Onschuldig verbannen. Tot de lichtgewonden behoorde ook deze treinbestuurder. De verwondingen waren echter niet van dien aard, dat de getroffenen in het zie kenhuis moesten worden opgenomen. Alle drie kónden hun reis vervolgen. Altijd maar weer ongelukken. Op den stoomtreiler Eveline uit IJmuiden wa^ tijdens de visscherij een lek ontstaan in de carbid verlichting in een vischruim. Een der sto kers die zich met het opsporen van het lek en het herstel zou belasten was zoo onvoorzichtig een lucifer aan te steken, waarop een hevige ont ploffing volgde en hij doodelijk werd getroffen. Het lijk van den jongeman die ongehuwd was, is te IJmuiden aangebracht. Fietsers onder train geraakt. Tusschen Beetgum en Berlicum is de 43-ja rige H. de Jong uit Beetgum onder de tram uit de richting St. Jacobi Parochie geraakt. E|e man die dicht bij de tram reed is vermoe delijk zenuwachtig geworden, waardoor hij on der de tram terecht kwam. Met zware wonden werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd, waar hij om elf is over leden. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ANTWOORD OP HET ONRECHTVAARDIG GESCHRIJF VAN EEN ZWALUW. Mijnheer de Redacteur vergun mij, naar aanlei ding van het ingezonden stuk van een Zwaluw, in uw blad van Dinsdag 23 Mei 1933 j.l. een plaatsje. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Wel" wat laat. Maar door afwezigheid, was het niet meer mogelijk om voor de uitgave van uw blad van Zaterdag klaar te zijn. Gelukkig kan de verslaggever met de volste verzekering vermelden dat hier een Zwaluw aan 't woord is geweest, welke in strijd is met de waarheid. Wat hij heeft geschre ven, berust op totale leugens. „Zwaluw", bezint u eens, voor dat gij schrijft. Hoe kan nu iedere lezer, zonder dat hij bezoeker was dien voetbalwedstrijd en verslag duidelijk be- oordeelen. Immers niemand. Zulks is onmogelijk. Dan tusschen enkele fouten en „daar is geen begin nen aan", ligt een groot verschil. Hadt gij werkelijk fouten kunnen aanvoeren, ge hadt 't beslist en zeker gedaan, (maar dit was onmogelijk). Dit bewijst het verder onrechtvaardige geschrijf wel. Voorts dat de schrijver, de verslaggever alleen zijn vrienden roemt, is geheel uit de lucht gegrepen. In al de voetbal- verslagen, o.a. 1932, inwelke alle namen der spelers wel voorkomen, noem ik toch dus niet enkel vrien den van mij. Dan wordt deze geroemd, dan een ander, ook Zwaluws doelverdediger. Was deze 18 Mei j.l. in topvorm? Erken het maar? Neen. Gerust er wordt „geoordeeld, naar hun daad, hun presta ties. „Zonder aanziens des persoons". „Rechtvaar dig." „Om te schrijven," Dit is het echter niet, waarom het stukje mij zoo onsympathiek aandeed. En toch te vermelden, n.l. het zeer goede spel van Westra middenlinie, en de verdienstelijke middenvoor Koornstra", ligt in opgesloten, dat dit hem zelf beslist onsympathiek aandeed. Anders moet men zwijgen. „Mij trof speciaal het slot van het stukje" aldus voortgaande in 't betoog van Zwaluw. Dit zal het alleen wel geweest zijn. Maar waarom dan dit niet alleen vermelden? Om te- vermelden, weet hij hoeveel onkosten V. V. Zwaluwen heeft? En nog FEUILLETON DRIE-EN -VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Lady Wolga en de markies troffen de andere leden van het gezelschap nog in de ruïnen. Licht en vuur verspreiden een schitterendèn glans. De kostbare kleeding der dames, de pracht en de geur der bloemen, waarmee alles versier was, het vroo- lijke lachen en schertsen maakten een groot con trast met de donkere, oude muren, met het loeien van den storm daarbuiten, met het kletteren van den regen op de vensters en het donderend geweld der branding. Lady Wolga was in eene zeer goede stemming en bracht door haar geest en humor leven onder het gezelschap. Zij scheen te vergeten dat het drama van Mont-Heron haar leven vergald had. en deze plaats voor haar vol schrik en pijnigende herinne ringen was geweest. Aan haar donkeren hemel scheen een nieuwe ster te zijn opgegaan, want hare oogen lichtten in den weerschijn van de stralende hoop harer ziel. Hare wangen waren zacht rood en hare lippen gloeiden als het purper der rozen van haar kleed. Lord Montheron legde de verandering van haar wezen in zijn voordeel uit. Zij beminde hem en wilde nog wat met hem coquetteeren, dacht hij. Niet tegenstaande zij de meest gevierde vrouw van Engeland was, moest zij zich toch nog eenzaam ge voelen. en „Geduld heb ik noodig," zoo troostte hij zich in gedachten. „Op den duur kan zij mij niet weerstaan en de groote titel, welken zij eens droeg, en dien ik haar nu weer aanbied, moet iets verlokkends voor haar hebben. Ja, zij zal mij huwen. Zij bemint mij, zij zou anders door zulk een weer niet hier zijn gekomen." Anderen dachten evenzoo. De verloving van lady Wolga met lord Montheron werd als een feit be schouwd. Zelfs Alexa geloofde dat hare moeder den krijgen kan? Moet U niet bij woorden laten. Alleen cijfers geven! Het eerste is mij wel zoo ongeveer bekend, n.l. f27.50 terreinhuur, f7.50 kleedkamerhuur. Op zijn ruimst berekend. Scheidsrechtersalaris 15 maal f 0.50 is f7.50. Administratie en verdere onkosten f 10.Voetballen per seizoen f 20.—. Zegge van to taal f75per ongeveer 30 leden Maar nog krijgen kan, is hem en mij onbekend. Vrone verlangt het dubbele, goed, laat dit billijk zijn, toch is het duur. O, gij egoist Zwaluw- Wilt ge nu op eens de eenjarige Zwaluw gelijk stellen gaan met het sympathieke 12*/2-jarige vrone, 4de klasser N. V. Bond? Bovendien, Vrone speelt com petitie-wedstrijden, uw club is louter ontspanning, pleizier. Velen uwer collega's weet ik, waren met deze regeling van 't bestuur niet eens. Dat dit een uittzondering op den regel was, kunt ge nu wel schrijven. Maar men was anders van plan. Zelfs uw beste scheidsrechter en leden waren van gedachten, k 10 cent entree voortaan. Dankbaar nu, zelf van harte gefeliciteerd dat het nu voortaan weder 5 cent is. Wie neemt 't Zwaluw kwalijk, dat zij hun recht zochten bij den Gemeenteraad? Immers niemand. Waar heb ik dit geschreven, of gesproken? Toch zal u moeten erkennen, dat als ge zelf ver laging ontvangt, het kinderachtig is, te verhoogen. Dit geldt zoowel voor een niet-christelijke club als voor een christelijke. Maar van laatst genoemde mag 't heelemaal niet verwacht worden. Onthoudt- dit nu eens, leering wekt, voorbeeld trekt. Eenmaal heb ik er slechts op gewezen, wat ik natuurlijk niet elke keer vermeld. In dezen wedstrijd werd 2 maal Godsnaam ijdellijk gebruikt. Voor elke richting is het verboden. In een Chr. club past zoo iets niet. Daar moet men altijd bescheiden zijn. (In een niet chr. club ook. (Red. N, L.) Om andere redenen, zooals Zwaluw vermoedt, n.l. geen erkenning, entree betalen enz., berust geheel op onwaarheid. Heb ik er ooit over gesproken enz. Nimmer. Tusschen niet gewenscht en hoogstens ge duld, ligt weder een groot verschil. Een onzeker ge luid. Wat weder onbedacht is neergeschreven. Waar ik mij, geachte opposant, mee bemoei, heeft u en niemand iets mee te maken. Hier is van geen verbieding en recht sprake. Vooral niet op zulk een wijze als er gedaan is. Het is hier ten eerste geen besloten kring waar men een verslaggever kan wei geren. Ten andere als u zorgt dat er een ander van de pers is, dan onthoud ik mij, wat ik altijd heb gedaan. Want gaarne zie ik van vereenigingen enz. verslagen. Verstaat ge nu, om voortaan rid- diglijk en rechtvaardig te zijn in uw geschrijf? U moet zich schamen, en voortaan zwijgen. VERSLAGGEVER. UITSTERVENDE DIEREN. Het is misschien weinig bekend, dat vele dieren, die we in dierentuinen bewonderen, in het land van herkomst bijna geheel zijn uitgestorven. De laatste exemplaren zijn naar Europa gebracht én aan de groote manegeriën verkocht. En wannéér het niet gelukt hun voortplanting in de gevangen schap te verzekeren, dan is het dierenrijk, na eenige jaren, een interessant soort armer. Onder de dier soorten, die gedoemd zijn uit te sterven, behoort in de eerste plaats de Amerikaanschen bison. Een kleine honderd jaar geleden bevolkten nog duizen den van deze dieren de steppen van Noord-Amerika. Door den bouw van de groote spoorwegen van het Oosten naar het Westen werd den bisons de oorlog verklaard. De arbeiders met den bouw belast, ge bruikten de dieren als een goedkoop voedingsmid del en duizenden werden door hen geslacht. Een zeer belangwekkende hertensoort is het bijna volkomen verdwenen Davidhert, dat, eigenaardig, het gewei averecht draagt. Deze soort draagt den naam van den Jezuitenpater David, die zulk een markies dien avond eene vaste belofte gedaan had. Lord Kingscourt wijdde Alexa zeer veel voorko mendheid; hij scheen de koelheid, waarmede eenige der dames haar behandelden, niet te bemerken, en zijn vriendelijk en ridderlijk wezen was als verzach tende balsem voor den beleedigden trots van het meisje. De avond ging spoedig voorbij. Mrs Ingestre en lord Monttheron hadden hunne gasten uitgenoodigd den acht op het kasteel door te brengen, maar lady. Wolga had beslist geweigerd. Om elf uur kwam haar rijtuig voor, de dames stegen na een hartelijk af scheid in, en nadat lady Wolga nog eenige vertrou welijke woorden met Alexa had gewisseld, sloeg het rijtuig den weg in naar Clyffebourne. „Welk een ontzettend weder!" klaagde lady Mark ham, zich dieper in haar shawl wikkelend. „De wind zal het rijtuig omver werpen. Heb je ooit zulk een storm gehoord? O, lady Wolga, waren wij toch maar op Montheron gebleven." „Waarom heb je dat niet gedaan?" „Wij konden niet, omdat jij niet wilde," antwoord de lady Markham. „Waarom heb je de uitnoodiging niet aangenomen?" „Omdat ik niet onder het dak van het kasteel wil slapen, alvorens ik er als meesteresse binnenga." „Is het dan zeker dat je markiezin van Mont- Heron zult worden?" vroeg lady Markham. „Ik hoop het!" „Je kunt het als je wilt. Iedereen ziet dat de markies je lief heeft. Het schijnt nu eene uitge maakte zaak te zijn, naar ik bemerk, en het doet mij genoegen om jou, je zult gelukkig worden. Maar wat heb je lang geaarzeld! Je hebt den markies sterk op de proef gesteld." Lady Wolga antwoordde niet. Lady Markham be sloot bij de eerste gelegenheid de beste dit gesprek aan lord Montheron mede te deelen. Wanneer zij zijne gunst kon verwerven, hoopte zij op het kasteel Mont Heron eene schuilplaats voor geheel haar leven te vinden. De gelegenheid daartoe bood zich reeds den vol genden morgen aan. De beide heeren van Mont- Heron kwamen naar Clyffebourne om te zien hoe het met de dames was en lord Kingscourt tegelijk om afscheid te nemen. Lady Markham vertelde den markies, wat lady Wolga den vorigen avond gezegd had, waarover deze zich zeer verheugd toonde. „Je zult dus spoedig huwen, lord Montheron," zeide lady Markham. „Ik feliciteer je van ganscher hert voor de eerste maal in het keizerlijke wildpark te Peking ontdekte en het Zoologisch instituut te Parijs daarvan een beschrijving gaf. De Bokser opstand in China beteekende ook het einde van de Davidherten. De laatste zestig exemplaren van deze j zeldzame dieren kwamen naar Europa, waar ze door den hertog van Bethford werden aangekocht. De Amerikaansche zingende zwaan of trompet zwaan is in Amerika niet meer te vonden. Ook de Condor wordt steeds zeldzamer. Men be taalt thans voor een exemplaar van zulk een dier gaarne 1500 gulden. Het uitsterven van de condors heeft een Fransche firma op haar geweten, die vond, dat de vleugels van deze volgels zeer goed voor versiering waren te gebruiken. Zij rustte een expeditie naar Zuid-Amerika uit, die aan 160,000 condors het leven kostte. Een dergelijk lot ondergingen de Albatrossen, de trotsche vogels van den Stillen Oceaan, die nog een grootere vlucht hebben dan de condors. Van deze dieren wordt verteld, dat zij, wanneer zij in den ochtend van Australië wegvliegen, in den mid dag aan de Kaap de Goede Hoop zijn, terwijl ze 's avonds Kaap Hoorn, het Zuidelijkste punt van Amerika, bereiken. Ip het eiland Lesanne, in den Grooten Oceaan, bevond zich e^n broedplaats van deze dieren. Een Japanner liet nu een expeditie uit rusten om handel te drijven met de veeren van deze dieren. Zijn lieden richtten op het eiland een vree- selijk bloedbad aan. Meer dan drie honderdduizend albatrossen vielen als slachtoffer. De Amerikaansche Regeering hoorde van dezen overval en zond een oorlogsschip naar Lesanne. Doch de expeditie had reeds de vlucht genomen en de Amerikanen vonden slechts de geraamten van de ongelukkige vogels, die, naar ooggetuigen verzekerden, levend de vleugels werden afgeslagen. Antilopen, wilde paarden, kangeroes, zij zijn allen tot uitsterven veroordeeld. In Australië heeft men de kangeroes vernietigd, omdat zij de weiden be volkten, die voor de schapen konden worden bereikt. Omdat de mensch ivoor voor knoppen van wan delstokken, biljartballen en andere voorwerpen noo dig heeft, zal ook wel gauw de Afrikaansche oli fant volkomen uitgestorven zijn. Een treurige sta tistiek spreekt boedeelen: Jaarlijks worden veertig duizend olifanten gedood. LAATSTE NIEUWS. harte, ofschoon je winst voor mij een groot nadeel is. Ik ben zoo lang bij lady Wolga geweest en verlies als zij huwt niet alleen een lieve vriendin maar ook een te huis." „Gebiuik je invloed ter mijner gunste, waarde lady Markham," antwoordde de markies vriendelijk. „Als lady Wolga mij de eer aandoet mij te huwen, dan zal ik je niet van haar scheiden. Ik wou gaarne zien dat jé ons huis met ons wilde deelen en onze gast bleeft voor altijd." Met deze belofte bracht hij lady Markham geheel op zijne zijde. Was zij voor hem tot heden een lijde lijke vriendin geweest, thans verdedigde zij zooveel zij kon zijne belangen. Des middags vond Lord Kingscourt gelegenheid Alexa alleen te spreken. Hij zeide haar dat hij nog altijd het antwoord wachtte op zijn brief aan haar vader, maar dat hij het haar onmiddellijk bij ont vangst zou mededeelen. „In elk geval zal ik je in de stad zien," zeide hij, „Ik ga slechts voor korten tijd naar mijne goederen." De week die volgde bracht niets dan wind, regen en nevel. Lady Wolga maakte eiken avond, het weer mocht dan nog zoo ruw en onaangenaam zijn. eene wandeling langs de klippen, doch ontdekte geen spoor van den zoogenaamden koopman, dien zij maar niet uit hare gedachten kon stellen. Boos op zich zelf omdat zij begon te gelooven, zich bedrogen te hebben, aanvaardde zij eindelijk de reis naar Londen, nadat zij miss Strange had doen beloven, haar binnen weinige dagen te volgen. Lord Mont heron, vergezeld door zijn bediende, Pierre Renard, reisde lady Woga met den volgenden trein na en Alexa bleef met mrslngestre alleen op Montheron achter. Zoo was eindelijk de tijd voor haar aangebroken om een bezoek te brengen aan de kamer, waar haar oom vermoord was geworden. Zij wist niet hoe zij haar plan zou uitvoeren, maar spoedig genoegd deed zich als van zelf de gelegenheid daartoe voor. Het slechte weder verplichtte de dames om voort durend thuis te blijven. Mrs Ingestre had Alexa lief gekregen en vreesde dat deze de eenzaamheid van het kasteel niet lang zou kunnen verdragen, waarom zij alles deed wat zij kon, om haar den tijd te korten. Zij vertelde haar vele sagen van het kasteel en ten' slotte ook de geschiedenis van het groote familie drama der Montherons Alexa maakte zich dit oogenblik ten nutte om den wensch te kennen te geven, dat zij die altijd gesloten gebleven kamer wel eens wilde zien. Mrs Ingestre verschrikte bij het vernemen van dezen wensch, dien ze ongehoord vond. Toen de oude dame zich echter met het denkbeeld daarvan ver trouwd had gemaakt, ontwaakte hare eigene nieuws gierigheid en na eene afspraak daaromtrent met den bottelier en de huishoudster, verklaarde zij zich be reid de kamer met Alexa te gaan bezoeken. „Het is een geluk voor ons, dat de markies niet te huis is," zeide mrs Ingestre. „Hij zou het niet toestaan, dat wij de kamer bezochten; in dit opzicht schijnt hij zeer bijgeloovig te zijn. Wellicht neemt hij ook de oninnige spookgeschiedenissen, zooals de bedienden die onder elkaar vertellen, voor waar heid op. De huishoudster heeft den sleutel neen hij hangt in de bibliotheek. Pusset zal hem zoeken." Pusset zocht den sleutel en zoodra hij hem gevon den had ging hij met de huishoudster naar de ge heimzinnige kamer. Toen Alexa er met mrs Ingestre binnentrad stonden de vensters open en brandde er een vroolijk vuur in den haard. Toch was er de lucht nog vochttig en zwaar. Alexa zag de kamer opmerkzaam rond. Zij was groot en hoog. De wandversiering was kunstig angebraacht, de meubelen zagen er weel derig uit, maar waren even als de tapijten met stof bedekt en langs de muren vertoonden zich sporen van bevlekking met modder en slijk. Een groot, rijk met beeldhouwwerk versierd bed stond langs eene zijde en was afgesloten met zware gordijnen, waaruit bij de eerste aanraking tallooze motten opvlogen. Eene kleed- en eene badkamer grensden aan het slaap vertrek. Had Alexa gehoopt hier een spoor te vinden, dat leiden kon tot de ontdekking van den werkelijken moordenaar, hare hoop verdween spoedig. Nadat het lijk van lord Montheron door de be dienden was gevonden geworden, hadden vele lieden die kamer betreden en de pojlïtiedienaren deze zorgvuldig onderzocht. Wat zou Alexa, nadat er achttien jaren overheen gegaan waren, daar nog hebben kunnen vinden? Zij begreep hoe dwaas hare hoop was geweest. Niettemin doorzoch zij het bed. eiken hoek van de kamer en de meubelen met een ijver, die de verbazing harer begeleiders opwekte. „De kamer is zoolang gesloten geweest," zeide zij kleurende, „dat ik het voor mogelijk hield iets te vinden wat licht kon brengen in de ontzettende duis ternis die het drama omhult."

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4