Algemeene Vergadering „Neordermarktbond" Buitenlandsch Overzicht Onschuldig verbannen. Autobusdienst over den afsluitdijk geopend Voorstel 9. Na nog eenige bespreking wordt aan het bestuur mandaat gegeven deze zaak verder in de vergade ring van den Vierbond aanhangig te maken. Voorstel 10. De afgevaardigde licht dit toe. Er is geen advies van het Bondsbestuur, alleen een afwijzing, en de afdeeling is het hier niet mee eens. Spreker zet uiteen, hoe de afdeeling zich de uitvoering van haar voorstel gedacht heeft. Thans is de administratie der vrachtvaarders dikwijls noodwendig slordig' en geeft onaangename abuizen. De heer KEEMAN (Betaalmeester) zet uiteen hoe de voorstellers de draagwijdte van hun voorstel niet beseffen. Het zou dubbel werk geven en zijn er werkelijk overwegende administratieve bezwaren aan verbonden. Spr. meent dat thans de vracht vaarders de afrekeningen en administratie nauw keurige zullen behandelen. Overigens hebben er met de vrachtschippers geen afwijkingen plaats gehad De afgevaardigde van 't Veld blijft van meening, dat de bezwaren te ondervangen zijn. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel, zijnde niet gesteund, niet verder in behandeling ge bracht. De bouwers zouden voor kool per vracht schipper, hun naambordje op de partij kunnen zetten, opdat het op hun naam geveild kan worden De zaak zal verder onderling overlegd worden. Voorstel 11. De heer P. BRAND (N. Niédorp) deelt mede, dat de afdeeling met het prae-advies van het Bestuur meegaat. Aldus besloten. RONDVRAAG. TUINBOUWBELANG vroeg waarom niet per 100 kilo wordt gewogen. Men drong aan dat de keur meester zal toezien op het goed plaatsen der bas cules. De VEREEN. HEERHUGOWAARD vraagt inlich tingen over verschillen in de steunuitkeering. De heer JAC. GROEN zet een en annder uiteen, en hoe de bedoeling van de steunwet 1933 is dat dezelfden dag van aanvoer de bedragen zullen wor den uitgekeerd. Op voorstel van de Eendracht zal een motie wor den verzonden aan den minister om zijn belofte in te losschen voor 1932 om meer dan 5 millioen be schikbaar te stellen. De afd. Harenkarspel, Oost, stelde voor de grootst mogelijke bezuinigingen toe te passen om de rekening sluitend te maken. Dit zal worden betracht. Door den heer A. v. d. VEER (N. Niedorp) wordt voorgesteld tot stichting van een In-en-Verkoop bureau voor aardappelen over te gaan. De afge vaardigde licht dit toe. De heer JAC. GROEN wil de illusie ontnemen, dat de Keuringsdienst een verkoopbureau zou kun nen oprichten. De afd. WAARLAND zou gaarne zien, dat er ven - tilatie in de overkapping werd gemaakt. Dit zal gebeuren. De heer KOSTELIJK wijdt uitvoerig uit ievr ed steunwetten 1932 en 1933, en is dankbaar dat de Noordermarktbond heeft aangedrongen op toeslag voor witte kool. De datum, 3 September, geeft echter te denken en geeft aanleiding tot ontevredenheid. Spreker wijst er op dat 400 wagons geveild zijn en 58 wagons hebben kunnen profiteeren. Men denkt misschien dat de witte kool de richtprijzen heeft benaderd. Spreker wijst op het artikel warme toma ten, en op den toeslag op stook tomaten. Hetis billijk, dat ook op witte kool toeslag wordt gegeven, en was het ook noodig om o.a. hun te verdagen. Spreker zou een motie zenden, om tot een toeslag te komen. De heer Kostelijk zegt nog enkel te willen aan komen met een motie, dat een onbillijkheid begaan is. (Applaus) VOORZITTER deelt mede; dat hedenmorgen is ontvangen het bedrag van de tuinbouwsteunwet f73.799.49. De verdeeling is: Bewaarkool 21 Januari18 Juni. 31 October—31 December. Vroege aardappelen: 4 Juli—31 December. De toeslag is 15 cent per 100 kg. De heer BRUGMAN (oud-voorzitter) dankt voor de yriendelijke ontvangt, en gewaagt er van, hoe hij steeds met den Noordermarktbond heeft megeleefd. De discussies zijn heden vruchtbaar en zakelijk ge voerd en hoopt spr. dat spoedig een optimistischer geluid gehoord zal worden De heer WIJNVELD, burgemeester van Oudkar spel, spreekt, ook namens den Burgemeester van Zud- en Noordscharwoude een woord van dank. Spe ciaal vindt spr. het prettig de vergadering te heb ben bijgewoond, omdat het voor gemeentebestuur deren zoo noodzakelijk is, te ervaren wat er onder de bouwers leeft en werkt. Spr. hoopt, dat alle maatregelen genomen in het belang van de bou wers, en alle maatregelen die nog genomen moe ten worden, spoedig niet meer noodig zullen zijn, en verder dat de internationale verhoudingen zich mogen beteren, opdat de tuinders weer aan hun boterham komen. (Applaus). De voorzitter deelt nu mede, dat er een aange naam bericht is binnengekomen, namelijk dat de Nieuwe Langedijker Courant aan alle afgevaardig den een exemplaar van het blad van heden met het vergaderingsverslag tot half zeven. (Het was toen half acht, verslaggever). Dit wordt door den Noordermarktbond op hoogen prijs gesteld. (Ap plaus) Voorzitter dankt nu allen die hebben medege werkt hem de leiding gemakkelijk te maken, en ook dankt hij de aanwezige persvertegenwoordigers en verzoekt den verslaggever van de N. L. Cr. de dank van de vergadering te willen overbrengen. Hierna sluiting. Het oorlogsgevaar was niet denkbeeldig Sinds de redevoering van Hitier, en de be kwame wijze waarop de Duitsche rijkskanselier gepoogd heeft Diuitschland eenigermate te be vrijden uit de knelling van een waarlijk zeer groo te isolatie door het laten hooren van een zeer gematigd en vreedzaam geluid, ja het aanne men van een dociele en volzame houding jegens het buitenland, was de algemeene belangstelling weer met iets meer hoop en begrijpelijke span ning gericht op de verdere evenementen in de stad der ontwapeningsconferentie, Geneve. Eat de spanning te dien opzichte groot was behoeft niet te verwonderen. Die internationale atmos feer was inderdaad vergiftigd en sinds idie natio nale revolutie in Biuitschland duisterder en duis terder geworden. Een uitlating als van den Em- gelschen, premier Thomas, dat het publiek nooit zal beseffen hoe dicht men weer bij een catastro fe, d.w.z. een oorlog genaderd was, toont wel zeer duidelijk hoe de toestand in feite was. B|e FEUILLETON Intusschen werden op het kasteel de toebereidse len voor het diner voortgezet. Een. bode van Clyffe- bourne bracht een brief, waarin iday Wolga den markies mededeelde, dat zij en haer gasten, daar het voortdurend bleef regenen, den volgenden dag naar Londen zouden vertrekken, dat echter de be dienden op Clyffebourne bleven, dewijl zij geloofde binnen veertien dagen te zullen terugkeeren. Aan gaande het dienr schreef zij, dat zij besloten had haar gasten de ruinen bij maanlicht te laten zien. Daar echter dezen avond op geen maanlicht kon gerekend worden, verzocht zij den markies de ru inen te laten verlichte.n „Een heerlijk idéé" riep lord Montheron. „De weg over de plaats van het kasteel naar de ruinen moet met linnen overdekt en de ruinen moeten geïllumi neerd worden. Ten tijde dat lady Wolga hier nog woonde gebeurde dit dikwijls. Zij zal gelooven dat de vroegere tijd is teruggekeerd. Onze eenvoudige maaltijd zal in een schitterend feest veranderd worden." En onmiddellijk gaf hij de noodige bevelen. Nadat hij alles beschikt had, keerde hij naar zijn kamer terug ,waar hij zijn bediende vond, die op zijn gemak in den leunstoel van zijn heer lag. De markies werd bleek van woede. „Wat doe je in mijn stoel?" riep hij. „waarom sta je niet op als ik kom." Pierre stond niet op doch wendde het hoofd naar zijn gebieder. „Hoe dikwijls heb je me zulke vragen gedaan?" zeide hij den wijsvinger op den neus leggende, „en ontwikkeling van de afgeloopen week toont al evenzeer dat het inderdaad ernstig is geweest, mmera de groote en bijkans uitbundige vreugde, waarmede allerwege het wederom op gang kko- men van de ontwapeningsconferentie, deze lang zaamste en pijnlijkste aller internationale schouw spelen, werd begroet kan moeilijk anders dan als een opluchting en een verlicht ademhalen worden beschouwd, omdat tenminste deze klip- p en zee weer zonder schipbreuk was doorgezeild Intusschen zal men goed doen zich niet aan al te groote uitbundigheid over te geven. Nog niet teveel optimisme. Het moge waar zijn dat Hitier een vredelie vend woord heeft laten hooren, voor wiens me morie niet al te kort is, is de echo van een an der en rinkelender geluid uit Biuitschland de re de van von Papen, om nog maar enkele dagen terug te gaan, nog geenszins verklonken. Em het is dan ook begrijpelijk, zelfs wanneer men een oogenblik buiten beschouwing laat, dat in het Verre Oosten een tot de tanden gewapend land. bezig is een vrijwel weerloos land ts vuur en te zwaard te veroveren en te knechte_, dat landen als Frankrijk niet onmiddellijk meegin gen ïn het koor der gelukkigen, maar liever eerst eens rustig overleggen en uitkijken, wat er onder de huidige practische omstandigheden gedaan en niet gedaan kan worden. Het blijft het voor ons neutralen vaststaand feit, dat het een wantoestand is, wanneer twee landen, als Frank rijk en Euitschland, dermate ongelijk bewapend zijn, als hier het geval is. Anderzijds moet ge constateerd .worden, dat het Fransche volk in derdaad werkelijk en intens pacifistisch is, het Buitsche en het tegenwoordige nationale Duit sche volk daarentegen weer gaarne den druk der wapenen op heup en schouder voelt rusten. En zoo kan dan ook gezegd worden, dat, wanneer Hitler's lokkende woorden inderdaad blijken idle waarheid te zijn en Hitlers daden dus een aan wijzing zullen geven in dezelfde richting als zijn rede in den Rijksdag aanwees, het waarschijnlijk zal worden, dat ook in Frankrijk de neiging om de wapenen weg te werpen grooter zal worden i dan thans. Thans is het zoo, dat een volk, dat vele en gevaarlijke wapenen bezit, deze behoudt omdat het geen oorlog wil, omdat het bang is voor een nieuwen oorlog, terwijl de klanken uit het land, dat geen wapenen bezit tot voor zeer kort telkens harder en dreigender werden. Valt het dan te verwonderen, wanneer Paul Boncour den moed vindt om in de ontwapeningsconferen tie, waar ieder nog in de eerste warmte van een nieuw enthousiasme zat te gloeien, duidelijk uit een te zetten, dat de anyaaiswapenen die Franb- rijk thans bezit en die het land natuurlijk als een zijner beste verdedigingsmiddelen beschouwt slechts kan 'vernietigen, wanneer een internatio nale veiligheidsgarantie bestaat en een automa tisch functioneerende buitengewoon scherpe con trole wordt uitgevoerd op de bewapeningen, wel ke controle tegelijk moet gelden voor de partij culiere wapenindustrie en den wapenhandel. Het is jammerlijk maar het is nu eenmaal zoo, dat de ontwikkeling Frankrijk achterdochtig heeft gemaakt jegens Eiuitschland en het zal lang du ren voor een dergelijke historisch gegroeide ach terdocht uitgesleten is en Djuitschland, of de we reld mogen niet verwachten, dat een woord van Hitier voldoende zal zijn, om datgene te berei ken, wat noch de overwinning van 1918, noch de daarop volgende jaren tot stand hebben kun nen brengen, nl. een gevoel van veiligheid door besef van eigen kracht ten opzichte van den Buit schen nabuur. Dit besef van eigen kracht wordt in, Frankrijk nog gezocht in de wapenen. Het is jammer maar waar. En de toestanden zijn thans in de buiten Europa gelegen deelen der wereld nn niet bepaald zoo, dat een nuchter man zich kan indenken dat de ontwapeningsconferentie bin nen afzienbaren tijd tot groote resultaten ko- wat heeft het uitgehaald? Ik ben communist van beginselen, zooals je weet, en geloof evengoed te zijn als lord Montheron. De markies werd rood van woede. „Maar wanneer iemand van de bedienden jou zoo eens zag?' riep hij. „Men zou verbaasd staan en praten „Daarvoor ben ik te voorzichtig. Slechts als wij alleen zijn huldig ik mijn communistische ideeën" antwoordde Pierre. „Gaat het diner door of zal het weer het verhinderen?" „Niets zal het verhinderen. De maaltijd zal een feest zijn. De ruinen worden geilumineerd." Pierre uittfc een kreet van verbazing. „Morgen vertrekt lady Wolga naar Londen, ik ga mee, zorg dus voor mijn koffers." „Goed" zeide Pierre opstaande. „Ik wilde ook naar Londen, niet voor mijn pleizier, maar voor zaken. Mijn broeder heeft den vluchteling derwaarts gevolgd en mijn geschreven, dat hij op Leices te- Square logeert. Ik geloof dat hij daar zal wachten tot ik overkom." „Lord Straford Heron te Londen?" „Ja. Meen je dat ik stil heb gezeten.?" Ga maar met de feesten voort. Ik zal de wacht houden. Jean bespiedt voorloopig den vluchteling en als ik te Londen ben zal ik de zaak zelf afmaken." „Maar stil. Er mag niets van bekend worden want als lady Wolga alles verneemt dat hij leeft en zich hier bevindt, dan is alles gedaan. Ofschoon zij van hem gescheiden is en hij veroordeeld werd, acht zij hem toch onschuldig en zou voor hem door het vuur gaan. Zij bemint hem nog. Zij zal echter de mijne worden, dat heb ik gezworen. „Milady zal het verstandig vinden met het verle den te breken. Zij zal jou huwen en haar gemaal vergeten. Morgen spreken wij er verder over, of he denavond na het feest. Wannee je goed speelt, kun je van avond een heel stuk vooruitkomen," Hij verliet de kamer eng ing langs een omweg naar de ruinen. Alexa zag hem komen. Hij naderde de plaats Biit hoofdje schrijft het „Handelsblad" boven de beschrijving van den tocht over den afsluitdijk door een zijner verslaggevers. Wanneer wij driemaal meer per week versche nen wij bedoelen nattuurlijk onze krant dan hadden wij ongetwijfeld het reisje kunnen meemaken, doch dat neemt niet weg, dat wij gaarne onze lezers op de hoogte stellen van de opening van dezen nieuwen dienst. Die „Handefe- blad".correspondent is dus ook voor ons op reis geweest. Vandaag is de afsluitdijk opengesteld voor den geregelden autobusdienst van de A.T.O. tus- schén Alkmaar en Leeuwarden, die als voor- looper van het toekomstige spoorwegverkeer over den Dijk dient te worden beschouwd. Om 6 uur 55 is, zonder eenige officieele plechtig heid, van beide gemeenten uit, de eerste bus vertrokken. Een nieuwe mijlpaal in de historie van de droogmaking van de Zuiderzee. D|e A.T.O. had voor dezen dienst tien nieu we Saurerreiswagens gekocht, keurig ingericht met stalen fauteuils welke zich voor dit lange waar zij zat. Zij wilde hem vermijden, want zij vrees de hem, omdat hij haar naar het leven stond en trok zich dus in de kapel terug eer hij he bemerkt had. Zij liep door het zijschip naar de groote familie- loge die zoo ruim was, als een kamer en welker gordijnen dichtgetrokken waren. De deur stond op een kier. Zij trad binnen en zette zich in een donkere hoek neer, waar zij niet gemakkelijk gezien kon worden. Nauwelijks was zij in veiligheid of zij hoorde Re- nard komen. Haar hart sloeg snel. Pierre ging voor bij de loge. waarin zij zat, naar de preekstoel. Be vend schoof Alexa de gordijnen een weinig op zijde en keek. De bewegingen van den dienaar hadden iets sluipends. Het was duidelijk dat hij iets ge- heims van plan was. Achter den preekstoel bevond zich de sacristie en nder den preekstoel leidde een trap raar den kelder, waarin de Montherons sedert eeuwen be graven werden. Alexa had den kelder nog niet be zocht doch zij had er van gehoord. Nadat Pierre nog eens omgezien en een tijdje ge luisterd had, sloop hij behoedzaam den trap af. Alexa was nieuwsgierig te weten, wat Pierre in den kelder gin doen en vooral wat zijn geheimzin nigheid beteekenen moest. Zij herinnerde zich dat het haar eerste plicht was den ellendeling voet voor voet na te gaan en daar het hier wellicht een gewichtige aangelegenheid gold, besloot zij hem te volgen. Zacht verliet zij de loge, luisterde een oogenblik en gleed als een schaduw den donkeren trap af. Onder aan den trap bevond Alexa zich in een soort portaal dat op een lang en breed gewelf uit liep. De deuren stonden op een kier, een lichtstraal drong tot haar door. Alexa sidderde. Maar de liefde tot haar vader en de gedachte aan haar doel deden haar alle vrees overwinnen. Zij ging verder. Pierre Renard stond in het gewelf met een lan taarn in de hand, welke hij had aangestoken. Langs beide zijden van het gewelf was een rij doodkisten traject in het bijzonder leenen. Alle toegangs- - wegen tot den Afsluitdijk zijn echter nog niet op het zware verkeer ingesteld, zoodat de A.T. O. dezen zomer 'met kleinere, doch niet min der geriefelijke wagens den dienst zal onderhou den. Efyenals van de Saurer-wagens is ook het koetswerk van de kleinere bussen van Neder] - fabrikaat. De Firma Verheul te Waddinxveen heeft zich te dezen opzichte op uitnemende wij ze van haar taak gekweten. Boor het aanbrengen van een brievenbus voor aan de wagens is de post verbinding tusschen West Friesland en het noor den /an ons land mede zeer gediend. Dte rit gaat van Alkmaar uit over Van Ewijcksluis, Den Oever. Harlingen en Franeker naar Leeuwarden en duurt juist 3.5 uur. H|et traject is 130 km lang. Uit Alkmaar vertrekt de bus, 8.55a, 8,55, 10.55a, 12,55a, 14.55a, en 18.55. De vertrekuren uit Leeuwarden zijn 6.55a, 10.55a, 12.55, 14.55, 18.55a, en 18.55a. Vrijdagsmorgens vertrekt uit Alkmaar in verband met de markt te Leeuwar den em 3.55 een extra bus. Die met een a ge- j merktle vertrekuren vervallen op Zondag. Het j tarief voor de reizigers bedraagt over het ge- heele 'traject, enkele ,reis f. 3.40, retour f6.50. Met een retourbiljet kan de terugreis in haar j geheel ook per .trein 3e klasse afgelegd worden j op het overeenkomstige traject. Door het Piollderland Na deze zakelijke gegevens thans een korte beschrijving van den .tocht, die ook uit toeristisch oogpunt de moeite waard is. Wij Hollanders zijn door ons landschap aan ruimte en vergezicht dusdanig verwende men- schen, dat velen het schoon er van ongenoten laten. Niettemin, natuurschoon valt ook op de zen tocht door het vlakke polderland van West Friesland en den hoek van Friesland „waar de "greiden groenen" volop te genieten. Edrect achter Alkmaar, wanneer wij langs Koedijk en Schoorldam rijden, zien wij links het blonde duin dat verder op overvloeit in het tecre groen der vlakke velden. D|e talrijke dorp jes liggen in lange rijen uitgestrekt langs dij ken/ en wegen, meestal op de scheiding der pol ders. En waar wegen of landpaden het vaarwa ter kruisen, zijn ze er met bruggetjes of vlot bruggen over geleid. De vlotbrug bij de Kooij is voor den autobusdienst nog een obstakel. Hef toelaatbaar gewicht voor voertuigen is 6000 kg. hoewel de brug op 8000 kg. beproefd is. Heir zal spoedig een vaste brug dienen te komen om het verkeer met zware bussen mogelijk te maken. En ook de tolheffing moet hier ver dwijnen. Èe betonweg langs het Balgzandkanaal is in aanleg, zal waarschijnlijk 1 Juli gereed zijn. En dan is het gewenscht dat Gedeputeerden de concessie van de A.T.O. wijzigen door het ver keer over den nieuwen weg te leiden en niet, zoo alsi nu, langs de polderwegen, die op het zware busverkeer nu eenmaal niet berekend zijn. Over Wieringen gaat de tocht verder over den 30 km langen Afsluitdijk. Op de helft van den dijk ,aan de halte Breezand, is de heer Hoek stra van hotel Spaander te Volendam met groo te voortvarendheid bezig een rustpunt in te richten. De autobus heeft hier een oponthoud van ongeveer tien minuten. Een houten hotel met een ruim terras aan een aardig jachthaventje noodt- tot rusten. Em van hieruit heeft men aan den eenen kant een ruim uitzicht over de Wad denzee, aan de andere zijde over het IJselmeer. Na een uur bereiken wij het vaste land weer. En dan volgt een mooie tocht door den „Oreidhoek" van Friesland. Het landschap is rondom gestoffeerd met in geboomte verscholen dorpjes, waarboven ranke torentjes uitspitsen. Hier er, daar alleenstaande boerderijen, watermo lens die de vlugge wieken reppen om het schui mend nat op te voeren naar den breeden boezem Bochten sloten, omgeven door malsche wei den, waar het zwartbonte vee en de schapen smullen van het sappige gras. Em dat alles was, toen wij den tocht maakten, overgoten door een tralende zon. Men komt hier vooral onder de bekoring die er uitgaat van de eigenaardige geplaatst, die met beeldhouwwerk en opschriften versierd waren. Renard deed nog eenige stappen en bleef voor een kist staan, waarop zes figuurtjes in knielende houding. Bij het schijnsel der lantaarn kon Alexa zien, dat de kist den naam eener vrouw bevatte. De bediende hief de lantaanr op keek naar de deur en luisterde opnieuw. Toen hij nites verdachts hoorde, plaatste hij de lantaarnop de kist en trok een der figuren daar uit. Uit de holte welke grooter was dan men zou vermoeden, nam hij een houten kistje. Daarna zette hij zich op de kist neer, nam een sleuteltje, dat hij aan een zilveren ketting on der zijn kleeren om den hals droeg en opende het kistje. Het was met watten gevoerd en oen Re nard het bij het licht hield, ontwaarde Alexa een aantal diamanten. Renard nam verschillende steenen uit het kistje en hield ze tegen het licht, terwijl hij genoegelijk lachte. Alexa werd bleek en. hield zich aan de deur vast Eindelijk had zij voor haar vermoedens een bepaald houvast gevonden. Hier lagen de bewijzen voor haar vaders onschuld. Hier de bewijzen, dat Pierre Renard de moordenaar van haar oom was. Eindelijk eindelijk! Zij herinnerde zich uit het verhaal van haar va der dat haar oom een collectie diamanten had bezeten, die omstreeks vijftigduizend pond waard waren. Na den moord konden deze diamanten ner gens gevonden worden. Enkelen geloofden, dat lord Stratford ze had meegenomen, anderen meenden dat de markies ze verborgen had. En hier waren de verdwenen juweelen of ten minste een gedeelte ervan in de handen van Pier re Renard. De groote waarde der steenen, het feit, dat hij ze hier verborg, zijn geheimzinnigheid dit alles bewees, dat hij ze gestolen had. Hij nam er de steenen een voor een uit, en liet ze door zijn handen glijden als een vrek, die zijne schatten betast. Eindelijk nam hij een steen uit de

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4