OUD NIEUWS. Waar vrouwen graag van lezen. Smakelijk eten Hoe dat Hees Layen te vraien Uit ons nummer van 25 Juni 1893 Rob de Avonturier ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Ditmaal weer eens een paar moddellen voor de meer gezette figuren. Beide jurken maken een keu- rigen slanken indruk; dit komt zoowel door den schuinen overslag als door de schuine banen in den rok. Een aardig, onopvollend modern mouwtje en de zoo gewilde knoopengarneering voltooien het ge heel. No. 154: dit japonnetje was gedacht van een soe pel vallend, bruin wollen stofje. Het kraagje is van witte zijde of marocain. Als garneering zijn glazen knoopen genomen. Benoodigd: 3.25 meter van 130 c.M. breedte; en voor den kraag 0.50 c.M. zijde. No 155: deze japon wordt het beste vervaardigd van gebloemde voile of mousseline. Evenals bij het andere japonnetje wordt ook hier de jabot van witte zijde of marocain gemaakt. De knoopen kunnen van paarlmoer of ©las. Benoodigd materiaal: 4.50 meter van 90 cm brééd; voor de kraag 0.50 cm. zijde. Beide patronen zijn tegen den prijs van 0,50 ct. per stuk te verkrijgen, bij de „Afd. Knippatronen" van de Uittgeversmij. „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Het bedrag kan worden overgemaakt in postzegels, per postwissel of per postgiro 41632. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag. De lezeressen worden vriendelijk verzocht bij het nummer van het patroon ook de verlangde maat op te geven: d.w.z. boventaille- en heupwijdte. Gelieve verder naam en adres duidelijk te ver melden. Men voorkomt daarmee vertraging in de toezending. „aapif;/ ae(vrouwtjet|,is. .ejoihtcoij Vshrdlucmfwyp Flammeri. Bereiding: Halve flesch versch gezeefd gesteriliseerd frambo zen- en een kwart flesch kersensap met het sap van een cirtroen en een pijpje kaneel met water aanvullen tot een liter en het met suiker aan de kook brengen, het binden met 60 tot 80 gram en er, zoo gewenscht nog een eierdooier en wat wijn aan toevoegen, de vla opbrengen met of over be-schuit of ze met eiwitschuim garneeren. Bitterkoekjes-rijstpudding, (koude.) Bereiding: de rijst gaar koken in 1 liter vanillemelk, daar bijvoegen een lepel suiker, een lepel boter, 100 gr. bitterkoekjes en twee goedgeklopte eieren, den pud ding in een met water omgespoelden vorm laten afkoelen en hem presenteeren met sinaasappel-, punch- of cognacsaus. HET GEHEIM VAN EEN SNEEUW -WITTE WASCH. Men moet eens een groote moderne wasschreij bezocht hebben om achter het geheim te komen. Want deze bedrijven moeten toch wel een kneep hebben, anders zouden zij niet zooveel klanten heb ben, die soms uren en uren weg wonen. En die ab soluut tevreden zijn. Dan kan men begrijpen als men eerst gegaan is door le lokalen waar bergen vuil goed liggen en een vieze lucht verspreiden, en daarna door de kamers waar frisch geurend goed wacht om teruggebracht te worden. Toch kunnen ook wij huisvrouwen zonder meer inspanning of kosten tot hetzelfde resultaat ko men, als wij ons slechts de oeroude ervaringen ten nutte maken die telkens weer vergeten worden, en die daarom niet dikwijls genoeg weer in herinnering gebracht kunnen worden. Dez eoude ervaring is ten eerste: zacht water ge bruiken. (Het zacht maken van het water is een der gewichtigste factoren in resuachtige filters in het wasscherijbedrijf.) En ten tweede, niet eerst koud, maar altijd heet spoelen. De meeste huis vrouwen zijn gewoon de uitgekookte wasch precies zooals ze is, in de tobbe of waschkuip te gooien en den de leidingkraan open te zetten Het gevolg daar van? De zeep lost zich niet op, blijft in het weefsel, en als de wasch gedroogd is, heeft ze een geel- of grauwachtig goor kleurtje. Dus: eerst heet spoelen dan voor de tweede maal nog eijs heet, en den derden keer pas koud. Bij den vierden en laatsten maal doet men blauwsel in het water. Zoo en niet anders doen de wasscherijen het ook, en die staan in verbinding met chemici, die alles wetenshappelijk onderzocht hebben. Oohik dars liever zeuven baan urte asdat ik ien keer een maidje vraag TRAINT JE: Nou, kom nou maar es pittig bai men zitte maar ehwat moet et nou worre Kees, ien keer uit of hillegaar vaste verkeer Vanzelfvaste verkeeren ankomde jaar wou ek al troue okjou vader melkt toch zeu- ventien koeie? TRAINT JE: Ja.... Nou, as ie nou ders een koe of zeuven verkocht en hai gaf jou dat geld ers, en we gonge samen een kippe en knaine spuitje beginne, den. TRAINT JE: En jai den? Heb jou vader niks voor je over? Ja ehzie je (als Traintje donker begint te kijken) vanzelf, ja vanzelf, main vader heb vaiftig stuks vee. TRAINTJE: Vaiftig! Nou ja, groot en klain, maar et ben eer toch vaiftig TRAINTJE: Pulle? Niks oor, we hewwe TRAINTJE: Ik wul et wel glouve oor.Maar baigeval een stik. Nou, as ek je niet ontraif? TRAINTJE l, wou je soms Vierde tooneel. Traintje en Kees. TRAINTJE: Zoo, nou, buurman moet et den maar wat of- stoele Wè ja(slikt een paar maal). TRAINTJE: Nou men knecht, ik zou zegge.wor je weer niet goed? Ik moet toch. vast efkes om de Haarlem - meroliefleschIk heb nag zenuw egoed ok Ja zie je.ehèineens afraffelend). Bemin- Traintje wul je met main weune in ien huisie, en wor main kruisieo neizo moet et niet. (op zijn knieen verder sprekend) wor main beste buisie en den z:elle we veerderveerder. TRAINTJE: Nou, dat is toch te hot voor je zundese broek staan meer op men knechtje magge Wel neias we trouwd benne moet ik toch ok stikke voor je snaieden kraig je alle dag ham op brood en schootjes met roukvleis en lekkere boltjes met kruikkeis Je benne nag gekker op men as Sunterklaas Maar zeg, kraig ik nou eerst niet ers de de TRAINTJE: „Verlovingskus?" Zok of zain teminstehèhèhè. TRAINTJE: (Terzijde) Brr. Je moete neme en gave zait m'n vader altaid dus as jai nou geve, den zal ik Vijfde tooneel. De vorigen de bakker. (Oom Jaap als zoodanig vermomd. Goendag. TRAINTJE: Bakker EEN KENNISGEVING EN EEN WAARSCHUWING. Burgemeester en Wethouders van Noordschar- woude en Oudkarspel brengen bij dezen met het oog op de de mogelijke nadering van de cholera den ingezetenen in herinnering, dat een ieder er zich voor wachte niet alleen het water uit de slooten niet te drinken, doch ook niet te gebruiken voor het schoonmaken van vaatwerk of het reinigen van kleederen, daar juist daarin het grootste gevaar voor de verbreiding van genoemde ziekte is gele gen. Waarschuwt een ieder de slooten niet te veront reinigen door het daarin werpen van vuil, afval van greenten of wat dies meer zij, omdat ook door de verroting van die stoffen groot tgevaar zou kunnen ontstaan, zullende hierop ten strengste worden toe gezien en bij overtreding de daarvoor gestelde boe ten zullen worden toegepast. Verder wordt verboden gras van de kanten der akkers af te scheren door hen, die geen eigenaars zijn van die bouwakkers, hetgeen moet worden beschouwd als diefstal van vertrouwde goederen. PLAATSELIJK NIEUWS. Het zetten der koolplanten is aan den Langendijk zoo goed als afgeloopen. In geen jaren zijn de kool- planten hier zoo volledig opgebruikt als dit jaar. De prijzen liepen van 15 tot 20 cent per honderd. Voor zeer kleine planten werd deze week nog 20 cent per 100 besteed. Voor Duitschland werden dit jaar vele planten aangevraagd, slechts weinig heeft men er kunnen zenden. J.l. Maandagmorgen had te Zuidscharwoude een ernstig ongeluk plaats. Drie jongens waren aan het gras scheren, toen zij besloten te gaan baden in de wijde sloot. Een er van kon goed zwemmen doch de anderen twee konden het niet. Toch waagde ze kere D. O. zich te water. Ongelukkigerwijs geraakte hij in een diepe kuil, zonk onmiddellijk met het ongelukkige gevolg, dat hij een kwartier daarna levenloos werd opgehaald. Hoewel alle pogingen nog in het werk werden gesteld, waren de levensgeesten niet meer op te wekken. BERICHTEN. Aan den gewezen onderwijzer te Heer Hugowaard, C. M. Marschal is een pensioen van f 1.10 verleend. Op de paardenmarkt te Schagen, gehouden Maandag 19 Juni jl. waren aangevoerd 218 paar den van 40.— tot 400.— en 7 veulens van 45.— tot ƒ80.—. BUITENLAND De bekende Turpin beweert een uitvinding t^ hebben gedaan, waardoor oorlogen tusschen be schaafde volken zouden worden onmogelijk gemaakt een mitrailleuse welke met een schot 25000 projec tielen over een oppervlakte van 22.000 vierkante Meter zou slingeren. Men zou vier schoten in een kwartier kunnen lossen. (De werkelijkheid heeft het helaas! wel anders geleerd!) ADVERTENTIE. Heropening nieuwe winkel van den heer D. San- der, tailleur, die zich aanbeveelt voor de levering van Hoeden en Petten en gemaakte kleeren voor Heeren, Jongeheeren en Kinderen. Noordschar- woude. GROENTENPRIJZEN. Aardappelen 0.70 tot 2.10 per mand. Wortelen 1,50 a 2,50 en 3,60 per 200 bos. „Handen thuis" riep ze in haar inlandsche taal. „Deze vreemdelingen komen in vrede. Ze hebben de dochter van jullie opperhoofd gered." De inlanders keken Rob en ouwe Daan nieuwsgierig aan, blind doekten hen op bevel van Luly en leidden hen langs een steenen pad, dat naar hun rotswoningen voerde „Wat zal het einde van dit avontuur zijn?' vroeg Rob Onze levens zijn in de hand van dit inlandsche meisje." Ik zou wel es willen weten wat ze met ons voor hebben," zei Daan terwijl hij Rob volgde. Rob zag de toestand niet somber in. „Ik geloof niet, zei hij, „dat- we ons ongerust hoeven te maken. Het inlandsche meisje heeft ons altijd geholpen wanneer we ons in nood bevonden. Op dit oogenblik werden van dicht bij kreten gehoord en een paar minuten later hield het gezelschap halt aan de rand van een diepe en nauwe kloof, aan de andere zijde waarvan een aan tal inlanders stonden. 74. Eenigen waren bezig een soort ophaalbrug om laag te laten. Toen de brug neer was, werden Rob en Daan er overheen geleid. Ze stonden thans on der een gewelf, uitgehouwen in de rots. 75. Nu stapte Luly naar voren en nam hun de blinddoeken af. Eenige oogenblikken stonden onze vrienden te knipoogen in het licht, daarna ontdek ten ze dat ze vlak tegenover een inlander stonden, die het hoofd scheen te zijn van de mannen die de brug bewaakten. Hij scheen voldaan te zijn over het onderzoek en ging op zij. Glimlachend wenkte Luly de beide vreemdelingen haar te volgen en be trad een rotsachtig pad.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 8