Geeft de Lutine haar goud terug SPRUTOL Nieuwstijdingen Noordholland in een paar regels SPORT- EN WEDSTRIJDEN Binnenland KERSENPRIJZEN TE WIJK BIJ DUURSTEDE. Bij de gehouden kersenverkoopingen besteedde men naar schatting van 1015 ct. per K.G. op het hout. KERMIS TE DEVENTER. Nog geen armoede? Gedurende de kermisweek, welke nu weer to het verleden behoort, is er alhier heel wat geconsumeerd en geschonken. De hoeveelheid poffertjes, oliebollen ena ndere lekkernijen buiten beschouwing latende, mag men de verorberde hoeveelheid gerookte paling schatten op ongeveer 10.000 pond. De consumptie van bier liet ook niets te wenschen. Vermoedelijk is niet minder gedronken en geschonken dan circa 100.000 liter! Ze kunnen daar meer dan koeketen en vermoede lijk zal de professor, die kortelings „katoenzaadta- bletten" uitvond, waarvan 2 stuks gelijk zijn aan 3 maaltijden, Deventer wel niet in zijn reclamecam pagne opnemen. Wat een sulpapen! ONZE LANGE GOLF VERLOREN. We ontvingen het volgende telegram uit Luzern; meldt het Hbld. Zaterdag is het plan in zake de golflengtever- deeling te Luzern definitief aangenomen, waarin Huizen 223 K.P., geduplicerd met Kharkov; naast liggende stations zijn Motala en Warszawa (War schau), beide op 7 K.P. afstand. Hilversum heeft in he plan 995 K.P. exclusief; naasliggende stations zijn Genua en Bratislava, beide op 9 K.P. Het plan wordt niet ondereekend door Nederland, Zweden, Polen, Finland, Griekenland en Hongarije. Deze landen hebben besloten op hun tegenwoordige gol ven te blijven, waardoor het gedeelte van de lange golven niet in uitvoering kan komen. In October vergadert de U.I.R. (Union Internationale de Radio diffusion) te Amsterdam en zal daar een andere verdeeling der lange golven opmaken, waarbij Ne derland hoogstwaarschijnlijk op de tegenwoordige frequentite van 160 K.P. zal blijven. Naar wij van deskundige zijde vernamen, betee- kent 223 Kilo Periode voor Huizen een golflengte van 1350 M., terwijl 995 K.P. neerkomt top een golflengte van ongeveer 301 M. 160 K.P. is de thans gebruikte golflengte van 1875 M. EEN NIEUWE SLAG. Ook België contingenteering? Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Fruit- en Groentenexporteurs te Rotterdam, neefs het volgende telegram aan den voorzitter van den Ministerraad gezonden: .België overweegt cohtingelnteering van onzen fruit- en groentenuitvoer met ingang van 20 Juni aanstaande. Het bestuur onzer organisatie verzoekt U eerbie dig bij de Belgische Regeering met klem ta willen protesteeren tegen dezen nieuwen slag, die aan Ne derlands export en tuinbouw zal worden toege bracht. Door het verdrag van Ouchy alsmede door hc-t tarief-bestand te Londen onderteekend, achten wij België moreel verplicht thans geen nieuwe handels belemmeringen in te voeren." LOONSVERLAGING EN ONTSLAG IN TWENTE. Groote ontstemming bij de arbeiders. Naar het „N.H.Dbld" mmededeelt, zijn er in tal van Twentsche Textielondernemingen nieuwe loons verlagingen voor het personeel te verwachten. O.a. heeft de firma Blydestein en Co. aan den Losscherweg te Enschede voor haar arbeiders werk zaam in de spinnerij een loonsverlaging afgekon digd van 10 pet., terwijl de loonen voor verschil lende afdeelingen in de weverij eveneens met 5 pet. zullen worden verlaagd. Bij de K. S. W. te Nijverdal is zooals we reeds meldden opnieuw een zeer belangrijke loonsverla ging toegepast De loonen van tal van arbeiders in de spinnerij zijn er n.l. met ruim 12 pCt. verminderd en van f 20.50 op f 18.00 gebracht. De verlaging werd aan de arbeiders individueel aangezegd. Groote ontstemming verwekte het, dat hun daarbij werd opgemerkt, dat ze gerust konden vertrekken, wanneer hun de maatregel niet aan stond. Het betreft hier in hoofdzaak gehuwde arbeiders. Wanneer we den belangstellenden buitenstaander bovendien meedeelen, dat de betrokken arbeidrs op de K. S. W. om de andereweek werken, dan zal 't hun duidlijk zijn dat er in Nijverdal voor de menschen geen bestaansmogelijkheid meer bestaat. Namens het bestuur der fabrikanten-vereeniging te Enschedé en de directies der vijf spinnerijen, waaraan de drie samenwerkende arbeiders-organi saties op 3! Mei een schrijven richtten betreffende de 10 piet. loonsverlaging in de spinnerijen, wordt thans aan genoemde organisaties het volgende me degedeeld. De directies dezer ondernemingen kunnen tot hun spijt niet aan uw verzoek voldoen om de ge huwde kostwinners geheel of gedeeltelijk buiten de verlaging te houden. Zij vestigen er uwe aandacht op, dat zij bij de in 1932 toegepaste verlaging op aandringen van de textïelarbeidersbonden St. Lambe^tus en Unitas reeds belangrijke uitzonderingen hebben gemaakt voor kostwinners vastlooners wier loon onder een zekere grens was. Zouden wij voor dezelfde ca- tegoriën dezen keer weer uitzonderingen maken, dan zou de wanverhouding tusschen de loonen van geschoold en ongeschoold personeel nog grooter worden, hetgeen natuurlijk wel in het belang van de ongeschoolde arbeiders zou zijn, maar zeker niet in het belang van de arbeiders en de industrie in het algemeen. Ruim 10.000.090 aan zilver en goud onder slechts enkele meters water en zand, zou de hedendaagsche techniek daar nu geen raad op weten? Hier lag voor een onderneming de winst gereed, hier wachtte het lokkende goud op den handigste, op den slimste. Meer dan 130 jaren ervaring, de moderne techniek, die nergens voor staat en een uitkomst, die nauwe lijks twijfelachtig kon heeten. Waar bleef de man, die het middel vond, die zijn slag sloeg en zijn fortuin maakte, daar waar het met groote stellig heid te maken was? Niet van de eilanden, niet van de kust, niet van de centra der technische wetenschap, maar ergens uit het Limburgsche land is hij thans gekomen, meenend met zijn nieuw systeem alle vroegere be zwaren te kunnen overwinnen en het goud tet ber gen. waar zoovele malen vergeefs naar is gezocht. De industrieel F. Beckers uit Gennep heeft een uit vinding gedaan, waarmee hij tot het kostbare wrak hoopt door te dringen en op zijn dooie gemak den schat te lichten, die men zoo vriendelijk is geweest daar 130 jaar voor hem te laten liggen. Beckers heeft zich in verbinding gesteld met de huidige concessionarissen, de firmanten Doeksen en Dros, een contract is afgesloten en sinds Maart ver toeft de uitvinder op het eiland Terschelling om van daaruit de berging voor te bereiden. Hoe is het op het oogenblik met de „Lutine" gesteld? Zooals men weet rust het wrak op de Noord-Westergronden benoorden de Oostpunt van Vlieland. In den loop der jaren is het weggezakt door het drijfzand en komen rusten op een vaste leemlaag, bedolven onder 10 tot 12 meter zand. Daarboven staat bij eb ongeveer 3, bij vloed 5 tot 6 Meter water. In totaal ligt de schat dus 15 tot 17 Meter onder den zeespiegel. Bij vorige bergingsto- gingen is reeds vast komen testaan, dat het schip bij de stranding middendoor is gebroken en geheel uit zijn verband geslagen. De schatkamer bevind zich in het achterschip onder de munitiekamer. Daar al het hout van het schip langzaam aan werd aan getast en verteerd, behalve de zwaarste kielbalken en spanten welke intact zijn, zakte het dubbel ge wicht van de munitie en daarmede het goud gelei delijk op den bodem van het wrak. De tot één grooten massieven klomp saamgeroeste kogelvoor- raad bedekte daarbij den schat als een schutttende koepei. Alleen wat daarbuiten geraakte, 'n aantal baren en enkele vaatjes met goudstukken, kon men bij vorige pogingen bergen. Het werd aanvankelijk met haken en schepnetten, later in de zandzuigers mee omhoog gebracht. Nog een omstandigheid dient vermeld. Het is bijna ondoenlijk eenigen tijd achteeen op het wrak te werken. Boven de plek waar de Lutitne rust, staat een sterke stroom en is de zee steeds roerig. Elke nauwkeurige verrichting wordt daardoor belemmerd. Zoo zijn de bergers gedwongen te wachten op Zuide lijken cf Zuid-Oostelijken wind. De Noord-Wester gronden liggen dan in de luwte van Vlieland, het water wordt kalmer en men kan iets bereiken. Maar de perioden, waarin die gunstige wind constant wil waaien, zijn zeldzaam en duren maar kort. Zoo kunnen er weken, ja maanden verloopen, dat men moet wachten en wachten op de medewerking van de natuur, die onontbeerlijk is. Geduld is een sehoo- ne zaak en de bergers van Terschelling dienen hier van terdege doordrongen te zijn. En zij kunnen geduld hebben: het goud dat er al 130 jaar ligt, loopt vandaag of morgen niet weg. De uitvinding van Beckkers is gebaseerd op den hudigen toestand van het wrak, het feit namelijk dat de goudvoorraad door saamgeroeste munitie als met een or.doordringbaren kap is afgeesloten. Na verwijdering van de zandlaag boven het wrak zal deze munitieklomp die mn op 2 meter dikte schat, moeten worden doorbroken, Daartoe heeft, de heer Beckers een ijzeren toren ontworpen in den vorm van een omgekeerden trechter. Van boven bedraagt de doorsne 3 meter, aan den onderkant 12 meter. Het gevaarte is 25 meter hoog en weegt 3t ton. Deze toren ligt thans in wtee gedeelten de rechte schacht en de uitloopende trechtermond in de haven van West Terschelling gereed. Is het weer gunstig, dan wordt hij naar buiten gesleept naar de plek waar de „Lutine" onder water en zand haar schatten verbergt. Dit transport geschefdt optwee lichters, onderling door zware balken ver bonden, zoo dat de trechtermond tusschen beide door te water kan worden gelaten. Daartoe is over de lichters heen een groot hijschblok geplaatst. Terwijl een krachtige motorpomp het water en zand naar boven en vandaar naar buiten pomut laat men den trechter naar beneden zakken, eeist door het water en door de zandlaag en eindelijk zoover, dat hij als een stolp over het achterdeel van het wrak op de leemlaag rust. De schacht toren op den terchter steekt dan nog altijd boven water uit. Door een lift kan men naar bene den zakken en zonder belemmering van zand en water bij het schijnsel van electrische lampen het opruimingswerk ter hand nemen. Is de munitieklomp eenmaal doorgebrand en weggehakt, dan ligt daar lit langgezochte, fel begeerde goud te grijp. Zoo stelt mn het zich voor en op het eerste ge zicht lijkt de kans niet slecht. Of de bereke ning van den uitvinder zal kloppen? Men gelooft, vertrouwt en wacht. De bergers hebben intusschen niet stil gezeten. Met groote nauwkeurigheid heeft nogmaals de ligging van het wrak bepaald Hierbij is gebruik genmakt vaneen zgn. pulsinrichting. Vanuit een sleepboot werden lange stalen buizen van ongeveer 25mcter lengte op de plaats, waar de „Lutine" ligt, door wat ter en zand omlaag gedreven. Kleine grijpers onder in de buis haalden naar boven, waar men op stoot te: een roestige schilvêr ijzer, stukken hout, kope ren spijkers. Een duidelijke herkenningsmiddel dat men wel degelijk met de „Lutine" had te doen, vormde het zgn. „Lutine'merk een hanepoot, die in alle onderdeelen van het schip als borsten, binten en spijkers staat gegrifd. Zoo werd de stand van he wrak, waar nog meer van over is dan men aan vankelijk vermoedde, leterlijk afgetast en in kaart gbracht. Boeien geven nu de ligging aan, terwijl bovendien door het aanbrengen van udidelijkzicht bare merken op de kust van Vlieland en Terschel ling de juiste plaats gemakkelijk kan worden ge peild. Alles is dus gereed voor den grooten sprong. En kele dagen mooi rustig „Lutine'-weer met een mild Zuid-Oostelijk tot Zuidelijk briesje en de toren wordt naar buiten gbracht. Boven de „Lutine" gaat hij zee-in, de pompen komen in werking, het toe stel zakt en zakt tot het wrak, mannen dalen in de lift omlaag, licht straalt op de trieste ravage van het ontredderd schip, dat na 130 lange jaren nu zijn geheimzal moeten prijs geven. Goud, zilver, tien millioen, een Nibelungenschat en slechts handen noodig om hem te grijpen. Zonder N.V. en zonder trust zonder aandeelen, transacties en balansen.Kan men het gelooven in onze nuchtere eeuw in het jaar 1933? Of is het een sprookje een prachtig sprookje, maarte mooi om waar te zijn? Hebt geduld, wacht op het „Lutine"-weer, en de tijd zal het leeren. (Nrd. Holl. Dbld.) Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot 1 Bij alle drogisten. pleegd op de 4!-jarige echtgenoote van den arbei der J. Geerts, die alleen thuis was. De vrouw werd door messteken ernstig gewond aan de hand en beide polsen en is naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. De marechaussee uit Assen is, nadat zij met het misdrijf in kennis was gesteld, met politiehonden naar den verdachte gaan zoeken. Hedenmiddag heeft men hem in een roggeveld tusschen Peest- Norg, waar hij zich verborgen had gehouden, ge- vondn. Hij bekende de vrouw te hebben aangeval len omdat zij weigerde hem kleeren te verschaffen welke hij hebben wilde om zich te verkleeden. Toen de vrouw niettegenstaande de bedreiging, dat hij haar zou dooden als aan zijn verlangen niet werd voldaan, bleef weigeren, greep hij een broodmes, dat op tafel lag en bracht haar eenige levensge vaarlijke verwondingen toe. De verdachte legde bij zijn verhoor een groote onverschilligheid aan den dag. Hij is in de marechausseekazerne te Assen op gesloten. VLIEGONGEVAL TE SOESTERBERG. Gistermiddag tegen 12 uuris het legervliegtuig 564 boven het militaire vliegveld Soesterberg ten gevolge van het weigeren van den motor neerge stort en gedeeltelijk vernield. De bestuurder, ser geant-vlieger North, bleef ongedeerd. Het toestel, waarmede een oefenvlucht was ge maakt, cirkelde in de omgeving van het vliegveld toen de motor weigerde. De piloottrachtte toen in vol-plané te landen, doch op geringe hoogte stortte het vliegtuig plotseling neer. Het kwam aan den rand vanh et vliegterrein terecht, gedeeltelijk op het vliegveld zelf, gedeeltelijk op den strata weg van Utrtecht naar Amersfoort. LAFFE ROOFOVERVAL. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een overval plaatts gehad op de wed. Burgers Verhaag te Tegelen. De dader, die het blijkbaar gemunt had op de brandkast, die in de slaapkamer stond, sloeg de te bed liggende dame met een nachtspiegel op het hoofd. Toen het slachtoffer om hulp riep, nam hij terstond de vlucht. Twee uur later was dei vermoedelijke dader, de 24-jarige A. v. Eisen uit Tegelen, reeds door de politie gearrestteerd. Hij bleef ontkennen maar de politie meent over voldoende bewijzen te beschik ken. De vrouw heeft enkele ernstige, maar niet levens gevaarlijke wonden opgeloopen. KLEINERE ZEESLEEPBOOTEN BEZUINIGEN. In verband met de slechte financiëele uitkomsten van den laatsten tijd zullen van enkele zeesleep booten van L. Smit Co's Intern. Sleepdienst de radio-installatie verwijderd worden, meldt de Crt. uit Maassluis. Een dergelijke installatie is reeds ver wijderl van de sleepboot „Ebro", terwijl dit ook het geval zal zijn bij de sleepboot „Lauwerzee", wan ner deze van haar reis te Maassluis binnenkomt. Het ligt echter niet in de bedoeling deze instal laties te verwijderen bij de grootere zeeslepers. Zaterdagavond hebben te Apeldoorn de jongens en meisjes, die deelnemen aan den landdag aldaar, uitgaande van de Geref. knapen- en meisjesvereeni- gingen van de Veluwe, ongeveer 500 ingetal, de koningin en de prinses, die zich voor het hek van Het Loo met hun gevolg hadden opgesteld, toege zongen. De koningin en de prinses lieten na afloop de leiders aan zich voorstellen. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Door een defect aan de stuurinrichting reed op den provincialen weg van Oeffeit naar Wanroy een personen-auto, waarin drie jongelieden gezeten wa ren, in een naast den weg gelegen sloot. Bij den val sloeg de auto over den kop. Alle inzittenden werden ernstig gewond. Door toegesnelde voorbij gangers werden de gewonden uit den auto bevrijd. Een ontboden geneesheer, dr. Korte uit Boxmeer legde een noodverband en liet de jongelui, van wie twee uit Mill en een uit Uden afkomstig waren, naar hun respectievelijke woningen vervoeren. Hun toestand is zorgwekkend. De auto werd zwaar be schadigd. NOG EEN AUTO-ONGEVAL. Hedennacht is te Cranenburg een ernstig ver keersongeluk gebeurd, waarbij een persoon om het leven is gekomen, terwijl drie personen worden ge wond, van wie een ernstig. Omtrent de toedracht van het ongeluk het vól gende: Tusschen 12 en 1 uur reed de heer Jurgens met zijn auto in snelle vaart op den straatweg Nij- megen-Kleef in de richting Keef. Onder Cranen burg liepen vier personen op den weg, die den auto niet meer konden onttwijken en door den wagen werden gegrepen. Een van hen, de heer Fr. Peters, werd zwaar ver minkt aan het bovenlijf, terwijl hem beide beenen nagenoeg werden afgereden. De ongelukkige werd vrijwel op slag gedood. Dedr ie andere personen, de Gebr. Grubert en een zekere van Bentheim, allen uit Cranenburg, liepen inwendige kneuzingen op. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den bestuurder, terwijl de auto in beslag is genomen 'Te Amsterdam heeft het kader van de S.D'.A. P. vergaderd. Ir. Alberda noemde o.a. de bro chure van Duijs „een grap, die best gemist kon worden." Eien aantal vergaderingbezoekers was van meening dat mr. Duijs uit de partij gezet moest worden. Overigens stelde men zich op het standpunt, dat partijzaken door de partij afgehandeld moesten worden. *-• T,e Haarlem heeft Zondag een felle brand gewoed in het cafe van <fen heer Humme in de iKoningsstraat. Het gezin dat uit man, vrouw en elf kinderen bestaat, kon gered worden. De bo venverdieping brandde geheel uit. Oorzaak is het- spelen met lucifers door een vierjarig zoontje. Alles is verzekerd. Het P.E.N. in Noordholland heeft aan de gemeente Schagen een voorstel gedaan om liet G.E.B. over te nemen voor f28000. Te Castricum heeft een muziekconourcs plaats gehad van den ETC. Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen in Noordholland dat schitte-< rend geslaagd is. Te Wognum is door het omvallen van een petroleumlamp de boerderij van den heer J. Heddes tot op den grond afgebrand. Verzekering meaaes tot op I dekt de schade. Op een vergadering van de Bloembollen- veilingsvereeniging te Bovenkarspel, is een prae- advies van het Bestuur aangenomen, onderzoek in te stellen in hoeverre vervroeging van beta ling of contant veilen gewenscht is. De staking te IJmuiden begint te verloo pen. Op de twintig uitgevaren schepen zijn elf leden van de Federatie, die nu verschillende maatregelen beraamt verdere afvalligheid te voor Er is ingebroken in de koekfabriek 8JKLS|. te Hoogkarspel en hebben de daders getracht blik ken koek en dergelijke te ontvreemden. Aange zien de binnendeuren waren gesloten, is men onverrichterzake teruggekeerd. De politie doet onderzoek. j Te Huizen heeft men ©en absolute Zondag sluiting. Tot voo rkorten tijd konden vreemde lingen alleen des Zondags terecht in de stations wachtkamer. Door een speciale gemeente-verorde ning is dit echter thans ook onmogelijk gewor- Van zeer betrouwbare zijde vernemen wij. dat de bekenjde Alkmaarsche advocaat mr. K.j destijds veroordeeld wegens knoeierijen ten na- deele van. verschillende r.k. instellingen, thans uit de gevangenis ontslagen is, en een betrekking in het zuivelbedrijf gekregen heeft van f 3000 per jaar. Een en ander om hem in staat te stel len de geleden schade geleidelijk terug te betalen. In Amsterdam zijn vijf verdachten gearres teerd van den diefstal in het Cullinanhuis te Amsterdam, waarbij voor tienduizend gulden by- outerieën werd gestolen. Te Zeijen, gemeente Vries, heeft een verpleegde uit de rijkswerkinrichting te Veenhuizen, die Vrij dag j.l. vandaar was ontsnapt, een aanslag ge- DE BRAND TE MEGEN. Het voortgezet onderzoek in zake het ernstige geval van brandstichting, voorafgegaan door in braak in het bakkerij bedrijf van den heer B. te Megen heeft verschillende verrassende bijzonder- heren aan het licht gebracht, waardoor de politie vermoedelijk in staat zal zijn binnen enkele dagen tot arrestatie van de schuldigen over te gaan. Motorsport. De organisatie-commissie van de Nederlandsche T. T. races heeft de volgende dagverdeeling ge maakt: Donderdag 22 Juni: 9,15—12,00 en 13,45—15,30: Training. Vrijdag 23 Juni: 9,15—12,00: Training; 13,30— 15,30: Keuring en wegen der machines in het Res taurant te De Haar bij Assen (achter de groote tri bune). Zaterdag 24 Juni: 6,30: Opening der terreinen te De Haar bij Assen (Start en Finish), Hooghalen- Laaghalerveen; 9,30 T.T. Controlewagen vertrek van De Haar voor laatste inspectite der Circuitwagen en afsluitingen: 10,20 Start Klasse B, 350 cM3.; 16 ronden; 10,00 Start klasse A, 250 cM3.; 14 ronden; 10,00: Start Kasse 6, 175 cM3.; 12 ronden. Pl.m. 13,3014,30: Peuze. 14,00: T.T. Contrelewagen ver trekt van De Haar voor inspectie der Circuitwegen en der afsluitingen; 14,30: Start Klasse C, 50 cM3„ 18 ronden; 21,00: Bekendmaking van den uittslag in de grooe zaal van het Concerthuis te Assen. BET JUBILEUM VAN DEN A. N. W. B. Naar aanleiding van. het feit, dat op 1 Juli a.s. de A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland zijn 50-jarig bestaan zal herdenken, is de laatste maanden in de pers veel over dezen Bond ge schreven. Daarbij was vrijwel steeds de conclusie dat, velen, die wel van het Bondswerk profitee- ren, dit toch niet steunen door hun lidmaatschap. Op het gebied van wegen, wegwijzers, natuur schoon, rijwiel en ruiterpaden, wandelwegen, ver keersveiligheid, bruggenbouw, opheffing van tol len, internationaal verkeer, bevordering van ei ken vorm van toerisme doet de A. N. W,. B. werk ten bate en ten voordeele van lederen toe rist, of hij wandelt of fietst, paard, auto of mo tor rijdt, vliegt of te water, per ski of per trein het toerisme beoefent. Ook niet-leden profiteeren daarvan, hoewel zij zelf niet zullen inzien, dat dit niet juist is. Ongetwijfeld zullen er velen zijn, die het als een moreele plicht gevoelen, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den Bond het gepleegde verzuim goed te maken en als lid toe te treden. Vandaar dat de consul van den A. N. W. B. ter plaatse ,de heer Kj. Dijkhui zen te Zuidscharwoude er de aandacht op ves tigt, dat aanmelding als lid bij hem kan geschie den en hij gaarne bereid is, candidaten voor te dragen voor het 'lidmaatschap.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4