Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Een vernieuwde weg te Sint Pancras KUNKERT, Langestraat 93, Alkmaar, Tel. 302 Se toestand in üuitschland Transpireerende Voeten, regels Le S.D.A. de bro- smist kon kers was rtij gezet zich op de partij 11e brand me in de vrouw en n. Eie bo tak is het- zoontje. :t aan de l om het icono urcs' Jarmonie t sohitte-' van een heer J. rzekering smbollen- een prae- •nderzoek 'an beta- e verloo- zijn elf lillende d te voor k sjK.a acht blik Aange- is men itie doet Zondag vreemde- s'tations 3-verorde t gewor- men wij. mr. K.j ten na- n, thans trekking n f3000 te stel- betalen. gearres- nhuis te lden by - DEN •landsche ding ge- :5—15,30: 13,30— het Res- •oote tri- •einen te oghalen- •trek van vagen en :M3.; 16 ronden; ;n. Pl.m. gen ver uitwegen 50 cM3„ ttslag in sn. Wi. B. 1 Juli ederland laatste Ond ge- onclusie profitee- atschap. natuur- en, ver van tol- van el- W;. B. ren toe- of mo er trein ifiteeren ien, dat r velen evoelen, van den aken en sul van Dijkhui- op ves- geschie- voor te No 73 telefoon intercommunaal Nr. sz DONDERDAG 22 JUNI 1933 42e Jaarsrano- NIEUWE courant DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentspri] s per 3 maanden LU. Uitgave: Firms 1. H. KEIZER - Redacteur I. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIE N: 1's regels 75 cent; eike regel meer 15 cent GROOTE LETTERS VM8 PLAATSRUIMTE. MEDEDEELING. Tengevolge van de onderbreking van den stroom toevoer op gisteravond is de aflevering van spoed- clrukwerkorders, en het orgaan ^n de Winkeliirs- vreeniging Heer Hugowaard vertraagd geworden, en verschijnt daarom ook de posteditie van de Nieuwe Langedijker Courant iets later. Firma J. H. KEIZER. UIT DE STUKKEN. Wij hebben ter inzage ontvangen, een schrijven van het Hoogheemraadschap Noordhollandsch Nooorderkwartier aan B. en W. van St. Pancras, en van B. en W. van St. Pancras aan den Gemeente raad, waaraan wij, als aanvulling van ons raadsver- slag nog het volgende ontleenen Het Hoogheemraadschap stelt voor, de overneming van de wegen te doen plaats hebben tegen een jaarlijksche bijdrage van uwe Gemeente van f 2130 en op de basis van de navolgende afmetingen: Benedenweg: lang 1400 M., aan te houden kruin- breedtet 6 M., straatbreedte 4.00 M. Steenenlaan: lang 130 M., straatbreedte te maken 3.50 M.; Zandboschlaan: lang 130 M. te maken straatbreedte 3.00 M. Van de Vijzellaan: lang 240 M. te maken straatbreedte 3.00 M. Kerklaan: lang 220 M. te maken straatbreedte 3.50 M. De lanen waarachter een (*!*is geplaatst wordt de kruinbreedte gehouden volgens de be staande belendingen. Noordeinde: lang 200 M.; kruinbreedte ten minste 6 M. volgens bestaande belendingen; te maken straatbreedte 4.00 M. Kleine weg: lang 90 M.; aan te houden kruinbreedte ten minste 6 M. volgens de bestaande belendingen; te maken straatbreedte 3.<fc0 meter. De totale kosten van eerste verbetering van deze wegen, waarbij is gerekend, dat alle worden voor zien- van een beharding van straatklinkers, worden geraamd op f25.300. Hierbij is aangenomen, dat de in verschillende wegen aanwezige klinkers worden gesorteerd en voor zoover zij goed zijn, weer verstraat, in hoofd zaak in de zijwegen. Met het oog op een goede afwatering van ver schillende wegen is het noodig stapelputten aan te brengen. Er is op gerekend, dat de grond, waar de stapelputten zuilen komen kosteloos ter beschikking wordt gesteld. Verder wordt als voorwaarde gesteld, dat de ge- meentet de voor de verbreeding van verschillende wegen benoodigde strooken grond kosteloos ter be schikking stelt, terwijl tevens, voor zoover er hek ken moeten worden verplaatst, deze van zeer een- voudigen aard zullen zijn. Verder behoudt het Hoogheemraadschap het recht voor indien noodig, over te gaan tot verbree ding van de verharding of van de kruin van een of meer der overgenomen wegen. In dit geval zullen de meerdere kosten voor rekening van de ge meente komen. Bij geschillen hieromtrent beslissen Ged. Staten. Ook zal het bedrag der jaarlijksche uitkeering kunnen worden herzien, indien: lo. indien de wegen geheel of gedeeltelijk mochten worden gebracht op het door de Staten der provin cie Noordholland vastgestelde aanvullende wegen plan of wel, na daarop te zijn gebracht, daarvan weder mochten zijn afgevoerd; 2o. indien, tijdens het voorkomen van een of beide wegen op het onder lo. bedoelde aanvullend wegenplan tengevolge van een wijziging der provin ciale Wegenbijdragenverordening de genoten bijdra ge van de provincie Noordholland in de jaarlijk sche kosten van de wegen verandering ondergaat; 3o. indien de wegen geheel of gedeeltelijk in beheer en onderhoud bij een ander lichaam worden overgebracht of overgenomen. De slotclausules van het lijvig schrijven luiden: Dat de wegen voor te samen f 1.in eigendom aan het Hoogheemraadschap moetten worden over gedragen. Da aan het Hoogheemraadschap jaarlijksch moe ten worden vergoed de een of andere waterschap pen verschuldigde of in de toekomst verschuldigde lasten, alsmede het bedrag, hetwelk door de over dracht en overneming van de wegen Jaarlijksch door het Hoogheemraadschap wordt gederfd aan Wij vernemen thans gaarne, of uw college zich met den inhoud van dit schrijven kan vereenigen. B. en W. wijzen er in hun schrijven op, dat reeds in het voorjaar is toegezegd met voorstellen te ko men tot verbetering van den Benedenweg en zij lanen, en bespreken verder twee mogelijkheden, n.l. uitvoeren in eigen beheer of de wegen overdragen aan het Hoogheemraadschap, die dan, evenals met den Bovenweg het geval is, verder voor het onder houd zorgt. Het college ziet niet veel heil in eigen beheer, omdat dit op den duur meer zou kosten. Een gedeeltelijke verbetering acht het college onpractisch en zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Om in eigen beheer den weg en zijwegen geheel ineens te ver beteren zou een uitgaaf vorderen van f 25000 waar voor Ged. Staten geen aflossing zouden toestaan langer dan 25 jaren. Met de rente a 5 pCt. vordert dit een uitgave van jaarlijks f 2350,Het onder houdt blijft dan nog evengoed ten laste van de ge meende. Verschillende voordeelen djer overname worden dan opgesomd, als den prijs van de bouw-' materialen, die de basis vormen van de geheele toe komst. Ook profiteert bij overname de geheele ge meente, terwijl anders groote gedeelten de eerste jaren in slechten toestand moeten blijven. Na nog gewezen te hebben, op de mogelijkheid, dat gegoede medemenschen zich door de goede wegen aange- ttrokken voelen, zich in St. Pancras te vestigen, be velen B. en W. den Raad warm aan te besluiten, den weg over te dragen. Hoe de Raad hierop rea geerde, en hoe na vele besprekingen het besiuit viel den weg over te dragen, vermeldt ons iad?- verslag in dit nummer. Fotografisch Atelier en Amateurs-FofohanJel Vraagt U prijs, Wij zijn billijk jj 5 Foiobrïefk. 12.- (zwart), f2.50 (super) Buitenland HITIER ANNEXEERT DE STAHLHELMPARTIJ. Ook Dantzig krijgt een Naziregeeving. Naar de Tel. mededeelt publiceert de Rijkspers1- afdeel'ng der nationaal-socialistische partij een de creet, krachtens hetwelk de organisatie Stahlhelm met de nationaal-socialistische partij wordt samen gesmolten. Het bedoelde decreet luidt als volgt: „In het verloop van een heden gehouden confe rentie tusschen den rijkskanselier, den rijksminister van Arbeid, Seldte, en vice-kanslier Von Papen is het volgende overeen gekomen: Ten einde de actieve kracht der nationaal-socia listische revolutie te verzekeren, sluit de organistitie- Stahïhelm, bond van frontsoldaten, zich op de vol gende wijze organisch bij de nationaal-socialistische beweging aan: a. De oorspronkelijke organisatie-Stahlhelm blijft evenals tot dusverre staan onder het bevel van den bondsleider. b. De bondsleider verbiedt van nu af den leden der oorspronkelijke organisatie-Sthalhelm het lid maatschap van iedere andere partij behalve de na tionaal-socialistische partij. c. Met inachtneming van een en ander staat de leider der N.S.D.A.P., Adolf Hitler, aan de organisatie Stahlhelm het lidmaatschap van de nationaal-socia listische partij toe d. De Stahlhelm jeugd wordt op één lijn gesteld met de S.A. en S.S. en heeft zich te onderwerpen aan de bevelen van den oppersten leider der S.A. De organisatie- Scharnhorst sluit zich aan bij de Hit- Ier jeugd. e. De leider der Stahlhelmjeugd, Von Morozewicz treedt toe tot den staf van den oppersten S.A.-leider Berlijn, 21 Juni 1933. (W.g.) ADOLF HITLER. FRANZ SELDTE." Ook Dantzig heeft zich onder de vanen van Hitier geschaard. In den nieuwen Volksdag van Dantzig verschenen de 38 nat.-soc. afgevaardigden heden in uniform. De tribunes waren geheel gevuld. In de diplomatenloge had o.m, plaats genomen de Volkenbondscommis saris Rosting. De nationaal-socialist v. Wunck werd met 52 van de 72 uitgebrachte stemmen tot voorzitter gekozen. Voor zijn verkiezing stemmden de na.-socialisten, het Centrum en de Duitsch-Nationalen. Tegen stem den de vijf communisten. De Polen en de Sociaal democraten gaven samen 15 blanco briefjes af. Met de stemmen van de NSDAP, het Centrum en Duitsch-Nationalen werd een wijziging van het rglement van orde goedgekeurd, dat nu aanmer kelijk wordt verscherpt. Vrvjolgens werd ovrgegaan tot( verkiezing der nieuwe Dantziger regeering. Senaatspresident en daarmee staatshoofd wed de nat. soc. landbondleider dr. Rauschning. Verder werden nog 7 nat.-socialisten eh 2 Centrumsmannen tot Senaatsleden gekozen. De woordvoerder der Duitsch-nationalen verklaar de, dat zijn partij bewust was uitgeschakel. Noch tans zou zij het werk der nieuwe regeering welwil lend onderzoeken. DE WERELDCONFERENTIE. Critiek van Mr. Trip op Engelsche Voorstellen. Wij lezen in het Hbld. dat in de eerste sub-com- iftissie voor financieele kwesties de Engelsche mi- dister van Financi2n, Chamberlain, het volgende voorstel indiende: 1. Een voldoende herstel van de groothandels- prijzen, ten einde den producent een economisch rendement te verzekeren en het evenwicht te her stellen tusschen de productiekosten en de prijzen; 2. Omdat en actie met betrekking tot de valuta een der belangrijkste factoren is om een verbete ring der prijzen te bereiken, moeten principieele valuta-voorwaarden worden geschapen voor een her stel der prijzen, dus een deflaie worden tegengegaan en goedkoop en overvloedig crediet worden verleend 3. Verplichting der centrale bankinstellingen in de voornaamste staten samen te werken ter berei king van het gestelde doel. De tweede sub-commissie voor financieele aange legenheden behaandelde het voorstel-Pittmann be treffende het herstel van den gouden standaard. Besloten werd eenige detailkwesties in verdere sub-commissies te behandelen. In de subcommissie voor financieele kwesties oefende de Nederlandsche gedelegeerde, mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank, kri tiek uit op Chamberlain's voorstel. Hij stelde de vraag, of de Engelsche delegatie bedoelde, dat de landen bij het in evenwicht brengen hunner begroo tingen zich aan moedwillige inflatie moesten wa- gen en dat de centrale banken de regeeringen tot die politiek in staat moesten stellen, j Mr. Trip achte de. voornaammste taak der cen- j trale banken, de valuta's op peil te houden en het evenwicht in de betalingen harer landen te herstel- len, wanneer dat verloren was. Het Engelsche voorstel, om de centrale banken te laten samenwerken teneinde ruimschoots crediet te verzekeren, leek mr. Trip onaanvaardbaar. Hij stelde 1 de benoeming van een kleine commissie voor, om den tekst van het Engelsche voorstel te wijzigen. voornemens zeer binnenkort den handel te reglemen teeren, ten einde een herhaling der feiten te voor komen. In afwachting evenwel van hett effec, dat deze reglementeeringen kunnen sorteeren, verklaar de de Nederlandsche regeering er geen bezwaar tegen te hebben, dat de Belgische regeering, een contingenteering invoert voor den invoer van aard beien, tomaten, wortelen en komkommers waarvan de kweekers in Belgi8 zich in een bijzonder critieke situatite bevinden. Nederland zal voor het overige vrijwel de eenige ftnporteur zijn van deze producten in België in den lqpp van den zomer. De contingenteering vormt dus geen protectie- maatregel, aldus wordt gezegd, maar beoogt een voudig die abnormale concurrentie te verhinderen waardoor een deel van den Belgischen tuinbouw met ondergang wordt bedreigd. Een decreet dienaan gaande zal op 24 Juni in werking treden. Of deze vriendelijke mededeeling van onze regee ring aan de Belgische onze exporteurs en tuinbou wers, erg prettig zal stemmen is een andere vraag. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 cent. Alleen bij Apotth. en Drogisten. Plaatselijk Nieuws DE BELGISCHE CONTINGENTEERING. Aardbeien, tomaten, wortelen en komkommers'. 24 Juni in werking. Een Reuterbericht aan het Alg. Handelsblad meldt, dat volgens den Belgischen- minister van Landbouw in 1932 en ook thans uit Nederland een abnoimaxe invoer heeft plaats gehad van aardbeien, wortelen, tomaten en komkommers. Van sommige tuinbouw- produtcen is de invoer uit Nederland bijna vertien voudigd. Daar dezjj invoer alsmede de verkoop der producten „tegen alle prijzen", bepaalde takken van de Belgischen landbouw met ondergang be dreigden, hebben de Belgische landbouwers om be scherming gevraagd. Over deze kwestie hebben onderhandelingen plaats gehad met de Nederlandsche regeering, die erken de, datt de oestand ernstig was; zij was trouwens BROEK OP LANGENDIJK. Doordat schipper A., tijdens het vastmaken van zijn motor aan de P. H. Kade alhier, de daarvoor gebezigde ijzeren pen dwars door de daar liggende hoogspanningskabel sloeg van het P. E. N., geraakte zoodoende Woensdagavond een gedeelte van Noord holland zonder licht. Door werlieden van het electrisch bedrijf werd het euvel nog des nachts verholpen. nieuwstijdingen DE MOORD OP DEN AGENT BAAS. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in hooger beroep den verdachte, die terecht stond wegens moord op den agent Baas te 's-Gravenhage op 20 September 1932, vrijgesproken evenals in eerste in stantie was geschied. H. M. KONINGIN EMMA. HM. de Koningin-Moeder moet ten gevolge van een knie verstuiking op Soesterberg eenige dagen absolute rust houden PAUL ABRAHAM VOOR DE AVRO. Uit Boedapest is gisteravond te Amsterdam aan gekomen de Hongaarsche musicus Paul Abraham, componist van „Viktoria und ihr Husar", „Ball in Savoy" en ontetlbare geluidsfilm-operetes, die, onder impressariaat van den heer Bergman, a.s. Donder dagavond met het Concertgebouworkest voot de AVRO een uitvoering van zijn werken zal geven.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1