Raad Broei op Langendijk DoorzHien Buitenlandsch Overzicht Sinds wij ons vorig overzicht schrijven is de toe stand in Oostenrijk weer huitengewoon toegespitst, zoo zelfs, dat de algemeene aandacht vrijwel gelij kelijk verdeeld is over den strijd, die in dit kleine land in het hart van Europa wordt uitgevochten en den stijrd, die in Londen gestreden wordt om tegen alle waarschijnlijkheid in toch nog te komen tot althans een schijn van een regeling der wereld- huishouding. Wat de strijd in Oostenrijk beterft, deze is door het verbod van de NSDAP in een nieuwe phase ge treden. Wat de uitslag hiervan zal zijn is volko men ondoorzichtig. Er zijn zooveel belangen, die hier in dit kleine land tegen elkaar botsen, zooveel psychologische factoren ook, die hier invloed uitoe fenen, op den loop der gebeurtenissen, dat het on mogelijk geacht moet worden om ook maar bij be nadering te voorspellen wat het einde zal zijn. Zoo op het oog lijkt voorloopig, dat de regeering van den kleinen bondskanselier vrij sterk in het zadel zit en wel om de volgende redenen: ten eerste om j den steun, die Oostenrijk, althans moreel en mis- j schien ook nog wel anderszins ontvangt van zijn zuiderbuur, Italië, die er in geen enkel opzicht op j gesteld is ten noorden van zijn grenzen een land te i zien opduiken van de afmetingen van een met Oos tenrijk vereenigd Duitschland. Voor Italië is het op zijn minst genomen veilig en gunstig als barriere tusschen zich en Duitschland het door zijn tegen woordige positie vrijwel tot neutraliteit gedoemde Oostenrijk te hebben. Vervolgens om het viermogend hedenpact, waarin Duitschland impliciet heeft af gezien van Anschluss met Oostenrijk, althans van een openlijk streven daarnaar. En tenslotte om den algemeenen toestand in Duitschland zelf. De gebeur tenissen in Munchen hebben in Oostenrijk tal van lieden, die tot dusver het nationaal socialisme nog zoo gek niet vonden hiervan afgekeerd, terwijl ook verder de verschillende maatregelen in Duitsch- I land en de algemeene toestand in dat land het j voor den Oonstenrijker op het oogenblik nu niet bepaald aanlokkelijk maken om in dat gezin opge- j nomen te worden. Er zit iets paradoxaals in deze geheele ontwikkeling. Nog niet zoo heel lang gele den was het grootste gedeelte der Oostenrijksche bevolking geestdriftig voorstander van een aanslui ting bij Duitschland. Thans is het grootste gedeel te van dezelfde voorstanders in het tegendeel ver anderd wel een bewijs hoe weinig waer overtuiging en hoeveel belangenoverwegingen c^er mejnschen streven beheerscht. Ondanks dit alles zijn er toch ookverschillende punten die de positie van de re geering minder sterk doen schijnen en die de kracht der tegenstanders in een gunstiger licht stel len. Daar is dan in de eerste plaats het feit, dat vooral niet moet worden vergeten, dat het nationaal socialisme alleen zijn aanhangers vindt onder het gepeupel of onder ontevreden werkloozen. Verre van dat. Uit de lijsten van gearresteerden in de af- geloopen week blijkt maar al te duidelijk, dat zich onder de ambtenaren, de rechters, de officieren en minder gegradueerden van het bondsleger, kortom in alle instanties talrijke aanhangers bevinden van het Duitsche fascisme, hetgeen bovendien nog blijkt uit de verrassende snelheid, waarmede somtijds ge arresteerde nationaal socialisten weer op vrije voe ten worden gesteld door rechterlijke ambtenaren die de beweging gunstig gezind zijn. Daarbij komt, dat de geheele Duitsche partij én de Duitsche regee ring het langzamerhand als een prestigekwestie is moeten gaan voelen om de partij ook in Oosten rijk de overwinning te bezorgen. Niet alleen in Oos tenrijk maar ook om de eigen menschen. Duitsch land heeft er, naar uit verschillende berichten blijkt een hoop geld voor over om het zoo ver te krijgen, dat het kleine Oostenrijk een revolutie meemaakt en zich dan eigener beweging, op de een of andere, min of mer juridische wijze bij Duitschland aan sluit, misschien in den aanvang alleen door verkla ringen van vriendschap en Glechschalting, terwijl de rest dan later zal komen. De aanslagencampagne die bovendien op het oogenblik wordt gevoerd, moge vele weidenkenden een afkeer doen krijgen van de NSDAP zij heeft in ieder geval het resultaat, dat politie en gendarmerie uitgezenuwd worden, over vermoeid door te lange diensten en. door de zenuw spanning van het afwachten waar en op wie nu weer een granaat, een bom, een schot zal vallen. Onder degrelijke omstandigheden moge de regee ring nog zoo krachtig zijn, zij zal een buitenge wone handicap ondervinden, juist in de geïrriteerd heid van het menschenmateriaal waar zij mee moet werken en dat zelf voor een deel reeds geïnfecteerd is. Wij komen dus weer terug op hetgeen boven reeds gezegd is: het is wel heël moeilijk om thans iets te zeggen over de waarschijnlijke ontwikkeling van de toestanden in Oostenrijk. 2. Onder Ooudkarspel: Bouwland bij de Keerkmeerringsloot „Breekland" (17.) Kooper J. Commandeur voor 30 gulden per snees. Behoorende tot de nalatenschap van den heer Gerrit Gias. Te aanvaarden bij de betaling. NOORD SCHARWOUDE. De heer G. P. Kuiper geboren te Kalverdijk promo veerde aan de Universiteit te Leiden tot Doctor in de Wis- en Nnatuurkunde op een profschrift ge titeld „Statische onderzoekingen van dubbelsterren" Naar we vernemen zal de heer Kuiper de volgende maand naar de sterrewacht .„Lick Observatory" in Californië vertrekken, waar hem een betrekking is aangeboden. Dit spreekt des te meer, als men weet, dat de heer Kuiper, een zoon van zeer eenvoudige ouders is, die zich alle genoegens heeft moeten ontzeggen om zoo ver te komen. Inderdaad eten staaltje van wilskracht, zeldzaam in een decadenten tijd als deze. OUDKARSPEL. DE BAZAR VAN HERCULES. HET GAAT BEGINNEN. Donderdagavond heeft een vergadering plaats ge had van de bazarcommissie met het bestuur van de gymnastiekvereenigingen bij den heer J. de Bak ker. De voorzitter, de heer A. Ootjers heette allen wel kom en hoopt op aller medewerking, omte komen tot een goed resultaat. Voorzitter zet uiteen, hoe de benarde tijdsom standigheden ook de beide vereenigingen getroffen hebben, en deelt mede dat niet tot contributiever- hooging kon worden overgegaan, maar zelfs, waar meerder leden uit één gezin lid zijn, verlaging toe gepast werd. Waar een versterking der kasimddelen noodzake lijk is, besloot men in principe een bazar te houden, waarvan de opbrengst zal komen aan de beide cri siscomité's en aan de kas van Hercules en Hygiéa. De opzet is zeer zuinig wat de uitgaven aangaat. De voorzitter beantwoordt nu enkele vragen uit de vergaderingen wordt naaraanleidinghiervanbe- sloten nogmaals een vergadering te houden met vertegenwoordigers van de crisiscomité's. Als datum stelt het bestuur voor 14, 15 en 16 October wat -goed gevonden wordt. Aan de bestaande commissie wor den nog 3 leden toegevoegd, namelijk de dames Eecen en Ootjers, en de heer F. Moeijes. De entree zal zoo laag mogelijk gesteld worden. De reclamecommissie zal met spoed aan het werk gaan en daarbij gebruik maken van gegevens van de vorige bazar. Ook zullen weldra circulaires onder de burgerij verspeid worden, opdat allen die voor het doel sym pathie gevoelen ruimschoots gelegenheid hebben om voor de bazar iets te knutselen of te vervaardigen. De voorzitter merkt nog op dat de verwachtingen niet hoog gespannen zijn, maar hoopt toch, dat voornamelijk voor de crisiscomité's de bazar mag slagen. Inplaats van de heeren zullen thans de da mes de Alkmaarsche winkels bezoeken omdat zij daar beter bekend zijn. Met een opwekkend woord wordt de vergadering gesloten. Wij kunnen niet anders dan de plannen in de sympathie van onze medeburgers aanbevelen, om dat bij slagij van deze bazar een tweeledig doel be reikt wordt, namelijk steun aan de crisiscomité's, die zoo zegenrijk kunnen werken, en steun aan de goede zaak van de lichamelijke opvoeding, en hopen dan ook van harte, dat de organisatoren op aller steun magen rekenen. Want dan komt het „dik in orde." NOORDSCHARWOUDE. HET CONCOURS VAN DEN NOORDHOLLANDSCHEN ZANGERSBOND HET OPENINGSCONCERT. Reeds langen tijd van tevoren wisten wij dat de Noordhollandsche Zangersbond in de gemeente Nd. scharwoude zijn concours zou houden, waarvoor de plaatselijke vereenigingen „Gemengd Koor" van Zd. scharwoude en „St. Caecilia' en „Crescendo van Nd. scharwoude hare medewrking zouden verleenen, door in samenwerking met het hoofdbestuur van den bon de geheele organisatie op zich te nemen. Veel werk is er al vooraf gedaan, waarvan de bui tenwereld niets ontdekte en waarvan wij zelfs in hetbegin onkundig bleven. Maar het is verricht en dat is in dergelijke gevallen toch de hoofdzaak. Ook publiceerden wij reeds eerder eenige gege vens verkregen op een vergadering van het hoofd bestuur met de vertegenwoordigers uit de drie ge noemde vereenigingen, en thans staan wij direct aan den vooravond van de feestelijkheden. Want zoo kunnen wijtoch immers een concours noemen. Het is het tournooi, waar de verschillende zang verenigingen aangesloten bij denbond elkaar zul len ontmoeten, om om den eerepalm te strijden. Door niet minder dan 27 vereenigingen zal aan dezen vreedzamen strijd worden deelgenomen, en wij mogen gerust zeggen dat er van bijzonder goeden zang genoten zal kunnen worden. Daar staande deelnemende vereenigingen ons borg voor. Het terrein achter de openbare lagere school te Noordscharwoude is voor de bezoekers in algeheele gereedheid gebracht, een groot aantal zitplaatsen om het den aanwezigen zoo aangenaam mogelijk te Plaatselijk Nieuws UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING gehouden door Notaris H. W. SMIT te Zuidscliar— wonde, op Donderdag 22 Juni 1933 des avonds 7 uur zomertijd in het café „De Roode Leeuw te Zuidscharwoude, 1.Onder Zuidscharwoude: Een Huis met dorsch en erf aan de Voorburg gracht Kooper G. Gutker voor f1825.—. Van hier heeft men een goed gezicht op de mu ziektent van ons harmoniegezelschap, waarop de deelnemende vereenigingen hun kunnen zullen la ten hooren. Voor de werkelijke muziekliefhebbers zal hier dus morgen veel te genieten vallen. Nu is de hoop gevestigd op goed weer, niet te warm maar ook vooral niet te koud. De entre' kan geen bezwaar worden genoemd, want deze is zeer laag gesteld. Wij willen ze hier nog eens laten volgen. Voor doorloopende kaarten voor beide dagen is een entrée verschuldigd van f 1,voor middagkaar ten f 0,40 voor avondkaarten f0,25 en voor dag kaarten f 0,60. Voor kinderen tot 14 jaar moet de halve entreeprijs worden betaald. En dat men op medewerking mag bogen kan blij ken uit het feit, dat de beide plaatselijke muziek- vereenigingen spontaan een concert hebben aangebo den waarvan het eerste hedenavond gegeven zal wor den en wel door het r.k. fanfarecorps„Genot door Kunst" onder leiding van den heer Maas op de mu ziektent op hetzelfde terrein. Wij veronderstellen dat vo6r dit concert zeker be langstelling zal bestaan en wel groote belangstelling want de geheele gemente leeft toch zeker mede met wat er thans op muziek gebied staat te gebeuren. De aanvang is bepaald op acht uur, en de en trée op 10 cent, zoodat een groote toevloed van menschen verwacht mag worden. Het is den inzet van het concours, en laat dié demonstreeren, hoe men reageert op de uitgewrkte plannen van den Noordhollandschen bond. Vermelden wij nog dat a.s. Donderdagavond het tweede concert wordt gegeven en wel door hef har moniegezelschap „Excelsior" onder leiding van den heer P. Pranger. Hetzelfde aanvangsuur en denzelfden entréeprijs. Wij komen natuurlijk uitgebreid op het concours zelve terug. BROEK OP LANGENDIJK. NOGMAALS DE LICHTSTORING. Bij nader onderzoek is ons gebleken dat het voor komen van een ernstig, wellicht doodelijk ongeluk, enkel aan eenbloot toeval te wijten is. De hoogspanningskabel ligt namelijk vlak aan den wal en nog geen meter onder de bodemopper vlakte zoodat het verwonderlijk is, dat niet eerder een of andere schipper een dergelijk geval als Woensdagavond is overkomen. Waarschuwingsbordjes staan er niet, en dat de ligging van den kabel aan weinigen bekend is, blijkt wel hieruit, dat de gemeenteveldwachter de heher Nieuwenhuis van meening was, dat deze aan den anderen kant van de vaart gevonden moest worden. Daarom bestrijden ook de schippersknecht en de omstanders de meening, dat zij eerder hadden moe ten waarschuwen, omdat zij niet vermoeden kon den dat het opstijgen van een weinig rook met deze storing in verband kon staan. Hoe het zij wij vernamen nat het PEN thans tot het plaatsen van bordjes zal overgaan, zoodat deze put dan toch eindelijk gedempt is, voordat een kalfje verdronken zal zijn. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van de commissie voor de bollenvei- ling onder presidium van den heer S. de Boer, wel ke er op wees, dat de tijd weer daar is om te bespreken de benlangen welke verbonden zijnaan het veilen van bloembollen. Besproken werd het contant veilen. Allen waren het er over eens, dat dit he vorig jaar goed is ge- loopen zoodat wederom besloten werd dit jaar de bloembollen voor zekerheid contant te veüen, ter wijl voor die zekerheid van betaling aan de koopers een vergoeding gegevén zal worden van drie kwart procent per maand, te rekenen vanaf de betaling tot Mei 1934. Ernstig werd overwogen het vastellen van het vei lingspercentage Door de lage prijzen is de omzet niet groot, zoodat het noodzakelijk geacht werd om het percentage weer op 5 procent te stellen. De huur van de manden werd vastgesteld op 10 cent per mand en per keer terwijl werd besloten om de eerste veiling voorloopig te houden op Vrij dag 21 Juli a.s. hetgeen nog nader per advertentie ia de pers bekend gemaakt zal worden. SYMPATHIEKE WOORDEN BIJ DE HERBENOE MING VAN DEN BURGEMEESTER. DE KLEINHANDELAREN HEBBEN GEEN KANS SUBSIDIE AAN DE TUINBOUWSCHOOL MET ALG. STEMMEN TOEGESTAAN. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdag avond 8 uur Wethouder Glas is afwezig wegens ziekte en hoopt de voorzitter dat hij de volgende vergadering weder zal kunnen bijwonen. Er is twee man publiek. Notulen. De secretaris leest de notulen welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Officieele stukken berekking hebbende op de be noeming van den heer P. Slot als burgemeester. Wethouder OIJEVAAR vraagt een oogenblik het woord, en zegt, dat hij denkt de gevoelens van den geheelen raad te vertolken, als hij met genoegen deze herbenoeming heeft gelezen. Sspreker acht de taak eens burgemeesters thans niet licht, waar de. zorgen zich vermenigvuldigen, en het moeilijk is, het finantieei evenwicht te bewaren. De burgemeester staat thans weer aanhet begin van een nieuw tijdvak en spreker hoopt, dat het hem gegeven moge zijn, als stuurman het scheepje der gemeente veilig door de branding te voeren, waartoe hij hem Gods zegen en kracht toewenscht. De raad zal steedsaan zijn zijde staan. De Burgemeester dankt. De burgemeester oor kt vriendelijk voor deze wu>r den en nogmaals' bijzonderlijk voor de persoonlijke gelukwenschen die hem bereikt hebben. Hestt hij zes jaar geleden in den raad even stilgestaan en moeilijkheden tooit:ter. thans is het voorzeker nv-t gemakkelijk weer te beginnen. Bij zijn allereerste be eediging, wist men reeds wat men aan hem, gebo ren en getogen Langedijker zou hebben, en noon heeft hij een hooge pretentie gehad. Spreker belooft den raad en de gemeente, naar zijn beste krachten hare belangen te dienen en hoopt daarbij op Gors zegen en de kracht van boven, die daarto* van noode is. Een schrijven is ingekomen van den heer Geluk, rijksveldwachter waarin hij den gemeenteraad dank betuigt voor de medewerking in zijn ambtsperiode ondervonden, speciaal wat het vrij wonen betreft. De voorzii ver spreekt eenige sympathieke woorden en meent dat de heer Geluk die door zijn promotie verleid zal zijn de gemeente te verlaten, ook bij de burgerij een goede plaats innam. De heer Geluk was een uitnemend rijksveldwachter. Van den burgemeester van Oudkarspel is een verslag ingekomen van den keuringsdienst voor vee vleesch en visch. De kasopname bij den gemeetne-ontvanger wees aan een saldo van f 904, 31. Kas en boeken zijn in orde bevonden. Van Ged. Staten is een goedkeuring ingekomen voor de wijziging van de begrooting 1932. Van den minister van binnenlandsche zaken is bericht ingekomen, dat de bijdrage voor den cor respondent van de arbeidsbemiddeling bedraagt f 100,— z z z z Van den minister van binnenlandsche zaken is bericht ontvangen, dat de wekrverschaffing in het staatsboschbeheer met 2 Juli wordt stop gezet. De burgemeester deelt mede, dat alle arbeiders in het vrije bedrijf werkzaam zijn, en dat voor de transportarbeiders de vorige week nog slechts 51,61 moest worden bijgedragen. verzacht en geneest t Dop» 30.60 90 tl. Tubt 80 cl. Bij ApoiK. tn Drogisten De Nederlandsche Spoorwegen hebben bericht dat de exploitatierekening voor den toevoerlijn bedraagt 11584,76 gulden. Van denn Commissaris der Koningin is een af schrift ingekomen inzake de verordening op de veld wachters. Een mededeeling inzake de wet op de finantieele verhoudingen. De Pensioenraad deelt medegenoegen te nemen met een afbetalingsregeling inzake achterstallig pensioenverhaal. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Van de commissie uit de 50 gemeenten is een verzoek ingekomen een bijdrage van 1 cent per in woner te geven. B. en W. stellen voor gunstig te beslissen. Aldus besloten. Een aantal bewoners van het buitenland verzoeken een sloot achter hun huizen te laten opknappen, daar deze een ergerijlke stank verspreidt De voorzitter deelt mede, dat de huiseigenaren voor deze sloot moeten zorgen, wat inmiddels ge schiedt Is. Op een vraag van den heer van der Molen ant woordt de voorzitter, dat wanneer de gronden daar bouwrijp zijn, er voor behoorlijke rioleering gezorgd zal worden. De vereeniging van Kleinhandelsbelangen is op gericht en verzoekt zzij medewerking van den raad den nood harer leden te verlichten, waarom zij ver schillende steunmaatregelen voorstelt. B. en W stellen voor hierop afwijzend te beschik ken, hoewel zij overtuigd zijn, dat de nood er is, met het oog op de gemeentefinantien en de gevolgen Aldus zonder hoofdelijke stemming besloten. Van den Chr. Boeren en Tuindersbond is een verzoek om subsidie van ten hoogste f 350 ingeko men, te gebruiken voor zoo ver noodig is, daar voor het eerste jaar de exploitatierekening een tekort aanwijst van 470 gulden. B. en W. adviheeren de gevraagde subsidie toe te staan. De heer Zuydam vraag of ieder jaar subsidie ge geven zal moeten worden. De heer van der Molen zal zijnstem geven maar hoopt dat dan ook voortaan rekening gehouden zal worden met andere aanvragers, waarvoor hij meent dan eventueel met meer vrijmoedigheid te kunnen opkomen. De voorzitter merkt op, dat het hem ee genoegen doet dat ook de heer van der Molen voor inwilliging is, maar dat Broek op Langendijk reeds veel voor het onderwijs doet. Dit betreft echter steeds gym nasia, H.B.S. enz, maar is voor tuinbouwonderwijs weinig meer gedaan, dan een wintercursus gegeven Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel hierop aangenomen Stemming over het voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot afwijzende beschik king ip het verzoek o meen baggerregeling voor kleine tuinders, waarover de stemmen in de vergadering van 27 Maart 1933 staak ten. De heer van der Molen noemt het een paskwil nu te stemmen. De voorzitter merkt op dat men in September weer voor hetzelfde geval kan komen te zitten. Ook in de vorige vergadering kon dan van een pas kwil gesproken worden, want toen slikten te bou wers ook niet meer. Spreker meent dat B. en W. een goed standpunt innemen De heer van der Molen zegt, dat wanneer net voorstel aangenomen wordt het toch niets geeft De voorzitter merkt op dat het inderdaad thans geen zin heeft. De heer Zuydam zal blanco stemmen (maar stem de tegen Verslagg.) Het voorstel komt in stemming en levert geen besluit op. Het publiek verlaat de tribune Voorstel B. en W. wijziging gemeentebegroo- ting 1932—1933. De secretaris doet enkele mededeelingen dienaan gaande van administratieven aard, waarna de wij zigingen zonder hoofdelijke stemming worden goed gekeurd Rondvraag. De heer Zuydam meent dat het niet eens mo gelijk was de kleinhandelaren te steunen, daar de minister dit verbiedt, opdat de menschen geen ver keerde gedachten zullen krijgen. Hierna sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3