n ii ii Georganiseerde boycot van Duitsche )MiJ7onnebrand V/|\vL Nieuwstijdingen De S.D.A.P. en het N.V.V. hebben besloten tot het organiseeren van een boycott van D(uit- sche goederen. Dit besluit is ongetwijfeld het ge volg van het feit, dat die boycott door duizen den hier te lande reeds werd toegepast, zij het onsystematisch en onorganisatorisch. Beide or ganisaties hebben thans een organisatorische vorm gegeven aan de wilde actie op dit gebied. Zij hebben uitdrukkelijk verklaard, dat zij hier mede slechts invloed willen uitoefenen op de verbruikers. Zij willen niet overgaan tot het proclameeren van een boycott, welke betrekking heeft op het vervoer van goederen van en naar Euitschland. Wij zullen moeten afwachten of de actie succes heeft. Zij is daarom van belang, omdat het hier niet gaat om een louter socialis tische actie. Ook buiten de rijen der socialisten en ooki behalve de Joodsche bevolking, bestaat een steeds sterker wordenld streven, om, als uiting van afschuw voor het Duitsche geweldregiem ©enerzijds, als machtsmiddel om druk uit te oe fenen op wa* er binne de grenzen van het Duitsche rijk gebeurt anderzijds, het koopen van Duitsche goederen te boycotten. De boycott is het eenige wettige wapen, waarover men be schikt en verreweg het meest sympathieke. Toch zijn er gevaren aan een dergelijke boycott verbonden. Eienerzijds bestaat het gevaar, dat de organiseerende groepen er een politiek zaakje ten eigen bate van zullen maken, anderzijds is er het lang niet denkbeeldige gevaar, dat een dergelijke actie het chauvinisme in eigen land in sterke mta zal bevorderen. Het is de moeite waard om te noteeren dat de communisten zich van deze boycott afzijdig houden, omdat zij d.w.z. hun partijgenooten in Moskou zulke goede maatjes met hun klassieke aartsvijanden zijn. Voorts is er de mogelijkheid, dat door den boy cott in Duitschland tegenmaatregelen worden genomen, die ons land noodlottig zullen worden Hoe onverstandig een boycott misschien ook is, een feit is het dat hij de gevoelens van af keer en haat jegens het Duitsche fascisme, waar mede breede massa's zijn bezield, voor het oo- genblik bevredigt. Minstens even belangrijk als de economische boycott, lijkt ons het weren van de geestelijke producten, die uit het Hitler-Duitschland ons land binnen stroomen. Op dat gebied ligt wel licht het grootst» gevaar dat ons bedreigt: nl. het doorsiepelen van den Hitleriaansche gedach- tengang in de hoofden van het Nederlandsche volk. Er zijn teekenèn die erop wijzen, dat het aantal dergenen, die beïnvloed zijn door den Duit schen geweldcultus, niet gering is. Men zij dus op dit punt vooral op zijn hoede. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Behaalde bekroningen. Het Chr. Fanfarecorps „Advendo", alhier, be haalde Hemelvaartsdag op het gehouden concours te Weesp, onder leiding van den heer G. van Kal ken te Hoorn, een lsten prijs met 362 punten, ter wijl tevens nog een extra prijs werd behaald voor het hoogste aantal punten in de rubriek stemming. NOORDSCHARWOUDE. Het eerste openluchtconcert van „Excelsior." Morgen Zondagmiddag concerteert de Harmonie- vereeniging Excelsior voor het eerst in dit seizoen in den muziektuin. Het programma is met bijzondere zorg samengesteld en kunnen de muziekliefhebbers genieten van de goede wijze waarop Excelsior ongetwijfeld haar mooie nummers zal vertolken. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. BROEK OP LANGENDIJK. De eerste nieuwe aardappelen. Vrijdagmorgen waren voor het eerst twee partij tjes nieuwe aardappelen ter markt aangevoerd, wel ke resp. f 13.10 enf 13.60 per 100 kilogram op brachten. BROEK OP LANGENDIJK. Droevig ongeluk. Woensdagmiddag gebeurde alhier een d^oevjg ongeluk. Omstreeks kwart over zes kwam de vrachtrijder D. Kuiper van Alkmaar met een auto tomaten bij het bollengebouw om deze daar te lossen .De deuren gesloten zijnde, maakte hij deze open om achteruit het gebouw in te rijden. In dien tusschentijd wa ren enkele jongens op de auto gesprongen welke eerst door K. daarvan verwijderd waren voor hij het gebouw inreed. Toen is vermoedelijk het zesjarig zoontje Cor van den heer H. Glas alhier later weer achter de auto om geloopen om een tomaat te pakken, waar bij hij is komen te vallen, zoodanig dat het linker achterwiel over zijn hoofd ging. Men begrijpt de ontsteltenis van K. toen hij bemerkte wat er gebeurd was. Spoedig werd de dokter gewaarschuwd, welke niet anders dan den dood constateerde, welke on middellijk na het voorval moet zijn ingetreden. De politie welke een onderzoek instelde naar het gebeurde, kwam tot de overtuiging dat den bestuur der in dezen geen schuld treft, zoodat de auto welke eerst in beslag is genomen, later op last van den officier van Justitie is vrij gegeven Dat de verslagenheid der ouders om het verlies van hun zoontje groot is, laat zich indenken. Al gemeen is de bevolking diep onder den indruk van het gebeurde. OUDKARSPEL. Benoemd. Tot secretaris-penningmeester van den Dieps- en Moorsmeerpolder is benoemd de heer F. Moeijes al hier. Aan den heer Groen, benoemd tot Tweede Kamerlid, werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. OUDKARSPEL. Een goochelmiddag. Men schrijft ons: Woensdag gaf de bekende goochelaar Emil Moretti een kindervoorstelling in de kolfbaan van hotel de Brederode. De jeugd was in grooten getale opgekomen en vermaakte zich kostelijk. Zij leefde soms geheel mee, met de wonderlijke verrichtingen van den man op het tooneel, en maakte een lawaai dat hooren en zien de weinige ouderen verging. Inmiddels was daardoor de taak van den heer Moretti, die een zeer beschaafd en bekwaam artist bleek te zijn, niet ge makkelijk en zonder twijfel zal hij wel eens gehoopt hebben dat de aanwezige politiemannen wat meer hun gezag hadden doen gelden. Inmiddels gingen allen na de voorstelling volldaan huiswaarts .Wij zullen den heer Moretti gaarne eens terugzien. OUDKARSPEL. De a.s. Kolfwedstrijden. In een ledenvergadering van de kolfclub „Volhar ding zijn voor de a.s. Ned. Bondswedstrijden de korpsspelers als volgt samengesteld: P. Langedijk, P. Gelder en C. Vlug. Deze drie heeren zullen zich gaan oefenen voor de bondswedstrijden die dit dit jaar te Zuidschar- woude zullen worden gehouden NOORDSCHARWOUDE. Rijtoer Ouden van Dagen. Evenals vorige jaren worden ook nu weer pogin gen aangewend om den Ouden van Dagen een rij toer te kunnen aanbieden. Er heeft zich een commissie gevormd welke zich met de voorbereidende werkzaamheden heeft belast. Natuurlijk ligt het weer in de bedoeling zich van de medewerking van de particuliere autobezitters te verzekeren, opdat deze hun wagen voor dit doel beschikbaar zullen stelen. Echter is tevens onmisbaar de medewerking van de burgerij in den vorm van het teekenen op lijsten die aanstonds zullen worden aangeboden. Wij en met ons zeker nog velen zullen van harte deze plannen toejuichen enwij twijfelen er dan ook niet aan of de geheele burgerij zal haar mede werking spontaan verleenen Het gaat voor een goed doel. Uit den Omtrek keer niets onbeproefd laten, de Friezen en Gronin gers naar hun mooie plaatsen toe te trekken. Zij zijn het vol komen waard. BERGEN. Familiebad „de Bergermeer." Alhier is geopend het familiebad „de Berger- meer." Wie dit zoo heerlijk in het polderland gelegen bad passeert, moet zich. door de vroolijke vlaggen en kleurige zonneparasols voor het terrasgedeelte van de ververschingsgelegenheid, waar men van al les kan bekomen tegen zeer billijke prijzen en zelfs voor ƒ0.50 een kostelijk Moezelwijn drinkt, wel aar getrokken gevoelen om daar een poos te blijven. De aanleg van de prachtige vijvers voor het mooie landhuis, bewijzen dat hier in dit polderland de tuinarchitect en de bekwame bouwmeester op voorbeeldige wijze hebben samengewerkt. Thans zijn deze vijvers, die een oppervlakte van G0G0M2. hebben, op een maximum diepte van 1.7C M .gebracht en tot zwembad ingericht. Aan het Noorden door het huis en beplanting beschut en aan het westen door de cabines en garderobe met de ververschingsgelegenheid die zoo is ingericht, dat men den zuidwand geheel kan openstellen, heeft men vanaf het er voor gelegen terras dat van keurig meubilair voorzien is, een verrukkelijk uitzicht op het zwembassin, in het polderland met zijn Holland sche molens. HEERHUGOWAARD. Het muizekconcours te Heerhugowaard. „Kunst na Arbeid" slaat een goed figuur, Hoewel de Hemelvaartsdag in vele opzichten on gunstig was, een feest als dit te doen slagen, kun nen de organisatoren deze omstandigheid in aan merking genomen tevreden zijn. Zondag de eerste concoursdag, was door het schit terend zomerweer reeds voorbestemd een goede dag te worden, en hebben ook een groot aantal muziek liefhebbers den vreedzamen strijd bijgewoond. De concerten op Zaterdagavond en Woensdagavond ge geven resp. door „Kunst na Arbeid" van Zuidschar- woude en „Excelsior" van Wormerveer, zijn zeer goed geslaagd. Het vuurwerk op den Hemelvaartsdag viel natuurlijk letterlijk eenigszins in het water. Hieronder laten wij volgen de uitslagen van Zon dagmiddag. BERGEN. De nieuwste arttractie van Bergen. Reeds nu veel bezoek. Donderdag Hemelvaartsdagheeft de opening plaats gehad van het attractieterrein „de Bedriegertjes" te Bergen waarover wij reeds uitvoerig schreven. De tegenwoordigheid van den burgemeester van Bergen gaf aan de opening een officieel cachet. Hebben wij in ons vorig artikel de fantasie vrij spel gelaten, thans bleek ons, dat deze de werke lijkheid in alle opzichten benadert. Jong en oud zelfs vermaakten zich op en bij den Rodelbaan, die al spoedig zoo glad als een bikkel was en de kettingbrug bleek een groote aantrekkingskracht te hebben De apen waren de drukte nog niet gewend, en deden in den beginnen nog wat bangelijk, maar aangelokt door de versnaperingen sprongen zij toch spoedig van tak op tak. Bij de bedriegertjes speelden zich dikwijls vermake lijke tooneeltjes af. Ondanks het minder gunstige weer hebben velen deze nieuwe leuke ontspanningsinrichting bezocht. Daar er geen vraag was moesten eenige bouwers uit deze plaats, hun rabarber ter veiling te Broek op Langendijk aangevoerd naar de mesthoop bren- gena. Zij ontvangen nu twee kwartjes per 100 kilo gram. Waar moet hun schoorsteen van rooken? BERGEN EN SCHOORL OP HEMELVAARTSDAG. Hemelvaartsdag is doorden regel voor Bergen en Schoorl en hun zeebadplaatsen Bergen aan Zee en Camperduin een grootendeels verloren dag geweest. Wel was het op de straatwegen en in sommige uit spanningen aardig druk, maar deze seizoenplaatsen moeten heel wat bezoekers verwerken, wil er van een geslaagden dag gesproken kunnen worden Opmerkelijk was, dat reeds een flink aantal auto's uit Friesland en Groningen aanwezig was. die via den Afsluitdijk een tochtje naar de Noordhollanrl- sche duinen ondernomen hadden. Zeer zeker zullen de ijverige vereenigingen voor Vreemdelingenver- werd gepresideerd door dgn heer J. ten Hoeve, kas sier, die met een kort woord van welkom opende, waarna de notulen werden vastgesteld. Uit het jaarverslag stippen wij aan dat het leden tal in 1932 bedroeg 225, hetaantal spaarders be draagt 385. Voorschotnemers 242, rekeningcourant- houders 38. Het eindcijfer der ontvangsten in 1931 bedroeg f814517.26 in 1932 f 489373.28. De rekening en balans sloten resp. met eendbe dragen van f 629220.86 en f 523'67.59. Hierna volgde benoeming van een lid van het be stuur, de aftredende, de heer F. N. Spaan, werd met 64 stemmen herkozen. Benoeming lid van den raad van toezicht werd de aftredende, de heer L. Deyen, met 55 stemmen her kezen. Ais Plaatsvervangend lid van den raad van toe zicht werd gekozen de heer Jb. Koog Jbz., met 48 stemmen. Op den heer K. Roos werden 35 stemmen uitgebracht. Door het bestuur wordt voorgesteld om de rente voet over 1933 te bepalen op 3 pet. dadelijk opvor- derbaar en 41/4 pet. vastbelegd. Rente voorschotten S1/? pet. en rekening courant 5 3/4 pet. Door verschillende sprekers wordt de rente veei te hoog geacht. De heer Hoogland noemt voorbeel den van naburige banken welke hun rente alle la ger hebben gesteld in dezen tijd van inzinking is het niet mogelijk om nog te verhoogen van rente, de leden kunnen het thans al bijna niet opbrengen, overal in den lande wordt gestreefd naar lager rente, pachten, enz., en noodig is dit. De voorzitter bestrijdt dit en houdt de voorgestel de rentevoet vast om de begrooting der bank klop pende te houden is dit noodig. De vergadering kon wel een voorstel bij het be stuur indienen doch geen besluit nemen om ver laging van rente type. Tenslotte wordt door de vergadering toegegeven, waarna sluiting volgde. SINT PANCRAS. Plaatselijk Crisiscomité. Aan de laagste inschrijvers, de heeren Ploeg en Knossen. alhier, is de levering van vet en meel opgedragen. Eerde afdeeling Fanfare. Kunst na Arbeid" te Aartswoud, 2de prijs 127 punten. „Crescendo" Oude Niedorp, Ie prijs 173 punten. Eerste afdeeling Fanfare. „i,Volharding" Berkbout, 2e prijs 121 punten Ónder Ons" Hauwert 3e prijs 115.5 punt. „(Eensgezindheid" Heiloo le prijs 165.5 punt. Eerste afdeeling Harmonie. ,jConcordia" Breezand, 3e prijs 104.5 punt A polio" ^Vieringen le prijs 152 punt. Af dcc ling Uitmuntendheid Fanfare. (Willen is Kunnen" Lutjebroek, le prijs, 154.5 punt. „Excelsior" Warder 2e prijs 141 pt. „Concordia Hoogkarspel, le prijs 159 pt. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie, .pchagen's Harmoniekapel" Schagen, 2e pr. 139 pt? Eerste afdeeling Harmonie. „(Winkel's harmoniekapel" Winkel le prijs, 151.5 punt. Bere-afdeelüng Fanfare. Concordia" AbbekerkLammerschaag, 2e pr .128 punten. „Andante" Oosthuizen, le prijs 150.5 punt. „Kunst na Arbeid" Zuidsdiar- woude le prijs 170.5 punt. „HUGO" Heerhu- gowaard, le prijs 146 punten. E© uitslagen van Hemelvaartsdag waren: Dierdo afdeeling Fanfare. „Kunstmin" Andijk Oost 2e prijs 131 punt. „fVIOS" Tessel, 2e prijs 123 pt. ,,Door Wils kracht Saamgebracht" Venhuizen, le prijs 145.5 punt. Tweede afdeeling Harmonie. Kunstzin" Julianadorp, le prijs 156 pt. Eerste afdeeling Fanfare. Excelsior" Nieuwe Niedorp 2e prijs 135 pt. JfAVENU" Opperdoes, le prijs 162 pt. .,JDle Vriendschap" Schoorl, le prijs 172.5 punt. Kunst na Arbeid" Grootebroek, le prijs 159 punten. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie. ,,|Die Eendracht" Kolhorn 2e prijs i36 pt. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare. „jTesselsch Fanfarecorps" Tessel, 2e prijs 133 punten. „Harmonie" Wieringen le prijs 154 punten. Ecre-afdeeling Fanfare. JD© Herleving" Zwaag, 2e prijs 136.5 punt. „Excelsior" Andijk, le prijs 153.5 punt. „West Frisia" Twisk, le prijs 159.5 punt. „Ons Ge noegen', Wijdenes, le prijs 172.5 punt. On der Ons" Biirkshorn, le prijs 166.5 punt. Die wisselbeker voor het hoogste aantal pun ten over het geheele concours welke iu het he mt was van „Kunst na Arbeid" te Ziuidschar- woude, werd dezen keer gewonnen door „Cres cendo" te Oude Niedorp met 173 punten. Blo uitslagen van den eere-wedstrijd waren als volgt: Voor de afdeeling harmonie kon geen eerste eere-prij3 worden toegekend. De tweede eereprijs was voor „Winkel's Harmoniekapel" Winkel met 71 punten. De derde voor „Kunstzin"- Ju lianadorp met 63 punten. De eerste eereprijs voor de afdeeling fanfare werd gewonnen door „Onder Ons" te Eirkshorn met) 84 punten, de tweede door HUGO te Heer hugowaard met 82 punten en de derde door „Kunst na Arbeid" te Zuidscharwoude met 80 punten. SINT PANCRAS. De Coöperatieve Boerenleenbank vergaderde Vrijdag 26 Mei in het lokaal van den heer Bouwstra. De vergadering die bezocht was door 84 leden, SPECIAAL CORSETTENMAGAZIJN lient CI7 Alkmaar Tel. 526 Ontvangen de nieuwste modellen CORSETTEN CORSELETS, BUSTEHOUDERS, ENZ. BUIKBANDEN ELASTIEKEN KOUSEN. RECHTHOUDERS Leverantie Ziekenfonds. Vakkundige bediening. I Doos 30 en 60ct. EEN HANDIGE CAFÉHOUDER. Hemelvaartsdag werd Rotterdam in rep en roer gebracht, doordat, naar men zei een zware brand was uitgebroken in de richting Bergenschhoek. Sr werd verteld dat de kerk in brand stond. Zware rookwolken zag men aan den gezichteinder, opstij gen en toen de rookontwikkeling steeds toenam, be gon er een ware race van auto's en fietsers naar het dreigende verschijnsel. Tot ver in den omtrek wa ren de zwarte rookwolken tegen het grauwe zwerk zichtbaar, waardoor de brandwee van verschillende ombggende gemeenten als Hillegersberg, Schiebroek, zelf;. Delft en Rotterdam werd gealarmeerd voor een z war en brand. Van alle zijden kwamen de motorspuiten toege sneld. En wat bleek nu? Het was slechts het werk van een al te voortva rende caféhouder, die op een hem toebehoorend stuk weiland een groote hoop oude rijwiel-e n autobanden had opgetast om het heele zaakjei n brand te ste ken, ten einde met de rookwolken de nieuwsgierig heid van jong en oud op te wekken. Kortweg gezegd: zijn vlieger isopg egaan. Want het werd druic :n Bergschen en ook in zijn café. Bovendien had hij nog in zooverre geluk, dat de wind intusschen niet draa'de. anders zouden al zijn klantjes, die hij zoo moeizaam had gelokt, spoedig zijn gelagkamer zijn uitgerookt. De verschillende brandweerwagens keerden alle onverrichterzake terung. Men kon den man niets „maken", want een ieder is vrij op zijn weiland afval te verbranden, wanuaar hij daar lust toe heeft. Men moet maar op het idee komen

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3