Voor belanghebbenden en belangstellenden Binnenland. Esperantonieuws m kan van den vermoorden markies zijn geweest" meende mr. Dialton. N. t In EIGENLIJK VOOR IEDEREEN. POSTCHèQUE- EN GIRODIENST TELEGRAAFDIENST STRIJD TEGEN GEHEIME ZENDERS U moet dit allen gaan lezen. Zakenmenschen, Handelaars en Particulieren, zij allen zullen er iets in vinden van hun gading. Wie heeft nu geen be lang bij den Postchèque- en Girodienst, den Tele graafdienst en wie zou er nu niet iets willen weten van den strijd tegen de geheime zenders? In het kort dan enkele mededeelingen. Postchèque- en Girodienst. (Ie kwartaal 1933). Een vergelijking van de cijfers betreffende het le kwartaal van het loopende en dat van het vorige jaar voor wat de voornaamste posten van ontvangst betreft, t.w. de uit de belegging gekweekte rente en de opbrengst van rechten en van verkochte formulieren, doet zien, dat er, ondanks het voort duren van de ongunstige economische omstandig heden, voor dezen dienst alleszins reden tot tevre denheid bestaat. De hoogere rente-opbrengst is te danken aan de omstandigheid, dat het algemeen saldo-tegoed op de postrekeningen sedert October 1931 belangrijk is gestegen, waardoor het mogelijk is geworden het bedrag van de belegging op te voeren. Aan het einde van het kwartaal bedroeg het totaal saldo-tegoed rond 1G1 millioen gulden en was een bedrag van rond 108 millioen belegd. Telegraafdienst. Van de drie diensttakken van het Staatsbedrijf heeft de telegraafdienst reeds sinds jaren met een nadeelig saldo te kampen; de tijdsomstandigheden maken den toestand voor dezen dienst nog ongun stiger. In de eerste plaats wordt thans gestreefd naar beperking van uitgaven, zooals door samenvoeging in verscheidene plaatsen van den telegraafdienst met den postdienst, waardoor besparing op de huis vesting wordt verkregen, terwijl bij voortduring ver dere versobeingen worden toegepast. Daarnaast door vermeerdering der baten. Tariefs- verhooging als middel om het evenwicht te her stellen is daarbij uitgesloten. Alleen reeds de tijds omstandigheden gedoogen zulks niet, noch uit een oogpunt van dienstbelang: tariefsverhooging zal al licht tot verkeersvermindering leiden; noch uit een algemeen economisch oogpunt: verhooging van de onkostenrekening door meer telgramkosten zou voor vele zaken een ernstige belemmering vormen. Ver meerdering van inkomsten kan derhalve alleen worden bereikt door opvoering van het verkeer. Hiertoe zijn in het eerste kwartaal 1933 talrijke maatregelen getroffen. Voor dringende telegrammen, zoowel binnen- landsche als buitenlandsche, wordt het tarief met ingang van 1 April 1933 verlaagd met 33 1/3 pet., zoo dat de kosten voortaan slechts het dubbele van die van een gewoon telegram bedragen. Voor de uitgestelde telegrammen zijn eenige ver beteringen ingevoerd. Het aantal toegelaten talen is uitgebreid, zoodat thas practisch elke taal kan worden gebezigd, onverschillig voor welk land het telegram bestemd is; verder is het gebruik van in letters geschreven getallen niet meer aan beperking onderworpen. Voor Europeesche brieftelegrammen is het tarief ongewijzigd gebleven, n.l. de helft van het gewone tarief. Het minimum is algemeen gesteld op den prijs van 25 woorden. Alleen tusschen Nederland en Ned.-Indië blijft het lagere tarief van 62V2 cent per woord met een minimum van f 12.50 gehandhaafd. Een belangrijk geldelijk offer brengt de Rijkstele graafdienst voorts ten bate van de gebruikers van den dienst door de afschaffing met inging van 1 April van het recht van 5 resp. 10 cent voor het aanbieden van telegrammen in giro, resp. per tele foon of verreschrijver, in de overtuiging, dat een onbelemmerd gebruik van de moderne wijzen van aanbieding van telegammen tot belangrijke toe neming van het verkeer zal leiden. Zooals uit het vorenstaande blijkt, neemt de tele graafdienst ook uit eigen initiatef alle maatregelen, welke tot verbeterng van den dienst en van de geldelijke uitkomsten van den dienst kunnen leiden. Mochten desondanks bij de gebruikers van den dienst klachten over dit of eenig ander onderdeel van het bedrijf bestaan, dan brenge men zonder schroom zijn grieven ter kennis van de bedrijfs leiding. Nog te veel gaat men op dit punt den P. T. T-dienst zélf voorbij, om anderen, Kamers van Koophandel b.v. en de pers niet te vergeten, met zijn postale moeilijkheden te bezwaren; of men uit zich in het geheel niet, doch mort en smaalt in zichzelf op den dienst, waarmede men de zaak natuurlijk geen stap verder brengt De eenige juiste en ook de meest voor de hand liggende weg is om zich te wenden tot de bedrijfs leiding, welke alleen over de gegevens beschikt om een klacht te onderzoeken en opheldering te bren gen, eventueel om gebleken onvolkomenheden in de dienstuitvoering te verhelpen. Men moet leeren in het bedrijf ook den raadsman in P. T. T.-zaken te zien Strijd tegen de geheime zenders. De gewone omroepstations werden meermalen ge stoord door de uitzendingen van geheime zenders. Den laats ten tijd wordt tegen deze vrijbuiters in den aether scherper opgetreden. Voor de liefhebbers toch, die ter goeder trouw willen werken, bestaat de gelegenheid om een amateur-zendvergunning te ver krijgen. Hiervan wordt een vrij druk gebruik ge maakt, zoodat thans reeds 223 zendmachtigingen aan amateurs werden verleend, Deze moeten echter binnen de voor hen vastgestelde frequentiebanden blijven. Om een chaos in den aether te voorkomen, kan men dus ook opg rond van internationale over eenkomsten, aan de geheime zenders geen vrij spel laten, temeer niet omdat in de meeste gevallen blijkt, dat het den geheimen zender om zakelijk voordeel te doen is. De radio-controledienst is dan ook dag en nacht in touw om geheime zenders op te sporen en in samenwerking met de plaatselijke politie tegen de overtreders op te treden. Bij de vervolmaking van de opsporings-apparaten zal de radio-controledienst er op den duur wel in slagen ter verkrijging van geordende toestanden en ten bate van de bonafide luisteraars, de geheime zen ders te beteugelen. De dienst wordt daarin gesteund door de rechter lijke macht. Onlangs werd een der meest vrijpostige onder de geheime zendamateurs veroordeeld tot 14 dagen hechtenis, welk vonnis tot in hoogste instantie werd bekrachtigd, een waarschuwing voor anderen die neiging mochten gevoelen, om „radio-omroepje" te spelen. Het kwam den vrederechter voor, dat de vriendelijke lord Montheron in werkelijkheid 'n zeer hatelijk karakter had, want dikwijls betrap te hij hem op een verbittering en een hardheid, welke verbzaing wekten. Die oude mannen die in het park dor hout sprokkelden, de vrouwen en meisjes die onwetend een bloem plukten, wer den met alle gestrengheid der wet voor deze „mis daden'" gestraft. De markies noemde dat zijn liefde voor de gerechtigheid. Op (den dag waarop Alexa de gewichtige ont dekking deed in de slaapkamer van den vermoor den markies zat mr. Dialton alleen in zijn kabinet Een zwart zijden kapje waaronder eenige witte lokken tevoorschijn kwamen, bedekte zijn sche del. Er lag een boek voor hem waarin hij zich verdiept had, zoodat hij niet hoorde, dat er een rijtuig voor zijn deur stilhield. Eerst toen de meid mrs. Ingestre en miss Strange binnenbracht keek hij op. Toen hij de dames zag ging hij staan legde het boek op tafel en groette zijn bezoeksters^ niet zonder eenige verwondering te laten blijken ,/Wij hebben een zeer zonderlinge zaak, mr. Dalton" zeide mrs. Ingestre, terwijl zij op den aangeboden stoel plaats nam. „Het is inderdaad een zonderlinge zaak en ik ben overtuigd dat wij niet verstandig gedaan hebben hier te komen, waar miss Strange wilde het zoo.' Mr. Dalton zag Alexa aan. Zij was bleek, maar de uitdrukking van beslistheid, de begees tering en de hoop die op haar gelaat en in haar „HET VOLK" EN MINISTER KALFF. Een kleine afstraffing. In het jongste nummer van „Het Liberale Week blad" wordt aangehaald, hoe „Het Volk" ir. Kalff naar aanleiding van zijn ministersbenoeming voor zijn lezers meende te moeten typeeren als „een zuiver vertegenwoordiger van het liberalisme-1933; een groot werkgever" en hoe het daaraan toevoegde: „de arbeiders en hun organisaties kunnen van hem niets goeds verwachten." Wij hebben naar aanleiding hiervan in „Het Volk" nog eens de rede nageslagen, door den heer Moltmaker, voorzitter van den Personeelraad en sociaal-democratisch lidv an de Eerste Kamer, op 9 Juli 1926 bij het afscheid van ir. Kalff als direc teur der Spoorweg Mij. gehouden. Deze gewaagde van zijn waardeering voor het feit, dat in den loop der jaren de erkenning der organisaties was verkregen hoewel dit niet ge makkelijk tot stand gekomen doch die steeds door den scheidenden directeur werd toegepast. Na er nog aan herinnerd te hebben, dat de heer oogem lagen, wekten terstond zijn belangstelling Op. j V „Ik ben tot uw, dienst, miss Strange," zeide hij beleefd. „Het moet wel een ernstige ^aak zijn, dat u door zulk een weer komt" en hij keek naar de vensterglazen. ,|Ja, het is een ernstige zaak, sir" antwoord de Alexa. „Wij komen u spreken als rechter." „[Lord Montheron js naar Londen, zooals ik vernam,' zeide de vrederechter zich zelf verkla rende waaraan hij de eer van het bezoek te dan ken had. „Heeft iemand der bedienden iets mis daan of is u door bedelaars lastig gevallen." „JÜeen," zeide Al®xa- >,Onze zaak is van een geheel anderen aard. Zij betreft het drama van Montheron." Mr. Dalton keek het meisje verbaasd aan. „Zeker het is dwaas" riep mrs. Ingestre. „Ik weet reeds wat u zeggen zult mr. Dalton. Ik iraad de miss Strange aan te wachten totdat lord MonrtV herorn uit Londen terug komt, maar zij wilde er niets van hooren. Zij schijnt zich het drama zeer ana te trekken en verbeeldt zich dat lord Strat ford onschuldig was aan den moord, waarvoor hij ter dood werd veroordeeld." Mr. Dalton schrikte. ,/iïoe komt het dat u deze geschiedenis weer ophaalt?" vroeg hij zich tot Alexa wendende. „Ik stel veel belang in het geheim" antwoord de deze kalm en met wonderbare zelfbeheersching „em ben overtuigd dat lord Stratford onschuldig werd veroordeeld." Kalff voorstader was van de vrijheid van uiting door het personeel, prees de heer Moltmaker ir. Kalff als „een man met een vol, gaaf karakter, die een warm hart toedroeg aan het personeel en geen kleinzielige burgerman was, die de zaken klein ziet". De heer Moltmaker bood daarop ir. Kalff zijn geschilderde portret aan en eindigde met de ver klaring, dat hij ervan overtuigd was, dat, „wanneer over acht jaren, het eeuwfeest der Spoorwegen zal worden herdacht, er van den heer Kalff zal wor den gezegd, dat een groot Nederlander een aantal jaren aan den opbouw der Spoorwegen heeft ge arbeid". Interessant is ook. de speech nog eens na te lezen, door ir. 1826 gehouden bij de jubileumfeesten van de Ned. Ver. van Spoor- en tramwegpersoneel. Eenerzijds deed ir. Kalff hierin blijkens „Het Volk"-verslag duidelijk uitkomen, dat hij nog altijd geloofde, dat de leiding van het bedrijf bij zeer enkelen moet berusten, doch anderzijds juichte hij het ten zeerste toe, dat de afstand tusschen werkgever en werknemer kleiner was geworden en meer contact was verkregen. „In uw vereeniging" zeide de heer Kalff o.a nog „is dan ook ontstaan een beter begrijpen van den reëelen toestand het begrip, dat de welstand van de arbeiders samenhangt met dien van het bedrijf." Hierna stond mr. Troelstra op, die de merkwaar dige woorden sprak: „Wij zijn hier voor ons het levend bewijs van de nieuwe verhouding, waarin de arbeidersbeweging tot het kapitalisme is getre den. Hoe voornaam, hoe bezorgd, trad niet op de heer Kalff...." DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTEBEGROOTING EN DE S.D.A.P. De federatie der SD.A.P. te Amsterdam bestaande uit de besturen van de Amsterdamsche afdeelingen dier partij, vergaderd met de soc. dem. fractie in den raad en een deputatie van het hoofdbestuur van de SD.A.P. heeft over dit onderwerp vergaderd. Aan de orde was de wijze waarop het tekort op de gemeentebegrooting 1933 zal worden gedekt, en hoe het mógelijk zal zijn een sluitende begrooting voor het belastingjaar 1934 in te dienen Wethouder Polak hield een inleiding waarin hij den toestand van de gemeentelijke schakist uiteen zette, en waarbij als één der midelen om een slui tende begrooting voor 1933 en 1934 te verkrijgen, loonsverlaging van het gemeentepersoneel in debat werd gebracht. Het lid van het hoofdbestuur der S.D.A.P de heer J W Matthijsen, hield na de inlei ding van den heer Polak een redevoering, waarin hij stelling nam tegenover d estemmen van de so ciaal democratische wethouders, en raadsleden voor loonsverlaging van het gemeentepersoneel Ook anderen onC-?r wie de partijleiders Drees en Wibaut, namen, deel aan de bespreking. Het resultaat was dat de federatie zich heeft verklaard tegen het steunen door sociaal democra tische vertegenwoordigers in het college van B. er W. en in den raad van eenig voorstel, dat salaris- en loonsvermindering va n de geëmployeerden der gemeente ten doel heeft. WERKLOOZENSTEUN. SOMMIGE GEMEENTEN HEBBEN GEBREK AAN GELD. Verscheidene gemeentebesturen in Noordholland hebben Ged. Staten verzocht de bijdragen der pro vincie voor den werkloozensteun spoediger te mogen, ontvangen, omdat zij door het lange uitblijven der bedragen vaok in moeilijkheden komen. Ged. Staten hebben in verband daarmede dezer dagen een circulaire aan de gemeentebesturen ge zonden waarin nadere inlichtingen over deze aange legenheid worden gevraagd. Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten te zorgen, dat de uitkeering aan de gemeenten spoediger dan tot nu toe gescheidt, en dat zoo ngodio op de te ontvangen uitkeering een voorschot wordt gegeven ACHTERSTALLIGE GEMEENTEN. De minister van binnelandsche zaken heeft een circulaire gericht tot de gemeentebesturen van den volgenden inhoud: „Mijn ambtgenoot van Finantien heeft er mijn aandacht op gevestigd, dat bij verschillende gemeen ten achterstand is ontstaan in de betaling van ren ten en aflossingen welke jaarlijks per 31 December verschuldigd zijn wegens verstrekte voorschotten voor de stichting van boerderijen op woesten grond. Het behoeft geen betoog, dat de late voldoening van „(Hoe zonderling" viel mrs. Ingestre haar in de rede, dat een vreemde dame als miss Strange die te jong is om het schrikkelijk drama geheel te begrijpen er zooveel belang in kan ^teljllei Wij weten dat. lord Stratford zijn broeder ver moordde.' ,/Zieker hij werd schuldig bevonden aan de misdaad" bemerkte mr. Dalton. „Maar wat kan u in deze zaak te zeggen hebben, miss Strange."» ^Slechts dit. Die kamer waarin lord Monthe ron vermoord werd, is sedert dien niet meer ge opend als hedenmorgen. De "nieuwsgierigheid dreef mij er toe de kamer te zien en tors. Inges tre was zoo vriendelijk mijn verzoek toe te staan." Mrs Ingestre schudde met het hoofd. „'Ik dacht," vervolgde Alexa, „ergens een spoor xter onthulling van het geheim te zullen vinden en( onderzocht de meubelen den vloer en de mu ren. De Voorzienigheid leidde mij. In een versie ring van het ledikant vond ik een stuk van een. ketting." Zij opende het papier waarin de ketting ge wikkeld was en reikte den vrederechter haar vondst over. Mr. Dialton bekeek het stukje ketting nauw keurjg. „.(Een, zeldzaam werk" zeide hij. „Ik herinner mij niet ooit zulk een ketting gezien te hebben" „jTk ook niet" voegde mrs. Ingestre er bij. „IPusset en mrs. Matthews konden evenmin zeg gen aan wien hij had toebehoord.' de verschuldigde gelden in sommige gevallen een -aanzienlijk renteverlies voor het Rijk oplevert. ,-In verband hiermed is het wenschelijk aan de be staande betalingsregeling tusschen rijk en de ge meente uitbreiding te geven, door daarin ook op te nemen de renten en aflossingen hiervoren bedoeld. De debiteering van uw rekening bij de Bank voor Nederlandsche gemeenten van de verschuldigde be dragen zal mitsdien telken jare op 31 December plaas hebben. Met de invoering van de achterstal lige per 31 December 1932 en 1931 verschenen rente en aflossingen zal zoo spoedig mogelijk een aan vang worden gemaakt. WAT DE CRISISLASTEN HEBBEN GEKOST. Blijkens een mededeeling van het departement van Binnenlandsche Zaken is geduren de de eerste vier maanden van dit jaar totaal aan werkloozenzorg crisissteun en werkverschaffingsloonen een bedrag van ongeveer 57 millioen gulden uitgegeven. REIZEN PER VLIEGTUIG. WAT HET KOST. De Minister van Waterstaat heeft de door de K. L. M. voorgestelde tarievenverlaging in het bin nenland goedgekeurd voor de lijnen Twente—Am sterdam v.v en Groningen—Amsterdam v.v Het passagiertarief Amsterdam-Groningen is daar door verlaagd tot 10 gulden enkele reis en 17.50 gul den retour. Amsterdam-Twente 7.50 gulden enkele reis en 12.75 gulden retour. Tienvluchtenboekjes komen voor Groningen op 80 gulden en voor Twente op 60 gulden De tarieven zijn alreeds ingegaan. VAN EEN BIJEENKOMST OP TESSEL. Waar de belangstelling voor deze wereldtaal steeds stijgende is, en ook aan den Langendijk vele beoefe naren telt, meenen wij goed te doen, op te nemen, een bericht, hetgeen ons door de secretaresse van de Esperantische vereeniging „LaNorda Stelo" ge zonden wordt. Zij deelt ons mede, dat een derge lijke bijeenkomst als in dit artikel beschreven, bin nenkort te Noordscharwoude gehouden wordt. Wij laten dan hier het bericht volgen. Zondag jl. had op Tessel de vierde bijeenkomst plaats van de Esperantistische vereeniging La Nor da Stelo. Tegen negenen was reeds een groot gezel schap aanwezig bij de aanlegplaats van de Tes- selsche boot in den Helder. Met de boot arriveerde de heer Joh. Duinker van Tessel, om het gezelschap af te halen en om 9 uur vertrokken de Esperantisten om door hun geestverwanten op het eiland als gas ten te worden ontvangen. Met autobussen ging het van Oudeschild naar den Burg waar in de lunch room De Graaf het officieele gedeelte van de bij eenkomst zou plaats hebben. De voorzitter van de Tesselsche groep heette de meer dan zenventig deel nemers hartelijk welkom Alles was gedaan om het den gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. Na de gezellige vergadering stond op het programma een wandeling naar de badplaats De Koog. Met de Esperantovlag voorop, ging het gezelschap te on geveer half een op weg, eerst door het dorp den Burg, en dan langs de mooie buitenwegen van Tes sel naar het dennebosch Op de Fonteinsnol werd een poos halt gehouden om het mooie uitzicht te be wonderen en meteen wat te rusten. Daarna ging het weer verder naar het strand. Het leerzame gedeelte van deze bijeenkomst moest bestaan in het voeren van gesprekken in Esperanto Nu er werd geleerd onderweg. Dat merkte men, als men bij de verschillende groepjes eens luisterde. In De Koog werd. nog even tijd gegeven, om een frisschen dronk te genieten. Na de lange wandeling en toen was het alweer tijd om in de bussen te stappen, die het gezelschap terug zouden bren gen naar de haven, waar hartelijk afscheid werd genomen van de Tesselsche vrienden. Om meer dan een reden kunnen de deelnemers dezen dag uitstekend geslaagd beschouwen. Het was een prettige dag, een leerzame dag, er is propaganda gemaakt en er zijn elf nieuwe leden toegetreden. De vereeniging telt er thans 64. De volgende bij eenkomst is bepaald op 2 Juli a.s. in Hoorn. /Ik ben overtuigd dat het een overblijfsel van den moord is" zeide Alexa. Mr. Dialton sotnd verslagen. „(De Letting behoorde aan geen bediende" her nam mrs. Ingestre, ook kan hij niet van een der politieagenten) zijn. Zie eens hoe kunstig hij be werkt is." /Maar dan zou Pusset hem bepaald herkend hebben' antwoordde mrs. Ingestre. „Ik geloof dat hij van lord Stratford Heron is." ,Dian moest Pusset hem evelleens kennen" zei de Alexa. /Misschien ook niet. De ongelukkige woon de lang te Londen in het paleis der Montherons.. Hij zal hem zeker gedurende zijn laatste ver blijf aldaar gekocht hebben en dewijl hij maar kort voor den moord naar Montheron kwam, is; het hest mogelijk dat Pusset hem niet heeft; gezien." j „/Mijn meening is," zeide Alexa, „dat de moor denaar den ketting droeg, dat hij in zijn strijd met het slachtoffer dezen gebroken heeft en een stuk terecht kwam op de plaats waar ik het vond Het kon gemakkelijk aan het oog der politie ontsnappen en als de schijn van het vuur er niet op gevallen was, zou ik het ook niet gezien heb ben." s Mr, Dalton dacht over de zaak na en draaide het stukje ketting tusschen zijn vingers. {Wordt vervolgd. de: DIN! Abor Vroolijk* in het tee véél verte men is, v£ pen en va HOE HE Het Pint ten, was o telkens spi Al heeft stelling va: leiden van Pinksterfee feest, nerg Pinksterfee was, door feesten gel te maken en om het De instel en offerfee reeds hierb het Oude 1 In Exodi feest ultdri staat te le: houden, ziji oogstes en om is. Dat kan blijken het feest d< arbeid, die i feest werd genoemd, ai lijks op den spijsoffer d< Het Pinks vorden, op als herinne: leest op d iet oude, jo( tuk .2 van een het ve tei feest vei endrachteli it de nhem lig gedrevei 'aar ze zate angen als v ien en ze v eest en be ooals de Ge Maar hoe i tot een z eten wordt theppar, ma omer en ov atvangen. De week, derdaad ge chtste eeuw a vier dager rte dagen f< 'se dagen v Werden de raelieten v< ïeken gebr 'erboven aa seldig voor 8 galerij var 8 bijv. in C ®atum" hee 'a Rassa. V een houte: ade naar b< d'vurige ko In geworpen iaën of tro dreven win< Gieter de B< GEMEEN*] Geboren: v*ti T. Hlldf

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 8