Gemeenteraad Koedijk Federatie voor vrije Ziekenhuisverpleging in NooÉoJland. tloordholland in zes regels Dte raad dezer gemeente kwam gistermiddag in vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester Ninaber welke de vergadering opent en vraagt of er aanmerkingen zijn op de notulen. Na een opmerking van den heer Hart inzake ontslag onderwijzer Sietsma, worden deze goed gekeurd. Mededeeljingem, dat op 9 Juni 11. kasopname heeft plaats ge had bij den gemeente-ontvanger. In kas moest zijn en was 740.47. dat van de gezondheidscommissie is ingeko men de rekening 1932 en de begrooting 1934 dat van heeren Gedeputeerde Staten is inge komen een besluit tot vaststelling van het be drag genoemd in de art. 42 van het Ki.B. van 4 November 1922; over 1930 op 11.304. dat van de vereeniging voor Westfriesche Ge meenten mededeeling is ontvangen inzake beta ling doktersfonds, dat de onderhandelingen met de artsen nog loopende zijn. dat van den minister van binnenlandsche za ken mededeeling is ontvangen, dat hij niet af wijkt van zijn beslissing inzake huurbijslag. D|e voorzitter deelt mede persoonlijk naar den Haag te zijn geweest en verhaalt van het lang zame tempo waarop de zaken zijn afgewerkt. Er is echter op het ministerie een speciale confe rentie over Koedijk gehouden. dat-van het departement van finantien een af wijkende beschikking is ontvangen op het ver zoek om steun aan tuinbouwers. Ingekomen stukken. a. van de caféhouders verzoek minimumver gunningsrecht te heffen. B. en Wj. adviseeren goedkeurend. Aldus besloten. b. ontslagaanvrage G. Sietsma als onderwij- teer bij het vervolgonderwijs. Geadviseerd wordt eervol ontslag te verleenen. c. verzoek Jb. Visser ontheffing hondenbe lasting 1933 voor een half jaar. idem verzoek F.. Westmeijer voor 1933. idem verzoek K. Wester voor 1932. B. en W. adviseeren op deze verzoeken goed gunstig te beschikken. Omtrent punt zes deelt de voorzitter mede, dat de meen ingen van den heer Sietsma en het hooffd der school uiteen loopen, omtrent het uit- reiekn van getuigschriften. Bovendien blijkt de heer Sietsma te jong te zijn de orde te handha ven bij het vervolgonderwijs. Dte heer M. Mulder acht dit zeer in het belang van het vervolgonderwijs. Besloten wordt eervol ontslag te verleenen. Inzake punt c d en e wordt eveneens conform het voorstel van B. en Wi. besloten. f. Verslag toestand provincie Noordholland o. 1932. i Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. g. van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier verzoek aanwijzing gevolmach tigde voor de stemming. Voorgesteld wordt den heer W. C. Ninaber aan te wijzen. Aldus besloten. Voorstel B. en W:. tot het benoemen van een lid werknemer voor de commissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling in de plaats van den heer H. Snijs, die zijn benoeming niet heeft B. en W. stellen voor de heeren Jb. Hartog en P. Koning te benoemen. De heer Hart had liever gezien dat de orga nisaties iemand hadden aangewezen. De voorzitter merkt op dat zij de kans ge had hebben. Benoemd wordt de heer Jb. Hartog met op een na algemeene stemmen. Aanbieding wijziging der begrooting voor '32 en 1933. Die raad gaat hiermede accoord. Dte heer Hart heeft een vraag gesteld over de werkverschaffing bij den Beekerdijk. Die heer Hart heeft een toevallig onderzoek ingesteld. D|e arbeiders klaagden en hadden volgens den heer Hart gelijk. De grond was hard en slecht, en het materiaal onvoldoende, terwijl toch een be paalde opbrengst gehaald moest worden. Van het werkverschaffingsloon kunnen geen schoppen ge kocht worden en de gemeente kan het ook niet betalen. Dlo voorzitter. Dat hebben ze nooit gevraagd De heer Hart geeft dit toe, maar had zich in middels tot den opzichter gewend. Het zou mis schien goedkomen, maar er is maar 10.44 ont vangen inplaats van 13.60 Ei- is nu beter mate riaal verstrekt, maar toch kunnen geen 60 wa gons gehaald worden. Op advies van den heer Hart is er echter niet gestaakt, omdat dan elk contact direct verbroken wordt. Afgevaardigden van de hoofdbesturen zijn er geweest en hebben een weg aangegeven. De voorzitter. Het is de eerste keer dat ze minder gehad hebben. D|o heer Hart. Dat is erg genoeg. Dp voorzitter zegt, Hat men toch bij den brgemeester had moeten komen met klachten:. Het materiaal heeft men verbeterd gekregen, en misschien was aan het loon ook wat te doen ge weest. D|e voorzitter zegt, dat de kwestie is, hoe de menschen hun 13.60 krijgen. Als de organisa- tes het doen willen, blijft hij er liever buiten. D|e heer Hart zegt, dat de aangewezen weg voor een georganiseerd arbeider een beroep op zijn hoofdbestuurders is. De arbeiders kunnen niet uit hun werk loopen, .maar waar moeten de hoofdbestuurders nu heen, naaar den burge meester, de Heidemaatschappij of het hoogheem raadschap F De voorzitter. Bij alle drie. Dfe heer Jb. Visser had het beter gevonden als een contactcommissie benoemd was. De heer W. Visser is van oordeel, dat een des- K.undgi opzichter hier den doorslag moet ge ven. Dteze had er over moeten spreken, want hij had het moeten weten. De heer Hart. De opzichter is ook bang voor zijn baantje. Anders komt hij ook bij die beroer de werkverschaffing terecht. Die heer M- Mulder merkt op, dat een contact commissie door B. en W. in het leven geroepen had kunnen worden. Een brief van de vakver eeniging luidde ook zoo Bij den voorzitter weegt de stem van B. en W. zwaarder dat de vakvereeniging. Hiet heeft nu maar een telefoontje gekost om het materiaal te krijgen. Ete burgemeester zal de zaak verder trachten af te wikkelen. Hierna sluiting der vergadering. VERGADERING FEDERATIE VAN VEREENIGIN- GEN VOOR VRIJE ZIEKENHUISVERPLEGING IN NOORDHOLLAND. De Federatie kwam in 8e jaarvergadering bijeen op Zaterdag 10 Juni 1933 in Café te Boer te Alk maar. De Voorzitter, de heer A. Schuur, opent de ver gadering met een woord van welkom aan de afge vaardigden en de Pers, en hoopt dat de besprekin gen op aangenamen toon, en in het belang der Federatie gevoerd zullen worden. Spreker wijst er op, dat 1932 wel weer getoond heeft, dat zieken huisverpleging noodig is, en de federatie nuttig werk heeft verricht. Twee nieuwe afdeelingen zijn toege treden. De Voorziter van de federatie Nederland, de heer v. d. Stolk, komt ter vergadering. Notulen. De notulen van de vergadering van 23 April 1932, worden onder dankzegging aan den samensteller goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen Stukken en Mededeelingen. a. Bericht van den bond van vereenigingen voor ziekenhuisverpleging in Friesland, Drente en Gro ningen en de Federatie van vereenigingen voor ziekenhuisverpleging in Nederland, waarin wordt medegedeeld, dat zij bereid zijn de leden van de bij de federatie Noordholland aangesloten vereeni gingen over te nemen, zonder entreegeld en wacht tijd. b. Het contract ziekenvervqer met de N. V. Jacob Met's automobielbedrijf, hetwelk gewijzigd is in dien zin, dat de tarieven van het vervoer met den nieuwen ziekenauto voor de leden van de bij de Fed. aangesloten vereenigingen luiden als volgt: Minimum-tarief f5.— per rit, K.M.-tarief 30 ct. per K.M., voor grootere ritten boven 100 K.M. bijv. naar sanatoria e.d. is de N.V. bereid speciale ta rieven te noteeren naar gelang van den afstand. Voor het eventueel terugbrengen van herstelden uit de ziekenhuizen is voor de leden een tarief vast gesteld als volgt: Kleine wagen 10 cent per K.M., groote wagen 15 cent per K.M. c. Bericht van de afdeelingen Winkel, Heerhugo- waard, Sint Pancras, Oudkarspel, Zuidscharwoude, Warmenhuizen. Zuidscharwoude (de Voorzorg), Schagen, dat zij zich aansluiten bij de federatie van vereenigingen voor ziékenhuisverpleging in Neder land. d. Het jaarverslag van den bond van vereeni gingen voor ziekenhuisverpleging in Drente en de Fed. van Vereen, voor ziekenhuisverpleging in Ne derland. e. Opgaven van de vereenigingen aangesloten bij den bond van vereenigingen voor Ziekenhuisver pleging in de provincie Drente en Groningen en de fed. van Vereen, voor ziekenhuisverpleging in Neder land. f. Een schrijven va de regenten van het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar, waarin medegedeeld wordt, dat zij geen vrijheid kunnen vinden aan den raad der gemeente Alkmaar voor te stellen voor de leden der bij de federatie aangesloten vereenigingen een lageren verpleegprijs vast te stellen. g. Een verslag van de gehouden bespreking van het bestuur der Fed. met den voorzitter en secre taris van de Fed. van Ver. voor ziekenhuisverple ging in Nederland. Mededeelingen. De Voorzitter en de Secretaris hebben de zevende algemeene jaarvergadering van de Fed. van Ver. voor Ziekenhuisverpleging in Nederland bijgewoond. Het aantal leden van de O.O.K. bedraagt thans 930 leden boven 16 jaar en 341 beneden 16 jaar, totaal 1277. Jaarverslag 1932. Uit dit jaarverslag blijkt, dat het aantal afdeelin gen stabiel is gebleven ondanks de pogingen van het bestuur om meer afdeelingen te vereenigen in onze Federatie. Nog steeds zien vele vereenigingen het nut van het Federatief verband niet in. De statistische gegevens in het jaarverslag zijn eenigs- uitgebreider gemaakt. Ter vergadering wordt medegedeeld dat inmiddels de vereeniging Dirkshorn en Nieuwe Niedorp zijn toegetreden. Uit de ontvangen contributie der vereenigingen, kon bijna geheel de uitgaven der vereenigingen bettaald worden, an de 17 vereenigingen hadden 16 een batig slott en bedroeg in totaal f 8611,06, is ongeveer een-vierde der ontvangen contrfbutiea. Het aantal verpleegden is toegenomen n l. van 391 tot 443, is 2,3 pet. van het aantal leden. Aan verpleeggelden werd uitgegeven f 23809,— is gemid deld f 53.85 per patiënt en f 2,84 per ligdag. Aan vervoerkosten f 2027,20, gemiddeld per patiënt f 4.50. Aan salarissen f2981,31, is pl.m. f0,15 per lid. Aan overige kosten f 1677,58 is pl.m. f 0.08 per lid. De totale onkosten hebben bedragen f 30495,09. zoodat per lid over 1932 benoodigd is geweest f 1.15, het geen evenals het vorig jaar neerkomt op f0,03 per week per lid. Het aantal verpleegdagen bedroeg 8441, is per patiënt een gemiddelde verplegingsduur van 19 da gen, terwijl per 1000 leden het aantal verpleegde patiënten pl.m. 23 heeft bedragen. Uit de verstrekte gegeven kan eenigszins worden afgeleid dat pl.m. 50 pet. van het aantatl opgenomen paiënten een operatie ondergingen, en 40 pet. der patiënten man nen en 60 pet. vrouwen waren. Evenals het vorig jaar hadden 9 afdeelingen een vaste contributie en- 8 z.g. omslag. In de samenstelling van het bestuur der federatie kwam één verandering voor. Door de afdeeling Oudkarspel werd tot bestuurslid benoemd de heer P. Visser, in de plaats van den heer Jn. Keizer, Door het bestuur werden 2 belangrijke vergaderingen gehouden, waarvan het verslag is ter kennis ge bracht en met algemeene stemmen besloten werd aan de vereenigingen te adviseeren zich aan te slui ten bij de federatie van vereenigingen voor zieken huisverpleging in Nederland Het aantal aangesloten vereenigingen is hetzelfde gebleven. Het ledental is gestegen van 18528 tot 19118, eene toename derhalve van 590 of 3 pet. Het totaal aantal niet-betalende leden der vereeniging bedraagt 2088. hetgeen ruim 10 pet. van het ledental is. De heer Leyen meent, dat een te nauwkeurige statistiek gevaarlijk is. omdat het hoe en waarom een petiënt opgenomen wordt de interne zaken van den patiënt betreffen, die alleen den arts bekend mogen zijn De heer Beets, Koedijk, is het hiermede eens. De Secretaris acht de statistieken noodig en nut tig. De heer Beets blijft van meening, dat toch een statistiek niet volledig kan zijn, door het ambtsge heim van den medicus. De Secretaris zegt, dat niet in bijzonderheden wordt getreden. De afgevaardigde van Callantsoog merkt op dat vereenigingen, die een groot rayon bestrijken, ook moeilijkheden hebben, met het invullen van sta tistieklij sten. De heer Slot, Broek op Langendijk. acht de be zwaren overdreven. De patiënten van zijn vereeni ging hebben nimmer bezwaar gemaakt gegevens te verstrekken. Het jaarverslag wordt vervolgens onder dankzeg ging goedgekeurd. Financieelverslag over 1932 en rapport rekenings- eommissie Naast de afgevaardigden der afdeeling Sint Maar ten, Zuidscharwoude (de Voorzorg) en Winkel op 10 Juni a.s. nam. 2 uur te Alkmaar de rekening en bescheiden van den penningmeester nagezien heb ben. adviseeren zij den penningmeester te déchar- geeren. De ontvangsten bedroegen f263,46, (waaronder beginsaldo f 94.30) en de uitgaven f 185.06 zoodat een saldo verbleef van f78.40. De heer Kleef, St. Maarten, wenschte het salaris van den penningmeester op f 10— tte brengen. Aldus besloten. Aansluiting bij de Federatie Nederland. Voorstel van het bestuur der Fed. tot aansluiting bij de Federattie van vereenigingen van ziekenhuis verpleging in Nederland Uit het toegezonden verslag van de gehouden samenspreking met het bestuur der Fed. van Ver. voor ziekenhuisverpleging in Nederland op 25 Fe bruari 1933 is door ons bestuur met algemeene stemmen besloten aan de bij de Fed. aangesloten vereenigingen te adviseeren zich aan te sluiten bij genoemde Federatie. Reeds hebben vlerschillende vereenigingen besloten aan te sluiten en het be stuur zou het zeer op prijs stellen indien alle aan gesloten vereenigingen hiertoe zouden overgaan. De bestaande federatie kan in haar bestaanden vorm gehandhaafd blijven, doch zal dan als streekverband optreden. De contributie verschuldigd aan de Fed. van Ver. voor ziekenhuisverpleging in Nederland bedraagtt als volgt: 1100 verzekerden f5,00 per jaar, 10012000 verzekerden f 10,per jaar, 2001 3000 f 15,— per jaar, 30014000 f 20.— per jaar enz. De heer Beets juicht hett voorsel toe, maar vraagt of nieuwe vereenigingen automattisch in het streekverband worden opgenomen. De heer Kooy, Hugowaard, vraaagt of er ver eenigingen zijn, die bezwaar hebben. Alle vereeni gingen dienen toe te treden. De afgev. van Burgerbrug vraagt hoe het corres pondentieblad en advies bureau gefinancierd moe ten worden, en vreest, dat de voorgestelde contri butie verhoogd moeten worden. Spreker stelt voor het punt aan te houden, tot de volgende jaarver gadering, omdat de gevolgen niet niet te overzien zijn. Er kunnen moeilijkheden komen van allerlei aard. De Voorzitter maakt zich niet bang voor contri- butieverhooging en wanneer aansluiting blijkt niet doelmatig te zijn is terugtrekken altijd mogelijk. Uitstel acht spreker ongewenscht maar had het beter gevonden federatief toe te treden. Dit is echter niet mogelijk, omdat het afdeelingsgewijze moet. Voorloopig kunnen dus afdeelingen desgewenscht als lid van de Federatie Noordholland aanblijven, en toch niet toetreden tot de federatie Nederland. De heer v. d. Stolk, (Federatie Nederland) licht het een en ander nader toe Uitbreiding wordt gezocht in ledental maar niet in kostenopdrijving Positief zal echter in afzien- baren tijd geen contributie verhoogingsvoorstel ko men. Voorts meent spreker, dat de bestuursleden als vertrouwensmannen en den leden voordeelig besluit mogen nemen. Als federatie aansluiten kan nadeelig zijn, omdatt de federatie maar één stem heeft. Voor degenen die bij de OKK zijn is geen nadeel te vreezen. Spreker toont ook aan hoe nuttig het cor respondentieblad is, dat elke afdeeling dan kan ontvangen. De heer Kansen, Zuidscharwoude, deelt mede, dat (vereeniging 'toetreedt, maar zich het recht wil voorbehouden bij contributieverhooging te bedan ken. Spreker bepleit een eenvoudige boekhouding, daar veel statistieken voor de plattelandsbewoners te lastig zijn. De heer v. d Stoel wijst op de actie van de Federatie Nederland,in den strijd tusschen de Zie kenfondsen en Maatschappij van Geneeskunde, waartusschen de yereeniging voor ziekenhuisverple ging fijn gemalen zou worden De hulp van allen is echter noodig om het werk niet af te breken. Het werk moet gestabiliseerd worden, om regeeringsmaatregelen te voorkomen. De voorzitter constateert, dat de meening alge meen ten gunste van aansluiting is, daar er reeds 13 vereenigingen zijn; en feliciteert den heer Stolk met het resultaat Spreker hoopt dat binnenkort in elke plaats een vereeniging van Ziekenhuisver pleging zal zijn. De heer Stolk zegt alle medewerking toe voor propaganda en advies in vereenigingsaangelegen- heden, en heet de nieuwe vereeniging in het lan de lijk verband hartelijk welkom. Spreker raadt aan steeds afgevaardigden naar de algemeene vergade ring te zenden, daar hier een schat van kennis vergaard wordt. Alle adviezen zijn in de contri butie begrepen. Benoeming bestuurslid. Benoeming bestuurslid in de federatie van ver eenigingen voor ziekenhuisverpleging in Nederland. Het federatiebestuur van laatstgenoemde vereeni ging heeft aan haar algemeene ledenvergadering voorgesteld om een zetel in het bestuur te bestem men voor een bestuurslid aan te wijzen door de fede rattie in Noordholland bij eventueele fusie. Benoemd wordt de heer Rijs van Warmenhuizen, nadat bij eerste stemming gekozene en de heer Schuur van St. Pancras evenveel stemmen verwier ven. Ap de Alkm. Exportveiling werden, heden door den heer Pi. J. Potgieser te Oudorp de eer ste meloenen aangevoerd. (Tevens zijn op de exportveiling de eerste bloei ende dahlia's aangevoerd door den heer A. Broer- sen te Alkmaar. De Jaarlijksche tentoonstelling te Opmeer heeft het niet best getroffen. Dte belangstelling was door het slechte weer niet groot. Die paarden markt kenmerkte zich door een zeer drukt ken aanvoer. In Alkmaar heeft op de Laat een zeer ern- stigg verkeersongeval plaats gehad. Ben hand kar- met planken en balken werd door een auto gegrepen, waardoor een der du wenden, J. Adams bekneld raakte tusschen een balk en een muur, doordat de kar zwaaide. Ernstig verwond is hij naar het ziekenhuis vervoerd. In Haarlem heeft het zooveelste fascisten opstootje plaats gehad. -Twee zwarthemden waag den zich in uniform in een druk stadsgedeelte. Het publiek nam een dreigende houding aan, zoodat de politie de mannen moest ontzetten, en een charge het onvermijdelijk gevolg was. Te Alkmaar slaagden voor het onderwijzers examen de heeren O. Dekker te Schagen, J. Daal der te Bergen, J. Best te Schellinkhout, A. Nap te Barsingerhorn, Dl. Heinis te Grootscher mer en A. van Hoerden te Alkmaar. Een jongeman te Zwaagdijk maakte zich zoo boos, toen zijn paard niet veel lust had de maaimachine te trekken, dat hij het beest een touw om den tong bond en daaraan begon te trekken. De tong werd het arme dier uitgerukt, zoodat het wel afgemaakt moét worden. Getui gen hebben aangifte gedaan. De bekende baritonzanger Joh. Nelissen uit Haarlem is Zondagmiddag plotseling over- Te Amsterdam heeft Zondagavond op den Elam een massazang-demonstratie plaats gehad van zeshonderd zangers, onder leiding van den dirigent Ered. Roeske. Voor het meerendeel wer den oud-Hollandsche liederen gezongen. Er was veel belangstelling. Aanvrage rechtspersoonlijkheid. Voorstel inzake aanvrage tot het verleenen van rechtspersoonlijkheid der vereenigingen. In een uitvoerige toelichting, zet het bestuur uit een, hoe er materieele voordeelen hieruit kunnen ontstaan, en ook uit een oogpunt van recht, daar de vereeniging dan staat onder de bepaling van artikel 286 van het Wetboek van koophandel, welke artikel in zijn aanhef luidt: „De wederkeerige ver- zekerings- of waarborgmaatschappijen worden door hare overeenkomsten en regiemten geregeerd en bij onvolledigheid naar de beginselen van het recht." Zeer duidelijk licht de heer v. d. Stolk nog een en ander toe. Het voorstel wordt aangenomen en zullen de reglementen dusdanig aangevuld worden. Na rondvraag, die niets opleverde, sloot de voor zitter devergadering met een hartelijk woord van dank aan de afgevaardigden, den heer Stolk, en de Pers, te ongeveer half zes Plaatselijk Nieuws La n gerul ijk. Herhaaldelijk heeft de politie reeds proces ver baal moeten opmaken tegen hengelaars, die, on danks verbod en borden, de kanten van de ak kers onveilig maakten. Dteze menschen veel al stedelingen schijnen van oordeel te zijn, dat, nu de producten waardeloos zijn, 'het er niet op aan komt dat de grond vertrapt wordt. De kantonrechter zal het hen wel anders ver tellen. Aroek op Langendijk. Maandagmiddag botste de arbeider J. Vink met zijn rijwiel tegen een van de andere rich ting aankomende auto in de bocht op het zuid einde. Dioor krachtig te remmen wist de chauf feur erger te voorkomen, zoodat het ongevall alleen beperkt bleef bij vernieling van het rij wiel. De schuld is in deze aan V., welke in ge dachten verzonken aan den verkeerden kant van den weg reed. Uit den Omtrek Koedijk. Zaterdagavond werd het brandbluschmateriaal geprobeerd onder leiding van den opperbrand- meester P. Hart. Het materiaal was naar om standigheden vrij goed, maar het 'is toch pret tig dat wij dicht bij Alkmaar wonen, want alles is van oude stempel en niet meer geschikt bij een ernstigen brand. Het aanschaffen van een mo torspuit is om finantieele redenen der gemeente niet door kunnen gaan. Zondagmiddag werd door Idle harmoniever- eeniging Aurora onder leiding van den heer Hek- ket uit Alkmaar, een concert gegeven .op de mu ziektenl op hef sportterrein. Ondanks het kou de weer was er veel belangstelling. Mooie mu ziek werd gegeven die met applaus beloond werd

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4