ZATERDAG 24 JUNI ZONNESTRAAL"-DAG -L f Buitenland Van alias en nog wat Hierboven een luchtopname van het gebouwen-complex van het Sanatorium voor Arbeidsthera pie voor tuberculoselijders „Zonnestraal" te Hilversum. In het midden het Hoofdgebouw; links en rechts de 2 paviljoenen, elk omvattende 2 vleugels, waarin de patiënten, ieder in een ei gen kamertje, zijn gehuisvest. Eie inrichting biedt thans plaats voor 130 patiënten. Ee opzet is, haar gaandeweg uit te breiden tot voor 300 patiënten. 24 Juni 1933 schrijven wij boven dit .stukje én daarmede zouden wij willen aanduiden een „nationale dag bij uitstek.' Geen nationale feestdag, maar een dag, waar op een ieder zijn pennyig en penningske pffert voor deze Nationale" instelling een dag die evenals de anderen maar niet onopgemerkt voorbij zal gaan onder de zinspreuk „EEi STER KEN VOOR EB, ZfWAKjK|EN." Ee symbolische voorstelling, zoo suggestief op de cliche van de advertentie uitgebeeld, spreekt beter en sterker tot de massa, dan wij het zou den kunnen beschrijven. „Het moéde, zwakke en afgetobde lichaam, ondersteunt door den arm van den gezonden mensch, terwijl de gezond- hei en lafenis brengende dronk aan de Jippei^ wordt gebracht. Het geheel overgoten door de warmte brengende zonnestralen. Niet'de warmte, die ons doet puffen, en het schaduwrijk 'lommer doet opzoeken, maar het is de zonneschijn die wordt gebracht in het leven van hen, die daar behoefte aan hebben en het 'is de warmte van een dankbaar gemoed te kunnen geven en te ontvangen. 'Hier wordt dan ook ten volle bewaarheid „dat het zaliger is te-geven dan te ontvangen." (Wij gelooven, dat wij daarmede aan de stich ting „Zonnestraal" tekort zouden doen, want *Tsi 0 e jaren dat de comite's hier ,en in de omgo ving 'zich beijveren om de algemeene belangstel ling te wekken voor de inrichting van Arbeids- therapie, Reeft men in breede lagen het groote doel en streven van deze organisatie leeren be grijpen en inzien. Maar hoeveel de vereeniging „Zonnestraal" ook ttoet en heeft gedaan, zij kan nog steeds niet genoeg menschen die in de klauwen van het t.b.c.-spook zijn geraakt, weder geschikt ma ken voor den arbeid in de maatschappij. Arbeid als geneesmiddel, dit is arbeidsthera- pie, "Wordt- op het landgoed „Zonnestraal" wel overwogen toegepast. Een sanatorium ten dienste 'van het algemeen. Daarvoor werd het opgericht. Z,ie hier de ver klaring waarom iedereen daar hulp zal kunnen vinden. De volksvijand, de tuberculose, grijpt overal, ongeacht waar, in alle levenskringen zijn slachtoffers. 'Rang noch stand, geloofsovertuiging noch levensinzicht ontziet zij. Voor elk nien- schenkind is haar greep een vreesejijke bedrei ging. In den strijd tegen de tuberculose volgt „Zonnestraal" de les, door dien vijand verstrekt en Reeft patiënten uit alle levenskringen, zonder daarbij ooit onderscheid te maken. En 'mag de' stichting in de offervaardigheid van 'ons volk, voor dit mooie doel, gelooven (Wij 'zijn overtuigd van wel. Ondanks de bijzonder slechte tijden die wij thans 'allen en op ieder gebied doormaken. Maar daarom is het juist in deze tijden van zoo"n groot belang mede te helpen, weloverwo gen, aan de bestrijding van deze volkskanker, die thans in de gelegenheid is zooveel te oogsten, nu velen niet kunnen toekomen wat voor de instandhouding van een gezond lichaam nood zakelijk is. Eaarom zij de spreuk „De Sterken voor de Zjwakken" 'van tweeërlei beteekenis, wordt en moet He strijd door de sterken naar .twee zijden worden gevoerd. Hooge eischen zullen aan het verpleegfonds worden gesteld, vooral door de toename van de algemeene kostelooze verpleging, waaraan zoo dringend behoefte bestaat. Hooge eischen, waar aan men hoopt, door een toenemende opbrengst van den „Zonnestraal"-dag te kunnen voldoen. Eiaarom 'offere men Zaterdag 24 Juni naar ver mogen, wanneer eenige jonge dames daarvoor u komen bezoeken. Hoe gering ook de gave, zij is van onschatbare waarde, omdat ze dienstbaar wordt gemaakt aan de lijdende menschheid. 24 Juni zij met recht een „nationale" Zonnestraal-dag. [Wij willen nog even de namen van de comité leden laten volgen: Ziuidscharwoude: R. Eijkhuizen, J. Th. Run nen, G. Rekker, J. Renaud. NoordscharwoudeJ. H. Janssonius, L. Schrij ver en A. Bar ten Pz. Oudkarspel: mevrouw M. WijnveldHelder, mevr. E. KostelijkPranger, mevr. J. J. Feoen Schipper, mevr. R. KroonBorst. Sint Pancras: J. Boskamp, G. Boojj, J. van Kampen, P. de Ruiter- Algemeen secretaris P. Stoop. ir Pv V. Patiënten.op „Zonnestraal." (Sanatorium voor arbeidstherapie voor t.b.e.-lijders.) aan den ar beid in de werkplaats, voor machinale houtbe werking. I Patiënten op „Zonnestraal" (Sanatorium voor Arbeidstherapie voor t.b.c.-lijders.) aan den ar beid in de werkplaats voor metaalbewerking. De Amerikaansche Senaat heeft volgens V D. woensdagavond met 51 tegen 39 stemmen een voor stel van president Roosevelt om de steunuitkeerin- gen aan de Amerikaansche oud-strijders met ruim 25 prosent te verlagen, verworpen. Een minder vergaand voorstel werd aangenomen, waartegen Roosevelt waarschijnlijk zijn veto zal uitspreken. Naar de N. R. Crt. meldt, heeft Swanson minis- ster van marine een program bekend gemaakt, waarbij de bouw van 32 oorlogsschepen in den icop van de drie komende jaren tot een totaalsom van 233 miilioen dollar wordt voorzien. Nader wordt gemeld, dat op het program voorko men 20 destroyers, 2 moederschepen voor vliegtuigen 4 kruisers met kanons van zes inch, 4 duikbooten en 2 duikbooten. De senaat heeft het wetsontwerp voorziende in een uitgave van 3,612,000,000 dollar voor werken van openbaai nut voor de Tenneseevallei en Musshe Shoals aangenomen. Het wordt nu aan Roosevelt ter teekening voorgelegd. Neptunes te Rotterdam zou Zondag a.s. op haar terrein een wedstrijd spelen tegen de jDuitsehe club Concordia. Naar wij vernemen heeft het be stuur van deze Roterdamsche vereeniging van Con cordia bericht ontvangen, dat de Duitsche voetbal bond op last van den regeeringscommissaris met in gang van heden Vrijdag tot 8 Augustus een voetbal- verbod uitgevaardigd heeft, zoodat deze wedstrijd geen voortgang kan hebben. Hbid. De Gouverneur Generaal heeft bij de opening van I den Volksraad een redevoering gehouden, die een zeer somber beeld gaf van de Indische finantieele toestanden Hij zeide dat wanneer men een blik terug slaat op het afgeloopen jaar of vooruitziet op het komende jaar. noch voornoch achter ons veel kans worden ontdekt, dat bevredigen kan. Niemand zal het afgeloopen jaar terug wenschen, niemand zal het nieuwe jaar opgewekt tegemoet gaan In een finantieele nota gevoegd bij het ontwerp- begrooting voor 193' deelt de Indische regeering mede, dat de eindcijfers luiden: Uitgaven gewone dienst 547,357,592, ontvan'gsten gewone dienst ƒ423,967,208, Uitgaven buitengewone dienst 13,544,448 ontvangsten buitengewone dienst 22,019,004. De totale landsontvangsten worden geraamd op ƒ267,000,000 De regeering is voornemens deze ont vangsten te verhoogen door: 1 verhooging invoerrecht op luxe artikelen (op brengst 7 millioen.) 2 invoering suikeraccijns (opbrengst 7 millioen. 3 loonbelasting (opbrengst 5 millioen.) 4 Wijziging tarief inkomstenbelasting en crisis- heffing (opbrengst 8 millioen De voornaamste bezuinigingen zijn een algemeene salarisherziening en een tijdelijke korting op de pen sioenen, waardoor de uitgaven resp. met 12 millioen en 7,5 millioen gulden worden verminderd. Nieuwstijdingen OUDE MUNTEN GESTOLEN. In een woning aan de Schiekade te Rotterdam is ten nadeele van den bewoner een belangrijke hoe veelheid van een verzameling vreemde en oude mun ten gestolen, die in een ladenkist geborgen waren. De inbrekers hebben de woning geheel doorzocht en de verzameling van den bewoner di ein kasten en kisten waren opgeslagen, geheel overhoop gehaald. Er is ter waarde van ongeveer tweeduizend gulden aan munten gestolen. VERDRONKEN. Dinsdagavond is te Bruinisse aan den Noordzeedijk de 22-jarigge L. Zeedijk bij het zwemmen in de Gre- velingen verdronken. BRANDEN. Gistermorgen omstreeks kwart voor tien werd de brandweer te Oss gealarmeerd voor een brand, die was ontstaan in de woning van den heer van Leur aan de Rustheuvelsteeg aldaar Toen zij ter plaatse verscheen stond het geheele perceel reeds in lichte laaie en werden de belendende perceelen bedreigd. De brandweer slaagde er in uitbreiding van den bi and te voorkomen. De woning van den heer van Leur brandde af. Van den inboedel kon niets worden gered. De oor zaak van den brand is onbekend. Schade wordt door verzekering gedekt. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in de landbouwerswoning van den heer H. van Dijk, in de Weuritsche Hoenedonk te Beuningen. De brand weer kon wegens gebrek aan water weinig uitrich ten. Het huis brandde tot den grond toe af. Slechts een gedeelte van den inboedel kon worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt Te Eist Gld. is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kapitale boerderij eigendom van den landbouwer va Haaren, gelegen aan den rijks weg Arnhem-Nijmegen. Met groote moeite kon de brandweer het woonhuis behouden, doch de groote bergschuur, waarin veel landbouwwerktuigen gebor gen waren, ging geheel in vlammen op. Verzekering dekt de schade. EEN WOESTELING. SPANNENDE ACHTERVOLGING. Woensdagmiddag reed te Heerlen een auto met groote snelheid in de richting Kerkrade. Te Heerlen baan reed de chauffeur een hem tegemoet rijdenden wagen inde flank aan, zoodat hij plotseling naar rechts uitweek, waardoor hij tegen een stilstaanden wagen aanreed, die door de botsiing zwaar bescha digd werd. De woesteling werd hierdoor eveneens tot stoppen gedwongen en van deze gelegenheid maakte een rechercheur van politie gebruik om op de treeplank te springen teneinde tegen den chauf feur proces verbaal op te maken. Deze echte reed achteruit om vervolgens vol gas te geven en zijn woesten tocht in de richting van Kerkrade voort te zetten. De rechercheur die den chauffeur nog bevo len had te stoppen, viel van de treeplank af, Daar hij echter den chauffeur niet had los gelaten nam hij diens mouw mede. De politie achtervolgde den woesteling vervolgens met autos. In Kerkrade raakte de man door zijn groote snelheid zijn stuur kwijt, waardoor hij tegen den gevel van een slagerswinkel reed. De voorgevel van dit huis werd beschadigd, en de chaupffeur verloor ook de deur van zijn auto Hij liet echter de deur achter en reed in volle vaart door in de richting van Eygelshoven. Hier botste hij tegen het huis van den burgemeester, waardoor zijn wagen zwaar werd gehavend en hij zelf verwon dingen opliep. Een en ander was het gevolg van het feit, dat de Eygelshovensche politie den achterband van zijn auto had stukgeschoten. Ongetwijfeld zou de man nog verder zijn doorgereden, wanneer hij op dat oogenblik niet door een der Heerlensche agen ten was achterhaald. Er ontstond een vechtpartij, en de woesteling moest het onderspit delven, toen de hulp voor den agentt kwam opdagen. De man bleek een bekende der poliie, te zijn uit Sittard. Hij liep verschillende processen verbaal op, o.a. voor roekeloos rijden en poging tqt doodslag De man werd naar Heerlen overgebracht en al daar in arrest gesteld Tel. DE DOERIAN Een der Nederlandsche mailschepen heeft, zoo wordt bericht, een partij pompelmoezen aange bracht. Wij hopen,d at die proefzendingen goed uit vallen en dat dan deze heerlijke sappige gezonde vrucht geregeld aangevoerd zal worden Want in dat geval zal men wellicht ook het oog op de doerian laten vallen, deze heerlijke sappige Indische vrucht, waaraan de gedachte alleen al de liefhebbers doet watertanden Als ge in Indie spreekt over de „doerian" dan smakken velen al met de lippen bij de gedachte aan al het heerlijke dat de doerian den genieter ervan biedt, terwijl weer anderen vooral Europeanen met verachting en afkeer den neus ophalen Voor den liefhebber is de doerian de heerlijkste denkbare vrucht. De smaak doet denken aan mokka met room, terwijl weer anderen beweren, dat een portie aardbeien met slagroom niet fijner smaakt Voor velen blijft het intusschen onbegrijpelijk, dat er iemand is, die deze vrucht over de lippen kan krijgen. Ze stikt als een riool dat in maanden niet doorgespoeld is. Als het de tijd van de doerian is, van October tot Maart dan riekt, met verlof gezegd, de gansche stad er naar De inlander, die er dol op is, deponeert de stekelige schillen doerie beteekent stekel onder een boom in een goot, of tegen een haag van een huis, en een walgelijke weeë lucht stijgt op. De vrucht vespreidt zulk een stank, dat het ver boden is de doerian mede te nemen in een hotel of op een schip. In „Drie man in een boot, gezwegen den hond" vertelt Jerome K. Jerome hoe een man een opstand verwekte,omdat hij overal een stuk Limburgsche kaas meevoerd. Jerome zou het anders hebben verteld, had hij de doerian gekend, want ze verspreidt een lucht er ger dan Limburgsche kaas. Norbert Jacques, de Duitsche schrijver, die jaren geleden een reis over Sumatra heeft gemaakt en in een pension te Medan de doerian kreeg, vertelt dat hij, toen hij op het voorbeeld van zijn gast vrouw, die aan het hoofd van de tafel zat, een stuk doerian in den mond nam, als een gek opsprong en naar buiten wilde rennen, om het ergens in een hoekje uit den mond te spuwen, maar juist, toen hij op het punt stond dit te doen, kreeg hij een heerlijken smaak in den mond. Mokka, room wat al niet. Hij meent, dat de doerian in zich vereenigt al de heerlijkheid en de verrotting van het oerwoud. Men vertelt dat de tijger verzot is op de doerian en de pauw op de pitten, welke de tijger op zijn beurt uitwerpt. Vandaar ook dat de jager of degene die in de wildernis een pauw ziet opvliegen daar in de omgeving ook een tijger vermoedt. De doerian is een zeer groote en zware vrucht, waarvan de schil vol stekels is. Ze wordt gedragen in pisangbladen, omdat ze zoo in de hand kan wor den meegevoerd. Opengesneden ziet men, liggende in vakjes, moohkleurige stukjes. Dat is het vleesch dat onder de groote pit zit. De ware liefhebber, die wel weet, dat de reuk lang aanhoudt, neemt na een stuk doerian gegeten te hebben, een sterke kop koffie met een likeurtje om den, voor een ander, hinderlijken reuk te verdrijven.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 6