Gemeenteraad Sint Pancras Onschuldig verbannen. nieuwstijdingen FEUILLETON NOG MEER BROCHURES Naar wij vernemen, verschijnt er eerstdaags een brochure van het soc.-dem. gemeenteraadslid P. Langendijk, bestuurder van de Federatie Twente der SDAP, waarin deze zich richt tegen het stand punt van den heer Duys ten aanzien van de Sovjet- Unie. De heer Langendijk, die pas uit de Sovjet-Unie is teruggekeerd, heeft zijn ervaringen en conclu sies neergelegd in deze brochure, die uitgegeven wordt door de WSU in Amsterdam en die den titel draagt: „Moet een sociaal-democraat de Sovjet- Unie verdedigen? Wie heeft gelijk, Duys of Langen dijk?" DE RAAD BESLUIT DEN BENEDENWEG AAN HET HOOGHEEMRAAD OVER TE DRAGEN MET 4 TEGEN 3 MET DEN TWUYVERWEG HET WACHTEN OP ZUIDSCHARWOUDE UIT DE GEHEIME ZITTING GEKLAPT? De Raad dezer gemeente kwam in openbare ver gadering bijeen op Dinsdag 20 Juni. Aanwezig alle leden. De Voorzitter, burgemeester Kronenburg heet de heeren welkom, en gaat over tot het lezen van de Notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Van Gedep. Staten, goedkeuring aanvulling politieverordening inzake voetballen op openbare wegen. Voor kennisgeving aangenomen. b. Kasopname Gemeente-Ontvanger. In kas was f204.15, waarvan f 81.04 op de giro. Als voren. c. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken, goedkeuring rijksbijdrage f30.voor den arbeids bemiddelaar. Als voren. d. Van den Inspecteur der directebelastingen, mededeelende dat de raming voor de Gemeente fondsbelasting 1933-'34 is f 1400.de opcenten daarvan f 5200, de nadere raming van de grondbe lasting f 2200.— de opcenten daarvan f 1200.de hoofdsom van de Personeele belasting f 3600.—. Als voren. e. Van B. en W. van Koedijk, inzake bijdrage Daalmeerpad. Koedijk zal bijdragen f 186.53. Als voren. f. Exploitatierekening Nederlandsche Spoorwegen betreffende toevoerlijn Broek op Langendijk. Over 1932 is het bedrag f 11584.76, geapitaliseerd (in rente per jaar) f 579.24, zoodat de rente garantie, dat weer met dit bedrag verminderd wordt thans be draagt f3351.74, waarvan voor St. Pancras f418.89. Als voren. g. Afschrift schrijven van de Coop. Boerenleen bank, beh. tuindersvoorschotten 1932, waarvan de provincie thans het bedrag van 70 pet., zijnde f 1357.25, betaald heeft. Als voren. h. Gunstige beslissing ministerie van Binnen landsche zaken, inzake beroep op de wet op de fi- nantieële verhoudingen. Als voren. De huishoudester haalde den sleutel, dieook wer kelijk op het kistje paste. Het deksel wred openge daan en Alexa en mrs. Matthews blikten begeerig op de voor hen liggende kostbare zaken, als hemd- knoopjes, dekspelden en ringen met de schitterndste edelgesteenten, alsook zware horlogekettingen van massief goud en ander metaal. Alexa da cht aan de verborgen juweelen in het familiegraf der kapel. Deze diamanten waren waar schijnlijk daarvan afkomstig. „Hoe is het mogelijk, dat een bediende met een jaarlijksch inkomen van vijftig pond of hoeveel hij ook heeft zulke juweelen kan bezitten" riep mrs. Matthews uit. „Deze steene zijn van het ziu- verste water. De vermoorde markies kon geen schoo nere in zijn beroemde verzameling hebben. „De ketting is er niet in" zeide Aelxa, „alle stuk ken een voor een uit het kistje nemend. „Ha, wat hebben wij hier?" Beneden in het kistje onder een stuk fluweel dat den obedm bedekte, lag naast eenige ringen en een ketting van geringe waarde, waarschijnlijk uit den tijd dat de eigenaar deze zaken nog zoo met het geld niet spelen kon, een ketting, die, toen men hem er uit nam de gezochte bleek te zijn. Mrs. Matthews en Alexa staarden een oogenblik sprakeloos op de vondst, bleek van ontroering riep de eerste uit: „Het stuk, dat wij gevonden hebben, behoorde den moordenaar. En hier is het andere stuk van den ketting P.ierre Renard moet de moordenaar van zijn armen heer zijn." „En lord Stratford is valsch aangeklaagd en on schuldig veroordeeld," voegde Alexa er bij." „Wat zullen wij nu doen. i. Bericht van de Nederlandsche Bank, dat de rente voor debetsaldi is gebracht op 5l/2 pCt., voor creditsaldi op 2 pCt. Als voren. h. Van het Ministerie van Binnenlandsche Za ken, dat de subsidie voor diepspitten niet verlangd wordt. Als voren. i. Van hetzelfde, dat eventueel bij werkloosheid tien arbeiders in de Wieringermeer geplaatst kun nen worden. Bij flink werken kan 27 cent per uur worden verdiend. De heer Le: Een flink loon voor hard werken. De Voorzitter: Daar hebben wij niets over te zeg gen. Het stuk wordt voor kennisgeving aangenomen; nadat de voorzitter opgemerkt heeft, dat men toch van deze mededeeling goede nota moet nemen, om dat zij later gebruikt kan worden. Voorzitter deelt nog mede, dat 12310 halve pra men gebaggerd zijn van 14 Augustus 1932 tot 21 Mei 1933. j. Ongezegeld schrijven van den Neutralen Bond inzake steun aan kleine tuinders. De bond had gaarne gezien, da de Armvoogdlj zitting had ge houden ten gemeenehuize. De heer Lek is van oordeel, dat de bond zich tot den armvoogd zelf had moeten wenden. Spr. acht het standpunt van dezen, het verzoek hem door den burgemeester overgebracht, te weigeren, zeer juist. De menschen hoeven zich voor hun armoe niet te schamen. Wethouder Van Kampen meent, datt als van ge- meenewege opdracht was gegeven, den armvoogd had moeten toestemmen. De Voorzitter bestrijdt dit. h. Verzoek van den heer Esveld het grasgewas te mogen pachten van den Twuyverweg, op dezelfde voorwaarden als in 1932. B. en W. adviseeren ge noemden heer het gewas weer te verpachten, op voorwaarde van voortaan de beschikking te kunnen houden over de rijbermen. Aldus besloten. 1. Schrijven van Ged. Staten in antwoord op het beroep inzake overdracht Twuyverweg, waarin ge noemd lichaam de wenschelijkheid uitspreekt dat de overdracht zal plaats hebben, en adviseert bij Zuidscharwoude (de eenige gemeente, die weigerde) op medewerking aan te dringen. Blijft Zuidschar woude weigerachtitg, dan zullen Ged. Saten over wegen den weg uit het wegenplan te nemen. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede een afschrift naar het Gemeentebestuur van BZuidscharwoude te hebben gezonden. De heer Lek vindt de houding Van Ged. Staten wat eigenaardig, als de Voorzitter mededeelt, dat als de weg uit het plan wordt genomen de kosten hooger worden, daar dan door de koppigheid van een gemeente, al de andere de dupe worden. De Voorzitter zegt, dat het Hoogheemraadschap, genoegen neemt met een wegbreedte van 5 M„ maar later, als de weg eventueel 6 M. zou worden, de meerdere kosten op de gemeenten zou moeten verhalen. Het zou echter niet boven de 900 gulden komen. De heer Snel merkt op, dat het niet lang meer duren moet, omdat de gemeente dan zelf aan het kuilen dichtmaken toe is. De Voorzitter zegt dat het Hoogheemraad direct beginnen wil. Het wachten is op Zuidscharwoude. Het zou nu goed geld naar kwaad geld gooien zijn. Verder merkt spreker nog op, dat Ged. Staten ook zelf nog aandarang op Zuidscharwoude zullen uit oefenen. Voorzitter deelt nu mede, dat voor de politie een weibootje te huur is voor f20.per 3 maanden, van den heer K. Bruin, en acht dit wenschelijk, voor surveilance en controle op hengelaars. Aldus besloten. „Wij moeten den ketting hier laten en ons geheim sterng bewaren. Pierre Renard zou er niet voor terugschrikken ons te dooden, om zich zelf te redden. Mrs. Matthews liet den ketting vol vrees en sid derend weer in het kistje vallen. Alexa bleef eenige minuten zwijgend staan. Het kwam haar ongelooflijk voor, werkelijk het bewijs gevonden te hehbben, dat voor haar een onmete lijke waarde bezat. Dat Renard den ketting zoo vele jaren in zijn bezit had gehouden, was haar on begrijpelijk. En toch waren a lhaar veronderstellin gen juist geweest. Het stuk, dat zij in de slaop- kamer van den markies had gevonden, was door Pierre Renard niet gemist .De kettting was te Lon den gerepareerd en men had niet gezien, dat deze wat korter was geworden Een .groot liefhebber als hij was van zulke dingen en dewijl hij bij ver koop nog geen vierde der werkelijke waarde er voor ontvangen zou hebben, had Renard denkett ing be houden. Jaren lang had hij onder in het kistje gelegen omdat Renard andere, meer moderne hor logekettingen had en hij zich nauwelijks herinnerde dat deze oude ketting nog in zijn bezit was. Alexa begon alles weder in te laden, en legde het juist zoo als zij het gevonden had. Daarna sloot zij het kistje en gaf den sleutel aan mrs Matthews terug „Wat zal u nu doen, miss Strange?" vroeg de huishoudster zacht „Ik zal het rijtuig laten inspannen" antwoordde Aiexa bedaard, „dewijl mrs. Ingestre mij daaitoe verlof gegeven heeft, en naar het dorp rijden Mr. Dalton, moet dadelijk weten wat wij ontdekt heb ben. Je zal hoop ik met mij gaan." „Zal u aan mylord schrijven?" „Neen, ik zal het grootste stilzwijgen omtrent de zaak in acht nemen, wat jij ook moet doen. Ik zal alles aan mr. Dalton overlaten.' Mrs. Matthews beloofde te zwijgen en verklaarde zich bereid Alexa naar het dorp te vergezellen .Het rijtuig werd besteld en een kwartier later reden Ingekomen Zijn nog eenige jaarverslagen. Als brandmeester is benoemd de heer J. Kloosterboer Jzn., inplaats van den heer J. v. d. Wal, die den aftredingsleeftijd bereikt heeft. Voorzitter deelt mede, dat gisteravond de brandkranen en ander materiaal nagezien en in orde bevonden is. Van den heer Kooy is een verzoek ingekomen Hem toe te staan achter het huis, voorheen door Vlug bewoond, een schuur te mogen zetten 4.50 M. uit de as van den weg. B. en W. achten dit in strijd met de bouwveror dening, die 6 M. bepaalt. Wel adviseeren zij den heer Kooy dispensatie te verleenen, op het laantje naar de woning met zwaarder belaste wagens en auto's te mogen rijden, dan in de gemeenteverorde ning voorgeschreven is. Aldus besloten. Eleetr. Aansluiting Jb. Blom, Westbeverhoog. De burgemeester deelt mede. dat een onderzoek is ingesteld De directeur deelt mede, dat de kosten j zijn f400.-- waarin Blom f300.wil bijdragen, en l verzoekt de gemeente f 50.te votteeren voor een lanaarnpaal. Daar omwonenden ook zullen aanslui- ten, adviseeren B. en W. goedgunstig te beschikken. De heer M. Duif meent, dat het bedrijf de geheele f 100.wel kan beta tien, inplaas van f 50.wat de Directeur voorstelt. - De Voorzitter zegt dat het bedrijf die tegenover andere aansluitingen niet verantwoord is. Aldus besloten. Belegging kasgelden op Rijkspostspaarbank. Voorzitter deelt mede, dat de Gedi Staten con trole uitcelenen, en moet daarom besloten worden dit geld te beleggen, en dit door Ged. Staten te la ten goedkeuren bij de Rijkspostspaarbank. Wijziging Gemeentebegrooting 1932. Voorzitter doet eenige mededeelingen van admini stratieven aard, en wordt conform het voorgestelde besloten. Verbetering Benedenweg en Zijlanen. Voorzitter deelt mede, dat thans bereikt is ver betering, zooals al principieel besloten is, n.l. door overname van het Hoogheemraadschap. De raadsleden hebben een beschouwing ontvan gen, omtrent kósten in. eigen beheer en volgens plan Hoogheemraadschap. De heer Lek meent de tijdsomstandigheden van dien aard te zjjn, dat ingrijpende veranderingen niet tot stand kunnen komen. De kosten zijn geraamd op f 2130.per jaar, maar spreker meent, dat men door andere wijze van ver beteren met ongeveer f 850.per jaar volstaan kan. Spreker adviseert voorloopig zoo te doen. De heer Snel kan zich niet met het plan ver eenigen. Het zal lapwerk worden, en de weg moet nu maar goed in orde. Oude en halve steenen ge bruiken wordt op den duur nog kostbaarder De polderlasten zullen volgend jaar wel drie gul den verlaagd worden, dus als we eens wat met het Hoogh. doen is het niet altijd nadeelig. De heer C. Duif vraagt naar de afwatering, en vindt het plan wat grootscheepsch. Het is niet noo- dig dat de wegbreedte wordt als de Bovenweg. De weg is niet voor doorgaand verkeer. De Voorzitter zegt, dat belangrijke onderhouds kosten binnenkort zullen komen, en is men nu van alle onderhoud af en profiteeren van de ge heel nieuwe wegen. In eigen beheer zou het ongeveer kosten f25000 in 15 jaar af te lossen. Aldus besloten. De heer Lek zegt er «niet aan mee te künnen doen. Ook de werkloosheid vraagt groote zorgen. Overgigens noemt spr. het wel keurg, doch daar er zooveel steenen en zooveel werkloozen zijn, hij er niett voor kan semmen. Zoo bekrompen is spreker niet. Alexa en mrs. Matthews het dorp Montheron bin nen. Voor het hotel te Montheron hield het rijtuig stil en Alexa en mrs. Matthews stapten uit. De eerste deed eenige inkoopen van wol, papier en dergelijke zaken en begaf zich vervolgens naar de post. „Waarom gaat u niet dadelijk naar mr. Dalton, miss Strange?" vroeg de huishoudster, verwonderd over liaar verschillende doellooze boodschappen. „Dewijl wij niet te voorzichtig kunnen zijn, om alle verdenking te vermijden" antwoordde Alexa, „wij hebben met een man te doen, die vol argwaan en gewetenloos is Renard. kan ieder oogenblik terug komen en den koetsier dan over mijn handelingen ondervragen I.k zou niet willen, dat hij te vroeg achterdocht kreeg. Wij zijn nu geheel uit het ge zicht van den koetsier en dicht bij de woning van den vrederechter." Zij gingen deze binnen. Mr. Dalton was te huis en zij werden in de studeerkamer gelaten. H'j groette Alexa met een diepe buiging en een goe-i- hatigen glimlach. Het meisje verttelde kort en goed, welke gewich tige ontdekking zij hadden gedaan en de vrede rechter luisterde oplettend en met groote verwon dering „Dat brengt waarlijk vxeel licht in de zaak!" riep hij uit, toen Alexa haar verhaal geëindigd had. „Miss Strtange, U hebt daar een groot werk vol bracht. Het gewicht deze ontdekking is onschat baar." Alexa sidderde van ontroering. ,deb ik genoeg ontdekt dat Renard gevangen ge nomen kan worden?" vroeg zij. „Zoo niet, dan wenschte ik nog meer te zeggen." „Spreek vrij op. U kan op mijn stilzwijgen reke nen, miss Strange. Het zal het beste zijn mij alles toe tn vertrouwen." „En ik wil zweren, er niemand iets van te vertel len," riep mrs. Matthews uit. „Als er hoop oestaar, lord Stratford Heron eerherstel te verschaffen, dan zal ik alles doen wat mogelijk is." De heer Van Kampen: U was toch ook tegen toeslag voor diepspitten. De heer Lek: Het loon was mij te klein. De Voorzitter zegt, dat dit niet aan de orde is en vraagt nogmaals het plan. De materialen zijn nu laag geprijsd. De heer C. Duif wenscht een nauwkeurige op gave van kosten in eigen beheer. De heer M. Duif is het hier mede eens. Het voor stel wordt vrij in den Raad gebracht, maar het is in het dorp als vaststaand bekend dat er een weg komt. Er is er één die het wil, en de Burgemeester en de andere volgt wel. Het plan is veel te bezwaar lijk, en spreker weet niet waar het geld vandaan moet komen. Stemmen is echter onzin, zegt de heer Duif herhaaldelijk, want als die één het wil komt het er toch door. De Voorzitter: Niet persoonlijk worden! De heer Muurling herinnert er aan, dat Duyf ook tegen Bovenwegverbetering was. Het is voordeel geworden, en dat zal nu ook het geval zijn. Het plan Lek geeft hoog onderhouds en half werk. Spreker is voor het plan van het Hoogheemraadschap. De heer M. Duyf zegt, dat het een groote leening is, dat de lasten omlaag gaan. De heer Muurling bestrijdt dit. De heer Lek noemt zijn plan geen lap werk. De heer C. Duyf acht een eigen kostenopgave ge- wenscht. De heer Van Kampen merkt op, dat dit al twee jaar bekend is. Er zijn dus drie voorstellen, voorstel Lek, voorstel Snel om bij Hoogheemraad te gaan en voorstel C. Duyf een kostenopgave te doen. Het voorstel Lek komt het eerst in behandeling dat met 5 tegen stemmen 2 wordt verworpen. Voor stemmen de heeren M. Duyf en Lek. Daarna komt het voorstel Snel aan de orde, dat met 4 tegen 3 stempien wordt aangenomen. Voor stemmen de heeren Van Kampen, Snel, Koe lemey en Muurling, tegen de heeren M. Duyf, C. Duyf en Lek. De Voorzitter is zich bewustt, dat hier een zeer belangrijk besluit gevallen is, en hoopt dat dit be- sluitz al blijken tot tzegen van de gemeente te zijn. geweest. Een incident. Als de Voorzitter voorstelt in comité te gaan, ter behandeling van schoolgeld aangelegenheden, ver zoeken de heeren Snel en Koelemey zich te mogen verwijderen. Zij achten een comité-vergadering tto- taal overbodig, daar er toch steeds door enkele leden uit de geheime zitting wordt geklapt. Er ontwikkelt zich nu een onaangenaam debat, waarin de leden elkaar over en weer beschuldigen gepraaat te hebben. De heer C. Duif vindt dat het alle perken te bui- tetn gaat. De heer Lek vraagt, of bedoeld wordt de kwestie van het modderen. De heer Koelemey beschuldigt den heer Lek dit bekend te hebben gemaakt. De heer M. Duyf: Van Kampen heeft ook wel eens dingen gezegd uit de besloten zittingen. Wethouder Van Kampen. Daar is geen sprake van. De heer M. Duif zegt, al bijna 25 jaar raadslid te zijn, maar steeds gezwegen te hebben over de geheime zittingen. De Voorzitter merkt op, $at, die klappen uit geheime zitting strafbaar is en hij voortaan zonder aanzien des persoons de wet zal handhaven. Comité moet comité blijven. De heer Lek. Ze hebben mij er geweldig inge duwd, en dat is mij niet bevallen. De Voorzitter acht schoolgeldkwesties te intern om in openbare zitting besprokent e worden en verzoekt de heeren Snel en Koelemey te blijven, hetgeen zij met eenige aarzeling doen. Verdere zitting met gesloten deuren. „U kan zich op mrs Mathews verlaten, miss Strange'," zeide mr Dalton. „Ik spreek borg voor haar stilzwijgen!" Op die wijze gerust gesteld, verhaalde Alexa hare ontdekking van het graf in de kapel. „De zaak is duidelijk!" riep mrs Matthews uit. „Ondanks alle bewijzen tegen hem, was lord Strat- ferd Heron onschuldig, en Pierre Renard is de moordenaar!" „De zaak is ook mij geheel duidelijk," verklaarde mr Dalton. „Naar de vermiste juweelenverzameling van den vermoorden markies is nooit gezocht ge worden. Men geloofde dat de markies deze kort voor zijn dood verkocht of wel dat lord Stratford Heron ze verborgen had, ten einde men zou denken dat de moord door inbrekers gepleegd was. De omstandig heid, dat de juweelen in het bezit zijn van zijn die naar, die hem haatte en gezworén had zich over de mishandeling te wreken, in verband met het feit betreffende den horlogeketting zal er werkelijk toe bijdragen, Pierre Renard van moord te kunnen be schuldigen." „Zijn deze bewijzen nog niet voldoende?" vroeg Alexa angstig. „De bewijzen tegen hem machtigen mij, hem in het oog te doen houden," antwoordde mr Dalton. „Ik zal mij nattuurlijk met Scotland-Yard in verbin ding stellen en de noodige stappen doen voor de zaak. Mrs Matthews, U heeft als huishoudster op het kasteel voor het dienstpersoneel te zorgen. Mor gen zal ik U een man zenden, voor wien u eene be trekking moet zoeken. Hij zal Pierre Renard bespie den, als hij terugkomt..' „Ik begrijp u, sir," zeide Mrs Matthews, „en zal den man, dien u mij zendt, in dienst nemen; wij zullen wel werk voor hem vinden. Maar Renard zal zoo spoedig niet terugkeeren." „Zooveel te beter. Dan kan de man zich oriën- teeren." „Ik dacht," zeide Alexa, „dat er genoeg ontdeekt was om Pierre Renard gevangen te doen nemen en lord Sttratford Herons eer te herstellen."

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 8