E Engeland en nnze Tuinbouwproducten pUROt Vroeger en nu Uit den Omtrek Plaatselijk Mieuws iJ Doorzitten; Stukloopen^ Zonnebrand^ Nieuwstijdingen Ben interessante beschouwing uit eetn oud boek. iWij zijn het met ons zelf niet eens, hoe. wij de zoo bijzonder uiteenloopende levensopvattin gen der menschen moeten begrijpen, en verklaren, want er is natuurlijk geen sprake van, dat wij het raden. Wij slaan de plank toch mis. Daar om! beginnen wij er niet aan. en doen wij beter te oonstateeren, dat het verschil heel groot is in de levensopvattingen der menschen en er geen verband, meer is te zoeken tusschen „vroeger en nu.'" Daar heeft men bijv. de sport. De sport laat tegenwoordig in de kleeding alles toe. Hoe luch tiger, hoe mooier en gemakkelijker. De vrouwen loepen heel sportief te.pas en te-onpas in mant nelijke tweed-ensembles. Men mag er een „pro fessional smile" bij zetten, maar de „elegante" vrouw stoort er zich niet meer aan. Die mannen loopen in gekleurde hemden en een plus-four, die misschien goed staat als men dikke beenen heeft, maar als men tot het spillebeenengilde behoort) trek dan zoo'n „luchtbroek" liever niet aan. Onze grootvaders wisten daar niets van. Die gin gen kolven en potverteren met hooge hoeden en gekleede jassen en onze grootmoeders liepen niet in tennisjurkjes die op een witte vlag gelijken. Hoe wij er toe komen dit neer te schrijven!? Toen wij ons een oogenblik verdiepten in het „vroeger en nu" wat de levensvreugde voor de jeugd betreft toen ook dachten wij aan de jeugd, in welke wij thans onze voorouders zien. Hpe geheel anders werd zij opgevoed en onderwezen. Onze boekenkast kreeg een beurt. Een en an der moest weer op z'n plaats gezet worden, wat geordend en dat ging niet zoo vlug. Nog eens in oude boeken snuffelen en daar viel ons oog op een titel „Keur van Gedenkwaardige Tafereelen" uit de Nederlanjdsche Geschiedenis" door G. Em- gelberts Gerrits. Op de titelpagina een kopergra vure, een symbolische voorstelling van den land bouw en de veeteelt, 'handel en nijverheid, kunsten en wetenschappen. Die bijbel, over welken de oranjeboom zijn takken uitspreidt, siert in top deze zinnebeeldige teekening. Het jaartal, in Bo- meinsche cijfers staat er onder: MDlCCCXXV (1825.) Dan volgt het voerberigt. waaruit wij het volgende overnemen: Men za.l 1 igtelijk toestemmen, dat het onder wijs en de opvoeding der jeugd, nimmer op hoo- geren prijs geschat werden dan thans; en hier over verheugt zich dankbaar elk verlicht men- fechenvriend; immers onze zoetste en beste hoop is op de jeugd gevestigd, zij is de band Idler zamenleving; zij zal weldra den hechtsten steuii van het dierbare vaderland uitmaken, en verdient al zoo te regt onze hoogste aan dacht. Elke welmeenende poging, om het on derwijs en de opvoeding van het lieve op bloeiende geslacht te bevorderen, wordt dan ook gaarne luide toegejuicht." D|an volgt de inleiding, waarin de schrijver zich richt tot de jeugd. De aanhef luidt als volgt: Door bij u mijne jeugdige vrienden! te twij felen aan eene edele geestdrift voor het heil van ons gezegend Vaderland, zoude ik de tee- dere bezorgdheid, die uwe dierbare ouders en onderwijzers steeds voor uwe opvoeding en geestbeschaving koesteren, te kort doen. Neen, ik weet het; reeds van uwe vroegste jaren was het hun onophoudelijk streven, om uwe ge voelige en voor eiken indruk vatbare harten, voor de edelste gezindheden, voor godsvrucht, braafheid en vaderlandsliefde te doen ont- gloeijen. Zij prezen u daartoe vooral eene vlijtige beoefening der geschiedenis van den heiligen grond uwer geboorte, welke voor uwe weetgierigheid een zoo belangrijk en heilzaam onderwerp uitmaakt, ten sterkste aan. Een ruime eeuw is sedert voorbijgegaan, hon derd drie en dertig jaar, en nu weten wij wel, dat alles moet worden bezien in de lijst van den tijd, waarin de geschiedenis ons verplaatst, In aar aangetrokken voelden wij ons toch tot hetgeen wij in het voorberigt en de inlieidiing lazen en wij dachten lieten in de caleidoscoop van ons geestesoog de levensbeweging in onze gedachten voorbij gaan, de ontwikkeling op maat schappelijk ^economisch en staatkundig terrein, de opvoeding onzer jeugd. En bij eene beschou wing van den tijd van een eeuw terug met den tegenwoórdigen peinsden wij een oogenblik, zon der de som der deugden van het voorgeslacht te willen vergelijken met die van het tegenwoordige, maar toch ontvielen ons de woorden: .VROEGER EiN NU 1 ALKMAAR. Ernstig ongeluk. Toen een elfjarig jongetje trachtte een losse pa- hoon te verwarmen boven een kaars, ontplofte de lading buskruit. Het kind kreeg de stukken van de huls in het gezicht en bekwam verschillende ver wondingen. Nadat hij naar het ziekenhuis is ver voerd, is hij onmiddellijk geopereerd, en bleek het dat hot zijn rechteroog zal moeten missen. Zijn toe stand is naar omstandigheden redelijk wel. GRASBAANWEDSTRIJDEN. He leek een paar maanden geleden niet al te best met de grasbaanraces in Alkmaar. Slechts twee wed- trijddagen waren vastgesteld, zulks in tegenstelling met andere jare,n waarin zeker drie tot vier wed strijden gehouden werden. Doch na het sucecs met de Paaschraces een recordaantal toeschouwers en uitstekende sport bleek, dat de animo bij het publiek nog steeds stijgende was en Alcmaria VW. begon direct daarna met pogingen om alsnog ee» extra-race te organi- seeren. Het is gelukt. Het is zelfs zoo goed gelukt, dat wij in Alkmaar op de beste grasbaan van Ne derland een race krijgen zooals er nog nimmer te voren een geweest is. In den regel heeft men op een programma een flink aantal nieuwelingen een iets kleiner aantal junioren en zoo'n acht senioren staan. De overigen komen dan een volgende maal wel aan de beurt. En nu? Allereerst een 24 nieuwelingen ,een ongekend groot aantal. Daarnaast 16 juniores, zoo ongeveer het maxim um aantal dat Nederland be zit. En tenslotte een 16 seniores, wat beteekent dat alle actieve seniores in Alkmaar den strijd tegen el kaar zullen voeren. Met de Pinksterdagen naar Alkmaar. Dat zal me dus den eersten Pinksterdag Zondag 4 Juni een enorme drukte worden op de motor-gras- baan. Van heinde en verre komen de renners, uit alle provincies komen de toeschouwers. Geen won der ook, wanneer men bedenkt, dat een weekend in Alkmaar, in Bergen of Egmond al reeds een bij zondere attractie is. Onze badplaatsen rondom Alk maar hebben het met de Pinksterdagen steeds bij zonder druk. En wanneer men dan nu ook nog een prachtigen middag bij de motorraces kan meemaken is het geen wonder, dat deze keer een ongekend aan tal toeschouwers verwacht wordt. Zij zullen komen uit de Noordelijke provincies, via den afsluitdijk, ze zullen komen uit Haarlem, Leiden den Haag en Rot- derdam, ze zullen komen uit Utrecht en Gelderland en wellicht beide Pinksterdagen in Alkmaar en om geving doorbrengen. Doch de motorraces op dien eersten Pinksterdag zullen de groote attractie blij ken. Zij zullen het doel van den tocht worden. Wie er meerijden. Voor den geregelden toeschuower is het niet noodig om namen te noemen van renners. Voor de anderen volgt hier een kleine bloemlezing. In de nieu welingenklassen zullen o.m. starten Zijp, Krommenie Dupont Almaar Roos Hoorn Vink Maas land Merkelbach Buitenveldert Hamers Heer len Stolte Delft Staals Eindhoven Raams Dordrecht Nottelman Sint Maarten enz. Totaal 24 renners. In de juniorenklasse vinden wij vermeld: Poldervaart den Haag Ludeke Hei loo Van Latum Alkmaar Reijnders van Dalsum Moejes, Pollé, Kopklepper, e.a. En in de senio renklasse Bosman, J. de Ridder, G. de Ridder, van den Berg, Moeke, Kuyper, Breeman, Al, Oosterbaan van Dijk, Rijk, Schot, van der Pluym, vanWingerden Hartman Rehorst Het zijn namen die klinken als een klok Het zijn renners, die hard zullen strijden voor de prijzen. En bijna zouden wij zeggen in Alkmaar wordt den eer sten Pinksterdag het kampioenschap op de grasbaan verreden. De wedstrijden beginnen precies half twee. op het terrein zijn luidsprekers op gesteld, die na elke race verkondigen welke resultaten een serie, een manche opgeleverd hebben. De baan zelf is in de allerbeste conditie en razend snel en voor het pu bliek is er ruimte in overvloed om de wedstrijden te kunnen volgen. Zoodat het parool is met de Pinksterdagen naar Almaar. En den eersten Pinksterdag naar het sport terrein, naar de grootste motorraces van dit sei zoen. DIRKSHORN. Bloembollenkweekers Voor Harenkarspel en Omstreken is opgericht een vereeniging van bloembollenkweekers, afdeeling van het Hollandsch Bloembollenkweekersgenootschap te Haarlem. Reeds traden 25 leden toe. Als bestuurs leden zijn gekozen Jac. Blokdijk, voorzitter, P. F Borst secretaris, Q. Jonker, P. Blom, Jac Vlam, K. Gootjes, en L. van Breugel Zij die lid wenschen te worden kunnen zich opgeven bij het bestuur ALKMAAR. De Alkmaarsche Courant deelt mede, dat is opge richt een voetbalvereeniging van de Alkmaarsche kaasdragers, onder den naam WAK. En maakt de redactie van dit blad de volgende geestige opmerking. Wij zijn er eerlijk gezegd blij om, dat het Spore park en niet het Waagplein als oefenterrein is ge kozen. Het onderscheid tusschen een kaasje en een voetbal is niet zoo bijzonder groot en hetzouwerkelijk een te groote attarctie voor de vreemdelingen wor den als sommigen in hun sportenthousiasme eens vergaten, dat zij niet op het voetbalterrein maar op de kaasmarkt zijn. Naar wij vernemen is de nieuwe vereeniging van plan wanneer de eerste wedstrijd wordt gehouden de tegenpartij een ouderwetsche bieravond aan te bieden. Wij hebben zoo'n stil vermoeden dat het eerste treffen tot een schitterende overwinning van de voetbadllende kaasdragers zal leiden. Er worden plannen uitgewerkt, het drie honderd jarig bestaan van den polder „De Schermeer" fees telijk te herdenken op 6, 7 en 8 September a.s. Op het voorloopig programma staan kerkdiensten, land bouw en folkloristische tentoonstellingen, kinderspe len enz. Getracht zal worden een oud-Hollandsc.a tooneelspel op te voeren. Naar de plaatselijke bladen mededeelen belooft de oogst van tulpengewassen over het algemeen slecht te worden. ALKMAAR. Zwemkampioenwed strijden. Naar wij vernemen zullen de Nationale Zwemkam- pioenschappen bepaald zijn op 12 en 13 Augustus a.s. gehouden worden in de nieuwe zweminricluir.g te Alkmaar, die geëxploiteerd wordt door de NV. Maatschappij voor Zwembadenbouw. BROEK OP LANGENDIJK. De feestdag voor de Ouden van Dagen, Dondydag vond de reeds eerder aangekondigde rii plaats voor de ouden van dagen te Broek op Langen dijk tn Zuidscharwoude. In een 40-tal auto's wel willend al g estaan door ingezetenen aan den Langen dijk werd de tocht des morgens half tifin aanvaard naar VeJzerbeek, waar de oudjes ververscningen werden aangeboden, vervolgens werd het Kopje te Bloemendaal bezocht en ging het over Heemsrede naar Dreefzicht, waar wederom werd gepleisterd. Door Haarlem heen werd zoo langzamerhand de te rugtocht aanvaad en na nog even gepauzeerd te hebben in de zoo mooi gerestaureerde muziektuin te Alkmaar, ging het langs den Middenweg over Heerhugotvaard huis toe. Bij de Roskambrug hadden zich eenige leden van Kunst na Arbied te Zuidscharwoude opgesteld, welke onder de vioolijke toonen der muziek de optocht be- geleidd.n naar het cafe van den heer J. ue Br.er te Broek op Langendijk. Onder het aanbieden van verevrschingen dankte de voorzitter van het comité de heer J. Kramer de bestuurders der auto's»voor hun belangeloos me dewerken en verder allen die zich verdienstelijk hebben gemaakt tot het doen slagen van dezen dag. Verder herinnerd spreker er aan dat de tocht naar het café de Boer een bijzondere reden had daar zich een bruidspaar in hun miden bevend de heer J. de Ruiter en echtgenoote van Zuidscharwou de welke 50 jaar door den band des huwelijks wa ren verbonden. Namens auto-bestuurders en comité leden werd het bruidspaar een prachtig bloemstuk aangeboden en als blijvend aandenken een nikke len melkkan met lepel en vork. De heer du Burck feliciteerde hierna het bruids paar, releveerde de moeilijke omstandigheden door hen in de afgelegde 50 jaren meegemaakt en hoopte dat de beide oudjes nog een onbekommerden ouden dag mogen genieten, en dat ze in dezen dag ook mogen zien een uiting van liefde en meeleven voor de ouden van dagen. Na het spelen der muziek van „Lang zullen ze leven" dankte een zoon van het bruidspaar voor de ondervonden blijken van belang stelling. Hoogst voldaan gingen daarna de oudjes huis waarts en kan het niet anders of deze dag zal nog lang als een aangename herinnering bij hen blij ven voortleven. Onder groote belangstelling werd door de muziek voor de woning van het bruidspaar een serenade gebracht welke op hoogen prijs werd gesteld. BROEK OP LANGENDIJK. Volgens ingekomen bericht van den minister van binnenlandsche zaken is de steunregeling voor de gedeeltelijke werklooze transportarbeiders werkzaam in het bedrijf der vereeniging „de Koophandel' ver lengd tot en met 24 Juni a.s. BROEK OP LANGENDIJK. Volgens bekendmaking van B. en W. kunnen de bollenkweekers in deze gemeente die geen formu lieren ter invulling ontvangen hebben aangaande de saneering van het bloembollenbedrijf, zich ter bekoming daarvan op Dinsdag a.s. vervoegen ter secretarie tusschen 2 en 5 uur nieuwe tijd. Tevens dat zonder teeltbewijzen, waarvoor de nu te ver strekken gegevens mede tot grondslag zullen strek ken voor den vervolgge geen bloembollen meer mo gen worden geteeld. BROEK OP LANGENDIJK. Door de gezamenlijke landarbeidersbonden is we derom een bespreking gehouaden metde patroonsver eeniging om tot overeenstemming te gerken betref fende de loonen in den tuinbouw. Na langdurige bespreking werd overeengekomen dat de patroonsvereeniging aan haar leden zal ad- viseeren voor de 3 zomermaanden een loon uit te keeren van niet minder dan 3 gulden per dag of 18 gulden per week. Arbeidstijd van des morgens 5 tot des avonds 6 uur. Eveneens zal verzocht worden in verband met de heerschende werkloosheid zoo min mogelijk overuren te laten verrichten daar er werk krachten voldoende zijn. BROEK OP LANGENDIJK. Vij dagmorgen waren voor het eerst boswortelen ter markt aangevoerd welke gemiddeld f 5.50 per 100 bos opbrachten. NOORDSCHARWOUDE. Met de vernieuwing van de Mosselenbrug zijn de werkzaamheden aangevangen, door de woningen die opgeruimd moesten worden om te komen tot een breeders doorvaartwijdte en een breeder rij vlak voor de brug te sloopen. Zoo gaat de vernieuwing van den tijd steeds voort en past alles zich steeds meer en meer aan aan de eischen van snelverkeer en verkeer te water. NOORDSCHARWOUDE. Maakten wij reeds eerder bekend de plannen die bestonden om aan de Ouden van dagen van de ge meenten Oudkarspel en Noordscharwoude een auto tocht aan te bieden en dat zich hiervoor een com missie had gevormd, deze plannen hebben thans een vasten vorm aangenomen Reeds mocht van vele particuliere, autobezitters de mededeeling ont vangen worden dat zij hun auto voor dit doel be schikbaar stellen Nu is het echter noodzakelijk dat er finantien zijn om de ouden van dagen op hun autotoent te kunnen ontnaien. Hiervoor nu wordt de medewerking ingeroepen van de burgerij van beide gemeenten en nbopt de commissie a; t zuiks daadwerKelijk zal worden getoond ooor te teeneneu o de lijsten die de voigenue weïk met toe stemming van de beide B. en W. s zullen woruen aangeboden De tocht zal gaan naar Haarlem en omstieuen. De ouden van dagen worden verzoent zien voor 9 Juni aan te meiden bij een der commissieleden vermeld op het strooibiljet dat heden aan de bur gerij is toegezonden. Woensdag 14 Juni is het de feestdag van de -Ou den van Dagen. VERLICHTING DER INVOERRECHTEN LEVENS VOORWAARDE VOOR DEN NEDERLANDSCIIEN TUINBOUW, De aan Er.geland betaalde invoerrechten zijn vol gens de betekening geweest, voor versch ïruit 577.0UÜ voer vrucntenpulp ƒ823.000 voor versche groenten 4.35'; .000 voor vroege aardappelen 14C 000 Totaal 5.897.000. Op zich zeil genomen reeds een respcetabel be drag, bijna ze.-, n.iiiioen gulden Meer dan de regee ring besjrikfcaar stelde voor steun aan den tuin bouw. Als deze invoerrechten niet betaald hadden behoeven te v< rden, zou onder overigens gelijke omstandig.ieaen den Nederlandschen tuinbouw een grooter bedrag zijn toegevloeid, dan nu uit de steun verleening. Vergeleken echter bij de waarde der uitgevoerde producten, krijgen de betaalde invoerrechten reus achtige afmetirgegn, de waarde van het uitge voerde Versche fruit bedroeg 1.5 0.000 «Je daarop betaalde rechten 577.000 dus meer dan eei: derde. Het invo ia -ent op vruchtenpulp is 25 procmt van de waarde Versche groenten. De in Jar-aar'- 1932 ingevoerde Engelsche tarieven hebben ee-i geweldigen invloed gehad op den tuin- bouwexport uit ons land. Doos 30 en 60, Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Reeds bg een vluchtige bo3Ci>ouwmg van de cij fers blijkt dit: de totale export van versch fruit, vruchtenp ilp vr-sche gro n.ii en vroege uaracjp pelen naar Engeland bedroeg in 1931 236.914.000 kilogram in 1932 182.639.000 kilogram een vermin dering derhalve van 54.275,000 kilogram of bijna 23 procent. Als men echter deze cijfers aan een nader onder zoek onderwerpt enb ij de afzonderlijke artikelen de verschuivingen in den export nagaat in verband met de hoogte der invoerrechten, dan blijkt de werking der Engelsche invoerrechten nog veel fu nester te zijn geweest, dan uit de globale verminde ring is af te leiden Tomaten en andijvie. Het meest sprekende voorbeeld is ongetwijfeld to maten. Onze tomatenexport naar Engeland bedroeg in 1931 40.000.000 kilogram in 1932 28.000.000 een ver mindering met 44 procent Onze export van versche aardbeien voor de jam fabricage was altijd zeer bealngrijk In 1931 voer den wij naar Engeland uit 1820.000 küogram in '32 slechts 1,241,000 kilogram oftewel 45 procentmin- der. Bij de druiven was de teruggang eveneens zeer ontstellend. Onze uitvoer naar Engeland daalde van 4,559,000 küogram tot 1.769,000 küogram een terug gang van 61 procent. De secretaris van het Centraal Bureau van de Vei lingen heeft nagegaan, welke bedragen in 1932 be taald zijn geworden bij den invoer van onze produc ten in Engeland. Bij artikelen die met een recht naar het gewicht belast zijn, is dit niet zoo mogelijk Verdere cijfers. Bij versche groenten bedroegen de betaalde in voerrechten f4,357,000 terwijl de uitvoerwaarde be liep f 11,172,000. De Engelsche invoerrechten bedroe gen hierbij derhalve bijna 40 procent van de ex portwaarde. Engeland is echter een der grootste importeurs van uien. Deze zijn slechts met een recht van 10 procent van de waarde belast. Schakelen we dit pro duct uit. dan blijken de invoerrechten nog heel wat zwaarder te drukken. Het blijkt dan, dat niet minder dan 54 procent van de uitvoerwaarde is moe ten worden voldaan bij invoer in Egeland. Uit het bovenstaande blijkt dat een verlichting der Engelsche invoerrechten voor den Nederland- schen Tuinbouw als een eerste levensvoorwaarde moet worden beschouwd. Verduistering van f 24.000. D|e 67-jarige administrateur van een coöpe ratie te Haarlem die gedurende twintig jaar ten nadeele van deze coöperatie gelden had verduis- terrd tot een totaal bedragg van f 24.000 is door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Oneerlijke ambtenares. T-n het gebouw van den postcheque en giro dienst aan het Spaarneplein te Haarlem is een 21-jarigo ambtenares aangehouden, verdacht van diefstal van een bankbiljet van vijfentwintig gulden, gepleegd ten nadeele van een collega.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3