Modern en degelijk Maat-Costuums J. B. KÖSTER Daad Noordscharwoude Adverteert in dit blad Binnenlandse!! Overzicht Alkmaar De raad dezer gemeente vergaderde gisteravond Jn voltallige zitting. De Voorzitter burgemeester van Spengler opent de vergader ing en heet alle heeren welkom, waarna hij den secretaris gelegenheid geeft tot het lezen der Notulen welke onveranderd worden goedgekeurd, met dank aan den samensteller. Ingekomen stukken. Verschillende verslagen, o.a van de prov. Noord holland, Nederl. gemeenten Gezondheidscitnmissie en vleeschkeuringsdienst Van Ged. Staten goedkeuring op de leening van 10000 gulden Idem teruggezonden suppletoire begrooting. Idem verkoop perceelen spoorwegterrein. Idem mededeeling finantieele verhouding rijk en gemeente. Idem dat op verzoek van den heer A. Kwadijk het besluit tot verlaging van de loonen aan de Lichtbe- drijven te vernietigen afwijzend is beschikt. Alle stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Verzoeken van de caféhouders Langedijk en de Moei het vergunningsrecht te verlagen. Er zal restitutie verleend worden. Rapport van het hoofd van den cursus voor de leerplichtige jeugd. Mdeaeeiing van de betreffende vereenigingen voor heta.s. zangconcours inzake schenking medaille. Er zal een medaille gegeven worden van ten hoogste 20 gulden. De heer Kwadijk merkt op dat aan andere ver eenigingen hoogere bedragen uitgelegd werden. De Voorzitter zegt, dat dit juist is. maar de tijds omstandigheden zijn hier de oorzaak van. Adres A.NWB verzoekende een subsidie voor een huldeblijk van 5 gulden ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan. B. en W. stelllen voor de bijdrage te verleenen. Aldus besloten. De Neutrale bond afdeeling Noordscharwoude, ver zoekt van gemeentewege kunstmeststoffen beschik baar te stellen evenals verleden jaar. B. en W. stellen voor afdwijzend te beschikken, daar de adressanten abuis zijn. De kunstmeso is verstrekt door het Nat. Crisiscomité. He hoogheemraadschap Hollandsch Noorderkwar tier verzoekt een gemachtigde aan te wijzen met het oog op de verkiezingen. De heer Ootjers wordt als gevolmachtigde aange- Verschillende posten moeten administratief gere geld worden. De posten spruiten voort uit verschil lende leeningen, scholen en tuinbouwers. De bedra gen zijn voor den gewonen dienst 9253,55 en den kapitaaldienst 7695,45. Op het kohier hondenbelasting komen voor 76 honden in de le en 5 in de 2e klasse tot een be drag van 236 gulden. Op de reclame van den heer Trompetter, wordt afwijzend beschikt en de heeren D. Bakker en Boot zullen een half jaar ontheffing krijgen. De rondvraag levert niets op, waarna de voor zitter deze zeer kortevergadering sluit. Onze binnenlandsche politiek kenmerkt zich op het oogenblik door een steeds sterker wordende staats- L<em<Jt-v&g en een steeds st.-aiktre con'.r e Men kan niet anders zeggen dat dat daarvoor alle re den is. Wanneer gemeeDnt^ of "provincie hetzij door onvermijdelijke gevolgen van de zware crisis- lasten in moeilijkheden komen, dan is er nog geen man overboord. De in het nauw zittende gemeente klopt aan bij het rijk en het rijk springt bij. Maar als de rijksregeering zoo vaak moet bijspringen dat haar eigen finantieele positie precair begint le worden dan is er geen instantie meer, die haar uil- de moeilijkheden helpt. Indien het rijk geen ge'd meer heeft, is een staatsbankroet onvermijdelijk. Vandaar dat de regeering nauwlettend toeziet, dat de andere overheidscorporaties, gemeente en pro vincie de tering naar de nering zetten, opdat e'-ger wordt voorkomen. En dat de vrees van de regeering geen hersen schim is, blijkt wel uit de toelichting, op de sup pletoire begrooting 1932, waarin wordt verklaard, dat het aantal noodlijdende gemeenten in dat jaar buitengewoon sterk is toegenomen. En dezer da gen heeft de gemeente Helmond zich bij dit droeve gezelschap moetij voegen. 's Rijks krachtiger optreden dat bovendien wordt gerechtvaardigd door het feit, dat de kaspo- sitle weer ongunstiger is geworden is reeds in verschillende gevallen tot uiting gekomen. De ge meente Zaandam zag voor de tweede maal haar begrooting afgekeurd, thans omdat zij zich niet voldoende had geschikt naar de aanwijzingen van hoogerhand. Verder heeft de rgeering aan de pro- ciën en de gemeenten doen mededeelen, dat zij de salarissen van de ambtenaren der provinciale en gemeentelijke keuringsdiensten moeten aanpassen bij de bezoldiging der rijksambtenaren, Dat aanpas sen komt neer op verlaging. In tijden zooals wij die beleven, kan het niet anders of hij, die verbete ring in den toestand wil bréngen, laadt daarmede een odium op zich maakt zich in verschillende krin gen onbemind. Maar het is nu eenmaal niet anders, wil men onze finantien intact houden, dan mag men er niet voor terugschrikken ingrijpende maat regelen te nemen, die niet iedereen even aange naam zullen zijn. Zeer zeker moet er echter voor gewaakt worden, dat door deze bezuinigingsmaatregelen geen onbil lijkheden worden begaan. Men moet niet den een in een nadeeliger positie brengen dan den ander. En bij de maatregelen betreffende de keuringsdien sten schijnt gevaar voor onbillijkheid te beestaan. Het is van groot belang, dat degrelijke minder recht vaardige regelingen niet worden gemaakt, daar dan ongetwijfeld en in dit geval terecht de staat een odium op zich zou laden, dat haar een moreelen steun van een groot deel van het volk zou kunnen kosten. Intusschen worden naast bezuinigingsmaatregelen nog altijd pogingen aangewend om de verschillende takken van bedrijf in ons land in een betere situa tie te brengen. Dezer dagen is o.a. bekend gewor den, dat de regeering maatregelen zal nemen tot saneering van het bloembollenbedrijf. Zij neemt daarbij haar toevlucht hoofdzakelijk tot beperking der teelt op verschillende wijzen. Eein weg tot verhooging van het prij sniveau dus. De regeering zegt eenvoudig: „wanneer wij jullie kweekers vrij laten, concurreeeren jullie onderling zoo sterk, dat de prijzen enorm zakken waardoor er vrijwel voor geen enkelen kweeker nog iets te verdienen is. Meer dan zooveel mag er nu niet worden gepro duceerd, daardoor krijgen jullie allen een kans, dat je producten den weg naar den afnemer vin den. Bij de crisis-zuivelcentrale is verder een com missie benoemd, die zal hebben te onderzoeken, in hoeverre het mogelijk is, boter naar Nederlandsche Indie te exporteeren. Wij Nederlanders hebben lang het beginsel van vrijhandel gehandhaafd. Wij hebben het in het buitenland verdedigd en doen dat nog. Maar per slot van rekening kunnen wij niet over ons laten loopen. Terwijl wij onze tarieven laag hielden, ont stonden rondom ons hooge tolmuren, die daar door buitenlanders, die blijkbaar een andere meening wa ren toegedaan, waren opgericht. Geleidelijk hebben toen ook wij het vrijhandelprincipe gedeeltelijk moe ten opgeven wilden wij ons niet onder den voet la ten loopen. Wij schijnen thans binnenkort weer een stukje van dat beginsel te gaan prijsgeven. Tot nu betrof fen onze afweermaatregelen slechts goederen, nu lijkt het erop. dat ook de arbeidskrachten zullen worden geweerd. Ook daarmede zijn wij overigens niet het eerste. Er is bijna geen land of het maakt het werken van buitenlanders binnen zijn lands grenzen onmogelijk. Dien weg zullen ook wij op gaan. Verwacht wordt een wetsontwerp tot wering ban buitenlandsche werkkrachten. GEHEIM. Crisiswerklooze (intellectueel) oud-lid van den GEHEIMEN Dienst, Oud GEHEIMraad van Z.M. Lodewijk de Stille, specialist in het ontcijferen van GEHEIMschriften (oud-typograaf) biedt zich aan tegen matig tarief H. H. Raadsleden les te geven in het bewaren van GEHEIMEN. GEHEIMhouding verzocht en verzekerd. Brieven motto „GEHEIM", bureau van de Oetel- donksche Courant, afdeeling GEHEIME zaken. Nieuwstijdingen DE MOORD IN DE NAALDWIJKSCHE STRAAT. De Haagsche rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak betreffende den moord op een vrouw in de Naaldwijkschestraat, alhier, in den nacht van 12 op 13 December j.l. De 31-jarige caféhouder, die wegens doodslag werd vervolgd, werd door de recht bank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf we gens mishandeling den dood ten gevolge hebbend. De officier van justitie had wegens doodslag acht jaar gevangenisstraf ge.ischt. N.R.Ct. KERKNIEUWS. Naar het Hbld. mededeelt, hebben afgevaardigden van den raad der Geref. Kerk te Zuilen in een ver gadering van de nkerkeraad van Utrecht bepleit voor samenvoeging van deze beide kerkelijke ge meenten. De Geref. Kerk te Zuilen bestaat sinds 16 Mei 1892, en tètl volgens de laatste publicatie 799 leden. De Ver. van Vrijz. Hervormden in Drente houdt Zondag 2 Juli te twee uur te Assen een prov. Land dag, spreker ds W. F. Dikboom uit Zuidlaren: „En zij zagen den hemel open", Opvoering van: „De dienstknecht in het huis", door den VCJB te Assen. Wijlen jonkvr. De Jonge te Zeist heeft aan de zending der Geref. Kerken van Utrecht en Gelder land f 2500 voor den hoofd- en voord en medischen dienst gelegateerd. De Luther-Tentoonstelling vanwege de stad Erfurt ter gelegenheid van den 450sten verjaardag van den Hervormer is op 18 Juni plechtig geopend. Men twee eigenschappen welke gij in onze steeds terug vindt In prijzen van f 48, f 58 en f 68. COMB. KREYMBORG vindt er een ontelbaar aantal portretten van Lu ther. De archieven van Erfurt en andere steden hebben hun documenten in bruikleen afgestaan. De „Luthersteden" geven een overzicht van het leven van den Hervormer binnen haar muren. Ook aan zijn bestrijders is aandacht gewijd. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Binnenland BEPALINGEN OP HET PLAATSEN VAN GEMEENTELIJKE ORDERS. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire tot de Gemeentebesturen gericht, waarin medegedeeld wordt dat bij het plaatsen van orders in het buitenland geen voorwaarden met handels politieke strekking mogen worden gesteld. De minister wijst er met nadruk op, dat het stel len van voorwaarden bij het plaatsen van een order waaruit zou moeten voortspruiten, dat voor een ge lijk kwantum Nederlandsche goederen naar het betreffende land geëxporteerd moet worden, scha delijk is voor de vehouding met die landen, waar mede Nederland in alle opzichten normale betrek kingen onderhoudt. Alleen in die gevallen, waarin buitenlandsche regeeringen officieel gesanction- neerde voorwaarden betrffende compensatieverkeer dienstbaar stellen, zal ook door Nederlandsche auto riteiten overwogen worden, in hoeverre dit com pensatieverkeer dienstbaar gemaakt kan worden ook aan Nederlandsche exportbelangen. Het beoordeelen van de vraag, of een dergelijke compensatie gewenscht is en onder welke voorwaar den zij mogelijk is, vereischt echter speciale erva ring. Mocht een dergelijk geval zich voordoen, dan verdient het aanbeveling, dat men in overig trede met den directeur-generaal van Handel en Nijver heid bij het departement van Economische Zaken." DE BROCHUREWOEDE IN DE S. D. A. P. Het begint op de wit, zwart, geel, blauw en andere boeken te lijken, die de regeeringen van de oorlog voerende landen destijds uitgaven om hun houding te rechtvaardigen! Na Duys komt Zwertbroek, de bekende leider van de VARA De roode pers, die er nog steeds niet over te spreken is, dat het Kamerlid Duys aan een „vijan delijk" blad een interview toestond over zijn bro chure omtrent partijzaken en over zijn correspon- tie met liet partijbestuur, protesteerde Maandag avond weer tegen het gedrag van een ander partij bestuurder, n.l. Zwertbroek van de VARA, die met „De Tribune" een interview had over Duys' bro chure en over de uitwerking, die deze in de SDAP zou hebben. In dat interview met de „De Tribune" deelt Zwert broek mede, „dat er nog meer brochures op komst zijn". Hij vervolgt: „Henri Polak laat een brochure over de partij tactiek verschijnen" en hij zelf, Zwert broek, is, naar hij mededeelt, bezig met een brochu re over de arbeidersweer. Wat de brochure van Henri Polak aangaat, deze machtigt de redactie van „Het Volk" tot mededee ling, dat zulk een geschrift van zijn hand niet zal verschijnen. Zwertbroek wist intusschen als partij bestuurder omtrent dat voornemen geopend had, waartoe hij zich als partijgenoot gewend had. Aan Zwertbroek wordt nu verweten, dat hij dat gene, wat hij als partijbestuurder wist, in „De Tri bune" meedeelde. DE BIJEN. Als men het leven van de bijen gadeslaat; dan komt men onwillekeurig tot de gedachte dat deze nuttige diertjes in een korf een geheele samenleving vormen. Zoodra de zon opkomt en tot deze weer ondergaat, zijn zij aan het werk, de één haalt water, de ander honing, weer een ander houd de korf schoon, er zijn er die voor de larven zorgen, maar ook zijn er die voor de samenleving van geen nut zijn, n.l. de darren, behalve één, doch over het algemeen toch veel en veel te veel. Als de dagen beginnen te korten, dan wordt door den imker de honing, die zoo ijverig is vergaard, ge oogst; dus de voorraad die voor den winter was be stemd wordt afgenomen; uit menschelijk oogpunt J logisch. Nu moet de Imker, wil hij zijn stal goed houden, bij voeren, dit moet, is de man echter te zuinig, dan zullen de bijen sterven of als het voorjaar weer in het land komt zijn zij zoo verzwakt dat zij niet zooveel honing produceeren, als dat hij gedaan had wat hij had behooren te doen. Ook kan het voor komen dat de man te arm is, om het te doen, maar dan zal hij geen moeite laten, om zijn dieren te eten te geven al zal hij het geld er dan ook voor moeten leenen. De eerste imker die door misplaatste zuinigheid zijn dieren laat degenereeren is toch eigenlijk niet waard dat hij meer wat aan zijn dieren heeft, één ding heeft hij in zijn mee, de diertjes worden door denatuur en instinkt gedreven, om te werken, te werken en te produceeren. Alles gaat echter in veel mindere mate als indien het een normale toestand zou wezen, erkan nu niet zooveel gedaan worden, de larven zullen niet voldoende gevoed worden, water en het fabriceeren van was, alles zal minder zijn, maar wel zal de korf schoon worden gehouden. En de darren? Nu die eischen net evenveel alsof er niets gebeurd is, die weten niet beter en zuigen zich even goed vol, totdat de maat vol is en de werkers hun vernietigen en de resten de korf uit gooien. Ik gaf u hier een schetsje, welke waar te nemen is in de natuur, maar als men nu de laatste jaren hier in deze tuinbouwsreek de oogen eens goed den kost gegeven heeft, is er dan ook geen verband te zoeken, zijn de verhoudingen niet in denzelfden geest. Is er niet steeds gedacht; het is zoo erg niet, of zoo kan het wel, het moest eerst maar crediet we zen, dat zou wel voldoende zijn, ondanks alle waar schuwingen die van verschillende zijden waren ge daan, geen steun; later was men voor meer steun en toen de steun zou komen, kwam er veel en veel te kort. Er is van het begin dezer crisis gewaarschuwd, voor degeneratie der tuinders, voor degenaraite hunner gezinnen en hun land en bedrijf en toch niettegenstaande alles wat gedaan is, het mocht niet baten. Nu zijn een gedeelte onzer Tuinders genoodzaakt om naar het Burgerlijk Armbestuur te gaan om een gift te ontvangen en daar brood voor te koopen, dit was aangenomen in den Gemeente Raad van 11 April j.l. omdat de Neutrale Bond van tuinders, afd. St. Pancras, verzocht had een steunregeling in het leven te roepen, daar de ttuinders niet meer voor elkander mochten baggeren en van spitten

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4