OUD NIEUWS. Rob de Avonturier Hoe „Hekkie" uit zijngraf verrees Waar vrouwen graag van lezen. Smakelijk eten Weet U dat Hoe dat Kees Layen te vraien Wat niet iedereen weet Uit ons nummer van 18 Juni 1893 EEN DROEVIGE HISTORIE MET EEN VROOLIJK EINDE. Een kwajongensstreek.en appelflappen van tante Daatje toe! Door MART. De jongens hadden zich in de schuur een fijn nest gebouwd. Van stroo en hooi hadden zij heer lijke legersteden gemaakt en dien nacht sliepen zij, ondanks de muizen, die hen geregeld een bezoek brachten, vrij goed. Maar den volgenden dag begon de verveling hen al gauw te plagen, En dat werd hoe langer hoe erger, want zij konden zich niet op straat vertoonen. Binnen in de schuur was het ook niet zóó bar gezellig, dat zij zich daar een heelen dag konden vermaken. En zoo kwam het, dat des avonds ons viertal treurende bijeen zat en met heimwee in het hart aan de heerlijke stamppot dacht, die moeder of tante zoo fijn kon klaar maken. Het is dan ook niet alles om een gehéelen dag te leven van een stuk koek, dat Harry had meegenomen en van eenige schijven knolraap, die een van hen heel voorzichtig van het vele achter de schuur had gehaald. En daarom besloten zij geen tweeden nacht in de schuur te blijven maar nu maar terug te- keeren. Bovendien had de grap lang genoeg geduurd en zou iedereen nu wel denken, dat zij dood waren. Het was al donker, toen zij de Oranjelaan weer loorliepen en bij het huis van Hek kie aankwamen. „Jongens", zei Hekkie, „ga eens mee luisteren. Ik geloof, dat ik je moeder hoor, Harry! Het zal mij niets verwonderen, als al onze ouders bijeen zitten en onze lijkrede uitspreken. ,/Girinne^end ijlepenj zij over heit gpas|veldje tot onder de vensters „Dollefie, Dollefie", snikte vrouw Hossebos, „hoe moet je het nou wel maken? G-isteren heb ik nog „ellendeling" tegen je gezegd en vanaf dat oogen- blik heb ik je niet meer teruggezien. O, had ik het maar niet gezegd. Als je nou terugkwam, Dollefie, zou ik je alles vergeven, alles. „En mijn Gijs dan?" slikte vrouw Paaltjes, „jij denkt, alleen maar aan je „Dollefie", maar mijn Gijs is d'r ook bij, moet je niet vergeten. En al heb ik die aap dikwijls rammel gegevenik heb toch nog honderd maal liever mijn Gijs, dan jou Dolle fie, snap je? Nee, dan mijn jongen, die was ten minste een flinke kerel, die schreeuwde niet zoo als hij zich pijn deed, zooals jou Dollefie, toen ik ver leden week boven op hem viel, omdat hij de trapleer los had gemaakt, de rekel! Maar mijn Gijsje, dat is veel erger. Lieve deugd, ik kan me niet voorstel ler^ dat hij dood is, een engeltje, met vleugeltjes wat zal hij er schatig uitzien! Gijs, Gijs, jongen waar ben je?" Harry, Harrylief," jammerde vrouw Haak', „die arme, arme jongen, ik zie hem nog voor me, zoo flink, zoo lief, en altijd zoo vroolijk. Tja, wel eens een heel klein beetje ondugend, maar dan deed ik maar alsof ik boos was en keek heel kwaad. Maar daar mende ik niets vanDie arme jongen. En nou moet ik hem mijn heele leven missen. Ooooo, Harry schat!" .Lieve, lieve Hekkie, „huilde tante Daatje, met twee magere handen in haar oogen gedrukt," je was altijd zoo hulpvaardig, je deed nooit kwaad, zooals andere jongens, je was altijd lief. Dat ik je gisteren in den tuin wilde laten werken, was glad verkeerd van mij, want het was veel te warm. Je had wei een zonnesteek kunnen oploopen. En nu ben je dood. Ach Hekkie, vergeef me toch, dat tik zoo dikwijls leelijk tegen je was, ik bedoelde het niet zoo, want ik-hield toch in mijn hart zoo héél veel van je, Hekkie.Hekkie!" „Ja tante, daar ben ik!" riep Hekkie uit en sprong te voorschijn, gevolgd door Harry, Gijs en Dolfie. Star van schrik rees tante Daatje op. „Biijf van mo af, jullie zijng eesten! riep ze. Ik wil niets met geesten te maken hebbbn, begrijp je! Vort, weg!' „Maar tante, riep Hekkie," we zijn heelemaal geen geesten, we hadden ons alleen maar verstopt, en hier zijn we allemaal weer terug!" En Hekkie gaf zijn tante een flinke por om haar ervan te over tuigen, dat het geen geesten waren. „Hekkie!" riep tante met een glans over haar! magere kaken, „ben je het heusch? En in levende lijveV Jongen, wat heb je me laten schrikken!"! En tante greep Hekkie en drukte hem in haar armen, tot zijn beenderen hoorbaar kraakten. Dollefie!" gilde vrouw Hossebos, „ben je het heuschelijk!" En ze deed een uitval naar haar' veelbelovende spruit. Dolfie schrok ervan. Hij dacht dat hij een pak slaag kreeg.maar inplaats daar van ontving hij eenige stormachtige liefkoozingen. Ook Harry en Gijs kregen ruimschoots hun deel cn een oogenblik was het een heel kluwen, snikkende, lachende en omhelzende moeders. Hekkie en zijn vrienden voelden zich den koning te rijk, dat zij zoo goed er af waren gekomen. En de woorden, die zij door het venster hadden opge vangen, hadden hen ook echt goed gedaan. En zoo werd de avond, nadat de veldwachter op de hoogte was gesteld, die leelijk teleurgesteld was, dat zoo'n mooi zaakje hem ontglipte, nog in vroolijkheid en gezelligheid besloten Vooral toen tante Daatje een groote schotel appel- flappen op tafel bracht die zie in de haast gebak ken had. Dat deed goed in hun hongerige magen! (Slot). De lezeressen worden vriendelijk verzocht naast het nummer van het patroon ook de verlangde maat (borst-, heup- en taillewijdte) op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te ver melden. Men voorkomt daarmee vertraging in de ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Dit keer zijn het een paar modellen, die zeer geschikt zijn om een japonnetje van verleden jaar te moderniseeren. Het wandeljaponnetje heeft een opgeknoopt pelerine'tje, terwijl de middagjurk een bovenstuk van kant heeft No. 165; jeugdig kleedend toiletje. Het pelerine'tje ts op origineele wijze op de jurk geknoopt. Benoodigd: effen stof: 2,20 meter van 130 cM. breed. No. 166: elegante middagjurk van grijze zijde en grijze kant. Dit model is speciaal geschikt voor eware figuren. Benoodigd: 2,40 meter zijde van 100 cM. breed en 1 meter kant van 60 cM. breed. Beide patronen zijn tegen den prijs van 0,50 cents per stuk te verkrijgen bij de „afd. Knippatronen" van de Uitgeversmaatschappij: „De Mijlpaal" te Amsterdam, postbox 175. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden voldaan in postzegels, per postwissel of per postgiro 41632. CITROENRIJST. Benoodigd 200 gram rijst, 7 dL. water, 200 gram suiker, een weinig zout, sap van twee citroenen, schil van 1 citroen. Bereiding. de rijst goed gaar koken in zeven dL. water en zout, ongeveer driekwartuur, de geraspte schil toe voegen, de suiker en het citroensap, De rijst goed laten bekoelen en dan geheel koud laten worden in een omgespoelden vorm» Men geeft er vanillesaus of geslagen room bij. Kip met tomatensaus. Benoodigd: 1 kip, 50 gram boter, zout, peper, halve eetlepel gehakt peterselie, 2 peentjes, 1 sjalotje, 15 gram bloem, 2 dL. bouillon, 1 fleschje tomatenpuhée, of purée van 4 versche tomaten. Bereiding: De kip trancheeren, zouten, en met peper inwrij ven, dan ze met de boter, peentjes en het sjalotje fruiten. Na 10 minuten de bouillon toevoegen, dan de aan gemengde bloem, peentjes en uitje uit het vet ver wijderen, Alles half uur zacht stoven, onder nu en dan roeren. Even voor het opdoen de tomatenpurée toevoegen en de gehakte peterselie. Schik de stukjes kip op een schotel en giet de saus er overheen. inktvlekken uitgewasschen moeten worden in heet water, waarin een hand zout is gedaan!? tafellakens met witte-wijnvlekken in kokende melk gelegd worden, net zoolang tot de vlekken ver dwenen zijn!? chocoladevlekken in koud water geweekt moe ten worden en daarna Uitgewasschen in water, waarin een paar druppels glycerine zijn gedaan!? zullen we de andere week verder verttellen. Heden gebrek aan plaatsruimte. In het lichaam van een mensch, dat 1,70 lang en 70 kg zwaar is, worden chemicaliën gevonden, welke tot den tegenwoordigen marktprijs 8 gulden waard zijn. Vijf jaar geleden was de waarde ervan nog 195 gulden. Ook een gevolg van de crisis! Zij, die zich met 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. (Geldt ook nu nog. Doe het nu!) BERICHTEN. Jl. Dinsdag en Woensdag, 13 en 14 Juni, had de gewone jaarlijksche kolf- en biljartwedstrijd plaats van den kolfbond „Hollands Noorderkwartier" bij den heer D. Kist, te Kolhom. Voor het kolven hadden zich 136 personen aan gemeld, terwijl door 90 werd deelgenomen. Als overwinnaars kunnen worden gemeld de hee- ren: C. Bood, Kolhorn le prijs met 123 p. K. van Kleef, Zuidscharwoude 2e 122 p. W. Kraakman, Zuidscharwoude 3e 121 p. P. Koopman, Nieuwe Niedorp 4e 119 p. K. Barsingerhorn, Warm.huizen 5e 118 p. (Bij loting) H. Westerman, Barsingerhorn 6e 118 p. A. Kist, Zuidscharwoude 7e 117 p. (Laatstgenoemde heeft overgekolfd met den heer G. Beers, te Kolhorn.) De prijzen bestonden uit contanten, als: ƒ35,—; f20,—; f 15,f20.— f 15,f 12,50; f 10,—f7.50 f5.—. Met serie prijskolven behaalde de heer C. Bijpost met 55 punten den prijs bestaande uit een smaak vol kunstvoorwerp. De uitslag van den biljartwedstrijd was als volgt; le dag (13 Juni) 20 deelnemers. Ks. Blom, Grootebroek, le prijs; N. Pronk, Oud karspel. le premie; G. Blauboer, Kolhorn, 2e pre mie. 2e dag (14 Juni) 52 spelers. Ks. Blom, Grootebroek, le prijs en 2e premie; A. Haringhuizen, Nieuwe Niedorp, le premmie. De prijzen bestonden uit contanten. In een Priesch dorp begaf het hoofd der school zich dezer dagen tot een zijner dorpsgenooten om te vernemen, waarom deze zijn kinderen van school hield. En hij kreeg ten antword, „omdat gij mij niet op den bruiloft hebt genoodigd toen uw dochter trouwde." Met deze boodschap kon meester heengaan. Als er geen Leerplicht bestond, wat zou er dan nu ge beuren? In dezen tijd. BUITENLAND. Te Parijs zijn twee mannen tengevolge van de hitte dood neergevallen op straat. Ook in het zuiden van Frankrijk is de hitte bui tengewoon. Het horloge als compas. Een eenvoudig middel I om op een vreemde plaats met behulp van een horloge de juiste plaats der windstreken te vinden, als namelijk de zon schijnt, is het volgende: Houdt het horloge zoo, dat de uurwijzer naar de zon gericht is; dan wijst het punt midden tusschen dien wijzer en het cijfer XII juist het zuiden aan. Om 4 uur bijv. zal het cijfer II naar het zuiden gericht zijn, om 8 uur 's morgens het cijfer X, om 8 uur 's avonds evenwel het cijfer IV, enz. MARKTBERICHTEN. Aardappelen): Aardappelen ƒ1,00—1,40 per mud. Wortelen ƒ2,00—2,40; Aardappelen ƒ1,00—1,20 per mud. Wortelen ƒ1,80 —2,30. 68. Doodelijk uitgeput leunde het meisje tegen de rots en sloot haar oogen. Ouwe Daan knielde bij haar neer en greep haar hand. „Je bent nu veilig", suste hij. „We zijn vrienden en je hebt niets meer te vreezen." 09. Luly opende haar oogen en keek hem onderzoe kend aan. Aangemoedigd door de vriendelijke glim lach op Daans gezicht en z'n zachte stem, glimlachte ze tegen hem. Eenige minuten rustten ze. Toen wenkte Luly hen, haar te volgen en liep een helling op naar een boomengroep. 70. Ze liepen tusschen de boomen door en later door een rotsachtige kloof. Maar wat Luly niet wist, was dat twee leden van de stam, die de kloof bewaakten, hen opgemerkt hadden en nu in hinderlaag lagen. Met woedende oogen gluurden ze naar Rob en Ouwe Daan. 71. Toen de vreemdelingen uit hun schuilplaats te voorschijn kwamen en vlak voor hen stonden, hie ven ze hun speren op, onder het uiten van een vreeselijk gegil. Maar voor Ze eenig letsel kondn toebrengen, sprong Luly naar voren en hief haar hand op.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 6