Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 70 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 53 DONDERDAG 15 JUNI 1933 42e Jaargang Hiliiro: firni» I. H. HIZE1 .litem num.,:™- Bureel Noordscharwoude. Buitenlandseh Overzicht De Economische Wereldconferentie Fotografisch Atelier en Amateurs-Fotohandel KUNKERT, Langestraat 93, Alkmaar, Tel. 302 Fotobriefk. f2.- (zwart), f2.50 (super) |»F erj Plaatselijk Nieuws De groote dag der oudjes NIEUWE LANGEIUKII COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprljs: per 3 maanden f L13. AD VERTE NT IEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE De Conferentie te Londen. Wel zelden zal er een wereldconferentie zijn gehoruden in den loop der geschiedenis, waar een zoo groot gedeelte van de landen der aarde was vertegenwoordigd en die zoo algemeen als van uiterste urgentie werd beschouwd als de dezer dagen in Londen geopende economische wereld conferentie die tot taak heeft internationale maatregelen uit te werken en problemen op te lossen die een algemeen herstel van de crisis tot gevolg kunnen hebben. Wel zelden ook zal een zoo geweldige taak met een zoo duidelijk mrekbare apathie ter 'hand zijn genomen. Zoo veel goede wil er ook moge huizen in de harten der gedelegeerden, evenveel scepsis heerscht in hun verstand. Niet alleen onder de conferentiele den, ook in de pers, ook in de publieke opinie is het pessimisme overheerschend. Wat al slechte zijden een dergelijke stemming moge hebben, de lichtzijde is, dat de resultaten in ieder geval niet zullen teleurstellen. Waar niets wordt verwacht is elke uitkomst reden tot verheuging. Het blijft intusschen voor den niet politicus, voor den wer kenden burger een droef en slechts moeilijk te beggrijpen toestand, dat daar, waar zoo algemeen en zoo diep overtuigd de meeniug gevestigd is, dat alleen een min of meer eensgezind, interna tionaal front tegen de crisis, deze met kans op succes ©n afdoende zal kunnen bestrijden, zoo'n absoluut gebrek aan vertrouwen heerscht in het bereiken van een zij het minimale eensgezind heid. l I Tegen het tranfei-moratorium. Intusschen om nu eëns niet zoo ver van huis te gaan, is het voor den Nederlander zoo onbegrij pelijk, dat men met een buitengewoon zwaar hart de Londensche conferentiezaal betreedt, wanneer slechts enkele dagen tevoren Duitsch- land een transfermoratorium afkondigt, dat maar al te duidelijk en onomwonden niet veel anders inhoudt dan een brutalen aanslag op het vermo gen van het buitenland en een poging om op minder oirbare wijze eigen land en eigen belangen te bevoordeelen direct ten koste van hen, die in moeilijke tijden zooveel vertrouwen toonden, dat zij wel bereid waren om finantieel bij te sprin gen? Is het niet om den. moed te verliezen in de internationale eerlijkheid wanneer men de schoo- ne woorden van samenwerking en internationaal bestrijden van de crisis moet aanhooren en daar bij bedenkt dat Etuitschland opzettelijk ee;n tij delijke armoede, bij zichzelf kweekt om langs niet te oontroleeren wegen die armoede om te zetten in een onbestrijdbare rijkdom? Het is natuurlijk voorbarig thans reeds iets te zeggen over wat de conferentie te Londen in feite nog niet eens be gonnen is te doen en wij zullen het dan pok moeten laten bij het constateeren van de alge meene daar thans overwegende landerigheid en besluiteloosheid en scepsis. Wij moeten maar ho pen dat er nog wat zal worden bereikt, al was het maar zooveel dat de lichtelijk stijgende lijn, de wereldconjunctuur weer schijnt te gaan ver- toonen niet belemmerd wordt, zoodat de natuur hier zichzelve zal kunnen helpen, waar de men- schen onmachtig zijn. gebleken. Een laat ons, Ne derlanders tevens hopen, dat te Londen nog het een en ander gezegd zal worden over het Diuit- sche transfermoratorium, dat zoo buitengewoon onbillijk met- de buitenlandsche en iet in die laatste plaats met de NederlanHsche belangen omspringt Oostenrijk en het „bruine gevaar". In Oostenrijk is het dan eindelijk tot een open lijken en feilen oorlog gekomen tegen het natio naal socialisme. Met bijzondere doortastendheid wordt daar thans het „.bruine gevaar, gekeerd.^ Het was laat genoeg. Maar blijkbaar' nog niet' te laat, want .bedriegen de teekenen niet, dan schijnt de Oostenrijksche regeering inderdaad een bijna onneembare positie in te nemen tegenover de aanstormende bruine horden van Hitier en de zijnen. Een buitengewoon gunstige bondgenoot vinden de Oostenrijksche anti nationaal socialis ten bij dien strijd,, zoo paradoxaal dit ook moge klixnken in de Duitsche regeering en in het op treden van de blijkbaar toch niet zoo gediscipli neerde SA-mannen in Munchein. Die onderteeke- ning van het viermogendhedenpact door Lüitsch land, het Eiuitschland van de mannen, die jaren lang de Duitsche en Oostenrijksche regeering hebben uitgemaakt voor al wat leelijk was omdat zij zich hielden aau de verdragen van Versailles en Saint Germain, geeft den Oostenrijkers wel heel duidelijk te zien, wat geloofd moet worden van de groote woorden der roerige agitatoren. Het schandaal te Miinchen. En het optreden der SA-mamne in Munchen te gen de bezoekers van de katholieke gezellen- dag, waarbij zelfs priesters zoo mishandeld zijn, dat de dood er op volgde, kan ook niet anders dan de symapthie voor een dergelijke beweging af breuk doen. Om nu nog maar te zwijgen van het uitblijven van de beloofde economische verbete ring in .Üuitschland, die in Oostenrijk toch ook niet onopgemerkt blijft. Neen, het wil ons voor komen dat Döllfuss en zijn regeering vele en zeer sterke kaarten in handen hebben tegen de man nen die de onafhankelijkheid van Oostenrijk aanvallen. INDRUKWEKKENDE REDE VAN DR COLIJN. Gistermiddag heeft Dr. Colijn voor de Economi- scheconferentie een indrukwekkende rede gehou den. Dr. Colijn hield een warm pleidooi voor het beginsel der tusschen Nederland, België en Luxem burg gesloten Conventie van Ouchy. Deze conventie beoogt een geleidelijke verlaging der tarieven en de afschaffing der overige handelsbelemmeringen. Dit beginsel vormt de eenige gewettigde uitzondering op de clausule van meestbegunstiging. Dr. Colijn vreesde, dat een verwerping van dit plan, een „gemarchandeer" zonder einde ten gevolge zou hebben Onmiddellijke terugkeer naar den gouden stan daard zou wel is waar een radicaal geneesmiddel zijn, doch onze minister-president; betwijfelt, of de toepassing daarvan thans mogelijk is. De fluctuaties der valuta's moeten binnen zekere grenzen worden gehouden, als voorbereiding eener blijvende stabilisatie. De spreker drong in dit verband aan op een vrijer goederenverkeer. De gedachte van de redevoering van onzen minister-president was wel, dat „De uitweg uit de moeilijkheden, waarvoor wij ons ge plaatst zien, alleen gevonden kan worden, indien wij er niet voor terugdeinzen, verantwoordelijkheid te aanvaarden, en indien wij ons beperken tot de meest vitale problemen en ons concentreeren p die, welke thans en te dezer plaatse moeten worden Colijn op, dat de eenige gezonde oplossing van het werkloosheidsvraagstuk is vermeerdering van werk verschaffing, die echter alleen kan ontstaan, als het volume van den internationalen handel wordt ver groot. Door autarkie kan in de verschillende landen het werkloosheidsvraagstuk nimmer worden opge lost, zeide de spreker. Een bevredigende grondslag voor de ontwikkeling van landbouw, industrie en handel is eveneens nood zakelijk voor de welvaart van de scheepvaart. Dr Colijn pleit, gelijk Chamberlain hedenmorgen deed, voor de opheffing van subsidies aan de scheep vaartmaatschappijen, welke van onwaarde worden als alle landen gelijkelijk subsidies verleenen. Hij verwachtte onder de bestaande economische omstan digheden geen algemeene opheffing of verminde ring van tarieven en hij achtte het zelfs wenschelijk om verder wanorde te voorkomen, eerst geleidelijk daatoe over te gaan. Wat betreft de beperking van de productiecapa citeit van de landen, die meer produceeren, dan zij kunnen verkoopen, stemde dr Colijn in met het oordeel van den Franschen, dat de producenten in de groote industieën zich zelf dienen te helpen door overeenkomsten te sluiten omtrent den omvang der productie. Hij gelooft evenwel, dat de regeeringen hen hoogstwaarschijnlijk zullen moeten dwingen in overeenstemming met dezen wensch te handelen. De nationale en internationale belangen zijn in dit geval niet met elkaar in strijd. Een juist samengaan van beide zal de nationale belangen beter dienen, dan welke andere politiek ook. Een rechtvaardige basis voor alle gezonde ont wikkeling van landbouw, industrie en handel acht dr. Colijn een eerste voorwaarde voor een welvaren de situatie in de scheepvaart. Dit gaf hem aanlei ding, in aansluitng op hetgeen minister Chamber lain hieromtrent zeide, een beroep te doen tot afchaffing der scheepvaartsubsidies. Het eene land dwingt het ander op dien weg voort te gaan en ten slotte zal alleen de belastingbetaler van die politiek het kind der rekening worden. Dr. Colijn besloot zijn rede, die met applaus werd ontvangen, door mede te deelen, dat de Nederlandsche regeering zal toe treden tot het tariefbestand onder de voorwaarden, neergelegd in de regeeringsmissive van 8 Juni ge richt aan den secretarislgeneraal van den Volken bond De Londensche correspondent van het Hbld, zegt dat dr Colijn een hartelijk applaus kreeg van alle kanten, toen hij de zaal doorging naar het podium. Het sprak in het Engelsch, welke taal hij uitne mend beheerscht, zonder overhaasting en met een stem, die hem in de geheele zaal duidelijk verstaan baar maakte, in tegenstelling met Cordell Hull, die zeer moeilijk te volgen was en den tijd van 15 mi nuten, welke hij zelf had voorgesteld, met meer dan 10 minuten overschreed. Nadat dr Colijn het spreekgestoelte had verlaten r Vraagt U prijs. Wij zijn billijk en zich wederom bij de delegatie voegde, kwam mi nister Hymans hem de hand drukken, blijkbaar om hem geluk te wenschen met zijn magistraal betoog en om blijk te geven van de instemming der Belgi sche delegatie. Beide staatslieden bleven eenige oogenblikken met elkaar in gesprek. Van de overige afgevaardigden heeft Cordell Huil eeen rede gehouden waarin hij algemeene toetreding bepleitte tot een douanebestand. Voorts bepleitte hij maatregelen op het gebied van het geldwezen tot het verkrijgen van groote stabiliteit en afschaffing van de restricties op den handel in deviezen. Lit- winov bepleitte stakjhg van het toepassen van economische oorlogsmamatregelen zooals boycot. Benesj kwam op voor opheffing van de restricties op de deviezen, eveneens de Hongaarsche vertegen- voordigers. Wat zulle n Je kin deen zeggen als moeder on tijdig thuiskomt.'' sn feest van onbezorgde vrao lijk beid. Zoo zagen we ze dan gistermorgen optrekken, glundere gezichten, de buurtjes gendag knikkend allen klaar voor het groote feest, den jaarlijk- schen autotocht. Hun dag. En al mag het mis schien een enkeling wat droevig stemmen, als hij of zij den eersten keer meegaat, omdat men dan als 65-jarige „officieel bij de ouden van dagen" gerekend wordt" dit wolkje zal wel spoe dig overgedreven zijn, in het heerlijke vooruit zicht er eens een dag uit te zijn. Onbezorgd zich maar laten rijden, veel zien, veel babbelen, zin gen misschien, een gansche lange dag van pleizier. I Het is ze zöo gegund, den armeren vooral, want wat is er mooier een ouden man, een oude vtouw, het zorgengezicht even te zien oplich ten, even een stukje vreugdige afwisseling te brengen in hun alledaags eentonigheid? Auto na auto kwam aanrijden, een bus, een der nieuwe touringwagens van de HABO, waar van we nog persoonlijk Zondag de voortreffelij ke eigenschappen hebben leeren kennen, stond daar als een groote broer tusschen zijn kleinere familieleden. De eigenaars, die aller dank verdie nen voor de gratis beschikbaar gestelde wagens, begroetten vroolijk hun passagiers en daar gingen zij nagestaard en nagewuifd door al len en wie deed dit niet die belang stelden in dezen tocht. Waarom een opsomming te ge ven van „daar zijn ze geweest, en daar zijn ze geweest en toen dit en toen dat We heb ben allemaal de route kunnen lezen, en allemaal hebben we ze in gedachten gevolgd. Em toen legen den middag de lucht wat leelijk ging doenf hebben we allemaal gedacht en gehoopt als het maar droog blijft, om de oudjes E|n 'het is droog gebleven net goed, niet te warm en niet te frisch. Belangrijke incidenten rijn er niet geweest. Natuurlijk, de een kan er beter tegen dan een ander, maar al waren er een paar wat bleek om den neus, van de reis afbreken wilden ze niet hooren. Immers wat zouden de kinderen schrikken, als moeder zoo ontijdig thuis kwam. De autoslang is vrij goed heel gebleven. Al leen op den drukken Haarlemmerweg graakten ze van elkaar en kwam de eene groep vlugger op Schiphol dan de andere. Maar het kwam natuurlijk allemaal weer goed terecht. Een tegen valler t je is nog geweest, dat het restaurant te Velsen, waar nota bene van te voren besproken was, geheel bezet bleek, zoodat men zijn toe vlucht aan de overzijde moest zoeken. Over Schiphol gesproken den heelen dag hadden we eigenlijk verwacht een vliegmachine te hooren ronken, die eeu strooibiljetje uitwierp, met de groeten van een paar Langedijker burgers of burgeressen, die hooger sferen opgezocht had den. Geen trek, dames en heeren? Emfin, zoo kwamen ze weer heel en goed des avonds het dorp binnen tuffen, afgehaald door een vroolijk muzikantengezelschap, en verwel komd door alle inwoners, die daarvoor in de ge legenheid waren. Uitstappen bij Jan de Bak ker nog wat gebruiken, i hartelijke woor den van de heeren P. P. Slot en Jn. Bruin, een bedankje namens de oudjes van Jb. Beers, en toen was het afgeloopen. En vandaag, misschien „bar verraist" of ,,puur verraist", of „niks ver- raist' maar in ieder geval „wat was het weef mooi." En daar gaat het toch maar om. Gr. Broek op Langen dijk. Auto met twee personen van de brug gestort in de ringsloot bij Oudorp. Dinsdagavond gingen vier jongens van om streeks zeventien jaar, J. G., A. v. 't B., B,. K'. en J. v.d. M. allen te Broek op Langendijk een eindje toeren in een auto, welke buiten voor kennis der ouders voor dat doel was afgehuurd van garagehouder Bosman te Broek. De tocht werd aangevangen over Heerhugow. langs den Middenweg, waar men om beurten ver wisselde met het sturen. Ter hoogte van de brug bij het Hengelaartje gekomen zijnde, stapten J. G. en B;. K. uit de auto, waarna van 't Bj. Jiet stuur overnam om de auto over de brug te ge leiden. Plotseling zag v.d. M. dat het niet goed ging greep het stuur en gooide het in plaats van den goeden kant den verkeerden kant op, zoodat de auto door de leuning der brug te wa ter schoot. Gelukkig stond er een raam open, waar van 't B- dadelijk wist door te kruipen/ terwijl v.d. M- na drie maal de auto ia het rond gekropen te zijn, gelukkig ook het open raam wist te vinden waarna beiden zich zwemmende wisten te redden. D|e auto welke geheel onder water zat is door een kraanwagen op het droge gebracht. Diat de ontsteltenis der respectievelijke ouders groot was toen het gebeurde hun ter kennis kwam laat zich denken. Voor de vier vrienden zal het autotochtje nog lang in het geheugen voortleven temeer daar volgens den autoverhuurder de scha de 300 gulden bedraagt, hetwelk de heeren uit huu portemonnaie moeten betalen. Met ingang van 16 Juni 1933 is onze plaats genoot de rijksveldwachter J. Geluk aangesteU tot 'brigadier van den rijksveldwacht, met standplaats Alkemade. Met ingang van 20 Juni 1933 is onze plaats genoot W\. Kjool benoemd bij het corps politie- troepen met standplaats Nieuwersluis. In verband met de saneering van het bloem bollenbedrijf is de heer C. Timmerman alhier be noemd tot controleur der registratie in dat be drijf over de plaatsen Broek op Langendijk, Z|d. en Noordscharwoude. j -Onder passende bewoordingen van den voorzitter hebben de leden van het fanfarecorps Advendo als blijk van waardeering voor de be haalde successen op het concours te Weesp hun directeur, den heer "G. van Kalken gehuldigd onder aanbieding van een prachtig bloemstuk; De' heer Schelhaas, voorzitter der finantieele commissie, complimenteerde daarna directeur en leden met het behaalde succes. Naar we vernemen bestaan er plannen om alhier tot oprichting van ©en damescomité uit de burgerij te geraken met het doel gelden te verzamelen tot het vervaardigen van een vaandel voer het plaatselijk muziekkorps.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1