L I Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier iimpgen in No 64 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NU. 52 DONDERDAG 1 JUNI 1933 42e Jaargran De toestand in Duitschland Wapenstilstand tusschen Japan en China KLINKERT, Langestraat 93, Alkmaar, Tel. 302 Ontwapeningsconferentie NIEUWE L4N6ËDUKER DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.11. Uitgave: firma 1. H. KEIZER .Betair I. H. KEIZER. Bureel Noordscbarwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. HEIL: HETLEjRi, OF....... CENSUUBj OP ALLES. Die gebeurtenissen in eigen land, vragen wel ten zeerste onze belangstelling, op velerlei gebied, maar het kan toch geen kwaad de gebeurtenissen in het buitenland te volgen, vooral in Dluitsch- land, waar de strengen steeds krapper worden aangehaald. Laat wij eerst even vermelden, dat onder de kranten ,die in Duitschland zijn verboden, ook thans behoort de „Haagsche Post." En nu verder: Het Bijksgerechtshof te Leipzig veroordeelde na een proces ,dat een week duurde, een ingeni eur, Fransch onderdaan, wegens verraad van mi litaire geheimen en eenig ander misdrijf, tot acht jaar tuchthuis, 10 jaar eerverlies en onder toezicht stelling van de politie. De bijzondere rechtbank te Berlijn veroor deeld eeenige personen wegens verspreiding van gruwel berichten. Een bediende in een magazijn van Tietz, die rondverteld had dat wegens idle boycot meer dan 100 personen waren gedood ■en 1000 gewond, werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenis. Een bouwvakarbeider werd veroor deeld tot 6 weken gevangenis omdat hij verteld had dat ergens vier lijken waren opgegraven en dat een communist ter dood was gebracht. D© 22-jarige Pool Habighorst kreeg 6 weken gevansgenis omdat hij een swastika-embleem had aangedaan zonder lid der N- 8. Dj. A. P. te zijn. Hij! had dat gedaan om abonn's te winnen voor het blad waarmede hij colporteerde. Vervolgens Het Pr'uisische departement van binnenland- sche zaken zal maaregelen nemen tegen het feit dat in groote warenhuizen afdeelingen zijn in gericht als oaf's met buffetten muziek, etc- Aangezien het concurrentie beteekent voor de „echte" caf's en restaurants zullen over het al gemeen desbetreffende concessies worden inge trokken aan de Warenhuizen, of anders worden da warenhuizen aangeduid als caf en restaurant met de gevolgen van dien. Naar uit Berlijn wordt gemeld, heeft de leider van, de nationale Dditsche organisatie tegen het communisme, Korodi, biji een lezing verteld dat b ijhet doorzoeken van een tuinhuis, dat aan den vroeger en communistischen afgevaardigfden Grylewicz toebehoorde, bewijsmateriaal werd ge vonden, dat Leo Trotzki van uit Stamboel ac tief medewerkte aan het anti-fascistische een heidsfront en dat hij dbn Duitschen communisten aanwijjzingen had gegeven betreffende de voor bereiding en doorvoering van der burgeroorlog in Duitschland. t Ook werd ontdekt, dat in een gebouwencom plex in Berlijn waarin zich een kerk bevindt/ jarenlang eerst Karl Liebknecht en later de rijksdagafgevaardigde Pfemfert een bolsjewis tiseh kwartier hadden. Door een alarmsignaal stond dit kwartier in onmiddellijke verblinding met een tien huizen gelegen kelder die diende als opslagplaats en uitgeverij van hoogverraderr- lijke geschriften. Pfemfert ,die naar Mariënburg gevlucht is, heeft van uit deze kerk niet slechts gedurende den wereldoorlog sinds 1914 pogin gen gedaan om de tucht in het Diuitsche leger 19 ondermijnen, maar ook heeft hij van daar uit relaties met politieke organisaties in andere lan den, vooral in de Vereenigde Staten, onderhou den. Deze feiten worden door een vereenigmg volksvoorlichting in een boekje „Brandfackeln iiber Dleutschland" geboeckstaafd. Voor Japan heeft generaal Okamoera, vice-chef van den staf van het Kwantoeng-leger, die de leiding had van de Japansche wapenstilstandsdele gatie, de overeenkomst onderteekend. Van Chinee- sche zijde geschiedde dit door generaal Hsi Oeng- ping, lid van den generalen staf van het Nanking- j ieger. r Fotografisch Atelier en Amateurs-Fotohandel Vraagt U prijs, Wij zijn billijk Fotohriefk. f2.- (zwart), f2.50 (super) GEDEELDE SMART IS HALVE SMART Al is dit spreekwoord een schrale troost, er moge thans toch uit de groote bezuiniging die de Belgi sche Regeering zich voorstelt te nemen, blijken, dat ons volk net het eenigste is, waarop een beroep tot offervaardigheid gedaan wordt. In België wordt het mes er thans zeer diep ingezet, daar niet minder dan 700 millioen francs (ongeveer 4)9 millioen gul den) op de begrooting 1933 bezuinigd moet worden, om daardoor het tekort te dekken. Door de getroffen maatregelen worden alle klas sen der bevolking getroffen. In' de eerste plaats wordt de crisisbelasting, die zes maanden geleden door het parlement werd goedgekeurd, met een half procent verhoogd, zoodat van alle inkomsten 1,5 tot 4,5 procent zal worden geheven. Alle tractementen en salarissen van het staats- personeel, met inbegrip van dat der nationale maat schappij van spoorwegen, worden met inging van morgen met vijf procent verlaagd; hierdoor worden 000 personen getroffen, terwijl de verkregen bezuiniging 125 millioen francs bedraagt. Eveneens met vijf procent worden de tractemen ten verminderd van de rechterlijke macht, de gees- teliikhew. ««i»'J <"0 alsmede alle staatspensioenen. De minister van Financiën, Jaspar, en de minister van Binnenlandsche Zaken, Poullet, hebben heden avond voor de radio een uiteenzetting gegeven van de redenen, die de regeering verplicht hebben op nieuw een beroep te doen op alle burgers, om mede te werken aan het financieele herstel van het land. VERDAAGD VOOR EENIGE WEKEN. HERVATTING BEGIN JULI. Te Genève gaat men enkele weken pauzeeren. De N R Crt. verneemt, dat het bureau der ontwape ningsconferentie heden na een langdurige zitting besloten heeft de besprekingen der hoofdcommissie na afloop der eerste lezing van het ontwerp-Mac Donald voor eenige weken te onderbreken Einde Juni of begin Juli zou de hoofdcommissie dan weer bijeenkomen, nadat het bureau in dien tusschentijd de te voeren besprekingen langs diplo- matieken weg zal hebben voorbereid. Men hoopt, dat de eerste ontwapeningsconferentie in September on derteekend zal kunne worden. welke in 1933 in Groot Brittannie ten uitvoer zullen worden aangeboden, moeten vergezellen, voorzoover die kersen in Nederland zijn gegroeid. Brezuiniging op onderwijs. Bezuiniging op de onderwijsuitgaven wordt aan gekondigd door den nieuwen minister van onder wijs, mr. H. P. Marchant, in een interview met de Haagsche Courant. D© minister is van meening, dat het onderwijs in de dertig jaren, die tusschen zijn wethouder schap te Deventer en dat in den Haag liggen met reuzenschreden is vooruitgegaan en ,,dat wij zorg vuldig dienen te bewaren wat sindsdien gegroeid is." Hij voegt er echter aan toe da*t de bezuini gingsmaatregelen zoo gekozen moeten worden, „dat de beperking der uitgaven geen aantasting van het eigenlijk onderwijs tengevolge mag heb ben.' j Hoe de minister zich deze bezuinigingsmaat regelen denkt, daarover liet hij zich slechts vaag uit. „Verandering van bouw en constructie van W een van de maatregelen doch verder gaat hij t wanneer hij zegt dat er „minder mooie dingen gedaan dienen te worden." D|eze mededeel mg j wordt dan verzacht door de verklaring dat het j streven van den minister er op -gericht zal zijn „het onvermijdelijke nadeel zoo gering mogelijk te doen zijn.' Ook eenige zuiver administratieve maatregelen staan op het programma, waaronder een ambte lijke reorganisatie aan het departement van On derwijs. Er heerscht daar, volgens den nieuwen minister een niet te miskennen chaotische toe stand in de onderlinge verhouding der verschil lende takken van onderwijs, „Ieder handelt daar in zijn eigen afdeeling naar eigen inzicht en zon der contact met de rest. Hoe goed het werk, stuk voor stuk beschouwd, ook moge wezen ik wil daaraan niets te kort doen toch is het mijn bedoeling om een constructief beter geheel te bewerken dat daardoor doelmatiger functionneert en dus goedkooper is." Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot 1 SPRUTOL Bij alle drogisten. renverkeer in onze havens en het zeescheepvaart verkeer ten deele iets minder ongunstig waren dan een jaar geleden. Een vermindering der wierkljoosheid In Twente. hu Twente is de laatste maanden weer eenige 1 oplevin ggekomen. Groote orders, waarvan de af- werking maandenlang arbeid verzekert, zijn weer aangehaald en er is weer hoop in de harten geko men van hen die moeizamen arbeid en een gedaald loon toeh nog altijd blijven stellen boven onder- I stand. De schoorsteenen rocken weer meer, het gedreun van hamers klinkt weer wat meer dan wen er is weer wat meer leven1 fn"Qö"i3f<5(I#(?iVj en in vele gezinnen weer wat vreugde en ver- j mindering van zorg gekomen, j Toch, zoo schrijft de Tel. vernamen we uit de kringen van de werkgevers, is er nog geen aan leiding om victorie te kraaien. Men wil beslst jiürs hebben, omdat stilstand der fabrieken niet alleen geldelijk, maar ook moreel en commercieel verrlies beteekent. Echter de prijzen waarvoor gewerkt wordt zijn zoo laag, dat zulks op-den duur toch ook niet zou zijn vol te houden. Het vertrouwen bestaat echter, dat, als men maar een maal aan den gang is en de omslag der conjunc tuur komt, dat alles zich dan wel weer gelei delijk zal herstellen. We weten welke geweldige persoonlijke offers de ondernemers zich reeds hebben getroost en nog troosten om hun bedrij ven niet heelemaal verloren te doen gaan. Eir is ongetwijfeld in Hengelo weer eenige ocplëving te bespeuren, ook de middenstand, die een vree- selijken tijd heeft doorgemaakt ziet weer een straaltje zon. Mogen de voorteekenen niet be driegen en moge Hengelo weldra weer de nijvere stad zijn, waarvoor ze reeds vele tientallen ja- reni lang te boek stond. VOOR HOELANG?. Gistermorgen is de wapenstilstand tusschen China en Japan geteekend. Naar Reutter aan de Tel. mede deelt, zijn de voorwaarden, als volgt: lo. demilitarisatie van het gebied, dat begrensd wordt in het Noorden door den Grooten Chineeschen Muur, in het Oosten door den spoorweg Peking Moekden en in het westen door de spoorlijn Peking- -GSoeijoean; 2o. ontbinding van het corps Chineesche vrij-* willigers in het-onder lo. omschreven gebied; 3o. hervatting van het verkeer op de spoorlijn Peking—Sjanhaikwan. Binnenland Jhr. R u ij s Kamervoorzitter. De Tweede Kamer heeft gistermiddag als nr. li op de voordracht aan H.M. de Koningin voor de benoeming van een nieuwen voorzitter ge plaatst jhr. mr. Oh. J. M. Ruijs de Beerenbrouck De heer Ruijs zal dus de nieuwe voorzitter vau de Kamer zijn. K_ Uitgebracht werden 74 stemmen, waarvan 57 op den heer Ruijs de Beerenbrouck, 14 blanco, 2 op den heer Geseling en 1 op den heet Lp Geer. D|e kersenuitvoicr naar Engeland. Dp Minister van Economische zaken en Arbeid brengt ter algemeene kennis, dat door hem de chef van het uitvoercontrol-ebureau voor groen ten fruit en aardappelen, Javastraat 80 te den Haag is aangewezen voor het afgeven van certi ficaten van oorsprong welke ingevolge besluit van de Britsche regeering de zendingen kersen, Blijkens de thans door het Centraal Bureau v. de Statistiek in het licht gegeven maandelijksche mededeelingen is de voorjaarsopleving op de ar beidsmarkt wel is waar tot dusver dit jaar groo- ter geweest dan gewoonlijk, doch dit is vrijwel geheel het gevolg van een verlevendiging, in en kele gemeenten zelfs buitengewone verlevendi ging van het bouwbedrijf. Hoogstwaarschijnlijk moet dit voor een groot deel worden 'toegeschre ven aan een reactie op de stagnatie, welke het gevolg was van de credietmoeilijkheden in 1932. In de verlevendiging, welke ook spreekt uit een toeneming van het bedrag der aanbestedingen van particulieren, mag dus niet zonder meer een toeken van verbetering der conjunctuur wor den gezien. In andere bedrijfstakken waar gewoonlijk in de eerste helft van het jaar een seizoenopleving optreedt, was deze hetzij niet grooter dan nor maal, (landbouw, kleedingindustri©), hetzij bijna afwezig (transportbedrijf. In de metaalnijverheid verminderde de werk loosheid in de laatste maanden iets, maar zij was toch nog veel grooter dan verloden jaar in (den toestand der textielnijverheid kwam nog geen verandering. De buitenlandsche handel bleef over het alge meen nog achteruitgaan, naar de waarde zoowel als naar het gewicht. Slechts in den doorvoer is de laatste maanden eenige verbetering gekomen. Misschien is daaraan toe te schrijven, dat ondanks de vermindering van in- en uitvoer, het go-ede- Nieuwstijdinyen NOG GEEN LAST VAN DE MALAISE. De Rotterdamsche politie heeft een man teerd, die met zijn twaalfjarigen stiefzoon, die ge deeltelijk is verlamd, stond te bedelen. De jongen lag op een handwagen, waarbij een bord de mede- deeling droeg, dat de man geen uitkeering van Maatschappelijk Hulpbetoon kreeg en dat zijn gezin verhongerde. Alvorens den man aan te houden heeft men z'n ontvangsten nagegaan en daarbij bleek, dat hij f 5. in een kwartier ophaalde. Toen hij op het politiebureau werd gefouilleerd vond men f 25.op hem. VERBODEN GESCHRIFTEN. In de legerorders is een ministerieele beschikking opgenomen, waarbij onder de verboden geschriften ook wordt opgenomen „Jonge Strijd." DAAR ZULLEN DE TURNERS BLIJ MEE ZIJN. Iemand uit Rotterdam, die onbekend wenscht te blijven, heeft aan den Rotterdamschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding een bedrag van 100.000 gulden geschonken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1