Onschuldig verbannen. SPORT- EN WEDSTRIJDEN Die procureur generaal mr. A. braon van Ha- rinxma thoe Slooten vroeg bevestiging van het .Ukmaarsché vonnis. Vandaag wees het Hof ar rest en bevestigde het vonnis der rechtbank te Alkmaar. Loonsverlaging te Assen. Bij de behandeling van de begrooting der gemeen te Assen voor 1933 is het voorstel van B. en W. om een salariskorting van 3 procent toe te passen aan genomen met 15 tegen 2 stemmen. Het voorstel van den heer Buning om een voorstel aanhangig te ma- Ken met ingang van 1 Januari 1934 een korting van procent toe te passen werd verworpen met 7 te gen 10 stemmen. De geheele begrootign is met 9 tegen 7 stemmen aangenomen. EEN DOKTER BESTOLEN. Uit de spreekkamer van een dokter te den Haag is uit een openstaand geldkistje tweehonderd gulden gestolen. Hiervan werd verdacht een 52-jarige elec- tricien De politie hield den man aan nam hem een verhoor af waarop deze bekende den diefstal te hebben gepleegd. De man is in arrest gesteld. ZAKKENROLLERS Een inwoonster van Rijswijk is in een der groote magazijnen in de binnestand te den Haag het slacht offer geworden van een zakkenroller. Een portemon- naie met ogeveer een daalder alsmede een rijwielbe- lastingmerk werden gestolen. Verder werd in denzelf den winkel een bewoonster van de Jaq. van Doesstr. door een zakkenroller beroofd van haar portemon naie. Hierin was slachts 65 cent. Tenslotte is een bewoonster van het Stadhouders plein in een ander warenhuis van een lederen bood schappentaschb estolen. Hierin bevond zich onge veer 35 gulden alsmede aan handtasch. KIPPEN VAN NEGEN POND. EIEREN VAN EEN ONS. Het landbouwproefstation van de Zuid-Mand- sjoerijsche spoorweg Mij. heeft aldus meldt de Klein veeteelt, proeven genomen met hoenders, die in en kele deelen van Mandsjoerije en dan nog meest verbasterd voorkomen. Na drei jaren was men er in 1928 in geslaagd 13 min of meer raszuivere hanen en 32 dito hennen o pte sporen, waarmede men is gaan doorfokken. Het zijn bruine dieren en de hanen wegen 10 en de hennen negen pond. Na doorfokken varieerde het gemiddelde eigewicht tus- schen 94.9 en 98.3 gram bij onze kippen ligt het in de buurt van 6062 gram. Het aantal eieren lag echter tusschen 52 tot 77 stuks De dieren waren legrijp in de zevende maand dus tamelijk vroeg. Veel broedeieren waren echter onbevrucht. WEER WAT NIEUWS. HET BLUSSCHEN VAN BOSSCHEN. De N.V. Saval Apparatenfabriek te Princenhage bij Breda heeft Woensdagmiddag in de bosschen onder de gemeente Rijsbergen een demonstratie ge- geve n met haar schuimbluschapparaten ter bestrij ding van boschbranden De vele branden die den laatsten tijd hebben ge woed in bosschen en heiden gaven deze demon stratie een zekere actualiteit en een niet te onder schatten belangrijkheid. Vele genoodigden gaven dan ook blijk van hun belangstelling o.w. verschillende burgemeesters, brandweerautoriteiten hooggeplaat ste militaire autoriteiten, zakenlieden en industri- èelén terwijl het Staatsboschbeheer vertegenwoor digd was door den opperhoutvester P M. Tutein Nolthenius, bij wien ook de leiding berustte van de verschillend edemonstraties. Eerst werd een perceel heide aangestoken en na dat de vlammen eenigen tijd hadden voortgewoekerd met behulp van kleine brandtoestellen spoedig tot staan gebracht en gebluscht. Nadat daarop een strook met vliegdennen was aangestoken en gedoofd, is als apotheose een flink perceel vliegdennen aan het vuur ge offerd. Achtereenvolgens waren de verschillende toestellen gedemonstreerd de apparaten zijn in verschil lende grootten en uitvoeringen vervaardigd, echter alle Nederlandsch fabrikaat waarop tenslotte hetkanon" een op rubberbanden gemonteerde tank van 200 liter inhoud, op dezen grootschen brand werd beproefd. In enkele minuten was het vuur gebluscht, de verstikkende werking van het schuim - er wordt twaalf maal zooveel schuim geprodu ceerd als de inhoud van elk toestel was duidelijk waar te nemen overal waar de vlammen sneuvelden onder de dikke uitgspoten massa. Indien déze apparaten op dé juiste wijze worden ge distribueerd dan gelooven wij dat ze werkelijk een belangrijke factor bij de bestrijding van boschbran den zullen blijken te zijn. HUISELIJK DRAMA IN DEN HAAG. Onder dit opschrift bericht de Crt., dat gister morgen omstreeks kwart over acht de politie ge meld werd, dat op het Sweelinckplein een vrouw was aangerand en in den rug was gestoken. In ver band hiermede werd op de Laan van Meerdervoort als verdachte aangehouden een 29-jarige hier ter stede wonende musicus, die bekende zijn 281-jarige vrouw te hebben gestoken. De man werd op het hoofdbureau aan het Alexanderplein opgesloten. Nader vernemen wij nog, dat het echtpaar heden morgen een huiselijken twist had, waarna de vrouw zich op straat wilde begeven. Zij werd toen .gevolgd door haar echtgenoot. Even buiten de deur stak de man haar plotseling met een scherp mes in den rug, waarbij hij haar een zeer diepe wonde toe bracht. De vrouw werd naar het ziekenhuis overge bracht, waar bleek, dat de wonde niet nevensge vaarlijk was. Zij kon daarop, na verbonden te zijn, •weer naar huis worden gebracht. De man zou in overspannen toestand gehandeld hebben, r - L. Je Visser en Roes tam Bfflendi. Het O. M- bij de arrondissementsrechtbank te Tiel heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van genoemde rechtbank van 26 Mei jl., waarbij het communistische Tweede Kamerlid L. de Visser werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde beleediging van een buitenlandsch staatshoofd en eveneens tegen het vonnis gewezen tegen Roestam. Effendi, nl. 200 gulden boete, subs, een maand hechtenis wegens opruiing. FEUILLETON ,jLief kind" antwoordde mrs. Ingestre, ,,er be staat geen duisterheid meer inzake den moord. De moordenaar werd ontdekt en van zijn mis daad overtuigd.' ,,Maar zou het niet mogelijk kunnen ^zijn, dat lord Stratford Heron onschuldig was? wierp Aleca haar tegen. Mrs. Ingestre schudde het hoofd. „(Wanneer de menschen hier dat konden geloo ven zouden zij gelukkig zijn" zeide de bottelier „Want nooit werd een heer van dit huis meer bemind dat lord Stratford Heron, de vroolijk- ste, openhartigste en edelste gentleman die ooit kefde. Het was zeker zijn doel niet, zijn broe der te vermoorden, maar hij deed het in toorln. 'Wij waren meer bedroefd om hem dan ver schrikt over zijn daad." „(Het bed werd feitelijk in stukken gescheurd en door de politiemannen onderzocht, miss Strange" zeide de huishoudster, toen Alexa dit opnieuw begon te bezichtigen. „Het is een oud ledikant, een eeuw geleden werd het in Frankrijk gemaakt." Alexa, liet zich niet bepraten, doch ging voort DAGEN LANG HOOFDPIJN Een middel dat verbetering: jbracht Een onverwachte gewichtsafname Uit dankbaarheid voor het succes dat zij met Kruschen' Salts had, schrijft een vrouw ons den volgenden, brief: ./Voordat ik Kruschen nam had ik veel last van rheumatiek en hoofdpijn, soms dagen ach tereen. Gewoonlijk liep ik rond met een ver band om mijn hoofd, omdat dit de pijn iets ver lichtte. 's Ochtends waren mijn ledematen meest al zoo stijf, dat ik nauwelijks kon opstaan. Nu heb ik zeer zelden hoofdpijn en 's morgens voel ik me frisch en uitgerust. Tevens wil ik nog vermelden, dat mijn gewicht verminderd is van ruim, 76 kilo tot 57 kilo. Zes maanden nam ik Kruschen. Salts voor ik voelde, dat ik inderdaad beter werd. Nu zou ik het nooit meer willen, missen. Mevr. W. H. C. Meestal beginnen de hoofdpijnen wanneer uw inwendige machine niet goed functionneert wanneer uw afvoerorganen onvoldoende werken en uw organisme niet meer vrij houden van af valstoffen. Het gevolg is, dat onzuiverheden in uw bloed komen. Laat daarom de zes zouten van Kruschen uw afvoerorganen nieren en ingewanden aansporen tot regelmatige werking zooals dit voor een gezond lichaam noodig is. De „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts zorgt dat alle afvalstoffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Het gevolg van deze inwendige schoonheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door uw aderen stroomt. U voelt zich gezonder en energieker, vrij vand hoofdpijnen, vermoeidheid, zwaarlijvigheid en der gelijke hinderlijke kwaaltjes. Kmxschen Salts .is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en fl.60 per flacon. Stralende gezondheid voor een cent per dag. (Adv.) met het kunstig snijwerk te bekijken. Plotseling kwam er een kreet van haar lippen waarin vreugde en.schrik tegelijk zich uitten. In een holte van het snijwerk had zij een gouden ovorwerp zien schitteren, zonder dat zij echter ong wist van welken aard haar ontdekking was. Haar begeleiders traden naderbij, en Alexa toon de hun de oorzaak harer plotselinge ontsteltenis Jftet is een stuk van het inlegsel," zeide mrs. Ingestre. Alexa nam een naald uit het haar boog het einde tot een haak om en haalde daarmee uit de holtq een stuk van een ketting tevoorschijn van omstreeks twee duim lengte en kunstig bewerkt Ook de anderen deelden nu in haar ontroering Die ketting ging van hand tot hand. >M,Het is een spoor van den moordenaar', riep Alexa. JDie hemel heeft mij gezonden om het aan, bet licht te brengen." „JSeker' zei'de Pusset, ',is het een bewijs van den moord. „Het stukje ketting behoorde of aan mylord of aan zijn moordenaar." „(Aan den armen lord Stratford," voegde de huishoudster erbij. Niemand hafl ooit een ketting gezien, die op dit stuk geleek maar de voortreffelijkheid van het goud, het prachtige en kunstige werk bewe zen, dat de ketting aan geen dienaar van het huis kon toebehoord hebben. „Ik vond het" riep Alexa en haar oogen licht ten! „Moge het de ontdekking van den waren INSCHRIJVING HANDELSREGISTER Van 23 Mei tot en met 29 Mei 1933 werden in het Handelsregister te Alkmaar de volgende zakeni nge- schreven. NIEUWE ZAKEN. WIJZIGINGEN: H. Keck Jr., brood- en banketbakkerij, Bakkum- merstraat 89, Castricum. Zaak overgenomen van Th. J. Kaandorp. J. van Twisk, slagerij, Goverstraat 25, Den Helder. Zaak overgenomen van W. van Twisk Caf' ,,De Vriendschap" (eig. Th. Jak), Café en Restaurant. Dorpsstraat 75, Castricum. Zaak over genomen van N. J. Stuyt. Firma J. F. Schellinger, Weststraat 74, Den Hel der. Het bedrijf omvat thans uitsuitend: loodgieters- bedrijf en electro-technisch installatie bureau. De winkel in luxe-huishoudelijke-, sanitaire- en elec- trische artikelen te Den Helder, van Galenstraat 48 wordt thans gedreven door, en voor rekening van S. Schellinger. „Schager Steenhouwerij" (eig. C. Naber). Stations weg 64, Schagen. Zaak overgenomen van R. Heilij- gers. Firma Otto Finkensieper, Fnidsen, Alkmaar, win kel in manufacturen. Vennootschap onder de firma ontbonden. OPHEFFINGEN: S. C. Swager, winkelier in boter, kaas enz. Oudorp, Burg. Bosstraat 46 Rubriek van den Arbeid VOOR HEN, DIE VAN CIJFERS HOUDEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft onlangs wederom het jaar lij ksch overzicht doen verschijnen van den omvang en den voornaamsten inhoud der C.A.O. in Nederland, zooals deze waren op 1 Juni 1932. Hoewel de C. A. o. mede door het feit, dat zij normaal ongeveer 25 pet. van het totale aantal ar beiders, werkzaam in het Nederlandsche bedrijfs leven omvat, natuurlijk niet als de eenige maatstaf van den loop der arbeidsvoorwaarden moet worden opgevat, zijn deze CA. toch een belangrijke aanwij zing voor de wijze waarop in Nederland de arbeids voorwaarden worden geregeld en voor den inhoud dezer arbeidsvoorwaarden zelf. Alleeerst blijkt uit deze nieuwe publicatie, dat het aantal CAO zeer belangrijk is teruggeloopen. Ter wijl tóèh in 1930 nog 1.546 CAO bestonden, gel dend voor 23.538 ondernemingen en 386.000 arbei ders, waren er in 1932 nog slechts 1,325 CAO. geldend voor 21,720 ondernemingen en 252,000 arbeiders. Vooral het aantal arbeiders verminderde dus sterk. Dit was in de eerste plaats natuurlijk te wijten aan de vermeerdering der werkloosheid, waardoor, ook zonder dat de CAO werd opgeheven, een belang rijk minder aantal arbeiders eronder viel, doch tevens werd dit veroorzaakt doordat een aantal belangrijke contracten niet werd verlengd. Zoo b.v. de CAO in de metaalindustrie waarbij in 1931 bijna 40,000 arbeiders waren betrokken, alsmede de over eenkomst voor het bakkersbedrijf in de groote steden en die voor de Rijnsleepvaart. In tegenstel ling daarmede kwam in de sigarenindustrie we derom een landelijke QAO tot stand, waarbij 16,000 arbeiders betrokken waren. Gaat men de verschillende bedrijfsgroepen na, dan blijkt, dat het grootste aantal collectieve contrac ten voorkwam in de bouwbedrijven, n.l. 244. gel dende voor 8,761 ondernemingen en 67,500 arbeiders. De geweldige werkloosheid in de bouwvakken de monstreert zich wel zeer sterk in dit laatste cijfer, wanneer men ziet, dat op 1 Juni 1931 nog bijna 111.000 arbeiders onder de verschillende CAO in de bouwbedrijven vielen. Verder kwamen belangrijke CAO in de drukkersbedrijven (omvattende 21.000 arbeiders) het mijnbedrijf en de veenderijen (teza men ruim 40.000 arbeiders) de steenindustrie (ruim 10 000 arbeiders), de houtbewerking (voorin in de meubelindustrie, totaal bijna 9,000 arbeiders), klee- dingindustrie (7.500 arbeiders), bedrijven voor voe- dings- en genotmiddelen (voornamelijk sigarenin- m oordenaar bevorderen. Haar begeleiders verwonderden zich over haar zonderlinge blikken en haar vast geloof, dat de moordenaar van lord Montheron nog niet zou. ontdekt zijn. „de kunt allen getuigen dat ik den ketting hier gevonden heb" riep Alexa triomfantelijk. JDiat kunnen wij miss" zeide Pusset. 'jWilt den ketting nauwkeurig bekijken, opdat je hem later kunt herkennen en dit als het noo dig is bezweren" zeide Alexa. ,|Wat ga je er dan mede doen, miss Strange" vroeg mrs. Ingestre. „Ik zal het stukje in je bijzijn verzegelen, het naar het dorp brengen en bij het gerecht de- poneeren, nadat ik in tegenwoordigheid van een rechter er eenige schakels voor mij heb afgenor men." 1 Alle aanwezigen stonden verbaasd, maar nie mand richtte een verdere vraag tot Alexa. Er lag iets in haar wezen dat tot zwijgen dwong. Zelfs mrs. Ingestre voegde zich naar het gezag van het mesije. Een voortgezet onderzoek der kamer en van de meubelen bleef zonder resultaat. Het slaap vertrek werd weer gesloten en Alexa ijlde naar :haar eigen kamer en kleedde zich om uit te ;gaan. Het rijtuig werd besteld en weinige oogen blikken later was Alexa op weg naar het dorp, haar gevonden kostbare schat vast in de hand houdende. dustrie, brouwersbedrijf, bakkersbedrijf en suiker industrie, totaal 17,000 arbeiders en het verkeers wezen (voornamelijk havenbedrijven en koopvaardij 25,000 arbeiders). In het metaalbedrijf kwamen nog 113 CAO voor met bijna 5,000 arbeiders, voorname lijk het smedenbedrijf en de centrale verwarmings- industrie. Ook in schoenindustrie kramen nog een aantal contracten voor, met 5,200 arbeiders. In den landbouw is het aantal CAO nog zeer gering. In totaal zijn er 143 CAO afgesloten bij 6,400 onder nemingen met 26,500 arbeiders. Wanneer men be denkt. dat in ons land in den landbouw ruim 600.000 arbeiedrs zijn, beteekent de CAO daar dus nog weinig. In de visscherij is de invloed van de CAO iets grooter. Op een totaal van 20,000 arbeiedrs waren er voor 4,500 arbeiders een CAO afgesloten. Daarentegen is de CAO in de handelsbedrijven nog zeer weinig ontwikeld. Slechts 2,150 arbeiders vie len eronder op een totaal van ongeveer 300,000 ar beiders. In de textielindustrie kwam heelemaal geen CAO voor. Vreest geen Examen want er is een middel dat U kalm* houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. ZWALUWEN II—JONG HOLLAND I (Alkmaar) 2-3. Vrijdagavond speelden Zwaluwen II een wedstrijd tegen de Chr. Voetbalclub Jong-Holland. Veel goeds werd niet te zien gegeven, vooral voor de rust waren de Zwaluwen zeer slecht en kon de voorhoede geen bal benutten. Aan den Alkmaarsche kant king dit iets beter en de rust ging dan ook in met een 20 voorsprong voor Jon-Holland. Deze voorsprong werd spoedig vergroot tot 3—0 maar toen was het uit met Alkmaar. Door het verkeerd opstellen van den Alkmaarschen keeper kon de linksbuiten den eersten bal in het doel wer ken. Alkmaar begon af te zakken en de Zwaluwen voorlinie werd allengs beter en na eenigen tijd wist de middenvoor de tweede punt te zetten. Nog eeni ge schoten werden op het Alkmaarsche doel gelost maar zonder resultaat zoodat het einde kwam zon der verandering in den stand. IHGEZÖÜDEÜ (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Nog eenmaal mijnheer de Redacteur vraag ik een klein plaatsje in uw, blad. Bij voorbaat mijn dank. Niet dat ik weer critiek wil leveren op het ingezonden stuk van den verslaggever. Ik kan uit die chaos van onsamenhangende zinnen en bijvoegelijke naamwoorden niet veel wijs worden Bepaald ben ik daar te dom voor. Zou de geachte verslaggever mij daarbij mis schien willen helpen, bijvoorbeeld,- door de uit gave van „Een handleiding voor de verklaring van ingezonden stukken en verslagen van mijn hand." Ilc wil hem alleen nog -een mededeeling doen Hij biedt aan zich terug' te trekken wanneer de Zwaluwen een anderen verslaggever hebben. Dit is echter niet meer noodig, daar het bestuur van d«( Zwaluwen verzocht heeft voortaan geen ver slagen meer van uw hand op te nemen, wat de N, L. Crt. ook toegezegd heeft. Of de Zwalu wen een anderen verslaggever hebben gaat u niet aan. Die zullen zich best zonder u redden. Eian nog deze opmerking. Naar ik vernomen heb houdt u een verkeerden Zwaluw voor den schrijver. Om alle misverstand te voorkomen zal ik nu maar mijn naam hier onder schrijven. Ik heb thans geen reden om die to twijgen nu ik als persoon tegen persoon schrijf. D'iat had ik de vorige maal wel. Toen schreef ik als clublid tegen een verslaggever. Thans, verslaggever, neem ik afscheid van u. en ik hoop en vertrouw dat u het mij niet euvel zult duidjesn, dat ik -eens gezegd heb wat ik, en vele anderen met mij graag eens gezegd wildéin hebben. I I P. KOORNSTRA. Vier en veertigste hoofdstuk. In een net huisje van het dorp Mont-Heron woonde de vrederechter William Dial ton, die met lora" Stratford Heron op zeer vertrouwelijken voet had gestaan. Hij*was een gentleman uit de oude school en buietngewoon vriendelijk. Ten tijde dat lady Stratford Heron op eht kasteel woonde kwam de oude William als een welkome gast dikwijls op Montheron. Hij kende lord Stratford zeer goed was diens leermeester geweest en had aan zijn invloed zijn betrekking te danken. Hij hield van den vroolijken edelaardigen jonk- maif als een vader. Evenals iedereen, lady Wolga uitgezonderd, had hij door de overweldigende bewijzen aan de schuld van den jonkman geloofd, maar dikwijls wanneer hij hem in de gevangenis bezocht en hem in het open, eerlijk oog keek en nog meermalen naderhand, als hij dacht aan het edele karakter van zijn voormaligen leerling* fluisterde hem zijn hart in en het verstand leende bereidwillig het oor aan dit gefluister dat lord Stratford Heron, ,in weerwil van den schijn die tegen hem getuigde, onschuldig moest zïjn. Wat opvallend was, de vrederechter had weinig behagen in den tegenwoordigen markies. Wellicht vond dit hierin zijn oorzaak, dat mr. Dalton nooit een uitnoodiging ontving bij een of andere ffeestelijkheid, misschien ook omdat zij in rechts zaken dikwijls elkaar spraken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 7