Ëe onzichtbare vonk Onschuldig verbannen. Hei witte deek SPORT- EN WEDSTRIJDEN bloembollenkweekerscentrale, gevestigd te Haarlem, Parklaan 87, telef. 18262. Krachtens genoemde wet zal een K. B. worden uit gevaardigd dat o.m. de teelt van bloembollen slechts aan hen. die aangesloten zijn bij genoemde centrale zal t- .-Maan. Er worde er op gewezen, dat het wen- eehelijk is, zich thans reeds voor aansluiting bij deze centrale aan te melden, opdat stagnatie in de uit voering der maatregelen worden voorkomen. De aansluiting aan de centrale brengt voor den betrok kene gec-n kosten met zich mede. Wasschen in benzine is levensgevaarlijk. Die berichten in de couranten over de verschrik kelijke gevolgen van het .wasschen met benzine, maken even een diepen indruk, maar worden daarna weer vergeten en even rustig gaan hon derden huisvrouwen weer kleeren ontvlekken en uitwasschen in benzine. „jD'at meisje is natuurlijk onvoorzichtig ge weest" denkt men. Em in deze gedachte ligt de aanleiding tot nieuwe ongelukken, tot levens lange verminking of dood. Dat meisje was even voorzichtig als iedereen die kleeren wascht in benzine. Zij wist even goed als wij allen dat benzine zeer brandbaar is en dat men er niet met vuur bij mag komen. Het gevaar schuilt echter niet in de benzine zelf maar in de dampen, die door deze vlloejstof ont wikkel d worden. [Hetzij buitens-, hetzij binnenshuis, overal waai' benzine aan de lucht is blootgesteld ont staan benzinedampen en deze dampen zijn hon derdmaal meer ontvlambaar dan de vloeistof zelf. Benzinedampen kunnen ontvlammen door een vonkje op meters afstand van den bak met benzine. Die geschiedenis geeft voorbeelden vkn ontploffingen in de buitenlucht, terwijl het vuur meer dan 30 meter verwijderd was. Benzinedam pen binnenshuis kunnen alreeds ontploffen door de warmte die een behoorlijke kamertempera tuur meebrengt. Het gevaar is echter nog grooter. Bij het wasschen in benzine, vooral van zijden stoffen, ontstaan door de wrijving van het goed electri- sche ladingen. Het is hetzelfde verschijnsel als bij den ebonieten penhouder, die door wrijving magnetisch wordt. Dleze 'ladingen kunnen 'ieder moment een vonk veroorzaken een klein onzicht baar vonkje, maar ruim voldoende om de bak met benzine, waarover de onwetende huisvrouw gebogen staat, en waarin zij met haar handen be zig is, tot ontbranden te brengen. De gevolgen van een dergelijke exploisie zijn verschrikkelijk. De vloebare benzine spat door den luchtdruk brandend naar alle zijden. Het mengsel van benzinedampen en lucht heeft ©en explosiekracht die dynamiet nabijkomt. Legio zijn de voorbeelden van huizen, die ineenge stort zijn door het ontploffen van een dergelijke kleine hoeveelheid benzine. Het zelf wasschen in benzine is onder alle omstandigheden een spelen met het leven. Een heftige brand is nog een van d^mjinst verschrik kelijke gevolgen. Meestal helaas gaat het gepaard metontzettende brandwonden en dikwijls met het verlies van menschenlevens. "W anneer de huis vrouwen werkelijk wisten aan welke gevaren zij zich zélf, hun gezin en hun bezittingen bloot stellen, dari zouden zij er gaarne het kleine bedrag aan geld voor over "hebben, om alles wat daarvoor in aanmerking komt door vakmen- schen chemisch te laten reinigen. Want alleen zoo kan aan deze eindelooze reeks van ongelukken paal en perk worden gesteld. ste jaren door verschillende omstandigheden wat getaand is nog ©ens ouderwets uit den hoek gekomen. Bij het huwelijk van zijn dochter Ceesje met den bekenden acteur van het Hof- stadtooreel Piet Rienks, schreef hij de volgende vaderlijke heilwensch in de „Tel." met het on derschrift „Nadruk dankend aangeboden." In middels ©en wijs woord voor allen, die ook op het punt staan den grooten stap te doen. Goede reis, mijn liefste dochter Door het mooie leven heen; Goede reis, mijn waarde schoonzoon Leeft maar voor U-twee alleen. Werkt dan met de ellebogen........ Pas-gehuwd en moedig paar: Niemand zet om niets uw maaltijd Bij ©en warme kachel klaar. Weest niet schuchter of bescheiden Waar het u wbelangen geld! En bij alle handelingen Hechte voorwaarden gesteld. Weest ook spaarzaam, zuinnig, karig Wordt maar vrij kapitalist, Die u geldbezit ontraden Hebben zich al meer vergist. Goede reis mijn lieve dochter Aali de zijde van uw man: En eischt niet meer van elkander Dlan wat noodig is en kan. Hebt ge een verschil van meening Leidt elkaar dan met geduld. Want, waar twee het beste willen Hebben beiden meestal schuld. Mocht ge slimmen raad behoeven Belt dan bij uw ,-ouders aan...... Die zijn ook voor goede lessen Naar nun oudjes toegegaan. Bij de levensvreugd-verdeeling Nimmerkruimpjeszifterij En vergeet vooral die woorden: Bit wil ik en dat mag jij. Goede reis, mijn liefste dochtêr, Neem je al wat goed is voor. Ga met Piet, jé welbeminde, Ieder etmaaldankend door. Zeg:ik wil gelukkig wezen Eenmaal, tienmaal, honderdmaal...... Het geluk in....... deze tijden Is een rentend kapitaal. Een huwelijksgedicht van Speenhof!'. Trouwlustigen,, Leest dit. De vroeger zoo bekende en populaire dichter- zanger J. H. Speenhoff zijn roem is de laat- FEUILLETON Lady Wolga bemerkte haar weifeling. „Ik zie dat je mij de schakels niet wilt geven, ook niet voor eenige dagen" zeide zij. „Mijn kind, lord Stratford Heron was mijn echtgenoot. Deze scha keis kunnen dus zijn onschuld bewijzen tn zij behco- ren mij totdat zij voor het gerecht zullen gebracht worden." „Houd ze dan tot zoolang" lady Wolga, doch als uw vermoeden bevestigd wordt, deel het mij dan mede. Ik maak op dit vertrouwen aanspraak als op nujn recht. Want ik heb den ketting gevonden er. beloofd den naam van lord Stratford Heron van elke schaduw van schande te zuiveren.' „Jij!" riep lady Wolga verbaasd. ..Welk belang kun je tij zijn rechtvaardiging hebben? Je hebt noiit gezien De menschen die je de geschiedenis van den moord vertelden, geloofden aan zijn schuld. Hoe komt het dat jij er niet aan gelooft? Wat kpn je doen om zulk een edelen naam te zuiveren? En al kon je iets doen, dan is het nog je zaak niet. Het is mijn recht en mijn plicht." „Maar milady." „Neen, neen," viel lady Wolga het meisje in de reden; „Het is jou zaak niet, maar de mijne. Ik heb de gelofte gedaan den geschndvlekten naam van lord Straford Heron te zuiveren en als dit mo gelijk is zal ik het doen. Sedert jaren heb ik in stil te gewerkt, maar tevergeefs. Dit is het eerste spoor dat ik zie. De hemel zegene je dat je het vond en mij aanweest. Ik zal dezen dienst nooit vergeten, ook la leidt uw vondst tot niets. Maar wanneer dit spoor de waraheid aan het licht brengt en lord Stratford Heron voor geheel de wereld gerechtvaar- gegeven door den hian, dié getrouwd is, kinderen heeft zijn werk. Wat heeft een vrouw, die oprecht lief heeft, ma ar geen recht kan doen gelden op den man van haar hart, van het leven te verwachten?? Iets meer dan niets. De vrouw in de schaduw heeft niets, zij woont in „Back Street", zij houdt zich schuil, zij wacht tot de man voor wie zij zich opoffert, komt. Zij kent minuten van geluk en uren van wanhoop. Maar zoo groot is haar liefde, dat zij alles accepteert, een zaamheid, verveling, verguizing, zelfs armoede. Fanny Hurst heeft het lot van de vrouw in deze omstandigheden beschreven in „Back Street" een boek dat eenige jaren geleden in Amerika een „best seller" was, en in alle talen isovergezet, en Universal heeft dit boek onder regie van John M. Stahl laten verfilmen. Wie John M. Stahl is, weten wij niet, maar hij kent zijn vak, hij heeft smaak en fijn gevoel, en doet in celluloid wat Fanny Hurst deed op papier, een schitterend pleidooi houden voor een verloren zaak. Back Street behelst de carrière van de welhaast legendarisch geworden figuur van Ray Schmidt. In Amerika kan iedereen die „best sellers" leest, U ver- etllen wie en wat Ray Schmidt is en wie en wat Walter Saxei is. Zij zijn de schuldige .man en vrouw, die elkaar ontmoeten als het zoo uitkomt, en elkaar niet ontloopen kunnen, omdat hun liefde te groot is. De kinderen van den man groeien op, de vader wordt grijs, de zoon volwassen. En de oogen van den zoon gaan open, hij acht zijn moeder veronrecht, hij; gaat in zijn verontwaardiging naar de minnares van z,n vader, om haar zijn minachting in het gelaat te slingeren, en dan komt de vader binnen en verdedigt de minnares in een van de vele prach tige "sc.nes uit deze zeer opmerkelijke film. Irene Dunne typeert de vrouw op den achtegrond met een voornaamheid en Innigheid, die haar het publiek voor zich doet winnen, vanaf het oogenblik dat zij in Cincinnati onschuldig flirt met handelsreizigers totdat zij in Parijs door de telefoon afscheid neemt van haar stervenden minnaar, en John Boles, als de man die niet anders kan, de wat zelfzuchtige leider van een dubbel leven, wiens liefde voor de vrouw ,op den achtergrond toch groot is, speelt met een natuurlijkheid die weldadig aandoet. Wij noemden deze film een pleidooi voor een ver loren zaak, men zou ook kunnen zeggen dat zij be doeld is als waarschuwing voor hen die de misère van de Back Streets niet kennen. De vrouw in de schaduw heeft geen kans, geen toekomst, en er zullen menschen zijn die geen goed van haar willen hooren. Het zij zoo, maar „Back Street" is er niet minder een prachtige film om, een film waarvan men de tendenz beter in het midden kan laten, omdat Irene Dunno en John Boles recht hebben op een onpartijdige belangstelling. Men denkt niet aan een film en niet aan spel; en men vergeet de eischen van het métier; het leven zelf neemt van de film bezit en toont zich in zijn treurig einde. De weemoed, het navrant verdriet der vrouw die in de schaduw leven moet en het kinderlijke egoisme en de waarlijke oprechtheid van den man, de onoplosbaarheid van het conflict; dat alles is van eiken dag en ieder mensch, ontroerend door de hardheid waar de slagen van de samenle ving en haar wet mee treffen, en weemoedig door het vele mooie dat te loor moet gaan. Waar Is dit alles, en van ons aller vreemde leven. Een mooi verhaal al stemt het dan niet vroolijk; een eenzaam en weemoedig lied van pijn en van verlangen, stil gezongen, dat met elke- strofe U ontroeren zal. CINEMA AMERICAIN TE ALKMAAR DE VROUW IN DE SCHADUW. Backstreet. Bovengenoemde cinema heeft voor deze week weer een uitgebreid en bijzonder mooi programma sa mengesteld, waarvan menig bezoeker van dit thea ter naar hartelust zal kunnen genieten Na de openingsmarsch krijgen we eerst nieuws uit verschillende werelddeelen, en wei het nieuw ste. Een Hollandsch geluidsjournaal van Polygaan, waarbij verschillende gebeurtenissen in ons land op het witte doek worden gebracht. Een Screen Song van Beppie Boot, waarna een 2-acter een dolle klucht getiteld „De Loodgie ter. Een klucht waarbij men zich tranen lacht. Nadat de filmreclame aan het oog is gepasseerd, wordt een aanvang gemaakt met de hoofdfilm, ge titeld „DE VROUW IN DE SCHADUW" .Backstreet! getrokken uit de roman van Fanny Hurst, die in haar roman „Backstreet" heeft beschreven wat zich hier op eenige honderden meters celluloid voor ons oog ontrolt. Het is de geschiedenis van een .vrouw, die tevreden moet zijn met het schamele deel van liefde, haar digd wordt, zal ik je op mijn knieën bedanken en je zegenen. Ik zorg voortaan voor je toekomst, Alexa reken daarop.' Zij omhelsde het meisje hatelijk. Maar Alexa was niet genegen haar taak te laten varen." „Ik heb mij voorgenomen lord Stratford Heron te rechtvaardigen" zeide zij sidderend maar ernstig, „en zal die taak aan niemand overdragen, zelfs niat aan u. U zal spoedig lord Montheron huwen „Niet voor het geheim opgehelderd is" afeide de lady. „Ik weet niet waarom ik zoo open met jé spreek, Alexa, maar je schijnt mij toetebehooren, en ik spreek met je, zooals ik met niemand doe. Ik beminde mijn echtgenoot met geheel mijn hart en geheel mijn ziel. Ik bemin he mnog. Wanneer hij nog leefde, zou ik alles prijs willen geven om hem fe volgen." „En toch wilt u opnieuw in het huwelijk treden?" zeide Alexa bitter. „Ik beloofde lord Montheron mijn hand als prijs* voor de rechtvaardiging vat mijn echtgenoot," zeide lady Wolga. „Ik bemin den tegenwoordigen markies niet, maar geloof dat lord Stratford Heron dood is, en wil zijn aandenken zuiveren. Je ziet dus dat het mijn plicht is het door u gevonden spoor verder na te gaan." „Wij zullen samen werken' zeide Alexa. „Ik heb het spoor ontdekt, u moagt het vervolgen. Neem mij in uw vertrouwen, lady Wolga. zooals ik u het mijne heb geschonken. Geloof mij, dat wanneer lord Stratford's naam gezuiverd wordt, het u niet zal berouwen van mijn hulp gebruik te hebben ge maakt. „Ik stem toe" antwoordde lady Wolga. „Help mij dan Alexa. Je geestdrift is mij onverklaarbaar." „Mijn geestdrift zetelt in de vaste overtuiging dat lord Stratford Heron onschuldig is. Ik wil mijn leven wijden aan dit werk.' „Kun je je leven wijden aan een werk, waaraan lord Kingscourt niet deelneemt?" vroeg lady Wolga lachend. „Daar valt mij in dat ik met je over hem wensch te spreken Hij heeft mij alles medegedeeld HET GEVAAR VAN OVERDREVEN ZONNEBADEN. DENKT OM UW HUID. Duizenden en nog eens duizenden hebben zich tijdens de Pinksterdagen op het water, aan het strand en op de hei blootgesteld aan de zonnestra len en nu de warmte misschien nog wat zal aan houden, zal het nemen van zonnebaden nog wel voortgaan. Daarom willen wij nog eens herhalen, wat tijdens een vorige hitteperiode de directeur van den G.G.D. te«Amsterdam, de heer Heijermans, zeide over zonnebaden en dat thans wederom actueel is, daar ook nu weer gevallen van zonnebrand zijn voorgekomen. De heer Heijermans is een groot voorstander van zonnebaden, doch waarschuwt ten sterkste tegen het ©verdrevene. Zij, die zich urenlang aan het zonlicht blootstellen, doen dwaas. Het kwasi onschuldige genoegen om bruin te worden is niet zoo onschuldig. Allerlei huidontstekingen èn ziek te verschijnselen kunnen er het gevolg van zijn. Tweemaal heeft hij aan je vader geschreven, maar dezen heeft hem nog niet geantwood. Wannee ik eens een brief aan je vader zond? Ik zou je gaarne met lord Kingscourt gehuwd zien." „Dit kan niet, zoolang mijn geheim over de nachtelijke ontmoeting op Clyffbourne niet kau ver klaren en dit zal ik wellicht nooit kunnen. Ik denk thans aan geen huwelijk. Laat ons hierover zwij gen." Kort daarna stond Alexa op om te vertiekken Lady Wolga noodigde haar uit, te blijven maar het meisje bedankte even vriendelijk als beslist. „Ik moet morgen met mrs. Ingestre weer naar Mont Heron terugkeeren," zeide zij. „Op Clyffoburne zai Ik u weerzien." „Je komt toch met mrs. Ingestre bij mij eten?" vroeg de lady Maar ook deze uitnoodiging sloeg Alexa af en ver wij aerde zich vol hoop. Toen zij weer naar haar hotel reed, gaf Pierre Renard, die niet uitgtestapt was, zijn koetsier nevel haar te velgen. De kamerdienaar liet zijn koetsier aan het hotel, dat hij binnentrad. Op zijn vragen vernam hij dat mrs Ingestre' en miss Strange daar logeerden. Mrs. Ingestre zat Alexa met on geduld te wachten, Men dineerde en ging toen naar den beroemden dokter sir Hubbert Deze verklaarde echter dat haar ziekte slechts verbeelding was en zeer ontstemd keerde de oude dame niet Alexa naar het hotel terug. „Ik heb te Londen niets meer te doen,zeiae zij wrevelig. „Sir Harry Hebbert is lang zoo bekwaam niet als dokter Bonron te Mont-Heron. Ik moet weer naar huis. „Ja, laa* ons naar Mont-Heron terugkeeren, zeide het meisje. Lady Wolga staat toe dat ik met u ga en bij u blijf tot zij weer op Clyffebourne komt. Ik heb haar de twee schakels van de ketting gegeven. Den volgenden dag vertrokken zij reeds. Ondertusschen had Pierre Renard niet stil gezeten Hij zag het naderend gevaar en besloot Alexa voor Vaak zijn diepe brandwonden er het gevolg van. Men zij dus voorzichtig en verstandig in dezen tijd. Met het mooie weer ziet men oud en jong naar buiten trekken, naar zee en bosch, naar weide en meer, om voor zoover de omstandigheden dat toe laten van het warme jaar getij det e profiteer er.. Er zijn er niet weinig, die daarbij tevens van de gele genheid gebruik maken om zoo bruin mogelijk te worden. Nu is er inderdaad tot op zekere hoogte f-iets gezonder dan de verwarmende en genees krachtige zonnestralen, doch de betrokkenen hebben een ander doel, n.l. bruin worden en om dat te bereiken zijn zij al spoedig geneigd tot overdrijving. En dat er dan gevaren dreigen, is iets, waarop niet dikwijls genoeg gewezen kan worden. „Het luchtige badpakje". De buitenlucht op zichzelf zal bij mooi weer niet schadelijk zijn voor het lichaam, hoe weinig men er ook aan heeft. Langdurige bestraling door de zon, terwijl men in een daarvoor speciaal gekozen „luch tig" badpak onvoldoende gekleed is, kan de ernstig ste gevolgen voor de gezondheid hebben. Bij iemand van een donker type is de huid beter in staat, door een sterke vorming van pigmeant een filter te doen ontstaan tegen den schadelijken" invloed der over matige bestraling. Toch kunnen zelfs donkere types nog zeer pijnlijke brandwonden oploopen. De zonnestralen en de verhitting oefenen ook hun invloed uit op dieper liggende bloedvaten en storen den geregelden bloedsomloop. De bovenste lagen der huid worden door cfe verbranding vernietigd en er ontstaan niet alleen ongevaarlijke losse velletjes, doch ook leelijke blaren. Wanneer een te groote op pervlakte der huid verbrand is, treedt na eenige uren koorts op, die met rillingen gepaard gaat. Een enkel geval eindigt zelfs doodelijk. Een raad van Duitsche doktoren. i Wanneer men zonnebaden wenscht te nemen, kan men het best dè vorsehriften der Duitsche medici volgen, die opdit gebied een groote ervaring hebben. Voor den eersten dag schrijven zij vi«or; 2 x 10 minuten gekleed (in sporthemd en korte broek); voor den tweeden dag 2 x lOminuten in badpak en 2 x 20 minuten gekleed; voor den der den dag 2 x 20 minuten in badpak en 2 x 30 minuten gekleed; voor den vierden dag 2 x 30 minuten in baapak en 2 x 30 minuten gekleed en eerst voor de vijfde dag en volgende dagen 60 a 80 minuten enkel in badpak. Zoo alleen neeft men zekerheid, i dat er geen onaangename gevolgen voordoen. Het is voorts altijd aan te bevelen, voor het zonnebad de huid met een vette crème of met olie in te wrij- j ven. Lichte gevallen van verbranding kunnen ook I daar mee behandeld worden; men kan er dan nog talkpoeaer pverneen strooien. Ernstige braadwon- j den dienen echter zonder uitstel door een medicus te worden behandeld. Motorsport. Om den grooten prijs van Nederland. In verband met het groot aantal insenrij vingen, vooraf uit het buitenland, heeltde T.T.-couimissie besloten de datum der sluiting der inschrijvingen voor de „Groote Prijs van Nederland", weike races zuilen worden verreden 24 Juni a.s. op he bekende Circuit van Drenthe, in piaats van op Zaterdag 1? Juni a.s. te steden op Dinsdag 13 Juni a.s. om 12 uur. Het aantal inschrijvingen is reeds de 80 gepas seerd en het aantal rijders vertegenwoordigende Oostenrijk, Engeland, Duitschland, Italië, ienand, Spanje, België, Zweden en Nederland, rijdende op 20 verschillende merken, behoort tot de elite van het Europeesche motorcorps. Kwalitatief heeft het „Circuit van Drenthe" een dergelijk bezoek niet gehad en kwantitatief wenscht de commissie in 't belang van een goede verzorging van den wedstrijd ook niet meer. te zijn. Hij had het vaste plan gevormd het meisje uit den weg te ruimen. ZES EN "VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Pierre Renard hield zich denzelfden avond bezig met net ontwerpen van een plan om net meisje aat hij ais een hinderpaal beschouwde uit den weg te ruimen. Toen hij aen volgenden morgen tot p ruimen, loen hij net den voigenaen morgen ten uit voer wude orengen en zich met aat doei naar net hotel had begeven, stond hij niet weinig verbaasd te vernemen, aat het meisje met mrs. Ingestre naar Mont-Heron was teruggekeerd. „Wat zou dat beteesenen?" vroeg hij zich af. „Eergisteravond kwam zy nier, gisteren ging zij uit, om haar vader te zoeken en begaf zich vervolgens naar ialy Woiga. Zou haar vader toen in het notel zijn en neeft oe keilner m ijbeiogen, toen deze zeide dat hij ae wijk had genomen naar Griekenland? Treedt het meisje op ais bemiddelaarster tusscnen lord Stratford Heron en zijn vrouw? Daar gebeurt iets dat ik met Degrijp. Het meisje is sluwer uan ik dacnt, en daar om kan zij gevaarlijk worden. Misschien heeft zij iets ontdekt. Verduiveld. Ik zal morgen zelf naar Montheron gaan om eens rond te kijken." Hij keerde naar het hotel van zijn heer terug en vond dezen in de woonkamer. Lord Montheron was in een kwade bui. Ik heb mij zelf moeten aankleefoen, riep hij norsch „Wat moet dat beteekenen, dat je zonder vragen heengaat, Pierre? Dat verkies ik niet. Je wacht op mij of Een wijzen naar de deur vulde den zin aan. „Ik heb voor ons beider zaken gezorgd" antwoordde Renard. „Indien ik er bij stil zat dan zou je spoedig genoodzaakt zijn altijd je zelf aan te kleeden. Waar denk je dat ik geweest ben? Wat denk je dat ik gedaan heb?"

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 9