Protectionisme biedt den landbouw geen uitweg Binnenland. Nieuwstijdingen Dje crisis is daarvoor to algemeen. Tot nu toe worden alle crisismaatregelen, wel ke uit hun aard grootendeels van protectionis- tischen huize zijn, aangeduid als tijdelijke over- bruggingsmaatrégelen. Zoodra de toestand weer normaal wordt, zal men de staketsels weer weg nemen en kan het bedrijfsleven weer op vrije voe ten rondwandelen. Vooral in den landbouw werkt men veel met als tijdelijk bedoelde hulpmiddelen, omdat in alle landen de landbouw verreweg het zwaarst getroffen wordt. Op grond daarvan heeft ook de meening postgevat, dat er aan de landbouwcrisis bijzondere oorzaken ten grondslag liggen, welke door bijzondere maatregelen moe ten worden bestreden. Dit nu schijnt niet juist te zijn. De crisis is ongetwijfeld algemeen en dat zij grootere verwoestingen in de prijzen der land bouwproducten heeft aangericht dan in die van vele industrie-artikelen, is uitsluitend een gevolg van de geheel andere productievoorwaarden, waar onder de landbouw werkt. Stellig mag men och ter in dit prijsverloop van landbouwproducten ,geen bijzondere afwijking zien ten aanzien van een normale aanpassing van prijzen aan pro ductiekosten. In het bekende Diuitsche tijdschrift voor land bouwpolitiek Zeitschrift für Agrarpolitik uitgegeven door het Duitsche ministerie voor voedselvoorziening, wijst men er met nadruk op, dat men in alle landen met het landbouwprotec tionisme van de (verkeerde) veronderstelling uit gaat-, als zou de landbouw bijzonderen steun be hoeven, in tegenstelling met de industrie, die zichzelf wel weet te redden. Het is wel zeer op merkelijk, dat dit tijdschrift zulke liberale ge dachten verkondigt, doch wij moeten den lezer er op attent maken, dat deze uitgave werd af gesloten juist tien dagen voor den val van het ministerie von Schleicher. De regeering Hitier zal er wel voor zorgen, dat dergelijke verderfelijke theorienë, verderfelijk dan altijd in zijn oogen, niet nog eens weer verkondigd worden in een officieel orgaan van de Duitsche regeering. Niet temin is het van belang, hier nog even de aan dacht op dit artikel te vestigen. ,jVoor den Duitschen landbouw zoo schrijft men, is het vraagstuk van de algemeene verar ming van Duitschland overheerschend. De export bderoeg in 1932 'nog sllechts Mark 5.7 milliard of wel 3.9 milliard minder dan in 1931. Alleen de uitvoer van Duitsche industrieproducten bleef in 1932 reeds nagenoeg Mark 3 milliard ten ach ter bij het voorafgaande jaar. De eenige politiek welke voor den Duitschen landbouw bij een der gelijke inkomenvermindering van het volk in zijn geheel mogelijk is, is, dat men geen maat regelen treft, welke die koopkracht opnieuw kun men verminderen. Immers zal elke nieuwe ver mindering van de algemeene koopkracht haar. terugslag hebben op $en verkoop van landbouw producten in het binnenland. Hoe eerder men zich bij den werkelijken stand van zaken neerlegt, hoe beter het is, want zoolang de wereldcrisis in haar huidigen omvang blijft bestaan, zal men den landbouw niet door afzonderlijke steunae- ties in den vorm van protectionistische maat regelen kunnen helpen. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat men van bovenaf aan den landbouw geen hulp meer zou mogen verleenen. Men kan nu eenmaal van eèn regeering niet verlangen, dat zij een groote bron van volkswelvaart onder de ze moeilijke omstandigheden geheel aan haar lot zal overlaten. Maar men dient daarbij voor oogen te houden, dat men met die hulpverleening de crisis in den landbouw niet kan oplossen. Hjet ee nige richtsnoer moet ook thans nog blijven, de natuurlijke prijs, welke zich vormt als resul taat van vraag en aanbod. Daaraan, valt met verordeningen niets te ver anderen. Weliswaar kan men daarmede verschui vingen in de koopkracht van het volk aanbren gen, doch die koopkracht vermeerderen dat gaat niet. Voor wat de vraag betreft blijft dus ook de landbouw voor zijn verkoopen afhanke lijk van het economische draagvermogen der ver schillende klassen der bevolking.' Omtrent, het aanbod, d.i. de productie van landbouwproducten, merkt men op, dat deze zich veel moeilijker dan de industrieele voortbrenr ging laat inkrimpen. „Wanneer in de industrie de prijzen dalen, dan zal men de productie gaan inkrimpen en wanneer de toestand dan nog lan ger slecht blijft, zullen vele ondernemingen gaan sluiten om betere tijden af te wachten. Men kan het productieapparaat stilleggen. In den land bouw is dat evenwel niet mogelijk, aangezien al le productie-inkrimping, vooral in den moder nen landbouw, welke in Europa veelal intensief gedreven wordt, dikwijls met kapitaalverlies ge paard gaat. Ook in de industrie kost het stilleg gen van bedrijven geld, doch deze verliezen, in den vorm van onderhoud van machines, afschrij ving op gebouwen en het aanhouden van een ze- kieren vasten staf van medewerkers, zijn van te voren te overzien. Voor den landbouw geldt dat Iniet. Wanneer een landbouwer zijn veestapel gaat inkrimpen, zal hij in crisistijden voor zijn koeien bijvoorbeeld slechts lage prijzen kunnen maken en hij vernietigt dan daarmede een deel van zijn productievermogen, dat hij in betere tijden slechts moeizaam wederom zal kunnen opbouwen. Wat echter moet hij, indien hij zijn rundveestapel heeft gehalveerd, met zijn weide land doen Hij zal dit wellicht, op goed geluk af, in bouwland veranderen. Wat men derhalve eenierzijds zou winnen aan beperking, zou men. aan den anderen kant door uitbreiding weer ver-; liezen. Inderdaad zijn de aanpassingsmogelijkhe den van de productie aan het prijsverloop in den landbouw zeer gering. De boer produceert nood gedwongen voort, in vele gevallen zelfs meer dan vroeger, om aldus door grootere verkoopen een zekere compensatie te scheppen voor de ver minderde opbrengsten in geld. Het is derhalve geen wonder, dat, nu de crisis in de geheele we reld nog geen enkel symptoom van verbetering aantoont, de prijzen voor landbouwproducten nog steeds verder dalen. Het aannbod kan eenvoudig niet beperkt worden in verhouding tot de ge- Bdaalde vraag. Een andere moeilijkheid bij den landbouw is, dat, indien een bedrijf wordt stilgelegd, dit als producent niet verdwijnt, wat gewoonlijk bij de industrie wel het geval is. Eie dieren en planten wereld produceert nu eenmaal rusteloos verder. Ja, het is zelfs veelal zoo, dat, indien een land bouwer wegens finantieele moeilijkheden zijn be drijf moet staken, dit aan een nieuwen eigenaar overgaat, die de productie dan gewoonlijk nog intensiever ter hand neemt dan zijn voorganger. De nieuwe eigenaar toch is niet belast met ou de schulden, integendeel, hij heeft het bedrijf wellicht tegen een betrekkelijk lagen prijs ge kocht en hij zal daardoor in staat zijn, het ver waarloosde bedrijf technisch te vervolmaken en beter dan vroeger op de productie in te stellen. Dit alles moet men wel bedenken bij het nemen van protectionistische maatregelen. Inzooverre de nood in den landbouw het overwegend gevolg is van den algemeenen economischen nood in de geheele wereld en de landbouwcrisis derhalve niet haar oorsprong vindt in speciale landbouw toestanden kan men ee werkelijke en duurzame verbetering alleen verwachten van vermeerderde consumptie. Want het aanbod van landbouw producten Zal alleen dan kunnen verminderen, in dien op groote schaal landbouwbedrijven uit het productieproces zonden worden uitgeschakeld. Dit nu wil men juist in alle lande waar het na tionalisme hoogtij viert, voorkomen, Overal wor den zelfs, mede ter' bestrijding van de werkloos heid premies uitgeloofd voor het aanmaken van veelal slechte gronden, waardoor het aanbod van landbouwproducten nog steeds toeneemt. Ook het streven om den landbouw van schulden te ont heffen werkt in dezelfde richting. Door het kwijt schelden van schulden verlicht met weliswaar het leven van den schuldenaar, doch anderzijds maakt men den schuldeischer armer, vermindert men bij hem de koopkracht en dus ook de vraag naar landbouwproducten. Ook hierin kan men derhalve voor den landbouw geen oplossing van do moeilijkheden zien. Men bedenke toch, aldus het artikel, dat alle moeilijkheden, welke men van den landbouw afwentelt op andere deelen van de bevolking, zich uiteindelijk toch weer op den landbouw zullen conoentreeren. En ook bedenke men, dat, hoe meer men ten behoeve van den landbouw in de bezitsrechten van de andere be volking ingrijpt, hetzij door protectionisme of door gedwongen schuldverlaging, hoe sneller het tijdstip kan aanbreken, dat er bij de niet land bouwende bevolking geen begrip meer zal be staan voor het bezit van den landbouw, hetwelk men juist door al dit ingrijpen heeft willen "be schermen. Dlit is ongetwijfeld zeer krachtige taal, welke mede door de Diuitsche grootindustrie zal zijn ingegeven, omdat in deze kringen ongetwijfeld het besef zeer levendig is van de gevaren, waar mede het Duitsche economisch leven door de protectionistische landbouwpolitiek thans be dreigd wordt. Niet de nationaal socialisten, die immers socialiseering en Planwirtschaft, of te wel opheffing van het vrije bedrijfsleven in hun programma hebben opgenomen, spélen va banque, doch de Duitsche agrariërs, die bezig zijn het algemeene belang op te offeren aan hun ei gen groepsbelangen. S.A. marchiert desnoods in den afgrond..... Door den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid (Nederlandsche Afdeeling) is (le volgende brief gezonden aan H.M. de Konin gin, naar aanleiding van het telegram door Haar als antwoord op de Boodschap van Roosevelt aap den President der Vereenigde Staten gezon den Mevrouw, Met warme belangstelling en groote vreugde namen, wij kennis van de wijze, waarop Uwe Ma jesteit de tolk is geweest van het Nederlanidsche volk in Haar antwoord aan President Roosevelt. Het stemde ons tot ontroering dat Uwe Ma jesteit tot uitdrukking bracht de diepste gevoe lens welke leven in onze Nederlandsche vrouwen en moeders, die den oorlog verafschuwen en een zijn in haar groot verlangen om slechts door vreedzame regeling internationale geschillen tot oplossing te zien brengen. In zes en veertig landen vereenigt Onze Inter nationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid de vrouwen in zich, die zich kanten tegen oorlog en oorlogstoerusting met alle op zièlfzucht gegron de misbruiken, daaraan verbonden. Ook zij zullen zich innig verheugen dat een Vorstelijke Vrouw en Moeder uiting geeft aan aller vurig verlangen naar internationale ver gaande ontwapening, in de overtuiging dat een voortgezette bewapening onvermijdelijk moet lei den tot oorlog. Daarbij zal het allen voldoening geven te zien hoe Uw Majesteit onvoorwaardelijk opkomt voor onbelemmerd, internationaal handelsverkeer en stabiele valuta en dientengevolge voor een gezond en geordend internationaal economisch en finantieel leven, waarbij elke mogelijkheid moet worden uitgeschakeld dat kortzichtige op vattingen en individueel® belangen hun invloed kunnen blijven uitoefenen met alle noodlottige gevolgen daaraan verbonden voor de internatio nale verhoudingen, voor den wereldvrede. Terwijl wij de vrijheid nemen Uwe Majesteit een 'kort overzicht van onzen internationalen arbeid aan te bieden, verblijven wij namens ons Hoofdbestuur met gevoelens van dankbaarheid en eerbied, van Uwe Majesteit de gehoorzame die- w.g. C. RamondtHirschmann, Voorzitster, w.g. Selma Meijer, secretaresse. Waarschuwing aan tarwetelers die kool verhou wen. De Gewestelijke Tarweorganisatie voor Nrd. Holland en Zuidholland maakt hierdoor nog maals bekend dat het aan tarwetelers niet is toe gelaten meer kool op hun bedrijf te verbouwen dan in 1932. Of deze kool verbouwd wordt op contract of dat het land vpor dit doel tijdelijk wordt verhuurd of voor eigen rekening wordt geteeld doet hierbij niet terzake Ook doet het niet terzake of het gaat om kool als hoofdgewas of kool als tweede gewas. Ei- zijn enkele tarwetelers die in de meening ver keeren dat zij vrij zijn in het verbouwen vau bv. boerenkool of spruitkool als tweede gewas. Dit is niet zoo. De maatregel geldt niet alleen voor alle tarwetelers, doch ook voor alle kool soorten. Ofschoon dit ook reeds eerder bekend is gemaakt, meenen genoemde organisaties goed te doen hierop nogmaals de aandacht te vestigen. In twijfelgevallen wendt men zich intijds om inlichtingen tot de districtsbesturen. De opheffing der bannen. E|e commissie er in meerderheid voor De commissie van Provinciale Staten behandel de de voordracht tot opheffing van de bannen,, ge naamd de Vier Noorder Koggen, behoorende tot het Ambacht van Westfriesland. Enkele leden waren van oordeel dat door Ge deputeerde Staten te groote soepelheid was be tracht en te zeer aan de bezwaren der ingelanden en bannebesturen was tegemoet gekomen. Be doelde leden meenden daarbij te moeten wijzen op den staat van ontvangsten en uitgaven, aan de voordracht toegevoegd over het tijdvak 1921 1930, waarbij weliswaar bleek, dat in de alge meene uitgaven gedurende dit tijdvak belangrijke vermindering was ingetreden, doch hetgeen toch hetgeen toch niet wegnam, dat het totaal dezer uitgaven nog een bedrag van f 240.000 te boven giBg; Zij waren van oordeel, dat waar het verlangen naar algemeene bezuiniging alom op den voor grond gesteld werd, op deze uitgaven met krach tige hand behoorde te worden besnoeid en dat die tegemoetkoming aan de geuite bezwaren, door het in het leven roepen vau schouwmeesters als nieuw instituut, deze kostenvermindering zou te genwerken. Zij meenden dan ook de al te ver doorgevoerde coulance te moeten betreuren, waar. van Ged. Staten bij de onderhavige voordracht hebben blijk gegeven. Door het lid van Gedeputeerde Staten in het mdiden der commissie werden deze versohiUendie opmerkingen beantwoord. In het algemeen plegen Gedeputeerde Staten inderdaad als uitgangspunt aan te nemen, dat, voor zoover zulks met het doel in een bepaalde voordracht niet in strijd komt, zooveel mogelijk met de wenschen en verlangens der naastbe langhebbenden rekening moet worden gehouden. Het instituut der schouwmeesters dankt hieraan zijn plaats in de voordracht. Het zal inderdaad op afdoende wijze kunnen tegemoet komen aan den, wensch, dat zij, die met de plaatselijke toe standen het meest bekend zijn, bij de regelma tige schouyv, deze plaatselijke bekendheid ten bate der ingelanden van elke banne zullen kun nen aanwenden. De hiervoor door hen te genie ten vergoeding is nimmer hoog geweest en zal in het vervolg door het bestuur van het geheele waterschap moeten worden vastgesteld, terwijl niet te verwachten is, dat het streven naar be zuiniging hierdoor zal worden bemoeilijkt. De ze bezuiniging zal toch langs anderen weg die nen gevonden te worden, waarbij moge worden bedacht, dat alle zelfstandige administratie v. de bannen en elke onderlinge correspondentie tus schen het bestuur van het ambacht en de bannen zelve, die zeer omvangrijk is, geheel zullen ko men te vervallen. De afzonderlijke ambtenarenreglementen en pen sioenadministraties, begrootingen, rekeningen en keuren voor alle verschillende bannen en de be handeling daarvan ter griffie zullen voorts ge heel komen te verdwijnen. De commissie adviseerde daarna in meerder heid tot aanneming van het ontwerp. DE GEVAARLIJKE COUPEDEUREN Gistermorgen is tusschen blókpost Tien en Heken dorp nabij Gouda een knaapje genaamd J. de Visser uit Rotterdam, wonende in de van Speykestraac uit den trein gevallen. In den coupé bevond eic'n een klas kinderen met den onderwijzer. Deze trok, toen het engeval gebeurde, aan de noodrem. De trein stond met een schok stil, waardoor de knaap, die nog aan het portier hing, op den grond viel. Met ernstige wonden werd hij opgenomen en naar Rot terdam vervoerd. Uit een onderzoek bleek dat de sluiting van de coupedeur goed functionneerde, zoodat de schuld van het ongeval vermoedel.k te wijten is aan hef feit, dat de jongen met den deurknop van den coupé stond te spelen. De trein had ongeveer twintig minuten vertra ging. EEN KRANIGE JONGEN. Bij liet baden in de zeer diepe Kleine Kreek, te Axel in Zeeland werd een juffrouw onwel en ver keerde spoedig in levensgevaar. Haar ongeveer 12 jarig zoontje die eveneens aan het zwemmen was, bemerkte het gevaar waarin zijn moeder verkeerde Ijlings zwom hij naar haar toe en mocht hei ge nogen smaken met inspanning van alle krachten zijn moeder van een wissen dood te redden en haar behouden op den walkant te brengen. MEER LICHT IN DEN OVERVAL TE WATERINGEN Naar de Tel. meldt is gisteren op verzoek van den burgemeester door de Haagsche recherche aan gehouden de 30-qjarige J. A. als verdacht van de hand te hebben gehad in den Zondagnacht gepleeg- den overval op den ouden heer L. Krispijn. Twee re chercheurs hebben A. naar Wateringen vervoerd, waar hij met den heer K. is geconfronteerd. Daarna is hij naar het gemeentehuis overgebracht, waai de burgemeester hem heeft verhoord. Nadien is A. in de cel op het gemeentehuis ingesloten. De ver dachte is Naaldwij ker van geboorte. DROEVIG ONGEVAL TE GRONINGEN. Twee dames in brand geraakt. Het 27-jarig dienstmeisje Paula Dempczock van de familie B.A. Cohen in de Stationstraat alhier, was Dinsdagavond omstreeks 10 uur op de bovenste verdieping van het huis in de badkamer, bezig met het reinigen van kleedingstukken met benzne. Ver moedelijk zijn de benzinedampen in aanraking ge komen met het gasvlammetje van den automati- schen geyser. In ieder geval vatten deze dampen plotseling vlam, waardoor ook de kleedingstakken in brand geraakten evenals de kleeren die het meis je aanhad. Toen de dochter des huizes haar trachtte te hel pen vatten ook haar kleeren vlam. Beide slachtoffers werden na voorloopig verbonden te rijn naar het ziekenhuis vervoerd. Zij hebben beiden ernstige brandwonden bekomen en is hun toestand niet zonder gevaar. DE HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN. Meisje bijtijds gered Dezer dagen heeft de Haagsche politie op het station Hollandsche Spoor een Italiaanaangehouden die met een minderjarig meisje uit Frankrijk met den Parijschen trein uit de.Fransche hoofdstad al hier was aangekomen. Zij werden op het perron opgewacht door een Italiaan en een Nederlander, die eveneens beiden in arrest zijn gesteld, verdacht van blanke slavinnenhandel. Het minderjarige meis je is onder de hoede van de politie gesteld. Zooals gebruikelijk waren de „heeren" van plan het meisje met een Nederlander te laten huwen om haar dan met minder goede bedoelingen hier te lande te kunnen exploiteeren. Vrouwelijke vreemdelingen worden in deze geval len zonder pardon over de grenzen gezet. Tegen meerderjarige vreemdelingen kan de politie weinig beginnen, wanneer zij hier een huwelijk wil len sluiten, maar ditmaal was de huwelijkscandidate zooals gezegd een minderjarige en kon de politie dus met goed resultaat ingrijpen. De twee Italianen en de Nederlander zijn aan het Hoofdbureau ingesloten er. zullen door de justitie vervolgd worden. Het meisje zal naar Frankrijk worden teruggezonden. Inschrijvingen Handelsregister V an 15 tot en met 22 Mei ,1933 werden in het Handelsregister te Alkmaar de volgende za ken. ingeschreven. Nieuwe zaken: H. Bibo, winkelier in zuivelproducten, Land straat 54, Alkmaar. Maison Maas, dames hoedenzaak, Weststraat 76, den Helder. L. C. Buren, kruidenierswinkel, Zijpe, 't Zand I 92. Wijzigingen. Coop. Ver. tot aankoop van veevoeder, zaai zaad en meststoffen, Wieringen, 'Statuten en H. Schol, koek en banketbakerij, Breewater handelsnaam gewijzigd. straat 23 den Helder, zaak overgegaan aan ,W. Uipkes. Ond. Alkm. Glasverzekering Scher merweg 54. Alkmaar. Bestuurswijziging. A. Beers, winkelier in sigaren tabak enz., Laat 177, Alkmaar. Z,aak overgegaan van F. Klijns ma. N.V. Hollandsche Autobus Onderneming, Noordscharwoude. Uitgetreden directeur J. Tuin man. M- Teerhuis, motordienst Alkmaar Amsterdam, Zaadmarkt 35a, Alkmaar. Omgezet in een Naaml. Venn, onder den handelsnaam ,N. V. Kennemer Express v.h. M. Teerhuis. As sociatie voor Lijkbezorging, Hofplein Alkmaar. Bestuurswijziging. Fa. Luijting, slagerij, Lut- tik Oudorp 43 Alkmaar. Slagerij overgenomen door N. Boschman, onder den handelsnaam N. Boschman, v.h. fa. Luijting. FFa. Luijting, Koornlaan 60, Alkmaar. Bedrijf gewijzigd in grossierderij in varkens en vee handel. Autobandenbedrijf Centrum, klein handel in auto- en rijwielbanden, Kanaalkade 33 Alkmaar. Aan het bedrijf toe te voegen, „UIC! rde] en reparatie-inrichting. Hotel Tri anon, eigenaar J. A. Verwer, Bergen aan Zee, Pier Panderstraat 14. Zaak overgegaan an Mw. M. Ei. Offermans. Jb. van Zoonen, winkell in kruidenierswaren, Nieuwestreek B 36. zaak overggeana aan W. Keuris. Coop. Zuivelbank. Kerkplein Alkmaar. Bestuurswijziging. J. A. Nieuwenhuizen, brandstoffen, wijn- en bier handel, Heerenweg 329, Eigmond Binnen. Het bedrijf omvat thans wijn- en bierhandel. J. D!. Brandt, boter kaas en comestibles han del, Breewaterstraat 10 den Helder. Z;aak over gegaan aan J. Hoiting. J. D. Brandt, Bree waterstraat 8, den Helder. Thans uitsluitend gros sierderij in boter en kaas. Joh. ,W. Amelsf-' beek, kleermakerij, Loodsgracht 25, den Hel der. Zaak overgenomen van T. Tielemans. N.V. Mij. tot Detailverkoop en Petroleum De Automaat. Depot gevestigd Haven 27, Tessel, Oudeschild.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 6