NIEUWE 1 L BIC IMSCH. lannestr. 41-43-45, Mna Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 42e Jaargang BEGINT ZATERDAGMORGEN I JULI, 9 UUR "7 Imm Mi HUNKERT, Langesfraat 93, Alkmaar, Tel. 302 iecj Binnenland. No 76 TELEFOON INTERCOMMUNAAL Nr. 52 DONDERDAG 29 JUNI 1933 CfllIRAil DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAO en ZATERDAG AbonnmentsprUs: per S maanden 1.15. Firma 1. H. KEIZER - .Redacteur R. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTDEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. BuitenSancisch Overzicht In het dagelij ksche leven is de gang van zaken gemeenlijk zoo, dat de man, die vorderingen heeft door zijn schuldenaren omzichtig wordt behandeld, zijn raad wordt ingewonnen, hij is degeen die het weten kan. Tusschen landen blijkt de verhouding merkwaar digerwijze zoo ongeveer gelijk te zijn. Jarenlang was Amerika de staat, die de duiten had, die beschikte over onnoemlijke bedragen, die geen economische moeilijkheden kende en die groote vorderingen had op Europa. Met een soort heilig ontzag keek Europa naar Amerika. Staatslieden gingen derwaarts en voerden nederig besprekingen. Europa liet het zich welgevallen, dat vanuit Amerika verwijten en min achtende uitlatingen gericht werden naar het hoofd der Oude Wereld, die zoo stom en kortzichtig was om geen orde op eigen zaken te kunnen brengen. Dit alles werd schuldbewust door Europa aange hoord men zag er niet veel minder in dan de wijze woorden van den staat, die het weten kon. Intus- schen verdiende Amerika goud op onze markten, had het land zich verrijkt tijdens een oorlog waar alleen Europa in had gebloed. Intusschen had Ame rika ons een Volkenbond opgedrongen, waar het zelf geen deel van beliefde uit te maken, had het op tal van conferenties grooten invloed willen uit oefenen en uitgeoefend door waarnemers, die offi- geen deel namen aan de besprekingen en die het land tot niets bonden. De Londensche conferentie wordt zoo langzamerhand een ontnuchterend ont waken voor een buitengewoon groot gedeelte der Europeanen, die nog altijd verwacht hadden dat het flinke Amerika redding zou brengen uit den econo- mischen chaos. Het blijkt echter maar al te goed dezer dagen in het felle licht der conferentie,, voor het forum van de geheele wereld, dat Amerika al minstens even onbeholpen en onwetend staat tegen over de honderden problemen, die het moderne le ven belagen als ieder normaal en eenvoudig land. De Amerikaansche vertegenwoordigers ter economi sche wereldconferenties zijn zelfs in vele zaken dermate onwetend, dat een Hollandsche schooljon gen het zou verbeteren. Ierland wordt een republiek genoemd. Voorstellen worden ingediend, die dan weer geen voorstellen blijken ets. etc. De zaak is eenvoudig deze, dat na al die jaren van hooge wijs- heidsverkondigende zelfvoldaanheid, Amerika thans voor het eerst overduidelijk laat blijken, dat het al net zoo erg is als de rest, dat het zich aan de overige wereld geen steek gelegen laat liggen en evenzeer, of waarschijnlijk zelfs nog maar is over geleverd aan de onberekenbare en funste gevolgen van beursspeculanten als de rest van de wereld. Van stabilisatie van de valuta's, die toch volgens de meening van de knapste en meest vooraanstaande deskundigen en korten tijd geleden ook nog volgens de meening van hen, die het thans in Amerika vertellen, wil Roosevelt en zijn mannen thans niets meer weten. De dollar moet omlaag, of hier nu groote belangen door geschaad en de wereldcrisis nog weer eens maanden en maanden, misschien wel jaren, door verlengd zal worden of niet, het directe nationale voordeel gaat voor. Amerika prefereert klaarblijkelijk een tijdelijk, maar direct merkbaar voordeel boven een algeheele saneering van de we reldhuishouding. Wij moeten er intusschen, nu de conferentie nog in vollen gang is, maar het beste van hoopen, hoewel de groote verwachtingen, die van deze pompeuze conferentie worden gekoesterd met zekerheid niet vervuld zullen worden. Maar we zijn bescheiden geworden. Een klein resultaat zal al veel zijn. Als dat dan ook maar komt. In Duitschland gaat de revolutiestorm verder en verwoest op zijn weg alles wat niet nationaal socia listisch is. De Duitsche Nationale Volkspartij heeft waarschijnlijk de wijste partij gekozen en heeft zich ontbonden. Het Centrum zal wel niet meer zoo heel lang leven. De Beiersche Volkspartij is reeds vernie tigd. Laten wij ons intusschen niet al te zeer onder den indruk laten brengen van dezen schijnbaren zegetocht. Het kon in laatste instantie nog wel eens Het kon in laatste instantie nog wel eens blijken, dat deze opgeheven partijen welker leden, althans voor een groot deel willen worden opgenomen in de nationaal socialistische gelederen, in dèn boezem van de NSDAP stroomingen zullen versterken, die de huidige machthebbers niet al te aangenaam zul len zijn. Het kan niet uitblijven, dat zij, die strijd gevoerd hebben tegen diverse onderdeelen en aspec ten van het nationaal socialisme deze aspecten, ook in de gelederen van de partij zullen blijven bestrij den. De strijd wordt alleen verplaatst. De toekomst zal leeren, wat hieruit worden gaat. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen wordt dezen zomer weder, evenals het vorige jaar een gemeenschappelijk con cert gegeven door de plaatselijke muziek- en zang verenigingen, t.w. het harmoniegezelschap „Excel sior", het R. K. fanfarecorps „Genot door Kunst", de R. K. Zangvereniging „Sint Caecilia", de gem. Zangvereniging „Crescendo" en het Chr. Gem. Koor „Looft den Heer". NOORDSCHARWOUDE. Gymnastiek-, Athletiek- en Korfbalwedstrijden. Ons staat binnenkort weer een mooien sportmid dag te wachten, en wel op Zondag 23 Juli a.s. op het R. K. Sportterrein. In de J.l. te Hoorn gehouden vergadering van den R. K. West-Frieschen Turnkring werd besloten, dit jaar den algemeenen openluchtsportdag te houden te Noordscharwoude. De plaatselijke Gymnastiekvereniging DW ver klaarde zich direct bereid haar volle medewerking hieraan te verleenen en de voorbereidende werk zaamheden op zich te nemen. Het samengestelde programma ziet er zeer aan lokkelijk uit. Er zullen wedstrijden gehouden wor den in Gymnastiek-, Athletiek en Korfballen. Niet elleen zullen en kunnen hieraan gymnastiek verenigingen deelnemen, maar de deelname is te vens opengesteld voor de R. K. Voetbalverenigingen Wat de deelname van de laatsten betreft, hierbij is juist gedacht aan de vele voetballers, die tevens de athletiek beoefenen. Jammer genoeg, werd van verschillende voetbal verenigingen afwijzend bericht ontvangen, als ge volg van een meer dan overladen voetbalprogramma, waardoor tijd en gelegenheid ontbreekt om aan deze atletiekwedstrijden deel te nemen. Het programma van den Turnkring gaf hiervoor toch zoo'n schit terende gelegenheid. Jammer noemden wij dit, en zoo mag het terecht heeten, want koning voetbal geeft zijn onderdanen geen Zondag vrij, en stelt nog minder andere takken van sport, zooals gymnastiek en athletiek in de ge legenheid zich in vollen omvang te ontplooien op Sportdagen, zooals er nu een georganiseerd is op Zondag 23 Juli a.s. Wat de dames turnsters betreft, deze zullen deel nemen aan de korfbalwedstrijden die zeker tevens een interessante demonstratie van dit spel zullen zijn. De heeren turners zullen hun krachten meten in een driekamp aan de toestellen, terwijl de adspi- ranten in een tweekamp om den prijs zullen strij den. Tevens kunnen de heeren en adspiranten turners deelnemen aan de atletiekwedstrijden. Een niet minder interessant en zeker de belang stelling trekkend onderdeel van dezen sportmiddag zal zijn het optreden van de heeren keurturners van de Gymnastiekvereniging „Hercules" die een demonstratie zullen geven in het toestel-turnen. Op dezen sportmiddag zal tevens f een nieuwig- heidje in toepassing worden gebracht. Een hooge commandotoren zal de plaats zijn voor denl eider, die vanaf zijn hooge post zijn troepen zal commandeeren langs radiografischen weg, zoo dat zijn stem door luidsprekers, versterkt over het terrein zal klinken. Deze installatie zal tegelijkertijd worden benut voor radiomuziek. Uit een én ander blijkt ten volle dat het een mooie sportdag zal worden, waarvan zeker velen zullen willen genieten. Oudkarspel. Volgens zijn strijdorgaan organiseert het Boe- rencomite op 16 Juli een landdag te Oudkarspel, waar verschillende sprekers zullen optreden. Oudkanspel. Zaterdagmiddag gaf de heer Spaanstra uit Leeuwarden leider van een onderneming welke ten dienste van onderwijs eh opvoeding, bioscoop voorstellingen organiseert, een dergelijke voor stelling in Oudkarspel. Het was een echte jeugdmiddag in het lokaal bij de Kerk. Die in grooten getale opgekomen spes patriae genoot zienderoogen van de beschaafde en leer rijke voorstelling. De heer Spaanstra toonde zich. een boeiend verteller. f Wij kunnen deze onderneming hartelijk aan bevelen Zuidscharwoiude. E© heef A. Groen Jacz. slaagde te den Haag voor het diploma gemeente-administratie A. Broek op Langcndijk. Van het station Broek op Langendijk werd een groote hoeveelheid levende zeelt verzonden naar Weenen. De zeelt was afkomstig van vis- schers uit het Geestmer Ambacht. Die wagon, waarin de visch verzonden werd, bevatte twee bassins, terwijl het water ververscht werd door middel van een motor met pomp. D|e visch was bestemd voor een Weensche firma. Noordscharwoude. Gaarne willen wij belangstellenden herinneren aan het concert dat hedenavond in den muziek- Onze groote ZONER-OPRUININB Q- van DAMES-CONFECTIE gl I In alle afdeeiingen zeer groote koopjes, terwijl op alle I courante goederen 20 pCt. korting wordt gegeven. Tevens een groote partij Lappen. Alles a contant Fotografisch atelier en Amateurs-Fotohandel Vraagt U prijs, Wij zijn billijk FofobriefEt. f2.- (zwart), f2.50 (super) tuin door het harmoniegezelschap „Eixcelsior zal worden .gegeven. E'it concert werd door bovengenoemd gezel schap aangeboden als bewijs van meeleven met het zangconoonrs uitgeschreven door den Noord hollandschen Zangersbond, waarvan het vervolg op Zondag 2 Juli a.s. plaats vindt. We hopen van harte dat het vandaag nu eens droogg zal blijven opdat het concert in de bui tenlucht kan worden gegeven. •Mochten de weersomstandigheden tegenwerken zoo zal dit concert zeker in Concordia worden gegeven. I De aanvang is bepaald o pacht uur en de entree bedraagt slechts 10 cent. Laat men hedenavond voor dit concert nu eens werkelijke belangstelling doen blijken Landbouwers in moeilijkheden. De beer Weitkamp, lid van de Tweede Ka mer, beeft den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is, het den minister bekend, dat vele land bouwers té Smilde en Westerwolde, wier aard appeloogst in het jaar 1932 voor het grootste deel door het water is bedorven, nog niets van den steun, waarop het antwoord, dat on- dergeteekende op een desbetreffende vraag dato 18 Februari 1933 van Zijne Excellentie mocht ontvangen, doelde, hebben ontvangen? 2. Zoo ja, wil dan de minister bevorderen dat de betrokken landbouwers, die voor het mee- rendeel in groote geldelijke moeilijkheden ver- keeren, zoo spoedig mogelijk geholpen warden? Ha nde 1 savend sell <w> 1 te Alkmaar. Wij verwijzen belanghebbenden naar een in dit nummer voorkomende advertentie inzake aangifte tot toelating van leerlingen tot de Handelsavondschool te Alkmaar Buitenland Werkloosheidscijfers. De Directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede dat de werkloosheid onder de 608.000 leden van ingevolge de Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen in <ie week van 5 tot en met 10 Juni 1933 heeft bedragen 25 procent zij is in vergelijking met de week 22 tot en met 27 Mei slechts met een gedeelte van een procent gedaald. Het aantal verzekerden, die de geheele week werkloos waren daalde van 123400 tot 120400, het aantal verzekerden, die een ge deelte van de week werkloos waren daalde van 27.100 tot 25700. Bij 1060* organen der openbare arbeidsbemid deling stonden ingeschreven op Zaterdag 10 Juni 1933 in totaal 308781 werkzoekenden, waaron der 295792 mannen. In totaal waren werkloos 274194 personen, waaronder 265530 mannen. Op Zaterdag 27 Mei 1933 bedroeg het totaal aantal ingeschreven werkzoekenden bij hetzelfde aan- *tal organen der openbare arbeidsbemiddeling 319937. r Hiervan waren werkloos '292718 personen, waaronder 283724 mannen. Het aantal ingeschre ven werkzoekenden is derhalve van 27 Mei tot 10 Juni jl. verminderd met 11156 het aantal werkloozen met 18524. Leons ver 1 agings voji rstc llen te Amsterdam verwerpen. Het einde draagt de lasten. De Centrale Commissie voor ambtenarenzaken in het Georganiseerd Overleg, heeft het jongste loonsverlagingsvoorstel van B. en W. verworpen met 19 tegen 7 stemmen. Voor waren de vertegenwoordigers van den Christelijken Ambtenaarsbond en die der Ver- eeniging van Hoogere ambtenaren. Voor tot stemming werd overgegaan, heeft de heer A. Kooiman van het Nationaal Verbond v. Ambtenaren verklaard dat zijn ledenvergadering zich met groote meerderheid voor de voorstellen heeft verklaard. Nu echter de moderne Ambte naarshond, de C.N.A.B. tegen zal jstemmen, zal hij, ook met het oog op de verguizing die fei telijk het overleg als overleg heeft gevonden, eveneens de voorstellen afwijzen. Zonder eenige verklaring zijn daarna in de Centrale Commissie voor werkliedenzaken, de voorstellen van B. en W- met 21 tegen 3 stem men verworpen. Voor stemden enkel de verte genwoordigers van den Neutralen Bond (Van der Knaap.) Ook het overleg voor zaken, de politie betref fende verwierp met 16. tegen twee stemmen de voorstellen van het dagelijksch gemeentebestuur. Voor stemde de llond van Hooger Politiepersoneel B. en W. zullen nu zoo spoedig mogelijk de loonvoordracht doen verschijnen DE AARDBEVING IN BENKOELEN. De streek is zwaar getroffen. Het rapport van den resident geeft sombere mede- deelingen. In dit rapport wordt medegedeeld dat in de doe- soens rond de oostelijke helft van het Ranau- meer het totaal aantal dooden op 27 Juni 98 be droeg, dat der zwaargewonden 70. In zeven, in dit gebied liggende, doesoens zijn alle woningen geheel ingestort, en in de overige doesoens is dit gedeeltelijk hfet geval. Alle zwaargewonden zijn geconcentreerd in het ondernemingshospitaal van het Sumatra Land Syn dicaat, te Sepatoehoe. In de Mekaeulir-streek, waar onder ressorteeren de doesoens Pematang-Paling, Poelau-Doekoe, Tandjong-Besar, Blimbing en Ga- lang Tinggi en Soeka-Rahja bedroeg het aantal dooden op 27 Juni 17. Vele personen werden zwaar gewond. In vier doesons zijn alle huizen ingestort. In de Mekakau-Oeloe-streek, met als centrum Poelau-Waringen bedraagt het aantal dooden vol gens dit rapport 5. Slechts enkele huizen zijn in deze streek ingestort. Alle verdere noodige maatregelen ter voorziening in medische en militaire hulp zijn getroffen. Het Binnenlandsch Bestuur beheerscht den toe stand. De bevolking is rustig. De verkeersstremming, veroorzaakt door de vele zware aardstortingen op den weg Moeara-doewa- Banding-Agoeng, zal vermoedelijk binnen enkele dagen zijn opgeheven. De telefoonverbinding tusschen Moeara-doewa en Ranau is thans hersteld. De Resident van Benkoelen is, aldus een Aneta- bericht, telegrafisch ingelicht inzake de berichten afkomstig van de bevolking omtrent de situatie in de streek van de omgeving van Pasar Liwa, gele gen aan den transportweg Kota Batoe-Kroë. In deze streek zouden volgens geruchten 200 doo den zijn. Op grond van deze geruchten wordt vanuit Benkoelen zorg gedragen voor versterking van de medische hulp. Inlichtingspatrouilles zijn naar Kroe vertrokken. t Gistermiddag werd op het departement van Kolo niën nog ontvangen een nader telegram van den Gouverneur-Generaal d.d. 28 Juni 1933. luidende: Resident Benkoelen seint heden: „Ontving gister avond 10 uur het. eerste per looper en telefoon overgebracht telegram van Hoofd Plaatselijk Bestuur Kroë over ramp aldaar, luidende: Heden hevige aardbeving (Zondagmorgen ongeveer 5 uur) aantal dooden ongeveer 250; aantal gewonden nog meer; Balikboekit het zwaarst geteisterd; aantal inge storte huizen voorloopig niet te taxeeren; weg grens Pelembang tot Liwa door zware aardstortingen zeer zwaar beschadigd; bij KM 48 geheel ingestort; weg Kroe-Liwa mede zwaar beschadigd; hoop verkeer binnen eenige dagen open te stellen; geheel herstel eerst mogelijk na langen tijd." Een ooggetuige deelde mede, dat de verwoesting van de doesoens plaats had tijdens de eerste krach tige bevingen op Zondagmorgen. Onder de bevolking heerschte zeer groote verwar ring en verslagenheid als gevolg van het feit dat talrijke dooden te betreuren zijn en zeer vele per sonen zwaar gewond werden, terwijl tal van doe soens geheel werden verwoest. Er speelden zich de meest ontzettende tafereelen afi>e bevingen hielden met afwisselende sterkte neg ruim 36 uur aan. Uit den Omtrek ALKMAAR. Alhier is de eerste steen gelegd voor de nieuwe Gereformeerde Kerk aan de Oude Gracht. Er was veel belangstelling. Het zesjarige knaapje de W. is gisteren, ter wijl hij op een schuit speelde, in het Noordhol- landsch Kanaal gevallen. Toen men hem na 10 mi nuten ophaalde, bleken de levensgeesten reeds ge keken te zijn.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1