NIEUWE ai Lr Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 79 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DONDERDAG 6 JULI 1933 42e Jaargang KLINKERT, Langestraat 93, Alkmaar, Tel. 302 nieuwstijdingen LMGEIUkGI COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG - DONDERDAG en ZATERDAG. Mmnnmentsprljs: per 3 maanden 1.12. Uitgave: Firma 1, H. KEIZER - .BedaGteei 1. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIES: ~9no 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Binnenlandsch Overzicht Lichtpunten. Het stemt tot groote vreugde, dat we tusschen het sombere nieuws van de laatste dagen, enkele meer hoopvolle berichten hebben kunnen ontdekken. Het zijn weliswaar nog slechts kleine lichtpuntjes, die 2ttch hebben vertoond, maar niettemin zijn ze, vooral in dezen tijd, ten volle waard in dit overzicht even te worden gememoreerd. Weer kaasinvoer in Spanje. Bollen- invoer in Frankrijk. Geen varkens- contingenteering' door België. Lage kunstmestprijzen. De kaasboeren zullen met blijdschap hebben ver nomen, dat hun product weer in Spanje mag wor den geïmporteerdOnze bollenkweekers zullen met instemming hebben kennis genomen van het besluit der Fransche regeering hun voortbrengselen met meer faciliteiten in hun land toe te laten. Onze varkenshouders zullen het met vreugde hebben be groet dat hun knorrepotten voortaan door België niet meer zullen worden gecontingenteerd. Dit laatste geldt eveneens voor onze garnalen. Tenge volge van het ontbranden van een kali-oorlog op de wereldmarkt van dit product, tengevolge van de exploitatie van eenige nieuwe mijnen in Spanje, die sterk kunnen concurreeren, hébben de Neder- landsche boeren het voordeel te kunnen profiteer- ren van de uiterst ldge kunstmestprijzen. Dit be- teekent onverwachte winst van niet minder dan één millioen per jaar. Opleving in de Binnenvaart. In de binnenvaart is thans een opleving te con- stateeren, welke moet worden toegeschreven aan de grootste houtaanvoeren van den laatsten tijd. Handhaving van den gulden. Geen wijziging in de muntpolitiek. Wat het aanwezige inflatiegevaar betreft, weten we thans, dat het, dank zij het energiek optreden van de leiders onzer financieele en economiseh poli tiek, is mogen gelukken de laaghartige aanvallen op den gulden te weerstaan. Wij hebben even ang stige oogenblikken beleefd, toen het ergste moest worden gevreesd voor het behouden van onzen gouden standaard, maar deze week heeft onze va luta zich gelukkig hersteld. En dat onze circulatie bank en de regeering voet bij stuk zullen houden en op den bres zullen blijven staan, daaraan be hoeft 9- i. niet te worden getwijfeld. Geruststellend in dit opzicht is de jongste uitlating van minister president Colijn, dat, wat ook de verklaring van president Roosevelt die naar men weet zich hevig verzet tegen pogingen tot stabilisatie der gedepre- cieerde valuta's en die daardoor het behoud van den gouden standaard in gevaar brengt moge inhou den, er geen wijziging zal komen in onze muntpoli tiek. Dat doet het beste voor de toekomst hopen1 Daling Werkloozencijfcr. Wij verheugen ons voorts kennis genomen te heb ben van de daling van het werkloozencijfer, een kleine daling weliswaar, maar dan toch een vet- mindering. Van 27 Mein tot 10 Juni is het aantal werkloozen afgenomen met oen kleine twintigdui zend. Het werkloosheidsperce.ntage was in de week van 5 tot en 10 Juni j.l. vijfentwintig duizend, men ziet, nog groot genoeg. In elk geval moeten we ieders daling, hoe gering ook, even signaleeren. Dat zal ons optimisme goed doen! Wij laten hier nog even de laatste werkloozencij- fers volgen. Het totaal aantal werklooze personen bedraagt 274.194, waaronder 265.530 mannen. Het gouden jubileum van den A. N. W. B. Wie hebben de afgeloopen week duchtig feest gevierd! Maar daar was dan ook reden voor. Im mers de ANWB, Toeristenbond voor Nederland be stond n.l. een halve eeuw. Er zal wel niemand te vindeiLaijn; die deze sympathieke en populaire orga nisatie geen warm hart toedraagt. Zoo kon het dan ook gebeuren, dat honderden en nog eens honder den, van hoog tot laag, van welke richting of kleur ook, zich op 1 Juli j.l., den dag van het feest zich opmaakten voor een tocht -naar de hoofdstad, het centrum der herdenkingsfeestelijkheden om uiting te geven aan hun waardeering, je bewondering voor den kranigen arbeid van de 50-jarige vermiigirig. Door den Bond werd en wordt nog steeds werk verricht, dat waarlijk nationaal te noemen is. Hier is een innige samenwerking tot stad gekomen tus schen tallooze menschen, tot welke groep in de samenleving zij ook mogen behooren. Het gebied, dat de jubileerende instelling, begon nen als wielrennersclub, thans bestrijkt is da* van het toerisme in den meest uitgebreiden zinl des woords. De bond zorgt voor den wandelaar, zoowel als voor den luchtvaarder en doet dat geheel be langeloos. Wij hopen, dat de A.N.W.B. zijn uiterst nuttige arbeid moge voortzetten tot in lengte van dagen! Luchtvaart-experimenten. De luchtvaart heeft deze week ook in het middel punt van de belangstelling gestaan. Daar was allereerst de aankomst van het Itali- aansche vlieg-eskader van Balbo, op zijn tocht naar Noord-Amerika, waarop wij zoo vele weken met spanning hebben gewacht. Nederland, dat op het gebied der aviatiek ook niet voor een kleintje ver vaard is, brengt een eerbiedige hulde voor het stoute staal van vliegkunst, dat het passeeren van de Alpen inderdaad is geweest en spreekt zijn respect uit voor de te verwachten prestatie van den lucht sprong over den Oceaan. Wij zijn met de Italianen diep bedroefd over het vreeselijke ongeluk, dat bij de daling heeft plaats gehad, dat, naar men weet, een der dappere lucht- helden met den dood heeft moeten bekoopen. Van harte spreken wij den wensch uit, dat de rest van den zwerm zilvergrijze reuzenmachines, die boven onze hoofden hebben gedave!rd behouden haar doel mag bereiken. 20 jaar militaire luchtvaartafdeeling. Op hetzelfde tijdstip, dat de lucht vervuld was van het dreunende motorgeronk der Italiaansche vliegtuigen, hadden ook onoze aviateurs verzame len geblazen. De mannen van Sesterberg hebben, zij het op bescheiden wijze, het twintigjarig bestaan van de militaire lurhtvaartafdeeling gevierd. Zij hielden een escadrillevlucht, welke een koen stukje aviatiek vertegenwoordigde en welke nog eens dui delijk aantoonde, dat Nederland, ook in de lucht, piet bij de pakken neerzit. Fotografisch Atelier en Amateurs-Fotohandel "I Plaatselijk Nieuws N ooéilschurwp u Je. ZiwJj'atjeB jag^rij Naar wij vernemen zijn Zondagnacht bij Con oordia een tweetal fietsen ontvreemd. Die cene bezitter had zijn fiets daar los neer gezet terwijl de tweede met een jas daarop bevestigd uit de fietsenstalling was verdwenen. Dpor de politie wordt onderzoek gedaan. Naar wij verder vernamen is in IJmuiden een persoon i,n verzekerde bewaring gesteld die in het bezit was van een verkeerde fiets. Eu- dient dus opgelet te worden. Die diefstallen op allerlei gebreid nemen steelds meer en meer toe. Zuid^cba^wttude. Lammen. Die bladen berichten dat de heer B. Springer wereldkampioen dammen, aan het betsuur van den Ned. Dambond heeft ■medegedeeld), dat hij afstand doet van den wereldkampioenstitel. Hij 'wenscht in de toekomst ook niet meer deel te nemen aan persoonlijke wedstrijden. Het is te hopen «lat bovenstaande meded.ee- lingen tot hiertoe beperkt blijven. De heer Sprin ger is in dezen omtrek als simultaan en blind- speler een goede bekende. Zijn prestaties op dit gebied doen ons zeggen, non plus ultra. Zijn we tenschappelijk spel in simultaanpartijen en zijn groot oriëntatievermogen in blindpartij is wei enorm. Groot is de belangstelling wanneer hij voor een vereeniging als zoodanig optreedt. In Zuidscharwoude heeft hij de dammers ver baasd doen staan. Die propagandistische waarde door bet spel van dezen grootmeester is van zeer groote waarde. Dje damvereeniging te <bt Pancras wilde zoo wij vernamen m bet na jaar den heer Springer uitnoodigen. In hei belang van het nobele damspel en ten gerieve van zeer vele dammers is het te hopen dat genoemde vereeniging den heer Springer bereid vindt zijn damcapaciteiten in bet Vrone land te bewijzen. Sint Pancras. jD|e BeifKlenwpig. Schreven wij deze week dat onder vele inwo ners ontstemming heerschte over de wijze, waar op de gemeentepenningen aan den Benedenfcveg Vraagt U prijs, Wij zijn billijk Fotobriefk. f2.- (zwart), f2.50 (super) besteed werden, thans vernemen wij ook ande re geluiden. Het Hoogheemraadschap heeft zijn vertegenwoordigers gezonden naar verschillen de ingezetenen-belanghebbenden, pm met hen te praten over den afstand van een strook gronld langs den weg noodrg in verband met de plan nen. Ear zijn 25 personen bezocht, die er glad voor waren. Vooral het zuideinde was enthou siast. ;Onze berichtgever wijst er op, dat de actie door enkele personen wordt opgeschroefd, en er met opzet een zeke re jstemming verwekt wordt. Buitenland 44 DOODEN OP ONAFHANKELIJKHEIDSDAG. De onafhankelijkheidsdag, die 4 Juli, in de Ver- eenigde Staten werd gevierd, heeft talrijke slacht offers geëischt, meldt Reuter. Tengevolge van on gelukken met automobielen, bij het baden en bij het afsteken van vuurwerk, zijn in de verschillende deelen van het land niet minder dan 44 personen gedood en eenige honderden gewond. Aanslag op Sijn maller. Gisteren heeft de '37-jarigè A. V.d. B. getracht zijn 73-jarigen moeder door worging 'van het leven te berooven. B'e dader is gearresteerd en voor den officier van Justitie ie 'Biel geleid, Dc Tel. verneemt nog de «volgende bijzonder heden. Dpor het vreeselijk gejammer van «de oude vrouw werden de buren des «morgens ongeveer 5 uur er opmerkzaam op 'gemaakt, dat moeder en zoon. zooals herhaaldelijk gebeurt, 'ernstigen twist met elkander hadden. Men 'begaf zich in allerijl naar de woning en zag floor de vensters dat de zoon zijn moeder 'met een touw aan een stoel had gebonden en haar ergerlijk mishandel de terwijl hij 'haaar een £trop om den hals had gedaan. Toen hij zag dat imen hem gadesloeg, heeft hij zijn moeder aan het om haar hals gebonden touw over den vloer maar het achter huis gesleept. Ete buren hebben toen onmid dellijk den burgemeester eu de politie gewaar schuwd, die zeer spoedig ter plaatse waren. Aan het bevel om de woning te ontsluiten, werd niet voldaan zo.odat de politie zich door verbreking van een deur toegang smoest ver schaffen. Onder verbet van den dader werd deze gearresteerd en voorloopig in het arrestanten- lokaal opgeborgen. Bij verhoor door den burge meester, hulpofficier van Justitie, heeft hij een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Zoowel moeder als zoon staan als zonderling bekend. VAN EEN KROONPRINS, EEN ZANGERES EN EEN SIGARET. V.D. meldt uit Rome dat toen de bekende Itali- aansche zangeres Rosa Penselle gisteravond te Na pels een uitvoering gaf, plotseling het zingen staakte en vroeg: „Wie rookt hier?" Kroonprins Umberto, die dicht bij het podium de uitvoering bijwoonde, vroeg verlegen: „Hindert de rook Uï" en toen de zangeres zei, dat ze een doo- delijke angst haa voor rook als ze zong, trapte de kroonprins, terwijl alle oogen op hem gevestigd waren de sigaret uit! BALBO OP IJSLAND! Uit Reykjavik op IJsland meldt Ruiter Press aan het Hbld. dat het Italiaansche eskader, onder leiding van generaal Balbo, dat heden om 12 uur 40 te Lon donderry was opgestegen, alhier om 16 uur 555 (plaatselijke tijd) aangekomen is. De daling had een vlot verloop en geschiedde zonder incidenten. De laatste machine streek om 5 uur 35 neer. DE AARDBEVINGSRAMP OP SUMATRA. Aneta meldt uit Renau (Palembangj dat gisteren de vaccinatie van de bevolking tegen epidemische ziekten georganiseerd is. Thans is het eerste rapport ontvangen uit de Marga Soewoh, welke eveneens zeer geleden heeft, doch waarin slechts .twee-en-twintig personen wer den gedood. De bevolking is door een patroillé onder leiding van den inspecteur van politie Jahn, gerust gesteld en van eerste hulp voorzien. Het groote aan tal ongelukken in het aardbevingsgebied is zonder twijfel een gevolg van de slechte aanpassing van den huizenbouw. (Hbld.) Een pliesante spejejlneis Een koopman uit Antwerpen had een paar da gen geleden kwestie met zijn vrouw gekregen en uit louter baloorigheid is hij er van door ge gaan, met den auto, met den chauffeur en met vrijwel al het geld dat hij in de woning had. Men ging naar Amsterdam en omdat men toch niet den heel en dag kan kniezen of gramstorig kan blijven ging de. koopman daar heel gezellig uit, met den chauffeur omdat het alleen zoo eenzaam is. Op dat uitstapje geraakte het koppel in Botterdam waar het immers ook zoo jent en jolig zijn kan, totdat de koopman ontdekte dat hij zijn portefeuille met al zijn frankskes kwijt was en seffens besefté hij, dat het met de speel reis gedaan was. Men ging naar de politie en vorderde een onderzoek naar de portefeuille. Maar dat onderzoek zal niet gemakkelijk zijn want de koopman noch de chauffeur konden bij benadering opgeven, waar in Nederland het ding teloor gegaan zou kunnen zijn of hoeveel er zoowat in gezeten kan hebben. Be koopman heeft toen een idee gekregen Hij is afgereisd naar Antwerpen waar hij zal trachten de ruzie met zijn vrouw bij te leggen. N. R. Ct. CONTINGENTEERING VAN ZAKDOEKEN EN OVERHEMDEN. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier zijs aanvraagformulieren j verkrijgbaar voor invoervergunningen voor de ver- j lengde contingenetering van zakdeoken en over hemden. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat thans alle soorten sporthemden en boezeroe- nen, ook die met vasten boord gecontingenteerd zijn. CENTRALE CRISIS MELKCOMMISSIE. De Noord-Hollandsche Centrale Crisis Melkcom- missie verzoekt ons te willen mededeelen, dat de half vrij willige regeling van de C. Z. C. voor de consumptiemelk alleen zal kunnen worden inge voerd voor die gemeenten, waarvoor een desbe treffend verzoek bij de commissie wordt ingediend. Dit verzoek moet worden ingediend namens de beide groepen, welke er bij betrokken zijn. dus zoo wel namens de consumptie-melkveehouders, als namens de melksluiters in de betreffende gemeente, en wel uiterlijk vóór Woensdag 12 Juli a.s., aan het adres van den Secretaris der N. H. C. M. C., Dr. Mol. Gebouw van den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1