Een noodkreet van de Exporteurs Radio Programma's WOENSDAG 14 JUNI. HILVERSUM, VARA: A&JZl&Ugtek ^.ü,L5 orgelspel 8,45 grmuziek VPRO 10,00 morgenwijding VARA 10,15 uit zending voor dearbeiders in de Continubedrijven 12,00 Vara-klein-orkest 1,15 orgelspel 1,45 vérzórgen zender 2,00 Vrouwenuurtje 3 00 voor de kinderen 5,30 de flierefluiters 6,30 Vara-kinderkoor 7,00 sdap-kwartier 7,20 grplaten 7,59 herhaling SOS-berichten 8 00 de vakbeweging 8,20 Vara-orkest 9,00 Vara- tooneel 9,30 Vara-orkest 10,00 Vaz Dias -> 10.15 Vara-orkest 11,00 grmuziek 12,00 tijd sein en sluiting. HUIZEN, NCRV.: 8,00 schriftlezing en meditatie 8,15 grmuziek 10,30 morgenwijding 11.00 harmoniumbe speling 12,00 politieberichten 12,15 middag concert 2,00 landbouwuurtje 2,45 verzorgen zender 3,00 lezen van chr. lectuur 3,30 kin derzang door de zangklasse der Dr. J. Woltjer- school te Amsterdam 5,00 kinderuurtje 6,00 Piano-recital 6,30 onderwijsfonds voor de bin nenvaart 7,00 politieberichten 7,15 persbe richten van het Ned. Chr. Persbureau 7,30 de clamatie door L. de Ruiter 8,00 Ncrv-strijk- orkest 10.00 Vaz Dias 10,40 grplatetn DONDERDAG 15 JUNI. HILVERSUM, AVRO: 8,00 tijdsein 8,01 grmuziek 10,00 tijdsein 10,01 morgenwijding 10,15 grmuziek 10,30 ochtendconocert 11,00 knipcursus kinderklee- ding 111,30 Ensemble Uenitmeester 12,30 orgelconcert 2,00 verzorgen zender 2,15 gr. muziek 3,00 naaicursus 3.45 grmuziek 4,00 Mevr. Antoinette van Dijk 4.30 pianorecital 5,00 voor grootere kinderen 5,40 Kovacs Lajos en zijn orkest 6.30 sportpraatje 7,00 Kovacs Lajos 7,25 overschakeling van den zen der 7,30 Vacantiegangers Attentie 8,00 tijd sein 8,01 Vaz Dias 8,05 hét omroeporkest 9.00 Het Mannenkoor „Vereenigde Zangers" 9,20 concert 10,15 zangvoordracht 10,30 Aanslui ting met het Carlton Hotel te Amsterdam 11.00 grmuziek 12,00 sluiting. HUIZEN, KRO: 8,00 morgenconcert 10,00 Pontificale Hoogmis ter opening van het H. Sacramentsoctaaf uit de kerk van den H. Batholomeus te Meerssen 11.00 grmuziek 12,01 politieberichten 12,15 kro- HUIZEN, NCRV.: 2,00 cursus fraaie handewerken 3,00 grmuziek 3,30 verzorgen zender 4,00 bijbellezen 5,00 cello-recital 5,45 cursus handenarbeid 6,15 onze Ned. Momumenten 6,45 cursus knippen 7,00 politieberichten 7,15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 weekoverzicht 8,00 Spreek- en zang uurtje 8,00 Ds J. Hoekstra 8,20 zang 3,40 H. van Boeyen causerie 9,00 grmuziek 9.33 De Amsterd. orkestvereen. 10,00 Vaz Dias 11,00 grmuziek. Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot SPRUTOL Bij alle drogisten. AANSLAGEN OP OOSTENRIJKSCHE POLITICI. medegedeeld, dat zij bereid zijn de leden van de In Oostenrijk zijn aanslagen op twee bekende polittici gepleegd. Volgens een bericht uit Innsbrück werden op dr. Steidle, den bekenden Tiroolschen Heimwehrleider, toen hij voor zijn woning aankwam, uit een auto snel na elkaar verscheidene schoten gelost, waarvan eemhem in den onderarm wondde. De auto had een vuilgemaakt nummerbord, zoodat het nummer niet kon worden opgenomen. Tot dusverre bezit men geen enkele aanwijzing omtrent de daders. ..Volgens een ander bericht uit Kirchdorf bij Bruck aan de Mur is slechts door een toeval een aanslag op den Stiermarkenschen Landeshauptmann en vroegeren minister, dr. Rintelen mislukt. Het was bekend, dat dr. Rintelen bij zijn terugkeer naar huis een zekere straat zou passeeren. Op dezen weg ontploften kort voor het passeeren van den auto t$ree met ammoniet gevulde buizen. Schade van belang is aangericht. KABINETSCRISIS IN SPANJE. De met de formatie van een kabinet belastte soci alist Prietto heef zijn opdracht weer neergelegd, aangezien hij niet aan de door den staatspresident gestelde voorwaarden kon voldoen. Deze voorwaar den, die to dusverre nog nie bekend gemaakt zijn, zijn door Prieto aan het parlement bekend gemaakt. Het betrteft hier de verbreeding van de pdHemen- taire basis der regeering. De Spaansche staatspresident heeft thans den leider der radicalen, Lerroux, bij zich ontvangen. Ingeval Lerroux opdracht zou krijgen tot formatie van een kabinet en dan eventueel de ontbinding van de. kamer verkrijgt, zou een principiële verandering van-de Spaansche regeeringspolitiek verwacht kun nen worden. In politieke kringen wordt beweerd, datt de president sterk onder den indruk staat van het kerkconflict. NEDERLANDERS UIT BELGIë GEZET. Naar het Alg. Hbld. meldt zijn de heeren dr H. Moller, lid der Tweede Kamer; prof. dr P. Geyl van de universiteit te Londen, en Antoon Coolen, de bekende letterkundige, zijn Zondagmorgen te Meche- len, waar zij wilden deelnemen aan den Dietschen Landdag van de Nederlandsche Unie, door Belgische rèehercheurs aangehouden en ondanks hun protest over de grens gezet. Op hun vraag, waarop deze uittzeting was gebaseerd, moest de dienstdoende commissaris van politie het antwoord schuldig blij ven; hij had uit Brussel bevel gekregen, de heeren oVer.:de grens te laten zetten, een motiveering was aan dit bevel niet toegevoegd. Begrijpelijker wijze heft deze maatregel groot opzien gebaard. LONDEN VERWELKOMT DR. COLIJN. -Een groot aantal leden van de Nederlandsche kolonie te Londen hebben dr Colijn een warme welkomst bereid, toen hij Zaterdag aan het station Liverpoolstreet in gezelschap van zijn echtgenoote uit den trein stapte De heeren Usher en Monch, resp. namens Mac Donald en sir John Simon, en de Nederlandsche gezant te Londen, begroetten onzen eersten minis ter officieel. Dr. Colijn wenschte zich inet uit te laten over pijn verwachtingen omtrent de wereldconferentie. 5 Hij begaf zich terstond naar het Dorchesterhotel. NAAR DE 40 URENWEEK? Tijdens de ochtendzitting van 10 Juni van de Internationale Arbeidsconferentie te Genève hield men zich bezig met algemeene debatten over de invoering der 40-urige werkweek in de industry De leider van de werkgeversgroep verklaarde na mens de geheele groep met uittzondering van lalië dat de kwestie eener internationale regeling der 40-urige werkweek naar de meening der werkge vers niet rijp voor behandeling is. Ook was- -de verkorting van den werktijd geen geschikt middel, om de werkloosheid te bestrijden. Van arbeiderszijde kwam men hier tegenop. De Duitsche vertegenwoordiger verklaarde onder be paalde voorwaarden te willen medewerken; echter niet voor de resultaten der groote wereldconferentie bekend waren. VERMOORD. Naar het Hbld. van hedenmorgen bericht is de directeur Bajev van de Bulgaarsche Nationale Bank gistermiddag in een drukke straat met revolver schoten vermoord. De dader werd na hevig verzet gevat. De modrd is blijkbaar een wraakneming van Bajevs politieke tegenstanders. TREINONTSPORING IN TURKIJE. Vele dooden. Tengevolge van de overstroomingen van den laat- sten tijd is de Taunus-express van Adana naar An gora nabij Eskishehr ontspoord, zoodat verscheide ne wagens uit de rails liepen. Er zouden twaalf reizigers zijn gedood terwijl er nog ongeveer vijftien worden vermist, van wie men vreest dat zij verdronken iijn. Tel. DE BALANS VAN DEN JAPANSCHEN VELDTOCHT Het ministerie van oorlog deelt volgens V. D. mede dat de Japansclie troepen tijdens hun veld tocht in China 2890 dooden en 8200 gewonden te betreuren hadden In veijgelijking met de Chineesche verliezen zijn de Japansche verliezen zeer gering, aangezien de Japansche troepen over betere verdedigingsmiddelen beschikten. Duitsch jacht gestrand bij Ameland. Echtpaar verdrenken, In den morgen van den tienden Juni is, tij dens den storm bij het Bornrif ten noorden van Ameland het Duitsche jacht Stella Maris uit Dussledorp gestrand. Aan boord bevonden zich vier personen. Twee hunner, een man een vrouw zijn op Ameland aangekomen. De andere twee zijn over boord geslagen en verdronken. Het jacht zit bij Ameland op het strand. Dte motor- reddingboot Insulinde en het reeherchevaartuig l aman de Vries zijn uitgevaren om de omgeving af te zoeken, echter zonder resultaat. De opva renden waren kapitein Mariannes, zijn echtge noote mevrouw MariannesGedauer, mevrouw W olfgang Daute en d eheer A. Dietiel, waarvan hét echtpaar óver boord geslagen is. Het lijk van de vrouw is reeds aangespoeld. De heer en mevr. Gedauer waren respectievelijk 33 en 25 jaar oüd Zjj v/aren beidén eenige kinderen. Vooral voor de ouders van mevrouw Gedauer die Zondag te Dokkum Waren is het verlies zwaar. Beiden zijn zeer onder den indruk. Die twee geredde schip breukelingen gaan heden met dé ouders van me vrouw Gedauer naar Terschelling om het stof felijk overschot in ontvangst te nemen. Branden. Te Oegstgeest is gistermorgen brand ontstaan in den sigarenwinkel van den heer Verhulst aan de Ec Kempenaerstraat te Oegstgeest. Aangewak kerd ddoor den wind sloeg het vuur over naar de naast den sigarenwinkel gelegen kapperszaak' van den heer Die Bruijn. Daar voor nog verdere uitbreiding werd gevreesd, werd de as'sitentie ingeroepen van de Leidsche brandweer, die in sa menwerking met de brandweer uit Oegstgeest erin slaagde dpn brand te beperken tot de be^- de genoemde perceelen, die echter geheel uit brandden.. De omringende panden kregen groote waterschade. Alles is verzekerd. Tc "Waarde op Zuidbeveland heeft gistel* nacht een hevige brand gewoed. Het vuur ont stond in een loods, die tevens als garage dienst deed en sloeg over achtereenvolgens naar 4 wdJ ningen, die alle afbrandden. Twee autobussen, gestald in de garage gingen verloren. Te om streeks drie uur was men het vuur meester. Het verbrande is slechts gedeeltelijk verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Persoonlij ke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Ook te Hilligersberg heeft de roode haart lustig gekraaid. Eergisteravond omstreeks half twaalf is brand uitgebroken aan de Oranje Nas» saustraat te Hilligersberg gelegen loodsen, hoü ten stallen en opslagplaatsen van A. H. A. de Man, grint en zandhandel annex goederen vervoer aldaar. In deze houten opstallen, waar tevens het kantoor is gevestigd, lag hout, hooi en turf molm opgeslagen en in de stallen stonden veer tien paarden gestald. Op het terrein was een wa genpark, waar een groot aantal sleeperswagens stonden. Vrijwel onmiddellijk na den aanvang van den brand stonden alle gebouwen in lichte laaie, zoodat geweldige vlammen over het groo te terrein loeiden. Omwonenden trachtten de paarden in veiligheid te brengen. Dit gelukte met tien paarden maar vier renden de vlammen in en kwamen om het leven. De brandweer stond vrijwel machteloos, maar gelukkig heeft de windrichting uitbreidng we-j ten te voorkomen. Twee vaten benzine, die opj het terrein lagen, ontbrandden nog, gelukkig zon der ontploffing te veroorzaken. De schuren, de stallen en de wagens die op het terrein stonden, zijn alle door het vuur ge- Ook voo Buikbanden ikcor6ets en Gordels. Uw adres BAKKER, Noordscharwoude Leverancier Ziekenfonds Vraagt PRIJS van diverse artikelen bij Fa. R. 't is voordeelig Maak gebruik «ran onze 100 Sectie- Rittenkaarten Geldig op alle H.A.B.O Autobuslijnen. u.n. Firma c.ui. Bora Boor Hoeren confeitie- castuums zi|n Ullj Het adres Dandeuelnnd, 1. SCHEIE OU DES, HoordsiliaruiDude. G. GEUS' TABAK van 25 ct. p.1 pond is zoowel geschikt voor 't rooken als voor pruimen Maydalenenstraat 14, Alkmaar HERM. DU CROCQ Langestraat 80 - Telefoon 352 - Alkmaar Heeren-Modes ONDERGOEDEREN, REGENJASSEN. HOEDEN heel vernield. De hoogoplaaiende vlammen en de zware vonkenregen waren tot ver in den omtrek zichtbaar. Tijdens het blusschingswerk zijn nog .een paar kleine ongelukken voorgekomen. Ben van de brandweerlieden is te water geraakt, maar spoedig kon men hem weer op het droge Bijzondere steen. In de steenbakkerij van den heer Zpegers te Schaik nabij Oss werd Zaterdagmiddag een zeer merkwaardige steen opgegraven. Bij nader onder zoek bleek deze steen gedeeltelijk uit marmer te bestaan en een gewicht te hebben van ruim 3000 kilogram. Hij was 2 meter groot en had een dikte van 1.50 meter. Die steen is overgebracht naar notaris Bijvoet te Beroem welke hem nader zal onderzoeken. Personalia. 4 De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd verklaard tot lid der Tweede Ka mer, vacature mr. Pi. Oud, de heer Dl. Kooiman te Purmerend. In verband met zijn benoeming tot minister deelt prof. J. R. Slotemaker de Bruine in „Dte .Nederlander" mede dta. hij de hoofdredactie van het blad neerlegt. xEen adres aan de Tweede Kamer. x Dioor de vereenigingen „De Koophandel" en xden Bond van Exporteurs van aardappelen te Hoorn is het volgend adres gezonden aan de 2e Kamerj èlloogEdelGestrenge Heeren, Waarschijnlijk zullen binnenkort het Neder èljanilschDiuitsch Douaneverdrag van 27 April 1933 en het Verdrag tot wijziging van het Ne der land.schDiuitsche Douane» en Creilietvendrag van 20 November 1925 bij de Staten Generaal ter ratificatie worden ingediend. Dte vereeniging van Groothandelaars in groen ten en aardappelen „Dte Koophandel" te Broek op Langend ijk en de Bond van Exporteurs van aard appelen en groenten in, Noordholland, te Hoorn, veroorloven zich U met deze hun zeer ernstige bezwaren tegen deze nieuwe verdragen kenbaar té maken. jpaarbijwillen zij eerst wijzen op hetgeen het nieuwe douaneverdragg inhoudt ten aanzien van den Noordhollandschen tuinbouw. Het hoofd product van het Langedijker tuinbouwgebied is sluitkool. Hiervoor heeft de Eiuitsche regeering een algemeen tarief van Mk. 8 per 100 kilogr. vastgesteld, en bij het voorl-oopig tot 31 Decem ber a.s. geldende verdrag werd voor 1 Mei— 31 Mei van dit jaar het invoerrecht voor roode en savoye kool terujggebracht tot Mk. 6 en voor witte kool tot Mk. 4 per 100 kilogram. Van welke beteekenis deze verlaging is, moge hieruit blijken dat vanaf 10 Mei 1.1. het ver laagde tarief ging eerst op dien datum in slechts 30 ton roode kool, 5 ton savoyekool en 175 ton,witte kool naar Duitschland werd ge ëxporteerd en al zou de verlaging op 1 Mei in- xgetreden zijn dan zouden de cijfers slechts wtei- xmig anders zijn geweest, want het seizoen van xroode en savoye kool is normaal per 1 Mei altijd afgeloopen. Dieensche witte kool houdt bij lage prijzen meestal iets langer aan, doch zelfs het lagere tarief van Mk. 4 per 100 kilogram liet. practisch geen verzending naar Duitschland toe. Men kan dus zeggen dat de overeenkomst om frent sluitkooltarieven heel wel uit het verdrag had kunnen zijn weggelaten, daar ze practisch geen waarde heeft. Is voor het nu voorbije seizoen allleen in schijn iets bereikt, voor het einde Juli nieuw aanvangende sluitkoolseizoen is heelemaal geen verlaging bereikt. Van 1 Juni31 December 1933 is, volgens het verdrag, voor sluitkool geen verlaging van invoerrecht bedongen en blijft dan dus Mk. 8 per 100 kilogram. Wat dit beteekent zal u duidelijk zijn indien u weet dat de produc tiekosten der diverse soorten sluitkool varieeren van 1.tot 3.gulden per 100 kilogram te- gneover een invoerrecht van 4.70 gulden per 100 kilogram. Practisch beteekent dit Duitsche in voerrecht dus een invoerverbod. Ook. is niets bereikt voor het artikel uien, dat op Mk- 4 per 100 kilogram blijftv tegen voorheen voortdurend Mk. 1. In het verdrag wordt voor pootaardappelen van'1.931.12 '33 Mk. 4 invoer recht per 100 kilogram genoemd, hetgeen het vorige jaar Mk. 2 was, waarvan bovendien het algemeene tarief voor die periode ook Mk. 4 'is. Uien-export naar Duitschland zal dientenge volge bijna zeker geheel onmogelijk zijn, terwijl de pooterexport zeer belemmerd blijft. Zal van sluitkoolexport naar Duitschland tot 31 December van dit jaar absoluut geen sprake zijn, wanneer men nagaat hoe gezien het verdrag de perspectieven zijn voor den winterkooloogst 1933 die voorjaar 1934 moet worden geëxporteerd. en tevens de verdere vooruitzichten voor den sluitkool-export, dan' ziet men, dat het verdrag tot wijziging van het NederlandschDuitsche douane- en credietverdrag van 26 Nov. 1925 te dien aanzien zeer ongunstige bepalingen bevat. Volgens art. 1 van dit verdrag wordt de rente van het betreffend crediet aan Duitschland ver laagd tot 4 procent. Art. 2 zegt dat Ideze rente voet zal gelden zoolang een gelijkwaardige dou- ane-verdragsverhouding, als tegelijkertijd over eengekomen bestaat. Art. 3 bepaalt dat de rente weer 5.5 prooent wordt, zoo deze voorwaaijde niet wordt vervuld, doch. bepaalt tevens, dat indien de Duitsche regeering intijds een aanbod heeft gedaan van een nieuw douaneverdrag „ge lijkwaardig" aan dat van 27 April 1933, de rente niet verhoogd mag worden. Wanneer dus de Duitsche regeering voor het' einde van dit jaar aanbiedt de jongste overeen komst te verlengen, dat moet onze regeering wel aecep teiercn, want als ze het niet zou doen, dan zou de rentevoet in het vervolg steeds op 4 procent blijven, terwijl de Duitsch® regeering in zake de tarieven de handen wtcier heelemaal vrij zou hebben. "Worden dus de in den aanvang van dit aifces genoemde verdragen door de Staten Generaal ge ratificeerd,. dan beteekent dat voor de sluitkool- teelt dat in de toekomst het Duitsche invoerrecht daarvoor steeds Mk. 8 per 100 kilogram zal zijn, behalve in de maand Mei, als het seizoen afgeloo- pen is, de schijnverlaging tot Mk. 6 en Mk. 4. Deze nieuwe verdragen bezegelen dus het'ab solute en onverbiddelijke einde van den steeds zoo belangrijken Nederlandschen sluitkoolexport naar Duitschland, en tegelijkertijd het lot van den tuinbouw en den handel in deze streek. Duitschland is steeds verreweg onze grootste af nemer van sluitkool geweest en indien dit lanid

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 2