NIEUWE ai Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 72 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DINSDAG 20 JUNI 1933 42e Jaargang Uitgave: Firma 1. H. KEIZER - .Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Londen en Dr. Golijn Hitier spreekt Zal het In- en Verkoopbureau weer gehanihaafd worden Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek Buitenland DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG - en ZATERDAG Abonnmentsprys: *w 1 maanden f 1.S* - AD VERTE NTIEN ?an 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS N« ».R PT «TRRFTMTIg Plaatsten wij in ons Zaterdagnummer onder bovenstaand opschrift een artikel over de gewich tige taak, die onze Minister President, Dr. Colijn, op de Londensche Conferentie vervult, in welk arti kel op ondubbelzinnige, wij zouden willen zeggen eervolle wijze op dezen hoogbegaafden vertegen woordiger wordt gebouwd en vertrouwd, wij mogen niet nalaten nog enkele bijzonderheden te laten volgen, waaruit blijkt hoe zeer onze met zoo buitengewone gave toebedeelden minister-President wordt geacht en geëerd. Het „Handelsblad" publiceert wereldconferentie krabbels en nu is het niet van belang ontbloot te lezen wat in deze krabbel over, of eigentlijk van Dr. Colijn wordt gezegd. De schrijver er van heet S. F. van Oss, die opeen morgenwandeling is. Door het groene Hydepark opwandelend naar het Conferentie-gebouw bespeurde ik, gezeten op een bank aan Rottn Row, den heer Clamantis die, pein zend, bezig was met zijn wandelstok in Archime- dischen trant allerlei figuren in het fijne grint te trekken. „Goeden morgen," groette ik, er behoorlijkheids- halve aan toevoegend: „laat mij uw cirkels niet bederven." „Gaat u zitten. Na al die drie en vierdubbele rijen auto's die iemand op straat draaierig maken is het een waar genoegen weder eens een paard te zien." (Ik merkte intusschen op dat hij ook wel naar de amazones keek). „Het schiet op met de Conferentie", begon ik zakelijk. „De voorzitter verstaat de kunst er den gang in te houden." „Ik feliciteer u met de benoeming van uwen land genoot tot voorzitter der Economische Commissie. Dr. Colijn is een homme de valeur die deze onder scheiding ten volle verdient. Onder het opschrift „Internationale Samenwer king" lezen wij in genoemd blad het volgende: De onvermoeibare Colijn. Schoonmakers namen vandaag bezit van de groote zaal der economische conferentie, die anders geheel verlaten ligt, buiten beschouwing gelaten de aan wezigheid van den onvermoeibaren Colijn, die samen met een paar ambtenaren en gedelegeerden druk bezig is met het nauwgezet bestudeeren van de vele voorstellen der verschillende landn, zoodat de beloofde agenda voor de Maandagmorgenvergadering van de economische commissie gereed zal zijn. De Conferentiecourant maakte gisteren bekend dat veertien landen sedert de opening van de confe rentie tot het tarief bestand zijn toegetreden, met name Bolivia, Chili, Dominica, Griekenland, Guate mala, IJsland, Paraguay, Perzië, Peru, Polen, Por tugal, Spanje, Turkije, Uruguay. Waar reeds op veertien landen valt te rekenen, daar is het zeker van het grootste belang te verne men, dat Amerika concrete voorstellen doet. De Amerikaansche delegatie stelt een verminde ring van de invoerrechten met tien pet. voor in de verschillende landen op 12 Juni 1933 van kracht zijnde en correspondeerende verminderingen van de belastingen en andere heffingen. De Amerikanen stellen eveneens voar de beperkingen van den invoer op te heffen. In verband hiermede zou en multi laterale overeenkomst voor de vermindering of ver zachting van de douana-rechten en andere douane- belemmeringen van kracht worden, indien geratifi ceerd door invoerende landen vijftig percent van den internationalen handel in 1933 veregenwoordigd. Het douane-bestand zou moeten gelden voor een periode tot na het einde van de economische confe rentie. 120,900 twafcoiorfdeis. In aanwezigheid o.a. van den Hongaarsehen ministerpresident Gombos heeft Rijkskanselier Adolf Hitler gisteren in het Stadion alhier, waar ongeveer 120.000 personen ©en, plaats hadden gevonden, een rede gehouden, waarin hij o,m. zeidie: I Toen ik ongeveer een jaar geleden van deze plaats af het woord voerde, legde ik er den na druk op dat het geen 5 maanden zou duren, pf de tijd der schande zou voorbij zijn. Dat is ge beurd. Wij zijn tot het volk gegaan, nadat wij heb ben ingezien dat de onmacht van den Staat slechts het gevolg was van verscheurdheid van bet volk. Wanneer met het rijk weer wilde opheffen moest men het volk verheffen en aaneenlas- schem tot een onverbrekelijke eenheid. Niet door phrasen, maar door een onvermoeid opvoedings werk aan het levendie organisme kon datge schieden. Een tegenstanders, die het verwijt uiten, dat wij slechte woorden gebruiken, toon ik, dat wat thans voor mij staat. Alles nog niet bereikte.^./: Dat is geen wijze van spreken, maar een wer kelijkheid uit vleesch en bloed. Wij hebben be wezen, dat pien een volk door levende opvoe ding tot eenheid kan vormen, dat men de men- schen, dien men had ingehamerd, dat er geen brug kon Restaan naar de verzoening, verzoe nen kan. I Wat wij tot dusverre bereikt hebben is nog niet alles. ,Wij weten, dat diegenen die zich niet schikken naar het rhythme van het nationale leven, deze .ontwikkeling niet kunnen tegenhou- dden. Ook wij zullen 'niet kunnen verhinderen, dat de èeuwig .economische problemen de grenzen verscheuren, maar wij zullen tegenover deze uit- eenscheurend© tendenzen een groot ideaal stel len dat de menschen toch tot elkaar brengt. Ein wij weten dat wij daarmede de voorwaar den scheppen voor de Diuitsche tóekomst. Toen ik voor het eerst, 14 jaren geleden, deze gedachte uitsprak, werd ik bespot. Maar vandaag is het symbool van het zonne rad de staatsvlag geworden van het Duitsche rijk. Voor allen een bron vaa trots, vreugde en ontzaglijk vertrouwen. Geen vreemd ras in de leiiding. Ons volk verdraagt de leiding niet van een vreemd ras. Hiet moet leiders hebben die het waardig zijn. Wij hebben het Duitsche volk Duitsche leiders gegeven. In 14 jaren hebben wij een _groot wonder tot stand gebracht en het tweede wonder zal ko men, wanneer gij kameraden deze idee trouw blijft. Het kan niet de bedoeling der Voorzienig heid zijn dat het Duitsche volk eeuwig tot paria der wereld te maken. De dag zal komen, waarop wij de slaven- boeien ook naar buiten zullen verbreken. Wij hebben een groot arbeidsprogram in het bin nenland voor ons, welks uitvoering niet van daag of morgen gelukt. Desondanks hebben wij na een regeering van vier maanden reeds thans 1.200.000 werkloozen minder en wij zullen niet rusten tot ook de overige millioenen arbeid en brood hebben ge vonden. j Ik wilde u, volksgenooten, vooral voor het vertrouwen der laatste jaren dank zeggen. Wat het heden van mij denkt, is mij onverschillig. Wat de toekomst van mij, van ons, van u allen verwacht, dat willen wij in vervulling brengen. Dan zal het uur komen, waaro.p het Duitsche volk weer zal opleven in een vrij Eüitsch rijk. j Pogingen van de Holl. Mij. van Landbouw, j ren K. Wagenaar Wz., G. Bakker Dz. en A. van der Meulen, die allen hun be oeming aan namen. f. Eë lijsten die ter inteekening der burgerij zul len worden aangeboden, werden aan de diverse commissieleden uitgereikt, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat een ieder voor het school feest naar vermogen zal bijdragen. Deze week gaat men met de lijsten rond en werd de commissievergadering vastgesteld op Maandag aanstaande, in welke bijeenkomst de plannen verder zullen worden uitgewerkt aan de hand van de ingekomen finantien. Eë reis van de hoogste klassen zal dit jaar gaan naar Amsterdam, alwaar in ieder geval een bezoek zal worden gebracht aan Schiphol en Artis. Tevens zal een bezoek worden gebracht aan verdere bezienswaardigheden. Zoo de middelen het toelaten zal aan de kin deren een 'warm maal worden voorgezet. De andere lagere, klassen gaan per autobus of touringcar het bekende rondje maken, met waar schijnlijk een bezoek aan Egmond aan Zee. De juiste reisplannen worden na de commissie vergadering door ons bekend gemaakt. Mooi weer een milde hand en het school feest zal voor de kinderen een feestdag zijn. Broek op Langendijk. De heer B. van der Snoek, directeur van het P.fT.T. kantoor te Broek op Langendijk, zal met ingang van 1 September worden overgeplaatst haar den Haag, waar hij voortaan aan het hoofd bestuur werkzaam zal zijn. Allen, die met hem in aanraking kwamen, zullen een waardeerende herinnering aan den heer van der Snoek houden als'een zeer welwillend ambtenaar Aan de eigenaars van oude aardappelen wordt, nu zij geheel onverkoopbaar zijn, na con trole 25 cents per 100 kilogram uitbetaald. Znïdscharwoude. De Diocesane Land en Tuinbouwbond verga derde dezer dagen onder leiding van den heer J. Groen. In de vergadering werden de verschil lende regeeringsmaatregelen en voorstelle„ be- critiseerd. De vergadering sprak de wenschelijk heid uit, dat bij den minister zal worden aan gedrongen de steunregeling 1933 uit te voeren, volgens de oorspronkelijke normen, door den mi nister van Economische zaken voorgesteld. Nonrdseharwoude. Van de arbeidsbemiddeling vernamen wij, dat het aantal arbeiders dat hier weer 'in akkerwerk emplooi gevonden heeft stijgende is,. 'Begrijpelij kerwijze blijven de menschen graag hier, waar ze achttien gulden kunnen verdienen, dat voor dertien naar de "Wieringermeer te gaan. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de Holl. Mij. van Landbouw zich voorgesteld heeft ,de verrichtingen van het In- en Verkoop Bureau, vanaf de oprichting na te gaan. Blijkt haar dat het bureau werkelijk een steun voor den tuinbouw genoemd kan worden, van behoor lijk© beteekenis, dan zal zij een bespreking aan vragen met den heer Valstar regeeringscommis- saris, teneinde het bureau weer in werking te stellen. i sloeg de vlam in een pannetje met was en terpen tijn, dat hij bezig was te smelten. Een binnenbrand ontstond, die de heer L. nog tijdig wist te blus- schen. NOORDSCHARWOUDE. De uitvoerders van het In- en Verkoopbureau te Broek op Langendijk en Noordscharwoude hebben in verband met het opheffen van het bureau ont slag gekregen. OUDKARSPEL. De Burgemeester is van zijn vacantie terugge keerd en heeft zijn werkzaamheden hervat. Noorlscharwoude. Gisteravond werd de aangekondigde vergade ring gehouden ten lokale van den heer G. Hop alhier ter bespreking van de plannen tot het hou den van het jaarlijksche schoolfeest voor de kin deren van de o.l. school. Er waren 18 personen aanwezig. Het hoofd der school de heer L. .Mallekote, opende de jjergadering met welkom, waarna de notulen van de het vorig 'jaar gehouden verga dering werden gelezen en onveranderd goedge keurd. Overgegaan werd tot het verkiezen van drie nieuwe commissieleden en werden gekozen de hee- Ondkarspel. De hengelaarsclub Oudkarspel heeft haar eer ste wedstrijd gehouden die uitstekend geslaagd is. Om vijf uur werd afgevaren terwijl de heeren om ongeveer 12 uur weer thuis waren. Er was I wat tijd verloren gegaan, doordat wat veel kroos j noodzaakte een ander© plaats te zoeken dan oor j spronkelijk bepaald was. De 34 deelnemers had i den totaal 379 stuks baars gevangen. Prijswin- j naars waren le prijs grootste baars 24.5 cm. j de heer C. Beenken, 2e prijs grootste aantal 31 stuks de heer J. van der Veer, 3e prijs met 4 maat baarzen de heer C. Prijs, 4e prijs met een baars van 23.5 cm. de heer Di. Man, 5e" prijs ir.et 26 stuks de heer Jan Duin, 6e prijs de heer j K. den Beste. j I Broek op Langendijk. Onze plaatsgenoote mej. W. van Ameide slaagde aan de Rijkskweekschool te Alkmaar voor onderwijzeres. ALKMAAR. Aan den kantonrechter mr. Bastert is op zijn verzoek per 1 Juil 1933 eervol ontslag verleend. Morgen komt de Oranjetrein in Alkmaar. De trein heeft een lengte van 1.5 kilometer en is voor een kleine entree te bezichtigen. Onze plaatsgenoot de heer P. Berkhout, heeft de bekende tabakskerverij van de fa. W. Helling te Alkmaar overgenomen. Wij komen hierop nader terug. Op de Alkmaarsche Laat is het op Zaterdag avond uitkijken de boodschap. Zaterdag reed een •vrachtauto tegen een marktkraampje, waardoor ook eenige andere stalletjes beschadigd werden. Het was overigens een samenloop van omstandigheden. BERGEN. De Bond van Gemengde Zangvereenigingen heeft een goedgeslaagd 24e Zangersfeest gehouden, waar aan 17 vereenigingen deelnamen, o.a. Zanglust, te Sint Pancras, Westfrisia, Winkel, Caecilia, Barsin- gerhorn, Kolhorn "an Koihorn en Crescendo, Stom- petoren, alle koren onder leiding van onzen oud plaatsgenoot den heer H. J. Zaal. Ter opluistering zong een A.kmaaisch Vrouwenkoor onder leiding van den heer Jac. Jansen, eenige werkn van rzen, waarbij de klavierbegeleiding in handen vau den heer Zaal was. Een tr. ander werd zeer gunstig be oordeeld. WARMENHUIZEN. Dezer dagen vergaderde de Coop. Boerenleenbank onder leiding van den heer P. Klant. Een voorstel van de Centrale Bank om de rente met een-vierde procent te verhoogen werd niet goedgekeurd. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Er zyn 124 leden. De verhouding tusschen bestuur en Raad van Toezicht werd geprezen. Het winstsaldo bedraagt f473.81, dat toegevoegd zal worden aan de reserve, waardoor deze gestegen is tot f 10893.69. Als be stuurslid werd herkozen de heer Jb. de Groot, als lid van den Raad van Toezicht de héér A. Kroon. Na rondvraag volgde sluiting. Schagen. Kermis na weeën. Gisternacht omstreeks 12 uur is een autot met een viertal personen uit den Helder, nabij den La gen dijk tegen een boom geloopen. Die be stuurder is ernstig gewond, de overigen liepen meer óf minder ernstige kwetsuren op. Dlokter van der Sluijs verleende de eerste hulp en achtte het noodzakelijk dat de bestuurder naar het ziekenhuis in den Helder vervoerd werd, het geen per auto geschiedde. De overige verwondden werden eveneens per auto naar huis gebracht. Zij verkeerden allen onder den invloed van ster ke drank. Kermisnaweeën NOORDSCHARWOUDE. Ondanks het minder gunstige wfeer, heeft de mannenclub van de Oosterstraat Zaterdag een pret tige tocht gemaakt. De vrouwenclub zal haar jaar lij ksch uistapje houden op Maandag 26 Juli, per HABO-Touringcar naar Utrecht en omgeving. NOORDSCHARWOUDE. Terwijl de heer D. L. zich even verwijdard had, Minister Colijn blijft in Londen. Naar wij vernemen heeft de minister-president dr. H. Colijn, in verband met zijn benoeming tot voorzitter van de Economische Commissie der Economische en Monetaire wereldconferentie te Londen afgezien van zijn oorspronkelijk voor nemen om Zaterdag naar den Haag terug te kee ren en Dinsdagavond a.s. weder naar Londen te vertrekken, doch zou hij de geheele volgende week te Londen blijven, zoodat hij eerst Zater dagavond 24 Juni in den Haag wordt terug verwacht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1