Rad*flj5?ftwa*nma's Noordscharwoude SCHENE G. GEUS' TABAK van 25 ct. p. pond Magdalenenstraat 14, Alkmaar HERM. DU CROCQ Uit den Omtrek Binnenland Plaatselijk iieuws den, toestand des lands. «Jtengeaet. Ook werden besproken enekele pun tra', die naar aanleiding orgelspel 10,00 VPRO ting 5,00 6,00 VPRO Rijken draag orgelconcert S Uil .11 oilcert HILVERSUM/AVRO: 12,00 tijdsein 12,01 lunchconcert 1,30 boe kenhalfuur 2,00 aansluiting met hnt Jaarbeurs gebouw te Utrecht muziek 4,45 Vap Di sein 8.01 Vaz Dia; termezzo 9,30 12,00 tijdsein en HILVERSUM VARÜ 8,30 tuinbouwhalfuur 9,00 mededeelingen G. J, Zwertbroek 10,00 sluiting in-orkëst 12,00 slui- ntenMptje 6,00 sluiting ,4| de Wërefluiters 7,15 Carel Vara-orkest 8,00 slui- uit de Geerf. kerk en nam 5 uur vaste predikant Ds J. C, Brussaard HUIZEN, NCRV: 8,11 tijdsein 8,30 morgenwijding 5,00 kerk dienst 6,45 gr.muziek 7,00 gewijde muziek HUIZEN, KRO: 9,30—10,00 morgenconcert 10—11,45 Plechtige hoogmis uit de kerk van St. Petrus te St Pleters- rade-Kerkrade 11,4512 gramofoonmuziek 12—12,15 middenstandskwartier 12,15—2 Het KRO Sextet 2—2,30 godsdienstonderricht voor ouderen —2,30—3,20 De KRO Boys 3,20—3,40 D. Wehrens Nederlandsche Pinkstergebruiken 3,404 Het Hil versumsch kinderkoor. 4—5 ziekenlof uit Bloemen daal HUIZEN NCRV 5—6,45 kerkdienst uit de Ned Herv kerk (Groote Kerk) te Hilversum. 6,457 gramofoonmuziek 7—7,45 gewijde muziek HUIZEN KRO 7,45—8,10 Pater H. de Greeve S J .Pinksteren" 8 10—1020 Peer Gynt Dramatisch gedicht in 14 ta- fereelen 10,40—11 epiloog door het Klein Koor 2DE PINKSTERDAG. HILVERSUM AVRO 8 Tijdsein AVROklok 8,01—9 gramofoonmuziek 99,15 morgenwijding 9,1510 gramofoonmuziek HILVERSUM AVRO 12 Tijdsein AVROklok 12,0112,30 gramofoonmu ziek J2,3t- -2 lunchmuziek Tusschenspel van gramcfoonmnz'ek 2,2,15 rustpoos voor her. ver zorgen van den zender 2,15—2,30 gramofoonmu ziek 2.303 boekenhalfuur 33,30 garmofoon- muziek 3,3C4 zangvoordracht 44 15 vroo- lijke gramofoonmuziek 4,45—5 sportuiis'agen van Vaz Bias -- 56 radiotooneel „Ponny-Exoress" 6—7.30 orgelconcert 7,30—8 causgrie „Het temmen van wilde oieien" 8,01—8,15 nieuwsberichten van Vaz Dias 8,159 Kovacs Lajos en zijn orkest 99,15 viooirecital 9,1510,15 concert 19.15 10,30 gramofoonmuziek 10,3011 het Omroepor kest 21—12 gramofoonmuziek HITZEN KRO. 8,30—9,30 morgenwijding HUIZEN NCRV. 9,309,50 ge.viide müziek 9,50 krekdie/ist uit de Herst Evang Luth kerk Zwolle 12,302 orgelcon cert 22,30 declamatie door A. Muntingi 2.30 —3,30 Het Hendriks Trio 3,30—4,30 gramofconmu ziek 4,SC5,45 mandoline ensemble 5 456,30 bespeling van het Studio-orgel 6,30—8 Het «Am sterdamse!! salonorkest 8,9 Bachconcert 9 9,3C dr. J A Nederbragt „Wat wij van do confe rentie van Londen moeten verwachten9,30 11,10 het NCRV Klein Orkest 10,15 Vaz Dias 11,10—11,30 Gramofoonplaten. DINSDAG 6 JUNI HILVERSUM AVRO 8 Tijdsein AVROklok 8,01—10 gramofoonmuziek 10 Tijdsein AVROklok 10.01—10,15 morgenwij ding 10,15—10,30 gramofoonmuziek 10,30—11 solistenconcert HILVERSUM RVU 1111 30 C. A 't Hart „Natuur en opvoeding HILVERSUM AVRO 11,3012 voorzetting solistenconcert 12 Tijdsein AVROklok 12,0112,15 gramofoonmuziek 12,15 2,15 lunchconcert Tusschenspel van gramofoon muziek 2,152,30 rustpoos voor het verzorgen van den zender 2,30—3 gramofoonmuziek 34 knipcursus 44,30 pianorecital 4,30—5 radio- kinderkoorzang 55,30 verhalen voor kleinere kinderen 5,306,30 Kovacs Lajos en zijn orkest HILVERSUM RVU 6,30—7 cursus „de Moeder in de Letterkuned" 7—7,25 Kovacs Lajos 7,257,30 overschakeling van den zender 7,308 cyclus .Vacantiegangers Attentie'" Tirol 8 Tijdsein AVROklok 8,01— 8,05 nieuwsberichten van Vaz Dias 8,059 concert 99,15 AVRO radiotooneel serie ,weet gij waarom?" „Het verdwenen Parelsnoer" 9,159,40 omroep orkest 9,4010 Louis Noiret 10—11 Omroepor kest 1111,10 nieuwsberichten van Vaz Dias 11,1012 Gramofoonmuziek 12 Tijdsein AVRO klok Sluiting. HUIZEN KRO 8—9,15 Morgenconcert 10—21,30 gramofoonmuziek 11,30—12 godsdienstig halfuurtje 12—12,15 Poli tieberichten 12,15—1,45 Het Con Brio Trio 1.452 verzorging zender 2—2,30 Vrouwenuurtje 33,20 pianorecital 3,20—3,40 voordracht door Gerda Panhuysen 3,404 vervolg pianorecital 45,30 rondgang en reportage uit de Ford Automo- bielenfabriek Amsterdam 5,30— 6,15 Het KRO-or kest 6,15—6,30 gramofoonmuziek 6,30—7 Het KRO-orkest 77,15 politieberichten 7,15 735 G. Paulides „Fransche revolutie" 7,357,45 Het KRO-orkest 7,458 middenstandskwartiertje 8930 concert door de blinden van het r.k. Blinden instituut St Henricus te Grave 9,30—11 De KRO- Boys 11—12 gramofoonmuziek. YfliTi i rij Tl i¥ftrlr]nriirig> zijn aangeroerd. Komende tof "die verklaring zelf, leglde de mj- jnister uit dat de vaagheid, waarvan men zijn stuk; MSKïïïdigt, aan een diergelijk document in- haerejfls is. In de tweede plaats ontbrak de tijd- [Bovendien geeft elk meer concreet punt -toch weer aanleiding tot nieuwe vragen. Als bijv. cle regeering een herziening van de pachtwet zou aankondigen, zou men vragen: in welken zin? De minister was van oordeel, dat vóór alles de begrooting sluitend gemaakt moet worden. (Leenen voor het crisisfonds is leenen voor het tekort. Dat laatste kan niet: alle leeningscapa- citeiten zullen noodig zijn voor de oonsolijdatie van de vlottende schuld. Anders loopt deze schuld hog dit jaar tot era milliard. E|n Indië zal nog hooger eischen stellen. Overigens wilde de heer Colijn wel een nadere omschrijving gezvra van den fi ancieelen toe stan. De vlottende schuld en pensioenen eischen in Indië era bedrag van f177,000,000, de pri maire diensten f160,000,000. Dat is tezamen! f 337,000,000. Dte inkomsten zullen slechts f289,000,000 bedragen. Als men geen cent uitgeeft voor onderwijsJ landbouw enz., dan blijf nog een tekort van rond f50,000,000 te dekken. Hier te lanide ziet) het er niet veel beter uit. De toestand is ernstig. Aan een heffing-in-eens denkt de regeering geen oogenblik Benige vroolijkheid verwekte de opmerking van Dr. Colijn, aan het adres van den heer Wes tern an, dat regeeren een staatkundig werk is en dat daartoe een zekere voorbereiding noodig is. Hij betwijfelt of een regeering van met- staatkundig geschoolde krachten een betere waar borg zou zijn. De premier deelde verder mede, dat Tuig van oordfeel is, dat Viit de organen van dé landsverdediging geweerd moeten worden alle elementen op wie krachtens haar {politieke over-, tuiging, of die hunner ongarji&atijes jniet kan; worden gebouwd. De uitwerking daarvan is ech te nog niet zoo eenVoud^gf. In ieder geval ligt 'het niet in de bedoelingf [hijerbij verjier te gaan dan voor het beoogde doel en het gaat hier om de grondslagen van den -[Staat zelf, noo dig is. Overdrijving zou kunnen schaden. E|e heer Albarda en de zijnen hebben het zelf in de hand om door wegjaemen van de oorzaak het wantrouwen te verminderen, en de door henzelf toegespitste tegenstellingen te ver- ncier gebruik Geldig op alle H.A.B.0 ■a zoowel geschikt voor 't rooken als voor pruimen Langestraat 80 - Telefoon 352 - Alkmaar Heeren-Modes ONDERGOEDEREN, REGENJASSEN. KOEDEN De passage in zake de gezagshandhaving geldt voor alle extremisten. Dte heer Colijn deelde in dit verband mede, dat de regiering overweegt en algtemeen uniformverbod in te stellen. Aan eht aloc zijner rede ,zeide D|r. Colijn nog o.a.: ,,'Diit kabinet dient zich aan als crisis-kabnet, (daarmede aanduidend, 'lat het optreedt met een de echtgenoote h'P(rfT^ATlCrl P V» 11TATIrl Oma +nnlr Trr-r.1 l-»rv U «4- ^1 xhiervoor noodig is geweest. Men is een en al xverbazing over de onbegrijpelijke kunsten die xde honden als militairen verrichten. Het is xeai volmaakte legeroefening, die door de schit- xterende vertooning imponeert. Als het einde er «s ,zegt men onwillekeurig, ,,hoe is het mo- xgelijk!' t" Dan een film met de aankondiging JAls de kat van huis is...." Die kat is een vrouw Dominee Kersten zag slechts heil iu era teug gang naar de beginselen der reformatie, en deed alg gewoonlijk een heftigen aanval op Home ra Ide anti rev. Er ontstond een heftig tumult en gejoel toen de heer Diuijmaer van Twist bij in terruptie) onthulde, dat de heer Kerstra ,'s Zon dags wel auto rijdt. De heer Kersten legde uit, dat mra op Zondag wel naar de berk mag rij den, maar niet voor zijn genoegen mag gaan toeren. Het ideaal, de verzameling van het Pro- testantscbe volksdeel op den alouden grondslag is( nog niet bereikt zeide de heer Kersten. begrensde bijzondere taak, welke het wil ver vullen op de wijze als een parlementair kabinet zou hebben gedaan., d. w. z. in voortdurepd overleg met de Kamer. Allra die er deel van uitmaken hebben iets prijsgegeven van hun verlangens om het gemeen schappelijk doel: ons volk zoo gfoed mogelijk door dezen moeilijken tijd heen te brengten. Dit is het wat hen samenbindt. Dte heer Colijn moet in dit verband alle po gingen om het kabinet in factoren te ontbinden afwijzen en waarschuwen om uit de huidigte si tuatie geen voorbarige conclusies te trekken met betrekking tot den politieken toestand. Er is geen rainisterspolitïek ai,leen kabinet»-, politiek. [Ten slotte deelde de heer Colijn zooals hij i zeide over het hoofd van den heer De Visser jhen, mede, dat alle verzet tegien de overheid alle verwekken van onrust en wanorde met kracht zal worden weerstaan en dat hij niet zou aarze len, indien noodig, daarvoor bijzondere bevoegd heden van de volksvertegenwoordiging te vra- gtw. l Op voorstel van den voorzitter werd niet ge repliceerd ra werd hed debat gesloten. ALKMAAR. Vanaf Vrijdag 2 tot en met Donderdag 8 Juni: Era buitengewoon schitterend Pinkster- Programma. Dit leest men in de advertentie, in ons Dbnderdagnr. De eerste voorstelling heeft dus gister plaats gehad, welke wij op uitnoodi- ging van de directie hebben bijgewoond. Aa^ van een man, die het met z'n plichten als echtgenoot niet zoo nauw neemt. Zijn vrouw uit, hij aan den boemel. De huis houding over hoop, de meest gezochte verwik kelingen van wanorde - ra ver waar joozing, die de pantoffelheld veroorzaakt. Want hij is bang voor zijn „katje." Daarop eenige reclames en toen het hoofdnr.: „Polli, het circusmeisje." Era circusmeisje, Polli genaamd, ziet zich be- leedigd door de wijze Waarop men haar beelte nis op een reclamebiljet heeft beschadigd. Zij wendt zich daarvoor tot een geestelijke, die haar leert kennen in haar goede hoedanigheden. Hij heeft era nobel hart, helpt waar te helpen valt, ra helpt ook haai'. Hij woont de voorstelling bij het circus waar zij optreedt, ra is getuige van het ongeluk ,dat haar op dien avond treft. Hij schenkt haar zijn menschelijke ra ook herder lijke hulp, zij vat liefde voor hem op, hij voor haar en de predikant trouwt haar, niettegenstaan de hij daardoor als prediker niet meer wordt er kend. Dian volgt een leven van zorgen, hij heeft zich een anderen werkkring moeten zoeken, zij ziet zijn lijden, hoewel hij zijn roeping en zijn ambt trouw blijft. Uit liefde voor hem, om hem weer terug te zien in den werkkring ,-dien hij las een levensroeping liefheeft en trouw blijft, gaat zij naar het circus terug. Zijn oom, die een onderhoud heeft met de echtgenoote van zijn neef, het circusmeisje, waarbij zij hem ver klaart uit liefde tot hem weder naar 'het circus te zijn truggegaan, opdat hij weder in zijn ambt zou worden hersteld, is onder den indruk geko.- men van haar liefde en innigen trouw, waardoor hij wordt vervuld met den drang beiden te hel- pen.pen en weer tot elkaar te brengen. Hij be zoekt zijn neef, de,n predikant, en zegt hem zijn medewerking toe,, hun beiden weer te vereenigen1. Door zijn invloed zal hij zijn neef wederom in gegkondigd was als hoofdnr..: „POLLI, HET zijn ambt terugbrengen. Zij bezoeken beiden hét CIRCUSMEISJE." Groot circusdrama. Uit de circus, waar Polli" weder is opgetreden en na n rl O A/TiO -f-TV» fTnlrlxTT-TTTV A/f r. -rrnn i rxr»Ti 1 1-1 1 .1. i l* Minister Colijn aan het woord In era indrukwekkende rede heeft minister Co B lijn de verschillende sprekers beantwoord, ra xdensoldaten. Onbegrijpelijk is de dressuur, die beroemde Metro Goldwyn Mayer Prod, Voordat wij verslag geven van het inderdaad schitterend op het witte doek vertoonde circus drama, een enkel woord over het uitnemend ver zorgde bij-programma. Niet alleen de keuze van het hoofdnr. maar ook en vooral de verzorging of liever de keuze van het bij-programma be hoort tot een van de goede zorgen der directie om het ziende en luisterende publiek tevreden, te stellen, ok al steltO men de hoogste eischen, dan nog kan het niet anders, of de filmvoorstel lingen moeten een ieder tevreden stellen. "Wat behoort tot een der attracties, d.i. toch zeker een voetbalwedstrijd op het witte doek. Daar wordt naar gekeken, dat wordt gezien, omdat onze tijd nu eenmaal staat in het teeken van de sport. Daarna een koddige film, een z.g. tee kenfilm, u krat dien allen, verbijsterende fan tasie in de meest grappigste filmprenten. Diaarna een film getiteld: „Van het blaffende front geen nieuws. Fen hondenso 1 datenleger- Ejxercee- xrende, commando's ontvangende, ten strijde trek- xjkende en zoo waarlijk naar het front marchee- xrende ra in de loopgraven oorlog voerende hon- een der moeilijkste en gevaarlijkste toeren, die zij verricht,, en daarbij slaagt, vinden zij elkan der weder, gesteund door de innige lief die, die beiden voor elkande rgevoelen. Vereenigd voor. altijd! Ja. het is een keurig verzorgd Pinkster programma, waarvan elke bezoeker genieten ST. PANCEAS. In de gisteravond gehouden bestuursvergad-e ring' van het Witte Kruis ,a.fd. St, Paneras, werd tot voorzitter herkozen de heer C. Kloosterboer Jinz. en tot penningmeester de heer J. Boskamp, als secretaris werd gekozen de heer G. Booij Az. EEN CRISISWERKLOOSHEIDSFONDS? Om tot subsidie aan werkloozenkassen te komen. De directeur van den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling heeft in opdracht van den minister van Blnnenl. Zaken aan den Hoogen Raad van Arbed een toelichting gezo den op het voorontwerp van wet. houdende wette lijke regelen in zake het erkennen en subsidieeren van vereenigingen met werkloozenkas en de instel ling van een crisiswerkloosheidsfonds. Gedacht is aa de oprichting van een Crisiswerk- looshedsfonds, waaraan het Rijk, de gezamenlijke gemeenten en de gezamenlijke werkgevers per jaar te zamen (ieder voor een derde deel) evenveel op brengen als aan bijdragen voor de werklozenkas sen in totaal per jaar ontvangen wordt. Nemt men aan, dat per jaar f 6,000,000 aan bijdra gen wordt ontvangen, dan zal iedere groep f 2.000.00Ó moeten opbrengen. Bij een jaarlijks verloond bedrag van f 1.300,000,000 komt dit neer op een premie van f 1,50 per f 1000 loon per jaar. Het doel van het Crisiswerkloosheidsfonds is in dë eerste plaats de werkloozenkassen in tijd van crisis te helpen. Voorzoover de beschikbare middelen het toelaten, zullen de gelden van het fonds ook aan andere doeleinden, met voorkoming of bestrijding van werkloosheid verband houdende, dienstbaar kunnen worden gemaakt. Gedacht is b.v. aan cur sussen ten bate van werkloozen, werkverruiming steunverleening oa. aan gemeenten met te groote werkloosheidslasten. Om de uitvoering van het denkbeeld alleen zoo eenvoudig mogelijk, doch zoo min mogelijk kost baar te maken, is gedacht aan premiebetaling door die werkgevers, die premie in gevolge een wettelijke ongevallenverzekering betalen. Aan den eenen kant zullen daardoor sommigen va premibetalig worden vrijgesteld, die wel tegen werkloosheid verzekerden in hun dienst hebben (b.v. advocaten en notarissen), doch aan den andereii kant zullen werkgevers pre mie betalen wier personeeiw niet of niet algemeen tegen werkloosheid verzekerd is (b.v. groepen van Overheidspersoneel). Te dezen aanzien van de On gevallenwet afwijkende regelingen te treffen, zou uit een financieel oogpunt van vrij geringe beteeke- nis zijn, terwijl dé uitvoering in de practijk omslach tiger en dus kostbaarder zou worden. Op de voetspoor van hetgeen in Zwitserland ge schiedt, zegt de Tel. opent het wetsontwerp de mo gelijkheid om niet alleen zuivere arbeidersorganisa ties met werkloozenkas te erkennen en te subsidi eeren, doch ook vereenigingen, opgericht door werk gevers en arbeiders te zamen. Op deze wijze zou bedrijfsgewijze kunnen worden opgetreden tegen het euvel van loonderving door onvrijwillige werkloosheid. Dat men dezen weg ook hier te lande wel op wil, kan men afleiden uit het betalen van wachtgeldregelingen door werkgevers. Die wachtgeldregelingen kosten den werkgevers geld tijdens de crisis; bij verzekering wordt het geld ten behoeve van uitkeeringen bij werkloosheid in tijden van bedrijvigheid bijeengebracht. ZU HXiSCH AR WG UD E. Onder hen, dié Donderdag de O ul den - v an -d ageni- auto-tocht medemaakten, behoorde ook het echt paar Jan Tuinman en J. M. C. Debbelman. Na tuurlijk, zij hebben den leeftijd en obstakels wiarra er niet. Integendeel. Alles wees er op, dat deze autotocht voor genoemde oudjes era bijzondere bekoring" had. Immers vóór 50 jaren maaktra zij ook 'een tocht, ja, toen ook vol in nerlijke vreugde, maar met een willen en heer lijke idealen..-, zooals ieder jong bruidspaar den huwelijkswèg placht te betreden. En nu? vijftig jaren zijn voorbij gegaan- en zij hebben medege maakt wat hun het leven gaf. Wij zullen dien autotocht der ouden van; dagen in dat overzichtje niét releveeren,;.dat vindt men elders in dit blad. Wel vermelden wij, dat toen het gouden bruids paar, na eerst; gefotografeerd te zijn, hun ver sierde auto zag, zij elkander aankeken met een blik, waarvan zoo moeilijk een resume te geven is.... omdat een aanblik niet in woorden spreekt. Des avonds zagen wij hen weer ,in het bezit van eemprachtigen bloemenmand. Zij stonden nu voor

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 2