H - MO 10 li Hike Breijer's PiaatefólSjfo J Nieuws* - Mient Clï Alkmaar Tel. 526 CORSETTEN BUIKBAND BUIKBANDEN Uit den Omtrek Binnenland WIJ in Moderne Zomerstoffen Transpireerende Voeten O wik# rs pel. Den i'1" Ju Ai werd in de openbare lagere school de Jaarlijksohe schoolfeestvergadering gehouden. Aanwezig waren 23 personen. De- voorzitter opent de vergadering met een har telijk woord van welkom. Weder is men bijeen, gègkomen om over het schoolfeest te spreken en de noodige regelingen te treffen en de wensch wordt uitgesproken, dat de besprekingen een aangenaam en gezellig verloop zullen hebben in het belang van het schoolfeest voor de kinderen j Eie notulen worden nu voorgelezen en na een paar kleine opmerkingen onder dankzegging aan den secretaris goedgekceurd. Daarna doet de penningmeesteresse haar verslag over de finan- tien en de heer O. Borst, die met mej. Bood— Timmerman de rekening had nagezien, brengt hierover verslag uit en deelt mede dat alles in goede^orde werd bevonden en de rekening kon worden goedgekeurd. Zoowel de kasnazieners I als de Penningmeesteresse worden voor hun be- J moeiingen in deze een woord van dank ge- bracht. Aan de beurt van aftreden zijn de heer C. Borst en mevr. KalfStam. De voorzitter bedankt ook hen voor hunne werkzaamheden in de commissie verricht, waarna de hierna volgen de stemming uitwijst, dat als nieuwe leden zijn gekozen;de heer A. Klaver en mevr. v.d. Abeele Ingekomen is een schrijven van mevr. van Port dat ze wegens ongesteldheid voor de commis sie moet bedanken. Nadat de voorzitter ook mevr. van Dort op gelijke wijze had bedankt als j de beide aftredende leden, wordlt door de verga- j dering besloten een plaatsvervanger te benoe men voor den tijd van een jaar. Gekozen wordt nu mevr. Tromp. Hiermede zijn de stemmingen afgeloopen en wordt door den voorzitter me- dedeeling gedaan van de reisjes, die dfit jaar met de kinderen zullen Worden gemaakt. De hoog- ste klassen zullen een reisje maken naar Am- j sterdam en Schiphol op Vrijdag 7 Juli en met 1 de laagste klassen zal op den derden DondeodJag in Juli de reis gaan naar Alkmaar, Bergen en Camperduin. De rondvraag levert verder niets bijzonders op en hiermede is de agenda afge handeld. De voorzitter dankt de aanwezigen voor hun opkomst en hun prettige wijze van sa menwerking Tot de burgerij wordt nog het verzoek gericht om naar draagkracht zoo goed mogelijk op de lijsten, did in den loop van deze week zullen worden aangeboden, te teekenen, j opdat het schoolfeest ook dit 'jaar zal kunnen i slagen en aan de kindere een heerlijke dag kan j worden gegeven. Hierna wordt de vergadering j Noords cha r woudie Blijkens een in dit nummer voorkomende ad vertentie worden belangstellende ter verga dering opgeroepen op Maandagavond a.s. in het vei'lingscafe ter bespreking van de eventueel te houden schoolreisjes voor de leerlingen van de openbare lagere school alhier. SPECIAAL CORSETTENMAGAZIJN met 2.90 3.25 4.50 en hooger. SPECIALITEIT Leverantie Ziekenfonds. - KOEDIJK Dinsdagavond speelde de korfbalvereeniging K. K. V een oefenwedstrijd tegen een zeer sterke kofrbal vereeniging KVKV uit Alkmaar. Hoewel de Koedij kers de minderen waren van het technisch goed spe lende KVKV smaakten zij toch het genoegen een tweetal doelpunten te maken De KV-ers stelden hier tegenover drie doelpunten zoodat de stand kwam met 32 overwinning voor KVKV. BERGEN. Zondag wordt in den muzlektuin aan de Ronde- kom door de bond van Gemengde Zangvereenlgingen In Noordholland een Zangersfeest gehouden In het eere-moite hebben zitting de heeren mr. H. D A van Reenen burgemeester, de wethouders J Apeldoorn en J W Mcadonald, en dé voorzitter en secretaris der VW de heeren C F Zeiler en mr. II Judell alsmede de toonkunstenaar Jac Jansen Aant dit feest nemen 16 zangvereenigingen deel De jury bestaat uit de heeren Sam Dresden, directeur Kon. Conservatorium voor muziekte Amsterdam, en Anton H Tiere, oud-directeur OfatbriumVereeni ging van Toonkunstenaars te Amsterdam Het hoofdbestuur van den bond met juryleden en verenigingsbesturen zullen door het gemeentebe stuur om half twaalf officieel worden ontvangen. De wedstrijd vangt om half twee aan en zal door den burgemeester worden geopend SCHOORLDAM. Gistermiddag, heeft de stoomtram Alkmaar-War- menhuizen een aanrijding gehad met een bus van den autodienst op Leeuwarden De bus werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor ALKMAAR DE TENTOONSTELLINGSTREIN (Oranjetrein) waarover reeds eerder eenige mededeelingen werden gedaan komt Woensdag 22 Juni in Alkmaar De aan dacht wordt erop gevestigd dat hierin een wagen van de KLM meeloopt inwelken een overzicht van den opbouw en den groei van het nationale lucht vaartbedrijf wordt gegeven HEERHUGOWAARD. Twee paarden van den heer Kuiper uit Heerhu- gowaard Noord, gespannen voor den disselawegen, raakten Woensdagmorgen op hil, nabij de halte Middenweg Eerst bij het raadhuis wist de heer Kui per ze tot staan te brengen. SINT PANCRAS Bij het omdraaien op den Twuyverweg geraakte een draaiorgel waarvoor een hit gespannen in de diepe wegsloot, Door behulpzame handen wist men hit en orgel weer spoedig op het droge te krijgen. Voor den orgeldraaier we leen belangrijk schade- postje POSTBESTELLING WEERINGEN EN WIERINGERMEER Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier is bericht ontvangen, dat een regeling tot stand is gebracht, waarbij de voor Wieringen en den Wieringermeerpolder bestemde en met de nachtreinen aangebrachte corresponden tie zoo tijdig mogelijk ter plaatse wordt ontvangen, dat opname in de eerste bestelling plaats vindt. Opname van de Nieuwe Rotterdammer courant Maasbode en andere ochtendbladen verzonden met den nachttrein van Rotterdam naar Amsterdam, in bedoelde eerste bestelling is voorshands nog niet mo gelijk omdat laatstgenoemde trein geen aansluiting heeft met den autodienst Amsterdam-Alkmaar-De Kooy-den Oever, waarmede het eerder bedoelde ver voer plaats vindt. Een herziening der postverzendingen waardoor in de avondbestellingte Wieringen en den Wieringer- meer de avondbladen zullen worden opgenomen is nog in onderzoek. GROOTE KERSENOOGST VERWACHT. MAANDAG BEGINT DE CAMPAGNE. Alle pessimistische beschouwingen ten spijt schij nen er dit jaar zooveel Meikersen te komen, dat des kundigen het gewas driemaal zoogroot achten als het gemiddelde van de laatste jaren. Typisch is evenwel, dat het meerendeel der boomgaarden zeer goed geladen is, terwijl daartusschen de nachtvorst schade zich in een enkelen boomgaard dermate ver toont, dat men daarin letterlijk geen vrucht aantreft Toch kan men in enkele uren tijds bongerds vinden met verscheidene honderdduizenden ponden. De groote kersenverkoopingen in de Over Betuwe hadden reeds plaats. Ook nu weer bestond daarvoor groote belangstelling, hoewel de voorzichtigheid van de ervaren kooplui, die den toestand niet vertrou wen en weten, dat deze groote hoeveelheid zacht fruit voor de binnenlandsche markt bestemd moet zijn, wel opvallend is. Men gaf zelfs tot 19 cent per kilo in den top gemiddeld naar schatting 11—16 cent per kilo op het hout. De onkosten in den vorm van plukloon enz. kan men berekenen op 11 —12 cent per kilo De boomgaard met d egrootste besomming werd verkocht door notaris de Meester uit Heesteren, die ander Driel een tegenover De Wes terbouwing gelegen boomgaard verpachtte voor 2470 gulden. Aan plukloon zal dit jaar worden gegeven 3,50 per dag. Pogingen van de arbeidersorganisaties om meer te krijgen, schijnen op het aanbod van werkkrachten te hebben gefaald De kersencampagne begint Maandag a.s. INVALIDEN VAN NEDERLAND. Het bestuur vanden Algemeenen Haagschen Inva lidenbond verzoekt aan alle invaliden van Nederland hun naam en daers te zenden aan zijn secretaris den heer N. van der Boon, Jac. v. Campenplein 44 den Haag, daar het den nood van de Invaliden ken nende, dezen zooveel mogelij Ij wil lenigen, moreel en finantieel Het heeft eenprogram opgemaakt dat luit-d als volgt: MODERNE PULLOVERS VANAF 91 CENT POLOBLOUSES f 1,40 BADPAKKEN BADVESTEN HEBBEN EEN BUITENGEWOON 'GROOTE SORTEERING VAN 35 CENT PER EL ie. Een aan de regeering te zenden adres, met verzoek afdoende maatregelen te nemen tot leni ging van dne nood van alle invaliden van Neder land, geen directe finantieele steun, maar steun in den vorm van arbeid en daarnaast bij onvoldon- de werk geldelijke steun. (Ook uw naam behoort bij de handteekeningen te zijn. 2e. Aansluiting van alle Nederlandsche Invaliden bij den Algemeenen Haagschen Invalidenbond. daar alleen een krachtige, ledensterke organisatie iets ver mag. 3e.Het oprichten van consultatiebureaux in de groote plaatsen, voor de invaliden, waar aanwezig zijn een medisch adviseur en een maatschappelijk werker, die de belangen der invaliden zullen behar tigen. 4e. De finantieele steun van Invalidenlievend Ne derland tot leniging van den nood onder de onvol- waardigen van dezen tijd. Zendt dus uw adres gij invaliden want het is ook uw belang, wekt uw vrienden en kennissen op, een bijdrage te storten op Postgiro 185960 Den Haag, voor het goede doel. Velen, die een invalidewagen noodig hebben, of andere hulpmiddelen velen die onzen finantieelen steun vragen, moeten wij teleur stellen. Daarom steunt het goede doel van den Al gemeenen Haagschen Invalidenbond. Als belooning oogst gij den dank van de Invaliden van Neder land. DE VREEMDE WERKKRACHTEN Naar wordt vernomen kan spoedig de Indiening van een wetsontwerp bereffende de wering van bui- tenlandsche werkkrachten in ons landworden te gemoet gezien. De voorbereiding van het wetsoni-t werp heeft geruimen tijd in beslag genomen, daar het over vier departementen loopt en de handtee- kening van vier ministers behoefde. Het wetsont- warp moet nog den Raad van State passeeren Het zal daarna dadelijk bij de Tweede Kamer worden in gediend, welke hetin de nieuwe zitting in. behande ling zal nemen SNEEVLIET BERUST. Naar wij vernemen heeft de heer Sneevliet berust in de straf welke hem door den rechter in opgelegd en zijn verzoek om hooger beroep ingetrokken. Naar aanleiding hiervan heeft ook de officier van Justi tie zijn appel ingetrokken De heer Sneevliet die weldra van het Huis van Be waring naar de strafgevangenis zal worden overge bracht komt op 22 Juli weder op vrije voeten Naar de Tel meldt hebben te Bolsward ds. Vlok en de heer Spaander apothaeker Dinsdag jl geweigerd inkwartiering te verleenen aan onderofficieren. Ons werd medegedeeld, dat ds Vink als Christen geweigerd heeft aan de verplichting mede te doen Als lid van Kerk en Vrede meende de predikant deze houding te moeten aannemen De heer Spaan der verschafte ook uit principieele overwegingen geen inkwartiering. BUREAUCRATENTAAL Onder dit hoofd lazen wij in de Enkhuizer Courant het volgende aardige gedicht van den bekenden W. Frieschen dichter Siebe de Jong, terwijl de redactie als volgt aanvangt: In de Streek werd een bouwer die over enkele weken pas in staat is zijn Hoogheemraadschapsbe lasting van ruim twintig gulden te voldoen een dwangbevel van 10 gulden uitgereikt. (Wellicht zul len er meerdere slachtoffers zijn. De Jong schrijft dan: k Wist niet dat de hooge heeren Van d hoog-heemlijken raad, Zoo de scepter lieten zwaaien Door een puren bureaucraat 'k Wist niet dat Sit Bureaucratus Met z'n harteloozen aard, Die slechts enkel op de letters, Van het doode wetboek staart. Daar de boventoon mag voeren, Daar beslist en daar besluit, Die, als 't eventjes te ver gaat, Gretig zegt: en nou is 't uit.. Die, in deez' voor onzen bouwer Schrikk'lijk zwaren crisistijd, Nog niet 't allerminst begrip heeft, Van het woordje „soepelheid" Die niet verder kunnen kijken Dan op hun beperkt terrein Als bij zulken ook een hart klopt, Wat voor hart moet dat dan zijn. S. DE JONG Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar is aan de Tw. Kamer der Staten Oeneraal eenda ers gezonden, waarin zij haar bezwaren tegen het ontwerp van wet tot heffing van een omzettbelasing te ken nen geeft. In dit zeer uitvoerig adres lezen wij o. a., dat de beroering, die dit ontwerp in kringen van handel en industrie heeft gewekt haar hoogte punt heeft bereikt in het pas verschenen voorstel van den minister van Finantien om in dit ontwerp de heffing der weeldebelasting te lasschen. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 cent. Aileen bij Apoth. en Drogisten. Dit is niet te verwonderen, daar wederom nieuwe lasten en administratieve omslag gelegd zal worden op schier alle takken van het bedrijfsleven, dat reeds in zulke moeilijke omstandigheden verkeert. Bij den handel bleef de hoop levendig, dat het nieuwe Ka binet door ingrijpende bezuinigingsmaatregelen de begrooting sluitend zou weten te maken, en deze voor den handel en industrie funeste belasting ach terwege zou kunnen blijven. De Kamer vertrouwt dan ook, dat dit wetsontwerp niet zal worden aangenomen, alvorens is komen vast te staan, dat de begrooting niet door andere maat regelen sluitend is tet maken en dat in dit geval rekening zal worden gehouden met de ernstige be zwaren van den handel en de in het dares aange geven mogelijkheden om althans de ernstigste na- deelen te voorkomen, die aan het ontwerp in zijn huidigen vorm kleven. Juist de lasten, welke reeds op het bedrijfsleven zijn gelegd, geven dit het recht te verlangen, dat slechts dan naar versterking der openbare middelen zalworden gegrepen, indien iedere mogelijkheid tot verlaging der staatsuitgaven is uitgeput. Voor alles dient te worden voorkomen, dat de kos ten van het levensonderhoud en daarmede de pro ductiekosten worden verhoogd. In dit opzicht zal de onderhavige heffing een bedenkelijken invloed uitoefenen. In de eerste plaats zullen de vele admi nistratieve werkzaamheden de improductieve kosten der bedrijven verhoogen, terwijl de prijsverhoogende werking de kosten van het levensonderhond zal doen stijgen en het verbruik verder doen afnemen. In hetb ijzonder wordt door den detailhandel ge vreesd dat de heffing voor een belangrijk deel op hem zal komen te drukken, hetgeen in het adres nader wordt gemotiveerd. Juist doordat niet draag kracht of winst criterium voor de heffing vormt is de belasting niet alleen economisch onjuist, maar oe fent zij een hoogst ongelijken druk uit. De schijn baar gelijke druk, welken zij uitoefent, doordat in beginsel een uniform percentage geldt voor alle om zetten van alle goederen is in werkelijkheid niet aan wezig, doordat het aantal omzetten voor de ver schillende goederen sterk uiteen kan loopen. Bovendien valt te verwachten, dat de cumuleerende werking van de omzetbelasting het streven zal wekken om door het aantatl omzetten zooveel mo gelijk te beperken den druk der heffingte ont gaan, d.w.z. de tusschenhandel toch ook zijn deel bijdragende tot de opbrengst der rijksmiddelen zal zooveel mogelijk worden uitgeschakeld De Ka mer acht het ten zeerste onjuist, indien een uit fis cale overwegingen voortvloeiende wettelijke maatre gel zal leiden tot wijziging van de economische structuur van ons bedrijfsleven. Onder deze omstandigheden vraagt de Kamer zich af, of niet alleen aan de boven weergegeven alge- meene bedenkingen maar ook aan tal van de nader aan te geven bezwaren tegen de uitwerking der regeling, voor een deel zou worden tegemoet geko men door een stelsel, waarbij het afgewerkte pro duct eenmaal door een omzetbelasting wordt ge troffen en wel bij de bron. Wat betreft de artikelen die met een „verhoogde belasting van 20 tot 12 procent worden getroffen, wijst de Kamer er op. dat het juist de bedrijven en zaken zijn, waar weeldeartikelen worden ver vaardigd of verkocht, die reeds schrikbarend onder de algemeene malaise te lijden hebben. Zij verzoekt met klem de heffing van een „verhoogde belasting in elk geval uit de wet te lichten. Het daers gaat vervolgens nog uitvoerig in op de verschillende artikelen van het wetsontwerp waarbij duidelijk naar voren komt, welke administratieve rompslomp en moeilijkheden de handel zal ondervin den bij het uitschrijven van facturen, het plakken der zegels, de ongelijke bevoordeeling van sommige bedrijfsgroeepn, de moeilijkheden voor den groen ten- en fruithandel enz. Het Centraal Bureau van Veilingen In Nederland heeft aan de Tweede Kamer een schrijven gezonden waarin wordt opgemerkt, dat onder de tuinders in Nederland de voorgestelde omzetbelasting grooce on rust verwekt. Immers worden van bijna alle kwee kers de producten via de veilingen verkocht, waar bij dan 1 procent belasting zou worden geheven van de bruto-opbrengst der producten. Wel is mo gelijk de 1 procent belasting te doen bijschrijven op de koopersnota, maar dit zal dan toch op den te besteden prijs van invloed zijn. Waar de gelden dezer belasting niet kunnen wor den overgebracht op de consumenten zullen de kweekers zeiven de gevolgen ervan moeten dragen. Voorts wordt gewezen op de zorgelijke toestand van den tuinbouw, die reeds door regeeringssteun moet worden instand gehouden, waardoor de invoe ring eenei nieuwe belasting als een orechtvaardig- heid wordt, beschouwd. In herinnering wordt gebracht, dat in 1923 reeds door de regeering het half procent registratierecht wed afgeschaft, omdat dit toenmaals een onjuiste en minder fraaie belasting werd genoemd. De arguementen welke toen voor genoemde hef fing golden, zijn nu in dubbele mate aanwezig, en van beteekenis voor de omzetbelasting. Om deze redenen wordt verzocht te bevorderen dat in het wetsontwerp wordt gewijzigd dat de vrij stelling wordt verleend voor verkoopingen van groen ten en fruit als bedoeld in art. 55 der laatste alinea Registratiewet.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3