Tegen zonnebrand Purol De Pers en het Vierrnogendhedenpact Binnenland. Voor tuinder, boer en landbouwer Benig optimisme. Ongerustheid in Polen. Als vanzelfsprekend wijdt de Internationale Pers vele kolommen aan de totstandkoming van het Viermogendhedenpact. In FRANKE IJK is men algemeen optimistisch nu Mussolini de mogelijkheid van een Fransch Italiaansche overeenstemming heeft naar voren doen komen. Het JOURNAL toont zich echter nog vrij gereserveerd en geeft uiting aan zijn verwonde ring over de terugtrekking van de Duitsche voorbehouden. Men neemt aan dat de Italiaan sche regeering daaraan niet vreemd is. Bovendien moest men er rekening mee houden, dat Duitsch land ër een bijzonder belang bij heeft elke verwar ring op het gebied der buitenlandsche politiek te vermijden. Men mag aannemen, dat Italië en Engeland zich hebben aangesloten bij de Fran- sche opvatting dat een wijziging in den status juo van het tegenwoordige Europa onveranderlijk groote verwarring tengevolge zal hebben. Wat de Italiaansch Franschp betrekkingen betreft, was de atmosfeer aan de Middellandsche zee tot voor kort nog zoo sterk geladen, dat men nauwelijks kan gelooven in de verzekeringen van een komende ontspanning, zoodat men eerst de gebeurtenissen zal moeten afwachten. De PETIT PARISIEN is reeds wat optimis tischer, vooral wat de eventueele gevolgen van Mussolini's rede betreft. Wat het Viermogend hedenpact betreft, zegt het^blad verandert er niets aan de waarde der vroegere overeenkomsten Het gaat slechts oih een verdrag tot samen werking, teneinde een zoo ver als mogelijk is gaande overeenstemming te bereiken. In de re de van den Biuoe moet men des te meer waarde hechten aan zijn verklaringen over de Fransch Italiaansche betrekkingen, omdat het juist Mus solini was, die tot nog toe de grootste gereser veerdheid toonde, wanneer conflicten tussehen de beide mogendheden behandeld werden. Voor de eerSte maal sedert den oorlog is de naam van Frankrijk in den Italiaanschen Senaat met bijval ontvangen. Het socialistenblad POPULAIRE acht de be- teekenis niet zoo groot en noemt he.t Viermo gendhedenpact een verdrag zonder woonden, zon der dat het blad zich echter ertegen verklaart. Het brengt absoluut geen nieuws doch schaadt ook niemand. In dezen tijd had men zich met be langrijker zaken behooren bezig te houden, in het bijzonder met de ontwapeningsconferentie en de economische besprekingen te Londen. DUFLSCHLAND. o En wat zegt men nu in Dluitschland en spe ciaal de Berlijnsche Pérs over'het verdrag De „Deutsche Zeitung" schrijft, dat het Viermo- gendheden-Pact slechts dan werkelijk in vervulling zal gaan, wanneer de zwaar bewapende staten tot daden, die ermee in overeenstemming zijn, over gaan. „Der Tag" schrijft onder het opschrift: „Een etap pe der buitenlandsche politiek", dat dit Viermogend- heden-pact weliswaar lang niet alle hoop en wen- schen vervult, die men na een strijd van drie maanden had willen bereiken, doch dat geeh der groote ideeën van Mussolini is opgegeven. Het pact beteekent een afwijking van de grondgedachte dei- vroeger verdragen van na den oorlog. In de „Volkische Beobachter" schrijft Alfred Ro senberg, dat het pact weliswaar niet voldoet aar de gerechtvaardigde verwachtingen van Duitsch- land, doch dat niettemin het beginsel heeft geze gevierd dat het lot van het Europa door de vier groote mogendheden gedragen dient te worden in dien niet allen willen ondergaan. Het viermogend- heden-pact is misschien historisch het belangrijkste verdrag van de laatste veertien jaar. Het wijkt of van de „algemeene" verdragen en conferenties. Europa dankt het in het bijzonder aan twee leiders die den nieuwen organischen vredeswil zoo energiek hebben vertegenwoordigd. Mussolini en Hitier. De genen die steeds als „militarist" zijn aangevallen, bleken als vurige nationalisten de ware verdedigers van den vrede te worden IN ENGELAND. In Engeland is men over het algemeen tamelijk tevreden. Zoo schrijft de Daily Telegraph, dat de kwestie van de herziening der verdragen door de verwijzing naar art. 19 van het Volkenbonds statuut erin is genoemd. Welke resultaten ln%pact zal heb ben en of groote of kleine gevolgen eraan vast zit ten, zal afhangen van de mate van eerlijkheid, waarmee de mogendheden het pact toepassen. De socialistische „Daily Hereld" concludeert uit. de redactie van art. 3 van het pact dat de mogend heden een mislukking der ontwapeningsconferentie reeds zeker achten en dat zij daardoor den werke- lijken toestand hebben onthuld. Een ontwapenings- concentie van eenige beteekenis is nauwelijks nog te Verwachten, wat een zware slag is voor het pres tige van den Volkenbond. In Italië brachten de verkoopers hun kranten aan den man onder den uitroep „De Europeesche vrede onderteekend". Dit teekent de stemming die bij een groot deel van het Italiaansche volk heerscht. In Polen heeft het Viermogendheden-pact ont stemming en ongerustheid gewekt. De officieuse „Gazeta Polska" schrijft in een com mentaar op het viermogendheden-pact, dat binnen kort een „formuleering der consequenties"te wach ten is, die de Poolsche regeering uit de nieuwe situatie denkt te trekken. HET SPOORWEGTEKORT. Loopt in de millioenen. De rekening van gemeenschappelijke batetn en lasten der Maatschappij tot. Exploitatie van Staats spoorwegen en de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij wijst een nadeelig saldo aan van ƒ15.694.916 (vj. ƒ972,777) Het aandeel van de S. S. en de H,IJ,S,M, in dit nadeelig saldo bedraagt resp. ƒ6,975,519 (vj. ƒ432,345) en ƒ8,719,397 (vj. ƒ540,341). Om tot een winstsaldo te komen van 4 pet. van het op aandeelen aan toonder gestorte en niet te rugbetaalde kapitaal moet de staat bijbetalen voor, de S. S. ƒ7.695,528.(vj, ƒ1,152,345) en voor de H,IJ, S,M, ƒ9,619,397 (vj, ƒ1,440,431), dus ruim 17 millioen gulden MR. DUIJS EN DE S. D. A. P. De brochure zal gepubliceerd worden. Het blijkt thans wel, dat mr. Duys niet alleen om gezondheidsredenen naar Zwitserland is vertrokken. Thans blijkt het, dat de heer Duys in de een zaamheid rust heeft gezocht om een voor zijn po sitie in de sociaaal-democrtie gewichtig besluit te nemen, n.l. de publicatie van een brochure, waar van het bestaan iedereen bekend was en waarvan men ook wist, dat zij critiek uitoefent op de toe standen in de S. D. A. P. Zijn daad mag wel aangenoriftn worden als een bewijs van de sterke gisting, die in de S. D. A. P. heerscht en die eveneens reeds tot uiting komt in de moeilijkheden die er bestaan om aan de partij een nieuwen voorzitter te geven. Ook de Neder- landsche Soc.-Dem. Arbeiderspartij bevindt zich in een crisistoestand. Waarschijnlijk staan wij eerst aan het begin van een nieuwe ontwikkeling. BEKEND KWEEKER OVERLEDEN. Zaterdag overleed te Baarn de heer A. Bruidegom, lid der bekende bloemkweekersfirma aldaar. Het stoffelijk overschot werd gisteren onder groote be langstelling ter aarde besteld. Enkele uren na de begrafenis overleed in den ouderdom van 77 jaar de heer D. Bruidegom, de oprichtter der kweekersfirma. Zoon en vader waren beiden in de bloemeniultuur bekende figuren. PRINSES JULIANA HAKT DEN KNOOP DOOR. H. K.H. Prinses Juliana is tegenwoordig geweest bij de tewaterlating van het Prins Hendrikdok no. 26 te Rotterdam, waarbij zij de laatste belet selen heeft weggenomen, en dus in letterlijken zin den knoop doorgehakt heeft. Precies op ttijd, 3.35 uur, zette H.K.H, voet aan wal: haar standaard werd geheschen tussehen de nationale kleuren en het oranje nabij de plaats waar de touwen strak gespannen over het hout wachten op het scherpe lemmet van de scheeps makersbijl Na de gebruikelijke welkomstwoorden, verrichtte dn Prinses de doopplechtigheid en gleed het mach tig gevaaarte zonder eenige stoornis het water in. Honderden belangstellenden volgden het imposante schouwspel. ALTIJD RHEUMATIEK Tot zij het juiste middel vond Op raad van een vriendin Als iemand deze vrouw eerder over Kruschen ge sproken had, had zij niet haar halve leven aan rheumatiek behoeven te lijden. Haar ervaringen beschrijvend zegt zij: „Een paar jaar geleden was ik bijna kreupel door rheumatiek. Eén knie was zóó pijnlijk dat ik mijn been niet gebruiken kon. Ik kon niet slapen of ik moest in een dergelijke moeilijke houding gaan liggen om mijn been te ontzien, dat alle andere ledematen pijn deden. Ik ben over de 55 maar ik heb mijn leven lang, met tusschenpoozen, aanval len van rheumatiek gehad. Toen vroeg een vriendin mij, of ik al eens Kruschen Salts had geprobeerd. Nu moet ik u vertellen, dat ik alles geprobeerd had, maar met bedroevende resultaten. Gedurende kor ten tijd probeerde ik toen de klein dosis Kruschen Salts en kreeg werkelijk verlichting van pijn. Ik voelde me algemeen zoo veel beter, dat ik steeds met de dosis ben doorgegaan en ik heb daarna nooit meer een aanval van rheumatiek gehad. Als ik het voel aankomen neem ik direct de gewone dosis een halve theelepel in een half glas water een paar dagen lang en het is weer verdwenen." (Mevr.) A. G. U moet de rheumatiek overwinnén voor zij U overwonnen heeft. Wacht niet tot de rheumatiek haar mes dieper en dieper in U gedrongen iiesft. Zoek direct naar de hoofdoorzaak van Uw pijnen en neem afdoende maatregelen. Rheumatische toe standen kunnen ontstaan, wanneer het organisme een teveel aan urinezuur heeft. Dit is het gevolg van slechte werking der afvoerorganen. De zes zouten in Kruschen nu zullen uw inwendige organen aansporen tot geregelde, gezonde werking, zoodat schadelijke afvalsoffen en het kwaadaardig urine zuur regelmatig en volkomen uit het lichaam wor den verwijderd. Begin morgen met Kruschen. Houd U aan „de kleine dagelij ksche dosis" en U zult spoedig met duizenden anderen instemmen, die ver klaren dat de rheumatiek voor Kruschen moest wijken. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon Stralende gezondheid voor één cent per dg. DE PRINSES ZAL NOG EEN BRUG OPENEN. Prinses Juliana zal Woensdag 14 Juni te Gelder- malsen de openingsplechtigheid verrichten van de naar H.K.H. genoemde brug over de Linge, Deze brug zal de verbinding vormen tussehen de ge meenten Geldermalsen en Buren. Het Corr. Bur. meldt nog, dat de Prinses ook een kort bezoek zal brengen aan de gemeente Buren, ter bezichtiging van het Weeshuis, gesticht door Prinses Maria van Oranje Nassau, gravin van Buren, lochter van Willem de Zwijger, en voorts aan de graftombe van deze Prinses in de Ned. Herv. Kerk. Puzzledokter en Prikplank. Officierlc erkenning van den „Handelsblad"- dèstundige. De officier van Justitie bij de Haarlemsche rechtbank (w.g. onleesbaar), had den Puzzle- dokter van het „Handelsblad" gedagvaard ,om hem als deskundige te hooren in een zaak van overtreding van de Loterijwet. Dies begaf de Puzzledokter zich naar Haarlem; aan zijn gevolg was toegevoegd een speciale rechtszinnige des kundige, die zijn verlangen had gezet op een paar kolom puzzle-achtig verslag, maar de mo gelijkheid daarvan finaal uit elkaar zag spatten toen voor de rechtbank bleek, dat de dokter de reis uitsluitend had gemaakt om als deskundige beëedigd te worden. En nu zit de puzzledokter weer achter zijn schrijftafel om de zaak te be- studeeren en daarover later zijn deskundige meening te laten hooren. Het betreft de nu wel Beroemd geworden prikplankjes, waarbij het erom gaat of er sy steem in zit en men na eenige studie in staat is de prïjsnummers er uit te prikken dan wel dat het een zuiver kansspel is. De Puzzledokter be loofde naar eer en geweten daarover later de rechters te zullen inlichten. ,jlk zou wel eens willen vragen" zei een der verdachten nadat de dokter beëedigd was, ,,of deze mijnheer eenigszins van de zaken op de hoogte is." D|e Puzzledokter trok een gezicht van „Nu vraag ik u?" Maar zijn deskundig hart moet direct daarop sneller zijn gaan kloppen, toen de president uiteenzette, dat deze mijnheer de hersens van d eJHandelsblad"-lezers zoo tref fend op puzzledrift kan jagen en het der recht bank daarom wenschelijk was voorgekomen zich te laten voorlichten door dezen geleerde, die bij uitstek deskundig is ten aanzien van het puzzle- bevattingsvermogen van normaal publiek. Deze mededeeling deed natuurlijk bij den ver dachte onmiddellijk allen twijfel varen en hij vond de door den president geoppertile mogelijk heid dat de Puzzledokter voor hem tusschentijds een Loterij met vrije-spiraal-prikplank-puzzle zou kunnen construeeren lang geen gek idee. Tenslotte moest, nadat den Puzzledokter was bezworen het prikplankjgeval niet aan zijn le zers voor te zetten, de datum voor verdere be handeling worden vastgesteld. De Puzzledokter wilde vacantie gaan houden, wat een der rechters hem afried onder motiveering, dat het toch gaat regenen, maar de dokter, die weet hoezeer een mensch z'n natje en droogje op tijd moet hebben, liet zich niet van de wijs brengen. Bftarna gaf< de president blijk op vacantie te zijn gesteld .en algemeen werd besloten met de zaak geen haastj te maken en 5 October elkaar weer te ont moeten. Daartegen had een der verdachten be zwaar; zij vermoedde en verwachtte omstreeks dien tijd bepaalde omstandigheden. Maar op dien dag zal de zaak toch haar voortgang en de juffrouw haar omstandigheden hebben De Puzzledokter beladen met dossiers, die hij niet aan zijn klein gevolg durfde toevertrouwen is daarna naar Amsterdam teruggekeerd, onge voelig voor het leed van zijn adjudant, die nu niets te schrijven had. De ilra ai hartigheid bij de kool'. Onder dit opschrift vinden wij in de Nieuwe Hoornsche Courant het volgende artikel van de hand van den heer W. J. D|rost te Hoorn. 'Het lijkt mij nuttig weer eens stil te staan bij de oorzaak1 van de draaihartigheid bij kool want zoo nu en dan bereiken mij weer vragen om ad vies inzake de bestrijding. Helaas schijnt die niet zoo gemakkelijk te zijn als men vermoedt, maar ik hoop toch straks enkele middelen aan te ge ven, die voor de praktijk van beteekenis kunnen zijn. Allereerst wil ik echter met u nagaan, hoe de draaihartigheid veroorzaakt wordt, want dat is toch ook van belangg als we dat weten. Inder tijd heb ik het wel eens gehad over de peregal- ,mug, die bij sommige peersoorten de welbekende „dikkoppen" veroorzaakt, welnu, dat is een zus je var. de koolgalmug, welke de oorzaak is van de draaihartigheid bij kool. De koolgalmug is een klein geelachtig ge kleurd mugje van nog geen 2 mm. lang. Hoewel klein kan men ze met het bloote oog goed waarnemen. Zij leggen haar eieren in het hart der koolplgnten en in de jonge eind- of zijsprui- ten. De larven komen na korten tijd uit. Ze heb ben een geelwitte kleur. Het is niet gemakke lijk ze met het bloote oog te onderscheiden, maar met behulp van een linnenloupe gelukt dat schitterend en krijgt men eenig idee, hoe die kleine larfjes zoo'n enorme schade kunnen aan richten. Dë larven der galmug zuigen aan de basis van de hartblaadjes, waardoor die opzwelt en krom groeit en meestal een verder doorgroeien ver hinderd wordt. Gelukkig gebeurt het nog wel, dat de kool er later doorheen groeit, maar daar op mag men natuurlijk niet bouwen en een be strijding is dus alleszins geboden. Werken de weersomstandigheden de aantasting in de hand en volgt er veel vocht, dan treedt er heel vaak rotting op en is het vanzelf uitgesloten dat er ook nog maar iets van de kool terecht komt. Zoodra de larve volwassen is dan zoekt ze den grond op om daar te verpoppen. De optoestand duurt niet lang en na ruim een maand treedt de nieuwe generatie op. Zelfs in het najaar kan men larven aantreffen in de bloemkoolplan ten. De overwintering der laatste generatie geschiedt als pop, meestal in den grond van besmette velden, maar ook wel op beschutte plaatsen als spleten, "voegen enz. Het winterpopstadium eindigt be gin Mei of iets eerder en een week of wat later kan men de eerste aantasting waarnemen. ,Door 'de snel op elkaar volgende generaties kan bij mooi weer het aantal mugjes sterk verminderen. Men kan ze soms in grooten getale boven de kool vol den zien zweven. Ze vliegen niet ,heel ver weg maar worden door den wind meegevoerd naar de koolakkers. Zoo is het te verklaren, dat de praktijk een kijkje heeft op een oostenwind, die volgens hen tal van insecten met zich mee voert en het gevolg is van aantastingen. In som mige jaren kan de schade zeer groot zijn. dat ge tuigen de jaren 1926 en 1927, het laatste vooral. In 1928 zijn toen flinke proeven opgezet on der de bekwame leiding van ir. C. Spithorst} om een afdoend bestrijdingsmiddel te vindien. De proeven werden met medewerking van den Flantenz.k- B1. te Wageningen en de veilingsver- eeniging „de Tuinbouw" ondernomen en hebben tot een gunstig resultaat geleid. Wie er alle bij zonderheden over nalezen wil, schaffe zich Me dedeeling 54 aan van den Plantenz.k. Dienst, prijs 20 cent. Ik wil me enkel en alleen bepalen bij die middelen, welke bij de proeven de beste resul taten hebben opgeleverd, nl. zeepspiritus en naph talineschubben, het eerste -middel als spuitmid del, het tweede als stuifmiddel. Voor de praktijk lijkt mij een besproeiing met zeepspiritus het gemakkelijkste middel om in ltoepassing te brengen, op kleinere schaal kan een 'bestuiving met fijna naphtalineschubben worden aanbevolen. Zoowel de bespuiting met zeepspiritus als de bestuiving met naphtalineschubben moet weke lijks plaats vinden, wil men zich van een af doend succes verzekeren. Een zeepspiritusoplosi- sing bevat 2 procent gewone groene of gele zeep en 1 procent brandspiritus. Honderd liter sproeivloeistof bevat dus 2 kg. zeep en 1 Liter brandspiritus. Men moet er aan denken, dat men de vloeistof direct na het klaarmaken ge bruikt en niet laat overstaan. Wel kan men de zeepoplossing vooraf klaar maken, doch de spiritus doet 'men er eerst bij als men aan -het spuiten toe is. Die sproeivloeistof wordt behulp van een aardappelsproeier O/f pulverisator in het hart der planten gespoten en op dezelfde wijze stuift men met behulp van een zwavelverstuiver de naphtaliné op de plaats van bestemming. In plaats van zeepspiritus zou men een bespui ting met nicotine eens kunnen probeeren al of niet met zeep of Agral aangemengd. Biaarvoor zou men kunnen volstaan met een oplossing van 1 op 1(0(00 of 1 op 1500 d.w.z. 1 pus (zuiver* nicotine 9598 procent op 100 of 150 liter wa ter. Wil men een uitvloeier in den vorm van zeep of Agral gebruiken, dan maakt men eerst de zeepoplossing van 1 procent of een Agral- oplossing van 2 ons op 100 liter waarna de ni cotine wordt toegévoegd. Men neme maar eens proeven. Het Schapenpotje. De heer E. Dz. Govers te Alkmaar, vest(g& er na der de aandacht op, dat schapenhouders, wier scha pen door de plaatselijke zaakvoerders der Ned. "Var kenscentrale op de juiste wijze geïnventariseerd wor den, zich niet meer behoeven te wenden tot- het VJeeschexportbureau te Nijmegen, zooals eerst, ge meld werd. Er zijn pl.m. 45.000 schapennouders in ons land, die aanspraak kunnen mken op c:.n deel- van het potje. Het zal nog wel eenigen t'jd duren, alvorens deze bericht zullen ontvangen, hoeveel zij daaruit kunnen ontvangen. Veilingen te Mjedemblik geopend. Dinsdag 6 Juni j.l. zijn de beide plaatselijke vei lingen wederom officieel geopend. Bij de r.k. markt- vereen. „St. Joseph" sprak de heer C. Schoenmaker een enkel woord Eerste aanvoerder was hier de heer Jb. Slijkerman te Medemblik, eerste kooper de heer Beers te Langendijk.De aanvoer bedroeg 15 schuiten. De veiling aan „De Eendracht" werd geopend door den heer De Vries Hier was eerste aanvoerder K. Smak en eerste kooper J. v. d. Lee (fa. K. Mole naar). Bloemibollenkweökerscentrale opgericht. Ter voorbereiding van de uitvoering der maat regelen, welke op grond van de landbouwcrisiswet 1933 ten aanzien van het bloembollenbedrijf zullen worden genomen is opgericht de Nederlandsche

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 8