tuinders, wanneer men zijn producten waar zooveel moeite en kosten aan waren besteed, voor veevoeder en mestvaalt moest leveren. Wie had zooiets ooit kunnen denken. Of het op deze manier kan doorgaan, dat wij door steun en nog eens steun, onze bedrijven gaande kunnen houden, zeker niet, maar momenteel is hét volgens mijn gedachte noodzakelijk dat de Regee- ring ons hul pbiedt, zullen onze bedrijven en onze cultures niet ten gronde gerichte worden. Er zal term ingekrompen moeten worden, maar die in krimping zal moeten plaats hebben in de landbouw bedrijven, waar men zich de laatste jaren op het terrein van den tuinbouw heeft geworpen, maar niet in onze zuivere tuinbouwstreek, waar allen tuinders zijn van enkele H.A. Maar dan ook is Regeerings- hulp dringend noodig, of wij zijn van de baan, voor er eenmaal verbetering in den toestand komt. Hierin zullen wij ons, vergadering hebben aan te bassen en hebben mede te w.erken. Het hoofd om boog en de handen uit de mouwen. Laten wij ons zelf niets wijsmaken, en de werkelijkheid onder de oogen zien, hoe hard het ook moge vallen. Theo rieën baten niet, het is uitkijken, of men loopt ons onder den voet. Wij zullen met alle organisaties op tuinbouwgebied hebben samen te werken, in overleg zonder ophou den bij de Regeering en Kamer moeten aandrin gen tot het nemen van maatregelen, die kunnen leiden tot opheffing van belemmeringen, of althans verminderingen, welke kunnen leiden tot verbetering Het veilingshtüur msg zijn. m rechtbank (van onzen export. Solidariteit en gemeenschaps gevoel zijn thans uitermate noodzakelijk. Vergade ring, laat ons dit niet uit het oog verliezen. Wat betreft het behoud van onze export, zullen wij zelf daar ook veel voor heboen te doen. Wij zijn toch niet blind, voor wat er om ons heen ge beurt.- Dewereid staat in brand. Elk land tracntv zich zelf te redden, ten koste van een ander. Wat zien wij gebeuren met een van onze grootste afnemers? De deur wordt voor ons gesloten. Wan neer het niet spoedig verandert hebben ze ons straks nie.t meer noodig, mogelijk alleen ons pr.ma zaai- en pootgoed. Het prae-advies op 't voorstel van „de Eendracht" he vorige jaar. was nog zoo mis niet. Toen werd gezegd dat wij bezig waren met eigen mes den keel af te snijden. Is het niet schrijnend, dat betrekkelijk in ons land maar vrij kan worden ingevoerd, terwijl het ons haast onmogelijk wordt gemaakt. Is het niet funest, dat trots zoovele waarschuwingen van onze organisaties, de onderhandelaars met leege handen Stonden, en bij gevolg voor ons althans ook niets hebben bereikt? Het valt moeilijk vergadering, om maar steeds te denken de Regeering zal wel wetaen wat zij doet. Men velt als leek dan allicht een oor deel, hoewel ik moet bekennen, dat het gevaarlijk is te oordeelen als je de bevoegdheid mist. Wij zijn gewoon dat de verschillende conferenties van de ver tegenwoordigers der verschillende landen op niets uitloopen. Hetis zeker een bewijs hoe moeilijk het is tot overeenstemming te komen. Men mag inmmers toch aannemen, dat het ernst is. Elk land toch gevoelt de behoefte Toch kan ik de gedachte niet van mij zetten, dat de tijd niet ver meer is, dat men op verschillende punten tot elkander komt. Zal het dan ook geen dorado zijn, en zal van verschilende kanten water in den wijn moeten worden gedaan, hoe moeilijk ook dit zal van alle kanten toch tenslotte begrepen worden om nog erger te voorkomen. In het Jaarverslag spreekt de secretaris over het vele en dikwerf moeilijke werk, dat door onze markt betaalmeester voor de uitkeering van de Tuinbouw- steunwet moest worden verricht. Ik kan dit ten voile onderschrijven. Van vele moeilijke passages ben ik dikwerf getuige geweest, heb ik daarin soms een klein aandeel gehad. En woord van welgemeen- den dank aan hem en zijn uitstekend geschoold personeel is ten volle op zijn plaats. Jammer echter, dat met dezelfde moeite, niet de helft meer kon worden uitgekeerd. Vergadering, ik roep u toe, laat den moed niet zakken, want anders raakt ge verloren. Wij weten hoe moeilijk het is, maar achter de wolken toch schijnt de zon. Geboden is voor diegenen, die daar voor in staat zijn, zijn naaste de hand te reiken, maar een ieder doet zijn plicht. De liefde mag niet van één kant komen. Ik hoop vergadering, dat wij eensgezind en zake lijk onze agendazullen afwerken, en dat ook wij water in den wijn doen waar verschil van meening is, om daardoor eendrachtig samen te werken voor -onze algemeene belangen en de belangen van onze markt in het bijzonder. Verschil van meening best, maar tenslotte als één man staan. Een dracht maakt macht. Hiermede vergadering verklaar ik onze vergade ring voor geopend. Voorzitter wijdt eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van den heer Die Boer en roept het nieuwe bestuurslid, den heer Wijnker het welkom toe. Eje heer Hazeloop, Eijkstuinbouwconsulent 4s nog niet aanwezig. Notulen. De notulen der vorige algemeene vergadering worden goedgekeurd onder dank aan i±en samen steller. Zoo ook het Jaarverslag dat wij in zijn geheel publiceerden in ons nummer van 11 Mei. Rekening en verantwoording van den Penning meester. Het accountantsbureau van het Centraal Bu reau der veilingen adviseert den Penningmeester voor het gehouden beheer te dechargeeren. Uit het verslag memoreeren wij dat de balans in activa en passiva sluit met een totaal bedrag van 47.599.27, de exploitatierekening over het boekjaar 1932 in lasten en baten met 20.356.76i/2 Het nadeelig exploitatiesaldo bedroeg per 31 December 1932 5756.47i/2 waarvan 756.83 uit de reserve geput-wordt. Die finantieele commissie adviseert tot goedkeu ring der rekening. De penningmeester zou zorgen dat er het volgend jaar geen tekort op de exploi tatierekening zal zijn. (Vroolijkheid.) De heer A. Schuffel (L.T.B. Langedijk), vindt de post diverse onkosten te hoog. De secretaris ligt dit toe. Het wordt veroorzaakt door een kunstmestvoorschot, dat in uitgaven door den accountant onder diverse geboekt is. De vergade ring keurt de rekening goed onder dankzegging aan den Penningmeester, den heer Swager, voor zijn richtig beheer. DE VOORSTELLEN. (Voor de omschrijving dezer voorstellen ver wijzen wij naar den hierachter geplaatsten onver- korten inhoud, zooals zij in den beschrijvings brief vermeld waren. Voorstel 1. De voorzitter merkt op, dat het bedoelde half procent niet noodig was voor de fondsvorming maar wel noodig voor de kas van den Noorder marktbond. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen en dankt de voorzitter voor het vertrouwen in- de juiste zienswijze van het Bestuur. Als leden van de commissie tot nazien der re kening voor het volgende jaar worden aangewe zen de heeren Gr. Langedijk te 'Oudkarspel en Jb. de Wit te Nieuwe Niedorp. Voorstel 2. De heef Gaijaard (Nieuw Leven) gaat de voor 'geschiedenis na, die tot het doen van het voor stel geleid hebben en wijst op de moeilijkheden van een bepaalden tuinder, als gevolg van exe- cutori alen verkoop. Toen en ook in andere ge vallen, heeft de solidariteit den betreffende ge red. Het voorstel beoogt nu een onderzoek naar bepaalde gevallen en is in wezen zeer soepel., Nu had men steun kunnen vragen aan Koophan del, aan de Transportarbeiders, maar dit zou conflicten geven. In de eerste plaats wil men het echter brengen in eigen organisaties) om het vei- lingsbestuur achter zich te krijgen. De L.G.C. heeft het voorstel met groote meerderheid van stemmen aangenomen, en moet nu ook de Noor dermarktbond solidair zijn. Spreker gaat terug naar den oorlogs- en mobilisatietijd, en herinnert er aan, dat in 1926 de crisiswet is ingetrokken. Het veilingsbestuiir kan vrij uit gaan, want het is „heden ik, morgen gij.' Ook de zuivelfabrieken als Aurora steunen den boycot en had zelfs het centraal bestuur dit zelf voorgesteld. Spreker hoopt dat het voorstel met algemeene stemmen zal worden aangenomen. De heer Kaan (Oudkarspel) maakt onderscheid tusschen de voorstellen Sint Maarten en Nieuw Leven. De vraag rijst, wat moet en wat mag er gedaan worden en dan moet gedaan worden wat gedaan kan worden. Een uitbreiding van exe- eutiegevallen kan funeste gevolgen hebben voor alle corporaties die van het tuinbouwbedrijf af hangen. Dan moet men verder de zaak beschou wen van menschelijk standpunt. Als tuinders moet men het algemeen afkeuren en is verplicht pressie uit te oefenen, opdat executies v.oorkomen ■worden. Iemand, die de goederen van een be smet bedrijf, verkoopt dient aan de verachting te worden prijs gegeven. (Applaus. De V O ÜRZ ITT EB meent dat het bestuur al reeds een zeer -tegemoetkomende houding aan neemt. Elk geval dient op zich zelf beschouwd te worden en daar het bestuur uit verschillende elementen bestaat, is eenzijdige beoordeeling uit gesloten. Spr. betwijfelt of het bestuur recht heeft iemand te boycotten als hij zijn veilings plichten nakomt. Bovendien meent spreker dat het besluit, practisch weinig resultaat zal heb ben. j De heer VAN DER, VEER brengt naar voren wat gedaan moet worden, als een oommissie de personen niét tot elkaar kan brengen, en het overigens een onbesproken persoon is. De heer HAIJAABD vindt het prae-advies van het hoofdbestuur wat erg „waterig" Als de commissie uit het bondsbestuur bij den hypo theekhouder komt en mededeelt dat de Noorier marktbond achter hen staat met boyootmaatre- gelen, zal er kracht van uitgaan. Er wordt ook van andere zijde al geconfereerd, maar er moet achter- de deur zijn. Als alle veilingen het doen, zijn wij safe. De heer A. VAN KLEEF acht het in strijd met de wet, en men moet met een boycot je en een ditje en een datje geen regeerinkjes «apart maken. De heer IJ. KAAN merkt op dat het praead- vies van het bondsbestuur het meest practische is. De voorstellen van de vereeniging hebben geen lijn. j De heer W. DUIJS (L.T.B. Langedijk) wil geen markt maken tegen de wet. Deze zaken liooren thuis in organisaties, die bevoegd zijn de wet te veranderen. De heer KLIFEEN (Tuinbouwbelang) meent, 1 dat het bestuur bevoegdheid mist als rechter op te treden. Het is een verstrekkend revolutio- nair voorstel. Eir moet ook rekening gehouden worden met sommige hypotheekhouders, die in de betreffende gevallen toch zeker niets krijgen en wel de lasten moeten betalen. Men mag ie mand toch geen recht op zijn eigendom ontne men meent spreker. De taak van het marktbe stuur zal zwaarder zijn, dan de taak der voor stellers. Gok de banken hebben hun plichten Als een commissie wordt benoemd zooals het bestuur wil, is het ver genoeg. De heer JAC. GROEN (L.T.B.) meent, dat men het over den principieelen kant eens is. In I de wetgeving moet iets gelegd worden, om in vele gevallen maatregelen te kunnen nemen. Het bestuur zou in strijd met de statuten handelen. Be heer Groen wil nadrukkelijk tegenspreken;- i dat overreding van organisaties geen succes zal i hebben. De heer W'ONDEB, (Oudkarspel) wijst op de richtprijzen en de 40 procent uitbetaling. Execu ties zullen meer en meer komen, en daarvoor zijn maatregelen noodig. De heer GAIJAARD zegt, dat hij meent ge hoord te hebben dat de heer Groen als kamerlid voor het wetsontwerp van den Berg zal stem- mem.* De VOORZITTER geeft de vergadering in overweging het prae-advies aan te nemen. Het. voorstel van het Bondsbestuur wondt nu met 597 tegen 494 stemmein aan gene in en. Het voorstel Nieuw Leven wordt met dezelf (le stemmencijfers verworpen. Het Bondsbestuur zal nu een commissie benoe. De heer OLIJ hoopt dat zijn kindje levensvat baarheid zal hebben op deze vergadering, maar dat het verder niet tot uiting zal komen. Spreker bedoelt hiermede dat de producten prijs opbrengen zullen. Fraude acht spreker uitgesloten, het is enkel om de kosten te ontwijken. Er is gezegd dat er geen controleur is, die eerlijk is, maar als men zoo redeneert, is het bestuur zelfs niet meer eerlijk. (Gelach.) Men moet de tuinders niet op onnoodige kosten jagen. De VOORZITTER zet het standpunt van het bestuur nader uiteen. Ei- zal vast geen toestem ming voor gegeven worden. De heer K,LANT\ Directeur In. en Verkoop bureau zet uiteen hoe het bureau bedoeld heeft indirecten steun te geven en handhaven van de minimumprijzen. De handel moet in de gelegen heid blijven te koopen. De heer OLIJ merkt op, dat men toch meestal wel van te voren wiskunstig kan voelen, dat de kool weer terugkomt. Er moet meegewerkt wor den. De VOORZITTER bestrijdt dat er tegenwer king zou zijn. De minimumprijzen-1933 zijn al bekend en moet het goed aangevoerd worden. Daar het voorstel weinig ziu heeft, raadt de voorzitter aan het voorstel in te trekken. De heer W. DULJS sympathiseert met het voorstel van Nieuw Leven. Men zou toch op monster kunnen veilen ,en als ze niet gedrukt wordt, kan men het mes erover halen. De heer KEEiMAN (Koophandel) meent dat het op monster koopen niet door de handelaars aanvaardt zal worden. De afdeeling trekt haar voorstel in. Voorstel 4. Het prae^alvies van het bestuur wordt aan genomen. Voorstel Bit punt wordt zonder verdere bespreking als aigedaan beschouwd. Het Centraal Bestuur heeft het, gelijk bekend, met eenige restrictie aangenomen. Voorstel 6. De Noordermarktbond zal hiervoor nogmaals alle moeite doen. Voorstel 7. Het voorstel is ingetrokken. De poging van den heer BAKKER om het voorstel m anderen geest weer behandeld te zien, heeft geen succes. Hierna wordt gepauzeerd waarna weder voort gegaan wordt met de verdere afwikkeling van de agenda en wordt in behandeling genomen Voorstel 8. NA DE PAUZE. Voorzitter licht het prae-advies nader toe, en zal het Bestuur ook steeds naar voren komen. De heer A. DE GEUS meent ook, dat daardoor in de goede richting gegaan wordt. Voorstel 9. De heer KAAN licht het voorstel nader toe. Ver andering van aanvoerwijze is noodzakelijk, hoofd zakelijk ook om het voorjaarsrisico te beperken. Spr. maak zich geen illusie dat het voorstel di rect ingang zal vinden, maar voor er gedwongen wordt moet men maatregelen nemen! Er mogen thans toch geen orders blijven liggen, door onvol doende aanvoer, zegt spr. en de handel moet ten allen tijde voorzien worden. Spreker becritiseert in dit verband het bonnenstelsel, en nu kan de koop man zijn behoefte dekken op de veiling. Daar niemand het woord verlangt concludeert voorzitter dat de vergadering het met het voorstel eens is. Het is echter niet gemakkelijk de zaak te regelen, en persoonlijk ziet spreker in een verplichte aanvoer, in een tijd, dat er niet geplaatst kan worden, wel bezwaarlijk. Het is de vraag of onze menschen dit uiteindelijk willen. Ook een regeling naar behoefte is moeilijk. De heer KAAN zegt, dat in den voortijd altijd te kort goede kool aan de veiling komt, en dwingen moest hier niet noodig zijn. Men moest het bij de veiling kunnen opgeven. Dan zal geen order onuit gevoerd blijven liggen. De heer BRUIN (L. T. B.) verklaart zich tegen dwang. In Loosduinen wordt in series geveild, en daar zal de handel zich aan willen aanpassen. De heer KAAN (Tuinbouwbelang- is bevreesd, dat men het zonder dwang niet zal kunnen redden, en gaat de voorgeschiedenis van het veilingwezen aan. Aan de veilingsdwang heeft men zich echter niet aangepast, en dit zal toch een verplichte aanvoer te weeg brengen. Bovendien is thans slechts kans voor een eersteklas product. Spr. toont aan, hoe voor het heele seizoen de kwaliteit van het product beter worden zal. De VOORZITTER betwijfelt of de handel er voor zal zijn, als in December reeds aanvoerplicht is, en vraagt na eenige weerlegging door enkele afgevaar digden, om het Bestuur vrij mandaat te geven. De heer KLIFFEN noemt de onregelmatige aan voer ook een gevolg van de algemeene economische toestanden. Het zal velen niet lusten, reeds in De cember goed goed af te zetten. Het spijt spreker dat de Eendracht in het aangeven van middelen zoo vaag is. De heer IJ. KAAN meent, dat het gaat om een gemiddelden prijs per seizoen,en niet om het kleine kwantum na het seizoen. De heer KEEMAN (Koophandel), brengt naar voren de mogelijkheid, als de kool komt onder de landbouwuitvoerwet. Dan zal vanzelf een regeling komen. De heer DEUTEKOM (Koophandel) meent uit de besprekingen te concludeeren, dat de vergadering de bezwaren van vrij velen voelt. Zaken van koop handel, die voor vrij koopen voelt, kunnen moeilijk in een tuinbouwvergadering besproken worden, om dat men daar tochanders wil. Spreker verdedigt het vrij koopen. (Ongecorrigeerd). (Om den afgevaardigden van den Noordermarkt bond onze Courant met het grootste deel van het vergaderingsverslag te kunnen aanbieden, moeten wij hier afbreken. In een groot deel onzer oplage, nemen wij het vervolg der besprekingen over de af- deelingsvoostellen en den rondvraag heden nog op).

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 7