Hike Breijer's Binnenlandsch Overzicht Nieuwstijdingen Noordholland in zes regels Uit den Omtrek Mient CIT Alkmaar Iel. 526 CORSETTEK BUIKBAND BUIKBANDEN Onze goede buren!" Wij Nederlanders kunnen niet zeggen, dat wij van onze Oostelijke naburen veel vriendelijks onder vinden. Het is den Duitschers blijkbaar niet genoeg geweest, dat zij onzen uitvoer door onoverkomelijke hindernissen vernietigden, dat zij onze Rijnscheep vaart voor een groot deel onmogelijk maakten, thans hebben zij wel een zeer brutalen aanval op ons nationale vermogen gedaan door het beruchte transfermoratorium, dat de vorige week is afge kondigd. Als men bedenkt, dat de koers der Sper marken niet ver boven 45 is, dan ziet men onmid dellijk, dat een vierde deel van ons in Duitschland belegd kapitaal ons wordt ontnomen. Welke maatregelen zou ons land tegen deze aan randing van ons vermogen kunnen nemen? De Duitsche regeering noemde zelf al het middel, waar voor, zooals zij haar onderdanen verzekerde, niet gevreesd behoeft tte worden de gedwongen clearing, Een dergelijke maatregel lijkt in deze omstandig heden zeker niet ongeoorloofd. Men moge wel be weren. dat iedere represaille een nieuwe represaille van den anderen kant uitlokt, dat z.g. fair trade standpunt onjuist is en tot steeds toenemende wrij ving leidt, er zijn toch zekere grenzen van lijd zaamheid en geduld. De moreele regel overleg vóór geweld", die tegen het fair trade standpunt en e gen dwangmaatregelen wordt taangevoerd, geldt niet alleen voor ons land, maar ook voor onze buren. Inderdaad lijkt het lang niet onwaarschijnlijk, dat clearing zal worden toegepast, waardoor men zal voorkomen dat Duitsche schulden tegen een veel lageren koers zullen worden afgelost. Hitleriaansche invloeden? Eveneens onder den invloed van onze vrienden van over den Oostgrens gaan er stemmen op ook in de S.D.A.P., die verlangen, dat naast de verzor ging der internationale idealen de nationale niet worden verwaarloosd. In dit verband is wel van zeer veel belang de brocure van Mr. Duys, die zoo juist is gepubliceerd. Wij wijzen op de passage uit deze brochure: „De partij verklare uitdrukkelijk, dat, wanneer ons land in gevaar mocht komen, zij onvoorwaar delijk achter de regeering staat wanneer het er om gaat die gevaren van ons land af te weren of tot een minimum te beperken. Elke gedachte aan sabo- tatge van mobilisatie of handelingen van dergelij- ken aard, wanneer een oorlog, ondanks ai onze pogingen om dien te keeren eenmaal een feit is ge worden. worden door haar onherroepelijk en met dn meesten nadruk veroordeeld." Wij zeiden, dat wij ons niet aan den indruk kun nen onttrekken, dat een dergelijke verklaring van een vooraanstaand sociaal-democraat mede geïn spireerd is door wat er ih Duitschland gebeurt. En dat zou een bewijs te meer zijn voor de stelling, dat overdreven nationalisme, chauvinisme, hoogst ge vaarlijk is en slechts tallooze punten van wrijving zal opleveren. Niet dat .wij de verklaring van Mr. Duijs zouden willen aanvallen of onjuist achten, maar wij willen slechts constateeren, dat in een partij, die vaak haar kfschuw heeft getoond voor al wat maar in de verste verte op nationlisme leek een nieuw geluid wordt gehoord, dat verlangt aan sluiting van den geest der partij bij de opvattingen der Engelsche partij bijvoorbeeld. Hoeveel te meer moet aan het nationalisme niet groeien bij hen, die reds in normale tijden een wakend oog houden op de belangen der volksgemeenschap in nationalen zin, d.w.z. die vóór alles opkomen voor de bescher ming van den Nederlandsche staat als zoodanig. De wet van Oud. Wat betreft den arbeid van ons nieuwe kabinet, de eerste wet van dat ministerie is thans in ont werp bij de Kamer ingediend. Dit ontwerp, uitge werkt door minister Oud, bevat de schepping van eenige dwangmiddelen voor den fiscus, n.l. bespoe diging van executie en lijfsdwang. Bij de tegen woordige regeling aldus merkt de heer Oud terecht op, verloopt er een geruime tijd tusschen de overreiking van het aanslagbiljet en een eventueele executie. De belastingplichtige, die kwaad in den zin heeft, heeft daardoor gelegenheid te over om zijn goederen aan executie te onttrekken, voordat de fiscus kan ingrijpen. In bepaalde gevallen be doelt het wetsontwerp nu de mogelijkheid te schep pen, dat de belastingvordering spoediger wordt ver haald ongeacht of reeds een aanmaning is uitge reikt of niet. Een toe te juichen maatregel. Minder toe te juichen lijkt ons de overtuiging van den minister, dat lijfsdwang niet langer aan den fiscus mag worden onthouden. Tegen het stelsel van lijfsdwang zijn reeds vaak bezwaren ingebracht, het wil er nu eenmaal bij ons niet meer zoo in, dat men met zijn persoon borg zou zijn voor zijn vermogens schuld, zooals dat in het recht der oude volkeren gewoonte was. En wij zullen ons herinneren, dat het geheele stelsel van lijfsdwang zich niet zoo heel populair heeft gemaakt door de wijze, waarop het vaak is toegepast. DE GEHEIMZINNIGE KNAL TE AMSTERDAM. De geheimzinnige knal, die Zondagavond 11 Juni, Amsterdam-Zuid in opschudding bracht, is ook el ders in ons land gehoord. Van het Gooi, Utrecht, Delft enz. bereikten ons berichten en het is begrij pelijk, dat men om opheldering en verklaring vraagt. Waarschijnlijk is 'n z.g. vuurbal de oorzaak geweest. Er zijn een aantal natuurverschijnselen, die men als vermoedelijke oorzaak kan aanwijzen. Een daarvan heeft de meeste kans om het geluid op zijn gewe ten te hebben; doch als men zelf niets gezien en gehoord heeft, blijft er voor den vakman altijd een onzeker tintje aan de verklaring; een onzeker heid, die slechts opgeheven kan worden door een groot aantal waarnemingen. Waarnemmingen van lezers van ons blad, speciaal van licht- of onweer verschijnselen, wordend aarom gaarne tegemoet- gezien. Er is bij het zoeken naar de oorzaak van den knal in de allereerste plaats gedacht aan on weer. Waarnemers te Scheveningen en Voorburg verklaren dat uit een donderbui, die nog boven de zee hing, een bliksemschicht kwam. Het is de vraag of dit werkelijk een bliksemschicht geweest is. Uit de berichten, die de vrijwillige onweerwaarnemers van het Meteorologisch Instituut te De Bilt inzenden, zal moeten blijken of dezen werkelijk onweer gesigna leerd hebben. Immemrs, door de toevoeging, dat de onweersbui naar het Oosten afdreef, lijkt de mede- deeling van eenigszins twijfelachtigen aard; want voor zoover uit de weerkaarten is na te gaan, heeft onze geheele kust een vrij straffe Noordelijke, of hoogstens Noord-Noord-Westelijke wind gewaaid. VEELBELOVENDE JEUGD. j Te" Boskoop" heeft de politie twee achtjarige jon getjes aangehouden, die zich aan eenige diefstallen hadden schuldig gemaakt. Uit een op het terrein van de Gouwewerken aan het Jaagpad hangende jas stalen zij een portemonnaie met twee biljetten van ƒ25,Een der bankbiljetten verscheurden zij, ht andere trachtten zij in een winkel te wisselen door iets te koopen. De winkelier vertrouwde de zaak niet en waarschuwde de politie. De boefjes bleken voorts uit een aan een fiets hangende tasch een damesportemonnaie te hebben ontvreemd. In de gemeente Halsteren kreeg de 15-jarige B. van zijn vader opdracht om eenige winkeliers te gaan betalen terwijl de jongen tevens een deel op het belastingbiljet zou afdoen. Van een knecht leende de jongen een fiets waarmede hij zich op weg naar Bergen op Zoom begaf, met een bedrag van ongeveer honderdvijftig gulden bij zich. Daar aangekomen richtte hij zijn schreden regelrecht naar het station waar hij een kaartje nam voor Rotterdam. De jongen is nog niet opgespoord. ASSURADEUR GEARRESTEERD. De recherche alhier heeft een assuradeur aange houden, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichtingen op groote schaal in ver schillende jaren. Reeds is bekend dat hij een in woner van Leeuwarden voor ongeveer ƒ3000 heeft opgelicht. Een Groningsche dame moet voor onge veer ƒ12.000 benadeeld zijn Het verhoor is nog niet afgeloopen. De verdachte is aan het hoofdbureau van politie in verzekerde bewaring gesteld en zal na het beeindigen van het voorloopig onderzoek aan de justitie worden over geleverd Inbraak in de r.k. kerk en pastorie te Dirnten. In den afgeloopen nacht heeft te Diruten in de r.k. kerk en pastorie een brutale inbraak plaats gehad. Ben tot nu toe onbekend man is met een lad der over den muur die om de kerk staat, geklom men, heeft daarna een ruit van het kerkgebouw verbrijzeld en zich daardoor toegang verschaft tot de kerk. Hij heeft het kerkgebouw geheel doorzocht en is daarna de pastorie binnengegaan waar hij alle vertrekken van de benedenverdie ping aan een grondig onderzoek onderwierp. Hier trof hij een brandkast aan, die hij openbrak en het daarin aanwezige geld ten bedrage van 600700 gulden ontvreemdde. Na geruimen tijd in de pastorie te hebben vertoefd is hij verdwe nen. He deken die het rumoer dat de man maak te wel gehoord had, durfde niet naar beneden te gaan. Geruimen tijd nadat de inbreker vertrok ken was, begaf hij zich naar beneden. Het bleek dat behalve het geld een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd was. Dte waar de en hoeveelheid hiervan kon nog niet worden De brigadecommandanten der rijks veld wacht hebben hedenmorgen een onderzoek ingesteld. Te gen. den middag arriveerde het parket uit Tiel met een politiehond. Tot des middags had het onderzoek nog geen resultaat opgeleverd. Achter in den tuin van de pastorie heeft men een paar sokken gevonden,: die de inbreker vermoedelijk over zijn schoenen had aangetrokken. Het vermoeden bestaat, dat hier dezelfde man aan het werk is geweest die eenige weken geleden ook in de kerk te Afferden heeft ingebroken. Onder een vrachtauto. Onder de gemeente E|e Wijk bij Mepjpel is gis termorgen de 28-jarige de Groot uit Zuidwolde onder een auto van Reefs Aannemers Mij. ge raakt. De ongelukkige was vrijwel op slag dood Botsing tusschen tram en auto. Gistermiddag omstreeks half vijf reed een vrachtauto van de Thermochemische fabriek te Bergum Fr. op den Ouden Zpmerweg onder Huis ter Heide bij Joure. Be bestuurder Boersma was op weg naar Ber gum. Uit de richting van het dorp naderde een tram. Bfc bestuurder bemerkte, hoewel het uit zicht daar ter plaatse onbelemmerd is, blijkbaar de tram niet of te laat, hij wilde nog probeeren de rails over' te steken, alvorens de tram pas seerde. Dteze poging mislukte. De locomotief greep de auto in de flank reet den zijwand open en drukte den wagen eenige meters achteruit. Die locomotief ontspoorde, kan telde en kwam met den koop in de richting te liggen vanwaar ze kwam. Die goederenwagen schoof nog door en werd tenslotte door het tram rijtuig uit de rails gelicht, terwijl het balcon van het passagiersrijtuig werd ingedrukt. De ca bine van de vrachtauto bleef in stand, alleen de ruiten ewrden verbrijzeld. De bestuurder liep snijwonden op ?tan het hoofd en werd na voorloopig verbonden te zijn, naar een ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Die machinist De Vries uit Eirachten, kroop oogen- schijnlijk ongedeerd uit de machine. Niemand der passagiers werd gewond. Ook niet een jongmensch dat op het balcon stond, en voor iwen als het ware geen uitweg was open gelaten. Het 'tramverkeer werd gestremd. Men is nu druk bezig de trambaan vrij te krijgen. In af wachting daarvan wordt het verkeer met auto bussen en benzinetrams onderhouden. He zaak Onnes van Nijenrode. Naar wij vernemen zijn gisteren te Rotterdam wederom drie huiszoekingen geschied in ver band met de zaak Onnes van Nijenrode, Deze werden verricht door den officier van Justitie mr. van Thiel en den subst. officier mr. van Bulleman en wel op de Elandsgracht, de Lau riersgracht en de Oude Looirsgracht, ten huize van eenige gearresteerde verdachten in deze zaak en in het pakhuis van een hunner. Een groot aantal papieren en boeken werd in beslag geno men, welke collectie nader onderzocht zal wor den. Meer en meer hoopt zich het bezwarend materiaal tegen de bij deze zaak betrokkenen op. Een voordeelig zaakje. Het liep spaak. Den laatsten tijd werden door vele Nederlan ders in grensplaatsen een z.g. Dluitsche reis- eheques gekocht en te Aken ingewisseld tegen Duitsche marken. De lieden gingen dan veelal met de Duitsche marken wederom de grens over naar Nederland, om deze bij 'Nederlandsche kan toren tegen aanzienlijk hoogere koersen om te zetten in Nederlandsen geld. De Duitsche auto- riteietn werden daarover ingelicht. Daarna werd Dinsdag den geheelen dag een zeer strenge con- rtole gehouden op alle personen die de Duitsche grens overgingen. Het resultaat is geweest dat meer dan honderd personen door de Duitsche politie zijn aangehouden, wijl zij groote bedra gen aan Duitsche marken bij zich hadden. Zij werden voorloopig alle in Aken opgesloten we gens deviezensmokkelar .ij Bemiddeling van den Nederlandschen consul te Aken is ingeroepen, doch deze zeide hiertegen niets te kunnen doen. Belanghebbenden zouden zih calsnog telegrafisch tot de Nederlandsche regeering wenden. Hedenmorgen waren de gearresteerde Neder landers nog niet losgelaten. Hbld. B|e Amstmlamsche loonsverlaging. Gisterochtend is de commissie van bijstand voor de Arbeidszaken bijeengekomen naar aan leiding van het voorstel van B. en W, tot loons verlaging. De meerderheid adviseerde dit voor stel thans in hetGeorganiseerd Overleg aan de orde te stellen. D|e loonsverlaging beteekient dat zij reeds op 1 Juli wordt ingevoerd, voor 1933 een bezuiniging van ruim 1.3 milloen. v Het In- en Verkoopbureau wordt opgeheven. i Bij den directeur van het In- en Verkoopbu- rreau voor land- en tuinbouwproducten voor Nd. Holland is van Ged. Staten bericht ontvangen, dat het bureau met ingang van 18 Juni a.s. zal worden opgeheven. Die commissie van toezicht heeft aan de ver- teggenwoordigers op de veilingen o.a. bericht ge zonden, dat het bureau met ingang van genoem den datum zijn werkzaamheden staakt, omdat spoedig de inwerkingtreding te verwachten is van de nieuwe rijksregeling tot steun aan den tuinbouw, welke regeling insluit de overneming van de producten, die de minimumprijzen niet kunnen opbrengen en de uitbetaling van deze minimumprijzen uit 's rijks kas. Gedurende het tijdvak 31 October 1932 tot 1 Juni jl. werden door het bureau hoeveelhe den producten, welke den minimumprijs niet konden opbrengen, aangekocht tot een bedrag van 129.976. Het is gebleken dat de totale ontvangsten niet alleen de kosten van bet bureau dekken^ maar zelfs nog winst opleveren. Men meent} dat het alleszins op den weg van het rijk ligt, om op dezelfde wijze te handelen. Volgens de laatste berichten zal dit ook het geval zijn,, wat betreft den in- en verkoop der producten. Gezien de opgedane ervaringen meent de heer P. Klant, directeur van het bureau, dat het rijk van het voor den tuinbouw bestemde crediet van vijf millioen een millioen zal noodig hebben om de producten over té nemen voor den minimumprijs. Hoe de rijksregeling precies zal Werken dient nog te worden afgewacht. De heer Klant, die door den regeeringscomi- missaris den heer Valstar, aangezocht was om zich te 's-Gravenhage met de landelijke regeling te belasten, doch wegens drukke bezigheden als secretaris van den N.H. veilingsbond, daaraan geen gevolg kon geven, gaf als zijn overtuiging te kennen dat het op prijs gesteld zal worden, Wanneer het in en verkoopbureau zooals het door de provincie is ingesteld, in de rijksregeling worrdt ingeschakeld. Vreeslijke ontdekking van een chauffeur Onder 'dit hoofd bericht de Tel., dat gister middag, de chauffeur van den heer V. met zijn volbeladen 'drie tons wagen langs de Nieuwe Bu ren reed. Plotseling bemerkte hij en de naast hem zittende persoon, dat de auto over iets heen reed. In de veronderstelling dat men een Kond had overreden stopte de bestuurder die met een kam gangetje had gereden. Tot hun schrik be merkten de beide mannen, dat een der voorwielen van hun wagen over de borst van een vierjarig jongetje was gereden. Het kind werd met een gapende hoofdwonde en een ingedrukte borstkas opgenomen en in zeer zorgwekkenden toestand naar het stadsziekenhuis overgebracht. Om 8 I uur des avonds was het ventje nog steeds niet tot bewustzijn gekiomen. De vermoedelijke oor zaak is, dat het kind, dat met drie andere kindle- j ren op een trottoirband zat te spelen, plotseling den weg heeft willen oversteken, en daarbij den auto niet heeft gezien. De prijs voor kruisbessen aan de veiling te Blokker is niet loonend, wanneer men in oogen schouw neemt dat van het gemiddelde van 4.20 per 100 kilogram nog vracht, huur emballage enz. moet worden betaald. De meeste telers la ten de vruchten rijpen, om, naar zij hopen betere prijzen te maken. De strafzaak tegen den Helderschen wet houder de Zw. in hooger beroep voor het hof te Amsterdam behandeld, is wegens ontkenning geschorst tot 7 September. Door het onweer van Maandagavond is de transformator in den Wbudmeerpolüer bescha digd en zal vervangen moeten worden. De burgemeester van Andijk heeft een ge heime inlichtingendienst ingesteld ter controle van arbeiders ^bij de werkverschaffing. Naar aanleiding hiervan heeft het Eerste Kamerlid L. M. Hermans s.d.a.p. vragen aan den minisl- In Laren heeft Maandagavond een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Een auto welke met een vaart van zeventig kilometer in de richting Amsterdam reed, greep een passeerend motorrijder welke zeer ernstige verwondingen bekwam. Voor zijn leven wordt gevreesd. Met 1 Juli wordt de weg over den afsluit dijk definitief voor alle verkeer opengesteld. Ook de betaling voor het crïsiscomite komt te vervallen. Op de vergadering te Hoorn van besturen van Westfriesehe afdeelingen van de algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur, hebben de ze zich in een kring vereenigd, 80 procent der aanwezigen sprak zich uit voor rijkssteun met teeltregeling. Te Wormerveer is gistermiddag een tienja rig jongetje van een papierschuit gevallen en verdronken. Reddingspogingen mochten niet ba ten. De Haarlemsche gemeentebegrooting 1933 vermeldt een tekort van zes ton. Blijkens een bij het departement van de fensie ingekomen bericht is het vliegtuig Z\ I bij het landen op het Marine Vliegkamp Die Kooij over den kop geslagen. Het toestel werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. ALKMAAR. Op den Helderschen weg heeft gistermiddag een aanrijding plaats gehad tusschen een luxe auto en een handkar, geladen met melkbussen, doordat de handwagen-chauffeur ondoordacht en onoplettend over wilde steken. Krachtig remmen van den auto bestuurder voorkwam erger. Eenige schade aan den auto is onderling geregeld. ALKMAAR. Hedenavond 15 Juni van 89 uur vermeldt het programma, dat de heer Jan Zwart op het orgel der Groote Kerk uitvoert, drie voorname orgelwerken van Boëllmann, Widor en Liszt Suite, Symphonie en „Bach"-fantasie. De toegang is vrij. Programma-opbrengst en col lecte restauratiefonds dienen om de onkosten te ALKMAAR. Van R. K. zijde bericht men ons dat op 25 Juni a.s. alhier een openbare auto- en motorrijwielen zegening zal plaats hebben, op de Laat voor de R. K. Kerk. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de R. K. Handelsreizigersvereeniging. OUDORP. Gistermorgen is in de Breelaan te Oudorp een vischkar van den vischhandelaar K. uit Winkel door een bus van de HABO aangereden. De vischkar werd zwaar beschadigd, terwijl de hond gewond werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. SPECIAAL CORSETTENMAGAZIJN met 2.90 3.25 4.50 en hooger. SPECIALITEIT Leverantie Ziekenfonds.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4