ll •'jj Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier \o 68 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 ZATERDAG 10 .JUNI 1933 ALS WIJ ONTWAKEN Transfer-Moratorium KLINKERT, Langestraat 93, Alkmaar, Tel. 302 42e Jaarcran V NIEUWE COMT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprlja: per 3 maanden 1.11. Uitgave: firma H. KEIZER - Meteor I. KEIZER. Bureel Mscharwoude. ADVERTENTTEN Van 16 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS vaan rmTSBriMTï Het Pinksterfeest was niet voorbij of wij werden weder geroepen tot hét- vervullen van den plicht, ons opgelegd, „doe wat de hand vindt om te doen." En meer dan ooit dringt die plicht zich in den tegenwoordigen zorgelijken tijd aan ons op. Pink steren was voorbij, de werkdag was weder aange broken en de eerste vraag, die over onze lippen kwam, was deze: „Wat zal de dag weder brengen?" Zonder ons echter af te vragen op welke wijze wij den dag moesten besteden. Plichtsgevoel! Beseften wij de verantwoor delijkheid, dat wij ons hadden te richten naar die wet der zedelijke levensrichting? Wanneer wij uit den slaap ontwaken en terug- keeren tot het bewuste leven, zijn wij in een bijzon der voor indrukken vatbaren en ontvankelijken toe stand: alle betrekking met de materieele wereld was voor een poos afgesloten, de geest verkeert in een meer vrijen en natuurlijken staat en gelijkt eenigszins op een gevoelige plaat, waarop indruk ken gemakkelijk hun* afdruk achterlaten. Daarom komen in de vroege morgenuren dikwijls de hoogste en reinste indrukken tot ons, eer de werkelijkheden van den dag met de afleiding, die zij onafscheide lijk meebrengen, hun invloed hebben doen gelden. Dit is een van de redenen, waarom zoovele men- schen hun beste werk in de vroege morgenuren kunnen verrichten. Maar dit feit is ook een zeer waardevol feit in verband met de inrichting van ons dagelij ksch leven. De geest is in dien tijd als een blank vel papier. Wij kunnen het beste gebruik maken van dezen stillen, ontvankelijken, voor indrukken vat baren tijd door onzen geest met wijsheid te leiden en zoo toon en kleur te geven aan den ganschen dag. Iedere morgen is een frisch begin. Het is of we pas weer tot een nieuw leven ontwaakten. En als de nieuwe dag met het nieuwe leven komt, moet ieder gisteren maar gisteren blijven, waarmee wij niets meer hebben te doen. Het is voldoende om te weten dat de manier waarop wij gisteren leefden, den dag van heden voor ons heeft bepaald. En ook zoo, als de nieuwe dag komt met haar frisch begin, moet iedere dag van morgen blijven, waarom we ons voorloopig nog niet hebben te bekommeren, 't Is voldoende te weten, dat onze dag van heden den dag van morgen bepaalt. Benuttig het eerste uur van dezen nieuwen dag- met al zijn rijkdom en glorie, met al zijn heerlijke mogelijkheden, die tot in eeuwigheid hun uitwer king kunnen hebben, en voorts ieder volgend uur als 't komt, maar niet eer 't komt. En naarmate men zijn leven leeft, kan men niet alleen de hoogste vreugde en macht voor zichzelf bereiken, maar kan men ook van grooten dienst voor de geheele wereld zijn. Met ingang van 1 Juli a.s. zal de Duitsche Rijks bank v&orloopig de toewijzing van deviezen voor alle betalingen, die betrekking hebben op die ver plichtingen, welke bij de bankcrisis op 25 Juli 1931 bestonden, stopzetten. Hiervan uitgezonderd zijn de vorderingen, die onder de thans geldende overeen komst van stilstand vallen. De Rijksregeering heeft van haar kant een wet uitgevaardigd, volgens welke de Duitsche schulde naren verplicht worden, hun betalingen in rijks- marken voort te zetten. Deze markbedragen Zullen in een speciale conversie-kas gestort worden, totdat er weer voldoende buitenlandsche betaalmiddelen ter beschikking staan om de achterstallige transfers te verrichten. Officieel wordt nog medegedeeld: Nadat ook de vertegenwoordigers derbuitenland- scheschuldeischers op korten en langen termijn in de bijeenkomst met de rijksbank van de vorige week hebben erkend, dat bij een verdere daling van de goud- en deviezenreserves het function- neeren der rijksban kals centrale banknotenbank Wordt geschaad en dat hetdaarom wenschelijk is. deze reserve geleidelijk te verhoogen, heeft de rijks bank aan de rijksregeering een schrijven gericht, waarin zij mededeelt, dat zij met ingang van 1 Juli voorloopig en hopenlijk voor korten tijd de toedee- hng van deviezen staakt op alle betalingen, welke verplichtingen betroffen, die ontstaaan zijn vóór de crisis van Juli 1931. Uitgezonderd daarvan zijn de bestaande Stillhalte-overeenkomsten. Om volkomen duidelijk te maken dat het bij de voorloopige on derbreking der transfer een ziuver economische Volkskwestie betreft de rijksbank heeft nl. niet genoeg vreemde betalingsmiddelen te harer beschik king en niet een staking van betaling van parti culiere schulden, heeft de rijksregeering een wet uit gevaardigd, volgens welke de Duitsche debiteuren verplicht zijn hun betalingen in rijksmarken te ver richten. De betaalde bedragen aan rijksmarken wor den beheerd in een speciale concersiekas totdat weer genoeg buitenlandsche betaalmiddelen voorhanden zijn, om de achterstallige transfers te doen plaats hebben. In overleg met de rijksbank komen de Stillhalte- crediteuren reeds 13 Juni tot een bespreking te ..-.i Dijeen. De rijksbank heeft de crediteuren op langen termijn en ae b.I.b. te Bazel verzocht eveneens de volgende week tot een bespreking te Londen te vergaderen. De rijksbank zal bij die ge legenheid alles doen wat in haar macht is om bij te dragen tot een oplossing van de sedert lang ge vreesde en thans ingetreden transfercrisis. Zij zal, daarbij uitgaan van de beide principes die de be sprekingen met de credieturen te Berlijn als resul taat hebben opgeleverd nl: 1. dat de goud en deviezenreserves van de rijks bank weder moeten worden vergroot ter handha ving van haar functie als valutainstituut; 2. dat aan den göederenhandel van Duitschland geen finantieele beperkingen in den weg gelegd worden, daar anders de belangrijke bron van devie zen zou opdrogen, Tegenmaatregcllen gevraagd. Het hoofdbestuur van de Neder landsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft een te- ?legram gezonden aan den minister van Kolo niën, Voorzitter van den Raad van Ministers, dr. Colijn, waarin den minister-president met aandrang verzocht wordt, de «(mogelijkheid te overwegen van het nemen vantegenmaatregelen tegenover het voor Nederland noodlottige mora torium dat door Diuitschland afgekondigd is tem opzichte van betalingen aan het buitenland. Nieuwstijdingen INBREKERS STICHTEN BRAND. EEN BRUTAAL STUKJE. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in het dorp Megen een ernstig misdrijf gepleegd in het woon- en winkelhuis van den bakker Benkers, ge legen aan de Kapelstraat, werd des nachts door tot dusver onbekenden ingebroken. Nadat de dieven het aanwezige geld buit gemaakt hadden, zetten zij het perceel van twee kanten in brand. Het woon- en winkelhuis met aangebouwde maalderij en bak kerij en de naastgelegen landbouwschuur, alles ei gendom van de familie Benkers, zijn door het vuur vernield. De brand nam zulke afmetingen aan, dat ook de twee naastgelegen perceelen werden bedreigd. De heer Benkers eigenaar van het gakkerijbedrijf, was gisteren telefonisch met zijn familie naar Ve- ghel ontboden, wijl zijn vader ernstig ziek was. Al leen de dienstbode eneen knecht bleven thuis. Te ongeveer midderancht werd de dienstbode uit haar lsaap gewekt door rumoer in de benedenvertrek ken. Zij luisterde nauwlettend en merkte, dat er in brekers waren. Plotseling hoorde zij duideijlk een der mannen zeggen: „breek de kassa maar open" Uit angst sloot zij daarop de deur van haar kamertje en luisterde verder. Na eenigen tijd hoorde zij op nieuw de stem van een der kerels, die aan zijn met gezel vroeg: „Heb jij de centen, steek dan den boel maar in brand" Nog geen vijf minuten lataer be merkte de dienstbode tot haar grooten schrik, dat zoowel de winkel als de schuur werkelijk in brand stonden. Ijlings verliet zij haar Jslaapkamer en snelde in nachtgewaad naar het huis van den bur gemeester. Van de dieven was niets meer te zien. De burgemeester waarschuwde onmiddellijk de dorps brandweer welke spoedig verscheen. Inmiddels hadden de buren, den knecht, die nog rustig lagk te slapen, gewekt. De man wist met moei te het brandende perceel te verlaten. De dorpsbrand weer bleek weinig tegen de vuurzee te kunnen uit richten zoodat de brandweer uit Oss om assisten tie verzocht werd. Na een half uur van krachtig werken was men den toestand meester. De belendende perceelen heeftmen met groote krachtsinpsanning kunnen be houden. Het woon- en winkelhuis de maalderij, de bakkegrij en de landbouwschuur zijn geheel uitge brand. De inboedel, alsmede de inventaris gingen in de vlammen verloren. Met moeite had men nog kans gezien het vee uit den stal te redden. Heel het dorp Megen was bij den nachtelijken brand die den hemel tot in verren omtrek rood kleurde, aanwezig. Naar wij vernemen dekt verzekering de vrij aan zienlijke schade. De Justitie is van het gebeurde in kennis gesteld. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. AUTO DOOR SNELTREIN GEGREPEN. Op den oebewaakten overweg nabij Abbenga is Donderadgaavond een ernstig ongeluk gebeurd. De 24-jarige A. Smit uit Abbega reed met een vrachtauto waarop melk naar een zuivelfabriek werd vervoerd, over den overweg nabij Abbega, wel ke onbewaakt is, juist op het moment, dat de snel- r Fotografisch Atelier en Amateurs-Fotohaniel Vraagt U prijs. Wij zijn billijk Fotobriefk. f2.- (zwart), f2.50 (super) trein naar Leeuwarden komende van Stavoren pas seerde. Het uitzicht ter plaatse wordt zeer belem merd door een boerderij. De trein gaf signalen doch S. heeft deze waarschijnlijk niet gehoord, memt het gevolg, dat de auto gegrepen en totaal vernield werd. Over eena fstand van 500 meter lagen de resten van den vernielden auto langs de baan ver spreid. De chauffeur werd in zorgelijken toestand naar het St. Antonius Ziekenhuis te Sneek vervoerd. Men vreest voor zijn leven De trein welke onmid dellijk tot stilstand werd gebracht had een opont houd van twintig minuten. TREURIG ONGEVAL. Donderdagavond omstreeks zes uur zijn in de na bijheid van het dorp Lonneker twee motorrijwielen in aanrijding gekomen, waarbij de 21-jarige stuka door Ridderrhof uit Enschede het leven heeft ge laten Uit de richting Enschede kwam de motorrijder A., woonachtig te Tubbergen die van zijn werk huis waarts keerde Vlak bij het dorp Lonneker moest hij ec-rn/e oogenblikken aachter een woonwagen bl.ven om een personenauto die van den tegenovergesteiden kant kwam, te laten passeeren Toen de auto voorbij was, wilde A. met een kalm gangetje den woonwagen voorbij rijden. Hij gaf daarbij voldoende signalen Dit werd evenwel nietg ehoord door den motorrijder Ridderhof, die met groote snelheid den weg afkwam in de richting Enschede Met een geweldige vaart schuurde deze langs den motorrijder A., waardoor deze min ofmeer ernstig gewond werd aan hoofd en handen. R ging door den schok aan het slinge ren en raakte de macht over zijn stuur kwijt. Hij sloeg tegen den grond en bleef dood liggen Zijn lijk is naar het rk. ziekenhuis overgebracht. A kon na verbonden te zijn naar huis terugkeeren Die aanslag op den agent Baas. jaar geëischt. v Naar de Tel. bericht werd in een buitengewone terechtzitting van de Vierde Kamer van het Haagsche gerechtshof de behandeling voortge zet van de zaak tegen een opperman, die ver dacht wordt tijdens de ongeregeldheden op 20 September jl. den agent van politie Baas op de brug van de Heerengracht te den Haag met een dolkmes te hebben gestoken ten gevolge waarvan de agent is overleden. De Procureur Generaal achtte doodslag bewe zen. Hij meende dat het misdrijf zwaar gestraft moet worden en eischte twaalf jaren gevangenis straf. Met het oog op den ernst vaü het feit vroeg de Procureur Generaal onmiddellijke ge vangenneming van den verdachte. Riwefboiatje overvaren. Twee jeugdige jongens van 5 en 6 jaar van de familie P;. v. R|. en van H. te Warmond, waren in een roeiboot gaan varen op de rivier de Leede toen plotseling een groote motortjalk opdook, welke in vollen gang over het roei bootje voer. Dit verdween achter het schip en kwam aan de achtereinde van het schip weer bo ven water doch zonder de kinderen. Gelukkig hadden de heer en J. K. en v.d. Z. het ongeluk vanuit, de verte gezien, en liepen snel naar de plaats waar de overvaring plaats vond. Ook de schipper die het ongeluk veroor zaakt had was reeds te water gesprongen doch zonder resultaat. De heer J. K. sprong eveneens te water en na eenig zoeken mocht het hem gelukken de knaapjes te vinden onder het kroos Hij greep een der jongens vast,waarbij bleek, dat de andere zich aan zijn kameraadje had vastgeklampt. K. mocht dus het genoegen sma ken twee jeugdige menschen van een wissen dood te hebben gered, waarvoor hein zeker een woord van welverdiende hulde toekomt. De beide knaapjes bleken wonder boven won der geen enkel letsel bekomen te hebben. In dit nummer o.a. ALS WIJ ONTWAKEN (le blad) DE PERS EN HET VIERMOGENDHEDEN- PACT (2e blad) OUD NIEUWS (3e blad) HET TRANSFER-MORATORIUM (le blad) HET GEVAAR VAN ZONNEBADEN (2e blad) HOE DAT KEES LEIYEN TE VRAIEN GONG (3e blad) Auto-ongelukken. Op hetzelfde punt op den Boschdijk te Eind hoven, waar reeds een doodelijk ongeval met een auto heeft plaats gehad, heeft wederom een soortgelijk geval zich afgespeeld. Iemand uit den Haag kwam met zijn auto uit de richting Best naar Eindhoven gereden en had een vaart van circa negentig kilometer, toen plotseling op dezen drukken verkeersweg de elfjarige C. Pij nenburg wonende in de Wenckebachstraat 26, voor de auto kwam. Het was den bestuurder door de geweldige snelheid niet mogelijk te remmen en de jongen werd gegrepen en e'irca honderd meter meegesleurd. Hij bekwam been en armfrac turen" benevens een zwa,re schedelbreuk en werd dood opgenomen. Nadat de auto gestopt had moest de politie den ebstuurder tegen de woede van het publiek beschermen dat voornemens was hem te lynchen De politie heeft den wagen in beslag genomen. Groningen heeft Dlaensche gasten. De Deensche onderzeebooten Elora Bellona Rota Galathea en Run en het on derzee-moederschip Henrik Gerner, totaal be mand met 22 officieren en adelborsten en 150 on derofficieren en manschappen liggen bij Gronin gen. Ter begroeting van deze kleine vloot wan te Groningen gearriveerd Hr. Ms. O XI onder commando van den heer C. J. Huyer uit Nieuwe- diep. De vreemdelingen werden door een kleine commissie van ontvangst begroet. Hedenmorgen werden de officieren en adelborsten genoodigd aan een niet-officieelen lnnoh ten huize van den commissaris der koningin, terwijl de onderoffi cieren en manschappen een autotocht maakten door de stad en in het paviljoen in het stads park werden onthaald. Hedennamiddag zullen de officieren en adel borsten een autotocht door de provincie Gronin gen maken en een bezoek brengen aan den Men- kemaborgh te Uithuizen, waar de thee zal wor den geserveerd door jongedames in oud-Gro- ningsch costuum. Des avonds wordt hun door het gemeentebe stuur een oonoert aangeboden van de Groninger Orkestvereeniging in het Stadspark Na het eerste gedeelte van dat concert zul len de officieren en adelborsten een bezoek bren gen aan het clubhuis Paterswolde, waar zij de gasten zullen zijn van de vereeniging Watersport aldaar. Zondagmorgen wordt hun een dejeuner aan geboden door den burgemeester De officieren en adelborsten zullen des namid dag szeilwedstrijden houden op het Paterswold- sche Meer waar zij de gasten zullen zijn van de zeilvereeniging Twee RProvincien, terwijl voor de manschappen zwemwedstrijden zijn ge organiseerd. Zaterdagavond zal de Martinikerk van Gro ningen electrisch verlicht worden. De manschap pen van de Deensche vloot hebben verder vrij vervoer op de trams en de autobussen der stad, terwijl hun bovendien een vrijkaart voor een bios coop zal worden verstrekt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1