NIEUWE Zangersfeest te Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 75 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DINSDAG 27 JUNI 1933 42e Jaargang LANGEDUKER liliRAAT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: - per S maanden 1.15. Uitgave: Firma I. H. KEIZER Jedacteor I. H. KEIZER. Bureel Koordscharwoude. ADVERTENTHN Van 1—5 regels 3b cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE Na regqn kwam zonneschijn. Een succesvolle dag. En nu volgende week de vlaggen uit! Het begin. RegenregenDen heelen dag regent het. Het heeft Donderdag geregend, Vrijdag geregend, en nu Zaterdag, als we aan het begin staan van het groote Zangersfeest, waarvoor dagen en weken en maanden hard voor gewerkt isgiet Pluvius de bakken vol hemelwater naar beneden. De Bestuursleden loopen met een sip gezicht de zakenmenschen kijken bedrukt de een tracht den ander te troosten, en allemaal hopen ze dat het vanavond beter zal wezen. Het is niet beter. Als het tegen achten loopt, het uur van de feestelijke ope ning, giet het. Om kwart na acht stroomt het, en al was het droog geworden, er was geen sprake meer van, dat het aangekondigde concert van „Genot door Kunst" op het terrein zou kunnen plaatsvin den, want alles was moddervet. Een troostelooze geschiedenis. Het concoursbestuur kiest den wijsten weg, en laat omroepen, dat het concert zal door gaan, in de groote zaal van „Concordia". En daar zijn dan ook korten tijd later de „officials", en een nog bevredigend aantal muziekliefhebbers aanwezig. Voor het concert aanvangt neemt de heer P. J. MINK uit Warmenhuizen, Voorzitter van het Hoofdbestuur het woord, en gaat over tot de Feestelijke opening van dit tweedaagsch of eigenlijk vierdaagsch zang en muziekfestijn. De heer Mink heet allen in de zaal welkom, en spreekt de hoop uit, dat de weersom standigheden zich nog zullen verbeteren, zoodat het concours in alle opzichten zal slagen. Spreker ge tuigt van de vele voorbereiding en dankt allen, die daaraan hebben medegewerkt. Na nog enkele vrien delijke woorden aan het concerteerende corps, „Ge not door Kunst" en zijn directeur den heer H. A. Maas, gewijd te hebben wenscht de heer Mink de aanwezigen een prettigen avond en vangt Het Concert van „Genot door Kunst" aan.! Het corps zet in met een marsch van den dirigent Holiday, feestdag, marsch en al spoedig vergeten we den regen en alle narigheid, die deze eerste avond verhindert, te zijn, wat hij zeker bij mooi weer zou geweest zijn, en luisteren met aandacht naar de verdere nummers die op een wijze vertolkt wordt, die alle waardeering verdient. Over het algemeen wordt zuiver gespeeld de solisten spelen hun trekjes zeer behoorlijk, en natuurlijk heeft de heer Maas ras-musicus als hij is, de touwtjes vast in handen. Naast eenige ouvertures, speelde het corps nog een suite van M. C. v. d. Rovaert „Een Nederlandsch Volksfeest", een aardig nummer, waarvan vooral de ouderen wel recht genoten zullen hebben, omdat de Schosche drie en de Schotsche vier, misschien allerlei oude, wie weet zoete herinneringen naar voren brachten. Nadat het corps met een fiksche marsch, Les Sentenelles d'Apollon, van den dirigent H. A. Maas, het concert besloten had, vroeg de heer MALLE- KOTE het woord. Spreker zeide het niet eens te zijn met diegenen, die beweren, dat dit concert in het water gevallen is. Wel heeft Pluvius ons rijk geze gend, maar er was vanavond een gehoor, waar zelfs een Mengelberg trotsch op geweest zou zijn. De Noordhollandsche Bond waardeert het ten zeerste, vervolgde de heer Mallekote, dat dit concert is aangeboden, en brengt daarvoor het kranige corps zijn hartelijken dank. De bond hoopt ook, dat diri gent Maas nog lang den dirigeerstok zwaaien zal en brengt spreker ook hem, namens den Bond een welgemeend woord van dank. (Daverend applaus). Zondagmorgen. En daarschijnt de zon! Menigeen zal zich bij het opstaan de oogen eens uitgewreven hebben, en nog eens goed gekeken hebben, of het wel waar was Ja op het laatste oogenblik heeft Pluvius mede lijden gehad en de fiolen zijn toorns elders uit gestort. Hoe later het in den morgen wordt, hoe beter het weer ook wordt en als de wind zoo blijft en het terrein is wat opgedroogd dan zal alle leed spoedig vergeten zijn! In het dorp is reeds te zien, dat er iets bijzonders op til is. Groepjes zangers loopen af en aan, uit de repetitie lokalen komen brokstukken van „het verplichte" of „het vrije overwaaien, en een paar „vreemde" bussen, hebbe^ zoo goed en zoo kwaad het gaat, een standplaats gezocht. Het valt ons op, dat er weinig of niet ge vlagd wordt. Waarom niet? Kom eens in België, als daar een „festival" gehouden wordt! Huis aan huis de drie kleur uit. Schamen we ons voor onzen vlag of inte resseert het concours ons niet? Dat kan volgende week beter worden. Er komen nog meer vreemdelin gen, dan vandaag, en laten dezen nu eens den in druk krijgen, dat hun feest, ook ons feest is. En nu medeburgers, die een groot aandeel in de voorbe reidingen hebben gehad, de heeren van het Dage- Jijksch Bestuur bijvoorbeeld, en de secretaris van het Hoofdbestuur, zullen er u meer dan dankbaar voor zijn. De Officieele Opening. Te ongeveer 12 uur vond in het Raadhuis te Noordscharwoude de officieele opening plaats. On der de aanwezigen merkten wij op, Burgemeester en Wethouders van Noordscharwoude, juryleden, de leden van het eere-comité, de puntencommissie en voorzitters van deelnemende vereenigingen. De Bur gemeester, Jhr. v. Spengler, hield nu ongeveer de volgende Openingsrede. Toen het Gemeentebestuur het verzoek bereikte de vertegenwoordigers van den bond officieel te ontvangen, heeft het niet lang geaarzeld. De bond is hier niet onbekend, althans voor mij niet. In 1925 is in Zuidscharwoude ook een concours gehouden, en binnenkort herdenkt U o.m. 10-jarig bestaan. Vele zangers zullen het toejuichen dat de Bond tot stand gekomen is. Alle redenen wil ik niet releveeren, die tot de oprichting geleid hebben, maar is vooral aanliding geweest, het stelsel van de geleende krachten te veranderen. Nu lijkt het heel natuurlijk, dat men met eigen krachten werkt, maar nog onlangs bereikte een der plaatselijke vereeni gingen een verzoek 12 zangers af te staan voor een groot concours De Bond heeft daarom zijn be staansrecht volkomen bewezen. Talrijke voorberei dingen zijn er geweest, en vind ik het een goede daad het concours te houden, alleen al omdat het goed is, dat de menschen eens eenige uren met hun gedachten uit den nijpenden nood, kunnen komen. Ik hoop, dat nog vele concoursen te Noordschar woude gehouden zullen worden, en zal het Gemeen tebestuur steeds welwillend hiertegenover staan, om de organisatoren zooveel mogelijk faciliteiten te verleenem.Ik wil nu even in het lichtt brengen het vele werk Van de jury en de officieele personen, als de puntencommissie enz. Speciaal bij de jury wil ik even stilstaan. Men denkt wel eens, dat deze voor haar genoegen een concours bijwoont, maar is deze toch niet heelemaal juist. Haar taak is steeds in actie te zijn, vele rubrieken te beoordeelen, als sa menzang, rythme enz. Half Nederland wordt thans geexamineerd, maar zullen deze examinatoren de juryleden niet behoeven te berijden, omdat zij zelf feitelijk minder rubrieken hebben te beoordeelen en over minder zaken hun gedachten hebben te laten gaan. Ik hoop, dat de heeren juryleden niet ondankbaar terug zullen denken aan deze dagen. Er is hier een muzikaal publiek, en zangkunst viert hier hoogtij. De plaatselijke vereenigingen zullen zich het eere metaal niet gemakkelijk laten ontfutselen, maar is dit een aangename mededeeling, waar dan uitgeslo ten is, dat door weinig inspanning het doel verkre gen wordt. Nogmaals wensch ik U allen veel succes, en als ik aansloot met den Voorzitter, is dit een symbolische handeling, waarmede ik den Bond groei en bloei toewensch. (Applaus). Rede van den Voorzitter De voorz. van den Noordh. Zangersbond wil beginnen met de erkentelijkheid uit te spreken van het hoofdbestuur, voor de medewerking, die men in Noordscharwoude heeft genoten van de zijde van het gemeentebestuur. Als voorz. ben ik u burgemeester daarvoor zeer erkentelijk. Het doet den boni goed niet alleen door offici eele personen erkend te worden, maar dat ook zijn werken op prijs wordt gesteld. Negen jaar terug kwam de bond in Zuidscharwoude. Toen werd het concours op 1 dag gehouden en namen 13 vereenigingen deel. Na dien ook heeft de bond zijn bestaansrecht bewezen. Wij raken bekend naar buiten. En nu kunnen 2 dagen worden be zet met goede vereenigingen waaronder zeer goede. Zooals reeds door u is aangehaald, is het doel van den bond mede dat idle vereenigingen uitsluitend met eigen krachten optreden, en nog nimmer heeft ons een enkele klacht over niet handhaving ons bereikt. Daarom kunnen wij de Noordhollandsche vereenigingen scharen onder de goedwillende vereenigingen, die in staat zijn met eigen leden een prijs te behalen. Het doet mij pleizier hier op het oogenblik zoo velen met ons vereenigd te zien. Vooral de Juryleden. De Jury wacht heden een buitengewoon zwa re taak. Daarvan wordt door ons veel verwacht, en ontvangen wij van haar ook gaarne aanwij zingen en bemerkingen 'die kunnen leiden tot verbetering dn verhooging van het zangerspeil. En gelukkig mogen wij zeggen dat de Jury nooit heeft geaarzeld op gemaakte fouten te wijzen. Die Jury wordt bij ons benoemd door de nee- ren dirigenten en daaruit ihogen wij constatee- ren dat hier van geen protectie sprake kan zijn terwijl tevens hieruit blijkt dat men zich gaar ne aan het oordeel den gekozen heeren onder werpt. De voorz. eindigt friet woorden van dank voor de ontvangst in deze mooie vergaderzaal en te vens voor de vriendelijke woorden door den bur gemeester gesproken dag is, maar wij weten dat de deelnemende ver eenigingen uit de woorden van de Juryleden les sen denken te trekken. De Bond geeft dan ook aan ons permissie om onomwonden te zeggen, wat gezegd moet worden Het doet ons 'groot genoegen dat het gemeen tebestuur mag deelen 'in de totstandkoming van hét concours en zoodoende de samenhang in de harmonie van den bond en het principe van de Volkskunst wenscht te steunen. Van PLAATSELIJKE gebeurte nissen waarin U het meeste .belang stelt, kan alleen het PLAATSELIJK blad het meest uitgebreide verslag geven. Een kleine wenk (met iuli begint het nieuwe kwartaal) Nadat men nog eenigen tijd onder genoegelijk samenzijn heeft doorgebracht, gaat men naar het concoursterrein, om daar den verderen middag door te brengen. Zeker zullen de genoodigden een woord van waar deering nebben gehad, voor de keurige wijze van ontvangst, iwaarin de gemeentebode, cje heer Leu ring bescheiden man achter iiiermen dit maal met zijn helpers, een niet geritdaf-andeel heb ben gehad. Langzamerhand begon men zich nu naar het terrein te begeven. Het bleek een goede gedachte te zijn, de weide te „anexeeren", omdat daardoor het hinderlijk geknerp van het grint tijdens het zingen vermeden wordt. Ook verder was een en ander keurig georgani seerd De aanwezigen het bezoek viel ons niet tegen konden op lange banken ongestoord luis teren en verder bood het ruime terrein voldoende zit- en desnoods liggelegenheid, zoodat al spoedig gezellige groepjes gevormd werden. Van honger en dorst omkomen was ook geen sprake van, daar zorg den de diverse kramen en ijswagens, en het buffet vap den heer Bakker wel voor. Ongeveer op den vastgestelden tijd werd de aan dacht gevraagd voor den Burgemeester van Noord en Zuidscharwoude, Jhr. v. Spengler, die, nadat de heer Mink, Voorzitter van den Bond hem met en kele woorden ingeleid had, het woord nam, en nog maals, nu een openbare, Openingsrede uitspreekt. Z. E. A. heet allen hartelijk welkom, en memo reert, dat de taak van het Gemeentebestuur zeer ondergeschikt is geweest. Het Gemeentebestuur is dankbaar, dat te Noordscharwoude het zangcon cours gehouden wordt. De overheid vindt het prij zenswaardig, dat de menschen enkele uren uit de zorgen gehouden worden. Zeer zeker zal er gekampt moeten worden zegt spreker, maar dat kan niet anders dan pleizierig zijn. De Burgemeester wekt op, de rollen niet om te draaien, en de jury te be- critiseeren. Velen zullen gewogen en te licht bevon den worden, maar dit zal een aansporing zijn, den volgenden keer nog beter zijn best te doen. Men zal wellicht een liedje van verlangen preve len, en daarom wil spreker het niet lang maken, maar nogmaals dank betuigen aan de plaatselijke vereenigingen, die het initiatief genomen hebben. Spreker hoopt dat Noordscharwoude steeds no. 1 zal blijven, als weer een concours moet worden ge geven. Nogmaals heet spreker allen welkom. Direct daarop klinkt het jurybelletje voor den eersten keer, en Het Concours is begonnen, en de .rechters", de heeren Wierts, Koop en v. d. Roovaart beginnen hun taak. Middagwedstrijd. 3e Afd. A. Gemengde Koren, bekroond. Acht koren nemen deel. Elk zingt een verplicht nummer: „Mooi Anneke", compositie van J. P. J. Wierts, en een vrij nummer. Achtereenvolgens ko men op: De heer J. P'. J. Wierts, die namens zijn mede juryleden spreekt, zegt 'zeer getroffen te zijn door de hartelijke woorden van welkom, door den burgeemester gesproken. Zpoals men gehoord i heeft zijn wij gekozen door de Directeuren van de verschillende vereenigingen en dat stemt ons prettig. Hieruit blijkt 'dat zij door ons beoor deeld willen worden. Steeds hebben wij een prettigen indruk gekre gen van de concoursen van den Noordholland- schen bond in tegenstelling met andere concour- I sen. Dte stichting van den bond heeft veel nut gebracht. Niet alleen dat 'de concoursdag een prettige 1. „Tot ons plezier", Bobeldijk. Dir. P. Kist. Lie heer Wierts spreekt Het koor is wat zenuwachtig het is ook niet prettig de eerste te zijn van de optredenden. Er wordt soms vrij onzuiver gezongen, hoewel het ma teriaal niet kwaad is, vooral bij de dames. Bij de heeren het gewone gebrek, gemis aan een paar soe pele baritonstemmen. Over het algemeen echter nog een aardige prestatie. 2. „Zang en Vriendschap", Z.O.-Beemster. Dir. C. Vink Dzn. De inzet van het verplichte nummer is al direct niet, wat het zijn moet. De directeur neemt een langzaam tempo men heeft den muziekverslag- gevers geen partituren verstrekt, zoodat wij niet weten, wat de componist hieromtrent aangeeft en klinkt het verplichte nummer zwaar en doodsch. Het vrije nummer: „Hel gele duinen", geeft gelegenheid eenige goede sopranen te hooren. maar het ensemble komt niet. We geven het koor, dat misschien gehandicapt is, geen goeden kans. 3. „Crescendo", Stompetoren. Dir. H. J. Zaal. De directeur vat het verplichte nummer wat luch tiger op, waardoor het ineens heel anders klinkt. Hij overschat de prestaties van zijn bescheiden koor niet, houdt den grooten lijn, en verdiept zich niet al te veel in details. Het vrije nummer: „Als de Ziele luistert", van Wierts, lijkt ons niet zoo goed, maar door den afstand en de ruimte, gaat er van het pianissimo wel eens iets verloren. 4. Niedorps Gemengd Koor, N. Niedorp. Dir. Jb. Hovenier. Een aardig koor, en een dirigent, die weet wat hij wil. Het vrije nummer: „Als de Ziele luistert" wordt goed gezongen. Het verplichte nummer, werd wel eens wat saai. Stompetoren en Niedorp zullen elkaar niet veel ontloopen. 5. „Kunst na Arbeid", Schagerbrug. Dir. P. Grin. Het verplichte koor wordt zeer bescheiden gezon gen. De direrteur scheen met zijn intenties niet al tijd te kunnen bereiken, wat hij wilde. Het vrije nummer is soms leelijk cfnzuiver. 6. „Zanglust", Berkhout. Dir. Z. van Mossel. Er wordt vlak en effen gezongen. In het verplichte koor hooren wij beslist valsche momenten. Het vrije werk: „Zomer", van G. H. Boedijn, werd niet gloed vol gezongen, zooals de tekst, vooral in het laatste couplet aangeeft. 7. „Oostwoud", Oostwoud. Dir. G. Groen. Het verplichte koor, wordt met weinig uitdruk king gezongen, en heeft te lijden aan een te veel van sentimentaliteit. De vrijer van Mooi Anneke smacht hier wat al te veel. Het vrije nummer: „De Molenaar" van Jacob Hamel, klinkt veel beter, en zuiverder ook. 8. „Zang en Vriendschap". Eenigenburg. Dir. J. Vlam. De hekkensluiter van deze afdeeling maakt een goeden kans. De directeur wil het in het verplichte nummer wat te gedetailleerd doen, waarvoor het lijk en de directeur maakt zich niet druk. In het vrije nummer: „Als de Ziele luistert" van Wierts hooren wij mooie vrouwenstemmen. Ook nu het is de derde maal, dat wjj dat nummer hooren, -- een .angzaam tempo. Op tjen partij meenen wij te zien staan, dat de componist'42 aangeeft. Zou het geen drukfout zijn? Na een pauze van 10 minuten, wordt vervolgd met- de 2e Afd. Geni. Koren, bekroond, waarin 3 koren mededingen, met als verplicht nummer: „Schip perslied" van Van de Rovaart. Het vierde koor „Kunst en Vriendschap", St. Maarten is niet opge komen. Wij hooren achtereenvolgens: 1. „Varia", Warmenhuizen. Dir. J. Vlam. Behoudens een klein ongelukje aan het slot, en een tikje onzuiverheid bij de dames in het be gis, een zeer behoorlijke en aannemelijke vertolking van het veiplichte nummer. Ook het zingen van het vrije nummer: „Waar de hei te bloeien staat" van Wiers, is prettig te hooren. Het gaat gemakke lijk en de directeur maakte zich niet druk. 2. „Zang en Vriendschap", Wieringen. Dir. Jb. I. Hovenier. Het verplichte nummer wordt niet zoo fijn ge zongen, al kl nkt het helder op. Ook het vrije num mer: „O, golden hoofd", van Bonset is niet altijd aannemelijk. Over het algemeen echter een behoor lijke prestatie. De laatste regel van het vrije num mer „Zijn naam is God", wordt innig weergegeven. Jammer dat het slotaccoord niet „staat". 3. „Vox Humana", Santpoort. Dir. Joh. Brands. Daar hebben we de eerste prijswinnaars met het hoogste aantal punten. Een koor dat niet in de tweede afdeeling thuishoort, met een vrij nummer, dat in een eere-afdeeling op zijn plaats is. Mooi materiaal, hooge soms even scherpe sopranen, en een prachtig stel bassen. Fliefflodderke, het vrije nummer van den componist Wierts, is een genot om naar te luisteren. Dat zal wel een extra felicitatie worden le afd. Dameskooren. „Oosthuizen", Oosthuizen. Dir. Z. v. Mossel. Dit koortjeheeft de weinig benijdenswaardige taak, zonder mededinging te mogen zingen. Op grond van de bekroningen zou men een mooi en semble verwachten, maar koor en directeur hebben geen verne. De directeur geeft met zijn fluitje den toon aan, en laat het verplichte nummer in a zin gen. Het blijkt as te moeten zijn, en wordt hij nadat het heele nummer vrij aardig gezongen is, er ver antwoording geroepen, en mocht het overdoen. Het had mooi kunnen zijn, maar wat een wonder eigenlijk, na een halve toon te mogen duikelen, was het leelijk mis. Intusschen had het ons logischer geleken, wanneer de jury, direct na den eersten inzett afgebeld had. Hett vrije nummer, Camina Bruana van Jac. Presburg klonk beter, maar na tuurlijk konden de dames het niet meer goed maken. De uitslag. Het koor St. Caecilia, afd. Uitmuntendheid was niet opgekomen, en bijna onmiddellijk na het optre den van het dameskoor, beklom de heer Wierts het podium, en sprak de aanwezige zangers op zeer gemoedelijke wijze toe. De Jury is tevreden. De heer Wierts deelde mede, dat de jury, hoewel zij vooraf besloten had een streng standpunt in te némen, over het algemeen zeer tevreden was. Als een koor een derde prijs gewonnen had, was dat nog geen bewijs, dat er slecht gezongen was. Ieder een kan geen eersten prijs behalen, dat moet ver diend worden, zeide de heer Wierts. Na onder hevige spanning van de zangeressen en zangers den uitslag welke hieronder volgt, bekend gemaakt te hebben wilde spreker als jurylid en als componist de ver-

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1