Waterschade Voor tuinder, boer en landbouwer Parlementair nieuws nieuwstijdingen toegangs- r nog niet at de A.T. niet min- onderhou- is ook het in Neder] - addinxveen mende wij- lanbrengen 3 is de post a het noor- Ite rit gaat sluis, Dien «eeuvvarden is 130 km ,55a, 8,55, ertrekuren .55, 14.55, irtrekt uit i L eeuw ar- een a ge- ndag. Het ïr het ge- )ur f6.50. s in haar gd worden PioMerland een korte toeristisch schap aan mde men- ongenoten ok op de- van West ,,waar de wij langs wij links ieit in het 'ijke dorp- langs dij- der pol- t vaarwa- 3 of vlot- de Kooij 3 tak el. ;n is 6000 proefd is. te komen ogelijk te hier ver- laal is in peed zijn. eerden de het ver- l niet, zoo iet zware zijn. over den van den >er Hoek- met groo- t in te ►ponthoud ten hotel thaventje men aan de Wad- Jselmeer. ind weer. den Ischap is erscholen itspitsen. watermo- let schui- n boezem iche wel schapen dies was, door een onder de aardige ischriften stappen figuurtjes lantaarn ter vrouw naar de verdachts t en trok :e grooter n houten ïeer, nam tting on- i opende oen Re- llexa een iet kistje moegelijk deur vast bepaald zen voor at Pierre Eindelijk haar va tten had td waard iten ner- dat lord nden dat - of ten- zan Pier- lat hij ze dit alles t, en liet die zijne ;n uit de Een druilerige Hemelvaartsdagmorgen. Fien tikje op den barometer. Nog meer terug- Die weerberichten zijn ook afkomstig van pro feten, die brood eten. Het weerbericht, per ra dio uitgezonden, stemde nogal hoopvol. Weinig of geen regen luidde het, maar het liep anders uit. Eten paar ontevreden kijkers zijn op ons gericht, bij dat in zich zelf uitgesproken verwijt, alsof wij het konden helpen, dat het begon te regenen. AVij zullen het er toch maar op wagen, heette 't en wij gingen. Nou, in een auto blijf je droog, op de zijramen enkele spatjes en het voorraam werd aan de zijde van den wagen bestuurder door den ruitenwisscher doorzicht baar gehouden. Een spiegelgladde asphaltweg, waarlangs wij met een gangetje van 40 K.M- re den. Hoevelen er ons voorbij jakkerden, weten wij' niet, maar de inzittenden in die in razende vaart voorbij vliegende auto's benijdden wij niet. Hot was en bleef regen, honderden fietsrijders kwamen wij nog tegen en reden wij voorbij. Een troosteloos gezicht. Mantels en jassen, hoeden en petten druipend nat. Maar lachende gezichten, die evenals wij uitdrukking gaven van de verwachting, dat het zóó den geheel en dag toch wel niet zou blijven. De regen bleef klateren tegen het voorruit, in het kanaal spat ten de millioenen druppels in kringetjes uiteen. Alles rondom ons droop van het water, de wielen sijpelden door de piaseen, die enkele oneffenheden in den weg vertoonden. Dien langen weg langs. Hier en daar stonden enkele bewoners van de huizen, die wij passeerden in de deur hunner woning, den blik naar de lucht gericht. Hier fen daar langs den weg ijswagentjes, de man in zijn witte jasje er bij met de handen in den zak. Af en toe, een enkele maal slechts, stond een paartje er van, te genieten en het hapte, likte en slikte de koude lekkernij naar binnen. Wij kwamen tenslotte aan onze bestemming. Even naar net strand, een kalme zee, maar weinig vertier. Toen naar het cafe waar de eigenaar, zoöals hij zeide, met z'n bier en z'n cider zitten bleef. Nou, ik zal de eenige niet zijn, meende hij. Zoo dachten ook wij er over. Waterschade voor allen vandaag, zoo dachten wij. Een teleurstel ling voor velen, die op eenig pleizier en eenig voordeel hadden gehoopt van den Hemelvaartsdag die totaal is verregend. Wie hu z'n geld niet heeft uitgegeven, kan het met Pinksteren doen, indien Pluvius ons gunstig is. Want genoegen smaken, dat i? eigenlijk meer dan tevreden zijn. Het genoegen boven het dagelijksch brood;; het is een aandoe ning, die ons verblijdt en opwekt, ons streelt en goed doet, ons zekere bevrediging schenkt, te midden van ons onrustig jagen, ons eenige vol- doeinng geeft bij de onvoldaanheid van ons po gen, eeh oogenblik van verlustiging en verade ming. i Die geheele natuur weende en stortte haar tranen neder op de aarde, en wij dachten, in fi guurlijken en letterlijken zin, ook in verband met de groote teleurstellingen en de droevige tijden: „Wil toch, waar zooveel tranen vloeien, niet zuinig op een glimlach zijn." schoonheid van de wisselende pracht van het FFriesche landschap met zijn onafzienbare vlak ten. In Harlingen levert de nauwe binnenstad on getwijfeld moeilijkheden op voor het moderne verkeer doch de A.Ti.O. heeft die prachtig weten te overwinnen. De groote Saurerwagens met hun bijzondere stuurinrichting, berekend op toch ten door het bergland, nemen de scherpste boch ten met een verbluffend gemak. Over Midlum en Herbaijum wordt Franeker bereikt en als dan kort daarop de „Oldehove" in zicht komt is het einde van den tocht nabij. Zpoals wij reeds zeiden, vooral ook uit toeris tisch oogpunt is de tocht van belang. Het hooge Noorden is door deze uitstekende verbinding dichter bij Holland gebracht. collectie, deed hem in een lederen beursje en borg dit weer op zijn borst. Daarna hergaf hij het kistje zijn plaats en zette er de figuur weer op. Alexa wachtte niet tot hij daarmede gereed was, doch klom zoo spoedig mogelijk weer naar boven en keerde naar de loge terug. Zij had tijd genoeg om tot zich zelve te komen eer hij terug kon zijn en om over hetgeen zij gezien had na te denken. Zij begreep waarom Renard thans dae ruinen be zocht. Waarschijnlijk had zijn heer hem medege deeld, dat zij morgein wilden vertrekken en daar de ruinen zouden geïllumineerd worden was er voor dien tijd geen gelegenheid meer om den kelder te bezoeken. Haar bloed kookte toen zij bedacht hoeveel haar hare ontdekking waard was. Zij beteekende zeker heid en recht voor haar vader. Wat zou zij echter doen? Voor alles wilde zij haar vader zien en hem haar gewichtige ontdekking medeöeelen. Zij kon de overheid er niets van zeggen zij moest zwijgen, totdat haar vader haar van haar belofte ontsloeg. Dan twijfelde zij ook of de diaman ten Renards schuld en de onschuld van haar vader zouden bewijzen. .,Mijn werk is nog niet geëindigd,' dacht zij zuch tend. „Het is een goed begin maar ik heb nog veel te doen. Ik wil hier blijven om de zoolang ge- slotetn gebleven slaapkamer van den vermoorden markies te zien. Ik heb mij- nu overtuigd van de schuld van Renard en zal niet rusten voor ik ieder een dezelfde overtuiging heb geschonken. Slepende stappen zeiden haar, dat Renard boven was gekomen. Zij werd vreeselijk beangst. Wanneer hij haar hier vond zou hij haar dooden. In haar schrik verschool zij zich achter den stoel, waar het zoo donker was dat zij bijna niet kon gezien worden. 5n daardoor redde zij zich. Renard kwam voorbij de loge. De deur stond half open. Hij stak het hoofd naar binnen en daa^ hij niemand zag drukte hij de deur zacht aan en ging verder. Aiexa wachtte een poosje totdat zij zeker "Wees op uw hweile. Nauwelijks zijn de vroege aardappelen boven den grond of we .vernemen weer van verschil lende zijden dat de gevreesde en bekende aardap pelziekte weer opgetreden is in Noordholland. Ook door eigen waarneming hebben we kun nen constateeren dat het geen loos alarm is en dat we werkelijk met de gevaarlijke ziekte te doe,n hebben. Hoe slecht de beurs het ook zal kunnen lijden toch moeten we. dus weer komen met het reeds meermalen, herhaalde advies „spuit, spuit vroeg, spuit goed, spuit veel en...... spuit met goede chemicaliën." Vooral het laatste is de jaren die achter ons liggen duidelijk naar voren gekomen. Herhaalde malen is het voorgekomen, dat gespoten werd met Normaalpappoeder van ondeugdelijke samen stelling. Zonder dat de spuiter zich bewust was van de ondeugdelijkheid van de Normaalpapj- poeder natuurlijk. Voor hoeveel duizende guldens op die ma nier schade berokkend is geworden aan den, toch reeds lijdenden tuinbouw, wagen we niet te schat ten. Het verdient dus wel aanbeveling, zich op de een of andere manier waarborgen te verschaf fen, dat men werkelijk goede pappoéder of welke andere stof ook ontvangt. Voor aan- koopen in het groot is het natuurlijk het beste een onderzoek naar de deugdelijkheid te laten in stellen en dus vooraf, op de voorgeschreven ma nier en onder getuigen een monster te trekken. Wat de tijd van spuiten betreft ,kan opge merkt worden, dat wetenschappelijk uitgemaakt is, dat de eerste bespuiting een tamelijk lange nawerking heeft en dat dus de eerste klap een daalder waard is. Wat het te gebrui ken bestrijdingsmiddel be treft kan men wel met groote zekerheid aan nemen, dat er wel duurdere spuitvloeistoffen klaar te maken zijn dan Normaalpappoeder of Bordeauxsche pap maar dat het niet zoo gemak kelijk is betere klaar te maken. Men an zich dus gerust houden aan deze twee oude, beproefde middelen, mits ze maar goed zijn. Inlichtingen en adviezen over deze onderwer pen worden gaarne en gratis door ondergeteeken- de verstrekt. De controleur bij den Plantenziektenkun digen Dienst, VAN HERWIJNEiN, Sint Pancras. D|o ontluiking en bloei van baonmi en heesters in het voorjaar van 1933. (Mededeeling van de Plantkundige Afdeeling der Ned. Phaenologische Vereeniging.) Die ervaring van een lange reeks phaenologi sche waarnemingen heeft geleerd, dat een perio de van flinke koude iu den winter stimuleerend werkt op de ontwikkeling der knoppen in het voorjaar. Ook in den afgeloopen winter heeft de koude in de tweede helft van Januari zulk een invloed gehad. Voor dien tijd was liet vrij zacht, maar daardoor alleen waren de vroegste planten hazelaar en sneeuwklokjes niet bijzonder ver vroegd. Na de vorstperiode begonnen de knoppen in Februari te zwellen, maar eers't in de tweede helft van Maart was de temperatuur zoodanig, dat de ontluiking werkelijk sneller dan gewoon lijk begon te verloopen. April was tot den 12- den vrij warm, zoodat de bloei van kersen en peren een kleine week eerder viel dan in een ge middeld jaar. Doordat de bloei ook bijzonlïer rijk was maakte hij nog meer den indruk van vroegtijdigheid dan in werkelijkheid het geval was. Ook de ontluiking van de kastanje was vroeg: 7 April tegen 13 April normaal. Op dit zachte weer volgde een periode van guur weer met nachtvorsten van 14 tot 23 Apr E© bloeiende boomen hadden veel te lijden en de ontwikkeling van de rest kwam tot stilstand. Doordat van 24 'April af opnieuw mild voor jaarsweer heerschte, ging de ontluiking daarna weer met groote snelheid verder. De beuk, die in het algemeen nogal kalendervast is, was op 23 April slechts twee dagen te laaf, de eik op 1 Mei 1 dag te vroeg. Voordat deze warme pe riode op 6 Mei een einde nam, kwamen nog eeni' ge boomen en heesters vervroegd in bloei. Se ring op 3 Mei pormaal 7 Mei de kastanje op 5 Me inormaal 9 Mei en de lijsterbes op 6 Mei normaal 13 Mei. Van 8 .tot 18 M:ei was het weer heel koel twee weken met dë „ijsheiligen" in het mid den. Daardoor kwam de gouden regen vijf gen na de lijsterbes in bloei, tegen twee dagen in een gemiddeld jaar. Dlit koele tijdperk had in- tusschen, ook een gevolg, dat meer gewaardeerd is dan de koude als zoodanig en wel den bijzon der langdurigen bloei van vele van onze sier- boomen en heesters: de bloeiende kastanjes en seringen bleven weken lang frisch en ook het groen van de boomen behield de maagdelijke tint van de lente. In andere jaren is dit voorjaarsbeeld veel vlugger verdwenen. Over het geheel genomen was het voorjaar van 1933 iets te vroeg, als resultaat van de war me tijdperken van begin April en van eind April tot begin Mei, tegengewerkt door de koele pe rioden in het midden van elk dezer beide maan den. i Dte phaenologische gegevens zijn verstrekt door Dr. H. Bos te AVageningen, die de gemiddelde data heeft berekend uit zijn waarnemingen in het 25.jarig tijdvak 18941918. Minister Terpstra neemt afscheid Mr. J. R. H. van Schaik, minister van Jus titie. Mr. H. P. Marchant, minister van on- derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Ir. J. A. Kalff, minister van Waterstaat en Mr. P. J. Oud, minister van Financiën. De heeren dr. L. N. Deckers minister van defensie en Mr. T. J. A'erschuur, minister van Economische zaken en Arbeid, die reeds in het afgetreden kabinet zitting hadden, en wier ontslag door de ko ningin niet is aangenomen, behoefden dienten gevolge niet opnieuw te worden beëedigd. Na- dat de atfredende ministers, voor .zoover zij zulks niet reeds Woensdag hadden gedaan, in den loop van den voormiddag afscheid haiilden genomen van de hoofdambtenaren van het de partement, had gisteren de portefeuille-over dracht aan de nieuw optredende ministers plaats Zulks geschiedde te 10 uur aan het Departement van Koloniën, de 11 uur aan de departementen van binnenlandsche zaken, Justitie en van On derwijs Kunsten en Wetenschappen, te half 12 aan het departement van buitenlandsche zaken te 2 uur aan het Departement van Financien en te half vier aan het Departement van' Wa terstaat. i - Bjr. W. de Vlugt herbenoemd. Als Burgemeester van Amsterdam Die Staatscourant van gisteravond bevat de herbenoeming van dr. W. de Vlugt als burge meester van de hoofdstad. Dr. De Vlugt gaat thans zijn derde ambtsperio de in. j Het Departement van Onderwijs. Naar verluidt- zal prof. mr. G. A. van Poelje chef van de afdeeling Onderwijs ter gemeente secretarie van den Haag, den gemeentedienst ver laten en wethouder Marchant volgen naar het Ministerie van Onderwijs om daar een hooge functie te aanvaarden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schpapen, mr. J. Terpstra, heeft Zaterdagmid dag afscheid genomen van de ambtenaren van zijn departement benevens van de inspecteurs en inspectrices van het nijverheidsonderwijs. D|r. Colijn ontvangt zijn ambtenaren, Gistermiddag te half drie heeft de minister van Koloniën,, dr. Colijn, de-ambtenaren van zijn departement in de groote zaal van het depar tementsgebouw ter kennismaking ontvangen. Minister Ru ijs Kamervoorzitter? In parlementaire kringen neemt men algemeen aan, dat de aftredende minister jhr. R,uijs de Bee- renbrouck die van 19251929 het voorzitter schap der Tweede Kamer heeft bekleed, opnieuw voor deze functie zal worden aangewezen. D|e eerste Minister aad. Die eerste Ministerraad van het nieuwe Kabi net) werd gistermiddag te half vijf gehouden. I Gaat Dir. Colijn naar Londen? Het is niet onwaarschijnlijk, dat de minister president dr. Colijn zal optreden als leider der Nederlandsehe delegatie naar de eeonomische con ferentie te Londen. Bje benoemingen- De Staatscourant van Woensdagavond bevat de benoeming van 'het nieuwe ministerie en het ontslag op verzoek van de. niet weer opnieuw voor een ministersfunctie aangewezen heeren Ruijs de Beerenbrouck, Donner, Terpstra, de Geer en Reijmer. ;Dis portefeuilles overgenomen. De koningin heeft gisterochtend half tien ten paleize Noordeinde denieuwe ministers in het kaibnet-Colijn beëedigd. Achtereenvolgens kwa men de minister-president dr. H. Colijn, minister van Koloniën. Mr. J. A, de Wilde, minister van binnenlandsche zaken. Jhr. mr. A. C. E|. de Graeff, minister van buitenlandsche zaken. „Radio" onder minister De Willdte. Naar wordt gemeld zal de afdeeling Radio, welke tot nog toe onder Waterstaat ressorteerde worden ondergebracht bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, aan welks hoofd mr. De Wilde komt te staan. Wethouder Marchant treedt af als raadslid Door het aanvaarden van zijn benoeming tot m.nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, heeft wethouder Marchant ontslag geno men als raadslid, waarmede tevens een einde is gekomen aan zijn wethouderschap. was dat hij niet zou terugkeeren. Daarna stond zij op, deed het stof van haar natte kleeren en ver wijderde zich. Het gelukte haar onbemerkt de colona de te bereiken waar zij nog een tijd lang zeer opgewonden op en neer liep, eer zij zich weer naar haar kamer begaf. In de voorzaal ontmoette zij Pierre Renard die op het punt stond den trap af te gaan. Zij week onwillekeurig voor hem ter zijde en hij zag dat zij de oogen neersloeg en haar wangen zoo wit waren 1 als sneeuw. Hij keek haar wantrouwend aan. „Waar. is u in dezen regen geweest, mademoiselle'' vroeg hij. „Ik heb in de colonade gewandeld." was haar j antwoord. Zij wilde haar weg vervolgen, maar hij plaatste" zich voor haar. „Zal u op het kasteel blijven?" vroeg hij, „of gaat u met lady Wolga naar Londen?" Alexa richtte zich waardig op en mat hem met een blik van verontwaardiging. „Het moet een bediende van lord Montheron on verschillig zijn, of ik ga dan of ik blijf," zeide zij „Te.rug." Een gebiedende handbeweging gaf aan deze woor den meer kracht. Onwillekeurig ging Renard ter zijde en Alexa spoedde zich naar haar kamer. Pierre Renard bleef haar nakijken Zij weet dat ik haar vijand ben," zeide hij bij zich zelf, „zij weet dat Ik haar wilde dooden toen de „Heron' omsloeg zij weet te veel. Ik zou er wel eens achter willen komen hoe zij dit heeft kunnen ontdekken Ik .begin te gelooven, dat zij, ofschoon nog maar een kind, zeer gevaarlijk is. Ik zal een derde poging wagen, om haar uit den weg te ruimen en twijfel niet of het zal ditmaal wel gelukken O.fschoon sluw en trotsch kleine lady ben je toch niet tegen Pierre Renard opgewassen. Je zult niet babbelen. Ik zal niet rusten, dan nadat ik je voor altijd het zwijgen heb opgelegd. TWEE EN VEoRTIGSTE HOOFDSTUK. De avond kwam de avond van den dag die voor Alexa zoo gewichtig was geweest. De wind was in storm en het weer in noodweer veranderd. De on doordringbare duisternis werd echter door de ver lichting van het slot in een wijden kring gebroken De pekvlammen verspreidden een roodachtaigen schijn, en het slot geleek in de verte op een vuur toren. Onrustig liep lord Montheron de aal op en neer en bleef bij eiken windstoot stilstaan. Het was niet waarschijnlijk dat lady Wolga bij zulk weer Clyffebrune zouver laten. Mrs. Ingestre deelde zijn bezorgdheid en trad binnen om er over te spre ken. „Lady Wolga zal zeker wegblijven" zeide de oude dame „of zij moet wel veel van je houden. Alleen liefde kan haar doen komen, niets anders." „Ja, dat stem ik toe" zeide de markies. Hoor het eens stormen. Hetl s alsof de muren van het kasteel zuilen invallen. Niemand gaat met4 zulk weer uit. Zij zal niet komen". „Daar ben ik nog zoo zeker niet van" antwoordde mrs. Ingestre. „Lady Wolga zal weinig van wind en weder te lijden hebben .Zij stijgt daar droog in haar rijtuig en klimt er hier droog weer uit. Ik geloof dat je in stilte verloofd bent Roland, en zij zal je niet willen laten wachten. Zij komt bepaald." Mrs Ingestre had gelijk. Een overweldigende aandrift dwong lady Wolga op dezen avond het slot Montheron te bezoeken, een aandrift dien zij niet kon weerstaan, zelfs regen en storm konden haar niet terughouden. Lord Kingscourt trad binnen met de overtuiging dat de lady niet zou komen S.poedig verscheen ook Alexa in vol toilet. Lord Montheron zag haar duister aan en keek vervolgens naar de pendule. Het was op slag van zevenen .Hij wilde opnieuw iets zeggen, toen men het rollen van een rijtuig hoorde. Op het zelfde oogenblik hield een koets voor de deur stil. De lord ijlde naar beneden en ontving zijn gasten Van de vier personen, die zwaar gewond werden bij de ontploffing in het perceel van 'de firma Bro cades en Stheeman aan de Boompjes, op Dinsdag 16 Mei, is thans J. L. de Jolige overleden. In het ziekenhuis Coolsingel worden nog drie zwaarge wonden verpleegd. De toestand van alle drie is nog vrij ernstig zonder dat er evenwel direct levens gevaar bestaat. Onder zeer groote belangstelling is te Haarlem de 45e bondsdag gehouden van den Ned. Bond van Ver- eenigingen op Gereformeerden Grondslag. Het aantal congressisten was zo'o groot wij schatten het op drieduizend dat de bijeenkom sten gehouden moesten worden in de Klopper singelkerk, het Gemeentelijk Concertgebouw en de Wilhelminakerk. Het onderwerp van de ochtendzitting was „Het bewarend element in de jongelingenvereenigingen". 's Middags hielden de heeren mr. J. A. deWilde (mi nister van Binnenlandsche Zaken), dr. B. A. Knop pers, geref. predikant en C. Smeenk referaten over „Gezag en jeugd", Minister-president dr. H. Colijn heeft een opwekkingsrede gehouden. Met een orgel bespeling door den stadsorganist George Robert in de Groote Kerk is de Bondsdag gesloten. op de trappen van het portaal. Zes dames stegen uit en de laatste van haar was lady Wolga. Zij klom naar boven en scheen den mrakies niet te zien. In het portaal bleef zij staan, groette hem noffelijk en volgde daarna de andere I dames naar de garderobe Toen zij iets later dan haar gasten in het sa'on trad, stond de markies verbaasd over haar schoon heid. Alexa zag haar moeder binnen komen, en er gerde zich aan dc opdringende houding welke lord Montheron tegenover haar aannam. „Zij ziet er uit alsof haar eenonverw acht geluk is te beurt geva'ien" dacht het meisje. „Zij moet den markies wel beminnen. Liefde alleen kan haar zulk j een weder deen trotseeren.' Haar lief gelaat verduisterde. Indien lady Wolga i Ronland Ingestre huwde dan zou ook. Indien zij slaagde haar overwinning niet zonder bitterheid zijn. „Hoe zal mijn vader ooit kunnen verdragen, haar j met hem verbonden te zien?" vroeg zich Alexa af „.Hij zou liever sterven. En toch is zij de vrouw i van mijn vader niet Z.ij zijn gescheiden en als hij heden in zijn rechten wordt hersteld, heeft hij nog i geen recht op haar. En wanneer hij dat niet heeft, heb ik het evenmin. Ik zal de vrouw, die van mijn vader gescheiden is, nooit als mijn moeder erken nen" en haar oogen fonkelden. „Nooit. Er is een kloof tusschen hen, die nimmer gevuld kan worden, i en ik ben aan de zijde van mijn vader." Lady Wolga's oogen zochten haar gzelschapsjuf- fer Zij nad.erde Alexa en begroette haar hartelijk. Het diner werd aangediend en het gezelschap zette zich aan tafel. Na tafel zou men een wandeling naar de ruinen doen. De dames voorzagen zich van shawl en mantel ■en men begaf zich naar buiten De weg was overdekt, de natte grond met matten belegd. Fakkels en lichten herschiepen den nacht in een dag. De verlichting der ruinen maakte een prach tig effect. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 5