Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier DINSDAG 13 JUNI 1933 42e Jaargang De Economische wereldconferentie Uit de JS.D.A.P. NO 69 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 NIEUWE m LA AGE II UK ER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DIN'JDAQ DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden f LIS. ilitom: Firma i. H. KEIZER .Redacteur IJ. KEIZER. Bureel Noordscharwoüde. AD VERTE NTTEN 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR FLAATSRUIMT* OPENING DOOR DEN KONING VAN ENGELAND. In den middag van den 12en Juni heeft Koning George V van Engeland de Economische Wereld conferentie geopend. In zijn rede zeide koning o.a. dat in dit tijdsge wricht van economischen nood het met een diep besef \an verantwoordelijkheid is, dat hij deze conferentie opent Ik geloof, zeide de koning, dat dit de eerste maal is in de geschiedenis, dat een -vorst de openingszitting eener conferentie van alle volken der wereld presideert en wensch uiting te geven aan mijn voldoening over dit feit en aan het vertrouwen, dat deze conferentie zal leiden tot vruchtbare resultaten. Ik wensch den deelnemers aan deze conferentie te verzekeren, dat ik mij met diepe bewogenheid wend tot deze bijeenkomst, die reeds zoo grootsCli is, en niettemin nog iets veel grooters vertegen woordigt, n.l. de hoop en de wenschen van de ge- heeie wereld De wereld verkeert thans in een toestand die gr£>oce bezorgdheid inboezemt Op degenen, die thans den arbeid van het herstel ondernomen hebben, rust een zware taak. Die taak kan slechts vervuld worden door goeden wil en ernstige samenwerking Daarom roep ik nogmaals een hartelijk welkom toe aan de gedelegeerden op deze conferentie, en ik wensch van ganscher harte, dat hun werk zal leiden tot het succes en de goede resultaten, welke de wereld met zooveel geduld verbeidt. Ten overstaan van een crisis, welke door een ieder beseft en gevoeld wordt, bezweer ik u, samen te werken voor het welzijn van de geheele wereld. Ik kan niet gelooven, dat de mensch niet in staat zou zijn, de groote welvaartsbronnen, waarover de menschheid beschikt, te gebruiken ter verzekering van het materieel welzijn der beschaving. Deze bron nen zijn geenszins verminderd; integendeel, haar ontwikkeling, de--nieuwe-uitvindingen en het werk der organisatie, hebben haar vermenigvuldigd. De overvloed der productie heeft nieuwe problemen doen ontstaan. Doch hoven en behalve dezen buitengiewonen vooruitgang dient een nieuw feit geconstateerd te worden: het besef van de onderlinge afhankelijk heid der volken en de waarde van samenwerking tusschen hen. Het zal zaak zijn, dit nieuwe bewust zijn ten goede te doen komen aan de bevordering van het algemeen belang. Ik open deze conferentie in het vaste geloof, dat haar beraadslagingen den eersten stap Vormen, die thans moet worden gedaan. Ik zal haar be raadslagingen volgen met de grootste aandacht en uit daarbij den wensch, dat haar arbeid den weg naar welvaart en ordelijken vooruitgang weer voor de wereld zal openen. Wie aan de Conferentie deelnemen. De gedelegeerden ter Economische Conferentie zijn: 1 Daladier; 2 Bonnet; 3 Caillaux (Frankrijk); 4 Colijn; 5 Trip; 6 Fentener van Vissingen (Neder land); 7 Jung (Italië); 8 Benesj, Cechoslovakije; 9 Ho-Toeng (China). Rede van MacDonald. Nadat de koning de zaal had verlaten, hield de Voorzitter, MacDonald zijn openingsrede. Verschillende feiten, waardoor de crisis is ont staan, somde spreker op. In het bijzonder wees hij er op, dat er één onderwerp is, dat door zijn groote beteekenis een eerste plaats inneemt. Deze kwestie kan niet in deze omgeving worden behandeld zeide MacDonald, watn het is duidelijk, dat de huidige conferentie niet is bijeengeroepen met het doel deze kwestie te onderzoeken en te regelen. Spreker doelt hier op de kwestie van de oorlogsschulden. Voordat deze hinderpaal uit den weg geruimd is kan het economisch herstel niet intreden. Het is noodig, dat de betrokken sttaen onverwijld tot be handeling van dit probleem overgaan. Het werk, dat te Lausanne is begonnen, moet ten einde wor den gebracht en deze kwestie moet eens en vooral worden opgelost, in overeenstemming met de ver houdingen, welke op het oogenblik in de wereld Mac Donald eindigde zijn rede mett de hoop uit te spreken, dat de conferentie van Londen de wereld haar vertrouwen zal teruggeven en dat zij het einde zal betteekenen van de heerschende inzokerheid en van de politiek, die de huidige malaise heeft ver oorzaakt. Laten wij van elkaar scheiden met nieuwe hoop bezield en de nieuwe gunstige mogelijkheden te hebben geschapen, die de wereld ons verwacht. Wijziging van tak tick? Die broehnrlet-Z)nys verschenen. Blijkens een kort verslag in „Het Volk" van een Zaterdag gehouden vergadering van het be stuur der ,S.D|.A.P. heeft de voorzitter de heer J. Oudegeest medegedeeld, dat hij op zijn in Ja nuari jl. kenbaar gemaakt voornemen om tegen het partijcongres van 1934 af te treden, in ver band met de ernstige tijdsomstandigheden en idle belangrijke vraagstukken die er aan de orde zijn i3 teruggekomen. Voortgezet werden de reeds vroeger aangevan gen besprekingen over de oorzaken van den te ruggang van het stemmenaantal der partij bij de jongste verkiezingen. De materieele en mor-eele gevolgen van den langen duur en de hevigheid van de economische crisis; de veldwinnende ge dachte van dictatuur en terreur; de vernietiging van de organisatie der socialistische beweging in Dnitschland en de, naar aanleiding van al deze dingen in de partij opkomende vraag, of een nieu we orienteering voor de partij noodzakelijk is. Dl? discussie leidde tot het besluit een com missie in te stellen die tot taak zal hebben, na te gaan of en zoo ja, welke eventueele wijziging noodig zijn in program, resoluties en taktiek der partij. Dfeze commissie zal zoodanig worden sa-: mengesteld dat zij, zonder al te groot te zijn toch een veelzijdige behandeling der problemen waarborgt. Zij zal zoo spoedig mogelijk en uiterlijk in September uitvoerig aan het partijbestuur rap porteeren. H:et partijbestuur zal, na behandeling in eigen kring, het rapport met eventueele voor stellen of conclusies publioeeren en in de partij ter discussie en ter amendeering aan de orde stellen. Een vervroegd partijcongres kan dan eventueel de noodige beslissingen nemen. Inmiddels is de brochure Duijs verschenen. „ITer orienteering eenige beschouwingen naar aanleiding van enkele vragen van democratie" luidt de titel In zeven stellingen zet de schrijver zijn mee ning uiteen. Zij zijn: 1. De partij spreke zich duidelijk en klaar uit, dat onder geen enkele voorwaarde ooit van eenige samenwerking, verstandhouding, „een heidsfront" of wat dan ook met de communis ten sprake kan en zal zijn. 2.1 De partij stelle een onderzoek in naar de vraag, of de communisten niet onder zoodanigen invloed (resp. bevelen) staan van een buiten- landsche Mogendheid (Busland), dat zij ilaar- door in een Nederlandsch Parlement eigenlijk niet kunnen worden getolereerd, tenzij duidelijk kome vsat te staan, dat zij eiken band, zoowel direct als indirect met dien buitenlandsch.cn Staat hebben verbroken en Nederlandsche volks vertegenwoordigers zijn, in staat in volle onaf hankelijkheid van buitenlandsche Mogendhe den, Nederlandsche belangen te behartigen. 3. De S.D.A.P. spreke het duidelijk uit en brenge practisch haar optreden daarmede in overeenstemming dat zij tegenover het Konings huis in Nederland inneemt het zelfde loyale standpunt als de zuster-partijen in Engeland, De nemarken, Zweden enz. 4- De S.D.-partij spreke zich duidelijk en klaar uit hierover, dat zij haar doel niet anders dan met wettige middelen wenscht te bereiken en zich volkomen stelt op den bodem der Le galiteit. 5. Dte S.D.-partij spreke zich eveneens klaar en onomwonden uit, dat zij het wettig gezag steeds wenscht te eerbiedigen, zulks onder geen enkel ander voorbehoud, dan zooals ook van zelfsprekend ieder (ook b.v. de Anti-Bievolution- naire Partij en alle burgerlijke partijen) na tuurlijk maakt. 6. De S.D.-partij verklare nadrukkelijk, dat wanneer ons land in gevaar mocht komen, zij onvoorwaardelijk achter de regeering staat, wan neer het er om gaat die gevaren van ons land af te weren of tot een minimum te beperken. El ke gedachte aan sabotage van mobilisatie of han delingen van dergelijken aard, wanneer een oor log, ondanks al onze pogingen om dien te keeren eenmaal een feit is geworden, worden door haar onherroepelijk en met den meesten nadruk ver oordeeld. partij benoeme een commissie tenein de te onderzoeken of gegeven de veranderde in ternationale omstandigheden, het standpunt van eenzijdige ontwapening nog wel juist mag wor den genoemd. Bij elke stelling behooren uitvoerige toelich tingen, die wij wegens plaatsgebrek niet kunneni opnemen. Vermelden wij slechts wat de heer l>iys schrijft ten opzichte van de houding der paftij tegenover de Koningin. Hij zegt: Toelichting: een principieel debat over de vraag: „Bepubliek of Monarchie" kan gevoege lijk achterwege blijven. Gegeven dat wij nu een maal als Staatshoofd een Koningin hebben, heeft deze dan speciaal tegenover de sociaal democraten ziéh zoo gedragen, dat de houding, die die partij aanneemt tegenover haar eigenlijk gerechtvaar digd is? Op die vraag antwoordt de schrijver vierkant „Neen." 'D:e Koningin gedraagt zich uitermate constitu ticheel. Aloe gedraagt zich de s. d. partij in Engeland. Denemarken, Zweden enz. Hier vindt men geein spoor van een door niets ggemotiveerd secta- riSme. fToen in 1909 het internationaal Congres in Kopenhagen werd gehouden, waren de arbeiders wijken versierd met duizenden vlaggen maar het was....... de Dleensche nationale vlag. Schrijver laakt dan de houding aangenomen bil de Kamer-opening. Het zal wel aan mij liggen, schrijft mr. Ikpys, maar...... ik vind die houding onjuist, noo deloos onze tegenstanders demagogisch bestrij- dingsmateriaal tegen ons verschaffende, onlogisch niet correct tegenover een Koningin ,die zich zoo constitutioneel ook tegenover onze Partij ge draagt, en een groote Partij als de onze die geen sekte maar een waarlijke volkspartij wil zijn, le vende, staande en werkende te midden van ons volk, onwaardig. En dan tenslotte nog wat de heer Duys op merkt bij stelling 6 „Is eenmaal de oorlog een feit, dan is er geen keuze meer. Dian is ieder Nederlander tenslotte Nederlander en loopen wij allen te hoop om het gemeenschappelijk gevaar te keeren. Bij het gevaar van zinken van een schip, eischt de kapitein desnoods met de revolver in de hand onvoorwaardelijke gehoorzaamheid bij de reddingspogingen, zoowel van passagiers als bemanning. En dit is niet alleen zijn bevoegd heid en recht, maar ook zijn plicht en...... in het belang juist van alle opvarenden. Nogmaals, ware werkelijk het standpunt der S -DA .Pzooals men haar toedicht en achtte ik dit juist, dan zouden de slachtoffers en brooie- loos gemaakten de logische consequentie van dat standpunt zijn. Immers, die offers zouden dan bittere noodzakelijkheid ter wille van het ide aal zijn." In zijn toelichting herinnert mr. Duys er aan, hoe het „eenzijdigheids-"stanidpunt van de s.d. partij voor het overgroote deel te danken is aan psychologische factoren en feitelijke omstandig heden, waar vandaagg laten we het maar eerlijk zeggen, niets van over is, immers voor ons, ou deren, lagen de gruwelen van 'den, wereldoorlog verseh in het geheugen. Schrijver heeft aan tientallen leden zijner partij de vraag voorgelegd, wat zij zouden doen, indien bv. het tegenwoordige Duitschland de wapenen tegen ons land zou opnemen. En het antwoord was zonder uitzondering: „Er op slaan. E|en van tweeën, pf men slaat er op, of men stelt zichzelf, zijn vrijheden, zij land en volk zonder meer ter beschikking van deze overwel digers. Kiest men het eerste, wat schr. ook voor de sociaal democratische arbeidersklasse van Neder laag ontwijfelbaar acht, dan zal men ook de con sequenties daarvan onder Eet oog hebben te zien. Dan doet men tenslotte wat men kan. Maar dan wake men er ook tegen, dat men niet..... heele- maal niets kan, tegelijkertijd overwegende, dat in zulke gevallen nimmer de situatie zoodanig is, dat men, aangevallen door den een, niet den steun van een ander krijgt. Wij hebben den heer Duys wel eens anders hooren praten. Inmiddels zijn wij benieuwd naar de houding die Het, Volk zal aannemen, en nog nieuwsgie riger hoe de Tribune hierop reageeren zall. Het zal wel weer stormen. Buitenland VREESELIJK VLIEGTUIGONGELUK. Bij de terreinen van de groote wereldtentoonstel ling heeft een vreeselijke vliegtuigramp plaats gehad waarbij de piloot, de macanicien en een achttal passagiers zijn omgekomen. Het vliegtuig deed rond vluchten tegen gereduceerde prijzen voor de be zoekers van de wereldtentoonstelling. Nabij Glen- view stortte eensklaps het vliegtuig neer en hulde in groote vlammen. Een 5000-tal automobilisten was bij de wereldtentoonstelling geparkeerd en spoedde zich naar het terrein van de ramp, maar elke hulp was onmogelijk omdat het vliegtuig aan alle kanten brandde en men vanwege de geweldige hitte het niet eerder kon bereiken dan nadat het totaal uitgebrand was. De lijken werden toen ver koold aangetroffen. VRACHTAUTO IN RAVIJN GESTORT Zeven dooden. Een vrachtauto van Taits Manilla Show is tus schen Walikoekoen en Ngawi Java, in een vijf meter diep ravijn gestort. Zeven personen werden gedood en 12 gewond. Vóór hei zonnebad eerst de huid inwrijven met „Zij" crème of „Zij"-olie. Dat voor komt zonnebrand en Uw huid wordt tevens, prachtig gebruind yÜ%XRÊM£of,,ZU''0L'^ In prijzen von 20-75cT NAZI'S RAKEN SLAAGS TE KATHOLIEKEN Congres van gezellen afgebroken. In Münschen werd Zaterdagavond een Katholiek gezellencongres gehouden, wat de Beiersche regee ring eerst toestond, daarna verbood. Ten slotte werd echter toch weer toestemming gegeven, en van rijkskanselier Hitier en andere nationale leiders werden zelfs begroetingstelegram men ontvangen, terwijl vice-kanselier von Papen Zaterdagavond een groote rede op het congres hield. Niettegenstaande dezen steun van hoogerhand poogden de nationaal-socialisten de bijeenkomst met geweld te verhinderen. Ergerlijke mishandelingen van Katholieken. De incidenten begonnen Zaterdagavond tijdens de toespraak van von Papen, die door een aantal na tionaal-socialisten werd onderbroken, waarop deze uit de zaal werden gezet. Laat in den avond onder namen de nazi's toen een aanval op een katholiek tehuis in de Schommerstrasse, waar een groot aan tal congressisten was ondergebracht. Nadat zij de electrische lichten op den gevel hadden stukgeslagen drongen zij de slaapzalen binnen. De aldaar rus- ttende jongens werden uit hun bedden gehaald en zij, die tegenstand boden werden geslagen. Twee jongens werden zoo genadeloos geranseld, dat zij met gebroken kaken naar een ziekenhuis overge bracht moeten worden. Vervolgens begonnen de nationaal-socialisten een raid op een groot aantal restaurants. Den congres sisten, van wie velen te herkennen waren waren aan hun gele hemden en zwarte broeken, werden den hemden en insignes van het lijf gerukt. Vele gede legeerden moesten zich met ontbloot bovenlijf naar hun verblijmplaatsen begeven. Deze behandeling hebben honderden kattholieken ondergaan. In verschillende deelen van de stad hadden straat gevechten plaat, waarbij overal de nationaal-socia listen aanvallend optraden. De katholieken bewaar den een lofwaardige discipline. Herhaaldelijk heeft de politie ingegrepen en verscheiden arrestaties verricht. Zij weigert echter op te geven hoeveel. Zondagmorgen deelde de politie den leiders van het congres mede, dat zij, indien het congres zou worden voortgezet, niett voor veiligheid der deel nemers kon instaan. Een uur later werd het ge bouw, waar kardinaal Faulhaber een pontificale mis zou celebreeren, door een groot aantal nationaal- soeialisten omringd. De kardinaal besloot daarop de godsdienstoefening af te gelasten en tevens werd het congres gesloten. Daar een verbod voor het dragen van uniformen was afgekondigd, ttrachtten de congressisten kleeren te leenen om veilig het station te bereiken. Indien zij hun gele hemd droegen, liepen zij immers kans gearresteerd te worden en een zware boete tte moe- en betalen. De Zwitsersche, Amerikaansche en andere buiten landsche consuls zullen Dinsdag a.s. bij de Beier sche regeering protesteeren. Zij hebben er in toe gestemd hun protest uit te stellen tot de laatste gedelegeerde Munchen zal hebben verlaten. VADERMOORDENAAR ONTHOOFD. Xavier Cornet, een landbouwarbeider die ter dood is veroordeeld omdat hij zijn tachtig jarigen vader heeft vermoord, is 11 Juni geëxecuteerd. Hij wei gerde de laatste sacramenten te ontvangen en bood verzet, zoodat de beulsknechten hem met geweld naar het schavot moesten voeren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1