Wat zal Londen ons brengen Radio Programma's VRIJDAG 16 JUNI HILVERSUM, AVRO: 12,00 tijdsein 12,01 grmuziek 12,30 Kovacs Lajos en zijn orkest 2,10 causerie 2,30 gr.- muziek 3,00 Marie Meunier-Nagtegaai leest voor 3.30 grmuziek 4,00 sluiting HILVERSUM, VARA: 8.00 grmuziek 10,00 VPRO morgenwijding 10,15 Adolf Bouwmeester draagt voor 10,30 viool-recitatl 11,00 P. J. Kers 11,30 orgelspel door Cor Steyn 12,00 sluiting 4,00 grmuziek 5,00 Na schooltijd 5,30 orgelspel door Johon Jong 6.00 overschakelen versterkte zender 6.01 Amsterdamsch 'Salon-orkest 6,40 dr H. B. Wiardi Beekman 7,00 Amsterdamsch Salon- orkestt 8,00 sluiing 11.00 grmuziek 12,00 tijdsein en sluiting. HILVERSUM, VPRO: 8,00 n.m. tijdsein 8,01 cursus 8,30 concert 9,00 cursus 9,30 concert 10,00 Vrijz. Godsd. Persbureau 10,05 Vaz Dias 10.15 Lezing 10,45 grmmuziek. HUIZEN, KRO: 8,00 morgenconcert 10,00 grmuziek 11,30 halfuur voor zieken en ouden van dagen 12,00 politieberichten 12.15 Trio Wim Metselaar 1,45 verzorgen zender 2,00 Orgelconcert 3.20 zangrecital 3,45 Voordracht door Cor Hermus 4,00 Vervolg zangrecital 4,15 grmuziek 4,20 voordracht 4,35 grmuziek 5,45 Th. Arts: land- en tuinbouwhalfuur 5.15 De stafmuziek van het le Regt. Inf. te Assen 6,00 Max K. Gerisch 6,15 Vervolg concert 7.00 politie berichten -v 7,15 prof. Pompe 7,35 grmuziek 7,45 PTT-kwartiertje 8,00 Fragmenten uit „Mid- zomernachtdrom 9,30 Lidwina Diepenbrock 10,00 kro-orkest 11,00 gemuziek ZATERDAG 17 JUNI. HILVERSUM, VARA: 8,00 'grmuziek 10,00 VPRO morgenwijding 10,00 VARA uitzending voor arbeiders in de Con tinubedrijven 12,00 Vara-klein-orkest 12,30 orgelspel 1,00 De Vleermuis 2,00 verzorgen zender 2,15 Grmuziek 2,50 Spreker Jan A. varijteutphen 3,10 De Notenkrakers 4,40 let terkondig overzicht 5,00 de Flierefluiters 6,00 zenderwisseling 6,01 kinderuurtje 7,00 orgelspel 7,30 uitzending voor het Platteland 7,59 herhaling SOS-berichten 8,00 Vara-orkest 8,45 Peter Holz Zingt liedjes bij de luit 9,00 Vara-orkest 9,30 Vaz Dias 9,45 Vara-orkest 10.15 Peter Holz zingt liedjes bij de luit 10,30 Vara-orkest 11,00 grmuziek 12,00 tijd sein en sluiting HUIZEN, KRO: 8,00 morgenconcert 10,00 grmuziek 11,30 godsdienstig halfuur 12,01 politieberichten 12,i5 Kro-orkest 1,45 verzorgen zender 2,00 vertrouwen 2,30 kinderuurtje 4,00 Het Haar- lemsch Salonorkest 4,30 zwemcursus 5,00 grmuziek 5.15 Esperantonieuws 5,30 Haar- lesch Salonorkest 6,20 Paul de Waart 6.40 Haarlemsch Salonorkest 7,00 politieberichten 7,15 J. Rens'7,35 grmuziek 7,45 P. Heiker 8,00 Avondprogramma 12,00 grmuziek. Ziuidscharwioud®, J)|e aangekondigde publieke verknoping van een woning met koolboet, alhier is door bemidde ling van de uit die tuinbouwvereeniging D|e Toe komstingestelde vertrouwenscommissie niet door gegaan. Het is- voor eventueel© belanghebbendein aan te raden zich dan met voornoemde commis sie in verbinding te stellen. Naar wij vernemen zal het groote boeren huis eerder van den heer P. Koeij, thans van de heeren van Exter en Eutsen worden afgebroken De gezondheidscommissie te Schagen heeft het gemeentebestuur geadviseerd de onverkoop bare in het water geworpen kool te laten op ruimen door degenen, die opdracht tot neerwer pen hebben gegeven Het hoofdbestuur van den Ned. Kolf bond heeft nog geen beslissing genomen op het ver zqek van de kolfclub Gezellig Samenzijn alhier det voorgenomen kolfwedstrijden vroeger te hou den.. i Aan het hoofdbestuur van den Ned. Kplf- bond is door eenige leden van de kolfclub Op Maat .alhier voorgesteld maatregelen te willen nemen dat voor den tweeden dag van de a.s> Na tionale wedstrijden de eerste twee partijen moe ten zijn 'gespeeld. Gok is aangedrongen op bil lijker verdeeling van gelden voor den aankoop van prijzen. De raad heeft eerlang een belangrijke beslis sing te nemen inzake den 'Twuijverweg, nu hij als eenigste indertijd de bekende voorstellen van het hoogheemraadschap tot wegverbetering ver worpen heeft. Nadat Sint Pancras de tusschen- komst- van Ged. Staten heeft verzocht, hebben Ged. Staten geantoword, dat zij deze kwestie, niet, zooals door Sint Pancras aangevoeld, als een geschil beschouwen, maar het toch ge- wenscht achten dat de weg in eigendom, beheer, en onderhoud aan het hoogheemraadschap zal overgaan. Een wegbreedte van 5 meter wordt echter voldoende geacht. i Gde. Staten wijzen er op, dat blijft Ziuid- scharwoiide in zijn weigering volharden, tot een anderen maatregel zal worden overgegaan, nl. dat dan de weg van het aanvullend wegenplan zal worden afgevoerd wat dan beteekent dat de jaarlijksche provinciale bijdrage van f600 in het onderhoud van den weg zal komen te vervallen. Ons staan dus weer interessante raadsidebatten te wachten. Noordscharwioude. Bij ©en gisteravond alhier gehouden voet balmatch tusschen Voorwaarts 2 en V.V.O. 2, had een der spelers van V.V.O. Arie Kwant van Oudorp het ongeluk te vallen en zijn sleutelbeen te breken. De gewonde werd per schuitje en later per auto van den heer Jo Meijer naar zijn woon plaats vervoerd. Broek op Langend ijk. Onze plaatsgenoot© Wm. van der Meide is ge slaagd voor schoolonderwijzeres Zn idschairwonde, Tusschen de besturen van de Ned. Herv. kerk te Zuid en Noordscharwoude zijn nog steeds onderhandelingen gaande een combinatie aan te gaan. Men kon ons echter nog geen definitieve resultaten mededeelen. Een visscher dien wij spraken deelde oi mede, dat algemeen geklaagd wordt over di slechte vangst in het Geestmer Ambacht. Boven dien brengt de visch door allerlei beperkende uitvoerbepalingen weinig op, en het binnenland kan den prijs niet maken. Ook deze'groep brood vechters wordt wel zwaar getroffen. Noorklscharwoudie. De vernieuwing van de Mosselenbrug heeft tot het gevolg dat het verkeer v. 21 Juni ge stremd is. Ook het vervoer te water zal langs andere waterwegen moeten worden geleid. Wij gelooven echter dat men graag deze tijde lijke last er voor over heeft om in het bezit te komen van een breede moderne brug voor het verkeer te land en om een uitnemende waterweg te bekomen. E|e Aardappelziekte. Dinsdag zijn, zoo meldt het K.N.M.I. te de Bilt, in Noordholland te oordscharwoude en Hoorn de weersomstandigheden bevorderlijk geweest voor het optreden van de aardappelziekte „Wie bij bepaalde dingen zijn verstand niet ver liest, geeft daarmede blijk, in het geheel geen ver stand te hebben", heeft de Duitsche schrijver Lessing eens gezegd. Welnude zoogenaamde hersentrust (bram trust) van president Roosevelt, welke combinatie van economische raadgevers onder leiding van prof. Moley staat, verliest zelfs bij den huidigen gang van zaken haar bezinning niet. Integendeel, de trust werkt met onverstoorbare kalmte verder, steeds nieuwe plannen scheppend, welke stuk voor stuk dermate met elkaar in strijd schijnen te zijn, dat zij slechts de bestaande verwarring nog kunnen vergrooten. Zelfs in den boezem der regeering heerscht er geen eensgezindheid meer omtrent de te volgen gedragslijn op de Economische Wereld conferentie. waarvan toch ook Amerika groote voor delen verwacht. Immers heeft, president Roosevelt in zijn ontwapeningsboodschap onomwonden te ken nen gegeven, dat de Economische Conferentie tot snelle besluiten moest komen en dat de wereld niet kan wachten op langdurige discussies. Om echter tot besluiten te komen, zullen de lan den tot opofferingen bereid gevonden moeten wor den. Het is evenwel de vraag of Amerika hiertoe het sein zal geven. Daarvoor is de toestand in de Vereenigde Staten op het oogenblik veel te onover zichtelijk. Want eenerzijds wenscht men den Ame- rikaanschen xport door een verlaging van de goud- waarde van den dollar een nieuwen prikkel te ge ven, terwijl men anderzijds door inflationistische maatregelen de pijzen in het binnenland wil ver- hoogen. Deze maatregelen bestaan dan in de eerste plaats in het scheppen van nieuw crediet, waarmede groote openbare werken moeten worden gefinan cierd, terwijl men daarnaast door het heffen van accijnzen op landbouwproducten, den landbouw een bijslag op de verkoopsprijzen wenscht te geven. Een dergelijke verhooging van het binnenlandsche prijs- pijl kan men echter weer niet doorvoeren, zonder tegelijkertijd de binnenlandsche markt tegen bui- tenlandschen invoer te beschermen. Dit verklaart dan ook de tegenstellingen in den boezem der regee- ring, welke tot uiting komen in officieele verklaf j ringen. Immers heeft de minister van Handel, Huil, zich vóór verlaging van beschermende rechten uit* I gesproken, terwijl de leider van de Hersentrust, Moley, zich op het standpunt heeft gesteld, dat er ter Economische Conferentie slecht zeer algemeen geldende resoluties kunnen worden aangenomen, welke op de binnenlandsche politiek, waartoe hij dan ook die van protectie en vrijhandel rekent, geen noemenswaardigen invloed kunnen oefenen. Het staat te vreezen, dat men in dit geval meer waarde zal moeten toekennen aan de uitlatingen van Moley dan aan die van minister Huil. En hoe zullen de andere landen ter Economische Conferentie verschijnen? In zijn jaarverslag heeft de president van de Nederlandsche Bank, die te vens voorzitter was van Voorbereidende fcmmissie der Economische Conferentie, nog eens met nadruk verklaard, dat voor de verwezenlijking van een vrijer ruilverker het in de eerste plaats noodzakelijk zal zijn, terug te keeren naar den toestand, zooals die eenige jaren geleden, vóór het uitbreken van de crisis, bestond, en waarin de handelsbetrekkingen in hoofdzaak uitsluitend den invloed van de dou anetarieven ondervonden. Hiermede gaf de president van de Nederlandsche Bank derhalve te kennen, dat het er niet toe doet, of douanetarieven hoog af laag zijn, doch dat in beginsel het internationale ruiverkeer op een stelsel van vaste handelstrac- taten moett zijn gebaseerd, wil men stabiliteit in dit verkeer bereiken. Zooals de toestand thans is, wordt de handel echter hoofdzakelijk ontwricht door be lemmeringen van geheel anderen aard: „Gebroken zal moeten worden" aldus de president van de Nederlandsche Bank „met de sedert jaren op groote schaal in toepassing gebrachte abnormale belemmeringen in den vorm van invoerverboden', contingenteeringen, deviezenregelingen, enz." Zal men hiermede evenwel kunnen breken, in dien Amerika en Engeland als de grootste handels- landen der wereld, rustig voortgaan met het beoefe nen van een acttieve handelspoliiek, o.a. door mid del van valutadepreciatie? En zal een land alé Duitschland, dat, evenals tal van anderen landen, zooals Denemarken, Tsecho-Slowakije, de Balkan- en de Randstaten, omslechts enkede te noemen, zijn j binnenlandsche markt door beperking van de af- gifte van deviezen voor import-doeleinden be- schermt, groote geneigdheid tot concessies toonen? Het feit, dat de Duitschers zich groote voorstanders van de Londensche conferentie betoonen, zegt in dezen bitter weinig, omdat ze niet bij de Confe rentie te verliezen, er integendeel wel groote voor- Ook voor Buikbanden Buikcoreets en Gordels. Uw adres BAKKER, Noordscharwoude Leverancier Ziekenfonds Vraagt PRIJS van diverse artikelen bij Fa. R 't is voordeelig maak gebruik van onze 100 Sectie- Rittenkaarten Geldig op alle H.A.B.O Autobuslijnen Kwaliteiten hoog Prijzen laag OUDES, MStlmDIÊ ii.li. Firma c.W. BölTGER Hoor Hoeren Mille Mis zijn Ulfj het adres H. G. GEUS' TABAK van 25 ct. p. pond is zoowel geschikt voor 't rooken als voor pruimen. Magdalenenstraat 14, Alkmaar HERM. DU CROGQ Langestraat 80 - Telefoon 352 Heeren-Modes ONDERGOEDEREN. REGENJASSEN. HOEDEN REUS TREFPU AANGEBODEN prima goedgekeurde Sla- boonen, dubbele, zonder draad, a 25 cent per pond en prima Herfstwitte en Roöde Bewaarkoolplanten. Gebr. Bakker, Oudkarspel en Noordschar woude. Telef. 93. CENT deelen van kunnen Lebben. Zij toch zullen niet na laten hun schuldenvraagstuk daar ter berde te brengen. Doch het spreekt vanzelf, dat de landen, welke groote particuliere vorderingen op Duitsch land hebben, juist daarvoor niet naar Londen ko komen. Want vast staat, dt de Duitsche industrie haar concurrentievermogen geweldig kan opvoe ren indien het dr Schacht, den president van de Duitsche Rijksbank, zou gelukken, gedeeltelijke kwijtschelding, ook van de industrieele schulden voor Duitschland'te krijgen. In het buitenland begint men het spel van de sta biliteit van de Duitsche mark, waarvan volgens de Duitschers het lot van Duitschland afhangt, te doorzien en men laat zich niet meer zoo gemakke lijk afschepen met üjveige dossiers, vol met ge gevens omtrent de précaire positie van de Rijks bank. Immers is het in het geheel niet zeker, dat Duitschland niet meer kan betalen dan de bedra gen, welke de Duitsche exportindustrie aan vreemde deviezen bij de Rijksbank deponeert. Want het is van algemeene bekend heid, dat verschillende groote Duitsche ondernemingen reeds geruimen in de ge legenheid gesteld zijn geweest, een gedeelte van de opbrengst hunner exporten in het buitenland aan te wenden voor den aankoop van eigen obligaties, te gen koersen, welke in vele gevallen niet meer dan de helft bedroegen van de koersen, waartegen de oorspronkelijke schulden in het buitenland werden aangegaan. Deze goedkoope wijze van aflossen heeft verschillende groote Duitsche maatschappijen tot het maken van boekwinsten in staat gesteld, het geen op zijn beurt weer leidde tot een politiek van damping van Duitsche goederen op de wereldmarkt. Ook dit is een vorm van actieve handelspolitiek, waarmede de Economische Conferentie zicdp zal hebben bezig te houden, mmaar waarvoor elke grondslag van behan'deleing ontbreekt, om de een voudige reden, dat een dergelijke politiek niet is aan te toonen. De moeilijkheden, waarvoor de Economische Con ferentie zich gesteld ziet, zijn inderdaad zeer groot, en de vooruitzichten voor een oplossing er van niet bemoedigend. Men vleie zich niet met de hoop; dat de conferentie niet slaagt, er nog niet zooveel ver loren zal zijn. Het kan nog veel slechter dan het op het oogenblik reeds is, en de crisis zal ongetwijfeld verdere verscherping ondergaan, indien de wereld zich niet kan verstaan op het stuk van vrijhandel en protectie. „Van tweeën één: of memn besluit tot het herstellen van stabiele wisselkoeren, of men geeft aan het streven naar manupuleering van het binnenlandsch prijspeil den voorrang, in welk ge val er van een herstel van een internationaal mone tair systeem geeen spreke kan zijn. Eenderde moge lijkheid zie ik niet. Aldus Mr Trip in zijn reeds eerder genoemd Jaar verslag. Wij vermoeden dat speciaal de Amerikaanscne vertegenwoordigers nog wel meer mogelijkheden zullen zien, doch of zij voor de wereld aanvaardbaar' zullen blijken, is een andere vraag. Buitenland Op 15 Juni wordt een millioen aan de V. S. betaald. De Daily Tel. verneemt van gezaghebbende zijde dat president Koosevelt het aanbod van de Britsche regeering heeft aanvaard om ©en gedeel telijke betaling te doen op den schuldentermijn üie den lödën Juni a.s. vervalt. Verklaard wordt dat betaling van een bedrag van ongeveer een millioen pond sterling voorgesteld is. Minis ter Chamerlain, (die heden een verklaring inzake de oorlogsschuldenkwestie .zou afleggen in het Lagerhuis heeft .deze verklaring tweemaal uit gesteld. Z,ij wordt thans vanavond: tegen het einde van de zitting verwacht. Oostenrijk en de Nazi's De Oostenrijksche bondskanselarij heeft het Duitsche gezantschap alhier ervan in kennis ge steld dat de rijksdagafgevaardigde, dr. Habicht Hitler's persoonlijke vertegenwoordiger in Oos tenrijk, door twee rechercheurs met zijn eigen auto van Linz uit via Passau over de Duitsche grens is geleid. Naar men weet werd Habicht; evenals alle overige in Oostenrijk vertoevende Duitsche nationaal socialisten en ondanks het feit dat hij als persattache van het Duitsche gezant schap aanspraak maakte op exterritorialiteits,- rechten enkele dagen geleden door de Oostenrijk sche politieke politie in hechtenis genomen. Hitler heeft spijt. Van oifficeele zijde wordt medegedeeld, idat vice kanselier von Papen, rijkskanselier Hitier rapport, heeft uitgebracht omtrent het verloop van den r.k. gezellendag te Munchen en de ge beurtenissen welke tot een ontijdige sluiting ge leid hebben. In zijn rapport legde von Papen er den nadruk op dat de berichten in de pers onjuist zijn, ten gevolge waarvan hij door de leiding van de r.k. gezellenvereeniging zon zijn misleid. Kijkskanselier Hitier dankte von Papen voor zijn uiteenzettingen en toonde zich erkentelijk voor de bewijzen van trouw 'aan de regeering en het rijk door de katholieke gezellen te Mun chen afgelegd. Hij betreurde eveneens de gebeur tenissen welke te MuHchen hebben plaats ge vonden en hoopte dat van alle zijden er toe zou worden medegewerkt ,dat aan den bestaanden toestand zoo spoedig mogelijk een einde zou wor den gemaakt, aangezien anders dergelijke bij eenkomsten niet meer gehouden zouden kun nen worden. Inschrijvingen Handelsregister. Vau 7 tot en met 12 Juni 1933 werden in het Handelsregister te Alkmaar de volgende opgaven ingeschreven

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 2