Ernstige aardbeving op Sumatra De toestand in Duitschland FEUILLETON Onschuldig verbannen. Nieuwstijdingen Groote brand te Rotterdam Afgrijselijke moord ONGELUKKEN tHifnltacdt'sP^edecs i/ecdcifvm cdlc Noordholland in een paar regels Buitenland 80 dooden vele gewenden. Ook op Java schokken gevoeld. Aneta Vaz Dias meldt, dat een hevige aard beving Zondagmorgen vroeg 'in Zuid Renkoelen gevoeld werd. Tpt dusverre is bekend geworden dat in het Eanausche 67 personen zijn gedood, allen inlanders. Als gevolg van de aardschokken is in Palembang 'een kamponghuis ingestort. In het Banausche zijn veertig kamponghuizen .vernield, waardoor branden uitbraken tusschen Moeara Eioewa en Simpangan en een groote aard schuiving plaats had. Het verkeer is gestremd. D|e waarnemende resident uit Palembang is naar het Banaudistrict vertrokken. Te Kpta Agoeng zijn 270 woningen ingestort. Veertig personen werden gewond en negen gedood. In totaal zijn dus thans 76 personen om het. leven gekomen. De schade in 'Kota Agoeng bedraagt 80.000 gld. Gok in Batavia heeft men de aardbeving kun nen voelen, bericht de Tel. Vermoedelijk hebben wij hier weer te doen met tectonische aardbevingen. In de aardkorst heerscht overal een zeer groote drukking. Ten gevolge van allerlei oorzaken kan die drukking in naburige gebieden onderling sterk gaan ver schillen zoodat in den grond een scheur ontstaat en een beweging van twee aardschollen, die zich over grooten afstand kan voortplanten. Zper talrijk komen aardbevingen ook voor waar de aarde diepe plooien heeft. Zoo vertoont de zeebodem langs Sumatra's Westkust en langs Java's Zuidkust van dergelijke^ eenige duizenden meters diepe inzinkingen, terwijl ook in de Mo- lukken dergelijke plooigebieden bekend zijn. D|e residentie Benkoelen strekt zich uit in een rich tingg van NoordwestZuidoost langs de west kust van Zuid Sumatra tot aan de uiterste Zuid st punt, den Vlakke Hoek. Bfe Barisanketen rint haar Oostgrens. Die residentie ligt dus in een plooigebied als zooeven aangeduid. Dlat zich hier nu en dan aardbevingen voordoen behoeft ons derhalve niet te bevreemden. Hitier vervolgt.,... Dte Hitlerregeering zet haar „zuiveringsactie" onverdroten voort. Zoo is Paul Loebe, de oud- president van den Bijksdag en leider der sociaal democratische Bijksdagfr actie door de geheime staatspolitie jn hechtenis (z.g. „Sehutzhaft") ge. Die arrestatie is geschied, ten einde in aanslui ting aan de ontbinding der Diuitsche sociaal de mocratische partij de hand te kunnen leggen op het vermogen der partij. Behalve Loebe werd nog een aantal vooraan staande leden der S.P.Di. in hechtenis genomen, o.w. de afgevaardigde Jurgensen. Naar het W. B. meldt, is een verordening uit gevaardigd, inhoudende dat het Diuitsche ar beidsfront zal zijn samengesteld uit drie bonden arbeiders, ambtenaren en ondernemers. De chr. vakvereenigingen zijn reeds bij den arbeiders bond .ingelijfd. Maatregelen zullen worden genomen om toe treding tot een der drie bonden door alle diaartoe in aanmerking komende Diuitschers te verzekeren. „Je hebt hier een mooie bezitting," merkte Alexa rondziende aan. „Ja, miss, ik ben een gelukkig man, maai; zou zeker de ongelukkigste van geheel het land gewor- zijn, als ik mijn zoon verloren had. Hij is alles voor mij en ik hoop dat hij hier eens molenaar zal worden, zooals ik nu zelfben." „En dit schoone stuk grond erven?" vroeg Alexa. Het voorhoofd van den molenaar rimpelde zich. „Ik hoop het," zeide hij zuchtend. „Lord Montheron is zeer mild voor je geweest. Ik heb gehoord, dat je in groote gunst bij hem staat, mr. Gregg." De molenaar lachte, naar het Alexa voorkwam, zeer zonderling „Je moet hem goede diensten bewezen hebben," ging zij voort en haar hart sloeg sneller. „En toch, hoe is het mogelijk? Hij kon van een op het kas teel dienenden tuinman weinig geweten hebben, en beloonde hem evenwel mild, toen hij in het bezit van het kasteel kwam!" Uit des molenaars oogen blonk wantrouwen en hevige onrust. Hij zette den knaap neder, riep zijne vrouw en zeide, dat hij naar den molen moest gaan zien, doch dadelijk terug zou komen. De vrouw nam zijne plaats in en keek hem bekommerd na. „Mijn man ziet er bedrukt uit," zeide zij, toten zij met Alexa alleen was. „het ongeval heeft hem zeer geschokt. Hij zou het niet overleefd hebben, als de knaap verdronken was." „Wij spraken daar juist over het drama van Mont heron." zeide Alexa. „Zoo! Dat ontroert hem altijd," antwoordde de vrouw. „Hij zeide mij." hernam Alexa, „dat hij in den nacht, toen de moord gepleegd werd, op het kasteel was. Om welken tijd verliet hij je dien nacht?" Hij heeft mij streng bevolen, nooit over den moord te spreken," zeide mrs Gregg; „maar als hij er zelf Ook de roode radio moet zwijgen. Nationaal socialistische troepen bezetten Zon dagnacht de bureaux van den in liquidatie zijn- den .sociaal democratischen bond van Arbeiders Badio-amateurs. Dlaarbij bleek, dat hoewel deze organisatie eenigen tijd geleden had besloten tot ontbinding over te gaan, zulks slechts in schijn was gebeurd, terwijl in werkelijkheid het appa raat .intact was gehouden. Thans zal de bond van regeeringswege ontbonden worden. Vliegmachines boven Berlijn. Naar Wolff meldt, verschenen Zondagmiddag boven Berlijn buitenlandsche vliegtuigen van een in Duitschland onbekend model, die boven de re- geeringswijk en het oosten der stad strooibiljet ten uitwierpen met een de Hitlerregeering be- Zullen de Italianen nu komen? Generaal Balbo heeft den autoriteiten te Am sterdam gisteravond doen waten, dat het Itali- aansche luchteskader hedenmorgen vroeg uit Or- betello naar Nederland zal vertrekken, wanneer althans de weersomstandigheden gunstig blij ven. Tot gisteravond laat was geen tegenorder van den generaal ontvangen, zoodat in de vlieg- haven te Schellingwoude alle maatregelen voor de komst van het eskader zijn genomen. Die start der 24 vliegtuigen zal omstreeks vijf uur plaats vinden. Vermoedelijk zal het luchteskader tusschen half elf en twaalf uur boven Schelling woude zijn. Schade op een mi 11 iaën geschat In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks kwart voor drie is een felle brand uitge broken in een groote loods op de werven van Wil tons Machinefabriek aan den Vlaardingschèdijk te Botterdam. Die loods werd geheel vernield, groote schade is aangericht. Eerst te half vijf was de brandweer het vuur meester en gevaar •«oor uitbreiding geweken. Oorzaak onbekend De oorzaak van den brand, die in de verfaf- deeling is ontstaan, is onbekend. Het vuur vonld hier in de licht ontvlambare stoffen en ook in het ander emateriaal, dat in de loods was opge slagen gretig voedsel. Breidde het zich hierdoor reeds met groote snelheid over het geheele ge bouw uit, daarbij werd het nog aangewakkerd door den vrij sterken wind, die door idle jaloe zieën van de houtopslagplaats trok. Deze ja loezieën werkten als een schoorsteen. Het gebouw was tot op 5 m. uit steen opge trokken, het bovengedeelte was van hout. H,et duurde dan ook niet lang, of het geheele gebouw stond in lichte laaie. De vuurzee bood een fan tastisch schouwspel, dat op verren afstand zicht baar was en duizenden toeschouwers trok. Naar de directie van Wilton mededeelt, komt haar een schade van 1.500.000 gulden wat over dreven voor. Vermoedelijk zal deze zich beper ken tot ongeveer 1 millioen gulden, welke voor een groot deel veroorzaakt wordt door het ver loren gaan van zeer kostbare speciale machines voor houtbewerking, die hier in bedrijf waren. (Want de verwoeste timmerloods was een der mooiste in Europa. Als vermoedelijke oorzaak wordt kortsluiting aangenomen. D|e tijdens den brand gehoorde ont ploffingen zijn veroorzaakt door het uiteensprin gen van zuurstof cylinders. Nader blijkt, dat de bij de blussching gewonde brandweerman de 53-jarige van Schijndel, brand wonden heeft gekregen van zoo zwaren aard, van spreekt, waarom zou ik het dan niet doen? Mylord kan niet boos op ons worden, als wij over familieaangelegenheden praten. Mijn man verliet mij dien nacht tien minuten voor tweeën, juist toen de moord plaats had. Ik herinner mij nog zoo juist het uur, want een der meisjes, Majory Dill, nu mrs Majory Goff, kwam in de dinestboden- kamer en zeide hem, hoe laat het was; zij voegde er bij, dat zij hem bij mrs Matthews aanklagen moest, als hij niet dadelijk vertrok. Wij waren ver loofd en wilden spoedig huwen, daarom bleven wij zoo gaarne lang bij elkander." Alexa brak dit gesprek af, prees de kinderen en hoorde geduldig het gebabbel van mrs Gregg aan. Na eenigen tijd kwam de oudste dochter zeggen, dat de kleederen van Alexa droog waren; zij leidde haar naar eene zijkamer waar deze de geleende met hare eigene kleeren verwisselde. Toen zij in de huis kamer terugkwam, vond zij er den molenaar, tegen den haard leunende, donker voor zich ziende Zijne vrouw had hem verteld, dat zij aan het meisje het uur had genoemd, waarop hij haar in den nacht, dat de moord gepleegd werd, verlaten had. waarover hij zoo boos was geworden, als zij hem nog ooit had gezien. Zij stond nu weenende aan het venster, verwonderd, dat haar man zoo toornig kon worden, omdat zij de zuivere waarheid had gesproken. Alexa scheen de slechte stemming tusschen de echtelieden niet te bemerken; zij nam afscheid van de kinderen en de vrouw, boog zich voor den man, verliet het huis en keerde naar het kasteel terug. Zij had nog slechts weinige schreden gedaan toen zij snelle stappen achter zich hoorde. Omziende, be merkte zij den molenaar, die haar volgde. „Wacht een oogenblik, mis," riep hij. „Ik heb u nog iets te zeggen!" NEGEN-EN-VEERTIGSTE HOOFDSTUK Alexa bleef staan en wachtte, totdat de molenaar bij haar was. Hij zag er nog angstig en ontroerd uit. „Heb je mij wat te zeggen?" vroeg Alexa. De molenaar keek om naar zijne woning. Zijne vrouw stond aan de deur en zag hem na. „Ja. miss", zeide mr Gregg, „ik zou gaame een paar woorden met u spreken; maar laat ons naar de brug gaan, wij worden daar niet gadegeslagen." dat hij in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Mam eu vrouw afgemaakt en bet huis in brand gestoken. Eergistermorgen in de vroegte is te Nuth (L.) een dubbele moord gepleegd op den molenaar de Weever en zijn vrouw. De molenaar werd Zon dagmorgen omstreeks half acht bezocht door zekeren Jansen, een gehuwd persoon, die vroe ger ook in Nuth woonachtig ié geweest. Er be stond reeds lang een ernstige veete tusschen hem en den molenaar in verband met een meubelaf faire. i Jansen heeft den molenaar en diens echtgenoo- te zeer ernstig mishandeld terwijl hij later van een mes gebruik gemaakt heeft en daarmee de vrouw van den molenaar heeft doodgestoken. pl9 molenaaar werd door eenige messteken levens gevaarlijk gewond. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis te Heerlen. Die moordenaaar heeft daarop het huis in brand gestoken, doch de brand kon spoedig door omwonenden worden gebluscht. Die politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Het is haaar dan ook na twee uur ge lukt den dader in Heerlen te arresteeren. De moordenaaar is afkomstig uit Valkenburg Hij had den heelen vroegen morgen rondgeslopen om de woning van den molenaar de Weever. De 35-jarige molenaar was naar de kerk geweest en kwam naar huis. Toen heeft de moordenaar hem op den weg neergeschoten en met ee mes mishandeld. Inmiddels was de vrouw van den molenaar, die toevallig in een winkel verbleef vlak bij de plaats waar haar man werd neergeschoten,' naar 'buiten gekomen. Zij werd eveneens door den moordenaar mishandeld met een mas. Zij vluchtte naar den molen en werd daar eenige minuten later dood gevonden. Jansen volgde haar in den molen. Even later trachtte hij den molen en het molenhuis te doen afbranden. De toestand van den molenaa ris zeer zorg- Het parket van Maastricht was gisteren ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Die da der is voorloopig ingesloten te Nuth Auto-ongeval bij Wassenaar. Eergisternacht omstreeks twaalf uur stonden op den Bijksstraatweg te Wassenaar de twee ge broeders S. uit Leiden bij hun vrachtauto, die wegens een defect even stil stond. Het achter-" licht van de auto brandde. E|en personenauto^ bestuurd door C. vil. Di. uit Botterdam, die in snelle vaart naderde had echter de vrachtauto niet gezien en bemerkte deze eerst op het aller laatste oogenblik. De twee gebroeders werden door den fuxen auto gegrepen en door ernstige dijbeenfracturen en slagaderbreuken verwond. Beiden moesten naar het Academisch ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. Hoewel hun toe stand ernstig is schijnt er geen levensgevaar te bestaan. Tegen C. v.d. D|. is proces verbaal op gemaakt. i Droevig ongeval. Een droevig ongeval veroorzaakte gistermor gen groote consternatie op den drukken Scheve- ningscheweg. De 36-jarige leerares in het Fransch, mej. A. C. A. uit de Van Speijkstraat een Belgische van geboorte, doch sinds jaren in de residentie woonachtig, liep met een vriendin te wandelen op de trambaan van lijn 8 op den Ouden iScheveningscheweg in de richting Scbeve- ningen. Toen een motorwagen met bijwagen na derde wilden de beide dames trachten de tram- Alexa knikte en vervolgde haar weg tot aan de brug, aan den zoom van het park, waar het voet pad op den grooten straatweg uitkwam. Hier stond zij stil, leunde tegen het brugstaketsel en richtte hare blikken vragend op den molenaar. Hare jeug dige schoonheid verblindde hem, en toen hij haar schuw aanzag, herinnarde zij hem meer dan te voren aan lord Stratford Heron, en een geheime vrees voor haar beving hem. „Wat heb je mij te zeggen?' vroeg Alexa vrien delijk. ..Ik vermoed, miss, antwoordde Gregg verlegen, „dat U eene bloedverwante van mylord is en daar mijne vrouw en ik twee verschillende geschiedenis sen verhaald hebben, gevoel ik mij genoodzaakt, te verklaren, dat zij zich vergist heeft, dat is alles, miss." Zijn rondzien en zijne onrust maakten zijne ver klaring niet geloofwaardig. „Ik houd het er voor, dat je vrouw zich niet vergiste, mr Gregg," zeide Alexa scherp. „Hoe? Wat!" rie pde Monenaar onthutst. „Ik geloof," ging het meisje voort, „dat jij, toen je in dien verschrikkelijken nacht de dienstboden kamer verliet, iets gezien moet hebben, dat, als je het gezegd hadt, de geheele schuld der misdaad op een ander dan lord Stratford Heron zou hebben overgebracht." De molenaar zocht naar adem. Zijn gezicht, even te voren nog gloeiend rood, werd doodsbleek. „Ik geloof", hernam Alexa, nog altijd kalm, hoe wel haar hart sneller en harder sloeg, „dat je over tuigd bent van lord Stratford Heron's onschuld, en je getuigenis zijn naam van allen smaad kan ont heffen. Ik geloof zelfs, dat je weet wie de ware moordenaar is van den markies." De molenaar staarde het meisje aan, alsof zij een bovennatuurlijk wezen was en hem geheel doorzien had. Zijne ademhaling stond stil, zijne knieën knik ten. De angst scheen hem zijne kracht ontnomen te hebben en hij hield zich aan de brug vast om niet te vallen. Alexa zag in deze teekenen eene volledige beken tenis. Zij had nu een ander spoor gevonden, dat geheel het geheim oploste waarmeê haar vader om ringd was. De molenaar kende den moordenaar van den markies; hij kon dennaam haars vaders in eere herstellen. halte aan de Kerkhoflaan te halen om vandaan mee "te rijden naar Scheveningen. Naar schatting waren zij op dat moment een 60 meter van de halte verwijderd. É'e tram reed echter snel, zoodat zij harld langs de trambaan holden om nog tijdig bij de halte te komen. Juist toen de tram de beide dames passeerde struikelde mej. A. die vlak langs de rails liep, met het noodlottig gevolg, dat zij onder de bijwagen van lijn 8 terecht kwam en in volle vaart werd meegesleurd en totaal verminkt werd. Op het ontzettend gillen van de vriendin stopte de bestuurder direct, do>ch mej. A. bleek reeds gedoofd te zijn. Het lichaam was geheel vermorzeld. Auto vernield. Gisteravond omstreeks zeven uur is een per sonenauto, waarin vijf personen gezeten waren op den Utrechtscheweg tengevolge van het slip pen in groote vaart tegen een boom gereden, waar door drie der inzittenden dusldlanig werden ge wond dat opname in het gemeenteziekenhuis te Arnhem noodzakelijk was. s*>> ■uiftfl-N Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Tot burgemeester van Beets en Oudendijk is herbenoemd de heer Dl. Stam en tot burgemeester van Wognum de heer J. Commandeur. Die rijksbemiddelaar prof. Jozephus Jutta heeft een compromis voorgesteld tusschen ree der s ,en visschers te IJmuiden. Van weerszijden zullen geen rancune-maatregelen genomen wor den. Die heer Steenman uit Warder reed Don derdag van de vorige week met een vrachtauto hooi op den Beemsterdijk. Plotseling ontdekte hij dat zijn auto brandde. Dloor den auto in het water te rijden voorkwam hij echter niet dat de auto en het hooi geheel verbrandden. De auto was niet verzekerd ,de lading echter wel. In Stompetoren zijn rijwieldieven aan het werk geweest. Plaatjes, lantaarns en rijwielen zijn en gros ontvreemd. Muiderberg begint te voelen dat het bad- kleedingverbod ongunstig wier kt op het Vreem delingenverkeer. Die burgemeester zal thans de bepalingen soepeler toepassen. Zondagavond gingen eenige jongelui uit Ou dendijk een autoritje maken. Op onverklaarbare wijze geraakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt, zoodat de auto bij den dijk neer raakt een op het erf van den heer Bregman te recht kwam. D|e auto sloeg over den kop. Alle ruiten werden verbrijzeld. Dje inzittenden kwa men er wonder boven wonder goed af. Slechts een had een lichte verwonding opgeloopen. D|e wagen behoorde aan den heer Beemster te Aven horn. Tie Nieuwe Niedorp is brand ontstaan in het perceel van de Wjed. Krabman. Die oorzaak schijnt hooibroei te zijn. De brand werd tot het achtergedeelte van het huis beperkt. Dte regeering schijnt ,nog geen maatregelen geonmen te hebben betreffende Zaandam, omdat ook de gemeenteraad nog geen definitief besluit genomen heeft. In Huizen heeft iemand vier woningen in brand gestoken. Hij kon gearresteerd worden „Lord Stratford Heron is dood," zeide de mole naar sidderend. „Hij stierf in een ander werelddeel en de moord op den markies had reeds zoo vele jaren geleden plaats, dat men er maar niet meer over spreken moest. Het gebeurde kan niet ongedaan gemaakt en het verledene zal niet weder aangeroerd worden; er is niemand die de oude geschiedenis nog aan het licht zal brengen. „Lady Wolga Clyffe, de gescheiden gemalin van lord Stratford Heron, heeft nooit aan zijne schuld geloofd," verklaarde Alexa, „zij zal. de zaak onder zoeken en alles aanwenden om de waarheid te doen De molenaar waggelde. „En als de zaak onderzocht wordt, zul jij als ge tuige worden opgeroepen.' De schrik van den molenaar was zoo groot, dat hij hem niet verbergen kon. Hij zag om naar den mo len en zijn aardig huis, keerde zich vervolgens schuw tot Alexa en zeide: „Maar indien ik als getuige opgeroepen wordt, kan ik toch niets zeggen." „Dat zullen wij zien,' antwoordde Alexa. „Waarom heeft lord Montheron je den molen en het huis voor niets in pacht gegeven? Van een onbeduidenden tuinman ben je een welhebbende molenaar gewor den. Daar moet eene reden voor zijn en deze zal je aan het gerecht moeten openbaren." De molenaar steunde, maar antwoordde niet. „Als je zooveel ontvangt dat je de waarheid ver zwijgt," zeide Alexa ernstig en met nadruk, „zal het 't beste voor je zijn, alles te zeggen, wat je weet. Zoo zeker als je leeft, zal de naam van lord Stratford Heron in eere herstel worden. Wil je mij daarin helpen?" „Lord Stratford Heron is dood," mompelde de molenaar. „De tegenwoordige markies zal markies blijven. De zaak mag niet veranderen. Het is te laat om er nog wat voor te doen." „Het is nooit te laat gepleegd onrecht weder goed te maken," zeide het meisje. „Je zult er niets bij verliezen, als je de waarheid zegt, maar wel er bij winnen. Als je je molen en je huis behouden wilt, dan is de waarheid te zeggen de eenige weg. Doe je dat niet, dan zullen zorgen en onheil over jou en je familie komen. Ga naar mr Dalton, den vrederechter en zeg hem (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4