Bi - Zalig IQ li Hike Breijer's Van alles en neg wat Oproep van de Nederlandsche Bank nieuwstijdingen WETTE» BUIKBANDEN In het begin van Mei klaagde men over de koud, in het begin van Juni klaagde men over de warmte. Die Pinkster heeft warmte, veel genoe gen en tevens aan velen voordeel bezorgd. doo lazen wij dat de cafe's, de restaurants, de uitspanningsgelegenheden, de badplaatsen, de verkeersondernemingen goede zaken, als bijna nimmer te voren, hebben gemaakt. Eat heeft liet warme weer gedaan en misschien ook wel de lust om eens uit de zorgen vandaan te zijn. Zoo wisselen koude en warmte, nadeel en voordeel, oorspoed en tegenspoed, vreugde en verdriet elkander af. Het is altijd zoo geweest en het zal ok wel zoo blijven. Over de ongelukken, die er zijn voorgevallen, zullen we nu maar niet spreken. Bij het tegenwoordige snelverkeer is uen dit te verwachten. De concurrentie is daarvan de oorzaak. Het gaat nooit vlug genoeg rn wij zien er ook nog geen einde aan. In den .handel, in elk. bedrijf tracht men elkaar te over treffen. Eie F XX is een driemotorig vliegtuig, dat lijn eerste proeftocht heeft gemaakt. Proef vlucht is misschien beter. Het is een Fokker- liegtuig, welks landingsgestel tijdens de vlucht J:an worden ingetrokken. De eerste proefvlucht is schitterend geslaagd. Op een gegeven oogen- blik zag men niets dan romp en vleugels. Als wii ons niet vergissen heet dit toestel „Zilvermeeuw' De F XX zal het eerst op de route naar Ber lijn worden gebezigd, daar concurrentie onder vonden wordt van de snelle Duitsche toestellen die de Lufthansa gebruikt. Het gaat steeds sneller en de ongelukken zullen er niet door verminderen. Dje algemeene term luidt nogal eens: „Je wordt er „koud" van." -- Over kou de gesproken. Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, heersoht in Brazilië een ongewone kou de. De tabaksoogst In den staat Minas Geraes is bijna geheel vernield. Die koffieoogst in den staat Sao Paulo heeft ernstig te lijden gehad. Tenslotte wordt uit den staat Rio Grande do Sul vorst en uit den staat Parana sneeuwval ge meld. Dje weerberichten, die 's avonds door de radio worden uitgezonden, vermelden bijna geregeld aan het einde van de berichten „geen nachtvorst." Of dit moet beteekenen dat men er den een of anderen keer toch nog op vjpoet rekenen wij weten het niet, maar liever niet. En dat zal men wel met ons eens zijn. Koude harten en warme hoofden zijn er al genoeg.' En toch. Wij hebben reeds gemeld, dat men in Duitschland van de meisjes „huismoe ders" wil maken. Wie daar trouwen wil, en wie wil dat nu niet, wordt in dat land 'in de gele genheid gesteld. In ons land is men, daarmede ook reeds aardig bezig, geen vrouwelijke amb tenaren meer, als het kan en in Relgie gaat het ook .„den goeden weg" op. Wjj zagen deze week nog een plaat, waarbij de meisjes cadeau tjes gereed hadden liggen voor de jongelingen^ die de opschriften der cadeautjes maar hadden te lezen om de wenschen dier jonge maagden te leeren kennen. Nou, onaardig is zooiets niet. Maar of de daarmede bevorderde huwelijken even gelukkig zullen zijn, ja, dat kunnen wij niet voorspellen. De keuze van meisjes is zoo groot, In Amsterdam zijn het er een honderdduizend vrouwen meer dan mannen in den H;aag schijnt het nog erger te zijn. Laten wij nu maar niet zeggen, daar overheerschen zij, want wanneer er minder vrouwen waren dan mannen, dan overheerschten zij nog. Niet boos worden, dames. Wij kennen een hoogst geleerd man, zijn titels luidden Mr. Djr. hij regeerde het land, zijn invloed was groot, zijn gezag niet minder. Maar -I thuis was zijn dierbare ega de meesteres, daar moest hij opzitten en pootjes geven, daar was hij de ondergeschik te, daar regeerde hij niet," maar zijn trouwe wederhelft, die eenmaal wellicht „in de wolken" was, toen hij haar als veelbelovend jongeling zijn liefde verklaarde. En nu vreezen wij, dat er in het Belgische stadje Ecaussines, waar een huwelijksmarkt bestaat, die met Pinkster wordt gehouden, het ook niet altijd pais en vree tusschen de echtelieden zal zijn. De dichter Poot heeft het zeker niet geweten, anders zou hij er nog wel eens over hebben nagedacht neer te schrijven: „Waar wordt ooit hechter trouw dan tusschen man en vrouw, op aarde ooit ge vonden. Maar, het neemt niet weg, dat het aantal Huwelijken in den laatsten 'tijd, beter ge zegd in de laatste jaren steeds afnam. Dpch, dat waren dan misschien crisis vrij gezellen en crisisvrijgezelinnen en worden die nu in de gelegenheid gesteld 'met een „warm hart" en een „koel hoofd" hun keuze te doen, gesteund door den staat, om daarmede, naar wordt be oogd, de werkloosheid te doen verminderen, dan zal het Fransche spreekwoord tot waar heid worden „Ce qui se ressemblent, s'assem- blent. (Wat op elkaar lijkt, dat zoekt elkaar) van buitenlandsche crediteuren van Diuitschland met de Reichsbank gevoerde en nog te voeren besprekingen over de transfereering van de rente en de aflossing der buitenlandsche schulden van Duitschland, wordt door De. Nederlandsche B. een enquete ingesteld naar den aard en den om vang van de Nederlandsche vorderingen op Duitschland, voor zoover die vorderingen niet val len onder de zoogenaamde „Stillhaltung" en niet rechtstreeks voortvloeien uit den uitvoer van goederen. Om deze enquete te doen slagen wordt de me dewérking ingeroepen van alle in Nederland ge vestigde personen, firma's en instellingen, die op 1 Juni jl. vorderingen van dien aard op in Duitschland gevestigde debiteuren hadden. Aan bedoelde personen, firma's en instellingen wordt dringend verzocht den omvang en' de soort van hunne in aanmerking komende vor deringen voor 20 Juni a.s. individueel aan Die 'Nederlandsche Bank op te geven. Hiertoe strek kende formulieren zijn van 12 Juni a.s. af aan alle kantoren van Die Nederlandsche 'Bank - correspondentschappen inbegrepen kosteloos verkrijgbaar. Die Nederlandsche Bank zal de in- dividueele opgaven als strikt vertrouwelijk be schouwen en behandelen, doch behoudt zich het recht voor aan de totale bedragen gerang schikt naar de verschillende soorten van vorde ringen en debiteuren de bekendheid te geven die zij zal noodig achten. De bedoeling is, dat alle vorderingen die niet vallen onder de „Stillhaltung" en niet recht streeks uit goederenuitvoer voortvloeien, wor den opgegeven en dat in de opgaven wordt onder scheiden tusschen de vorderingen die wel en de vorderingen die niet belichaamd zijn in obli gaties. Wat de eerstbedoelde vorderingen betreft, zul len do soorten obligaties afzonderlijk en met name te vermelden zijn. Wat de niet in obliga ties belichaamde vorderingen aangaat, ligt het in de bedoeling, dat onderscheid gemaakt wordt tusschen vorderingen met en vorderingen zonder onderpand. Die vorderingen met onderpand zullen naar den aard van het onderpand te splitsen zijn in vorderingen gedekt door hypotheek, vorde ringen onder verband van schepen en vorderin gen met ander onderpand. Behalve van de eigenlijk gezegde vorderingen wordt opgave verzocht van de belangen in Düitschland van in Nederland gevestigde perso nen, firma's en instellingen, die aanleiding kun nen geven tot vorderingen. Hierbij wordt onder meer gedacht aan aandeelen in Duitsche onder nemingen al 'dan niet belichaamd in effecten en aan vaste goederen, gelegen in Duitschland en toebehoorende aan in Nederland gevestigde personen, firma's en instellingen. Verzocht wordt tot basis van de opgaven te nemen den toestand zooals die was op 1 Juni 1933. Vorderingen die onder de „Stillhaltung" vallen en vorderingen rechtstreeks voortvloei ende uit goederenvervoer naar Duitschland moe ten, zooals gezegd, niet worden opgegeven. Voor verdere aanwijzingen omtrent de inrichting der opgaven wordt verwezen naar de door De Nederlandsche Bank te verstrekken formulieren. Opgave van vorderingen op Duitsche debitennen gevraagil. De Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam deelt het volgende mede: In verband met de door vertegenwoordigers Alp het kermis in Westfriesland is. Op den tweeden Pinksterdagg waren jongelui uit omliggende dorpen naar hier gestroomd om kermis te houden. Tusschen Zwaagdijkers en Wervershoovers ontstond een verwoede vecht partij. Stoelen zwaaiden, bierglazen vlogen door de lucht zoodat de hagelwitte blouses van en kele dames met bloed bespat werden. Een ei genaardige manier om zich te vermaken. Als vol gende week op de kermis te Zwaag de knok partij maar niet zal worden voortgezet, vraagt de Eukhuizer Courant zich bezorgd af. Steeds meer verkeer op den afsluitdijk De laatste maanden is het verkeer vanwege den afsluitdijk zeer druk. Verschillende bui tenlandsche auto's passeeren en nam men o.a. op eersten Pinksterdag reeds 50 Fransche auto's waar. IIje rijksvcldwacht jubileert. Het korps rijksveldwacht dat met ingang van 1 Januari drie kwart eeuw bestond, heeft onder de auspiciën van de rijkspolitievereeniging te den Haag dit feit feestelijk herdacht. Nederlandsche Opera studio in voorbereiding. In een deze tr dagen door de centrale Kunst organisatie I. A. belegde persconferentie heeft mr J. H. Polenaar in zijn kwaliteit van voorzitter dezer organisatie mededeeling gedaan van de op richting van een opera studio, welke pnder den naam van Opera Studio in Nederland zich voor loopig zal bepalen tot de opvoering van een cy clus van vier Opera's,- Wat de opvoeringen te Amsterdam en Rotterdam betreft, heeft de zaak reeds haar beslag gekregen. E n reclame voor zijn horlogemaker. Dirie jaar geleden verloor de heer J. Saai in den Waardpolder op een stuk bouwland een hor loge. Diezer dagen werd het bij het bieten hakken of bieten op stuk zetten naar boven gehaald. Het werd opgewonden en het horloge liep weer alsof er niets mee gebeurd was. Dje VARA contra den Staat Op 12 Juni a.s. zal voor het Haagsche ge rechtshof in hooger beroep worden behandeld de zaak van'den staat der Nederlanden contra de Vereeniging van Arbeiders Radio amateurs. Woor den staat zal pleiten mr. van der Does voor de VARA mr. Mobach. Zes piteeken in twee dagan. Een voorganger der geref. gemeenten (groep Kersten), de heer Honnoop uit Rotterdam, heeft op de beide Pinksterdagen zes preeken uitgespro ken. Zondag trad hij driemaal op te Goes, Maan dagmorgen te Hoedeke nskerke des middags te Axel en des avonds te Neuzen. Het Gouden Jubile van den ANWB j De ANWB Toeristenbond voor Nederland, die op 1 Juli 1933 zijn vijftigjarig bestaan herdenkt streeft er naar op dien dag het ledenaantal Van rond 100.000 te bereiken. Zag het er voor en- klee weken niet naar uit dat dit zou gelukken, sindsdien is de ledenaanwas crescendo gegaan. In de laatste weken bv. werden achtereenvolgens 605, 556, 644 en 605 nieuwe leden ingeschreven Aangezien nog bijna vier weken ons scheiden van den len Juli en het ledenaantal thans bijna I 91800 bedraagt, bestaat bij een aanhouden van i dezen snellen groei toch nog de mogelijkheid j dat op 1 Juli rond 100.000 toeristen in den AN j WB vereenigd zullen zijn. VERBOD VAN POLITIEKE LIEDEREN. De commissaris van politie te Heerlen heeft, in verband met een relletje in een café aldaar, het zingen en spelen van het Deutschland- enhet Horst Wessel-lied en tevens van de Internationale verbo- den. Caféhouders, die zich hier niet aan storen, zullen alle faciliteiten, b.v. de muzlekvergunrlng worden ontnomen Buitenland Binnenland Geen verdediger noodig. Die dienstweigeraars te Soerabaja. De door den Zeekrijgsraad veroordeelde 4il hesmeche stokers verlangden geen verdediger, ter wijl een van hen verklaarde slechts verder te wil len dienen wanneer de korting werd ingetrokken. De Zeekrijgsraad besloot ten aanzien van kor poraal van Dijk de bezwaren van den verdediger tegen de wijziging van de ten laste legging te er kennen. De fiscaal eischte vrijspraak wegens de zeer zwakke getuigenissen. liet, vonnis was gelijkluidend met bevel tot onmiddellijke vrijlating. „Die Zieven Provinciën." Het gerechtelijk vooronde zbek begint. Die Z.eekrijgsraad ontving reeds rapporten van de commissie van onderzoek inzake de muiterij aan boord van De Zeven Provinciën. Over eenige dagen begint het gerechtelijk voor onderzoek, waartoe vijf officier commissarissen en vijf secretarissen zich met de „Pelikaan depotschip voor onderzeebooten naar Onrust zullen begeven. Minister befeedigd. Vcfkü zmgsplnat van de C.S.P. De Haagsche politierechter mr. dr. Scholten behandelde de zaak tegen een en twintig ver dachten, tegen wie proces verbaal was opgemaakt terzake dat zij in den maand April tijdens de verkiezingen een verkiezingsplaat van de OjS. I achter de ramen van hun woningen aanbrach ten, waarop de toenmalige minister van Binnen landsche Zaken, Jlir. mr. Ruijs de Beerenbrouck stond afgebeeld, een arbeider worgend met het opschrift „Weg met Ruijs, de edelman die het volk weltert." Overeenkomstig den eisch van den substituut officier, mr. Hokstra, werden al le verdachten veroordeeld tot 40 gulden boete subs. 40 dagen. Tegen dit vonnis zullen de veroordeelden hoo ger beroep aanteekenen. HOORNS NIEUWE BURGEMEESTER. Met ingang van 15 Juni is benoemd tot burge meester van Hoorn mr. H.C. Leemhorst De nieuwbenoemde burgemeester is op 30 Juli 1884 te Amsterdam geboren en is aldaar woonachtig Hij is oud-secretaris van de directie van de Kon. Holl. Lloyd. Thans is hij plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep (O.) en volontair ter secretarie van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De heer Leemhorst is de liberale beginselen toegedaan. EEN DAME VAN 102 JAAR. De oudste inwoonster van de residentie,wed. M. Stienessen-van de Pol, is gisteren 102 jaar gewor den, en geniet nog een goede gezondheid. Van vele zijden ontving zdj bloemen en andere blijken van belangstelling; een deputatie van het Kon. Emmafonds complimenteerde de jarige ten haren huize. Amerika. Vredelijk onweer in Canada, Een vreeselijk onweer heeft de Canadeesche provincie Ontario geteisterd. In tal van huizen sloeg de bliksem in, o.a. in twee scholen. De in stortende schoolgebouwen bedolven een aantal kinderen onder de puinhoopen. 40 kinderen wer den gewond. 1 daarvan zwaar. Verder is de bliksem in een kerk geslagen. Bij het blus- schingswerk viel een ladder om waardoor een brandweerman gedood, werd en drie andere ge wond. Hittegolf. De Amerikaansche Oostkust van New York tot Canada is door onweersstormen van buiten gewone hevigheid geteisterd. Vier personen wer den door den bliksem gedood. Te New York Yzelf en in het midden westen der Ver. Staten heerscht een hevige hittegolf. Vijf en dertig per sonen zijn in de aigeloopen vier dagen tengevolge van de hitte overledeü. Japan. Rrnitontploffing eiseht vele slachtoffers. In de kruitmagazijnen van het Japansche luchtvaartstation Hamamatsoe hebben drie he vige ontploffingen plaats gehad, waardoor een tiental personen gedood of gewond werd. Ver scheidene gebouwen zijn verwoest. Omtrent deze ontploffingen wordt nader ge meld dat na elkaar vier hevigeontploffingen plaats vonden. Tot nog toe zijn 16 lijken ge borgen, doch het aantal slachtoffers is waar schijnlijk belangrijk hooger. Verscheidene ge bouwen in de omgeving werden zwaar bescha digd. SPECIAAL CORSETTENMAGAZIJN Mient Cl) Uitnaai lel. 526 met BUSKBAKD 2.90 3.25 4.50 en hooger. SPECIALITEIT Leverantie Ziekenfonds. Het Japansche ministerie van oorlog deelt mede, dat volgens de tot nog toe ontvangen, gegevens het aantal dooden bij de ontploffing te Hamamatsoe 28 bedraagt en het aantal ge wonden 33. Het ongeluk is veroorzaakt door onvoorzichtigheid van een arbeider bij het ver laden van vliegtuigbommen. Meer dan 20 hui zen zijn verniqjït. KABINETSCRISIS IN SPANJE. Het Spaansche kabinet is afgetreden. In de kabi netszitting van gistermorgen deelde de premier A- zanza mede, dat hij besloten had den president het ontslag van het kabinet aan te bieden. De oorzaak ligt in het feit. dat de minister van finantien se dert geruimen tijd ziek is. Zijn functie werd waar genomen door den premier, die echter van meening is, dat definantieeie toestanddes lands een volle persoonlijkheid eischt, zoodat het wenschelijk is daarvoor een anderen functionaris te benoemen. Door de formatie van een nieuw kabinet wil men Azana in staat stellen in deze vacture te voorzien. Azana heeft reeds besprekingen gevoerd met verschil lende politieke leiders Bovendien had de president der republiek Alcala Zamova het verlangen geuit de republiekeinsche groepen te willen raadplegen, alvorens zekere minis terie-wisselingen te aanvaarden, welke door den eersten minister waren voorgesteld.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 7