De Pers en de Regeeringsverklaring Moeten de boeren weer kernen? Een Stertocht van den A.H.W.B. Nieuwstijdingen In een krachtig erisisbeljeid wordt algemeen ver trouwen gesteld. *Het Volk" ziet in de maatregelen van minister Deckers „de barste terreur." Kracht van overtuiging en toon acht de „Nw. Rotterdamsche Courant" de kenmerkende eigen. cshap van de afgelegde Regeeringsverklaring. Dit is het geluid, aldus het blad uit de Maasstad, dat in de laatste jaren aan de regeeringstafel zoo dikwijls ontbroken beeft en de wijze waarop hier de hoofdlijnen van het toekomstig regeerings beleid worden getrokken, boezemt vertrouwen in. diet kabinet geeft er blijk van de volle zwaarte van zijn taak te beseffen. Het doet dit niet alleen door den diepen ernst, waarmee de finantieele en economische toestand onder de oogen wordt gezien, doch ook door het bewustzijn, dat de tijd van halve maatregelen voorbij; is. Van twee passages in de verklaring neemt de, „|N. R. Crt." met voorbehoud kennis: de orde ning van het bedrijfsleven en de handelspolitiek. Voor zoover een defensief karakter bij de daarvoor noodzakelijke maatregelen voorzit, kan men er -vrede mee hebben als met een ons door den druk der buitengewone omstandighe den van buiten opgedrongen tijdelijke verdedi- gnig van ons oecouomisch bestaan. Anders zou het echter worden, indien wij ermede zou den verzeilen in een staatssocialisme en in een ongezonde actieve handelspolitiek. Het blad besluit: Een krachtig regeeringsgeluid heeft geklon ken. Laat dit vleugelen geven aan o ze hoop, dat, wat ook de toekomst in haar schoot mo- ge bergen, het roer van den staat met vastere hand bestuurd wordt dan in het jongste verle den het geval was. JHet Vaderland" komt het voor dat de pre mier zijn stempel gedrukt heeft op de regeerings verklaring. Eenheid van geest en van opzet karakteri- sert deze informeel© Troonrede, die zich dan ook ongemeen gunstig onderscheidt van haar, in vorige jaren, op den derden Dinsdag in Sep tember uitgesproken formeele voorgangsters. Met forsche hand zijn eenige gróote lijnen ge trokken. Deze innerlijke samenhang wordt niet weing versterkt door den stijl van de verkla ring. Zij is niet een aaneenrijgsel van aphoris- opmerkingen doch een sluitend betoog. Zij tracht te overtuigen en zij komt tenslotte tot een bepaalde conclusiemen mag voor de diepst ingrijpende maatregelen niet terug schrikken. Minder concreet acht bet blad de regeerings verklaring ten aanzien van de oeconomisohe po- politiek. In dit opzicht kunnen we nog alles ver wachten. Geen enkele maatregel mag vooraf worden buitengesloten, „dus ook niet een evntueele wijziging in onze handelspolitieke methoden." Indien hierin de mogelijkheid van een zgn. actieve handelspolitiek ligt, zouden wij dit zeer betreuren. Bescherming van de binnenlandsche markt tegen overmatige invoeren schijnt ons in dezen tijd verantwoord. Evenzoo reglemen teering van die invoeren, die bedrijfstakken betreffen, waarvoor een bepaalde „ordening" in het leven is geroepen, zooals den landbouw Het tweesnijdende zwaard van de actieve han delspolitiek blijve echter in de scheede. Het „Utrechtsch Dlagblad" vindt de verklaring zoo voorzichtig en „in de ruimte" gehouden, dat ze weinig houvast geeft voor een beoordee ling. Vooral op de oeconemische paragraaf in de verklaring peinst het blad zich de hersenen stuk en waar gesproken wordt over een eventu- eele wijziging in onze handelspolitieke methoden schrijft het blad. Men kan in het hier geopenbaarde voorne men een vingerwijzing zien, naar een strakker stelsel van contingenteeringen, naar eene toe passing van het beginsel, dat wij niet meer uit het buitenland ontvangen dan wij naar het buitenland afleveren. Deze weg der contingenr teering is een gevaarlijke weg. Maar wat bedoelt de Begeeringsverklaring met „ordening van het bedrijfsleven?" Is de regeering voornemens de nijverheid op dezelf de wijze in de handen te brepgen van de Over heid als hare voorgangster het met den land bouw heeft gedaan Diat ware funest. Wij wachten dus af, en meenen dat het op den weg der pers ligt, haar loyaal en met vertrouwen tegemoet te treden, ook wanneer zij met voorstellen komt, die aan gegronde kri tiek onderhevig zijn. Li de regeeringsverklaring vindt „Het Volk" twee algemeene lijnen; belangrijke inperking der publieke uitgaven en de nieuwe heffingen. Over de noodzakelijkheid van bezuiniging is ieder, die geen dollemanspolitiek wil voeren, het in dezen hevigen crisisnood eens. De vraag blijft echter natuurlijk: waar de bezuiniging en hoe Zullen de militaire departementen ein delijk krachtig aangepakt worden? Zal op de werkloozensteun besnoeid worden? D© termen waarin over nieuwe belastingen gesrpoken wordt (nieuwe heffingen) laten de mogelijkheid open voor een heffing-in.eens van het vermogen die in de crisisresolutie van onze partij aangewezen is. Maar elke nadere aandui ding blijft, achterwege. Ook wordt niet ge rept van leening tot mede-overbrugging van het begrootingstekort. „Ordening van het bedrijfsleven" wordt eco nomisch noodzakelijk genoemd. Dit is zeker vooral een kolfje naar onze socialistische hand Zal het, echter, gelijk het onzerzijds wordt in gezien, tot ordening van overheidswege ko men D© verklaring spreekt slechts van „be vorderen" van overheidswege van die ordening Wij vreezen dat hier het privaat kapitalistische karakter der regeering haar parten zal spelen en van krachtig ingrijpen zal weerhouden. Ook wat dit betreft moet echter gelden: afwach ten. De passage die zich tegen alle extremisme richt zal bij ons zeker geen verzet ontmoeten Onze partij is sedert haar oprichting in haar innigste wezen tegen alle extremisme gekeerd Het is echter maar de vraag, -wat men onder extremisme verstaat. Em dan keert het blad zich tegen de maatrege len van minister Dieckers en noemt deze de bar ste terreur Het zg. vierhoeksprogram het eerst van A. R. zijde geformuleerd, vindt men in de Regee ringsverklaring terug, zoo merkt „De Stan daard" op en waarschuwend zegt het blad: Men verwachte niet dat er wondermaatre- gelen bestaan, die op eenmaal een anderen toe stand in het leven kunnen roepen. Het is niet zoo, dat men op een goeden dag, zijn krant ter hand nemend, daarin ld2en zal, dat de we reldcrisis nu uit de wereld is. Kloek en rustig zoo vindt ,De Maasbode" de verklaring en gaarne steunt zij het beroep op de „noodzakelijke eendracht.'" al achten wij het geschrijf in een deel der liberale pers aan het adres der katholieken voor die eendracht niet bevorderlijk. Het be sef, dat de liberalen tot heden naar hartelust hebben gestemd tegen iederen maatregel, die hun, niet beviel, zonder te letten op de harde noodzakelijkheid, moge hun pers tot eenige bescheidenheid manen bij het manoeuvreeren met de termen lands- en partijbelang. „De Tijd": Het beroep op de medewerking der Staten Generaal zal voor zoover het de Katholieke Staatspartij betreft zeker niet tevergeefs ge daan zijn. Alleen al het feit, dat deze partij haar beste mannen afstond om zitting te ne men in dit extra-parlementaire kabinet, bewijst dit. Dat neemt niet weg, dat de daden objec tief beoordeeld zullen worden, want men mag niet vergeten de formateur heeft het nu eenmaal zoo gewild, dat het een extra-par lementair kabinet is, waartegenozver de par tijen vrij staan. Hbld. OOK HIER TARIEFMUREN UND KEIN ENDE. CRISISSTEUN UITGESLOTEN. Zooals de Tel mededeelt, heeft de te Utrecht ge houden vergadering der hoofdafdeeling Zoetwater visscherij van de Ned. Heidemaatschappij de lieer Brouwer chef van de afd. Visscherij van het De partement van Economische Zaken en Arbeid een rede gehouden, over „de Zoetwatervisscherij en de crisis.' Spr. wilde nagaan of het mogelijk is noodmaatrege len in verband met de crisis te nemen, teneinde een tijdelijke verlichting te krijgen. „Want de zoet watervisscherij is zwaar ziek." Onze visch is niet af te zetten tegen prijzen die het mogelijk maken het bedrijf loonend uit te voeren. De daling van de visch prijzen is echter geen op zichzelf staand verschijnsel. Er kwamen nog bij bijzondere mostandigheden, die fataal werden voor den uitvoer. Spr. herinnerde aan den val van het Engelsche pond in dit verband. Om voor ed visch, naar Engeland uitgevoerd, denzelf den prijs te maken als voor de daling van het pond zou de prijs door den Éngelschen afnemer te betalen met ongeveer de helft verhoogd moeten worden. Daarvan kan geen sprake zijn. Daarbij kwam, dat Engeland een invoerrecht van 10 procent van de waarde legde op de visch. Het zijn vooral aal en paling, karper en groote brasem, welke getroffen worden. Met den uitvoer naar Duitschland staat het nog veel slechter. Door de geringere koopkracht van het Duitsche publiek waren de prijzen, die de Duit- sche afnemer betaalde, reeds laag. Spr. herinnerde wat dat betreft aan de lage zeelt en karperprijzen der laatste jaren. Duitschland verloren. Aan dezen uitvoer zoover die bij de lage prijzen nog mogelijk was, is thans echter de genadeslag toegebracht door de hooge invoerrechten. De Duitsche markt is voor ons verloren, zoolang die hooge invoerrechten gehandhaafd blijven. Reeds lang wordt op een verbod of een ver gaande beperking van den invoer van vreemde visch in het bijzonder van paling, aangedrongen als een middel om de vischprijzen hier te lande te verhoo- gen en dus ons bedrijf weer loonend te maken. Spr. slaat echter den invloed van een beperking van den invoer op de vischprijzen in het binnen land veel minder hoog aan, dan velen gewoon zij te doen. De Deensche enNoorsche paling die hier te lande wordt ingevoerd, wordt, voor zoover zij hier te lande niet wordt verbruikt of verwerkt, weer uitgevoerd. Onze exporteurs die het niet in de macht hebben zelf den prijs te bepalen, zullen op de buitenland- sche markt weder moeten concurreeren met paling die uit Denemarken of Noorwegen rechtstreeks is aangevoerd. De lage prijs van de Noorsche en Deen sche paling is dus van beslissende beteekenis met betrekkng tot den prijs n het algemeen. En die prijs ondervindt weer den invloed van de daling van de Deensche en de Noorsche valuta. DeDuit- sche invoerrechten hebben onzen uitvoer naar Duitschland zoo goed als onmogelijk gemaakt, maar dat is ook het geval met den Deenschen uitvoer naar Duitschland. Gevolg is Deensche invoer. Wij kunnen ons voorbereiden op een Deenschen invoer en dus een verscherpte concurrentie niet alleen hier te lande, maar ook in die landen, waar wij lot dusverre nog een markt vonden voor onze zoecwatervisch. Dit geldt in de eerste plaats t.a.v. aal en paling Het is spr, bekend, dat wij hier te lande in voer van Deensche zoetwatervisch en wellicht ook van Zweedsche kunnen verwachten De afd. Visscherij van het departement is thans bezig de mogelijkheid van afzet te onderzoeken. Men heeft lijsten aangelegd van buitenlandsche vischhandelaren, gevestigd in streken, welke wel licht voor den afzet van Nederlandsche zoetwater visch in aanmerking kunnen komen. De af deeling is gaarne bereid van deze lijsten inzage te geven aan handelaren, die er voor voelen om werkzaam te zijn in de richting van uitbreiding van ons afzetgebied in het buitenland. Spreker merkte voorts op, dat de regeering ook reekning heeft te houden met andere belangen en er voor tewaken, dat tegenover de bate, die de vis scherij misschien zo uvinden bij de contingenteering van bv. paling geen andere en wellicht niet grootere belangen zouden worden geschaad. Denemarken is een goede klant van Nederland en koopt veel meer van ons, dan wij van Denemar ken betrekken en spr. zou zich kunnen voorsteilen, dat men er prijs op stelt een zoo goeden klant geen aanleiding te geven tto het nemen van tegen maatregelen, waardoor onze uitvoer zou worden getroffen. Tot de crisismaatregelen welke toepassing vinden in het belang van onze visscherij al is het tot dus verre ook alleen met betrekking tot de zeevisch, be hoort de regeling van onzen uitvoer, wanneer een bepaaid land bv. den invoer uit ons land contin- genteert. Zoo is de uitvoer vanzee visch, pekelharing daaronder begrepen, uit ons land naar Frankrijk en van zeevisch naar Belgie door de regeering ver boden, behalve wanneer de zending voorzien is van een uitvoercertificaat dat alleen wordt afge geven voor Nederlandsche visch. Uitvoercertificaten ook voor zoetwatervisch. Wanneer de invoer van zoetwatervisch auit Ne derland in de genoemde landen zou worden gecon- tingenteerd, dan zouden naar spr. meent, --er bij onze regeering geen bezwaren bestaan eveneens maatregelen te nemen om te voorkomen, dat uit ons land vreemde visch in plaats van Nederlandsche werd uitgevoerd ten laste van ons contingent. Dan hield spr. een korte beschouwing over den directen steun aan het bedrijf. Als vaststaand kan volgens spr. worden aan genomen dat de zoetwatervisscherij behoort tot de bedrijven, welke na het economisch herstel wanneer de belemmeringen voor het bedrijf zullen zijn weg genomen, hervat zullen kunnen worden. In dit opzicht verkeert naar spr.'s meening de zoetwatervisscherij in een bevoorrechte positie, ver geleken met andere bedrijven. Wanneer er dan ook aangedrongen wordt op recht streekschen steun aan het bedrijf kan spr. zich indenken, dat met overwegingen als door spr. zijn genoemd rekening wordt gehouden. Het is echter aan spreker tot dusverre niet mo gen gelukken iets te vinden, dat aan de moeilijk heden in het bedrijf tegemoet zoukomen en tevens uitvoerbaar zou zijn. Aanbevolen is ook hetv aststellen van regeerlngs- wege minimumprijzen voor de visch, die afgeleverd wordt. Deze prijzen zouden dan natuurlijk zoo hoog moeten zijn, dat zij den visscher nog een bescheiden bestaan waarborgen. Spr. vraagt echter in gemoede wat zoodanige minimumprijzen beteekenen in een tijd, dat er geen afzet is voor de visch en daarvoor dus geen prijzen van eenige beteekenis te maken zijn Voor den werkelijken beroepsvisscher, die geen anderen arbeid verricht dan het visschen in eigen bedrijf, is tot op heden het uitzicht op crisissteun gerng. Wat de toekomst voor hem zal brengen, als de crisis nog lang aanhoudt waagt de heer Brouwer niet te voorspellen. De vergadering nam ten slotte een motie aan m»t algemeene stemmen: m aan de regeering te verzoe ken gedurende de maanden Augustus, September, October en November, den invoer van buitenland sche aal en paling te verbieden. Op voorstel van de afd. Sneek besloot de verga dering het noodige te doen. opdat aan rijks- en ge meenteambtenaren en aan hen, die pensioen genie ten niet de groote vischacte worden uitgereikt OP NAAR SCHIPHOL. ZUIDSCHARWOUDE CONTROLEPOST. Vanden heer Dijkhuizen consul van den Algemee nen Nederlandschen Wielrijdersbond te Zuidschar- woude ontvingen wij interssante gegevens over den stertocht naar Schiphol, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den bond. De Stertocht heeft ten doel aan Nederland een indruk te geven van de veelzijdige ontwikkeling van het toerisme. b. aan de toeristen gelegenheid te bieden op eenvoudige gemakkelijke en aantrekkelijke wijze een tocht door Nederland te kunnen maken. c. Een zoo groot mogelijk aantal bondsleden te Amsterdam bijeen te brengen teneinde gemeen schappelijk het 50-jarig bestaan te herdenken. Aan den Stertocht kan men als volgt deelnemen: a. te voet 35 kilometer. b. per rijwel 100 klometer. c. per rijwiel met hulpmotor 125 kilometer. d. per automobiel 300 kilometer. e. per motorrijwiel 250 kilometer. f. te paard 80 kilometer. g. per paard en rijtuig 80 kilometer. h. per kano 30 kilometer. i. per zeilboot 30 kilometer. j. per roeiboot 30 kilometer. ■te per vaartuig met hulpmotor 40 kilometer. 1. per motorboot 60 kilometer m. per vliegtuig 600 kilometer. n. per trein (van een plaats in het buitenland.) Voor iederen vorm van toerisme zijn bijzondere bepalingen vastgesteld. 3. Aanvang De Stertocht wordt geopend op Don derdag 29 Juni te 6 uur voorm. op dit uur worden de controleposten geopend. 4. Eindpunt De Stertocht eindigt voor alle deel nemers op het vliegveld Schiphol te Amsterdam en we 1 op Vrijdag 30 Juni, tusschen 10 uur voorm. en 12 uur. 5 Belooning. Zij die den Stertocht hebben afge legd ontvangen een zijden lint, in de kleur van den vorm va Toerisme waarvan zij gebruik gemaakt hebben, en welk lint bevestigd kan worden onder het herdenkingsinsigne. Het Bestuur behoudt zich het recht voor deel nemers die niet overeenkomstig de bepalingen ge handeld hebben, het lint niet uit te reiken, dti kan ook geschieden bij handelingen ernstig in strijd met de verkeersregels, processes verbaal wegens roeke loos rijden enz. Wanneer vereenigingen of groepen van toeristen aan den Stertocht deelnemen, kan als belooning een ANWB vlag met wimpel in de kleur van den vorm van toerisme na den tocht worden uitgereikt. Onder bepaalde voorwaarden kunnen ook niet- leden aan den tocht deelnemen. In Noordholland kan aangevangen worden te Alkmaar, Hoorn, Velsen, Haarlem enz. Het ligt in de bedoeling aan alle deelnemers een koffiemaaltijd aan te bieden op Schiphol na afloop van den Stertocht. Belangstellenden of eventueel© liefhebbers zal de heer Dijkhuizen gaarne verdere inlichtingen willen verstrekken veronderstellen wij. DE GEHEIME KARN. Een half jaar geleden is een K.B. afgekomen waar bij een ieder, die een karn e.d. in zijn bezit heeft, verplicht is, daarvan aangifte te doen bij het be trokken botercontrolestation. De aanleiding daartoe is duidelijk; iedere kfio boter die een boer of een ander zelf maakt, is een gulden (accijns) goed- kooper dan de gekochte waar. De „geheime karn" zou dus haar intrede doen naast de „geheime dis tilleerderij" De heer A. Schrooder, Ede, wijst er thans in het orgaan van den F.N.Z. op dat klaarblij kelijk vele boeren niet met deze bepaling op de hoogte zijn. Echter, indien een boer al aangifte doet van zijn stootkarn, wat dan nog? Immers het controleeren der gemaakte hoeveelheden, ja zelfs van het über haupt gebruiken van de karn, zal zeer moeilijk zijn. De heer Schrooder zegt er o.a. van: „Dat iedere veehouder, die een karn heeft, tot het bijhouden van een zeer eenvoudige boekhouding zal worden verplicht is blijkens een mededeeling in „de Boerderij" verscheen, wel waarschijnlijk. Er zal namelijk controle mogelijk moeten zijn waaruit blijkt hoeveel melk op ieder bedrijf wordt verkamden hoeveel boter daaruit is verkregen. Hoewel de kosten voor een dergelijke boekhouding uit den aard der zaak wel zeer gering zullen zijn neemt het toch niet weg, dat deze „papieren maatregel' m.i. uit den booze is. Het zal practisch ondoenlijk zijn al die duizenden bedrijven en bedrijfjes te gaan controlee ren, tenzij men tot dit doel, wat ook al weer niet gewenscht is, de noodige ambtenaren gaat aanstel len. Dat het boter maken op de boerderij in de naaste toekomst zal toenemen, is onder deze omstandig heden zeer aannemelijk. Onlangs kwam mij ter oore dat er bij een onzer zuivelconsulenten reeds een aanvrage was binnengekomen van een landbouw organisatie tot het geven van een cursus voor boerinnen en boerendochters in het botermaken op de boerderij. Wanneer hireaan gevolg wordt gege ven zal het resultaat van een dergelijken crisismaat regel zijn, dat er toestanden in het leven worden geroepen, die 30 tot 40 jaar geleden normaal wa ren. Deze bestendigd te zien als het practisch ge volg van een crisismaatregel lijkt mij zeer onge- wenscht." De redactie van het F.N.Z.-orgaan voegt er nog aan toe, dat haar ter oore is gekomen dat reeds waschmachines als karn worden gebruikt. Een andere zijde van de zaak is o.i. dat op deze wijze minder geld in het fonds'der Crisiszuivelcen- trale vloeit. Het ESgmondsch© stroapersdrama Bevestiging van het Alkmaarsche vonnis In den nacht van 23 op 24 November van het vorige jaar was een strooper uit Egmond aan Zee in de duinen onder Egmond Binnen met zijn broer op de konijnenjacht, waar zij betrapt wer den door een jachtopziener en een rijksveldwach ter. De jachtopziener achtervolgde den strooper plotseling klonken kort achter elkaar drie scho len en de strooper viel op den grond. Het bleek dat de man in het dijbeen was getroffen Tijdens het; vervoer naar een nabijgelegen woning stierf hij door verbloeding. De jachtopziener had zich voor de Alk-maar sche rechtbank te verantwoorden, verdacht van zware mishandeling, den dood tengevolge heb bende. Het O. M. requireerde ontslag van rechts vervolging, daar de jachtopziener 'volgens zijn verklaringen, uit zelfverdediging had gehandeld. Die strooper viel hem mwet een stok aan en na twee waarschuwingsschoten had hij een derde schot op de beenen van Dlekker gelost. De rechtbank sprak verdachte van een deel van de tenlastelegging vrij en ontsloeg hem voor een ander gedeelte van rechtsvervolging. Van verschillende kanten werd er op den of ficier van Justitie aandrang geoefend om hooger beroep aan te teekenen, teneinde de zaak voor een hooger rechtscollege behandeld te krijgen. Ook bij de behandeling voor het hof te Am sterdam beriep verdachte zich op Inooldweer,

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4