i lil jIN DAMES- EN KINDERHOEDEN Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier DINSDAG 30 MEI 1033 IMAISON TRÜUS K3STERS Binnenland. N O 63 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 .roorcrjin< NIEUWE n DEZE COURANT VERBCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AbnnnmentsprJjs: oer 8 maanden f 1.15. Uitgave: Firma I. H. KEIZER .Redacteur I. i KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTXEN ac iw ic^cu 15 cent; elke regel meer 15 cea» GROOTE LETTERS Plaatselijk Nieuws B"oek op Langen d ijk. Door het plaatselijk erisisoomite is besloten, dat mondelinge aanvragen om steun in welken vorm ook niet meer in behandeling kunnen wor den genomen. Broek op Langend ijk. Op Zaterdag 27 Mei jl. stonden bij het Cor respondentschap der gemeentelijke arbeidsbemid deling ingeschreven 72 werkloozen, w.o. 29 land arbeiders. 36 transportarbeiders, 2 timmerlie den. 2 schippers, 1 kuiper, 1 metaalbewerker en 1 matroos, waarvan er 34 geplaatst waren bij de werkverschaffing en 24 werden er gesteund in gevolge de steunregeling. Bïeek op Lniigvmlijk. Door verschillende bouwers wordt er reeds gebruik gemaakt tot het bekomen van arbeiders bij de gemeentelijke arbeidsbemiddeling. Ziiiklseharwjoude. Gisteravond vergaderde het crisiscomite ten raadhuize. Na verwelkoming deelde de voorzit ter, de heer S. de Boer Kz. mede, dat onder dankbetuiging de gift van den Ambachtsheer van Zuidscharwoude via het gemeentebestuur is ont vangen en dat aan de ingekomen aanvragen vrij goed is voldaan kunnen worden. Diaar evenwel de beschikbare middelen zeer miniem werden is het dagelijksch bestuur naar het hoofdcomite in den Haag geewest om te trachten nog iets voor Zuidscharwoude gedaan te krijgen. Men bleek echter in den Haag heel goed op de hoogte te zijn van onze gemeente en ons werd mede gedeeld dat Zuidscharwoude het meerenldleel reeds te pakken had. Echter, onze moeite had toch een mooi resultaat, zeide de voorzitter en deelde nu mede wat er alzoo ontvangen was. Bit was een heele lijst hoofdzakelijk natura en schoeisel. Aan het verzoek van de arbeiders, die naar Wieringen te werk zijn gegaan is zoo veel mogelijk voldaan. Niet minder dan 40 ar beiders van schoeisel en kleedingstukken worden voorzien. Hierbij was het dagelijksch bestuur even buiten zijn boekje moeten gaan, en heeft zonder machtiging van het comité ten behoeve dier arbeiders 20 gulden meer uitbetaald dan het toereikende bedrag. Bit laatste komt ongeveer weer van de gemeente terug. De aanwezigen keurden de handelwijze van het bestuur goed. Het dagelijksch bestuur stelde nu voor, evenals het vorige jaar de werkzaamheden van het comi té wegens het tekort nu weer tot den nazomer op te schorten. Ook hiermede konden de aanwe zigen zich vereenigen. Dit besluit werd genomen nadat de heer Bekker het bestuur dank had ge bracht voor de zeer vele werkzaamheden en deed opmerken dat het Ziuidscharwouder crisiscomite een goed figuur slaat. De heer Jn. Kramer, penningmeester, deed hierna verslag van zijn gehouden beheer dat een nadeelig saldo aanwees van 30 gulden. Het mo ge waar zijn dat sommige menschen nog scep tisch staan, om welke reden dan ook, tegenover het crisiscomite het feit kon toch ook niet ont kend worden dat de plaatselijke crisiscomite's zegenrijke arbeid verrichten. Ten bewijze diene dat hier in de kleine gemeente Zuidscharwoude niet minder dan voor een bedrag van 2270 gul den is uitbetaald, ongeacht de waarde der goe deren in natura verstrekt, welke een bedrag van ruim 1000 gulden bedroegen. Ook vermelden wij dat de geregelde buscollecte aan de huizen een bedrag van 340 gulden bedroeg. Nadat er Weer onderscheidene aanvragen behandeld waren, ging de voorzitter tot sluiting over. Hoewel de ma nier van verstrekking hier anders gaat dan in andere gemeenten is het toch gebleken, dat het een goede manier was. In dankbare bewoordingen uitte de voorzitter zich over de offervaardigheid van hen, die door hunne gaven ons geholpen heb ben anderen te kunnen helpen en hij hoopte in de komende periode andermaal van die offervaar digheid te mogen gewagen. Eveneens bracht hij dank aan de comiteleden. Wij meenen goed te doen, het dagelijksch be stuur bestaande uit de heeren S. de Boer Kz., J Th. Kunnen en Jan Kramer, dank te zeggen voor het zeer vele opofferende werk dat van hen geëischt werd. Zuidscharwoude. Ble heer Jacob Schouten herdacht 28 Mei dat hij voor 25 jaar als mr. Bakker in dienst trad der coöperatie alhier. Bij monde van den vice- voorz., den heer S. Kramer werd hem een en veloppe met inhoud namens het bestuur overhan digd, gepaard gaande met een felicitatie. Van den bedrijfsleider en het personeel ontving de jubilaris een mooie haardfauteuil. Be heer F. Mammen, bedrijfsleider, sprak bij deze overhan diging een felicitatie en memoreerde o.m. dat ook al mochten er dan wel eens verwikkelingen zijn geweest hierbij toch niet het belang der coöperatie uit het' oog verloren was en hoopte verder dat in den komenden tijd, ook bij eventu- eele verwikkelingen, het welbegrepen belang der coöperatieve zaak door allen verder zal worden vooropgezet. Die heer Schouten die plm. 13 jaar bij de voor malige coöperatie „Vooruit" heeft gediend en 12 jaar bij „Nieuw Leven" heeft natuurlijk vele ondervindingen opgedaan. Wij zouden zeggen: hij heeft het wel en wee ondervonden, en sympathie en antipathie moge op dezen jubileumdag als een pro memorie hem even in gedachten hebben -doen stilstaan, toch zal deze mijlpaal van 25. jaar dienstbetoon in de coöperatieve beweging hem tot. dankbaarheid stemmen. En zoo was het ook op dezen jubileumdag. Het was goed en het getuigt van kameraadschap als de taal van het hart gelegenheid krijgt zich te uiten. En dB deden nu het bestuur, bedrijfsleider en personeel der coöperatie om hun jubileerenden mede-arbei der, toen zij hunne mondelinge felicitatie met een bewijs van kameraadschapszin bevestigden. Die jubilaris, die dit alles ten zijnen huize iredemaakte, betoonde zich zeer dankbaar, voor de wijze waarop men gemeend heeft hem met zijn 25-jarig jubileum in dienstbetrekking te moeten feliciteeren. Ter eere van den jubilaris wapperde de coo- peratievlag vanuit het gebouw „Nieuw Leven" Ncortl scharwioude. Zondagmiddag werd door ons Harmoniegezel schap Excelsior het eerste matinee gegeven in dit seizoen in den muziektuin achter de openbare lagere school. Jammer genoeg "was het aantal aanwezigen niet bijster groot, maar wij gelooven dat het de ech te muziekliefhebbers waren die zich op het schoolplein bevonden. Maar toch is de belangstelling van deze zijde alleen niet genoeg. Bij het luisteren naar de muziek door de radio hoort men meermalen de meening verkondigen, dat het wel mooi is, maar toch niet haalt bij het tegelijkertijd aanschouwen van het optreden de geezlschap. Wanneer deze meening in ernst uitgesproken worrdt ,laat men dat dan ook werkelijk toonen door het gezelschap niet alleen te hooren, maar ook te „zien" optreden. Want dan toch is het immers zooveel mooier. Em we behoeven toch waarlijk niet meer te zeggén dat ons harmoniegezelschap het ten volle waard is. Wat het muzikale gedeelte van dezen middag betreft, mogen wij zeggen dat er kostelijk is gemusiceerd en het is en blijft steeds een lust te „zien" hoe het gezelschap den dirigeerstok van zijn dirigent, den eminenten heer Pranger, volgt. Als wij ons niet vergissen prijkten ook het verplichte en het vrije nummer op het program ma, waarmede door het harmoniegezelschap zal worden deelgenomen aan het concours dat bin nenkort te Heiloo zal worden gehouden. Muzikaal is deze eerste middag schitterend ingezet en wij zeggen zeker niet teveel, wan neer wij wenschen nog menigmaal dezen zomer van matinee's en concerten te mogen genieten. Langendijk. De afdeeling van de Arbeiders Jeugd Centrale hield Zondagmiddag in samenwerking met de A.J.C. afdeeling van Alkmaar een goed geslaag de propagandamiddag in het lokaal van den hr. P. Kramer te Zuidscharwoude. Een groot aantal jongeren 'meest leden van deze Jeugdorganisatie waren tegenwoordig, als mede een aantal oudere personen. Het fleurige programma dat 'bestond uit Jeugd dansen, muziek, zang, declamatie enz. werd uit stekend verzorgd door de afdeeling Alkmaar Door den heer Kees Sikma van Zaandam werd een propagandarede gehouden, waarbij het doél en streven der A.J.C. werd uiteengezet. Na afloop wandelde de Alkmaarsche afdeeling weer huiswaarts, wat van de zijde van het pu bliek op den openbare weg veel belangstelling trok. OUDKARSPEL. Onder de 32 geslaagden, van de 303 candidaten, voor het voorbereidend examen Bouwkundig Opzich ter uitgeschreven door den Bond van Nederlandsche Architecten (B.N.A.) Slaagde ook onze vroegere plaatsgenoot de heer C. Nap Cz. SOTE&STRjyiT - ALKMAAR Panalgia's reeds vanaf Chique wit PedaBine Hoedje GROÖTERE SORTEERING TEGEÜ LAGERE PRIJS f 2.90 f3.50 HET MES WORDT ER INGEZET. Maatregelen jegens Rijksambtenaren. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon- Besluit, houdende wijziging van het Algemeen Rijksamte- narenreglement. Hieruit blijkt, dat thans o.m. het volgende geldt: De ambtenaar behoort zich te onthouden van het bezigen van vloeken of van ruwe of onzedelijke taal. Het is den ambtenaar verbodeh om in dienst of bij gekleed gaan in uniform insignes of andere on derscheidingsteekenen of in dienst uniformkleeding- stukken te dragen, een en ander voorzoover die niet van regeeringswege zijn verstrekt of voorgeschreven of tot het dragen daarvan niet door Onze Minister, Voorzitter van den Raad van Ministers, vergun ning -is verleend. Dit verbod is niet van toepassing ten aanzien van vreemde ordeteekenen met ons verlof aangenomen. Hij onthoudt zich van het uitsteken of hijschen van andere dan nationale of oranje vlaggen. Uit het uiterlijk aanzien van de ambts- of dienstwoning of van het daarbij behoorend erf mag niet blijken van de politieke gezindheid van den ambtenaar of zijn Schorsing. Tijdens schorsing wordt de bezoldiging voor één derde gedeelte ingehouden; na verloop van een ter mijn van zes weken kan een verdere inhouding, ook van het volle bedrag, plaats vinden. Het niet inge houden gedeelte van de bezoldiging kan aan anderen dan aan den ambtenaar worden uitbetaald. Tijdêns de schorsing kan tót den in de straf- aanzegging of -oplegging genoemden datum van ingang van het ontslag de bezoldiging geheel of ge deeltelijk worden ingehouden. Van den datum van ingang van het ontslag af wordt de bezoldiging ge heel ingehouden. Het niet ingehouden gedeelte van de bezoldiging kan aan anderen dan den ambtenaar worden uitbetaald. De ingehouden bezoldiging wordt alsnog uitbe taald, indien de schorsing niet door een door den strafrechter opgelegde straf wordt gevolgd of ook indien en in zooverre op andere gronden alsnog tot uitbetaling wordt besloten. De ingevolge het tweede lid ingehouden bezoldi ging wordt alsnog uitbetaald, indien op de schorsing bestraffing vand en ambtenaar met onvoorwaarde lijk ontslag niet volgt. Indien de ambtenaar, die kon. machtiging een functie als lid van Ged. Staten of van wethouder heeft aanvaard en in verband daarmede van zijn 'ambt tijdelijk is ontheven, ouhoudt lid van Ged. Staten of wethouder te zijn en hij naar het oordeel van het bevoegd gezag niet in actieven dienst wor den hersteld, wordt hem eervol ontslag verleend. Er worden twee nieuwe artikelen ingevoegd, lui dende: Concubinaat. Voor de toepassing van artikel 97 (regelende het ontslag van vrouwelijke ambtenaren, die in het hu welijk treden) wordt met de vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, gelijk gesteld de vrouwe lijke ambtenaar, die in concubinaat is gaan leven. Ontslag om politieke redenen. Aan den ambtenaar kan eervol ontslag worden verleend op grond van revolutionaire gezindheid. Voorts kan eervol ontslag worden verleend aan den ambtenaar, die lid is van een vereeniging, waarvan de voorziter van den raad van ministers verklaard heeft, dat zij om de doeleinden, die zij nastreeft, of de middelen, die zij aanwendt, de behoorlijke ver vulling van zijn plicht als ambtenaar kan in gevaar brengen of schaden, die op eeneigerlei wijze mede werking of steun verleent aan een zoodanige ver eeniging of van haar uitgaande actie. Voor een dergelijke ontslagverlening is de mede werking of machtiging vereischt van den voorzitter van den raad van ministers. (Handelsblad). INGRIJPENDE MAATREGELEN. De tijdsomstandlghedne doen veel veranderen. Binnenlandsche Zaken zal het druk krijgen. Naar wordt vernomen zullen niet alleen, zooals reeds gemeld, de dienst der P. T. T. en de radio aangelegenheden, welke thans onder het departe ment van Waterstaat ressorteeren, naar het depar tement van Binnenlandsche Zaken worden over gebracht, maar zal bij laatstgenoemd departement odk worden ondergebracht alles wat betreft de ma- terieele positie der ambtenaren, als het Georgani seerd overleg, de rechtspositie en de salarisregeling. Hierdoor wordt verkregen, dat het mogelijk zal zijn, de regeling van de salarissen van de rijksambtenaren en die van de gemeente-ambtenaren uit één oogpunt te beschouwen. De ambtenarenrechtspraak evenwel zal onder het departement van Justitie blijven ressorteeren. CREDIETVERLEENING AAN MIDDENSTANDERS. De minister van Economische Zaken en Arbeid deelt in antwoord op schriftelijke vragen van dr. I. H. J. Vos, lid van ae TWecUc «vei rai onderzoek van regeeringswege ter zake van bijzon dere credietverleening aan door de crisis getroffen middenstandsbedrijven, mede, dat het onderzoek in derdaad imiddels is voltooid. Een beslissing inzake credietverleening aan de door de crisis getroffen middenstandsbedrijven moet de regeering zich nog voorbehouden. M. a. w., die kunnen voorloopig nog op een houtje bijten. WEDEROM GEEN PRETTIG BERICHT. Loonsverlaging ambtenaren. Het College van B. en W. te Almelo heeft aan de Commissie van Georganiseerd Overleg in ambtena renzaken medegedeeld, dat de financieele toestand der gemeente het noodzakelijk maakt, de loonen er. salarissen van gemeentepersoneel te verlagen. Het College heeft het voornemen aan den raad voor te stellen een salarisverlaging toe te passen van 10 pet. met inbegrip van de 3 pet, die reeds als tijdelijken maatregel was ingevoerd. Bij deze verlaging zal eenigszins rekening worden gehouden met den toe stand der groote gezie. Het ligt in de bedoeling van B. en W. over deze quaestie het georganiseerd over leg te raadplegen op 6 en 8 Juni a.s. GROENTEN, DIE ONVERKOOPBAAR WAKEN. Het In- en Verkoopbureau, ingesteld door de pro vincie Noord-Holland heeft zich in de zeven maan den 1 Oct.—1 Mei in totaal ontfermd over r urn 20 miilioen kg aan de veilingen aangevoerde, doch on verkoopbare groenten. Daarvan werd 0.8 milhoen kilo benut als menschelijk voedsel. 18.2 miilioen kg (kool, roode biet en peen) als veevoeder en ruim éen (1.2Mnil)ioen kilo vernietigd. Vernietigd werden o.a. 758.000 kilo kool, 236 000 kilo uien, 2700 stuks bloemkool en 145.000 kilo -spi nazie. In totaal werden ongeveer 120 spoorwagons Dr. H. COLIJN LEGT ZIJN AMBT ALS HOOFD REDACTEUR VAN „DE STANDAARD" NEER. Dr. H. Colijn legt, nu hij zijn werk als minister president is begonnen, den arbeid als politiek hoofd redacteur van „De Standaard" neer. Er treedt nu, evenals voorheen, een commissie op voor de politieke leiding van het blad. Omtrent de samenstelling deze commissie zullen binnenkort nadere mededeelingen volgen. Met vol vertrouwen draag ik, aldus dr. Colijn, de polivieke leiding van ons blad aan deze commissie over. N!et voor altijd, naar ik hoop. Want als God mijn weg weer zóó leidt, dat ik van het ambt, dat ik nu aanvaardde, weer vrij zal zijn, keer ik weer terug naar het blad, dat den dagelijkschen band legt tusschen mij en een groot deel van ons Antirevolu tionaire volk. Indien althans gezondheid en werk kracht mij daartoe nog in staat stellen. BINNENLAND. Naar de hoofdbladen vernemen, zal de Regeerings- verkjaring a.s. Woensdagmiddag in de beide kamers der Staten-Generaal worden afgelegd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1