1^ angersfeest te r Wat de Begeering wil Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier ZATERDAG 1 JULI l<>33 42e J aai'iraiiii lieuws KLINKERT, Langestraat 93, Alkmaar, Tel. 302 De Economische wereldconferentie 0 77 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 NIEUWE LANGEDUOR deze courant verschijnt dinsdag donderdag en ZATERDAG. AbonnmentsprJjs: per S maanden 1.16. Hitgiii: Firn I. H. KW» - .8aJaclen I. H. KHZIH. Bmml Iwrisdarwrii. ADVERTENTIEN ?m» 1—5 regels 75 cent: elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 'laatseiijk En zoo staan wij dan alweer aan den voor avond van den tweeden concoursdag. Morgenmiddag om 1 uur wordt weder een aanvang gemaakt en zullen een 15-tal vereeni- gingen zich laten hooren. Waar ook de drie plaatselijke verenigingen zich van hun beste zijde zullen laten zien, twij felen wij er niet aan, of velen zullén opkomen om van werkelijken zangkunst te genieten. Het is morgen wel de voornaamste dag en mocht het weer zoo zijn als heden, dan zal het ook zeker de gloriedag van het concours zijn. Fotografisch Atelier en Amateurs-Fotohandel Vraagi prijs. Wij zijn billijk Fotobrieffc. f2.- (zwart), f2.50 (super) Donderdagavond ewrd door het Harmonie ezel schap „Excelsior" onder leiding van den eer P. Pranger, het aangekondigde concert ge- even dat aangeboden was ter gelegenheid van zangconoóurs van den Noordhollandschen ïangersbónd. Een groot aantal personen was aanwezig om genieten van de muziek van dit kunstzinnige welschap, dat zoo'n hooge graad van ontwik- eling onder leiding van den heer Pranger heeft lereïkt. Bij den aanvang heet de voorzitter van ,den Noordhollandschen Zangersbond, de heer Mink i Warmenhuizen, de aanwezigen welkom op tiet terrein ter gelegenheid van het concert dat ioor de leden onder leiding van hun eminenten drecteur wordt gegeven. Spreker noemt het een bijzonder mooi aanbod dat het concours luister bijzet. Mocht ik zoo vervolgt hij reeds Zaterdag wijzen op de beteekenis vau de muziek en den zang, thans wil ik wijzen op de goede samenwerking die er aan den Langendijk bestaat. Toen er sprake was van de organisatie van dit zangconcours waren de drie zangvereenigingen direct bereid deze organisatie op zich te nemen En zij hebben het goed gedaan. De organisatie is uitstekend te noemen. Toen kwam het aanbod van het fanfarecorps en het harmoniegezelschap om het zangconcours door aangeboden concerten te steunen. Nu hebben wij hedenavond Excelsior een vepeeniging die een reputatie heeft hoog te houden. Maar ik geloof dat we straks zullen en kunnen zeggen dat het mooi is geweest. Na deze korte opening is het Excelsior, dat de aanwezigen op de meest aangename wijze doet genieten van de vertolking der vier nrs. voor de pauze, waaronder ook de nrs. waar mede men op het concours te Heiloo zal uitko men. Een hartelijk applaus klonk na ieder nr. op en was ten volle verdiend In de pauze vraagt de voorz. van Excelsior, de hjger J. Kuiper de aandacht der aanwezigen die hij namens het gezelschap welkom heet. Het is niet de gewoonte zegt spr., dat er vanaf de muziektent wordt gesproken, maar ik meen den voorz. van den Zangersbond voor zijn har telijke woorden te moeten danken. Was hij .ver* blijd dat deze concerten werden aangeboden, wij waren het eveneens omdat hier het zangeoncours gehouden werd. Langedijk gaat prat op zijn mu zikaal leven en wij weten ook dat de vereenigin- gen elkander zooveel mogelijk steunen om het muzikale peil steeds meer op te voeren. Diat is in het belang van de leden en het algemeen- Een land, waar de kunst wordt gewaardeerd is tevens een land dat naar vooruitgang streeft., Na nog gewezen te hebben op de ontwikkeling op het gebied van muziek en zang, wordt door den heer Kuiper namens Eixcelsior een zilveren lauwertak aangeboden als prijs voor het zang concours. De heer Mink dankt hartelijk voor dezen mooien prijs. Zangers en zangeressen, tracht hem te winnen. Doet uw best. Em u ipijnheer de voorz. kan ik de verzekering geven, -dat, onverschillig wie hem wint, hij wordt op een eerlijke wijze gewonnen. Thans wordt het tweede gedeelte van het pro gramma afgewerkt dat onder even groote be langstelling wordt gevolgd als het eerste. Er is waarlijk genoten en de aanwezigen en het harmoniegezelschap kunnen op een genot vollen avond terugzien. Na beëindiging'neemt de voorz. van den Nd- Hollandschen Zangersbond nogmaals het woord I en dankt directeur en leden van Excelsior voor wat zij hedenavond ten gehoore hebben ge-, bracht. Ik heb straks gesproken van hooge ver wachtingen, maar die verwachtingen zijn nog verre overtroffen. Door ujv voorz. werd gespro ken van het kunstzinnig Langendijk. En ik sluit mij daarbij volkomen aan. Hetzij muziek, hetzij zang, hetzij tooneel, ja zelfs kolven, al les aan den Langendijk is even goed. Ik danik u nogmaals wel voor het gebodene. Zuid schar wou de. Op initiatief der Heldersche. damclub worden voorbereidingen getroffen om met damvereeni- gingen benoorden Alkmaar een onderlinge com bi natieewdstrijd aan te gaan, waartoe ook Dam lust van Zuidscharwoude uitgenoodigd is. er) Van I tot 8 Juii OPRUIMENS Uit den Omtrek Zwaluwen I-RjK. V.V. A-R.C. 2 4-0. Woensdagavond speelde Zwaluwen I een re vanchewedstrijd tegen het tweede elftal der Alk maarsche Racing Club. Begonnen de Zwaluwen met de gedachte „we moesten eigenlijk winnen maar we zullen wel verliezen" het bleek anders te zijn en het werd een juichende overwinning. We hebben weer eens gezien wat Zwaluwen 1 kan wanneer ze tegenover een sterk team staat. Ze spanden weer eens hun uiterste krachten in en voor de vierde maal in dit seizoen versloegg deze enthousiaste ploeg op eigen terrein haar tegenstander. Zooals we dat gewend zijn wonnen de zwart witten dc toss en kozen voor den wind, die ta- maleijk sterk was. Deze'Ttegohn'en onmiddellijk met scherpe aanvallen en schenen meester van het. veld totdat de Zwaluwen voorlinie schitte rend doorbrak' en de linksbuiten -het eerste punt maakte, daarmede de leiding veroverende. Door dezen voorsprong aangemoedigd werd het spel mogelijk nog sneller en wederzijdsche aanvallen waren het gevolg. Alkmaar kreeg een penalty, te nemen doordat de teruggekomen linkshalf die de bal blijkbaar met zijn voeten ,met weg kon krijgen zijn handen ging gebruiken. Deze kans werd echter niet benut, wat fyun ,een dank baar applausje bezorgde. De gastbeeren begonnen blijkbaar in te zien dat zij voor ,de rust nu |de wind nog in hun voordeel was, een grootere voor sprong moesten hebben, wilden zij ©enigen kans maken op een overwinning. Schot op schot volg de maar de keeper was overal waar ,de bal was en wist het gevaar lang af te wenden, totdat de linksbuiten weer een van zijn scherpe schoten loste en met succes Zwaluwen, leidde voor de rust met 20. Na de rust werd het spel aan beide zijden enthousiast hervat en, inplaats dat de Racers die nu het windvoordeel hadden, sterker waren, wa ren ze aanmerkelijk zwakker dan de Zwaluwen die, hoewel er direct geen doelpunten gemaakt werden, meester van het veld waren en het is zeker voor een groot gedeelte aan den voortref- felijken doelman te danken, dat pas een kwar tier voor het einde de Zwaluwen rechtsbinnen die een zeer goede partij speelde -het 3e doelpunt met ver schot maakte. Die Zwaluwenmiddenlinie liet thans haar ver dedigend werk geheel varen en drong sterk paar voren, de Alkmaarsche middenlinie vrijwel in sluitende en na eenige oogenblikken was het weer de watervlugge linksbuiten die het vierde punt wist te maken. Na de rust krégen de Zwaluwen nog .twee maal een penalty te nemen, die echter, daar het een vriendschappelijken wedstrijd betrof, niet gebruikt werden. Resumeerende was het een heel aardige tot het einde toe spannende wedstrijd, door D'. ,Ko- ningg als gewoonlijk zeer goed geleid. Wat echter de organisatie van den wedstrijd betreft. Deze was lang niet in orde. Kaartjes werden doar de controle niet gegeven. Krijtlij nen waren niet gestrooid. Hpekvlaggen wa ren niet aanwezig. Het gras op sommige plaat sen zoo lang dat de bal er in verdween. Grens rechters die niet meeliepen, vlagden soms wan neer de bal niet uit was en vlagden niet wan neer dit wel het geval was en tenslotte waren de spelers niet op tijd. Dergelijke dingen mogen en behoeven pok niet voor te komen. Woensdagavond Zwaluwen 2—Jong Holland van alle Zomerstoffen tegen buitengewoon lage prijzen IN PULLOVERS Kousen, Handschoenen Onderjurken, Directeirs enz. enz. Zeer veel koopjes. NAAR HUURVERLAGING? Het schijnt in de bedoeling van het kabinet Colijn te liggen, in verband met de compagne, die het voert tot verlaging van het levensniveau in ons land, een ernstige poging te doen, om de huurprij zen voor volkswoningen omlaag te drukken. Invoering van nieuwe huurwetten of bevordering van het systeem van plaatselijke huurverordeningen ligt niet in de bedoeling van het Kabinet. De Regeering zal het probleem aanpakken van den kant der met Overheidssteun gebouwde Vereeni- glngs- en Gemeentewoningen. Niettegenstaande den moeilijken toestand der Rijks- en Gemeentefinan- ciën, acht de Regeering de kwestie van verlaging der huurprijzen voor volkswoningen van zulk een ingrijpend belang, dat zij bereid is daarvoor groote financieele offers te brengen. Zoo noodig zal zij de gemeentebesturen te hulp komen, die, zooals bekend, gedeeltelijk meebetalen aan de bijdrage voor gebouwde overheidswoningen. Tegelijkertijd zal de regeering druk uitoefenen op de gemeentebesturen om, waar dit noodig blijkt, de prijzen van gemeentelijken bouwgrond, hetzij in koop, hetzij in erfpacht, belangrijk te verminderen. Eveneens zal zij pogingen doen, om in die gemeen ten, waar de tarieven voor waterleiding, straatbe lasting enz. te hoog zijn, te drukken. Verder ligt het in de bedoeling der regeering fi- nancieelen steun te verleenen voor den bouw van goedkoope arbeiderswoningen, welke in steden zooals Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, een huur prijs van f4 tot f5 per week niet te boven gaan. In de eerste plaats zal men het particuliere initiatief steunen. Mocht dit echter niet bereid of in staat zijn dergelijke woningen te bouwen, dan zal een beroep worden gedaan op woningbouwverenigingen en ge meentebesturen zelf. er moeten weer plooien gladgestreken WORDEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken Mr. I. A. de Wilde, heeft aan zijn Departement de Commissie voor de vaststelling van de salarisnormen voorAaet personeel ln publiekrechtelijken diensit gefi leerd. De minister deelde o.m. mede, dat de re gee ring is'te rade gegaan om de gewenschte gelnkvor migheid op bezoldigingsgebied te bevorder en. Een daartoe strekkend ontwerp van wet heeft het de partement reeds verlaten en zal, na^t1M^ 5.weede worden, nog in denl oop van dezen zomFI de Tweede Kamer bereiken. In tlii nummer o.a. OUDKARSPEL; ZUID SCHARWOUDE; HARENKARSPEL 2e blad ECONOMISCH VERVAL IN AMERIKA 2e blad 40 JAAR IN EIGEN HUIS 3fe! blad WAT DE REGEERING WIL Ie blad DE ECONOMISCHE WERELDCONFEREN TIE Ie blad BINNEN- EN BUTTENLANDSCHE BERICHTEN Ie en 2e blad FINANTIEELE JAARVERSLAGEN 2e blad DE GOUDLANDEN STELLEN EISCHEN. Naar de Tel. mededeelt hebben de landen, die den gouden standaard gehandhaafd hebben, gisteroch tend een geheime zitting gehouden, ten einde het ontwerp voor een besluit op te stellen, hetwelk aan de Engelsche en Amerikaansche delegatie zal wor den voorgelegd. Deze resolutie zou in zeer besliste bewoordingen zijn gesteld. In zekkere kringen wordt deze resolutie zelfs een ultimatum genoemd. Van gewoonlijk goed ingelichte zijde verneemt Reuter, dat de eisch is gesteld, dat indien Engeland en Amerika niet binnen een week zich in een be sluit uitspreken tegen speculatieve bewegingen m zekere Europeesche valuta's, Nederland, Zwitserland en mogelijk ook de andere landen, die nog op goud basis staan, verder voor de conferentie geen belang stelling zullen toonen. De geheime zitting werd na een kwartier onderbroken. Minister-president Colijn haalde bij de vraag van een Reuter-correspondent, of hij hoopvol gestemd was de schouders op en zeide: „Wel, u weet, dat er nog een bijeenkomst is". Een definitieve beslissing was volgens hem nog niet genomen. Buitenland! ONGERUSTHEID IN AMERIKA. NAAR STABILISATIE? Naar vernomen wordt maakt de Amerikaansche regeering zich ongerust over de sterke fluctuaties, die er in het verloop der voorname valuta's plants grijpen. Deskundigen op monetair gebied bespreken momenteel op het ministerie van Financiën de kwestie eener valuta-stabilisatie. Geen enkele ver klaring is nog afgelegd, maar volgens de „Herald Tribune55 zou een stabilisatie van den dollar binnen zekere limieten, mogelijk volgens een beweeglijke schaal, aanbevolen zijn, welk voorstel ook vrij goe den steun zou vinden in regeeringskringen. De waarnemend minister van Financien en de directeur voor de begrooting woonden de bespre king bij. N.R.Crt. HUGENBERG NEEMT ONTSLAG. Rijkspresident von Hindenburg heeft op voorstel van rijkskanselier Hitier de ontslagaanvrage van -den rijksminister van Economische Zaken, Volksvoe ding en Landbouw, dr. Hugenberg, ingewilligd. Tot rijksminister van Economische Zaken is dr. Schmitt benoemd, die tot dusver directeur was van de Allianz-Versicherungs A.-G en tot minister van Volksvoeding en Landbouw het lid van den Rijks dag dr. Darré.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1