I Onschuldig verbannen. Radio Programma's WOENSDAG 21 JUNI. HILVERSUM, VARA: 8.00 grmuziek 10.00 VPRO morgenwijding 10.15 VARA uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 orgelspel 12.30 Vara- klein-orkest 1.00 de notenkrakers 1,45 verzor gen zender 2.00 vrouwenuurtje 3.00 voor de kinderen 5.30 de flierefluiters 6.15 zender wisseling 6.16 grmuziek 6.30 Jan A. van Zutphn 6.40 orgelspel 7.00 Actueel allerlei verzorgen door NW 7.20 moderne Chansons 7.40 de vakbeweging 7.59 herhaling SOS-berich- ten 8.00 Vaz Dias 8.10 grmuziek 8.30 ra- diotooneel 9.30 varia 9.35 gr.muziek 9.50 Vara-orkest 10.30 grmuziek 10.45 Vara-orkest 11.30 grmuziek 12.00 sluiting. HUIZEN, NCRV. 8.00 schriftlezing en meditatie 8.15 grmuziek 10.30 morgendienst 11.00 Trio van der Horst 12.00 politieberichten 12.15 bespelingstudio- orgel 1.00 grmuziek 1.15 vervolg-concert 2,00 verzorgen zender 2.30 praatje voor jeugdi ge postzegelverzamelaars 3,00 concert 5.00 kinderuur 6.00 dr F. J. Krop 6.30 onderwijs fonds voor de Binnenvaartt 7.00 politieberichten 7.15 Ned.Chr. Persbureau 7.30 Johs. Florusse 8.00 beiaardbespeling door Ferd. Timmermans op den beiaard van het Rotterdamsch Statdhuis 9.00 spreker A. Broen 9.30 bespeling van het studio-orgel 10.30 Vaz Dias 10.40 grplaten. DONDERDAG 22 JUNI. HILVERSUM, AVRO: 8.00 tijdsein 8.01 grmuziek 10.00 tijdsein 10.01 morgenwijding 10.15 grmuziek 10.30 solistenconcert 11.00 cursus knippen 11.30 vervolg solisten concert 12.00 tijdsein 22.01 lunchconcert 2.15 verzorgen zender 2.30 om roeporkest 3.00 naaicursus 3.45 grmuziek 4.00 mevr. Antoinette van Dijk 4.30 grmuziek 5.40 omroeporkest 6.30 sportpraatje 7.00 vervolg concert 7.25 overschakelen zender 7.30 vacantiegangers attentie 8.00 tijdsein 8.01 Vaz Dias 8.05 grmuziek 8.15 aanslui ting met het Concertgebouw te Amsterdam 10.30 grmuziek 11.00 Vaz Dias 11.10 aanslui ting met hotel „Hamdorff" te Laren 12.00 tijd sein en sluiting. HUIZEN, KRO: 8.00 morgenconcert 11.00 grmuziek 11,30 godsd. halfuur 12.00 politieberichten 12.15 Kro-orkest HUIZEN, NCRV.: 10.00 gr.muziek 10.15 morgendienst 10,45 grmuziek 2.00 cursus fraaie handwerken 3.00 grplaten 3.40 verzorgen zender 4.00 bijbel- lezing 5.00 Anrhemsch Manddïine-Kjwintet 5.45 cursus handenarbeid 6.15 onze nederland- sche monumenten 6.45 cursus knippen 7.00 politieberichten 7.15 spreker H. Amelink 7.30 weekoverzicht 8.00 grmuziek 8.10 concert 9.45 dr L. W. G. Scholten 10.15 Vaz: Dias 10,20 gramofoonplaten Het regent vteschen in Italië. Het buitengewoon slechte weer in Italië houdt aan. Ook gisteren en heden heeft het over al sterk geregend, waardoor bij Genua overstroo mingen plaats vonden. In de kleine plaats Porto Viro aan de Adriatisehe zee heeft de bevolking met de grootste verbazing waargenomen, dat het gedurende de hagelbuien visschen regende. De verklaring van dit wonderlijke natuurver schijnsel ligt hierin, dat kort tevoren aan de kust een waterhoos had plaats gehad, waardoor <ie vïsschen in de lucht waren gezogen. Watersnood in China. Door overstroomingen in de provincie Hoepeh zijn 22 dorpen onder water komen te staan, ter wijl de plaats Tayoean voor een groot deel verwoest zou zijn. Er zouden eenige honderden menschen om het leven zijn gekomen. De mate- rieele schade'is uitermate groot. De overstroomingen zijn veroorzaakt doordat de dele Bivier buiten haar oevers is getreden. Ernstig vliiegemgelnk. Brandend op de menigte gevallen. Op een vliegfeest nabij Nancy is een vliegtuig dat acrobatische toeren verrichtte, in botsing gekomen met het dak van een hangar. Er volg de een explosie van het benzinereservoir, waar na de machine brandend temidden van 'de menig te neerstortte. Die piloot kwam in de vlammen om, terwijl 25 personen brandwonden opliepen Vier hunner verkeeren in ernstigen toestand. Geslaagde hallointocht. Gistermorgen vroeg is in Bitterfeld de groot ste Duitsche vrije luchtballon ,,Barsch von Sieg feld' genaamd, gestart onder leiding van den baj lonvaarder Schuetze, voor een wetenschappelijke tocht. Als wetenschappelijk begeleider reist een ambtenaar mee van het observatorisch magneti sche Instituut in Potsdam. Het onderzoek geldt de straling in de hooge luchtlagen. De inhoud van den ballon is 9800 m3. Er zijn 2200 kilogr. ballast meegenomen. Na een tocht van verschei dene uren is de ballon bij het dorpje Nissma in de provincie Saksen vlot geland. De ballon had een hoogte van bijna 11.000 meter bereikt en daarmede de controle van de nog verzegelde meetinstrumenten voorbehouden, het reeds lang voor den oorlog bestaande hoogterecord voor ballons met open korf aanzienlijk verbeterd. De bemanning van den ballon verkeerde in goede conditie en alle wetenschappelijke instrumenten waren onbeschadigd gebleven. Per vrachtauto zijn het omhulsel en de gondel naar Bitterfeld teruggebracht. Nieuwstijdingen Zaandams begroeting niet goedgekeurd Het gemeentebestuur van Zaandam heeft, naar Het Volk meldt, bericht ontvangen van de re geering dat de gemeentebegrooting, zooals de ze nader door den gemeenteraad was vastgesteld niet kan worden goedgekeurd, omdat het ge- meehtebestliur niet ten volle heeft voldaan aan de door het rijk gestelde voorwaarden De regeering stelt zich klaarblijkelijk op het standpunt aldus de conclusie in het blad, dat idle gemeente nog niet voldoende heeft bezuinigd en dat er op de begrooting voor 1932 alsong zeer belangrijke besparingen moeten worden aange bracht. i D|e ex bijöa verongeluk. In de Fransche bladen vinden wij het volgende door Havas verspreide bericht: Eerst thans vernemen wij, dat de Duitsche ex-keizer onlangs' aan een groot gevaar ontsnap?: is. Bij het passeeren van den spoorwegg Haar lemAmsterdam werden de spoorboomen auto- matisch gesloten Juist op het moment, dat de au to van den ex-keizer zich op de lijn bevond en eenige seconden voordat de trein passeerde. Een der boomen raakte de auto, die beschadigd werd maar de chauffeur 'kon er nog juist onderdoor glippen. De ex-keizer kon zijn reis ongedeerd voortzetten. i Ernstig autobomgeval te Middelburg. Zi ondagmorgen omstreeks elf uur heeft te Middelburg een ernstig auto-ongeval plaats ge had, waarhij drie personen zwaar en een licht ggewond werd. FEUILLETON „|Ja," voegde mrs. Matthews er bij, „en dat ware in het. belang van den tegenwoordigen mar kies. Hij zou zich verheugen, als de naam van zijn bloedverwant weer gezuiverd werd. Voor hem zou ik blijde zijn, dat de zaak werd opge helderd. Hij is nooit zoo melancholisch geweest als sedert den tijd dat hij in het bezit van het kasteel kwam. Hij kende lord Stratford zoo goed, dat hij diens smaad bitter moet gevoeld hebben. Zeker zou hij er zijn vermogen voor willen geven, om de vlek die den naam Heron aankleeft te zien uitgewischt." „'Hij moet van mijn ontdekkint onkundig blij ven" zeide Alexa, totdat lady Wplga het hem zelf zegt. Ik vermeen den waren schuldige te kennen." Alag ik weten wien u verdenkt?" vroeg de huishoudster. „'Ja, ik geloof dat Pierre Benard de moorde naar is van den markies." „Pierre Benard. Mylord's kamerdienaar?" „pa. Ik heb daar sterke bewijzen voor, mrs. Matthews. Op dien avond was hij uit den dienst van den markies ontslagen geworden. De markies wierp hem de trappen af, waardoor hij voor geheel zijn leven geteekend werd. Hij ziet er wraakzuchtig uit.' PHij kan den moord gedaan hebben" merkte mrs. Matthews op. „Maar bedenk wel, dat er geene bewijzen tegen hem voorhanden zijn, ter wijl zoovele tegen lord Stratford pleiten. Ik weet, dat hij lord Stratford niet lijden mocht, maar hij mocht niemand lijden, behalve zich zelf en niemand behalve de vermoorde mar- kes en Eelice Diupont hielden van hem. Hij is aanmatigend en beleedigend, een vrek, een slecht mensch. Hoe lord Montheron dien nam nog dul den kan is mij onbegrijpelijk. My lord schijnt hem zeer genegen. Vroeger sliep hij ook in de bediendenkamer, maar sedert vele jaren gaf my- lord hem een vertrek dicht bij het zffne, waar schijnlijk om hem altijd in zijn nabijheid te heb ben. Hij is ook keldermeester en leeft als een gentleman. Hij doet even alsof hij hier de heer was. Als een der dienstboden zich over zijn bevelen beklaagt, neemt mylord steeds de partij voor hem op, ja mylord luistert Rauwelijks naar een klacht tegen hem. Alexa werd nadenkend. „Lord Montheron is een zonderling" merkte zij op. 1 „®k heb dikwijls gehoord, dat mylord gemeen zaam is, dewijl hij zooveel werk maakt van ie mand uit de mindere klasse, maar ik schrijf dit aan zijn goedhartigheid toe. De rentmeester perst de pachters tot den laatsten penning uit, maar mylord is zoo mild als een vorst. En als de pachters hem slechts genaken konden, zou hun lot weldra veel dragelijker worden. Mylord is voor anderen even mild geweest, als voor Pierre Benard. Als hij van iemand houdt, doet hij al les voor hem. Diaar is bv. Jacob Gregg, de mole naar van Montheron. "Hij heeft den molen vooV zijn leven gepacht, en er werd voor hem een aardig huisje gebouwd een groot stuk weiland afgemaakt en een groote tuin aangelegd. Daarbij komt nog dat de man geen cent bezit. Mylord gaf hem alles, zelfs de huismeubelen." „jWie is Jacob Gregg de molenaar?" 'jHij was bij het leven van den vermoorden markies tuinman op het slot en had, naar ik mij herinner tijdens den moord een liefdesgeschiedenis met een huismeisje Nancy Bright genaamd. In den nacht toen de moord plaats had, was hij in, de dienstbodenzaal. Ik ben vergeten waarom hij niet als getuige voor het gerecht opgeroepen is geworden. Er werden vele getuigen géhoord al leen omdat zij in huis woonden. Toen mylord in het bezit van het slot kwam, begunstigde hij den tuinman Gregg en gaf hem den molen. Hij is voor Gregg een goede beschermer geweest" Ook voo Buikbanden Buikcorsets en Gordels. Uw adres BAKKER, Noordscharwoude. Leverancier Ziekenfonds Vraagt PRIJS van diverse artikelen bij Fa 't is voordeelig Sectie- Rittenkaarten Geldig op alle H.A.B.O. Autobuslijnen. Kwaliteiten hoog Prijzenlaag OUDES, KoopdsiliapiiJoudG vl Firma Cl BfinGEB lloor Hoeren Confeitle Costuums zijn Uil] het adres nanbeuelnnd, sein G. GEUS' TABAK van 25 ct. p. pond is zoowel geschikt voor 't rooken als voor pruimen. Magdalenenstraat 14, Alkmaar HERM. DU CROCQ Langestraat 80 - Telefoon 352 - Alkmaar Heeren-Modes ONDERGOEDEREN, REGENJASSEN. HOEDEN Een auto, gemerkt H 7031, bestuurd door den heer L,. uit den Haag en waarin verder twee da mes en een heer gezeten waren, reed omstreeks dien tijd op den Nieuwlandschenwegg tegen een boom. De inzittenden waren ook uit den Haag affkomstig. Een der dames mevr. L. bekwam een sche delbreuk terwijl de andere dame mej. v. 3. een bekkenfractuur bekwam. De heer L. verloor een duim en bekwam nog andere verwondingen. De andere heer werd slechts licht gewond. Jle ge wonden zijn na-ar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. De auto werd aan de ,eene zijde vrijwel geheel vernield. Gefingeerd 'drama van minnenijd. Gisteravond omstreeks half 12 wilde de 25- jarige .landbouwerszoon L. van der Put, wo nende te Oldebroek Veluwe nadat hij zijn meisje dat in betrekking is bij den landbouwer W. S. naar huis had gebracht, zich naar de ou derlijke woning begeven. Gp het moment dat hij buiten kwam, Werd hem door iemand, die hem buiten de 'deur had staan opwachten met een of ander hard voorwerp een slag op het hoofd toegebracht. De getroffene zeeg direct in een. Nadat het 'meisje haar patroon geroepen had ontbood deze 'direct een dokter, die een ,En woont hij in het dorp Montheron?"' „iNeen. Die molen ligt aan de H|eron een beekje dat in de rivier uitloopt. H|et is ongeveer een uur van hier, en een uur van het dorp verwij derd. Van hieruit gaat de weg floor het park. Gregg levert al het meel aan het kasteel en ^ge heel het dorp koopt bij hem dank zij de goed heid van den markies." Alexa besloot den molenaar bij de eerste gele genheid te bezoeken. „Om op Pierre Benard terug te komen" zeide zij na een oogenbük zwijgens, „als de ket ting, waarvan ik een stuk gevonden heb, hem toebehoort, moet hij ook het andere stuk bezit ten. Ik zou hier gaarne zekerheid van hebben en daarom, wenschte ik zijn kamer te onderzoeken. Wil je mij daarmede helpen, mrs. Matthews?" De huishoudster maakte eerst opmerkingen, dewijl zij het voor een onrecht hield, in de ka mer van een ander te dringen en diens zaken te doorzoeken maar gaf eindelijk toe aan het ver zoek van Alexa en begaf zich met deze naar de .kamer van Piierre Benard. Dit vertrek vroeger een logeerkamer, was rijk gemeubileerd. De smaak en gewoonten van den bewoner waren die van een man, welke geld in overvloed bezat en ook rijkelijk van dezen overvloed verteerde. Onder vele andere zaken viel een sieraadkistje het meest in het oog en een op de tafel staande kostbaren inktkoker bewees ,dat Benard zich van tijd tot tijd met schrijven onledig hield. „U ziet, dat het geen bediendenkamer is" miss'Strange" zeide de huishoudster, de gordij men terugschuivende. „Hij heeft zijn eigen vuur en licht, juist zooals de gasten en een der bedien den moet hem oppassen. Maar hoewel ik hem niet lijden mug, vind ik het toch niet eerlijk, zijn zaken te doorzoeken." „Het is onze plicht zulks te doen onze plicht jegens lord Stratford Heron onze plicht jegens-lady Wolga Clyffe.' ,j,|Ein jegens den tegenwoordigen markies" voegde er mrs. Matthews bij. „Mylord moet het weten als hij een moordenaar begunstigt. schedelbreuk constateerde. Van de P. werd hier op naar de ouderlijke woning vervoerd, waar hij ©enigen tijd later zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed. Die rijks en gemeentepolitie hebben de zaak 'direct onderzocht. Dacht men eerst aan minnenijd, hij scherp verhoor van het meisje verklaarde zij, dat de man van den hooi zolder was afgevallen, Bn daarbij zoo ongelukkig terechtgekomen was, .Om geen moeilijkheden te krijgen had zij het verhaal van den aanslag ver Boekbespreking Wij ontvingen het programma van het onder wijs aan de rijkstuiubouwwinterschool te Hoorn over het winterhalfjaar 19331934. Naast ver schillende uiteenzettingen omtrent leerplan, ei- schen van toelating enz. zijn opgenomen de exa menvragen gesteld op het in 1932 gehouden toe latingsexamen. Een en ander is samengevoegd in een handig boekje. Belanghebbenden kunnen het bij den secretaris den heer Dl. Molen te Andijk 'bekomen. i i Als wij een misdaad aan het licht brengen en een gepleegd onrecht goedmaken kunnen, ben ik be reid het onderzoek te beginnen." Zij nam de sleutels, die zij als huishoudster bewaarde en opende daarmede de kasten en schuifladen. Men vond vele kostbare dingen, maar niet het voorwerp waarnaar men zocht, noch andere juweelen. „,'Hij zal in het sieraadkistje zijn, als hij nog in zijn bezit is," zeide Alexa. „Ik dacht ech ter, dat hij hem in ©en der schuifladen zou ver borgen hebben." „Waarschijnlijk heeft hij den ketting reeds al lang verkocht" merkte mrs. Matthews op. „Een voorwerp dat hem in het verderf kan storten, zal hij niet bewaren.' „Het is ook mogelijk/ dat hij hét verloren stuk niet gemist heeft" zeide Alexa, „want als dat het geval ware geweest, zou hij zoo lang gezocht hebben, totdat hij het gevonden had. De ketting vertegenwoordigt een aanzienlijk be drag en daar hij hem toch voor de volle waarde niet zou hebben kunnen verkoopen, zal hij hem wel behouden hebben." „iMaar hij heeft hem nooit gedragen.' JNiet op het kasteel, hij kan hem elders ge dragen hebben." „(Hoe zullen wij dat sieraadkistje openen? Zie eens wat onbeschaamde kerel. Het kistje is kost baaarder dan dat van mylord. Het heeft het zelfde kunstige slot ha, daar valt mij in, dat mylord twee sleutels heeft, en ik weet waar de tweede sleutel is. Bet kan wezen dat hij op Benard's kistje past. Zou het wel eerlijk zijn dit te doen?' ,„'A.ls het eerlijk is, de schuifladen te openen, 'dan is het ook eerlijk het juweelenkistje te ont sluiten" antwoordde Alexa ernstig. „Mijn gewe ten en mijn plicht dwingen mij het te doen.'" .„{Maar is het geen strafbaar feit?" „In dat geval wil ik de geheele schuld op mij nemen. U zal geen leed geschieden" zeide Alexa met vaste stem. „Wij laten de zaken zoo als wij die gevonden hebben, en zoo zal hij ons bezoek niet ontdekken. Haal den sleutel maar en laat ons zien of hij past." i Wprd,t vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 2