AGENDA: Opening d. den Voorzitter, den Heer J. OOTJERS. Notulen der vorige Algemeene Vergadering. Jaarverslag van den Bondssecretaris. Rekening en Verantwoording van den Penning; meester. VOORSTELLEN. 1. Van het BONDSBESTUUR. Het Bondsbestuur is voorloopig zoo vrij geweest, behalve het gewone marktpercentage. ook een half procent extra in te houden van de uitbetaalde steun; gelden, ter dekking der exploitatiekosten der veiling. In dit verband wijst het bestuur er op, dat het anders noodwendig tot een verhooging van het marktgeld zou moeten overgaan met het nieuwe seizoen. Het vraagt nu alsnog machtiging van de Algemeene Ver; gadering deze gelden als zoodanig te mogen gebruiken. 2. Van de Vereenigingen „SINT MAARTEN" en „NIEUW LEVEN." De vereeniging „Sint Maarten" stelt voor: Het Bestuur van den Noordermarktbond ga over tot boycotten van de producten dier presonen, die de plaats innemen van tuinders, die door schulden van hun be; drijf zijn gezet. Toelichting. In den tegenwoordigen tijd achte men het noodza; kelijk, dat de tuinders eikaar zooveel mogelijk helpen in den strijd om het bestaan en dat zij alles moeten doen om verkoop van hun bedrijf door schuideiscüers te voorkomen. Als een heel goed wapen acht men het boycotten van dergelijke bedrijven door de vei; ling. Van de vereeniging „NIEUW LEVEN". „Nieuw Leven" stelt voor, bij voorkomende gevallen van executie, zoo hiervoor aanleiding bestaat, een boycot toe te passen voor de te veilen producten. Zulks ter beoordeeling van het veilingsbestuur van den N oordermarktbond. Toelichting. Aangezien er in den laatsten tijd pogingen worden aangewend om den verkoop bij executie, zooveel mo; gelijk te voorkomen, acht men de hulp der veilingen noodig, zoolang er van overheidswege nog met in wordt voorzien. Praesadvies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur meent, dat er een commissie van overleg uit het marktbestuur kan worden aan; gewezen, welke desgevraagd pogingen in het werk kan stelen om partijen zoo mogelijk tot elkander te brengen, doch het kan zich niet vereenigen met het uitspreken van een boycot tegenover iemand, die de veilingsbesluiten nog nimmer heeft overtre; den, afgezien nog of het marktbestuur wel bevoegd geacht mag worden tot het uitspreken van een zoo'n diep ingrijpenden maatregel als door de voor; stellende vereenigingen wordt bedoeld. Derhalve ontraadt het deze voorstellen. 3. Van de Vereeniging „NIEUW LEVEN." De vereeniging „Nieuw Leven" stelt aan de Alge; meene Vergadering voor, om pogingen in het werk te stellen, of het niet mogelijk is om die kool, die komt onder het In; en Verkoopbureau, thuis te laten vernie; tigen door een bepaald persoon, en dat zoo'n product eventueel dezelfde rechten als toeslag kan behouden. Toelichting. Daar men thans, als men de kool zelf best als vee; voeder kan gebruiken, de reis steeds heen en terug naar de markt moet maken en hiervoor dan dubbele vracht moet betalen, acht het 't beter om hiervoor iemand voor de controle te vergoeden, waardoor der; gelijke kosten en moeite achterwege kunnen blijven. Praesadvies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur acht het om practische redenen thans niet uitvoerbaar en voor 1933 zeker niet, om; dat we dan nog een geheel andere controle zullen krijgen, wellicht van Rijkswege. 4. Van de Vereeniging „SINT MAARTEN." Het Bestuur van den Noordermarktbond tracht het daarheen te leiden, dat de afgevaardigden in de Pro; vinciale Commissie rechtstreeks door de plaatselijke afdeelingen worden gekozen. Toelichting. De groote meerderheid der leden, op de Jaarver; gadering aanwezig,was van meening, dat te weinig zeggenschap bestond over de samenstelling der Pro; vinciale Commissie. Aangezien de Prov. Comm. in den tegenwoordigen tijd een invloedrijk lichaam isy achten zij meer invloed daarop gewenscht. Praesadvies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur wijst er op, dat de Provinc. Comm. niet is een bond van tuinbouwvereenigingen doch een „Bond van Veilingen" welks bestuursle; den rechtstreeks gekozen worden door de aangeslo; ten vereenigingen, d.w.z. door de aangesloten vei; lingen, welke alleen gerechtigd zijn hierop invloed uit te oefenen. Het moet dit voorstel om genoem; de redenen van de hand wijzen, als zijnde buiten de bevoegdheid der tuinbouwvereenigingen. 5. Van de Vereeniging „TUINBOUWBELANG". De vereeniging „Tuinbouwbelang" stelt aan de Algem. Verg. voor, om een voorstel bij het Centr. Bureau van Veilingen aanhangig te maken om de Alge; meene vergaderingen van dit lichaam toegankelijk te stellen voor „de pers", Toelichting. Genoemde vereen, meent dat het in het belang der aangesloten veilingen is dat de besprekingen op genoemde bijeenkomsten in de pers kunnen worden opgenomen, dit zal de belangstelling voor den arbeid verhoogen en verkeerde uitleggingen kunnen voor; komen. Praesadvies van het Bondsbestuur. Het bondsbestuur is het met de voorstellende vereeniging eens en heeft derhalve reeds een voor; stel in gelijken geest bij het Centraalbestuur inge; diend. 6. Van dezelfde Vereeniging. De vereeniging „Tuinbouwbelang" stelt aan de Algemeene Vergadering voor, dat in samenwerking met alle hiérvoor in aanmerking komende organisaties op het gebied van Land; en Tuinbouw er ten spoedigste en krachtig bij de Regeering zal worden aangedrongen op een wet welke er in voorziet dat geen bedrijven door een geheel willekeurigen verkoop kunnen doorgaan als de verplichtingen niet geheel of tendeele, door de tijds- omstandigheden, kunnen worden nagekomen. T o e 1 i,c h t i n g. Bovengenoemde vereeniging meent, dat, wil er iets met succes op dit terrein bereikt worden, deze aan; gelegenheid wettelijk geregeld dient te worden, en voor de betrokkenen dezelfde rechten zal bieden zooals dit is vastgelegd in de pachtwet. Preasadvies van het Bondsbestuur: Het Bondsbestuur kan zich met het voorgestelde zeer goed vereenigen, doch wijst er op, dat deze aangelegenheid reeds eerder door de Provincialen Bond van Veilingen in Noordholland, onder de aandacht van onze Regeering werd gebracht en aldaar bereids een schrijven is ontvangen luidende: dat dit onderwerp de volle aandacht der Regec; ring heeft. 7. Van dezelfde Vereeniging. De Vereeniging „Tuinbouwbelang" stelt aan de Algemeene Vergadering voor, met klem bij de Regee; ring aan te dringen alsnog een zoodanige wetswijziging inzake Ouderdoms Verzekering te willen bevorderen, waardoor de mogelijkheid geschapen wordt, dat door de heerschende tijdsomstandigheden, arme ouden van dagen in het genot van ouderdomspensioen worden ge; steld en hiervoor samenwerking te zoeken met alle biervoor in aanmerking komende organisaties. T oelichting. Het komt de Vereen. „Tuinbouwbelang" voor, dat een wetswijziging als bovenbedoeld, niet alleen voor de ouden van dagen, doch ook indirect voor een veel wijderen kring van betrokkenen, speciaal in tuinbouwstreken, van het allergrootste belang zou zij?i. Praesadvies van het Hoofdbestuur. Het Bondsbestuur verwijst de voorstellende ver; eeniging naar een genomen besluit in de Alge; meene Vergadering van het vorige jaar, waar op voorstel van de Vereen. „De Eendracht" werd besloten, voortaan geen voorstellen meer te behan; delen waaraan een politieken grondslag is verbon; den. Het acht dezen grondslag in het bedoelde voor; stel aanwezig en zou de voorstellende vereeniging in overweging willen geven haar voorstel in te trekken op de Algem, Vergadering. 8. Van dezelfde Vereeniging. De Vereeniging „Tuinbouwbelang" stelt voor: daf op de Jaarvergaderingen van de aangesloten tuinbouw; vereenigingen verslag wordt uitgebracht van de gehou; den vergaderingen van de Provinciale Commissie en van het Centraal Bureau van Veilingen. Toelichting. Daar wij van meening zijn, om onjuiste gevolg; trekkingen te voorkomen, wat leiden kan tot min; der goede verhoudingen tusschen leden en het bestuur van deze collége's, dat deze voorlichting op de juist wijze geschiedt. Praesadvies van het Bondsbestuur. Hoewel het een zaak is die elke aangesloten Ven eêniging in eigen kring kan uitmaken, acht het het toch gewenscht, dat hieraan de hand zooveel mogelijk wordt gehouden. Men vergete echter niet, dat niet steeds de Bestuursleden van alle aangeslo ten Vereenigingen op de bedoelde Algemeene Ver gaderingen van genoemde collége's vertegenwoor digd zijn. 9. Van de Vereeniging „DE EENDRACHT". De tuinbouwvereeniging „De Eendracht" stelt aan de Algemeene Vergadering voor, om een aanvoerregeling in te stellen en wel een zoodanige, dat een behoorlijk gewaarborgde aanvoer verzekerd is. Wij onderschatten geenszins de moeilijkheden, hieraan verbonden, maar achten het toch noodzakelijk dat het vrije ongelimf teerde aanvoeren van thans, plaats moet maken voor een systematische verdeeling der hoeveelheden over marktdagen. Toelichting. De buitengewone tijdsomstandigheden, welke wij beleven en de geringe kans, dat in de naaste toe; komst het vrije handelsverkeer weer onbelemmerd zal zijn, zal ons noodzaken de wijze van aanvoeren te veranderen. Dat zal natuurlijk ingrijpen in onze persoonlijke vrijheid, doch zeker de kans geven meer voor het product te ontvangen. Ook de te verwachten Regeeringsmaatregelen zullen er wel op gebaseerd zijn, dat èn tuinders èn veilingen èn handel het hunne zullen doen om nog dien prijs te verkrijgen die mogelijk is onder de gegeven omstandigheden. Praesadvies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur is tenvolle overtuigd dat de gang van zaken aan de markt verbetering behoeft, voor zoover dit het tegenwoordige aanvoeren betreft. Het is het met de voorstellende Vereen, eens dat het zeer moeilijk zal zijn hiervoor duel; treffende maatregelen te vinden, welke aannemelijk geacht moeten worden voor de aanvoerders. Het Bondsbestuur meent echter dat het ten deze geen besluit moet nemen zonder de aangesloten veiling bij „De Vierbond" te hebben geraadpleegd. Het acht aanneming van dit voorstel gewenscht indien deze vergadering zich in dezen geest wil uit; spreken. 10. Van de L. T. B. Afd. „'T VELD." De afdeeling 't Veld wenscht onderstaand voorstel voor de a.s. Algemeene Vergadering van „De Noor dermarktbond in te dienen: De L. T. B. te 't Veld zou gaarne zien dat van de producten, aangevoerd door vrachtvaarders, ter veiling, de uitbetalingsbriefjes direct op naam werden gesteld van den rechtstreekschen leverancier, en niet op een totaalstaat van den vrachtvaarder. Toelichting. Het komt wel eens voor dat de verbouwer ver; schillen heeft met den vrachtvaarder, om dit te voorkomen, zou zij het voorgestelde gaarne zien aangenomen, vooral met het oog op een eventueele toeslagregeling achten wij het zeer gewenscht dat de afrekeningsbriefjes op naam van den eigenaar van het product staan. Prae;advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur acht dit voorstel, gehoord den betaalmeester, niet uitvoerbaar en moet dit voorstel ontraden. 11. Van de Vereeniging „NIEUWE NIEDORP EN OMSTREKEN. De Vereeniging „Nieuwe Niedorp en Omstr." stelt aan de Algem. Verg. voor, dat de Noordermarktbond een zoodanigen bedrijfsvorm aanneemt dat zij ontkome aan de omzetbelasting. Toelichting op dit voorstel is tot heden niet ingeko; men en kan dit alsnog op de Algem. Vergadering geschieden. Praesadvies van het Bondsbestuur: Het Bondsbestuur acht een voorstel als hier be; doeld wel urgent, doch meent, dat er met klem op gewezen dient te worden, ter bevoegder plaatse, dat hét een onbillijke belasting is voor de veilingen; om een anderen bedrijfsvorm aan te nemen, waar; door vrijstelling van deze belasting zou worden verkregen, zal momenteel niet anders kunnen als, onze veilingsvereeniging om te zetten in een coöperatieve;vereeniging, hetgeen voorhandsch nog wel ge.en opgang zal vinden. 11. RONDVRAAG. Het Bondsbestuur wijst er uitdrukkelijk op dat bij de rondvraag, dan ook uitsluitend, vragen zullen beant; woord worden. N.B. De afgevaardigden worden verzocht bij het bin; nenkomen direct de presentielijst te teekenen. Namens het bestuur, J. KLIFFEN, Secretaris.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 8